If t; «pij Hl t Statuut van West-Borneo ondertekend Wereldnieuws Incident tc Wenen Jhr. De Geer voor het Bijzonder Gerechtshof HitfJ K I r h'f1 -=4b ft, ■ifl n Sf? I DINSDAG 13 MEI 1947. Incident in de haven van Sibolga Militair weekoverzicht ACHESON AFGETREDEN Sovjet Politie opende het vuur op de menigte roulettespelers GEARRESTEERD. I Joegoslavische Klachten De Duitse herstelbetalingen Amerikaans Leen- en pacht- programma voor Europa? De verdediging van Jhr. De Geer Het verdwijnen van Laky Li ri m ip'jHil ■n'tfJff- Frankeering bij Abonnement - Temeuzen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Aanhoudend warm weer. Tijdelijk zonneshijm, in "de na middag en avond vrij1 veel be wolking met enkele verspreide buien en kans op onweer. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. DE 7RIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 501- Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie ƒ1,50. Inzendingen adverten ties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur van dit Blad 10 ct. meer. Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. INDONESIË. Tijdens een kleurrijke plechtig heid is Maandag te Pontianak het Statuut voor West-Borneo onder tekend, waarbij West-Borneo als autonome staat met zelfbestuur wordt erkend. Onder aanwezigheid van de Ne derlandse Minister-President Dr. L. Beel en de Indonesische zelf- bestuurders en adviseurs van West-Borneo ondertekenden Lui- tenant-Gouverneur-'Generaal Dr. Van Mook en de Commissie-Gene raal het historische document, dat Indonesië weer een stap nader brengt tot zelfbestuur in het ka- dér van de Unie met Nederland. De Sultan van Pontianak, die voorzitter van de West-Borneo- raad is en naar men verwacht gouverneur of president van W.- Borneo zal worden, heeft hij de plechtigheid een toeroep op het Nederlands-Indische Gouverne ment gedaan om zoveel mogelijk steun voor zijn land wat betreft mensen en materiaal. Voorts wees hij de raad op diens belangrijke taak, te vervullen in trouw aan Koningin Wilhelmina. Het toestuur van West-Borneo zal, naar men verwacht, overeen komstig dit van een Amerikaanse staat geschieden. De bevolking van meer dan 1 millioen bestaat uit Dajaks, Maleiers en Chinezen, die allen in de raad vertegenwoor digd zijn. De Sultan van Pontia nak vertrekt binnenkort naar het naJburige Britse gebied van Sera- wak om nauwere betrekkingen met dat land te vestigen. dc -Marine Voorlichtingsdienst meldt, dat tijdens een onderzoek van het m s. ,,Nan Mei" op de rede van Sibolga door Hr. Ms. „Banckert" een republikeins ma rinevaartuig verscheen, dat geen gevolg gaf aan het driemaal her haald en door het schip begrepen hevel tot stoppen. Hierop werd door een motorsloep van de „Ban ckert" 'n waarschuwingsschot ge lost, waarnd van de wal een leven dig mitrailleur- en geweervuur kwam. Dit vuur werd door de Nederlandse torpedojager tot ff Cmetende B«t„ ms Nan Mei" heeft te Sibolga 50 ton rubber van een onbekende eigenaar geladen; men was in het bézit van de vereiste vaarvergun- ning. Een gedeelte van de bemanmng onder wie zich Britse onderdanen bevonden, is door de Indonesische autoriteiten belet aan boord terug te keren. De Marine Voorlichtingsdienst deelt nog mede, dat na ongeveer een uur het vuren van de wal werd gestaakt, waarna ook de Banckert met vuren endigde. Te Sibolga werd een vrij grote brand waargenomen en men moet vre zen, dat daar de schade en het aantal slachtoffers niet onaan zienlijk zal blijken. Het weekoverzicht van de mi litaire situatie luidt als volgt: Te Medan wordt nog steeds bij tussenpozen vuur afgegeven in de richting van Nederlandse Pa" troubles, die zich op eigen gebied bevinden. In de noordelijke sec- tor hadden aan de demarcatie- lijn enkele schermutselingen plaats. De ge\*olgen van de door de Republikeinse autoriteiten ge laste verscherping van de voed- selblokkadé zijn reeds goed merk baar, er is nagenoeg geen aan voer van levensmiddelen meer. Te Padang heeft kolonel Len- gah van de T.R. I. zich thans ac- coord verklaard met de handha ving van zes Nederlandse posten in de 2 km-zöne. De comman dant gaf te kennen een voorstel te zullen doen tot het aanhouden van enkele T.R.I.-posten in de re publikeinse 2 km-zóne De van een Nederlands schip gedebar- keerde 725 RomuSha's zijn in overleg met de Republikeinsche autoriteiten over de demarcatie lijn afgevoerd. Te Palembang is de toestand over het algemeen rustig. Te Batavia heeft in de Ooste lijke sector infiltrate plaats ge had door leden van het Lasjat' Rajat. Zij ontvoerden enige In donesiërs en er werden pamflet ten gevonden, gericht tegen de Pasoendan-beweging. Te Buitenzorg wordt door de Republikeinen intensieve contróle op de voedselbQokkade utgeoe- fend. Te Tjiandjoer zijn in de loop van de week twee maal patrouil- lef beschoten. Voorts zijn geval len van ontvoering en afpersing voorgekomen, terwijl pamfletten werden verspreid. Te Bandoeng is de toestand rustig. De stroom van vluchte lingen uit het Republikeinse ge bied houdt ononderbroken aan. Te Semarang gaan de Republi keinen vobrt stellingen aan te leggen, terwijl nog circa tien pos ten binnen de Indonesische 2 km- zöne bezet gehouden worden. In de sector Modjokerto werden van achter de demarcatielijn tot acht maal toe Nederlandse pa- troulles beschoten. Drie maal bleek het nodig eigen artillerie in te zetten. In de randgebieden neemt de terreur (beschietingen, berovingen en ontvoeringen) toe. In de Noordelijke sector is de toestand rustig. Op Bali werden in sommige 'pflaatsen terreur op de bevolking utgeoefend. Her en der werden pamfletten met opruiende inhoud verspreid. Een aantal arresta ties werd verricht. In Hoeloe Soengai (Borneo) neemt de terroristische activiteit toe. Verschillende subversieve elementen werden in samenwer king met de politie gearresteerd. Er werd een avondklok ingesteld. Ook op Celebes neemt de ter reur toe. Enkele malen was er contact met de benden. In totaal zijn aan Nederlandse zijde bij alle bovengenoemde incidenten drie man gewond. De Amerikaanse plaatsvervan gend Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, is afgetre den. President Truman heeft in zijn plaats benoemd de New Yorkse bankier Robert A. Lovett, oud- onderminister van Oorlog voor de luchtmacht. JVolgens de Washingtonse correspondent van de New-York Times, zal Dean Acheson, de Amerikaanse Onder-Minister van Buitenlandse Zaken om economi sche redenen deze week aftreden en zijn vorige functie weer opne men. Volgens deze zegsman zul len in de komende 2 maanden verschillende vooraanstaande po litieke adviseurs van het Minis terie van Buitenlandse Zaken af treden, onder wie de plaatsver vangende Minister Spruille Bra den. De New-York Times voegt er aan toe, dat Acheson, wiens aftreden niet zal ingaan vóór 1 Juli, zal worden opgevolgd door Robert Abercrombie Lovett, een New-Yorkse bankier. Over de gehele wereld zijn bijna 19 millioen man onder de wapenen veertig landen geven gezamenlijk 82.000.000.000 gulden per jaar uit aan bewapening, al dus Hanson Baldwin, de militaire deskundige van de New-York Ti mes. Ongeveer 25 milliard gulden worden per jaar meer aan bewa pening uitgegeven dan vóór de oorlog. En bij deze bedragen is niet inbegrepen «wat ten koste wordt gelegd aan de ontwikkeling van de atoombom, bacteriologi sche oorlogvoering, raketprojec- tie'len en andere nieuwe wapens., Naar te Wenen wordt ver nomen, is de algemeen gedele geerde van de Hongaarse repa triëringscommissie voor Oosten rijk en Duitsland Laszio Laky, verdwenen. Onder de Hongaarse verplaat ste personen in Oostenrijk heeft dit verdwijnen grote ongerustheid veroorzaakt. Het uiterst linkse blad „La Republica Italia" schrijft de schietpartij, waarvan op 1 Mei een aantal demonstranten bij: Pa lermo het slachtoffer is gewor den, toe aan een rechtse bewe ging onder leiding van een zeke re kapitein Nebulant, welke be weging 120.000 leden zou tellen en een Neo Fascistische en Mo narchistische inslag zou hebben. Veertig personen, mannen, vrouwen en kinderen, zijn bij: Za- gazig, 55 kilometer ten Noord- Oosten van Cairo, in een Nijlka- naal verdronken, doordat de auto bus, waarin zij vervoerd werden, slipte en het kanaal in reed. Volgens socialistische bladen heeft de Sowjetpolitie te Wenen het vuur geopend op de menigte, toen enige personen, die professor Leo Stern hadden mishandeld, geen gehoor gaven aan de som matie zich te melden. Stern had in het openbaar een rede gehou den, waarin hij o.m. had gezegd, dat. alle Oostenrijkers, die gedu rende de oorlog in Hitler's leger hadden gediend" misdadigers wa ren. Hierop was men hem te lijf gegaan en Stern riep de hulp in der Sowjet-politie, die met tom- myguns ten tonele verscheen. Twee arbeiders zouden ernstig gewond zijn. Als hun namen worden opgegeven: Johann en Leopold Renner en er wordt bij vermeld, dat zij leden der commu nistische partij zijn. Waarnemers hebben op de pu blicatie van deze geschiedenis het volgende commentaar geleverd: In de communistische pers was een actie gevoerd tegen de Oos- Een gezelschap van negen man nen en een vrouw, bezig met rou-« lettespel werd door de politie bij een inval in een pand aan de 2de Middellandstraat, te Rotterdam, bewoond door de 43-jarige expe ditiechef G. J. V. aangetroffen. Het bleken alle Rotterdammers te zijn, uitgezonderd de bankhou der, de 48-jarige slager S. C. D. G. uit Den Haag, op wie bij fopl- lering een bedrag van 2335, werd gevonden. Het gehele ge zelschap werd gearresteerd en naar het politiebureau aan de Oostervantstraat gebracht, inclu sief G. J. V., die de gelegenheid tot hazardspel had gegeven. tenrijkse kanselier, Figl en de Mi nister van Binnenlandse Zaken, Helmer, omdat zij hulp van de geallieerde politie hadden ingeroe pen om onlusten te onderdrukken. Daarom zou de socialistische pers het geval Stern onder de aandacht brengen. De persattaché bij de Joego slavische missie te Wenen heeft de Britse, Franse en Amerikaan se autoriteiten ervan beschuldigd willens en wetens het bestaan van een organisatie voor het zenden van terroristen naar Joego-Slavie te tolereren. Hij verklaarde, dat sommige van de terroristen op Joego-Slavisch grondgebied ge vat waren en dat een organisatie als waarvan hij sprak bestond in Oostenrijk, Italië en Duitsland. Verder beweerde hij, dat voor malige Joego-Slavische officieren, die als oorlogsmisdadigers waren genoteerd door de Joego-Slavi- sche regering, zich vrijelijk moch ten bewegen tussen .Duitsland, Oostenrijk en Italië, om koeriers diensten voor de terroristenorga nisatie te verrichten. Ook zeide hij, dat in de Franse zóne een para-militaire organisatie be stond, en dat Royalistische offi cieren daar propaganda mochten voeren tegen repatriëring naar Joego-Slavië van verplaatste per sonen Ook de Britse en Ameri kaanse autoriteiten zouden repa triëring tegenwerken. Van de 169 personen, om wier uitlevering verzocht is, zouden slechts 24 tot nog toe inderdaad uitgeleverd zijn, terwij» andere oorlogsmisdadigers na arrestatie weer zouden vrijge laten of gelegenheid! tot ont vluchting gekregen zouden heb ben. DEZE WEEK WEER EEN EI. In de bonnenlijst. die Woensdag a.s. wordt bekendgemaakt, zal weer een bon voor een ei worden opgenomen. Deze bonaanwijzing zal voor alle leeftijdsgroepen gel den. De Duitse Nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne van het be zette Duitsland meldt, dat de lan den, aan welke Duitsland herstel betalingen heeft te verrichten, volgens het nieuwe desbetreffen de plan van het Amerikaanse mi litaire bestuur recht hebben op machine-onderdelen en uitrus tingsstukken uit fabrieken in de Amerikaanse zóne. De Westelijke mogendheden krijgen 3378 artikelen ter waarde van ruim HV2 millioen Mark, ter wijl de Sowjet-Unie 888 artikelen ontvangt met een waarde van on geveer 2 millioen mark. Onder de landen, die uit de Amerikaanse zóne reeds goederen bij wijze van herstelbetalingen toegewezen kregen, wordt ook Nederland genoemd- Naar de gezaghebbende journa list Walter Lippman in de Was hington Post schrijft, zal de Ame rikaanse regering de volgende twaalf maanden een leen- en pachtprogramma in enigerlei vorm voor Europa moeten lan ceren. Lippman, die vaak de po litiek van het Amerikaanse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken weergeeft, en soms zelfs voor spelt, zeide, dat een „catastrophe van de Europese levensstandaard" mogelijk is. Hij voegde er aan toe. dat de Verenigde Staten binnen enkele maanden in de een of andere verm een leen- en pachtprogramma van ten minste, vijf milliard dol lar per jaar voor Europa zullen moeten lanceren. Hij beschreef de rede van de Onder-Minister van Buitenlandse Zaken, Acheson (waarin deze aandrong de im port in Amerika te vergemakke lijken om het buitenland in de ge legenheid te stellen dollars te ver krijgen, waarmee het Amerikaan se goederen zou kunnen kopen als de eerste stap der regering in deze richting. Om 7 uur Zaterdagavond werd de zitting hervat en de President nodigde de grijze staatsman uit met zijn verdediging te beginnen. Mijnheer de President", zo zeide deze, „het is mij aange naam, dat ik voor een Nederlands rechtscollege „mijn geval", als ik dat zo noemen mag, kan uiteen zetten. Ik zal zulks doen eerlijk en onomwonden, niet opgesmukt ook daar niet waar u voor mij rr^inder aangename conclusies zoudt kunnen trekken. Het is mij aangenaam mijn beweegredenen uiteen te zetten en mijn licht te laten schijnen op de feiten, zoals ik ze zie. Ik word verdacht met van het plegen van. een openbaar mis drijf, maar van het bezitten van boze gedachten. Ik ben verdacht geworden van ontrouw aa^<3nze vrije en democratische irJWllin- gen, van geestelijke verbonden heid met mensen, die ik als land verraders beschouw. Jhr. De Geer haalde vervolgens talrijke passages aan uit vroeger door hem gehouden redevoerin gen, waarin hij zich écherp kantte tegen het anti-semitisme en het. nationaal-socialisme. „In de nationaal socialistische barbaarsheid", zo vervolgde hij, „heb ik geen korreltje goud kun nen vinden, hoewel ik altijd ge meend had, dat elke dwaling een kleine waarheid inhoudt. „Mijn terugkeer hierheen," zo ging hij voort, „heeft tot resul taat gehad, een wolk van achter docht en achterklap, van laster en bedrog waaraan ik niet kon ontkomen Laszio Laky, algemeen gedele geerde van de Hongaarse repa- triëringscommissie voor Oosten rijk en Duitsland die volgens eer dere berchtien spoorloos verdwe nen zou zijn, zou uit Muenchen, waar hijl gestationeerd was. zijn opgeroepen voor een conferentie, Laky zou geconfereerd hebben met Dr. Fischer en Szarvas, die per auto uit Boedapest naar We nen gekomen zouden zijn. Deze twee laatsten zouden communis tische insignes gedragen hebben. Na de confeirentie zou Laky te zamen met de twee anderen weg gegaan zijn „om een pijp te ko pen." Laky droeg een Ameri kaans uniform. Men veronder stelt, dat hij over de grens is ge bracht naar Hongarije. In een door de „Wiener Mon- tag" gepubliceerde verklaring van de Hongaarse legatie is gezegd, dat van een conferentie niets be kend was. Vervolgens ging Jhr. De Geer er toe over te spreken over zijn terugkeer naar Nederland. „In September 1940", zo zeide hij' kreeg ik eervol ontslag als eerste Minister. Ik had mijn taak in Londen vervuld en meende vol komen gerechtigd te zijn naar de mijnen terug te keren. Wat be treft het feit dat ik mijn Indische opdracht niet uitvoerde, moet ik U zeggen, dat de zaak heel an ders ligt, dan aan uw Hof is voor gesteld. Minister Weiter heeft tegen mij gezegd: „Als gij naar Indië wilt om uw kinderen te be zoeken wil ik u wel een opdracht geven. Ik stel er eigenlijk geen prijs op." Het bewijs, dat mijn opdracht niet serieus was, ligt wel hierin, dat er geen ander in mijn plaats ging, toen ik naar Nederland teruggekeerd was. Dat ik naar Nederland terugkeerde is ver keerd geweest. Niet voor het Ne derlandse volk gelukkig, alleen maar voor mijzelf. Eichter ben ik niet geleid door de één of andere ontrouwe gedachte toen ik besloot naar Nederland te gaan. Mijn werkelijke terugkeer was „de on politieke terugkeer van een amb teloos burger". Het fantoom van mijn terugkeer was ,,de wolk van achterklap en achterdocht", die daardoor opwaaide. „Het verwijt", zo ging Jhr. De Geer voort, „dat ik door mijn terugkeer mij in de macht van de vijand begeven heb, is niet erg logisch. Immers men zou dit ver wijt tot alle hooggeplaatsten, die op 10 Mei in Nederland gebleven zijn, moeten richten. Zij hebben zich toch ook in handen van de vijand begeven. De G.-G. van Indië is er bij de inlval van de Japanners gebleven, toen de poorten tot Australië nog wijd openstonden. Hij begaf zicb, door zijn blijven, in handen van de vijand, doch dit is hem nooit aangerekend. Integendeel, zijn handelwijze werd geprezen en als volkomen juist betiteld." Sprekende over de nadelige ge volgen van zijn terugkeer op het Nederlandse volk, zeide Jhr. De Geer: „Ik kan niet geloven, dat mijn terugkeer een inzinking in de kracht van ftet verzet heeft te weeg gebracht. Misschien dat dit een kort ogenblik het geval ge weest is, doch het moet van zeer voorbijgaande aard geweest zijn. Mussert noemde mij een on trouwe kapitein, die stilletjes het lekgeslagen schip verliet. Sprekende over zijn brochure betoogde Jbr. De Geer, dat er velen met hem (o.a. Lloyd George), een opvatting huldigden gelijk aan die, welke hij in zijn brochure uitgewerkt had. De oorlog is thans achter de rug maar men moet de dingen zien in de tijd waarin zij zich af spelen en niet met een wijdheid achteraf. „In de tijd dat ik mijn brochure schreef", zo vervolgde Jhr. De Geer, „was Engeland nog bereid met Duitsland te onderhandelen. De brochure, die ik schreef, O J lieK] il+" a( :r: aa ,)e* EC] □n ar :n 'I Lk-ji irIiaft.I dt ia| U

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1