I Jhr. De Geer voor het Bijzonder Gerechtshof Wereldnieuws j 53pLl DE PALESTIJNSE KWESTIE DE VOEDSELPOSITIE Republiek verwerpt Nederlandse voorstellen 'Ml 'Vil a!£pnï MAANDAG 12 MEI 1947. Doodstraffen in Griekenland De „Vanguard" weer thuis De vlucht van Hess naar Engeland Stopzetting der Joodse immigratie verzocht UIT DUITSLAND in Noordrijn-Westfalen uH enlft 11 'li '""'SI v.' 4 rl»niu| Frankeering bij Abonnement - Temeuzen. WEÏERSVERWACHT1N G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maan dagavond. Gedeeltelijk bewolkt Iets toenemende wind overw. tussen N.-O. en Z.-Oost. Ge- leeltelijk bewolkt met edkele verspreide buien. In de namid dag hogere temperaturen dan gisteren. DE ZEEUW 3de Jaargang No. 500. Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen adverten ties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. In een Zondag verschenen offi cieel communiqué van de rege- r ingsvoo rl icht i ngsdie n s t wordt verklaard, dat o.m. de instelling van een centrale controle op de in- en uitvoer, onder leiding van een gecombineerd contr&le-lich- aam. benevens de stichting van een gemeenschappelijk deviezen- fonds ter financiering van de im port voor geheel Indonesië is ver worpen. De Indonesische delega tie verklaarde zich niet hij machte deze schikking over geheel Indo nesië te aanvaarden. Een voorlo pige regeling, waarbij ondeme- mirugsproducten zo spoedig moge lijk er beschikking zouden komen, zonder voorafgaande oplossing van de daaraan verbonden juri dische problemen, was eveneens onaanvaardbaar voor de republi keinen. De republikeinse tegen voorstellen negeerden de onvoor waardelijke erkenning van de ar tikelen 14 en 15 van de overeen komst van Linggadjati. De repu blikeinse houding heeft, volgens genoemd communiqué, in Neder landse kringen grote ongerustheid en teleurstelling gewekt. Er wordt echter getracht een andere oplossing te vinden. POLITIEKE DELINQUENTEN NAAK NIEUW GI VNEA. Een eerste groep van 130 poli tieke delinquenten, gedeeltelijk ge schoolde, gedeeltelijk ongeschool de werkkrachten, zal op of om streeks 24 Mei as. naar Nieuw Guynea vertrekken teneinde daar werkzaam te zijn bij het oprui men van militaire magazijnen Deze mensen hebben zich vrij willig aangemeld en zijn in het fort Honswijk (bij Utrecht) ge selecteerd op hun medisch, psy chische en psysieke geschiktheid. Hét aantal, dat zich aanmeld de, bedroeg 240. De gezinnen, blij ven hier. Met de delinquenten gaat mede de heer Woestenburg, secretaris van de stichting politieke delin quenten. Het geldt hier een proef. Wanneer daar enige tijd gewerkt is, zal beoordeeld kunnen worden of nog meer groepen zullen gaan. De delinquenten hebben met het Rijk een verbintenis aange gaan voör 2 jaren. Zrj zullen in komsten genieten van 150 per maand voor ongeschoolden en 200 per maand voor geschool den. - Paul Robeson, de beroemde negerbariton, is Vrijdagavond voor het laatst als beroepszanger op getreden. De volgende twee jaar zal hij zijn tijd besteden om door het houden van voordrachten en als zanger te vechten tegen het fascisme. Zondag zijn te Serres in Mace donië drie guerillastrijders, die ter dood waren veroordeeld, te rechtgesteld. terwijl te Triccala In Thessalië drie personen wegens het ronselen van guerillastrijders ter dood werden veroordeeld. Te Athene zijn drie leden van de El as ter dood veroordeeld we gens „misdaden begaan in Sep tember 1944". Het Britse slagschip „Van guard" is Zondagmiddag van zijn reis met de Engelse Koninklijke Familie naar Zuid Afrika in de haven van Portsmouth terugge keerd. Meeserschmidt. de Duitse lucht- vaartdeskundige, heeft te Neu renberg, waar hij ter beschikking wordt gehouden als mogelijke ge tuige bij komende processen, ver klaard, "dat Hess hem om de tuin heeft geleid om zijn vlucht naar Engeland te kunnen maken. Hess. de plaatsvervanger van Hitier, heeft Messerschmidt te kennen gegeven, dat hrj de nieuwe ge vechtsvliegtuigen van het type MB 110 wilde testen. Dit was in de herfst van 1940. Messerschmidt weigerde aanvankelijk, doch kon gezien de positie die Hess in het Derde Rijk bekleedde, niet bijzijn weigering blijven. Hess, die als 'n uitstekend piloot bekend stond, maakte ongeveer 20 proefvluch ten. Op 10 Mei 1941 kreeg hij, on der het mom van een wetenschap pelijk onderzoek, een toestel ter beschikking, waarmede hij van Augsburg naar Stavanger vloog en zich daar bij een formatie bom menwerpers voegde, die een aan val op Engeland zou uitvoeren. Hess is toen in Engeland geland. Messerschmidt werd door Goe- ring ter verantwoording geroepen die hem woedend vroeg- waarom hij iemand, die kennelijk gek was. een vliegtuig had gegeven, waar op Messerschmidt antwoordde IK kon niet aannemen, dat een krankzinnige zulk een hoge posi tie in het Derde Rijk kon bekle den" De politieke commissie der V. N., die zich met de Palestijnse kwestie bezig houdt, heeft Vrijdag te Lake Success de verklaringen van Mosje Sjertok, lid van het Joods bureau, en van Henry Kat- tan, vertegenwoordiger van de Arabische hoge commissie, aan gehoord. Volgens Mosje Sjertok ligt de oorzaak van de huidige crisis in Palestina vooral in het vraagstuk der Joodse immigratie. Henry Katan verzoch onmiddellijke stop zetting der Joodse immigratie in Palestina. Hij acht het Palestijn se vraagstuk geen Arabisch-Joods vraagstuk. De Arabische opposi tie tegen de vestiging van een Joods nationaal tehuis in Pales tina berust niet op een rassen vooroordeel tegen de Joden als zoodanig. Verder acht Kattan het vraagstuk niet op economisch terrein te liggen. Het argument, dat de Europese Joden beter dan de inwoners van Palestina het land vooruit kunnen helpen door het te koloniseren, beschouwt hij als onaanvaardbaar en immoreel. Ten derde beschouwt hij de aan spraken der Zionisten ook niet historisch verdedigbaar. Dat de Joden meer dan 2000 jaar geleden een koninkrijk in Palestina beza ten acht hij geen argument. De Irakese afgevaardigde Fad- hil Djamali stelde voor, dat de commissie van onderzoek zou na gaan, in hoeverre het beginsel, dat blijkens de eigen woorden van TrUman aan diens hulpverlening aan Griekenland en Turkije ten grondslag ligt, op Palestina van toepassing gebracht kan worden. Hij citeerde daartoe de woorden van Truman: ,Ik geloof, dat het de politiek der V. S. moet zijn om hun steun te verlenen aan vrije volken, die zich verzetten tegen een poging tot onderwer ping door gewapende minderheden of door druk van huiten af" waarbij hij in dit geval ,,V. S. door ,,V. N." wilde vervangen. OPLOSSING VAN VERKEERSPROBLEMEN. De A.N.W.B. heeft zich gewend tot de Vereniging van Nederland se gemeenten om ero-p te wijzen, dat deze Bond over deskundigen op verkeersgebied beschikt, die door Gemeentebesturen geraad pleegd worden en kunnen worden over oplossing van verkeersmoei lijkheden in de betrokken gemeen ten. Verschillende malen is gebleken, dat reeds vóór het advies werd ingeroepen, bouwvergunningen door het gemeentebestuur waren verleend, zodat voor de toekomst elke verbetering van het desbe treffende gevaarlijke punt uitge sloten was. De A.N.W.B. heeft voorts de Gedeputeerde Staten van alle pro vincies in kennis gesteld van dit schrijven en deze colleges ver zocht ook hunnerzijds de nodige aandrang op de gemeentebesturen uit te oefenen, opdat men ten deze diligent blijft. Dr. Rudolf Amelunxen, eerste Minister van Noordrijn-Westfalen, heeft de Britse Minister verant woordelijk voor de Britse zóne van Duitschland, Lord Paken- ham medegedeeld, dat met een volkomen ineenstorting van de voedselvoorziening in de grote steden moet worden rekening ge houden, als niet wordt ingegre pen. Pakenham, die thans te Dussel- dorfi vertoeft, heeft de Duitse autoriteiten beloofd het woning vraagstuk en de aanvoer van bouwmaterialen te bestuderen Toen hij een school bezocht, die in een omgebouwde schuilkelder was gevestigd, viel een kind flauw. De school had 900 leer lingen. Amelunxen heeft Pakenham voorts meegedeeld, dat een groot deel van het Duitse volk de wanhoop nabij is. Als de huidige politiek niet zeer spoedig dras tisch wordt gewijzigd, zal alle politieke activiteit nutteloos wor den en zullen er geen mensen zijn om een nieuwe regering te vor men. Lord Pakenham heeft tegen over de Duitse pers verklaard, dat een verbetering van de toe stand in lasts te instanties van het Duitse volk zelf afhangt. Er moet geen eigengerechtigheid van Britse zijde en geen zelfbeklag van Duitse kant zijn, aldus Pa kenham. Wij moeten gezamenlijk trach ten tot omstandigheden te gera ken, die het Duitse volk hoopt voor de toekomst geven. Niet alleen het herstel van Duitsland zelf, doch ook dat van de ver woeste landen buiten zijn grenzen moet mogelijk worden. De gemeenteraad van Brons wijk is in zijn geheel afgetreden als protest tegen de voedsel schaarste. Volgens de Duitse rapporten is in Noord-Rijnland, waarin het grootste deel van het Ruhrgebied ligt, de laatste dagen een rantsoen van 750 caloriën verstrekt. Dit is minder dan de helft van het officiële rantsoen. Lord Pakenham zou Zaterdag naar Berlijn vertrekken. Aan boord van het Italiaan se koopvaardijschip „Eugenio Cos ta" dat op weg is van Dakar naar Rio de Janeiro, heeft een operatie plaats gehad, die per radio van Rome uit geleid werd. De kapitein van het schip heeft volgens de per radio verstrekte aanwijzingen van een chirurg van de Universiteit te Rome, een lid zijner bemanning geopereerd. De operatie is geslaagd. In buitenlandse diplomatieke kringen te Washington wordt met stelligheid verwacht, dat Minister Van Kleffens Dr. Loudon als Ne derlands Ambassadeur te Was hington zal opvolgen. Dr. Loudon is voornemens onge veer 1 Juli Washington te verla ten om tenminste drie maanden volkomen rust te nemen op zijn buitengoed in Massachusetts. De Britse en Duitse gezond heidsautoriteiten die te kampen hebhen met het gevaarlijk hoge aantal gevallen van venerische ziekten in de Britse zóne van Duitsland, zijn van plan een aan tal Duitse bierbrouwerijen om te laten "Bouwen tot peniciMinefa- brieken. Reeds heeft een aantaj fabrieken te Berlijn licenties ge kregen voor het produceren van penicilline voor de strijd tegen de geslachtsziekten te Berlijn, waar zich maandelijks gemiddeld 3500 nieuwe ziektegevallen voordoen. In de haven van Stockholm liggen talrijke schepen stil door een staking van kapiteins op de grote vaart, die een vergoeding vragen voor de hogere kosten voor levensonderhoud. Deze staking bedreigt de Zweedse voedselvoor ziening en de gehele buitenlandse handel Voortzetting getuigenverhoor. Getuige Mr. B. Fh. van Ha- rinxma thoe Slooten, Nederlands Gezant te Brussel, die inmiddels gearriveerd was, verklaarde in Lissabon met verd. te hebhen ge sproken en daarbij de indruk te hebben gekregen, dat deze over tuigd was, dat Duitsland den oor log zou winnen. Sprekende over zijn reis naar Nederland had Jhr. De Geer gezegd, dat hij, geen Minister meer zijnde, de vrijheid had als privé burger te gaan waarheen hij wilde. De volgende getuige is OudnMi- nister Prof. Dr. P. S. Gerbrandy. Deze verklaart, dat het ontslag van Jhr. De Geer als Minister- President niet geheel vrijwillig is geschied. Deze getuige, die de indruk maakt, dat hij niet gaarne de in terne zaken uit de diplomatieke sfeer in het openbaar behandeld ziet, verklaart verder om., dat mien verdachte met een opdracht naar Indië zond, omdat men het wenselijk achtte hem bezig te hou den. Wat betreft de radiorede d.d. 20 Mei 1940, waarin Jhr. De Geer de ambtenaren in Nederland aan spoorde zoveel mogelijk met de Duitsers samen te werken endoor kalmte en waardigheid de eer bied van de bezetter af te dwin gen, daarin heeft verd. de getuige niet gekend en deze was het er niet mede eens. Volgens het rapport van Minis ter Weiter stemde verd. in met de Indische opdracht. Jhr. De Geer verklaarde echter tijdens een Ministerraadvergade ring, dat hij het niet eens was met een doonzetten van de oorlog tot het bittere einde. Pro.. Genbrandy achtte het te rugkeren van de verdachte naar Nederland funest, doch meende overigens, dat Jhr. De Geer een functie van leider van een Neder lands gouvernement onder de Duitsers niet zou aanvaard heb ben. Vervolgens werd als getuige ge hoord de Oud-Minister van Kolo niën Ch. I. J. M. Welter, die ver klaarde, dat men het betreurde, dat een goed financier als Jhr De Geer, in Engeland werkloos was. Om hem ter wille te zijn, werd verd. met de Indische op dracht belast. Get. beschouwde het als woordbreuk en ongewenst, dat Jhr. De Geer naar Nederland terugkeerde. De volgende getuige, Oud-Mi nister van Onderwijs. G. Bolke- stein achtte de terugkeer van Jhr. De Geer naar Nederland eveneens zeer verkeerd en meen de, dat het prestige der Neder landse Regering in Engeland hier door zeer te lijden heeft gehad. De inhoud van de brochure noem de getuige fnuikend. Alvorens de getuige Otto Bene, oud-gemachtigde van de Duitse Regering in Den Haag, wordt ge- Koenetzof, de Sowjet-Minis- ter van Volksgezondheid, is we gens „incompetentie" ontslagen, aldus werd Zaterdag officieel te Moskou medegedeeld. De Braziliaanse leger-auto- riteiten hebben medegedeeld, dat zij een complot van onder-officie ren in het garnizoen van Rio de Janeiro verijdeld hebben. De lei ders van het complot, dat niet meer dan 30 militairen en enige burgers zou omvatten!, zijn ge arresteerd. Naar het Italiaanse persbu reau Ansa meldt, heeft zich Zon dag in Zuid-Italië en Sicilië een hevige aardbeving voorgedaan, waarbij: slachtoffers vielen en ernstige materiele schade werd aangericht Als eerste officieele reactie der Spaanse Regering op de sta king te Bilbao, heeft een woord voerder van het Departement van Buitenlandse Zaken te Madrid verklaard, dat het aantal stakers Maandag j.l. 40 bedroeg van de 50.000 arbeiders, die Bilbao telt De woordvoerder beweerde, dat' j.l. Donderdag nog slechts 1000 arbeiders staakten en dat Vrijdag iedereen aan het werk was gegaan In de andere Spaan se industriegebieden is de toe stand normaal, aldus werd ver klaard. hoord, verzoekt de President de partijen deze getuige zo min mo gelijk vragen te stellen, „omdat het niet nodig is, dat Duitsers een oordeel zouden vellen over zuiver Nederlandse aangelegenheden." Otto Bene, hierna gehoord, zegt aan zijn regering te hebben gead viseerd Jhr. De Geer in Neder land toe te laten, indien deze zich zou verplichten, zich niet op poli tiek terrein te bewegen. In Duit se kringen hechtte men in poli tiek opzicht zekere waarde aan de terugkeer van Jhr. De Geer. De voornaamste reden was echter dat men er geen nadeel in zag „de oude man weer naar zijn fa milie te laten terugkeren." Nadat de President een verkla ring van Von Ribbentrop had voorgelezen, waaruit bleek, dat von R. meende, dat verd wellicht de leiding van een Nederlands Ka- binet onder Duitse invloed op zich zou kunnen nemen, ging de Pre sident er toe over Jhr. De Geer te ondervragen. Deze gaf toe, in strijd met de wens der Nederlandse Regeriiig naar Nederland te zyn terugge keerd, doch hij was geen Minister meer en de Regering geen gehoor zaamheid verschuldigd. Overigens meende hij om „effi ciënte" redenen de te stellen vra gen beter in zijn pleidooi te kun nen beantwoorden. De President was het hiermede niet eens, waarna verd. enige hem gestelde vragen beantwoordde en enkele punten der tenlastelegging toegaf. Hij ontkende echter ten stelligste, dat zijn terugkomst na delige invloed zou hebben gehad op de vastbeslotenheid van het Nederlandse volk om de strijd voort te zetten. Toen hij uit Lon den wegging, was Jhr. De Geer inderdaad van plan naar Indië te gaan. Otto Bene verklaarde hierna nog, dat hij aan de brochure een zekere propagandistische waarde j_,„ getuige E. Voorhoeve, ex- propagandaleider der N,S.B„ zei- de bemiddeling te hebben ver leend om de brocthure gepubli ceerd te krijgen. Dit echter met geheimhouding voor de leiding der N.S.B., die Jhr. De Geer niet wel gezind was. Getuige T. Goedewagen, voor malig secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlich ting en Kunst, die het „imprima tur" voor de brochure gegeven had, zeide, dat de inhoud hem sympathiek was, omdat zij een overbrugging boven de partijen tussen de strijdende mogendheden propageerde. Get. meende, dat ook de N.S.B. niet afwijzend tegen over de brochure zou staan. Zowel getuige H. M. van Rand wijk, hoofdredacteur van „Vrij Nederland", als getuige J. Scheps. lid der Tweede Kamer, verklaar den, dat de terugkomst in Neder land van verdachte een slechte invloed had. Dr M. van Blankenstein, hoofd redacteur van „De Stem van Ne derland", gaf als zijn mening te kennen, dat de terugkeer naar Nederland van Jhr. De Geer niet veel invloed had op de opinie der Engelsen, vooral door de beslist heid, waarmede Prof. Gerbrandy optrad. Nadat de getuigen waren ge hoord, kwam Zaterdagmiddag de ProcureurnFiseaal, Mr. Bakhoven, aan het woord voor het houden van zijn requisitoir, dat bijna drie uren in beslag nam, en dat hij besloot met de woorden: .Edelachtbare heren, het komt niet vaak voor, dat zulk een be jaarde verdachte berecht moet worden;. Jhr. De Geer heeft voor ons land vele goede diensten be wezen en Uw Hof moge jegens hem alle barmhartigheid betrach ten, die het nodig mocht oor delen. Wij mogen hem echter de straf niet besparen. Ik heb de eer te requireren een voorwaar delijke gevangenisstraf voor de tijd van één jaar, gecombineerd met een onvoorwaardelijke geld boete van 4000 of 4 maanden hechtenis. Voorts ontzetting van het recht openbare ambten te bekleden en het recht van ver kiezing of verkiesbaarheid voor de tijd van 5 jaar." De zitting werd daarop tot des avonds 7 uur geschorst. 3,3 1:1 V s''A I W e: 14 T ui e:.' j] purl

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1