Motie tot handhaving van Dr. Van Mook Vergadering der V. N. Hoofdaalmoezenier Van Straelen te i'adang „LONEN EN PRIJZEN" Htiuws in mttfyds ZATERDAG 10 MEI 1947. 14 De pakketten-actie voor Oostenrijk Na het verbod der communistische partij in Brazilië De viering van V-day in Brussel Tarwebloem [uit Roemenië naar de SÓwjet-Unie? Wazelefski onschadelijk gemaakt Doodvonnissen in Spanje Hun „taak" volbracht Nederlands-Belgische handelsbesprekingen Nederlandse afgevaardigde spreekt voor politieke commissie der V. N. Uiteenzetting voor Ned. Chr. bond van Overheidspersoneel Oud-Burgemeester van Amsterdam gevangen genomen C. C. D.-ambtenaar voor de rechtbank De nieuwe Franse ministers Mr. J. B. Kan overleden Tewerkstelling vanj politieke delinquenten Beschadiging van auto s door de jeugd Krankeering bij Abonnement WEEKS VERWACHTEN G medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Warm. Aanvantkel. warm voorjaars weer met in de namiddag 'kans op enkele onweers buien en enige daling van temperatuur. Matige wind overw. tussen O. en Zuid. Onder Redactloneele leiding van P. L. D. J. van Oeveren, Redactie- adree: Noordstr. 55-57, Temeuzen Tel- 2510 - Na 6 uur 2073 Hoofdagentschap voor /est ieeuwsch-Vlaanderen vVillemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vr(je Zeeuw" DE YRIJE ZEEÏÏ 3de Jaargang No. 499. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen Advertentieprijs per mitt 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzendïigen adverten ties tof des namiddags 4 uur. 1 Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bvjr. van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. ZON EN MAAN. 1947 Zon Maan Mei Opk. Ond. Opk Ond. 11 4.54 20.19 1.46 9.04 12 4.52 20.21 2.19 10.12 13 4.51 20.22 2.44 11.24 4.49 20.24 3 03 12.37 15 4.48 20.26 3.20 13.52 16 4.46 20.27 3.34 15.08 17 4.45 20.29 3.48 16.27 INDONESIË. Tn het Oost-Indonesische Par lement is een motie ingediend, waarin verzocht wordt er bij de Nederlandse Regering op aan te dringen Dr. H. van Mook als Lui tenant Gouverneur-Generaal te handhaven. Zulks in verband met de geruchten over zijn eventueel aftreden. Het lid blaproth betoogde, dat de politieke maatstaf van.het ogenblik een reconstructie van het Kahinet op zo breed mogelijke basis gebiedt. De Minister-President deelde op een desbetreffende vraag me de, dat de Regering bereidt is op 19 Mei antwoord te geven op de algemene beschouwingen. Intus sen zal het Parlement voortgaan met de behandeling van die za ken welke niet met het politieke manifest verband houden. Ordonnantie buitengewone huweiyksj-voltrekkingen. D< ordonnantie buitengewone huwelijks-voltrekkingen '47 geeft een regeling van de sedert de oor log; aangegane huwelijken welke niet door een ambtenaar van de burgerlijke stand zijn voltrokken. Daar dit veelal onmogelijk was, zijn huwelijksvoltrekkingen, door bepaalde personen (geestelijken, kampcommandanten enz.) ver richt, geldig verklaard. Als eis is echter gesteld, dat de aldus ge huwden openlijk als man en vrouw hebben geleefd (terstond ©f later). Heeft dit niet plaats gehad, dan bestaat er wel een hu- Met ingang van Donderdag heeft het Nederlandse Rode Kruis zelfstandig de pakketten- aotie voor Oostenrijk ter hand ge nomen. Dit houdt in, dat zij, die een voedselpakket aan iemand onver schillig van welke nationaliteit ook. in Oostenrijk willen zenden, dit 'pakket thans kunnen aanbie den aan het magazijn van het Nederlandse Rode Kruis, Afd. Intendance, Leeghwaterplein 27, te Den Haag. De inhoud der pakketten mag bestaan uit hetgeen men in Ne derland in één week aan gedistri bueerde levensmiddelen ontvangt, plus bonvrije levensmiddelen. In clusief de verpakking mag het pakket niet zwaarder wegen dan 5 kg. Pakketten hoven 5 kg wor den zonder meer geweigerd. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot bovengenoemde afdeling van het Rode Kruis In de voornaamste steden van Brazilië stonden Donderdag na het verbod der communistische partij soldaten met bajonetten op wacht. Er worden geen ongere geldheden gemeld. Het communistische blad „Tri buna Populair" verscheen normaal en protesteerde krachtig tegen het besluit. Andere bladen noe men het een nederlaag voor de democratie. In het conservatieve blad „Cor- rea da Manha" schrijft de beken de journalist Carlos Lacerda: „Ik verdedig de communistische partij niet, ik verdedig de democratie Tot Woensdag hadden wij demo cratie in dit land. Wat wij thans hébben weet niemand. Een goede naam hiervoor zou zijn: Dutro- cratie (Du-tra is president van Brazilië) Te Londen heeft de communis tische partij een verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat het verbod „de uiting is van de groeiende reactionnaire in vloed, welke het Amerikaanse im perialisme op zijn marionetten in Brazilië uitoefent, een invloed welke aanschouwd kan worden in de uitbreiding van de Truman- leer". welij-k, doch kan het op verzoek van belanghebbenden door de rechter nietig worden verklaard. Dergelijke huwelijksvoltrekkin gen zijn voor de onder Nederlands bestuur staande gebieden slechts tot 30 November 1946 geldig; voor de overige 'gebieden wordt dit nader vastgesteld. Ter verkrijging van de officiële huwelijksacte kan een echtgenoot die in het bezit is van een huwe lijksverklaring van degene, die het huwelijk voltrokken heeft, deze doen overschreven in de re gisters van de burgerlijke stand. Zonder deze verklaring zal hij of een ander persoon zich tot de landrechter kunnen wenden om, op welke wijzei ook, de huwelijks voltrekking en de openlijke sa menleving te bewijzen. Door over schrijving van de uitspraak kan dan een officiële huwelijksacte v/orde.n verkregen. Om Te voorkomen, dat hande lingen van de gehuwden ongeldig zijn, doordat zij verricht zijn als of er geen wettig huwelijk be stond, is hiervoor een speciale bepaling opgenomen. Zodoende worden derden niet gedupeerd. Donderdag 8 Mei, tweede ver jaardag van V-day bracht de zo mer in het land en duizenden Brusselaars klaagden over de warmte. Toch vergat men een ogenblik de dagelijkse zorgen om de Duitse capitulatie te vieren en overal was de stad met vlaggen der geallieerden versierd. Onder grote belangstelling gaf een muziekkapel van de vliege niers een concert op de Place de la Monnaie en drie militaire mu ziekkorpsen, die de stad door kruisten, mochten zich in veel be langstelling verheugen. Des avonds had op de Place Rogier en op de Place Broudkère een volkabal plaats Deze beken de Brusselse pleinen waren in grote dansvloeren herschapen, waar duizenden personen hun vreugde de vrije teugels lieten. De Belgische kolenproductie beweegt zich in stijgende lijn en bedroeg op 30 April 91.600 ton. De invoer van steenkool uit het buitenland verliep volgens het vastgestelde plan. In de periode van 1 tot 26 April werden uit Duitsland 36.000 ton steenkool en 18.800 ton bruinkool ingevoerd, uit de Verenigde Sta ten 213.000 ton steenkool. De Palestijnse kwestie. In de Donderdag gehouden bij eenkomst van de politieke com missie van de algemene vergade ring der V. N. over de Palestijnse kwestie werd het Amerikaanse voorstel tot beperking van een enquête-commissie tot „nautrale" landen als leden gesteund door Brazilië, Uruguay, Ecuardor, Bo livia, Peru, de Dominicaanse repu bliek en Zweden, terwijl Tsjecho- Slowakije zich eens verklaarde met Argentinië over een voorstel tot inschakeling van de Grote Vijf. De Voor-Indische vertegenwoor diger, Asaf Ali, had zich reeds tegen inschakeling van de Grote Vijf in de commissie verklaard Gromyko, van de Sovjet-Unie, daarentegen pleitte voor deelne ming door de Grote Vijf. Rabbi Silver, die thans als woordvoer der van het Joods bureau optrad drong aan op hulp bij vestiging van een Joods nationaal tehuis in Palestina en sprak de hoop uit, dat het Joodse volk in de naaste toekomst welkom geheten zou worden in de kring dec V .N. De Nederlandse afgevaardigde Dr. Van Rpyen, gaf als zijn me ning te kennen, dat de enquête commissie zo uitgebreid mogelijke bevoegdheden diende te krijgen en zich niet alleen maar moest beperken tot verzamelen van fei ten en cijfers. Hij steunde het Amerikaanse voorstel dienaan gaande. Hjj gaf te kennen, dat Nederland eeuwen lang vriend schap en warm medeleven voor het Joodse volk heeft gevoeld, doch tevens vriendschappelijk staat tegenover de Arabische we reld. Het Arabische hoge comité heeft formeel de uitnodiging van de V. N. om aan de behandeling van de Palestijnse kwestie dee, te nemen aanvaard. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de Sowjet-Unie Roemenië verzocht om 400 wagons tarwe bloem. Zoals bekend, heeft Ame rika voedsel naar Roemenië ver scheept om dit land te helpen aan de uiterst precaire voedseltoe stand het hoofd te bieden. Van de zijde van het ministerie wordt voorts meegedeeld, dat bericht is ontvangen, dat Roemenië op het punt staat het gevraagde te leve ren, dat wordt benodigd door de Russische strijdkrachten in Roe menië. De persberichten, volgens welk< Roemenië voedsel naar 't huiten- land heeft gèzonden, worden thans door het Amerikaanse ministerie onderzocht en zo zij op waarheid blijken te berusten, zou Amerika niets overblijven dan de hulpver lening te staken. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zeide, dat Roe menië zijn verplichtingen tegen over Amerika geen afbreuk doet, wanneer bet meel voor de Rus sische bezettingsstrijdkrachten wordt gebruikt. Het is echter een ander geval, wanneer Roeme nië voedsel gaat exporteren ter wijl het hulp van Amerika ont vangt. Nadat in comité besloten was de algemene vergadering van de I.C.A.O, (International Civil Aviation Organisation) te vee- zoeken, Spanje te royeren, zodat de organisatie zich bij de Ver. Naties zou kunnen aansluiten, is thans een Canadees amendement aanvaard, omvattend een wijzi ging in de statuten ter verge makkelijking van her-toetreding van Spanje als lid van de I.C.A.O. wanneer het eventueel een accep tabele regering zal gekregen hebben. De Poolse massamoordenaar Wazelefski, die enige dagen ge leden uit de gevangenis te Mon- tauban wist te ontsnappen en vogelvrij werd verklaard, is door de politie in de buurt van een kasteel bij Toulouse opgespoord en, toen hij aan een sommatie geen gehoor gaf, doodgeschoten. Wazelefski zou schuldig1 zqn aan een negentiental moorden. Voor drie van zijn misdaden was hjj ter dood veroordeeld. Het bericht van zijn onschadelijkmaking heeft grote opluchting gebracht in de streek van Montauban, waar een ieder zijn huis had gebarricadeerd uit vrees voor de ontsnapte moordenaar, en de boeren gewa pend naar hun werk togen. Voor dé afdeling 's-Gravenhage van de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel sprak Donderdag avond in Pulchri Studio, Mr. J. Lamimers, chef van de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Sociale Zaken over „lonen en prijzen". Spr. ging allereerst de vorming van het loon in het verleden na. Dit werd individueel vastge steld tussen werkgever en werk nemer. Het was een kwestie van vraag en aanbod. Door de opkomst van de vak verenigingen werd het een vraag stuk van twee collectiviteiten. Aan de ene zijde stond het wapen van de staking], aan de andere zijde dat van de uitsluiting. Langzaam zegevierde echter 't overleg. De partijen vonden el kaar in het collectieve arbeids contract. In Januari 1911 bestonden er 87 collectieve arbeidscontracten, terwijl er op 1 Juli 1934 1132 be stonden. Een aantal, dat later nog ruim 1200 *oe nam. De wetgever heeft deze ont wikkeling zoveel mogelijk gesti muleerd. Uitvoerig ging spr. vervolgens in op het standpunt van de Over heid in de jaren voor de tweede Vier personen, waaronder een vrouw, volgens de aanklacht com munisten, zijn wegens het plaat sen van een bom, die in het ge bouw van de Argentijnse ambas sade te Madrid ontplofte, ter dood veroordeeld door een Spaans mili tair gerechtshof. Twee anderen hebben twee jaar gevangenisstraf gekregen. Naar uit officieuze maar volgens Reu ter betrouwbare bron wordt ver nomen, is te Carabanchel Bernar dino Esposito (volgens de aan klacht communist) door een vuur- peleton geëxecuteerd. Hrj was op 22 Maart ter* dood veroordeeld wegens het verspreiden van com munistische vlugschriften onder verzetslieden. Op het ogenblik hebben te Brussel besprekingen plaats tus sen een Nederlandse en een Bel gische handelsdelegatie. De Ne derlandse delegatie staat onder leiding van de heer D. P. Spie renburg, directeur van de-buiten landse economische betrekkingen,. Het doel van de besprekingen is het afsluiten van een nieuw han delsverdrag met een geldigheids duur van twee jaar. De verschil lende in- en uitvoercontingenten zijn uiteraard nog niet vastge steld. „Ik wilde aanvankelijk niet naar Indië", ze de Kolonel Hoofd aalmoezenier Van Straelen, die met mij in 'n ;$eep langs Padang's Niemandsland, reed. „en ik hen dan ooik tegej. mijn zin vertrok ken. maar nu 'ik hier eenmaal ben en ik al vi-el van Indië gezien héb, nu heb ik er geen spijt van. dat ik tóch gekomen ben." Het is de uiting van velen, die menen, dat zij in Nederland zich een beeld kunnen vormen van het Indië van thai is. Zij menen, dat hetgeen de dagbladen in Neder land aanbieden hen wel zulk een beeld zal brengen van het werk en het doel van ons leger in In dië, dat zij kunnen oordelen en sommigen wellicht kunnen vèroordelen. 1 Dan komen zjj in Indië; zij zien het werk van de mannen of zij van het K.NI.L,, van de Deeem- ber-divisie of (lit O.V.W.-ers zijn, en zij bezie-i Indië ineens met eheel andere ogen. „Machtig werk", zei Kolonel Dr. J. H. van Royen, waarne mend hoofd van de Nederlandse delegatie bij de V. N„ heeft Woensdag gesproken voor de po litieke commissie der V. N„ welke discussieerde over de vorming van een speciale commissie van onderzoek inzake het Palestijnse probleem. Over de samenstelling van deze commissie wenste hij zich zijn standpunt nog voor te behouden. De Nederlandse afgevaardigde was van mening, dat een derge lijke commissie zo uitgebreid mo gelijke bevoegdheden moet bezit ten", om elke regering of iedere persoon of groepen van personen, welke zij wil, te ondervragen, elke aanbeveling aan de Algemene Vergadering te doen en in geen enkel opzicht alleen maar beperkt te zijn tot bet verzamelen van feit en cijfers. Hjj steunde daar om het Amerikaanse voorstel Een tiental padvinders, tussen i dienaangaande. de kinderbijslag, het consumen- tencrediet en de prijsbeheersing. Spr. behandelde vervolgens de z.g. index-cijfers voor de verschil lende bevolkingsklassen en de waarde daarvan. De kosten van levensonderhoud bedragen thans het dubbele van die in de jaren voor de oorlog, ter bevrediging van dezelfde behoefte. De be hoefte is thans evenwel groter -geworden door de achterstand waarin de gezinnen als gevolg van de oorlog zijn geraakt. Het js onmogelijk een loon vast te stellen dat het mogelijk maakt deze achterstand in te halen. Uitvoerig ging Mr. Lammers vervolgens in op het consumen- tencrediet. De economische- en financiële positie van ons land, zo vervolgt spr., is ernstiger dan vele Nederlanders zich kunnen voorstellen. In dit verband wees hij op de nota van Minister Lieftinck. Er as voor Nederland slechts één weg om uit dit moeras te komen; werken en nog eens werken. Al leen door verhoging van onze productie is er een lichtpunt in de toekomst te ontdekken. Dit betekent ook dat wij hier voor een offer moeten brengen, maar wij mogen daarbij eisen, dat wat er beschikbaar komt, verdeeld wordt naar de wetten van sociale rechtvaardigheid. Wij moeten dit zien als een taak, die God op onze schouders heeft gelegd. acht en twaalf jaar oud, is Don derdagnamiddag, aldus verhaalt „Le Matin", onder aanvoering van hun patrouille-leider tot in het Elysé, het Paleis van de Franse President doorgedrongen. Zij spraken een der wachten aan en verklaarden de President te willen spreken. De wacht bracht het verzoek over aan de zoon van de Presi dent, Paul Auriol, en deze ont ving de padvinders op zijn kamer. De jeugdige bezoekers zetten hem uiteen, dat zij gaarne mee wilden doen aan de internationale jam boree, welke aanstaande zomer in Frankrijk zal worden gehouden, doch dat daarvoor werd vereist, dat de troep een taak volbracht. De patrouille-leider zeide nu te menen, dat het doordringen in het Elysé en het te spreken krij gen van de President toch zeker als het volbrengen van een taak kon worden! beschouwd. Paul Auriol lachte hartelijk om deze vernuftige vondst. Hij vertelde de jongens, dat hij weliswaar moei lijk zijn vader uit de kabinetsver gadering kon wegroepen, doch dat hij een andere oplossing zou trachten te vinden. Nog dezelfde avond ontving de troep een brief van de President, waarin de ver zekering werd gegeven, dat het verlangen vervuld zou worden. Wereldoorlog ten opzichte van de collectieve arbeidscontracten. Tijdens de bezetting deed de „gemachtigde voor de arbeid" zijn intrede, die elke verandering in lonen, waarvoor hij geen toestem ming verleende, verbood. De CAO.'s werden afgeschaft. Bij de bevrijding was een chaoti sche toestand ontstaan. De hoog ste lonen, werden geboden om de mensen aan te trekken. Onmid dellijk ingrijpen was geboden. Mr. Lammers gaf hierop een over zicht van de maatregelen die de Overheid moet nemen om aan deze chaos een einde te maken. De kosten van levens onderhoud. Tegenover de lonen stonden de prijzen. De kosten van levens onderhoud werden hierdoor gro tendeels bepaald. Door verschil lende aanwijsbare factoren, zoals invoer uit het buitenland, stijging arbeidskosten e.d. vertoonden de prijzen neiging tot stijging. Hiertegenover moest de rege ring credieten in het buitenland stellen of het geven van subsidies op prijzen van sommige voedings middelen en brandstoffen. Dit laatste kost de regering jaarlijks 400 millioen gulden'. Andere maat regelen waren de verruiming van De Nederlandse regering ver langt er buitengewoon naar een Verstandige en1 evenwichtige op lossing voor dit moeilijke en ge compliceerde probleem te verkrij gen Nederland heeft al eeuwen lang vriendschap en warm mede leven voor het Joodse volk ge voeld. Tevens hee'.t Nederland grotendeels door de 70 millioen Indonesische onderdanen, vriend schappelijke banden met de Ara bische wereld. Een voor alle be trokken partijen aanvaardbare oplossing, is naar de mening der Nederlandse delegatie zeer wel mogelijk, aldus Dr. Van Royen. Nieuwe behandeling van zijn zaak op 6 Juni a-s. E. J. Voute, oud-burgemeester van Amsterdam, tegen wie de Procureur-Fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, Mr. N. J. G. Sikkel, twee weken ge leden een gevangenisstraf eiste van 6 jaar, maar die sinds 5 Oct. van verleden jaar op vrije voeten is geweest, is Vrijdagmorgen op last van het Hof ter terechtzitting gevangen genomen en overge bracht naar :et huis van bewa ring. Het Hof, Jat bij monde van President Prof J. A. van Hamel Vrijdagmorgeq sententie zou wij zen, heeft het onderzoek nog niet volledig geacht en gelastte, dat het zal worden hervat. Op 6 Juni l.s. des morgens te 9.30 uur zal de heer Voüte op nieuw voor bet Bijzonder Hof te recht staan, waarbij de Procu reur-Fiscaal nieuwe getuigen naar voren zal brengen, die naai gehoopt wordt licht zullen kun nen werpen Lp de houding van verdachte als rwirgemeester, hoofd der politie ex/of regeringscom missaris ten amzien van het deel nemen der -, politie-amlbtenaren aan de jodenvervolgingen en dc razzia's voor. de arbeidsinzet en ten aanzien vfei een tiental agen ten van de Amsterdamse politie die bij de Du ts- Sicherheitspoli- zei werden gedatacbecd onder Voüte's bew'tid. Voorts achtte het Hof meer|klaarheid noedzake lijk in de kwfstie van de eed van trouw, die de heer Voüte al thans volgens ten brie? van Rost van Tonningai zou hebber af gelegd. ■Gelet op de Vm Straelen doelend op hetge-m hij in de verschillende door de Nederlandse troepen bezette ge bieden had kunnen waarnemen. Machtig werk!" De jeep reeds langs een een zame landweg naar Marapalom, waar de compagnie Zeeuwen van Kapitein Sinke is gelegen. Het was nog niet zoo heel lang ge leden, dat de jongens hier hun intrek namen, doch je zoudt het niet zeggen, want overal zag het er netjes en verzorgd uit. In de tuin groeide reeds groente en de weg naar het gebouw, waar Ka pitein Sinke zijn bureau houdt, was schoon en met grint aange stampt. Ook de omliggende huizen, waar de jongens wonen, zagen er verzorgd en netjes uit. Dat is een gewoonte, waar de Zeeuwen niet van afstappen, hier is het werkelijk Zeeuws zindelijk. We waren dicht hij de demar catielijn, hoewel we die evenaar- van-veiligheid-en-recht niet kon den zien. Een hoge dijk langs de kali verborg het voorterrein voor ons; slechts de hoge bergen wa ren zichtbaar. .„Strategisch juist", merkte Ka pitein Fassaart op, „want we lig gen met het bivak achter de dijk en als er nu gespied wordt dan zijn er weinig treffers." Kolonel Van Straelen wandelde naar de hunker. „Blijf zitten jongen", zegt hij gemoedelijk. Met grote belangstelling bekijkt hij bet voorterrein. ,/Daar is de demarcatielijn", legde Kapitein Sinke uit. Met belangstelling beziet Kolonel Van Straelen dat terrein waaruit de sniperschoten komen. „Ze moeten overdag hun geweren 'al gericht klaar leggen, want ze kunnen des nachts nimmer zo goed schie ten, als ze nu doen. Soms vliegt er een kogel tegen onze bren en dat is üi het donker een onmo gelijkheid". Over een bruggetje op republi keins terrein lopen enkele Indo nesiërs. Ze torsen iets op hunne hoofden. „Welk een onschuldige mensenmerkt de hoofdaal moezenier op. Het wil mij voor komen, dat er, na de verhalen, die hij over de snipers heeft moeten aanhoren en de littekens, welke in het bivak zichtbaar zijn van die sniperschoten, een tikkeltje sarcasme in zijn stem klinkt. Nog steeds tuurt hij belang- ei ige stellend naar dat voorterrein. ren, die tegen verdachte zijn ge-1 t huis wor<jt veel rezen", ajdtf besloot President j ^choten„ wijst Kapitein Fas Var. Hamel. (beveelt het Hof de t in verdachte gevangennem ng v„.^^-_ ten einde hem de mogelijkheid tot die tot verduisteren^^/ saart hem aan. „Er staat een J staat er bijna altijd en vluchten en die tot verduisteren veegt hij steeds maar dezelf- van bewijsstukken te ontnemen piek", licht de Kapitein toe. en gelast dat hij zal worden inge- (>en ervan overtuigd dat hij sloten in het huis van bewaring. naar terroristen door geeft. De zitting werd daarop geslo- j wanneer er een patrouille uit gaat, maar bewijzen hebben we ten. Uiterlijk rustig wandelde de heer Voüte naast een parket wacht de zaal uit Voor de Haarlemse rechtbank had zich Donderdag te verant woorden de leider der technische controle van de C.C.D.. S. Bource, die bij een huiszoeking ten huize van een kaashandelaar te Zand- voort, welke hij met vijf man niet. „Onschuldige mensjes mompelt de kolonel-hoofd-aalmoe- zenier weer. De pater der Zeeuwen neemt een tfoto. „Mijn fotograaf," zeg ik spot tend, „hij helpt me altijd." „Zoo niet vooruit, dan toch naar de bliksem," spot kapitein Fassaart goedmoedig. Ze kennen elkaar en ze jagen elkaar nog weieens op de kast. Pater van de Hij Het Franse kabinet heeft drie socialisten en twee leden der M.R.P. (vooruitstrevende katho lieken) benoemd om de vacatu res te vervullen na de uitsluiting der communisten uit de regering. De volgende namen worden ge geven; Daniël Mayer (soc.): Arbeid. Eugene Thomas (soc.)Post en Telegrafie. Robert Prigent (M.R.P.)volks gezondheid en bevolking. Paul Bechard (soc.); Nationale verdediging. Jean Letourneau: Wederopbouw (Letourneau blijft tevens Minis ter van Handel). Letourneau is lid van de M.P.R. Het Kabinet besliste verder, dat de taak van de voormalige communistische vice-premier Mau rice Thorez zal worden overge nomen door Pierre Henri Teitgen (M.R.P.), die al vice-President was. Volgens het Chinese dagblad „Keng Po" is de koers van de republikeinse gulden (roepiab) op de zwarte geldmarkt te Batavia Dinsdag tot een waarde van 40 Ned.-Indische centen gedaald. Bij het begin van de week bedroeg de waarde nog 47% cent. Op Tenerife, een der Cana- rische eilanden, heeft een zware aardbeving het gehele eiland in paniek gebracht. Het is nog niet hekend, of er slachtoffers te be treuren zijn en wat de schade is. De uitvoereh.de raad van het Amerikaans Vakverbond van tele- foon-employé's heeft de overeen komst ter beëindiging van de staking van haar leden geratifi- ficeerd. De leden van de andere vakverenigingn blijven echter nog in staking en zullen waar schijnlijk door posten de leden van het Amerikaans Vakverbond van hun werk afhouden. Een Messerschmidt van de Zwitserse luchtmacht, welke op weg was naar Sion in. het Kan ton Wallis, wordt vermist. Men is met het zoeken naar het vliegtuig begonnen. Te Gotha in de Sowjet-Rus- sische zóne van Duitsland is ge arresteerd Adolf Hopf, voorma lig eigenaar van de Hopf-metaal- fabrieken, tezamen met enkele anderen, op beschuldiging van economische sabotage, aldus meldt de Duitse nieuwsdienst. Een der gearresteerden, Dr. Tielman, zou volgens de politie de democratische maatregelen in de Sowjetzöne gesaboteerd heb ben „op order van vooraanstaande industriëlen in het Westen". In een door radio-Moskou aangehaald artikel ter gelegen heid van de jaardag van het ein de van. de oorlog in Europa, zegt de Prawda: „De iSowjet-Unie heeft in totaal meer dan 7 mil lioen mensenlevens in de strijd verloren en een materiele schade van 679 millioen roebel geleden. Zekere leidende persoonlijkheden in Amerika en Groot-Brittannië en sommige andere landen zijn al te zeer geneigd dit alles te ver geten." r-De vier grote partijen in Ja pan (socialisten, liberalen, demo craten en coöperatieven) zijn tot overeenstemming gekomen om trent de vorming van een coali tie-regering. verrichtte, uit -de slaapkame! .en j Vnmde grijnst alleen maar. portefeuille met drie honderd gul- kent zn pappenheimers, den had ontvreemd. Aanvankelijk had B. verklaard, dat hij de portefeuille had mee genomen om de winkelier op de proef te stellen doch Donderdag bekende hij, dat hij de diefstal in een zwak ogenblik had begaan. De officier van justitie, Mr. B. van der Burg, meende dat een afschrikwekkend voorbeeld dien de te worden gesteld, te nfeer daar de inkomsten van B. zes honderd gulden per maand be- dragen. Hij eiste een gevange- j nisstraf van tien maanden. i j Ook kolonel Van Straelen lacht. „Machtig werk," zegt hij slechts en in die twee woorden ligt zijn appreciatie voor het werk der mannen van het K.N I.L. en de K. L. in Indië opgesloten. Donderdag is te Den Haag, in de ouderdom van 73 jaar over leden Staatsraad Mr. J B. Kan. srwja.' Ct»--.--" De Federatie van Organisaties van Oud-Illegale Werkers zond Vrijdag het volgende telegram aan de Ministerraad: De Federatie van Organisaties van Oud-Illegale Werkers; kennis genomen hebbende van het antwoord van Minister Beel aan -het Tweede Kamerlid A. C. Koenen in zake tewerkstelling van politieke delinquenten in Overheidsdienst protesteert ten sterkste tegen dit voornemen om politieke de linquenten, die ontzet zijn uit het recht om ambten te bekleden, op z.g. „arbeidscontract" in Rijks dienst te nemen; spreekt tevens uit, dat het stre ven van de Regering om land: verraders weer dn de samenleving in te schakelen met voorbijgaan van de opvatting van de over grote meerderheid van het Ne derlandse volk in strijd is met beloften- en toezeggingen dit Ne derlandse volk"' gegeven. De baldadigheid van de jeugd begint de laatste tijd weer ver bijsterende vormen aan te nemen. De vernieling schijnt zich momen teel bij voorkeur te richten op onzé verkeersmiddelen en zeer talrijk zijn de klachten van autp- mobilisten vooral te Amster dam over ernstige beschadi gingen aan geparkeerde wagens toegebracht. De A.N.W.B. heeft zich daar om tot de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met het verzoek een rondschrijven te doen uitgaan naar onderwijzers en jeugdleiders, waarin deze op de hoogte worden gesteld van deze miststanden en hun- medewerking wordt ingeroe pen tot krachtige beteugeling van deze excessen. Tevens heeft de A.N.W.B. de commissaris van politie te Am sterdam van deze klachten op de hoogte gesteld en hem verzocht het politiepersoneel opdracht te geven krachtdadig en met ge strengheid op te treden.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1