TRIBUNAAL TE TERNEUZEN Binnenlands Nieuws i NI WIN-ACTIE UIT DE PROVINCIE Stenen zonder bon Wijziging datum najaarsbeurs te Utrecht I bir je ie eilfa ST n li lei Zaterdag 3 Mei werd uitspraak gedaan in de op 19 April behan delde zaken: Izaak Beerens, wonende te Sluis. Reeds 2f maanden geïnter neerd. 1 Verbeurdverklaring van een n drag van ƒ2000, 2. Ontzetting i echten. Johannes Jacobus Bruggeman, wonende te lias van Gent. Heeft reeds 1 jaar huisarrest gehad. Ontzetting rechten. Uitspraak in de op 21 April behandelde zaken: Jacobus Marie Adriaan Fran- cscus van Rooijen, wonende te Sluis. Geen maatregelen opgelegd. Theophiel Flos, wonende te Ciirtge. Het onderzoek zal buiten de zitting worden hervat. Nicolaas Johannes Ruijterman, wonende te Hansweert. Geen maatregelen opgelegd. Abraham Johannes de Back, wonende te Zuidzande. Ontzetting rechten. Op Donderdag 8 Mei werd uit spraak gedaan in de op 24 April behandelde zaken: Hendlrik de Jonge, wonende te Hoek. Ontzetting rechten. Douwe de Vries, wonende te Terneuzen. Geen maatregel opgelegd. Piéter Denos, wonende te Axel. Reeds 2 jaar geïnterneerd. 1 Internering voor een tijds duur van 8 jaar, ingaande 8 Mei 19^7, zodat deze zal kunnen ein digen op 8 Mei 1956; met bevel tot inbewaringhouding. 2. Ontzetting rechten. Jacobus A. Schieman, wonende te Axel. Reeds 2 jaar geïnterneerd 1. Internering voor een tijds duur van 8 jaar, ingaande 8 Mei 1947, zodat deze zal kunnen ein digen op 8 Mei 1955; met bevel tot inbewaringhouding. 2. Ontzetting rechten. Zitting van Donderdag 8 Mei. Gunstige getuigenverklaringen. De eerste, die terecht stond, was de 66-jarife Petrus Francis- cus Voet, aannemer te Hontenisse. Hem werd ten laste gelegd, zich als lid te hebben aangesloten bij de N.V.D., hiervoor als buurt schapsorganisatie leider werkzaam te zijn geweest, de propaganda voor deze organisatie te hebben bevorderd, door het schrijven van een ingezonden stuk hetwelk werd opgenomen in het Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland, waar in besch. o.m. een beroep doet op de burgerij tot daadwerkelijke medewerking aan de Volksdienst. Voorts, dat hij blijk heeft gegeven van nat. soc. gezindheid door m een dankbetuiging voor de bewij zen van belangstelling bij zijn be noeming tot wnd. burgemeester van Hontenisse, te schrijven: „dat ik mijn taak moge vervullen in overeenstemming met de door mij afgelegde ambtseed en verkla ring" welke eed en verklaring om inhielden een belofte van naleven der verordeningen en be palingen van de Rijkscommissa ris. Tenslotte, dat hij als wnd. burgemeester op bevel van de Ortscommandant en de wnd. Commissaris der Provincie een 100-tal mensen deed vorderen voor graafwerk ten behoeve van de Duitse weermacht. Besch. verklaart op verzoek van burgemeester Yan Rooyen SS bij d! N.V.D. te hebben aan- Het burgemeestersambt zou hij hebben aanvaard om de belangen der bevolking te kunnen beharti gen en dit op verzoek o.a. van de wnd. Commissaris der Pro vincie Mr. Dieleman. Voet ontkent buurtschapsorga- nisatieleider te zijn geweest en mensen te hebben gevorderd. Toen men hem hiertoe wilde verplich ten, zou hij ontslag hebben ge vraagd en gekregen Eeach zegt verder het „VolksdiensF'stuk te hebben geschreven om burgemees ter Van Rooyen te helpen. Het Tribunaal blijkt het meer malen met bijzonder eens met Voet te zijn, doch deze blijft e bij. slechts te hebben getracht te voorkomen, dat een N.S.B. b gemeester werd benoemd. Twee getuigen a decharge, waaronder de gemeentesecretaris van Hontenisse. legden voer de besch. gunstige verklaringen af en noemden deze politiek betrouw- Mr Tichelman, de verdediger, hield'een uitvoerig pleidooi, waar in hij er o.m. op wees, dat zijn cliënt slachtoffer is geworden van diens eigen sympathieke eigen schappen. Pleiter meende, dat slechtsi één uitspraak mogelijk zal zijn, n.l. vervallen verklaring der beschuldiging, temeer daar „ech te" burgemeesters, die zeker niet minder hebben gedaan dan zijn cliënt, zonder meer in hun ambt gehandhaafd bleven. Overleden. Hierna werd behandeld de zaak tegen de inmiddels overleden Fredericus Albertus Maria Moort- hamer, geb. 6 September 1906, in leven visser te Hulst. Als bijz. vertegenwoordiger trad op Mr. G. Tichelman. W.A.-man. Vervolgens stond terecht de 37-jarige Isidorus Aloysius Wil laert, schoppenmaker -te Clinge, thans geïnterneerd, beschuldigd van lidmaatschap N.S.B.N.A.F., N.V.D. en W.A. Verder deed deze besch. dienst als Wachmann en sloot hijl zich aan bij de Land wacht en hiervoor verichtte hij patrouille- en bewakingsdiensten. Isidorus geeft een omstandig verhaal ten 'beste, waarin sprake is van broers en een zuster en de plaats waar hij süep en waaruit zou moeten blijken waarom hij zich bij de N.S.B. aansloot. Erg duidelijk wordt de zaak echter niet. Verder geeft hij de feiten grotendeels toe en blijkt dat ook Willaert een dier vele W.A.-heden is geweest, die ner gens aan meededen. Patrouillelopen schijnt deze be schuldigde echter nogal eens te hebben gedaan. Na een hysterisch aandoende huilbui van Willaert, is het woord aan de verdediger, Mr. Van Son, bracht verzachtende omstandig heden naar voren en verzocht Uiterste clementie. De brochure. In de namiddagzitting werd be handeld de zaak tegen de 43- jarige Pieter le Feber, bouwkun dig architect te Axel. De beschuldiging luidde: lid maatschap N.V.D., blijk geven van nat. soc. gezindheid, door het zoeken naar een drukker voor en het verspreiden van d,e anti-En gelse brochure „De ondergang van het Britse Rijk" en verder vriendschappelijke omgang met Duitse militairen. Besch. verklaart lid der N.V.D. te zijn geworden, omdat er een proces lopende was, en teneinde de uitspraak hierin te helpen verlichten. Overigens geeft besch. toe, dat dit verkeerd was, doch zegt hij: „een kat in nood maakt rare sprongen." Het brengen van de brochure naar een drukker erkent le Feber, doch hij zou niet ge weten hebben waar het hier om ging- Vriendschappelijke omgang met Duitsers wordt eveneens bestre den, doch het Tribunaal blijkt, gezien verschillende getuigenver klaringen, tamelijk sceptisch tegenover deze ontkenningen te staan. De verdediger, Mr. P. C. Adriaanse, meende dat de nat. soc. gedachte aan zijn cliënt ge heel vreemd was. Zo deze enigs zins verkeerd is geweest, heeft .hij met 9 maanden internering reeds een voldoende correctie on dergaan. Van weinig belang. Charles Ludovicus Sijs, 37 jaar, landarbeider te Axel, werd be schuldigd van lidmaatschap N.S. B. en dienst doen als Wachmann. Gezien de blijkbare verminderde toerekeningsvatbaarheid van de besch., een zaak van zeer weinig belang, welke dooi Mr. Kegge met tact werd behandeld. Uitspraak in alie zakèn 22 Mei a.s. IN ZEELAND Ook in Zeeland is thans een begin gemaakt met de Niwin- actie. Er is een. voorlopig comité opgericht, waarin om. zitting hebben de Commissaris der Konin gin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford en de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen, Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg en Mr. B. Kolff, Om het werk een specifiek regionaal ka rakter te geven, heeft het met het landelijk bureau opgenomen contact tot resultaat gehad, dat Zeeland vrij is die bestemming aan de verzamelde gelden te geven, die weerklank zal vinden bij de schenkers. Men heeft be sloten kleinere muziekinstrumen ten' te söheiiken, die vooral door de militairen op de buitenposten in Indonesië-met vreugde ontvan gen zullen worden. Deze instru menten worden in de provincie aangekocht. De plaatselijke comités zullen volkomen bevoegd zijn naar eigen inzicht te handelen en geleid door hun bekendheid met de plaatse lijke toestanden de campagne te boeren. Districtsgewijs zal een vertegenwoordiger moeten wor den aangewezen voor het contact met het te vormen provinciaal comité. Dg districten zijn Zeeuws Vlaanderen-West, Zeeuws Vlaan- deren-Oost, Walcheren, Zuid-Be veland, Noord-Beveland, Tholen en St. Philipsland, Schouwen en Duiveland. hoofdprijzen staats loterij. 17328 met 1000. ƒ400: 4781 8163 '7808 5096 9285 17808 200 2065 18294 21106 100" 7386 7630 8808 f Q461 10047 15075 19756 13753 14249 9034 15780 BAlBY BEKNELD GERAAKT. Woensdagmorgen is het zoontje van 14 maanden van mevrouw Lorijn te Rotterdam, in een ledi kant je tussen het matras en het ledikant je bekneld geraakt en door de beknelling gedood. STAKING OP HET HOOG- OVENBEDRIJF. Een honderdtal arbeiders van het cokesbedrijf der Kon. Ned. .Hoogovens te Umuiden hebben Woensdagmiddag het werk neer gelegd, aangezien een premie, waarop zij meenden rechten te kunnen doen gelden, niet was uit gekeerd. Het gevolg was, dat de gasvoorziening van verschil lende plaatsen in de Zaanstreek moeilijkheden ondervond. Ze zijn in Wormerveer, dat niet over een eigen gasfabriek beschikt eh geen voorraden beizit. reeds tijdelijk voorzorgsmaatregelen genomen om ernstige stagnatie te voor komen. Donderdagmiddag hebben de arbeiders het werk voorlopig her vat in afwachting van de beslis sing der directie over het alsnog uitbetalen van genoemde presta tiepremie. Zij hebben evenwel gedreigd wederom in staking te gaan als niet aan bun eisen tege moet wordt gekomen. BIJENETER IN NEDERLAND GESIGNALEERD. Twee ornithologen uit Bent veld mej. Smit en de heer Cor net nebben in de omgeving van de Zanderijvaart en de Bouwerskolk te Overveen niet minder dan acht exemplaren gesignaleerd van de o bijeneter. een prachtig ge veurde vogel uit Zuid-Europa, die eveneens voorkomt in Noord- Af rika, Zuid-Rusland en West- Azië. In 1905 werd een exem plaar naar Artis overgebracht en de vogel is sindsdien nooit meer in Nederland waargenomen. Het dier heeft de grootte van een merel en is gemakkelijk te herkennen aan zijn exotische verenkleed. De Latijnse naam luidt Mirops Apiaster. Eventuele berichten over bet voorkomen van deze vogel in an dere delen van ons land gelieve men te zenden aan de beer P. Cornet, Veldlaan 51 te Bentveld. NOODLOTTIGE KINDERRUZIE Dinsdagmiddag kreeg de 15- jarige scholier A. F. O., bij het knikkeren voor de deur van de ouderlijke woning in de Van Ma- lensstraat te Rotterdam, ruzie met zijn elfjarig broertje, die hem in drift een stalen knikker naar het hoofd wierp. Ongelukkigerwijze kwam de knikker tegen de linkerslaap van de jongen terecht, met het ge volg, dat hij een dag later over leed. NEDERLANDSE KAT SLAAT ENGELSE OP DE LANGE AFSTAND. Onlangs werd gemeld, dat een kat in Engeland over een afstand van honderd kilometer naar haar vroeger tehuis was teruggelopen. Dit bericht was voor een Haags krantenlezer aanleiding aan het ANP. te melden, dat een Neder landse kat „Stine" genaamd, dit record van haar Engelse collega met een dikke vijftig kilometer heeft geslagen. Het relaas van de achtdaagse mars, welke „Stine" heeft ge maakt, en dat met tal van contro leerbare gegevens wordt geïl lustreerd, komt neer op het vol gende. Omstreeks de jaarwis seling verhuisde bet gezin van een ambtenaar der P.T.T van de Cattepcelseiweg te Arnhem naar de Bergerstraat in bet dorp Am- by bij Maastricht. Men nam de kat mee. EVenwel na 14 Maart zag men het dier niet meer terug. De eigenaar weet zeker, dat hij het beest de avond van die dag persoonlijk heelt uitgelaten. Op 22 Maart dus acht dagen later is het dier in Arnhem bij een familie komen aanlopen. 23 Maart sloeg bet zijn tenten op bij de vroegere buren van de eige naar waar „Stine" ook voorheen veel aanliep. Deze buren meld den de aankomst aan de eigenaar en deze heeft het dier In April zelf bij deze familie gezien. „Stine" heeft in acht dagen dus een afstand van ruim 150 km af gelegd en het record van de En gelse collega geslagen. De eerlijk heid gebiedt hieraan toe te voe gen, dat hoewel de naam het niet zou doen vermoeden „Stine" een kater is TERNEUZEN. De 50.000 bezoeker in de Gemeentel, badinrichting. Zaterdag j.l. boekte de Gemeen telijke badinrichting als 50.000ste bezoeker de jeugdige Jan Luteijn, aan wien namens het gemeente bestuur een gratis abonnements kaart werd aangeboden. Zoals uit het bovenstaande blijkt voorziet deze inrichting in een dringende behoefte. Het aan tal bezoekers bedroeg in de maand April 1947 ook weer, een behoorlijk aantal, n.l. totaal 3404. Naar wij verder vernemen ligt het ook in de bedoeling de in richting eveneens voor het pu bliek open te stellen op Dinsdag en Woensdag Zodra hieromtrent nadere gegevens bekend zijn zul len wij hierop nader terug komen. PRIJZEN-OOMMISSIE TERNEUZEN. Men deelt ons mede: Het is nog steeds een feit, dat ons economisch herstel in hoge mate gediend is, met de hand having van de, voor diverse arti kelen, vastgestelde prijzen. Teneinde het piifbliek zoveel mogelijk in de gelegenheid te stellen om zowel mondeling als schriftelijk klachten omtrent ver onderstelde prijsovertreding bij de plaatselijke commissie aanhangig te maken, heeft deze commissie besloten iedere 2e en 4e Dinsdag van de maand, des avonds van 7 tot 8 uur zitting te houden op de Raadszaal van het Gemeenteauis. Het publiek wordt dringend ver zocht zoveel mogelijk eventuele klachten op deze zittingen aan de commissie kenbaar te maken. Bui ten deze zittingen, zullen, met uitzondering van spoedgevallen, geen klachten in behandeling worden genomen. Bij de indiening van klachten wordt het publiek verzocht zoveel mogelijk bewijsstukken te over leggen, daar hierdoor de commis sie direct tot onderzoek kan over gaan. In de afgelopen maanden is reeds met succes opgetreden. Het blijft echter nog noodzakelijk het publiek dringend te vermanen geen hogere prijzen te betalen dan wettelijk zijn vastgesteld. De kosten van het noodzakelijk levensonderhoud ziin nog steeds zodanig, dat iedere cent op de juiste wijze moet worden besteed en uitgegeven. Dit is in het be lang van de gezinnen doch ook in het belang van het algemeen. De prijzencommissie, samen gesteld uit vertengewoordigers van de Middenstand, Vakorgani saties, Huisvrouwen, enz., wil dan ook voorlichting geven aan het pulbliek inzake de doelstelling van de huidige prijspolitiek, als mede over de werkwijze van de met de doorvoering hiervan be laste organen. Zij neemt verder alle klachten in behandeling betreffende ver onderstelde prijsovertreding ten aanzien van de consument. Nadrukkelijk wordt er nog maals op gewezen, dat de plaat selijke prijzencommissie geen ambtelijke instelling is, doch dat het pulbliek deze commissie moet zien als overbruggingsorgaan tussen de ambtelijke instantie en het publiek, die er opuit is om zoveel mogelijk langs georgani seerd overleg alle vermeende prijsovertredingen in de minne te regelen. Het is dus een vertrouwens- instantie zowel voor de consument als de zakenman. KOEWACHT. Uitslag schieting. Ter gelegenheid van de jaar lijkse kermis werd alhier in het café bij L. Seghers een schieting gegeven, waaraan 23 schutters deelnamen. De hoogvogel werd Met ingang van 1 Mei zijn alle soorten stenen (metselsteen, kalk zandsteen, straatsteen) vrij van bon gekomen. Handelaren en fa brikanten mogen derhalve zonder in ontvangstneming van bonnen en zonder machtigingen tot afle vering alle steensoorten verhan delen. Er wordt echter zeer na drukkelijk de aandacht op geves tigd dat voor alle bouwwerken ook voor die, waarbij uitsluitend distributievrije materialen worden verwerkt een rijksgoedkeuring van of vanwege het .college van algemene commissarissen voor de° wederopbouw vereist is en blijft. De datum van de najaarsbeurs te Utrecht, waaraan verbonden de agrarische beurs, die oorspronke lijk van 17 tot 26 September zou worden gehouden, is in verband met de Friese landbouwtentoon stelling nader vastgesteld van 9 tot 18 September. De inschrij ving; sluit 15' Mei as. geschoten door R. Ongenae alhier. De zijde-vogels door Fr. de Brou wer te Koewacht en Aug. Jesoi- rens Zuiddorpe. Het grootste aantal kleine vogels belandde bij Aug. Celie. MIDDELBURG. Heldhaftig marinier begraven. Op de begraafplaats te Souburg; (Walcheren) werd Woensdagmid dag het stoffelijk overschot van de marinier le klasse W. Lugten- burg ter aarde besteld. Lugten- burg vocht in de Meidagen van 1940 op de Maasbrug te Rotter dam. Hij was toen gedwongen in het water te springen, waardoor hij een ziekte opliep, die hem het leven heeft gekost. Bedekt met bloemen en de drie kleur werd de kist door een co lonne mariniers naar bet graf gedragen. Voordat de kist daalde in de groeve werd door het vuur- peleton een salvo gegeven. Op het graf werd gesproken door Ds. Ode uit Goes. Bunkers verdwijnen. Te Vlissingen worden momen teel 10 betonnen bunkers aan de Koudekerkse weg met springstof opgeblazen. De bewapening wordt door de genie naar het arsenaal gebracht, waar het ijzer aan elkaar wordt gelast, opdat men het opnieuw zal kunnen gebrui ken. Men rekent erop. dat het slopen van deze bunlkers drie maanden in beslag zal nemen. NIEUWVLIET. Nationale feestdag. Op de nationale feestdag werd een door het Oranje-Oomité al hier voorbereid feestprogramma uitgevoerd, een programma, dat ditmaal speciaal bestemd was voor de jeugd. Omstreeks half twee vertrok ken de schoolkinderen met de muziek voorop naar het feest terrein, alwaar zij konden deel nemen aan de kinderspelen. Deze wedstrijden werden door hun ouders en vele andere belangstel lenden gadegeslagen. Ter afwisseling kregen de kin deren een paar maal een tractatie op het terrein. Tenslotte werd des avonds door het muziekgezelschap „Nut en Genoegen" een concert gegeven op de tent in het dorp, gevolgd door een muzikale rondwandeling door het dorp. RETRANOHEMENT. 5 Mei-dag. Nadat op Zaterdagavond 3 Mei door schoolkinderen bloemen waren gelegd op de graven der 'ïesneuvelde soldaten, werd Maan dagmiddag op het Sportterrein een kinderfeest gehouden, waar voor veel belangstelling bestond. Na afloop hiervan kon de, jeugc in de school naar hartelust smul len. Burgemeester Leenhouts overhandigde de kinderen allen een prijsje. Des avonds heerste er op de Markt een gezellige drukte, waar bij het muziekgezelschap weer zijn beste beentje voor zette. Emmabloenipje De opbrengst van de ISmma- bloemcollecte was 52. Bazar. De netto-opbrengst van de bazar ten bate van de muziekver eniging bedroeg 4453,23. Ons Genoegen. Tot voorzitter van het muziek gezelschap „Ons Genoegen" Is gékozen de heer C. J. Almekin- dersMasclee. SLUISKIL. Filmvertoning Zaterdagmiddag a.s. te 3 uur zal in het Parochiehuis de kinder filmvoorstelling plaats hebben, welke oorspronkelijk op de fancy- fair zou worden gegeven. Ver toond zullen worden films van Mickey Mouse. Kinderdroom en Kindjes dopen, Harold Lloyd en Ghariey Chaplin. De kinderen kunnen dus naar hartelust lachen en ook de groteren zullen zien best amuseren. Wellicht bestaat er gelegenheid de films te draaien van wat bij vroegere gelegen heden op Sluiskil gebeurde. Het toegangsgeld, dat laag gesteld zal worden, komt geheel ten bate van het ziekenhuis. VLAKE. De brug hij Vlake is tijdelijk onbrukiibaar voor het verkeer, daar zij hersteld wordt. Rijks waterstaat heeft thans een pontje ingelegd, waarmee kleine voer tuigen worden overgezet. WESTDORPE. Kermis Klein-Gent. De kleine buurtkermisjes zijn in Westdorpe weer begonnen. Ter gelegenheid van de kermis te Klein-Gent werd er een prijsbol- ling gegeven hij de beer P. Jans- sens met de volgende uitslag. Er namen 26 personen aan deel. le prijs L. van WaesCl. Aude- naerde, 2e prijs Pb. van Acker M. de Hulsters, 3e prijs Fl. Soet-

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2