Klachten van Gouverne inentsambtenaren Het verbod van de Communistische Partij in Brazilië Vragen aan de Minister r Wereldnieuws ,1/11 VRIJDAG 9 MEI 1947. Staatsgreep in Columbia? Uit de Volksvertegenwoordiging. de Het Looncontract voor bieten Grotere hoeveelheden Specerijen uit Ned. Indië verwacht De verdediging van Japrn Hoofdacte-examen Herstel van kerkelijke en militaire invloeden? Verlaging der inkomsten belasting in België Truman spreekt op zijn verjaardag Politieke gevangenen in België Russische diplomatieke bagage verloren gegaan !l' cFfe J - Frankeering bij Abonnement - Temeuzen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Overwegend droog weer. In het Westen v. h. land tijdel. nog verder toenem. bewolking, voornamel. in de hogere lagen Overwegend droog weer, ie to minder hoge temper. Matige wind tussen Z.-O. en Z.-W. DE VRIJE 3de Jaargang No. 498. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzendingen adverten ties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. INDONESIË. Voor een groot giehoor sprak Dinsdagavond de voorzitter van het voorlopig Comité van Actie van de Vereniging van Gouverne mentsambtenaren, de heer J. de Groot. Hg zeide o m.„Op het Minis terie van Overzeese Gebiedsdelen te Den Haag verzekerde iaën ons, dat wij in Indië ons geen zorgen behoeven te maken voor huisves ting en voeding: de Overheids diensten hadden „Messes" inge richt voor het personeel". ,,Men verzekerde ons gezinshereniging binnen uiterlijk zes maanden." Op een opmerking over een clausule van het contract betref fende de uitrustingskosten, die vermeldt, ,,deze kunnen worden betaald" antwoordde men, dat de overheid zich niet met foefjes op hield en dat de uitrustingskosten uiteraard zullen worden betaald. BQ aankomst te Batavia wer den wij ondergebracht in broed plaatsen van ongedierte, hier ge noemd H.OjR.-hotels, waaronder het Adekekamp, dat vroeger een doorgangskamp voor koelies was. Velen onzer werd duidelijk ge maakt, dat men hier niets te ma ken had met bepalingen van een te Den Haag opgemaakt contract en met name met de op „uitrus tingskosten" vólgende woorden „kunnen betaald". Deze moesten gelezen worden: „dat gebeurt niet". Gezinshereniging is slechts een vicieuze cirkel, welke gevormd wordt door de eis van de immi gratiedienst, dat een huisvestings- bewijs nodig is, voordat het ge zin kan worden opgeroepen, ter wijl daarnaast het H.O.B. zich op het standpunt stelt, dat het gezin onderweg moet zijn alvorens aan huisvesting kan worden gedacht. In de samenleving neemt de herinnering aan het kampleven nog steeds een voorname plaats in. De kamptijd is ongetwijfeld vreselijk geweest, maar het is toch wel bedroevend, dat volwas senen, die vooraanstaande posi ties bekleden, thans nog doen als een jongetje van zes jaar, dat een half iaar na dat het rood vonk heeft gehad op-die grond nog steeds zuurtjes wil hebben en op°de voorste rij wil zitten. Een andere veël gemaakte op merking is, dat men geen recht van spreken heeft, voordat men zijn „eerste pikol rijst op heeft' Daar kan men dit op antwoorden, dat de daarvoor benodigde tijd des /te spoediger verstreken is, naarmate de distributie wordt verhoogd, doch dat het geconsu meerd hebben van een piikol rijst niet zo belangrijk is als dat van een halve pikol democratisch hc- sef De Groot wees er op, dat de vereniging geen verzamelplaats wil zijn van kankeraars, doch dat zij in tegendeel de oorzaken van de verminderde arbeidsprestaties wil wegnemen. „Zolang wij onze grieven niet aan de bevoegde in stanties hebben voorgelegd, heb- Volgens een bericht in een Ve- nezolaans blad heeft het Colum- biaanse leger, actief gesteund door de liberale groep onder lei ding van Jorge Eliezer Gaitan, een staatsgreep uitgevoerd. Het. blad voegt er echter aan toe dat het bericht nog nader bevestigd moet worden. Het bericht, dat op de frontpagina is geplaatst, voegt er aan toe, dat de radio zenders in Columbia Woensdag avond vroeg uit de lucht zijn ge gaan op hevel der regering. ben wij geen recht om te kanke ren". NIEUWE BETALINGS REGELING. Door de regering is een nieuw reglement vastgesteld, betrekking hebbend op uitzending van Ned.- Indisch regerings-personeel en de duur van het dienstverband. Hiermede worden voorzieningen getroffen ten 'bate van alle per sonen, die met het ocg op de we deropbouw van Nedeclandsch-Indië na de oorlog naar deze gewesten zijn uitgezonden, waarbij ook in begrepen de oorlogsvrijwilligers, die als militairen aan de oorlog tegen Japan zouden deelnemen, doch in verband met de reeds ge sloten wapenstilstand, bij aan komst, als burgers in 't lands dienst te werk zijn gesteld. Dit reglement voorziet in de toekenning van uitrustingskosten, alsmede in een toelage voor kort- verband, die, ook indien vóór de uitzending geen schriftelijke ver bintenis met de regering was aan gegaan, na de diensttijd als in normale gevallen zal worden uit gekeerd. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zal Dinsdag 13 Mei om 13.00 uur een open bare vergadering houden, waarin o.m. het wetsontwerp „goedkeu ring van het verdrag betreffende de culturele en intellectuele be trekkingen tussen Nederland en België" en het wetsontwerp „ver mogensheffing ineens" aan de orde zullen 'komen. De vergade ring wordt zo nodig ora 20.00 uur voortgezet. Woensdag 14 Mei zal om 13.00 uur eveneens een openbare vergadering worden ge houden. Men verzocht ons opname van het volgende: In verband met de a.s. werk zaamheden in de bieten wordt er op gewezen en op aangedrongen, zowel door werkgever als door werknemer, zich aan het loon contract te houden. In het ont werp van het nieuwe looncontract welke neg niet definitief is goed gekeurd, wordt voorgesteld: Doorslaan ƒ30 tot ƒ35 per ha. Opeenzetten 25 tot 30 per ha. Ie maal wieden 50 tot 55 per ha. 2e maal wieden 35 tot 40 per ha. De president van de American Spice Trade Association, deelde tijdens de jaarlijkse vergadering, welke Dinsdag j.l. werd gehouden mede, dat men in de komende maanden meer hoeveelheden spe cerijen uit Ned. Indië verwacht, terwijl de prijzen op een meer normaal niveau komen te liggen. Een omvangrijke hoeveelheid nootmuskaat is op het ogenbilk naar Amerika onderweg. Dit zal waarschijnlijk tengevolge hebben dat de prijs van Britse ongemalen nootmuskaat, welke gedurende de oorlog uitsluitned werd ge bruikt," zal gaan dalen. Bij het begin van de oorlog bedroeg de Amerikaanse pepervoorraad vijf honderd duizend ton, terwijl de kaneelvoorraad voldoende was voor 9 maanden. Tijdehs de jaar lijkse vergadering werd besloten tot de oprichting van het Spice Research Development Institute, dat tot taak zal hebben te zoeken naar nieuwe aanwendingen voor specerijen, het'-bestuderen van de problemen van concurrerende specerijen en de basiseigenschap pen van de specerijen, zoals voe dingswaarde, te onderzoeken. Generaal Mac Arthur, de Geal lieerde opperbevelhebber van Ja pan, heelt verklaard, dat de verdediging- van Japan voor een groot deel de V. N. zal aangaan of 'n soortgelijk collectief lichaam. Doch hij voegde er aan toe dat de Verenigde Staten wellicht een bijzondere belangstelling voor deze kwestie zouden hebben, met het oog op de strategische en geografische betekenis van Japan met betrekking tot de Grote Oceaan. Mac Arthur sprak de berichten, volgens welke hij ver zekerd zou hebben dat de Vere nigde Staten de verdediging van Japan op zich zouden nemen, tegen. Het examen ter verkrijging van de akte als hoofdonderwijzer zal dit jaar worden gehouden te Arn hem, Roermond, Breda, Haarlem, 's-Gravenhage, Utrecht, Gronin gen, Leeuwarden en Zwolle. Het schriftelijk gedeelte van het examen zal worden afgenomen op Donderdag 10 Juli 1947, terwijl het mondeling examen z„. aan vangen op Dinsdag 22 Juli 1947. Politieke waarnemers te Rio de symptoom is van een herstel van Janeiro zijn van mening, dat de de invloed der militairen in het beslissing van Woensdagavond, land die tanende is geweest sinds waarbij de communistische partij de federale verkiezingen in Dec. in Brazilië verboden wordt, voor- j 1. en de provinciale verkiezingen namelijk tot gevolg zal hebben in Januari, dat deze in hoge mate georgani seerde partij illegaal zal worden. Men schat dat de partij 600 000 ingeschreven volgelingen heeft. Een woordvoerder van de com munistische partij zeide Woens dagavond: „Deze beslissing betekent dat de democratie, die een jaar ge leden in Brazilië is ingesteld, ten zware slag heeft ondergaan, en waarschijnlijk in een nieuw machtsbewind zal ontaarden. Wij zijn van mening, en velen, die geen communist zijn, zijn dit met ons eens, dat de regering achter deze actie staat, en dat de rech terlijke macht deze beslissing niet onafhankelijk heeft genomen. De regering was niet in staat de communisten met eerlijker wa pens te bestrijden, zoals het ver lagen van de kosten van het levensonderhoud, het verschaf, en van betere woongelegenheden en de reorganisatie van het vervoer". Waarnemers geloven, dat de president Dutra in staat zal zijn met behulp van het leger de orde te handhaven. Volgens juristen is het niet mogelijk de gekozen communistische volksvertegen woordigers van hun zetels te be roven, tenzij de staat van beleg wordt uitgeroepen. Een communistische woord voerder zeide, dat als er relletjes uit zullen breken, deze niet ver oorzaakt zullen worden door de communisten. „Natuurlijk zijn wij bitter gestemd, maar er zuilen geen demonstraties plaats vinden" zeide hij. Wij zijn dankbaar, dat er onder de vijf rechters ftvee waren, d'e de waardigheid hadden zich uit te snreken voo- het hand haven van de democratie". Politieke I waarnemers zien de beslissing van het hof als een overwinning van de Ie ders der ririidkrachten en van de kerke- liike hiërarchie. 71'i geloven dat het verbod wellicht het eerste De heer Eyskens, Minister van Financiën heeft in de vorm van amendementen op een vroeger in gediend wetsontwerp tot wijziging van de wetgeving betreffende de inkomstenbelasting, bij de Kamer een reeiks verlagingen van deze belastingen voorgesteld. In de be geleidende nota verklaart de Mi nister dat een aantal maatrege len getroffen zijn, die beogen de nieuwe regeling voor het einde van het jaar aan belde Kamers voor te leggen. Inmiddels dienen echter oniverwiild enkele wijzigin gen te worden aangebracht, die de heer Eyskens in zün uiteenzet ting over de financiële toeestand in België reeds had aangekondigd en die een totale verlichting van 5.5 milliard met zich zullen bren gen. Uit Kingston wordt gemeld, dat een Zweeds schip, waarvan de naam werd gegeven als „Shea" in brand staat on 10 miil ten Z W. van Kingston. Naar de bemanning d'e het schip heeft verlaten, wordt gezocht. De Beierse Minister-Pre sident, Ehard, heeft alle Minister- Presidenten van de vier zones van Duitsland uitgenodigd tot een spe ciale conferentie, die op 6 Juni in München gehouden zou wor den ten einde de middelen te he spreken om te geraken tot de economische en politieke eenheid van Duitsland. Naar verluidt zou het plan de instemming hebben van Generaal Clay, de Ameri kaanse opperbevelhebber in de Amerikaanse zóne. De bijeenkomst zal niet worden bijgewoond door leiders der mili taire regering. Tijdens een persconferentie, die op zijn verjaardag plaats had, verklaarde Truman, President der Ver. Staten, dat de vrede „nog niet voltooid" is. Truman, die 63 jaar is gewor den, gaf de verzekering, dat My ron Tylor, bijzonder vertegen woordiger der Ver. Staten bij het Vaticaan, zou worden teruggeroe pen, zodra de vrede volkomen zou zijn. Truman voegde er aan toe, dat hij nog immer optimistisch was. De Ver. Staten, aldus Truman, hebben de prachtigste regering ter wereld en de prachtigste re gering, die de wereld ooit gezien heeft, ook al maakt die regering een slaaf van de President. Hij meende, dat de regering de meeste oneffenheden met succes heeft glad gestreken. Er waren nog een aantal moeilijkheden, maar deze zullen tot heil van de Verenigde Staten overwonnen worden. Naar de Belgische Minister van Justitie, Struye, met betrekking tot de berechting der politieke delinquenten in een uiteenzetting verklaarde, waren er per 1 April j.l. in België nog slechts 474 dos siers te behandelen. De Minister verklaarde voorts, dat op het ogenblik in de gevangsnissen 6663 personen verblijven, die veroor deeld werden voor gemeenrechte lijke vergrijpen en 23.860 politie ke delinquenten. Van deze laat- sten zijn er 2550 werkzaam in de kolenmijnen, en 15 009 hij ver schillende administratieve licha men. Ongeveer 6330 verlaten de gevangenissen of internerings centra niet. Naar de heer Struye nog mededeelde, zijn tot nu toe 137 doodvonnissen ten uitvoer ge legd. Verder zijn 199 doodvonnis sen gewijzigd in andere straffen, terwijl 229 ter dood veroordeelden in beroep zijn gegaan. Inzake de economische collaboratie deelde de Minister mede, dat van de 81.559 ingediende klachten er 79.000 ongegrond bleken te zijn. Naar het Sowjet-persbureau Tass meldt, zijn wederom twee diplomatieke valiezen in de haven van New-Yorik verloren gegaan. „Onderzoekingen naar deze vreem de „verliezen" zijn nutteloos ge bleken", voegde Tass er aan toe. „Een ander geval van verloren gegane diplomatieke bagage is in het douanekantoor van de haven van New-York voorgevallen. Van de 29 kisten, die door het Russi sche Ministerie van Buitenlandse Zaken naar vertegenwoordigers hij de Ver. Naties waren gezonden in een Amerikaanse vrachtboot, werden 27 afgeleverd. Bij een voorgaande gelegenheid werden van de 19 kisten, die verscheept waren met het schip „Gogo!' en die geadresseerd waren aan het Sowjet-consulaat-generaal, slechts 15 afgeleverd," aldus Tass. Harry Dunning. havencontro leur van New-York, heeft ver klaard dat het Tass-bericht, dat twee Sowjet-Russische diploma tieke valiezen in de New-Yorjrse haven verloren zijn geraakt „woord voor woord onwaar is". Hij zeide dat deze valiezen di plomatieke immuniteit hebben en dat veen bevoegdheid heeft ze op te houden. „Als Tass of de Sow- jets bij mij een klacht zouden heb ben ingediend, zou ik de zaak hebben onderzocht, en hen geant woord hebben, doch ik heb nog nooit eerder van de verloren ge raakte valiezen gehoord." aldus Durning. De Ned.-Ind. Voorlichtings dienst. Het Tweede Kamerlid, de heer Romme heeft aan de Minister van Overzeese Gebiedsdelen de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de Rege ringsvoorlichtingsdienst in Neder- landsch-Indië in „Uitzicht" van 19 Maart 1947 in een beschouwing met betrekking tot de ontwerp overeenkomst van Linggadjati het navolgende heeft gesteld: „Na deze vaststelling leverde de Minister een noodzakelijke bij drage tot het rechtzetten van de mythologie over de fameuze Ling- gadjati's 1 en 2, door Prof. Ger- retson nader gelegendariseerd met een Linggadjati 3. Er is maar één Linggadjati, zo zei de Minister, het echte van de 17 punten met een noodzakelijke toelichting. Ook in dezen kon hij rekenen op de steun van de K.V.P., die geholpen door de auteur zelve van de mythe, Prof. Romme geen moeite spaart om de verwar ring, veroorzaakt door de onder scheiding van een „werkelijk" en een „fantoom" Linggadjati, weg te werken. Deze onderscheiding, door Rom me bedoeld voor binnenlands gebruik en die het de Katholieke fractie mogelijk maakte, Lingga djati te verwerpen en toch aan te nemen, was dus een politieke stunt, meesterlijk opgezet, maar helaas verkeerd van werking, om dat republikeins Indonesië ze mee consumeerde, hetgeen niet dadelijk in de bedoeling lag. Het gevolg is, dat binnenslands de winst, door de creatie van de mythe gekweekt, volledig wordt geïncasseerd in de/ vorm van Katholieke steun aan Lingga djati, maar dat tevens ijverig ge tracht moet worden, naar huiten de eenheid van het begrip Ling gadjati te herstellen. Ook dit ge beurt met het nodige spitsvon dige vakmanschap."? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord en de Regeringsvoorlichtingsdienst dus inderdaad de. in het citaat ver vatte voorstelling van zaken heeft gegeven, is de Minister dan be reid mede te delen, tot welke maatregelen dit aan het bevoeg de gezag, zowel in Nederlandsch- Indië als hier te lande, aanléiding heeft gegeven en/of zal geven? Naar aanleiding van 'n twist over een echtscheidingsproces heeft een lid van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, Ja mes Scott, Woensdagmiddag in de zaal van de Amerikaanse Se naat, diie op dat ogenblik niet in vergadering was, onverhoeds ge schoten op ,de 63-jarige Senator Tom Anglin. De Senatcc kreeg een kogel in de rug. Voordat hij neerviel trok. oclk hij een revol ver en schoot terug, doch miste. Beide mannen zijn vertegenwoor digers voor de staat Oklahoma. Senator Anglin is thans onder medische behandeling. Op twee Paraguese kanon neerboten, die te Buenos-Aires in reparatie zijn, braken Woensdag gevechten uit tussen pro- en anti- regeringsgezlinde Paraguese zee lieden. Twee officieren en een matroos werden gewond. In een communiqué heeft het Argentijnse Departement van Buitenlandse Zaken verklaard, dat het hier een incident betreft tus sen Paraguese zeelieden en dat de Argentijnse regering niet zal interveniëren. - De Franse President Vin cent Auriol heeft Woensdag het Internationale Postcongres, dat door 83 landen wordt bijgewoond, in het Palais du Luxembourg te Parijs geopend. Het Congres, dat tot eind Juni bijeen zal zijn, zal o.m. besprekin gen voeren over verbeteringen van de luchtpost en de herziening van de internationale posttarie- Het Britse militaire bestuur in Duitsland bestudeert thans een plan tot verbetering van de voedselpositie, inged'end door de Bond van Duitse artsen. De dok ters verzoeken in hun rapport de Duitsers toe te staan ter walvis vaart te gaan. De kosten van de expeditie zouden door „de Duitse natie" moeten worden gedragen. c I I )iV T T3 #e», x -.Sis| - J Z DC W<1

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1