Ministers BEEL en JONKMAN Franse socialisten steunen Ramadier DUITSERS fluisteren r ^Wereldnieuws J DONDERDAG 8 MEI 1947. te Batavia aangekomen Deblokkering van Ned. activa in de V. S. van Amerika Besprekingen Ned. ministers Franse douane-staking symbolisch Thans alle leden van Nazipartij bekend? Dr. A. Loudon vraagt ontheffing uit zijn functie Weer nieuwe postrekeningen over een communistisch tegioen De dienstplichtwet in het Engelse Lagerhuis DETOESTANDIN PARAGUAY Voldoening vermogensaanwasbelasting met staatsobligaties en grootboekinschrijvingen Nederlandse Spaarbanken Wallace over Amerikaanse hulp aan Frankrijk Frankeering bij Abonnement - Temeuzen- WEERSVERWACHTING medegedeeld door bet K.N.M I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Zonnig. Zonnige, vrij warme dag, met in de namiddag wat meer be wolking, doch bijna nergens buienvorming. Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke rich tingen. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 497. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzendingen adverten ties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen - Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De Nederlandse Minister-Pre sident, Dr. Beel en de Minister van Overzeese Gebiedsdelen, Mr. Jonkman, vergezeld door Dr. Hirsobfeld en de heer Albarda, zijn Woensdagochtend 10.45 uur (pi. tijd) op het vliegveld Kema Joran bij Batavia geland. De Ministers werden verwel komd door Dr. Van Mook, Dr. Idenburg, Luit.-Generaal Spoor, Schout-bij-nacht Pinke en de con suls-generaal. Van republikeinse zijde waren ter begroeting aanwezig de Minis ter van Binnenlandse Zaken, Mr. Mohammed Roem en de Minister van Voorlichting, Mohammed Natsir Het vliegtuig, waarmee de Ne derlandse Ministers arriveerden, werd door zes jagers van de Ne derlandse luchtmacht begeleid. Nadat de Ministers de officiële persoonlijkheden, die op het vlieg veld aanwezig waren, hadden be groet, inspecteerden zij de ere wacht, bestaande uit twee pele- tons van het Koninklijke Neder landse leger, twee peletons van het Koninklijke Nederlands-Indi sche leger en 1 peletón van de marine. Nader wordt gemeld, dat de republikeinse gen.-majoor Abdoel- Kadir, die uit Cairo terugkeerde, De Nederlandse Bank N V„ bureau certificatie, Oude Turf markt te Amsterdam, brengt hiermede ter kennis, dat volgens een officiële mededeling van het Amerikaanse departement van financiën Zweden sinds 28 Maart 1947 behoort tot de landen op welke General License No. 95 van toepassing is verklaard. Dientengevolge kunnen de op grond van de desbetreffende Amerikaanse bepalingen in ver band met het daarop betrokken Nederlandse belang geblokkeerde saldi en andere activa, die eigen dom zijn of uitstaan voor reke ning van deze staat of daartoe behorende publiekrechtelijke li chamen, van in die staat woon achtige, cjq. gevestigde natuur lijke personen, vennootschappen, verenigingen of soortgelijke orga nisaties, of van in Nederland ge vestigde vennootschappen, vereni gingen of soortgelijke organisaties waarvan meer dan 25 van het kapitaal of vermogen zich be- vinöt in handen van genoemde staat, enz. in beginsel door de Nederlandse Bank N.V. worden gecertificeerd, mits haar een ver klaring wordt overgelegd, afge geven door het valutakont oret te Stockholm, namens de Zweedse regering, waarin wordt medege deeld, dat de met naime te noe men eigenaar of gerechtigde voor certificering van zijn activa vol gens de bepalingen van General License No. 95 in aanmerking lOOMlt. Naar nader uit gezaghebbende bron wordt vernomen, zullen de Ministers zieb heden met in tieme besprekingen bez!g houden. 'Alvorens de reis naar Pontianak en Makassar te ondernemen, zul len de Nederlandse Ministers in leidende besprekingen houden met leden van het republikeinse kabinet. zich eveneens aan boord van het vliegtuig bevond. Behalve de republikeinse Minis ters was ook een verbindingsoffi cier van de T.R.I. op het vlieg veld aanwezig. Op het ogenblik, dat Dr. Beel uit de Skymaster stapte, vlogen nog éénmaal de zes jagers, die het vliggtuig hadden geëscorteerd, laag over het vliegveld. Dr. Beel en Mr. Jonkman, heiden gekleed in een Europees zomercostuum, werden het eerst begroet door Dr. Van Mook. Behalve de reeds ge noemde personen waren bij de be groeting ook nog aanwezig de leden van de Commissie-Generaal: voorts de beren M. A. Pellupessy, als vertegenwoordiger van de Staat Oost-Indonesië en Dr. A. Boediardjo, secretaris van de In donesische delegatie. Bij het inspecteren van de ere wacht waren de Ministers verge zeld van Generaal Spoor en Vice- Adimiraal Pinke. Voor het front van de troepen werd door de staf- muziek van het K.N.I.L. het Wil helmus gespeeld. De Ministers werden voorgesteld aan vele auto riteiten, onder wie Mr. Chr. W. A. Abbenhuis, hoofden van de de partementen, de leden van de staf van de Commissie-Generaal, de beide adviseurs van Dr. Van Mook, de Nederlandse en republikeinse burgemeester van Batavia, luite nant-kolonel Soetarti van de T. R. I., alsimede aan vooraanstaan de figuren uit handelskringen te Batavia. Dr Beel verklaarde, dat hij een uitstekende reis had gemaakt en verheugd was Batavia te kunnen bezoeken. Hij bevestigde de be richten over heizoeken aan Pon tianak en Makassar. Het stakingshevel van de vak vereniging der Franse douane beambten is niet overal even rigoureus nagekomen. De staking heeft twee uren geduurd in de zeehavens en aan de Noordgrens, behalve in het gebied van Albert- ville. Aan de Pyreneeën-grens zijn de douane-beambten op hun post gebleven Aan de grenzen van het Saargebied, Palz en Rijn land is het stakingsbevel niet opgevolgd. In het gebied van Forbaeh zou Woensdag, van twee tot zes uur des namiddags gestaakt worden. Er is van geen enkel incident melding gemaakt. Zoals reeds gemeld eisen de douane-beambten uitgebreider be voegdheden tegen deviezen-smok kelaars en hoger loon. In een papierfabriek in Beieren is een partij van meer dan twin tig millioen kaarten ontdekt, wel ke bestemd was om voor produc tie van nieuw papier te worden gebruikt, en op welke kaarten de namen voorkomen van, naar men aanneemt, alle leden van alle af delingen der nazipartij, aldus meldt Dena, het Duitse nieuws bureau in de Amerikaanse zóne. In dezelfde fabriek vond men ook kaartsystemen van de S.S.. de S.A. en soortgelijke organisaties. Het hoofd van het centraal documenten-bureau te Berlijn, waar de partij kaarten thans is ondergebracht, heeft verklaard, er van overtuigd te zijn, dat men nu beschikte over de namen van allen, die lid geweest zijn van de nazi-partij of zelfs maar een aan vrage daartoe hébben ingediend. Naar wij vernemen heeft Hr Ma. ambassadeur te Washington, Dr. A Loudon, aan de Minister van Buitenlandse Zaken, op me disch advies per 1 Juli a.s. ont heffing gevraagd uit zijn tegen woordige functie. Postrekeningen kunnen weer worden geopend ten behoeve van zaken, verenigingen, maatschap pijen, stichtingen. beoefenaars van de z.g. vrije beroepen, be roepsagenten en inspecteurs uit het le vensverzekerin gsibedrijf en bovendien door particulieren die, ter beoordeling van de dienst, kunnen aantonen zeer gegronde redenen tot het houden van een postrekening te hebben. Nieuwe ontwikkeling in de Franse politiek De Nationale Raad van de Franse socialistische partij heeft Woensdagnacht na een felle dis cussie van twaalf uur lang, bij meerderheid van 2529 tegen 2125 stemmen besloten zijn steun te verlenen aan het besluit van Paul Ramadier. de socialistische Minis ter-President, in functie te blij ven en te regeren zonder de com munisten. Deze beslissing van de socialisten wordt te Parijs be schouwd als bet beginpunt van een nieuwe ontwikkeling in de Franse politiek. Zij doet teniet hetgeen op de laatste conferentie van de socialistische partij werd vastgesteld, namelijk dat de socia listen slechts deel" konden nemen aan een regering, waarvan ook communisten deel uitmaken. Thans zal de Franse regering voor het eerst sedert de bevrii- dir - trachten het land te regeren onder oppositie van de commu nistische partij, welke de grootste fractie in de Nationale Vergade ring heeft en overheersende in vloed in de meeste vakverenigin gen. Zowel Ramadier ais Leon Blum pleitten voordat de stemming plaats vond voor het aan de macht houden van de partij. (Stakingen tn Jiet vooruitzicht Te Parijs verwacht men, dat één van de eerste gevolgen van het besluit der socialisten zal be staan in stakingen op grote schaal. Over de bijeenkomst van de socialistische raad lap- de schaduw van Generaal De Gaulle en zijn nieuwe organisatie, de „Rassem- blement Populaire Francais". Vooral de vrees, dat De Gaulle's sombere voorspellingen bewaar heid zouden worden, dreef de socialistische afgevaardigden tot het nemen van de beslissing ten gunste van Ramadier. Dezelfde vrees echter, aldus was men in welingelichte politieke kringen van mening, zal misschien een remmende invloed uitoefenen op de wijze van optreden van com munistische zijde. De quqintes sence debatten in de socialistische raad kwam hierop neer, dat het thans aan de socialisten en de andere, in Ramadier's gewijzigd kabinet vertegenwoordigde par tijen was. het bewijs te leveren, dat De Gaulle niet het enige al ternatief was tegenover een door de communisten geregeerd Frank rijk. „Wanneer wij thans Rama- diers regering willen doen sla gen", aldus zeide een der socialis tische leiders na de bijeenkomst, „zullen wij snel tot concrete resul taten moeten komen op het stuk van verbetering der voedselsitua tie en der steenkoolverstrekking aan de industrie. Zo niet. dan zal ons besluit van heden ten slotte neerkomen op: In de kaart der communisten spelen". Na de stemming ten gunste van Ramadier heeft de nationale socialistische raad eenstemmig een lange resolutie aanvaard, waarin de politiek wordt om schreven, welke men thans van de socialistische Ministers ver wacht. In deze resolutie wordt o.a. tot uitdrukking gebracht, dat ministeriële solidariteit geza menlijke verantwoordelijkheid van het kabinet) noodzakelijk is en speciaal van belang geacht wordt nu het parlementaire regerings stelsel van zekere zijden wordt bedreigd. Vier van de vijf Duitsers ge loven serieus in het bestaan van een groot Duits leger, dat. naar zij verwachten, vandaag of mor gen op bevel van Stalin Duits land zal binnenmarcheren om een Duitse Sowjetstaat te stichten, aldus meldt F°uters correspon dent. Volgens de verhalen zouden zich ergens in Sowjet-Rusland meer dan een millioen gewapende Duitsers ophouden, gekenmerkt door de traditionele distinctieven, behalve dan dat het hakenkruis van het Derde rijk vervangen zou zijn door het embleem van hamer én sikkel. Deze strijd macht zou aangevoerd worden door luitenani-generaal Walter von Seydlitz en andere officieren van het leger van veldmaarschalk Frederich von Paulus, die zich te Stalingrad heeft overgegeven. Dinsdag is in het Britse Lagerhuis het driedaags debat in commssie-stadium over de dienst plichtwet begonnen. Churchill maakte de regering zijn compli- „ment over de vakkundigheid, waarmede bet wetsontwerp is opgesteld. Hij keurde echter niet goed, dat de duur der eerste oefening- ingevolge een amende ment van de regering van 18 maanden tot een jaar is terugge bracht. Een amendement van een af gevaardigde van de onafhanke lijke Labourpartij om Schotland vrij van dienstplicht te stellen werd verworpen Een conservatief afgevaardigde voor Noord-Ierland voor welk gebied de dienstplicht niet zal gelden, diende een amen dement in om de wet ook op Noord-Ierland van toepassing te maken. Dit werd zonder stem ming verworpen, evenals een amendement van een Labouriid om de diertstplichtige leeftijd van 18 op 21 jaar te brengen. De liberale leden voor Wales wilden dit gebied vrijgesteld zien Zij waarschuwden de regering er voor. dat zich bij doorvoering van de dienstplicht in Wales moeilijk heden voordoen. De jongens zou den weigeren zich te laten keu ren. Beslissingen blijven uit. Het is thans twee maanden ge leden, dat in Paraguay de burger oorlog uitbrak. Geen van beide partijen schijnt tot nog toe in staat een beslissende overwinning te behalen. Er is geen enkel posi tief resultaat bereikt. De troe pen van de regering en van de opstandelingen nemen op bet ogenblik vrijwel dezelfde posities in als op de dag na de opstand. Bemiddelingspogingen van Brazi liaanse zijde zijn gestrand op de weigering der opstandelingen om te onderhandelen zolang presi dent Morinigo niet het land uit is. Kolonel Smith, de chef van de generale staf van de regerings troepen, die is uitgeweken, is op gevolgd door kolonel Diaz de Vivar. President Morinigo schijnt geen vertrouwen meer te stellen in het staande leger. De latere opstand van het marine-garnizoen te As- suncion. ofschoon na drie daeen -bedwongen, kan biertoe bijgedra gen hebben. Morinigo is nu over gegaan tot bewariening en in- strüctie van vrijwilligers. De regerings-radio heeft de be volking van Conception aange spoord de stad onmiddellijk te verlaten, daar de regerings-strrjd- krachten te land, ter z°e en in de lucht een gezamenlijke aanval zullen beginnen. Men neemt natuurlijk aan. dat de bewapening van dit legioen afkomstig is van grote fabriekpn achter de Oeral. Men is wat de sterkte van dit legendarisch le gioen betreft tot de schatting van ongeveer een millioen man ge komen naar aanleiding van het verschil tussen het van Sowjet- Russische zijde opgegeven aantal Duitse krijgsgevangenen en het aantal van drie millioen Duitse soldaten, dat, naar elke Duitser gelooft, bij het einde van de vijandelijkheden in de Sow jet- Unie vertoefde. De echtgenote van Von Seyd- tjtz, die in het plaatsje Verden ten Zuidoosten van Bremen woont, heeft alle verhalen over het communistisch legioen uit drukkelijk naar het rijk der fan tasie verwezen. Zij vertelde, dat haar man vertoefde in een krijgs gevangenenkamp voor generaals op ongeveer zes kilometer af stand van Moskou, dat zij weinig afwist van de omstandigheden van haar echtgenoot, doch dat zij wel regelmatig correspondentie van hem ontving. Bij Von Seyd litz vertoeven in het kamp veld maarschalk Von Paulus en an dere hoge officieren, die tijdens de oorlog deelgenomen hebben aan de „vrij Duitsland"-beweging. „Mijn man zit achter prikkel draad en weet niets van al deze geruchten hem betreffende." al dus frau Von Seydlitz. Overeenkomstig hetgeen in No vember 1946 reeds in het vooruit zicht werd gesteld, is thans in gevolge beschikking van de Mi nister van Financiën bepaald, dat ter voldoening van aanslagen in de vermogensaanwasbelasting 2,5 °/o rentende inschrijvingen in het grootboek der nationale wer kelijke schuld desgewenst in be taling zullen worden genomen tegen een koers van 83 °/o; obi.- gatiën ten laste van de Staat en 3 o/o hoger rentende inschrijvin gen in het grootboek der natio- ale werkelijke schuld zullen wor den aaangenomen tegen een koers van Ï00- "/o. Hieruit volgt nog niet, dat men zich in verband met het boven staande tot de ontvangers der be lastingen zal kunnen wenden, aangezien terzake nog enige voorschriften iri voorbereiding zijn,, welke t.z.t. zullen worden gepubliceerd. Volgens de door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cij fers werd bij de aangesloten spaarbanken in Maart ingelegd 26 083.927 en terugbetaald 22.710.824, zodat in Maart ƒ3.373.103 meer werd ingelegd dan terugbetaald. Voor het eer ste kwartaal van 1947 beliepen inleggingen en terugbetalingen resp. ƒ79.999.216 en ƒ65.246.144. zodat de eerste drie maanden van dit jaar een overschot van inleg- gingèn boven terugbetalingen hebben opgeleverd van 14.753.072 Bij de bankspaarbanken bedroeg de inleg in Maart 1.477.765 en de terugbetaling 1.376.497 en in het eerste kwartaal resp. ƒ3.563.314 en ƒ3.023.913, zodat ook h'er een toeneming van de spaargelden kan worden waarge nomen. Te Barnsley heeft een mijn ramp plaats gehad, tengevolge van een ontploffing, waarvan de oorzaken nog niet vast staan Reeds zijn drie doden geborgen, terwijl men vreest, dat zes ver misten eveneens om het leven zijn gekomen. Vijfentwintig gewonden zijn naar het hospitaal gebracht. 'Bij de eerste ernstige mijnramp sinds de nationalisatie der mijnen kwamen acht mijnwerkers om het leven en werden er vijfentwintig gewond, onder wie verscheidene jongens van vijftien jaar. Het ongeluk in de mijn van Barnsley, een der grootste van het district, werd veroorzaakt door een explo sie. toen men na een brand de betrokken plek afsloot. Verschei dene mannen werden meters ver v.7 eggeslingerd Voigens het Italiaanse blad „Tempo" zou in de natht van Zondag op Maandag j.l. eei; steen blok "ter zwaarte van ongeveer 100 kilo neergestort zrn in de Sint Pieter uit het gewelf van de kapel van Sint Sebastiaan en te recht gekomen zijn op een plek. waarlangs de Paus enige uren tevoren gegaan was in verhand met de zaligverklaring van Zr. Ie Clerc. Volgens nadere inlichtin gen is het steenblok echter reeds enkele weken geleden neerge stort. De nodige voorzieningen zijn getroffen. Henry Wallace, voormalig vice- president der V. S„ die onlangs een bezoek bracht aan Europa, zegt in zijn blad „New Republic": „Indien, zoals waarschijnlijk lijkt. Frankrijk wordt uitgekozen voor het volgend experiment van de Truman-leer, dan voorspel ik een ramp. Elke poging om de gewel dige economische macht der V. S. te gebruiken om Frankrijk naar rechts en in een anti-Sovjetblok' te drijven kan in bloedvergieten eindigen". Indien echter Ameri kaanse hulp op niet-politieke basis aan Frankrijk wordt gegeven, zal de democratie worden versterkt Wallace bracht verslag uit over de indrukken, die hij tijdens zijn tocht in Parijs bad opgedaan. Wallace vervolgt: „Conferen ties met Amerikanen en Fransen, gedurende vijf dagen, overtuig den mij er van, dat de. huidige plannen der V. S. een politieke lening beogen, welke afhankelijk is van de vporwaarde, dat Frank rijk zijn progressieve gezindheid laat varen." In Frankrijk en elders in Europa, aldus Wallace, is de pro gressieve internationale gezind heid de gezindheid van de grote meerderheid der mensen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1