Dag der bevrijding PU ROL!N „Brigade Piron8' r 5 Mei 1945 DE STATUS VAN BORNEO WIJ HERDENKEN. ^Wereldnieuws j ZATERDAG 3 MEI 1947. Verslagen is de vijand van Oost naar West en van Zuid naar Noord" Herdenken wij hen die vielen EXPORT VAN POOT AARD APPELEN. Lilienthal over de atoomenergie DE VREDESVERDRAGEN INDONESIË DE HAMBURGSE DIERENTUIN Buiijemeester van Den Haag benoemd streed in Nederland o&rite. voeti IkiïfujJd Het aandeel der Belgen in onze bevrijding Vergoeding gevorderde motorrijtuigen 30.000 Hederianders op erelijst van gevallenen. Volgende week twee eieren. Toestand in Zuid-Karinthië gespannen Uit de Volksvertegen wcerdging.tj Krankeering by Abimnciw r WEERSVERWACHTING medegedeeld door liet K.N. MJ. te De Bilt, geldig tot .Zaterdagavond. Zwaar bewolkt. In bet Zuiden krachtige, later afnemende wind tus sen N. en O. Zw. bewolkt met vooral aanv. zo nu en dan enige regen. Vrij koud. Onder Redactioneele leiding van P. L. D. J. van Oeveren, Redactie- adres: Noordstr. 55-57, Teraeuzen. Tel- 2510 - Na 0 uur 2073. Hoofdagentschap voor ■7est jeeuwsch-Vlaanderen vVillemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrye Zeeuw" DE VRIJE ZEEU 3de Jaargang No. 494. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Adver bjntieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzend!pgen advertenties tot de.^ namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 r'gels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven ondeT nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. rau. Abonnementsprijs 3,29 per kwartaal. ZON EN MAAN. 1947 Zon Maan Mei Opk. Qnd. Opk Ond. 4 5.07 20.08 19.26 506 5 5.05 20.10 20.42 5.21 6 5.03 20.11 21.55 5.40 7 5.01 20.13 23.06 6.03 8 4.59 20.14 24.10 6 33 9 4.58 20.16 7.13 10 4.56 20.18 1.03 8.04 A..s. Maandag zal het twee jaar geleden zijn, dat ons land geheel bevrijd werd. Reeds eerder was een deel van Nederland met name het Zuiden en nadien het Oosten en Noorden op de wrede bezetter heroverd. Maar 5 Mei 1945 was de dag, waarop HL M. de Koningin voor de micrifoon van „Herrijzend Neder land" te Eindhoven kon zeggen„Eindelijk zijn wij weer baas op eigen erf en aan eigen haard; verslagen is de vijand van Oost naar West en van Zuid naar Noord; verdwenen het vuurpele- ton, de gevangenis en het martelkamp. Voorbij is de name- low druk van de vervolger, welke vijf jaar lang u heeft ge kweld; voorbij is de verschrikking van de hongersnood". Met gevoelvolle woorden dankte in die radiorede de bondgeno ten, bracht Zij hulde aan de Binnenlandse Strijdkrachten en aan hen die voor Nederland stre den te land, ter zee en in de lucht; hulde aan hen, die door het offer van hun leven hielpen deae dag te doen beleven. In zeer bjjzondere mate, ^eide H. M., gaan met U Mijn gedachten uit naar allen, die deze dag niet met ons mogen beleven en ik deel de «nart van talloos velen, die treu ren over hen. die heengingen. Het zijn deze laatsten, die heden, Zaterdag 3 Mei, op de nationale rouwdag andermaal herdacht zullen worden door Nederland, op verschillende wijze en overal, waar de be zetter dodelijke wonden sloeg in ons volk. Op deze dag zullen enige ogenblikken stilte in acht genomen worden. Deze stilte zal allen omvatten, die vielen in de strijd tegen de overwel diger, op het slagveld, in de ondergrondse strijd, op zee, voor het vuurpeleton, in de gevangenissen en in de kam pen. Niemand zal zich aan deze huldebetuiging willen onttrekken. Maandag 5 Mei is de nationale ieostdag. Dan zal alom blijde herdacht worden bet onschatbare goed van onze bevrijding, welke we ons dankbaar berinneren. De gedachten gaan dan terug naar dio dagen van spanning toen het Westen de vrijheid zag naderen Dat is begonnen met het af werpen van voedselbommen, bo ven Den Haag, Rotterdam en Lelden voor de eerste maal op 24 April, een welgeslaagde hulpver lening voor de bewoners van het Westen. Toen kwamen de onderhande lingen. die eindigden met de capi tulatie van alle Duitse strijd krachten in Nederland. AJe een bliksemstraal sloeg het nieuws daarvan in op die gedenk waardige Vrijdagavond 5 Mei 1945. Tegen kwart voor negen kwam het bericht via de Reuter- pjnnter binnen op het bureau van het toenmalige Anep-Aneta te Wadhoven. Het ging aanstonds door naar „Herrijzend Neder land" De eerste zender in ■uropa, die het bericht ver breidde Met ontroerende stem kondigde ,De Rotterdammer" het grote nieuws aan. Ongetwijfeld bracht het in het door honger en ellende geteister de Westen grote vreugde, maar deze werd uiteraard getemperd door de toestand, waarin men tengevolge van het maandenlange lijden was komen te verkeren. het Zuiden en Oosten laaide aanstonds een groot enthousias me op, dat o.m. een uitweg vond De Stichting tot het exporteren van Aardappelen (B.E.A. II) te Den Haag stelt telers en hande laren, die nog pootaardappelen beschikbaar hebben, in de gele genheid deze aan te bieden voor export. De verlading naar de daarvoor in aanmerking komende landen dient binnen zeer kdrten tijd te worden beëindigd. De voor export bestemde pootaardappelen moeten daarom binnen enkele dagen voor verlading gereed zijn. Zij, die van deze gelegenheid gebruik wenscben te maken, moe ten hun aanbieding onmiddellijk inidenen bij de Centrale- of sub leidingen van de B.E.A. II, dan wei bij een exporteur. in de voedseltransporten, die wel dra naar de noodgebeden gingen. De zegen van de bevrijding na vijf bange en eindeloos lijkende jaren van een barre bezetting wordt nu a.s. Maan dag herdacht. Allerwegen zal er feestvreugde zijn. Zo goed als gezamenlijk herdacht is 't mateloze leed, dat over ons volk gebracht werd, zo goed is er reden tot gezamenlijk verblijden om wat U eindelijk verworven is door gezamen lijke krachtsinspanning van onze bondgenoten; de vrij heid! Waarschuwing aan het Amer. volk, David Lilienthal, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft Donder dagavond het Amerikaanse volk gewaarschuwd, dat indien het vraagstuk van de atoomenergie niet oordeelkundig genoeg behan deld zou worden, men zich geen zorgen meer hoefde te maken over de bespotting door het na geslacht, daar er misschien geen nageslacht zou zijn. Lilienthal noemde de atoomenergie een zeer grote vooruitgang van de we tenschap en van vitaal belang voor de Veiligheid en verdediging der landen. „Nimmer tevoren in de krijgsgeschiedenis is er een wapen geweest, dat zulke ver woestende uitwerkingen had. Het is misschien de- eerste keer, dat een overwinnaar een zo machtig wapen bezit, dat hij het tot elke prijs moet verbergen. Daarom heeft de Amerikaanse atoom- commissie zulk -een verschrikke lijke verantwoordelijkheid. Zij moet er voor zorgen, dat een uitgestrekt inlichtingengebied veilig gesteld wordt. Indien het verloren zou gaan. voordat de in ternationale contröle in werking treedt, zou het wellicht gebruikt kunnen worden om een groot deel van de aarde te verwoesten. De internationale toestand maakt ge heimhouding noodzakelijk. Wij moeten ons boe dan ook aanpas sen aan de omstandigheden. Als evenwel geleerden niet in staat zrjn samen te komen voor het vergelijken van aantekeningen, ideeën en resultaten, gaat er veel voor de wetenschap verloren. Over enkele eeuwen zou men ons kunnen beschouwen als de domme mensen van het midden der 20ste eeuw, die nadat zij een grote uitvinding hadden ge daan, geen verstand genoeg had den om te beseffen, wat deze uit vinding voor de mensheid zou kunnen betekenen, geen verstand genoeg hadden om deze uitvinding ter bevordering van het welzijn der mensheid te benutten." Groot-Brittanmë heeft medede ling ontvangen, dat de Sovjet- Unie en Frankrijk waarschijnlijk bereid zullen zrjn de vredesver dragen met de voormalige as- satellieten medio deze maand te ratificeren, aldus is van bevoeg de zijde te Londen verklaard. Deze mededeling is ontvangen in ant woord op het Britse voorstel aan de Sovjet-Unie, Frankrijk en de Verenigde Staten, om de ratifi cering tegelijkertijd" te verrich ten. De ratificering door de Verenigde Staten zal, volgens ver klaring, geschieden zodra de ver dragen door de vereiste tweederde meerderheid van de senaat -zijn aanvaard. Van Britse zijde is de ratificatie reeds geschied, met Koninklijke goedkeuring. Alleen Bevin moet- nu nog zijn handte kening onder de stukken plaat sen. De stukken zullen, voor zover de Oost-Europese staten betreft, te Moskou 'gedeponeerd worden, en wat Italië betreft te Parijs. De Assemblee, besloot met 24 tegen 15 stemmen en 10 ont houdingen het Arabische voorstel niet op de agenda te plaatsen ge durende deze zitting. Uit Pontianak wordt vernomen dat de West-Borneoraad met 33 stemmen voor, drie blanco en geen tegen het ontwerp-statuut voor West-Borneo, waarbij dit gewest tot opzichzelf staand gebied wordt verklaard met eigen bestuur, heeft goedgekeurd. Een en ander werd neergelegd in een document opgemaakt door de Commissie- Generaal als vertegenwoordigster van de Nederlandse regering. De totalé* bevolking van het betrokken gebied bedraagt 50 duizend zielen, waarvan 45 Dajaks en voorts 125 duizend Chinezen. Het gebied beslaat vier maal de oppervlakte van Neder land. D economische betekenis wordt gedemonstreerd door een jaarlijk se productie van 18 duizend ton rubber, 19 duizend ton copra, 20 duizend ton sago en drie duizend ton peper. Waarschijnlijk zal Dr. Van Mook met Dr Beel en Mr. Jonkman de nadere uitwerking van enkele maatregelen te Pon tianak komen bespreken. Het be wind zal vermoedelijk berusten bij een Gouverneur, die dooir de West-Borneoraad zal worden be noemd en die aan dat college ver antwoordelijk zal zijn. Hij zal taatssecretarissen naast zich krij gen voor bepaalde bestuurszaken. Het wordt zeer wel mogelijk ge acht, dat de keuze voor de post van Gouverneur zal vallen op Abdoel Hamid H, Sultan van Pontianak. Bestuur Sumatra. Het Indonesische persbureau Antara publiceert een republi keins regeringsbesluit, waar bij de bestuursvorm van Sumatra nader wordt vastgesteld. Hierin staat oa,: a. Sumatra heeft de vorm van een autonoom gewest onder de naam „provincie Sumatra". b. Het gebied staat onder lei ding van een Gouverneur tezamen met een provinciaal vertegen woordigend lichaam en een uit voerend comité. c. de bestuursleiding staat on der een Minister van de centrale regeering. d. Voorlopig zullen de auto nome gewesten van Sumatra be staan uit residenties, steden en regentschappen Subprovincies zijn bestuursgebieden met een onder-Gouverneur aan het hoofd. e. Alle schritfelijke volmach ten, die bij het uitbreken van de revolutie zijn verstrekt aan Mr. Teukoe Hassen, Ad Negoro, Dr. A. K. Gani en Mr. Abbas, zijn ingetrokken. Dr. Van Mook, Dr. Beel en Mr. Jonkman 20 Mei naar Pontianak. Dr. H. J. Van Mook zal 20 Mei naar Pontianak vertrekken. Deze datum is gekozen, om Dr. Beel en Mr. Jonkman gelegenheid te geven zich ter plaatse op de hoogte te stellen. De Ministers zullen gedUirende hun verblijf te Batavia hun intrek namen in het Paleis te Rijswijk, waar ook de leden van de Commissie-Generaal hun verblijf hebben. Inmiddels is de eerste bespreking tussen de delegaties, na de terugkeer van de republikeinse delegatie uit het binnenland, uitgesteld tot heden. Gedeelte van Hagenbeek naar Londen. Lorenz Hagenbeek, directeur van de dierentuin Hagenbeek te Hamburg, heeft een bevel gekre gen van het Brits militair be stuur om 45 dieren, waaronder een aantal vogels, naar Londen te verschepen om deze voor de komende drie jaar onder het be heer van het Londens Zoölogisch Genootschap te stellen. Men veronderstelt, dat de reden voor deze order gelegen is in het feit, dat de dieren waarschijnlijk te Hamburg niet genoeg te eten krjjgen. De directie van Hagen beek wijst er echter op, dat zij de dieren reeds 8 jaar lang ge voed heeft, zij het ook met enige moeite, en dat zij onlangs hulp gekregen heeft van Hamburgse schoolkinderen, die meer dan 100 ton eikels voor de dieren hebben bijeengebracht. De dierentuin Hagenbeek heeft tijdens de luchtaanvallen op Ham burg 400 dieren verloren. In tijden, louter hard, d' onwill'ge schouders wondgeschuurd door 't vreemde juk der dwinglandij school, diep in 't hart wat Neêrlands Volk verbond een rest verlangen naar Geluk. Gedragen door Uw plicht waarvan Gij waart vervuld werd Uw daad ons ten licht op 't pad van eindeloos geduld, zodat niet werd gebukt, trots tyrannie en moord. 'Wij weten U vereend in 't koele graf Wie geeft den indruk vorm van 't leed en de verborgen pijn, waarvan een mens vervuld kan zijn die dezen strijd ten einde streed? Door wie in rouw gehuld is.stil geweend. De zin van het gebeuren is in de ban geslagen. Wat helpt al 't vragen van hen die blijven moet en treuren? Waarom Wie bindt en snoeit het leven, dat men moet wedergeven wat wonderschoon is? Gij moet naar hoger streven! Zo leggen zij dan telkens weer, met innigheid in hun gedachten, als konden zij hen nog verwachten de schoonste bloemen bij hen peer. Hun rijk is nog van deze aarde. Er blijft zoveel van hoge waarde gelouterd door de smart. Geef Heer, verzoening met hun lot, wees hen nabij, in al hun zorgen van heden en van morgen. Blijf bij hen, Heer! TONNY VAN ARNESTAD. overd. De vijai d beschiet nog met veldgeschut 'c losgelaten prooi, maar zonder reel succes. De jon ge Belgische yajwilligers, die hier de vuurdoop ondergaan, zetten on versaagd door en achtervolgen de vijand tot een mijnenveld verdere pogingen stop zet. Ondertussen® heeft het eerste bataljon getra lit Ochten te ont zetten, maar i en uitgestrekt mij nenveld en [iet goed gerichte Duitse gescht houden de opmars tegen. Met "e steun van Cana dese gevechtswagens wordt El- diksenhoek bezet, en vooruitge schoven stellingen ingenomen op 400 meter an de Grebbe-linie, waarachter d* Duitsers zich ver schanst hebbes. In deze streek zullen de troepen gelegerd blijven, onder moeilijke omstandigheden het water stijgt, overal li ggei» rottende dieren- cadavers en d> Inkbaar water moet uit Nijmegen gehaald worden. Patrouilles brengen enige af wisseling tijdens het wachten op het Engelse 'evel om verder op te rukken. I jt komt echter niet. De 26ste v irdt het bevel ont vangen elk r.jensief tn de sector stil te leggenJ Er zrjn onderhan delingen gaan le om de hongeren de Nederland' bevolking te ravi tailleren. De 27ste tornt het verbod te schieten, temJ in geval van hoog ste nood[Zoo blijft de toe stand tot de pag der capitulatie. Nog drie ullgen blijft de briga de in deze stieek. Op 1 Mei ver trekken de v hepen van Arnhem en Rhenen, mar Culemborg, waar de manschapen opdracht krijgen twee krijgsgevangenkampen te bewaken. Hun taak als strijders is dan ten einde. T Bij Kon. I sluit van 1 Hei no. 12 is 'met ie mg van 1 Juni 1947 benoemd tcf burgemeester van s Gravenha e. Mr. W. A. J (Ingez. Med.) Nu de herdenking der algehele bevrijding van ons- grondgebied nadert komen ons die dagen van spanning weer levendig voor de geest. Dagen van spanning, maar dagen ook van vreugde en smart: van vreugde om de ein delijk gekomen bevrijding, smart om hen die nooit meer zouden te rugkeren. Wij denken aan dap peren, die hun leven ofwel hebben gegeven in de strijd om de vrij heid), ofwel althans hun leven hebben ingezet om ons grondge bied aan de klauw van de bezet ter te ontrukken. Het is niet velen bekend dat onder de geallieerde legers ook een aantal Belgen de strijd in Nederland hebben meegemaakt. Wanneer hier het een en ander verhaald wordt van de bedrage der strijdkrachten, gegroepeerd in de „Brigade-Piron", betekent zulks niet dat zij de enige Belgen zijn geweest die in Nederland heb ben gestreden. Bij Walcheren vochten Belgische comjmando's, bjj> Arnhem landden samen met de andere geallieerden Belgische parachutisten, tijdens de winter periode; na de bevrijding van het Belgisch grondgebied, betrokken Belgische fuseliers de wacht langs de Maas, om van de Belgische piloten en anderevliegtuigbeman ningen niet te spreken. Tijdens de eerste oorlogsjaren hadden zich in Engeland enkele groepjes Belgische militairen ge vormd, die de strijd aan de zijde der geallieerden wilden voortzet ten. Een deel ervan was na de capitulatie van het Belgische le ger op 28 Mei 1940 naar Enge land overgestoken; anderen, en dat aantal zou achteraf nog ver groten, waren uit België of, na ontvluchting uit Duitse krijgsge vangenkampen, via Frankrijk, Spanje en Portugal in Engeland aangekomen. Na allerlei moeilijkheden was men er in December 1942 te Lon den in geslaagd de tot dusver on der de Engelsen verspreide een heden te reorganiseren. Het grootste deel ervan kwam onder het bevel te staan van de toen malige majoor Piron, thans ge neraal Piron, bevelhebber der Belgische bezettingsstqijdkrach- ten in Duitsland. Op 4 Augustus 1944 werd deze Belgischè brigade, ongeveer 1800 man sterk, naar Normandië over gebracht en ingezet in de strijd bij de Orne. De Brigade-Piron ontving op 1 September 1944 op dracht de Belgische grens te over schrijden. De tocht naar en in Brussel wordt een triomftocht... maar de oorlog is niet gedaan. De vijand verschanst zich ach ter het Albert-Kanaal. Nederland zit nog in zijn klauw. Op 17 Sep tember begint de grote aanval; De Britse pantser-divisies rukken op langs de as Hechtel-Nijmegen om hun verbinding tot stand te brengen met de luchtlandingstroe pen. De brigade moet de rechter- terflank van de vertrekbasis dek ken en rukt op in de richting Bree-Bocholt-Maaseik. Patrouilletochten wijzen uit, dat do 'Duitsers de Oostelijke oever van het kanaal van Wessem be zet houden, met bruggenhoofden te Wessem, Millert, Eli en Hun- sel. 25 September komt het be vel voor de brigade tot aan het kanaal van Wessem op te rukken. En no gdezelfde dag, niettegen staande hardnekkige weerstand der Duitsers, worden Thorn, Neeritter, Ophoven en Maaseik bezat door de infanterie. Op 30 September wordt Zandvoort ver overdZoo volgen de dagen elkaar op, met op- en neergaand front. Een groepje dapperen, veel te klein voor een zoo uitge breid front, houdt stand. De Duit sers zelf doen nog geregeld uit vallen en het worden successen voor de brigade, die een aantal krijgsgevangenen maakt. 31 October wordt de gehele sec tor aan de Engelsen overgelaten: Van alle zijden kojnen de troepen opdagen: Infanterie, geschut, tanks: De voorbereiding van het offensief, dat op 11 November aanvangt en dat leiden zal naar de bevrijding van Roermond. Hier na verlaat de Brigade-Piron op 17 November de sector van Hunsel en gaat met verlof naar België. Dat was de eerste stoot. Een tweede maal zal de brigade het Nederlandse grondgebied betre den, en wel in April 1945. Tijdens de verlofperiode is deze groep ge reorganiseerd en aanzienlijk uit gebreid met vrijwilligers en dienstplichtigen uit het reeds lang bevrijde België. Op 5 April wordt aan die jon geren de gelegenheid gegeven hun bijdrage te leveren in de strijd om de vrijheid. De brigade, voor het merendeel infanterie, doch met eenheden gevechtstroepen en ar tillerie, is ongeveer 5000 man sterk, geworden, en bezet, samen werkende met de 51ste gepantser de Canadese divisie, de sector van Puiflijk, van Wamel af tot aan de westkant van Nijmegen. Op 13 April wordt de sector Zetten, tussen Lek en Waal, links be grensd door de Grebbe-linie, inge nomen. In dit door de hardnek kige gevechten tussen luchtlan dingstroepen en Duitse S.S. ver woeste gebied zet de brigade haar opmars verder. 17 April komt het bevel tot de aanval. Na voorbereidende verkenningstoch ten wordt Heusden door de „Sher- man"-tanks onder vuur genomen en door het derde bataljon ver- Visser, Zeist. tha3 burgemeester van Brj beschliking van de Minis ter van Financiën is een wijziging gebracht :;i art 9 van de be schikking vergoeding gevorderde motorrijtuigen. Volgens de thans geldende le2"ng wordt, indien het gevorderde aotorrijtuig niet com pleet is afgtjeverd aan de vórde rende instantie, op de toe te ken nen schadevergoeding een rede lijke reducL? berekend. MEDEDEIJNG. In verband met de Nationale Feestdag zal ons Klad a.s. Maandag NIET verschijnen. Door eei 'betreurenswaardige typefout is in bovengenoemd be richt, waar: door het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie verstrekte "ijfers van Nederland se verlïtezen van de oorlog werden gepubüceerd, een gehele zin weg gevallen. Daardoor wordt in dit verslag met geen enkel woord ge rept over de verliezen onder de manschappen van de Nederland se koopvaardij en bovendien is een verkeerd aantal gesneuvelden op gegeven voor de Koninklijke ma rine. De juiste opgave luidt: Gesneuvelden en vermisten Ko ninklijke marine: 3000. Gesneuvelden en vermisten Ne derlandse koopvaardij: 2600. In de Bonnenlijst, die volgende week wordt bekend gemaakt, zal een Bon voor twee eieren worden opgenomen. Deze bonaanwijzing zal voor alle leeftijdsgroepen gelden. Een correspondent van de Daily Telegraph seint uit Klagen- furt, dat volgens aldaar binnen gekomen berichten, Joego-Sla- vische troepen in gebieden gren zend aan Zuid-Karinthië de laat ste tijd aanzienlijk versterkt zijn. Aangezien de conferentie van Moskou geen Oostenrijks vredes verdrag heeft opgeleverd, aldus de correspondent, heeft zich een gespannen toestand' ontwikkeld. Velen zijn ervan overtuigd, dat indien de Britse bezetting, die reeds tot het minimum is terug gebracht, opgeheven zou worden, de Joego-Slaven de door hen op geëiste gebieden zouden binnen rukken en bezetten. De eorre- sponden besluit, dat talrijke in woners van Klagenfurt, Villach en andere Karintische steden en dorpen reeds voorbereidingen treffen naar het Noorden te vluchten ingeval er tekenen zijn, die wijzen op een Joego-Slavischel invasie, welke vroeg of laat vei wacht wordt. Onder leiding van de direc teur der buitenlandse economische betrekkingen, Mr. S. Th. J. Tep- pema, zal zich dezer dagen een delegatie naar Berlijn begeven ten einde onderhandelingen te voeren over een handelsovereen komst met de Russische zone in Puitsland. In gezaghebbende kringen te Washington wordt bevestigd, dat de Amerikaanse regering aan de belanghebbende staten het in Japan beslaggenomen gestolen goud, waarvan de herkomst kan worden aangetoond, zullen terug geven. Hieraan wordt nog toege voegd, dat van dit goud een hoe veelheid ter waarde van 40 mil- lioen dollar, welke door de Japan- nezen in Indo-China werd gesto len, aan Frankrijk zal worden teruggegeven. Het goud, waar van de herkomst niet kan worden vastgesteld, zal volgens de ge bruikelijke procedure als herstel betaling worden verdeeld. Volgens de laatste gegevens is het aantal doden tengevolge van de Donderdag gepleegde aan slag te Palermo gestegen tot 8. 29 Personen werden gewond. In beide categorieën komen vrou wen en kinderen voor. De politie heeft het gehele gebied afgezet en dertig personen gearresteerd. De arbeidersorganisaties toeschuldi gen de geheime vereniging .Ma fia" van het plegen van de aan slag. Toen de executie der negen leden van de staf van het con centratiekamp Ravensbrück be gon, in de gevangenis van Ham burg, werd officieel medegedeeld, dat uitstel van executie is ver leend aan Vera Salvequart. Naar men meent te weten geschiedt dit op verzoek van de Tsjecho- Slowaakse regering. Salvequart maakt aanspraak op Tsjeeho- Slowaakse staatsburgerschap. Zij was verpleegster en zou zieke patiënten dodelijke injecties heb ben- gegeven. Naar na een kabinetszitting van Vrijdagmorgen bekend werd, zou de Franse premier, Rama- dier, overwegen de communisti sche ministers demissionnair te beschouwen en over te gaan tot een hervorming van zijn kabinet, indien de communisten niet voor het regeringsprogram ten aanzien der lonen en prijzen stemmen. Voor zijn vertrek uit New- York naar Nederland heeft Mr. E N. van Kleffens het bericht tegen gesproken, volgens hetwelk hij niet meer naar de V. S. zou terugkeren. „Ik ben ervan over tuigd, dat ik van tijd tot tijd toe komstige bijeenkomsten van de V. N. te New York als officieel vertegenwoordiger zal bijwonen, ofschoon mijn aanwezigheid dan waarschijnlijk niet van langen duur zal zrjn." Mr. Van Kleffens is Woensdag aan boord van de „Westerdam" uit New York ver trokken. In de Dinsdag 13 Mei, des na middags te één uur te houden vergadering van de Tweede Ka mer komen o.m. aan de orde de wetsontwerpen: goedkeuring van het verdrag betreffende de cultu rele en intellectuele betrekkingen tussen Nederland en België en vermogensheffing ineens. Deze vergadering zal zo nodig, des avonds om acht uur worden voortgezet. STRENGER OPTREDEN TEGEN ROKERS IN NIET-ROOKCOUPÈ'S. De verhoudingen ,,roken"-„niet- roken" is" in alle spoorwegrijtuigen geleidelijk van 1 1 op 2 1 ge bracht, waarmede het aantal af delingen „niet-roken" tot de uiterste glens is gebracht. Het roken in daartoe niet bestemde afdelingen is echter niet af-, maar toegenomen. Bij vele reizigers blijkt de misvatting te bestaan, dat alleen dan niet gerookt mag worden, wanneer medereizigers te kennen geven daarvan hinder te ondervinden. Zo is het echter niet. Met het oog op de volksge zondheid eist de wetgever een vol doend aantal afdelingen „niet- roken1". Het rookverbod, moet stipt worden gehandhaafd en on verbiddelijk zal tegen overtreders procesverbaal worden opgemaakt. Het trein- en stationspersoneel heeft strenge consignes op de na leving van het verbod te letten.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1