0 Op Wocllf n ■d 'li; Hl Nederlandsch-Belgische problemen ia-fa ONS VRACHTAUTOPARK I eeiffta af* aftfze&OfthCh dverjj' 1H er l r«rM DOKIE DURF INBORIS BAAL DUIKT OP Proces tegen oorlogsmisdadigers te Praag Wat is Democratie De Duitsche valuta. BELGIË-NEDERLAND China vraagt Amerikaansche leening Wat de Radio brengt Kerknieuws Wol JrjHU n.lfl I 4* joep me* r I V l V1 h»<\ io jst X isjfl-J •aarl n •oor |y V cte i jzen itUI Dokie ging onmiddellijk met aijn vondst naar de commissaris. „Kunt U dit adres laten om singelen, commissaris?" vroeg de detective vol verwachting terwijl hij op de advertentie wees. De commissaris was echter niet in de juiste stemming voor Dokie Durf. „Jij wilt maar laten omsinge len en arresteren en de schepen blijven bij dozijnen zinken'', zei hij stug. ,lk begin langzamerhand te ge loven dat die Boris Baal waar over je aldoor spreekt, je in het hoofd is geslagen". En de com missaris tikte veelbetekenend op zijn eigen voorhoofd. „Meneer de commissaris, dat neem ik niet zei Dokie, terwijl zijn wangen langzamerhand de kleur aannamen van bessensap. „Zoekt U het maar alleen uit". En Dokie liep als een woeden de' bok het politiebureau uit. In „De Soir" van Dinsdagavond onderwerpt de heer Maurice Ma soin de iNederlandsch-Belgische samenwerking aan een onderzoek. Na er o.a. op gewezen te hebben, dat' België reeds een crediet var. frs. 3 milliard aan Nederland heeft verleend, spreekt hij de vrees uit dat deze Belgische geste voor Bel gië wel eens een inflationistisch karakter zou kunnen dragen en in ieder geval er nog toe zal bijdra gen de spanning, die op het oogen blik reeds tusschen prijzen en loo- nen in België bestaat, te vergroo- ten. Schrijver erkent weliswaar, dat aoolang de balans der rekenin gen deficitair blijft, deze inflatio- nistische invloed geneutraliseerd wordt door die, welke door den Belgischen invoer tegen crediet wordt uitgeoefend, doch hij huiver de toch eenigszins bij de gedach te, dat België in dezelfde positie gedrongen zou kunnen worden als die waarin Zweden thans verkeert door zijn financieele en econo misch accoord met de Sowjet Unie, eeni overeenkomst waardoor, vol gens schrijver, de Zweedsche staatshuishoudkunde enkele maan den na het van kracht worden hiervan, volkomen ontwricht is. De heer Masoin wijst er op dat België den indruk heeft op het oogenblik alles te geven en niets terug te ontvangen en dat zoowel de Nederlandsche als de Belgische onderhandelaars begrip moeten hebben voor den thans bestaanden toestand indien zij hun besprekin gen willen voortzetten. België is op sijn weg naar herstel nog niet op dat punt aangekomen waar zij eich vrijgevig kan toonen waar het geld en goederen betreft. Zijn economische munitie is beperkt en Het volksgerechtshof te Praag heeft Woensdag den 36-jarigen Karei Curda en den 27-jangen Viliana Gerik gehoord, die er van wordlen. beschuldigd zich tijdens den oorlog aan verraad te hebben schuldig gemaakt. Zij behoorden tot de Tsjechische soldaten, die in April 1942 als parachutisten in TsjeCho-iSlowakije tot taak hadden Heydrlch te vermoorden. Gerik en Curda gaven zich op bij de Gesta po en vee-rieden hun makkers, die daarna onder in een kerk te Praag werden gevonden en door de Duit- schers werden gedood. De beklaagden gaven ook aan de Duitschers de namen van een aantal personen op, die Tsjechi sche parachutisten herbergden en verstrekten inlichtingen over de Britsche en Tsjechoslowaaksche legers. Gerik zou de Gestapo bij zonderheden hebben meegedeeld over een nieuwen magnetischen mijn. Het Fransche Instituut voor opmi-anderzoek heeft een inter nationale enquête over wat de mocratie is ingesteld. Onder de gevraagde landen be vinden zich o.m. Nederland, En geland, Frankrijk, de V. S. en de Scandinavische landen. Over de vraag, wat democratie is, was men het ongeveer eens. Men legde toet accent op toet algemeen kiesrecht en de vrij heden. In de V. S. en Scandina vische landen vindt men ook de formule: „Gelijke kansen voor allen.' De verschillen treden ras op, wanneer gevraagd wordt een lijst samen te stellen van democrati- tisctoe landen. De Nederlanders an Amerikanen rekenen Frankrijk niet onder deze landen. In de oogen der Amerikanen is alleen hun eigen land een ware demo cratie (88 45 acht Enge land een democratisch land, 28 Nederland en 5 de Sow jet- Unie. Te Berlijn vindt 45 der on dervraagde personen, dat zij in een democratischen staat leven, 43 heeft een tegengestelde meening en 13 heeft geen meening. deze moet met doelmatigheid en zelfs met gierigheid worden ge bruikt. De economische unie tusschen Nederland en België is inderdaad een grootsche idee, aldus schrijver, en het is gerechtvaardigd, en nood zakelijk dat hieraan particuliere belangen worden opgeofferd. België is besloten van zijn kant zoover te gaan als maar eenigs zins mogelijk is bij het verleenen van steun aan de bevriende Ne derlandsche natie, want het weet dat het op den duur in de wel vaart van Nederland de voorwaar den van zijn eigen welzijn zal vin den. Hiervan is België doordron gen, maar het wenscht thans reeds te weten hetgeen van Nederland sche zijde gesteld wordt tegenover de bijdrage, die het levert tot her stel van Nederland. Deze tegenwaarden kunnen een verschillend karakter dragen vol gens schrijver en hij noemt in dit verband industrieeie voordeelen, havenaccoorden, regelingen be trekkend hebbend op het rivier en zeeverkeer, alsmede cessies van financieele belangen in Neder landsche of internationale onder nemingen. De heer Masoin haalt tenslotte het spreekwoord aan volgens het welk schuldeischer en schuldenaar nooit als vrienden kunnen leven en hij stelt in het licht, dat vriend schap een wederkeerigheid op het gebied van concessies insluit. 1. 2. Tegenover de ruim 18.000 vracht auto's waarover het beroepsver voer in 1939 beschikte (het totaal aantal vrachtauto's in Nederland bedroeg toen ongeyeer 50.000) stonden op 1 Januari 1947, zoo deelt de vakgroep goederenver voer langs den weg mede, 17.189 vi achtauto's van het beroepsver voer. Het totale laadvermogen van het vrachtautopark van het beroepsvervoer is iets gestegen. Tegenover een gemiddeld laadver mogen per wagen in 1939 van 4.6 ton, staat thans een laadvermo gen van 4.8 ton per wagen. Het groote aantal zware legervracht- wagens, dat na de bevrijding in ons land ingevoerd, is aan dit toegenomen gemiddelde laadver mogen niet vreemd. De invoer van deze legerwagens heeft echter tevens tot gevolg ge had, dat bepaalde type wagens, die voor den oorlog zeer veel wer den gebruikt omdat zij zoo ge schikt zijn voor het vervoer in ons land, thans grootendeels ont breken. Zoo blijkt dat er nog ruim 3000 vrachtauto's met een laad vermogen van 5 ton minder zijn dan in 1939. En juist deze 5-ton- ners zijn voor ons land zeer ge schikte vervoermiddelen. Ook trekkers met opleggers ontbreken op zeer groote schaal. GEVONDEN VOORWERPEN. De Korpschef van het Gemeen telijk Politiecorps te Terneuzen, maakt hekend, dat omtrent de navolgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Paar wollen wanten, Klaassen, Noordstraat; wollen wantje, M. Riemens, Steenkamplaan 24; blok schaaf je, De Rijke, Koedijk 2; heeren zakhorloge, J. Andriessen, Lange Kerkstraat 86; haarkam in étui, J. Lansen, Tholensstraat 14; bruin kinderportemonnaietje, Provoost, Axelschestraat 147 rood stoffen kinderportemonnaie, G. Rouw, Tuinpad 24; zilverbon, Th. Meertens, Kerkhoflaan 37; Lipssleutel no. 222, Hosp. schip .Canada", afd. Administratie; portemonnaie met inhoud, Café- taria, Korte Kerkstraat 14; por temonnaie met inhoud, P. van Kouteren, Dekkerstraat 20; paar kinderkousen, A. de le Lijs. Be- nedenweg 46 (Sluiskil)jonges- muts. A. van Es. Tholensstraat 30; kindertextielkaart, Van de Broeke Korte Dijkstraat 2; blok schaaf, W. Bijl, Noordstraat 111; doublé armband, P Vaal, Axel schestraat 175; vulpen, P. Gerre- man, Blokken 10; portemonnaie met inhoud, J. den Exter, Nieuwe- diepstraat 61; glacé dameshand schoen, B. Dieleman, Tholensstr. 16; glacé handschoen, P. Schrier, Kerkhof laan 3; kindersokje, Her- rebout. Tuinpad; zwarte gleuf - hoed, P. Gerreman, Tholensstr. 119;' inlegvel, Van der Hooft, Juliana van Stolbergpl. 9; rood bruin ceintuur, Baert, Schoolplein 5; kokertje inhoudende: klosje garen eniz., T. de Bruijn, Axelsche straat; portefeuille, wollen hand schoen, kammetje, huissleutel, veldflesch, pet, bril in étui, levens middelenkaart, R.K. gebeden boekje knot blauwe wol, huis sleutel' en blauwe speelgoedauto, alles Bureau van Politie. Tegenover de ongeveer 2500 trek kers in 1939, beschikt het be roepsvervoer thans slechts over omstreeks 1400 trekkers. Van gezaghebbende zijde wordt te Londen bevestigd, dat de groo te vier mogendheden reeds sedert verscheidene weken te Berlijn besprekingen voeren over een her ziening van het geldwezen in Duitschland. Men heeft echter tot dusver niet veel vorderingen gemaakt en in de naaste toe komst worden geen definitieve beslissingen verwacht. De berichten, dat een devalua tie van de Rijksmark aanstaande is, zijn door de Geallieerde auto riteiten te Berlijn tegengesproken. - De Amerikaansche kolonel Durant, die een aandeel heeft ge had in den diefstal van de Hes- sische kroonjuweelen in 1945, is door een krijgsraad tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. 4 Mei 1947 Hoe zal de uitslag zijn en wie kan deze voorspellen Zoals België is ook heel Neder land benieuwd hoe deze wed strijd zal eindigen. Natuurlijk hopen wij allen op een Hol landse zege; maar wie kan de uitslag voorspellen? Wie hierin slaagt, zal worden beloond De opgave der gemaakte doelpunten wordt niet gevraagd. Iedereen kan aan deze zeker interessante meningswedstrijd meedoen en mag zelfs zoveel meningen in sturen als hij zeil wil. Voor een goede regeling wordt het vol gende bepaald. Deze advertentie uitknippen en één der onderstaande hok jes met inkt zwart maken. Men levert deze advertentie bij aankoop van een pakje de Gruyter's cacao in een onzer winkels vóór Zondag 4 Mei a.s. in en ontvangt deze advertentie afgestempeld als bewijs terug. 3. Dit bewijs goed bewaren en Zondag 4 Mei weet men al of men recht heeft op een beloning. Iedereen, onverschillig hoeveel honderdduizenden juiste menin gen ingediend zijn, ontvangt als beloning op de volgende cacao bon zoveel pakjes cacao op zijn. bonnen gratis als hij afgestem pelde advertenties met de juiste mening inlevert. Wij wensen allen, maar vooral het Nederlandse elftal, veel suc ces! De Gruyter, de koffie- en theezaak van Nederland, vooral bekend om zijn goede choco lade en cacao. Nederland zal op 4 Mei 1947 winnen gelijk spelen. verliezen De Gruyter's cacao, de ideale krachtvoeding voor sportlief- hebbers! (Ingez. Med China zal de Vereenigde Staten om een leening van een milliard dollar verzoeken, aldus (berichten uit Nanking. De Chineesche regeering zal Pichen, een leidende financier, opdragen onderhandelingen te openen over de leening, waarvoor naar men verwacht geen voor waarden gesteld zullen worden, behalve gedetailleerde plannen voor de wijze, waarop China de leening- denkt te zullen besteden. Ik sta op wacht, stil is het. Heel eenzaam. In de verte blaffen de kamponghonden, een tokeh roepttokehtokeh. Vreemd eigenlijk, ik zit hier al een heelen tijd, maar mijn wezen, heel m'n zijn, leeft toch elders. In gedachten zie ik ons huis, het ver trouwde grintpad, dat er naar toe loopt. Het is net of dit plotseling weer werkelijkheid "wordt, al het andere lijkt een droom. De silhouetten van de palmboo- men steken af tegen de heldere lucht, diep donkerizwart door den lichten achtergrond van de volle maan. Dit beeld roept tot de wer kelijkheid. Je moet wel hier zijn, want dit vind je alleen in Indië, maarHoe laat zou het zijn?" Nee! niet op het horloge kijken, dat valt altijd tegen. Heen en weer loopen, dat is het beste. We zitten dan nu toch in Indië. De meesten, ik óók, zagen er tegen op en ach terafoch! het valt mee. Het is niet leuk, ver van iedereen, die je lief hebt. Op wacht staan, nog wel om den anderen dag. Soms in den stroomenden regen, tot je enkels in den modder. Een eentonig leven We hadden ons dat heel anders gedacht; veel moeilijker en zwaar der. Ik had me een completen oor log voorgesteld in een land, waar tijgers en slangen en meer van dat gedoe, overal te vinden waren. Wel wordt er af en toe gescho ten of is iemand ziek, och jawel! maar zooals ik het mij had voorgesteld, is het zeker niet. Hè! ging die tijd maar wat vlug ger. Straks in het wachtlokaal naar huis schrijven ènniet te vergeten naar Jopie. Wat was zij weer ongerust in haar laatsten brief. Hóe zou dat komen? Ze heeft zich natuurlijk weer veel te veel aangetrokken van allerlei praatjes en geruchten. We hebben VRIJDAG 2 MEI 1947. Hilversulm I:- 8.00 Nieuws: 3.15 Gram.; 10.00 Morgenw.; 10.20 De Regenboog; 10.45 Viool en piano; 11.15 Voor de vrouw; 11.45 Fam. ber.; 12.00 Harmonie-orkesten; 12.35 The Skymasters; 13.00 Nieuws; 13.15 Les gars de Paris; 14.00 Kookkunst; 14.20 Mendelr- sohnconcert; 15 20 Pierre Paila; 16.00 Operette-progr.; 16.30 Jhis- schen twaalf en zestien; 17.00 The Ramblers; 17.30 Muz. babbel tje; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strhdkr 19.00 Denk om de (bocht. 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.05 Sweelinck-kwartet; 20.30 Lezing; 21.00 Men vraagt; 21.30 Buitenl. weekoverz.; 21.45 iStradiva-sex- tet; 22 15 Kilima Hawaiïans; 22.40 Avondwijding: 23.00 Nws; 23.15 Gram. Hilversum II: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.05 Ochtendconc. 9.50 Gram.; 13 00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.30 Muz. corps Amst. politie; 13.00 Nieuws; 13.15 Verv. Concert; 14.00 Gram.; 14.30 Klanken van de tooverfluit; 15.10 Paljas: 16.30 Na schooltijd; 16.45 Gram.: 17.15 Stichtsch pianokw.: 18.00 Amus. orkest; 10.00 Nieuws; 19 30 Piano-duo; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.15 Re lais uit Bruss;el; 21.25 Terug op de schoolbanken; 21.40 Amus.- orkest; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 23.00 Metropole-orkest. er al genoeg mee geleerd. Enfin, ik zal haar maar eens goed schrij ven, dat ze niemand anders dan mij moet gelooven. We trekken ons toch óók niets aan van al die praatjes. Neen, we doen onze plicht en daarmee uit. Dit alles gaat door me heen. Op wacht gaat dat meestal zoo; redeneeren, overwegen, besluiten nemen, echt 'n pracht gelegenheid je gedachten den vrijen loop te laten. Je kunt je goed concentree- ren, alles is heel stil, niemand die je afleidt. Het een of ander geluid moet worden gehoord, een opval lende beweging, wég gedachten. Alle aandacht wordt gevestigd op het vreemde, dat de stilte van den tropennacht en mijn overpeinzin gen verstoort. Wanneer werkelijk blijkt, dat er iets niet in de haak is: Alarm. Risico nemen, dat nooit! We zrjn uit Nederland vertrokken om weer terug te komen. Op dat oogenblik ben 'k verantwoordelijk voor de veiligheid van de jongens, die rustig onder hun klamboe slapen in het vertrouwen, dat er over hen gewaakt wordt. Dit is een vertrouwen in het klein, maar in het groot heeft ons volk ook het vertrouwen, dat wij hier alles in goede banen zullen leiden. Dat zullen we niet beschamen. Gemak kelijk is het niet, allemaal lang geen rozengeur en maneschijn. We kunnen tegen een stootje, niet voor niets zijn we jongens van Jan de Witt. Daar schiet me ineens te binnen, dat we met de boot van dien zelfden naam ook hier heen gekomen zijn. Heeft dit een beteekenis Haeindelijkvoetstap penlinks, rechtslinks, rechtsEen veelbelovend ge luidaflossing," het zit er weer op. dlK. GEREF. KERK. Bedankt voor Ermelo: Ds. J. C. van Ravenswaay, te Zaamslag. CONTACT MET DE JAVAANSCHE KERKEN WORDT OPGENOMEN. Uit Batavia is bij Generale De- putaten voor de zending van de Gereformeerde kerken en bij het directorium van de Vereenigde Nederlandsche Zendingscorpora ties bericht binnengekomen, dat de overkomst van de delegaties, die het contact met de Javaan- sche Kerken zouden opnemen, nu gewenscht is. Teneinde dit con tact te leggen zullen met het vliegtuig, dat 2 Mei a.s. uit Am sterdam vertrekt, Prof. Dr. J. H. Bavinck en Dr. C, L. van Doorn zich naar Batavia begeven Het ligt in de bedoeling dat Ds. A. Pos en de heer W. Vermolen Van de Geref. Zending zoo spoe dig mogelijk nog in de loop van de" maand Mei zich hij de andere leden voegen. Zooals (bekend, zijn Dr. F. L. Bakker en Ds. Th. B. W. G. Gramberg al enkele weken in Indië. De openbare aanklager in het proces tegen Schacht, de fi nancieele adviséur van Hitier, heeft Woensdag acht jaar ar beidskamp geëischt. Hij voegde eraan toe er geen bezwaar tegen te zullen maken als de rechtbank de lange voorloopige hechtenis, die Schacht heeft ondergaan voor het proces te Neurenberg, in aan merking zou nemen. krijgen we Voor het tijdvak van 4 tot en met 17 Mei 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 706: (Serie B) B-07 alg. 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. óf 1500 gr. jam, stroop enz. óf 750 gr. chocolade of suikerwerk B-08 alg. 50 gram cacao Bonkaarten KD, KE 705: (Serie B) B-14, B-15 alg. 250 gr. suiker boterhamstrooisel enz óf 500 gr. jam, stroop ena. óf 250 gr. choc, of suikerwerk B-16 alg. 50 gram cacao Bonkaarten MA, MD 705: (bijiz. arbeid, as. moeders) (Serie B): B-21 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel ena. óf 500 gram jam, stroop enz. óf 250 gram chocolade of suikerwerk Tahakskaarten enz. QA, QB, QC 703: 71—1 3 rants, tabaks- 71—2, 71 —5 r^^H ïgel 1,11 ieldii^^B :;d Tabak artikelen 713 Tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen -1 Versnaperingen 200 gram chocolade of suikerwerk óf 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. óf 400 gram jam, stroop enz. 713 Versnaperingen 100 gram choc, of suikerwerk óf 100 gr suiker, boterhamstrooi sel enz. óf 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Mei worden gebruikt. mri vcht^H k b belli ebbe str« blijg jhed ■gge en c Use r - Mi. ■n. iBI ?nhaJrr-i; thafjM V ischfl Fin C v'ri t r fel el stafl

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3