P. R. A. Sluiskil nam afscheid J. A. Schuurman over „Holland^' In den staat^Michigan Anders dan hier! Binnenlandsch Nieuws Uit de Volksvertegenwoor diging De uitbetaling van extra pensioenuitkeering over 1946 De toestand in Paraguay Nederland verzoekt leening I Beurssiuiting op 5 Mei Straatgevechten in Ascunsion Tornado treft Worth in Missuori Almroth Wright overleden j Veel waardeering voor het werk van Adjudant j Stoorvogel en zijn personeel doobelure val. In Mei en Augustus a.s. zal ïwien in de stad Holland, in den staat Michigan het feit herden ken, dat een eeuw geleden de Nederlandsche nederzetting al daar gesticht werd. In verband hiermede heeft Dins dagavond de heer J. A. Schuur man, oud-Consul-Generaal van Ne derland te Chicago, op uitnoodi- ging van het Nede rland-Amerika Kunstinstituut een lezing gehou den over het eeuwfeest van de Ne derlandsche nederzetting Holland, in den staat Michigan. Uitvoerig schilderde spreker de Nederlandsche immigratie in de Vereenigde Staten. Vervolgens ging hij over op de verhoudingen zooals zij thans liggen. In den staat Michigan, zoo zeide hij, leven ongeveer 300.000 Amerika nen van Nederlandschen oor sprong. !Zij neoben vrijwel geen contact meer met het moederland. Toch bezitten zij uiterlijk de typische kenmerken van den Nederlander. Dit vindt zijn verklaring hierin, dat het overgroote deel dezer im migranten tot de Gereformeerde Kerk behoort en niet gaarne met anders geloovigen huwelijken sluit. Aangezien de Gereformeerde Kerk onder de Amerikanen wei nig volgelingen heeft, zijn deze Nederlandsche kolonisten steeds met Nederlanders gehuwd en handhaafden zoo den Nederland schen familieband. In hun levens wijze zijn zij echter ware Ameri kanen geworden. Toch is de be langstelling bij deze Amerikaan- sche Nederlanders voor het land van hun oorsprong zeer groot. Ondanks het- feit, dat zij geen Nederlandsch meer spreken. Het eeuwfeest zal in Holland Michigan op grootsche wijze ge- TWEEDE KAMER. Verhooging van den accijns op het gedistilleerd. In de Tweede Kamer is Woens dagmiddag aan de orde gekomen het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistil leerd en van de belasting op hout geest en herziening van het ta rief van invoerrechten. Daarin wordt voorgesteld een verhooging van den accijns op het gedistilleerd van 275 tot ƒ320 per hectoliter, herleid tot de sterkte van 50 percent. De belasting op hcutgeest zal m evenredigheid met den gedistil- leerdaccijns worden verhoogd. In verband met de voorgestelde verhooging van den accijns zal ook het invoerrecht van uit en met alcohol bereide stoffen in evenredigheid worden verhoogd. Het ontwerp werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. De Pensioenraad deelt mede, dat de uitbetaling van de extra pensioen-uitkeering over 1946 voor zoover deze nog niet in de maand Maart Van dit jaar werd afgehaald, wederom en alsnog op de postinrichtingen betaalbaar wordt gesteld tegelijk met de normale betaling van de pensioe nen over het tweede kwartaal 1947. Omtrent eventueel dan nog achterstallige posten van boven genoemde uitkeermg ontvangen belanghebbenden persoonlijk na dere mededeeling. vierd worden. De Kijüswai.c..oi,<s,a.t zal een groote tentoonstelling or ganiseren met als onderwerp Ne derland als polderland. Er zullen sportwedstrijden worden gehouden en het is niet onwaarschijnlijk, dat de Nederlandsche zwemsters hier voor naar Michigan zullen gaan. Er zullen vragenlijsten worden uitgereikt, waarop de bewoners van Holland hun personanén kun nen invullen. Deze worden dan in Nederland- onderzocht en wan neer men hier nadere bijzonder heden over hun voorouders heeft ontdekt, krijgen zij deze gegevens toegezonden. Het is te verwachten aldus spreker dat er veel Ameri- kaansch familiebezoek naar Ne derland zal komen en het Departe ment van Buitenlandsche Zaken in Den Haag heeft de afwikkeling van een en ander in handen gelegd van zijn afdeeling Voorlichting Buitenland. In Augustus zal de herdenking in Holland-Michigan een meer officieel karakter dragen. Dan zul len n.l. de recepties zijn van de Nederlandsche en Amerikaansche autoriteiten. Na de causerie liet de heer Schuurman nog een filmpje draai en, dat de talrijke belangstellende leden van het Nederland-Amerika Instituut die in Krasnapolsky bij een waren, een goed idee gaf van het leven in het Nederlandsche stadje in de Vereenigde Staten. Volgens te Buenos Aires ont vangen berichten uit Clorinda, dat vlak bij de grens van Paragay ligt, heeft generaal Morinigo, Pre sident van Paraguay, Woensdag een schuilplaats gevonden in de Spaansche amibassade te Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, ter wijl de opstandelingen zijn over gebleven aanhangers gewelddadig verdreven. Volgens een officieel communi qué, uitgezonden door radio Asun cion, Is de orde in de hoofdstad hersteld. 'Zware artillerie en vlieg tuigen van de regeering zijn er volgens dit communiqué in ge slaagd de laatste weerstandsnes ten op te' ruimen, waarbij 700 ge vangenen worden gemaakt. Het aantal gesneuvelden aan beide kanten moet zeer hoog zijn. Een troepentraifeportschip van de opstandelingen werd door vlieg tuigen van de regeering tot zinken gebracht. In aUe gebouwen wordt door de politie huiszoeking ge- Berichten uit de Argentijnsche grensplaats Clorinda bevestigen het communiqué van de Paragu- eesche Regeering dat de opstand in Asuncion is onderdrukt. In deze berichten wordt melding gemaakt van honderden dooden of gewon den, die gedurende de felle straat gevechten zijn gevallen. Waarnemers te Buenos Aires beschouwen den opstand in Asun cion als een uiterste poging om over het doode punt, waarin de Paragueesche opstand was ge raakt, heen te komen. De Wereldbank heeft medege deeld, dat de Nederlandsche Re geering nog een formeele aan vraag voor een leening van 535 millioen dollar heeft ingediend. De Nederlandsche Regeermg heeft deze leening aangevraagd, aldus de officieele mededeeling der bank, teneinde een gedeelte van de belangrijkste plannen in het kader van het programma tot herstel, wederopbouw en industri al iseering te kunnen fmanc.eren. De telefoondirecteur zeide, dat de storm het spoorwegstation, het dorpshotel en alle andere za- kengebouwen in Worth wegge vaagd had. Al de woonhuizen ijverden eveneens geteisterd; be halve enkele aan de rand der stad De Vereeniging voor den Effec tenhandel deelt mede, dat de Be- vrijd.ngsdag, 5 Mei 1947, met goedkeuring van den Minister van Financiën als beursvacantiedag is vastgesteld, zoodat op dien dag de prijscourant niet uitgegeven zal woi den en er op de kantoren der leden niet zal worden ontvangen of geleverd. Bovendien deelt ae vereeniging mede, dat het secre- tarAat en de 0verige tocailteiten der vereeniging op Maandag Mei 1947 gesloten zullen zijn. Naar te Buenos Aires verluidt woeden nu reeds 48 uur straat gevechten in Ascuncion, de hoofd stad van Paraguay. Alle verbin dingen met Ascuncion zijn ver broken na de mededeeling van de regeering op Zondagmiddag dat de opstand van Eet marinegarni- eoen in de hoofdstad „was onder drukt". In verschillende deelen van de stad zijn echter gevechten aan den .gang tusschen de regeermgs- strijdkrachten en supporters van de opstandelingen, wier hoofd kwartier te Conception in Noord- Paraguay gevestigd is. Te Londen is Woensdag op 85- jarigen leeftijd overleden Sir Alm roth Wright, Britsch geleerde op medisch gebied, wiens ontdekking van de inenting tegen typhus tij dens den eersten wereldoorlog meer dan 100.000 personen het leven heeft gered. Ook heeft hij ontdekt, dat in enting met doode microben in tegenstelling met de theorie van Pasteur even doelmatig Is als die met levende kiemen. Toen Sir Wright zijn functie aan bet Saint Mary ziekenhuis neerlegde, werd hij opgevolgd door zijn oudleerling en collega professor Sir Alexan der Fleming, uitvinder van peni cilline. VOORBEREIDINGEN VOOR DE MOBILISATIE VAN DE AMERIKAANSCHE INDUSTRIE (De munitie-commissie van het Amerikaansche leger en de vloot houdt zich thans bezig met het vervaardigen van een gedetailleerd schema voor de onmiddellijke vol ledige mobilisatie van de Ameri kaansche industrie in geval eei volgende oorlog plotseling mocht uitbreken, aldus een verklaring', van den civielen voorzitter d commissie. Deupree verklaarde, dat de eom] sie bezig was met een plan, dat het volgend jaar van kracht eon, worden en dat ieder jaar in het licht van de nieuwe ontdekkingen en wrjz'gingen zou worden herzien Bij het plan is de import voor voorraadvorming vafn belangrijk materiaal inbegrepen. De communistische Miais ters in het Eransche Kabinet zijn voornemens hun ontslagaanvragen aan Premier Ramadier te over handigen Naar het Roode Kruis te St. Louis Dinsdagavond heeft mede gedeeld, heeft een tornado Dins dagmiddag de stad Worth in Mis souri getroffen. Twintig Per®° nen werden gedood en honderd anderen gewond. De telefoniste van het naburige Gentry meldde, dat een tornado Worth wegge vaagd had De telefoniste te Worth was gedood op haar post. Men beschikte niet onmiddellijk over een schatting over het aan tal gewonden, doch naar verluidt zijn alle gebouwen in het stadje vernield, waaronder ook het schoolgebouw. Latere inlichtingen melden, dat de kinderen, die zich in het schoolgebouw bevonden, gewaar schuwd waren dat de orkaan op komst was, en dat zij daarop m veiligheid waren gebacht. Worth heeft een inwonertal van 200. De directeur van de telefoon maatschappij van de nabijgelegen plaats Grant City was op weg naar Worth, toen hij de storm over Worth zag gaan. De slacht offers zijn naar Grant City over gebracht, terwijl de overlevenden poerden verwonde personen uit de puinhoopen te graven. Dinsdag j.l. hield de Politieke Recherche Afdeeling, District Z.-Vlaanderen in het Groot Ca sino te Sluiskil haar afscheids receptie. Den 40-tal personen was hierbij aanwezig, bestaande uit autori teiten, personeel en oud-personeel van de P.R.A. Onder de aanwe zigen bevonden zich o a. de adj.- Districts-commandant der Rijks politie, de heer Deurloo, de Af- deelings-commandanten uit Axel en Oostburg, de Officier-Fiscaal voor Zeeland, Mr. J. v. d. Peijl, de secretaresse van het Tribunaal te Terneuzen, Mevr. Stuffken en de leden van dit Tribunaal, de oud-Militair-Commissaris, res.- majoor Koch, de oud-adviseur der P R.A. Ds. Veder, de hoofden van dé P.R.A. te Goes, Middelburg en Zierikzee en de heer v. d- Berghe als vertegenwoordiger van de Camp Neeil. de l'Azote en van den Belgischen Consul te Sluiskil. Als eerste spreker nam het hoofd van de P.R.A., adjudant Stoorvogel het woord. Deze heette alle aanwezigen en in het bijzonder de autoriteiten hartelijk welkom, waarna hij het ontstaan en de ontwikkeling van de P R.A. nog eens naging. Spr. wees hierbij op de chaoti sche toestanden welke kort na de bevrijding bestonden en herinner de aan de moeilijke omstandig heden waaronder, het personeel toentertijd moest werken. Zoo moesten de politieke delinquenten vaak door het geheele land wor den opgespoord en gearresteerd en veel moest aan het initiatief van het personeel worden overge laten. Spr. gaf hierna een overzicht van hetgeen in de 22 maanden van het bestaan wend tot stand gebracht. Zoo werden bijv. ruim 2400 dossiers gevormd, welke op een 50-tal na, alle gereed zijn om berecht te worden, werden onge veer 15.000 in- en uitgaande brie ven verwerkt, terwijl 5 a 6000 be wijzen van politieke betrouwbaar heid werden afgegeven. De heer Stoorvogel merkte hierbjj op, dat dit werk de Staat gemiddeld ongeveer 80 per dos sier heeft gekost. Dat dit alles De Canadeesche begrooting. In zijn Dinsdag uitgesproken begrootingsrede heeft de Cana deesche Minister van Financiën o.m. verklaard, dat niet onbe perkt kon worden voortgegaan met het verstrekken van leenin gen aan Groot-Brittannië en andere Europeesche landen. De Minister raamt een begrootings overschot van 352.144.000 dollar, het eerste overschot sinds 1930 en een bedrag, dat grooter is dan het totaal van alle voorafgaande overschotten. De inkomstenbelas ting wordt verlaagd met gemid deld 29 pet., varieerend van 54 pet. van de lage inkomensgroe pen tot ongeveer 6 pet. voor de hoogste inkomens. De vraag naar Canadeesche producten is zoo omvangrijk, dat het nationale inkomen waar schijnlijk het bedrag van 12 mil liard dollar zal bereiken of 250 millioen dollar meer dan het. hoogste bedrag, dat in de oorlogs jaren werd bereikt. Ten slotte verklaarde de Minister nog, dat de economische internationale posten van Canada de sterkste was in de geschiedenis van het land. in zoo'n kort tijdsbestek werd tot stand gebracht, is vooral te dan ken aan de activiteit van het personeel, hetwelk dit werk aan voelde als een vaderlandsche plicht. Spr. bracht vervolgens dank aan de autoriteiten voor de on dervonden medewerking, waarna hij uit naam van de hoogste auto riteiten van het Dir.-Gen. voor de Bijz. Rechtspleging het perso neel van de P.R A. dankte voor de bijzonder goede en vlotte wijze waarop dit zich van zijn taak kweet. Hierna voerde de Officier-Fis caal voor Zeeland Mr. v. d. Peijl het woord. Spr. dankte, mede namens zijn superieuren, den heer Stoorvogel en zijn personeel voor de vlotte en deskundige wijze waarop zij het probleem der poli tieke delinquenten in den kortst mogelijken tijd hebben opgelost Vervolgens sprak de oud-Mili tair Commissaris, de heer Koch, die herinnende aan de moeilijk heden waarvoor men kort na de bevrijding zich gesteld zag. Spr. (bracht den heer Stoorvogel en zijn personeel nogmaals dank voor al net goede werk dat tot stand werd gebracht en verheugde zich ten zeerste, dat ook de 'hoogste autoriteiten waardeering hebben voor dit werk. De Districts- en Afdeelings- commandanten der Rijkspolitie spraken hierna woorden van waardeerinig jegens den heer Stoorvogel en zijn personeel, waarna ook Ds. Veder namens de Commissie van Adviseurs zijn dank uitsprak voor de eerlijke en loyale wijze waarop de zaak der politieke delinquenten behandeld werd. Nadat nog het woord was ge voerd door den heer Van der -Staal namens toet Tribunaal te Terneu zen, den heer v. d. Berghe namens den Consul van België en den heer Van Burg namens de PE.A. te Middelburg, Goes en Zierikzee, dankte als oudste van het perso neel de opperwachtmeester A Noteboom den heer Stoorvogel namens dit personeel en het oud- personeel. De heer Stoorvogel beantwoord de verschillende sprekers, waar bij hij er op wees, na al de woor den van lof, er trots op te zijn hoofd van de P.R.A. te Sluiskil te zijn geweest. Spr. sprak de hoop uit, dat deze lof ook zou overgaan op het Afwikkelingsbureau dat onder leiding- van den heer Note- boom zal staan. Tevens gaf hij het adres van dit bureau, n.l. Groote Zwanen- straat 13 te Hulst, daar nog vele personen hiermede te maken zul len hebben. De middag werd besloten met een gezellig samenzijn. ven daarna een gat in den grond, op de hierboven gemelde plaats en installeerden zich daar. Het gemeentebestuur van Sit- tard heeft him in de gemeente huis vesting aangeboden, in twee .'ka mers, hetgeen geweigerd werd De holbewoners, die zelf een ze kere reclame maken met den nood toestand, waarin zij vrijwillig ver- keeren, trekken nu uiteraard veel kijklustige™, die begaan met hun lot, in een voor £e woning ge plaatste bus giften deponeeren. De gemeente Sittard schijnt aan den ongewenschten toestand geen einde te kunnen maken, omdat het hol op particulier terrein is gelegen. De pont over de Fulda is Woensdag gekapseisd. Van de 40 opvarenden zijn, voor zoover be kend. twee personen verdronken. In bevoegde Oostenrijksche kringen wordt de aanleg van een hocgspanningsleidin-g in het voor uitzicht gesteld tusschen Oosten rijk en Frankrijk. Op deze wijze zou Oostenrijk stroom aan Frank rijk kunnen leveren. SMOKKELEN PER LOCOMOTIEF. Op het station te Roermond controleerden controleurs van den C.C.D een verlofgangerstrein, ko mende uit België en gaande naar Duitschland. Daar zij vermoeden, dat de ma chinist en zijn leerling zich schul dig maakten aan frauduleus ver voer en smokkelen van levensmid delen, werd met medewerking van het stationspersoneel de locomo tief van den trein afgehaakt en daarna grondig onderzocht. Op de machine trof men 20 pakjes Bel gische tabak aan; tusschen de steenkolen, geladen op den tender, ontdekte men drie zakken koffie- boonen. Onder de locomotief werden uit het trucstel eveneens drie zakken koffie te voorschijn gehaald. Zoowel de machinist als de leer ling legden een volledige bekente nis af en verklaarden, dat zij voor nemens waren de koffie in Duitsch land tegen diverse artikelen te ruilen. Zij hadden dit reeds eerder gedaan en daarvoor enkele radio s en een fiets verkregen. Bij huiszoeking werden bij den machinist eenige radio's een fiets en een paar fietsbanden in beslag genomen. Bij den leerling kon eën radiotoestel achterhaald wor den. „VRIJWILLIGE" HOLBEWONERS Als bewijs hoe hoog de woning nood in Limburg is gestegen pu- bliceeren verschillende dagbladen den laatsten tijd foto's van een gat in den grond, waarboven een dak gespannen is met behulp van een oud kleed en plaggen in welke woning de familie M. Koenen Bosch haar intrek heeft moeten nemen. Na onderzoek is gebleken, dat deze woning, welke te vinden is te Sittard achter het ziekenhuis, be- wóond woedt door den 35-jarigen M. Koene, die gehuwd is met de 68-jariere mej. Bosch. Ddt echtoaar, aldus deelt men van de zijde van het Ministère van Wederopbouw mede, had zich aanvankelijk geïnstalleerd in de woning van de ouders Koenen, die hun zoon en schoondochter niet langer huisvesting wilden verlee- nen. Nadat zij uit de woning van de ouders waren gezet, vonden zij- een' onderdak in een boerenschuur. De eigenaar van de schuur heeft hun tenslotte ook het verblijf daar in ontzegd. De echtelieden groe- KINDJE VERBRAND. Dinsdagmiddag raakte een pe- troleumvergasser in de woning van de familie B. te Haarlem in brand. Van vier kinderen, die ir de buurt van het toestel aan het spelen waren, vatten de kleertjes vlam. De moeder slaagde er ie de vlammen te dooven doch de kleintjes liepen allen zware brandwonden op. Dinsdagnacht is het 1-jarig dochtertje van de familie B. in het ziekenhui» te Almelo overleden. De toestaat van het zoontje van de familrc M. die eveneens zware brandwon de:. opliep, is bevredigend. Bij het beproeven van de ste vigheid van een stelling opge bouwd uit asphaltvaten, viel de 60-jarige havenarbeider M. S Vermeulen wonende in de Stetn- wegstraat te Rotterdam Dinsdag morgen van een hoogte van 24^ meter. Hij poogde zich, toen de stelling begon te wankelen vast te -grijpen aan een -gevuld asphaltvat, waar door dit op zijn borstkas terecht kwam Hij was vrijwel op slag dood. LOONOPDRIJVING GESTRAFT. (De economische politierechter te Arnhem heeft weer twee ge vallen van loonopdrijving ge straft. Hjj veroordeelde de directi van de vruchtenconservenfabrieli „Bato" te Altena (Bet.) wegenl het aan 19 werknemers betaler van te hooge loonen tot een boet' van ƒ4700 en de directie van d' vruchtenconservenfabriek ,,Betu we" te Tiel tot 1300 wegens 11 gevallen van loonopdrijving.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2