r H 1 Ja De wederopbouw van Nederland DE POSITIE DER KLEINE BOEREN Truman confereert met Marshall en partijleiders. Wereldnieuws J iE IJ 'fï ik H H 'd luuM DINSDAG 29 APRIL 1947. De „Irgoen Zwai Leoemi" ook in België? Prins Bemhard uit Zermatt vertrokken Oud-Minister van justitie aan de galg Groot-Brittannië en China DE PANAMEESCHE SCHIJNVL00T" Oproep aan de Koloniale Mogendheden DE SPOORWEGEN OP DEN NATION ALEN FEESTDAG. fl ar j j^etra 1 j iet 1 echtBji hej k d !y g'er] cl ;te j e 1 te 1 r A ygi fx y ie lenSi nt vjf*i I ictflaj ït .4f -en Jw I hl nV 1 Frankeering bij Abonnement - Temeuzen- WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KN.M te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Afnemende wind. Koude ochtend. Aanvankelijk wind tusschen W. en N.-West. Eater afnemend en naar Z.-W, of Z. krimpende wind met op lossende bewolking. Overw droog. Normale temperatuur. DE YRIJE 3de Jaargang No. 490. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Tern en zen. Advertentieprijs: - mm 10 r.t minimum per advertentie 1.50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven ond«u nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting Ir. L. Neher, heeft Zaterdag in de jaarvergade ring van de Geldersche Indu- strieele club te Arnhem een rede gehouden over den wederopbouw. Wie de toestand van 1945 zas aldus spr., zou geneiigd zijn met Prins Willem te zeggen: „Het is niet noodig te hoopen om aan te vatten, noch te slagen om te volharden." Bij den wederopbouw moet .over wogen worden waar het zwaarte punt ligt, het belang van de plaats en de belangen van het maatschappelijk en economisch leven van ons volk. Wij moeten ons daarbij realiseeren, dat onze industrieele productie" moet wor den opgevoerd en er naar ge streefd moet worden voor onze agrarische producten afzetgebied in het buitenland te vinden. Van deze export moet de import van voor den bouw noodzakelijke ma terialen mogelijk maken. Bouw van woningen en industrieele be drijven is urgent, daarnaast ook die van hotels, religieuze gehou wen en vereenigingsgelegenheden. De vraag is dan welke van de twee zal men doen en tot welk percentage is men het eens over den bouw van industrieele bedrg- ven, noodzakelijk omdat wij hij de sterke toeneming van de bevol king in toenemende mate moeten industrialiseeren, omdat ons agra risch areaal en rendement nu een maal ontoereikend is en omdat wij aller schuldenaar zijn, dan moet dit ook krachtig worden aangepakt. Wij moeten daarbij ook beden ken dat zich over de geheele wereld een sterke industrieele ontwikkeling voltrekt en dat, wie het laatst op de wereldmarkt ver schijnt, geen kans heeft. Daar om is er in ons land een streven naar industrieherstel, waarbij na tuurlijk ook komen persoonlijke behoudsdrang en herscheppings- drang van het eigen bedrijf. De beslissing omtrent herbouw en nieuwbouw, of deze of een an dere industrie preferentie moet heibben of niet, dient aan de over heid te worden overgelaten. Het is daarbij onvermijdelijk de in- dividueele beslissingsvrijheid af te remmen of zelfs uit te scha kelen." Met nadruk wil de spre ker zeggen, dat dit niets te ma ken heeft met geleide economie. Sprekende over de vooruitzich- Naar het Belgische blad ,,Het Volk" meldt, zijn de redacties van verschillende Antwerpsche bladen opgebeld door een geheimzinnig persoon, die zeide uit naam van de ,,Ingoen Zwai Leoemi" te spre ken en het volgende verklaarde: „Aangezien wij Belgische men- schenlevens willen sparen, waar schuwen wij de Belgen, die werk zaam zijn in die Britsche ambas sade of in offieieele Engelsche gebouwen door middel van de pers Zij loopen gevaar slacht offers te worden van de aansla gen, die tegen deze gebouwen zul len worden gericht". MINISTER NEHER SPREEKT TE ARNHEM. ten van den ophouw zeide spreker: „De calculatie van benoo- digd staal en ijzer voor het geheele bouwplan 1947 geef" een hoeveelheid aan van 340.000 ton voor dit jaar. Bliift de toestand, zooals die thans is, dan wordt in de verste verte de helft nog niet bereikt." De consequentie hiervan zal zijn, dat aan reeds goed gekeurde werken dan niet kan worden begonnen. De Minister hoopte, dat reeds aangevangen werken niet stil gelegd behoefden Ite worden. Overschakeling naar ander constructiemateriaal is uiter mate moeilijk, vereischt veel tijd en voorbereiding. Het vorige jaar, toen er een schromelijk houttekort was, is overgeschakeld op beton en ijzer. Uit dit alles blijkt wel, dat de toestand in hooge mate ernstig is. Met de middelen, die ons ter be schikking staan, hebben wij de taak iets tot stand fe bren gen, waarvan het nageslacht zal kunnen getuigen, dat wij uit de puinhoopen iets heb ben opgebouwd, waarin wij hen durven laten verblijven. Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter in zage de passagierslijst van het m.s. „Johan de Witt". Volgens plan zijn Prins Bern- hard en de twee oudste Prinsesjes Maandag met den middagtrein uit Zermatt vertrokken. De .plaat- selijke autoriteiten deden de gas ten op het station uitgeleide. De Prins en Prinsesjes werden vroeg in den namiddag on het vliegveld bij Sitten verwacht, vanwaar zij neii vliegtuig rechtstreeks naar Nederland zouden terugkeeren. Na een verblijf te Zermatt van meer dan een maand zijn Z K. H. Prins Berfthard en zijn oudste dochtertjes Beatrix en Irene Maandagavond om vijf minuten over half zeven op Palels Soest- dijk teruggekeerd. De reis naar Nederland werd gemaakt met het zelfde vliegtuig, dat hen naar Zwitserland had gebracht en werd bestuurd door den piloot Sonder- man. De verzorgsters van de Prinsesjes mevr. Penning en zus ter Huidekooper hebben de terug reis medegemaakt. Het vliegtuig, dat Maandag middag vroeg van het vliegveld Oflteaunenf bij Sitten was opge stegen, streek neer op Soestev- beig, vanwaar de Prins met zjjn beide dochtertjes zich naar het Paleis Soestdijk begaven. Plannen der Regeering om het kleine bedrijf omhoog te brengen. Het credietvraagstuk levert geen moeilijkheden op. Mechanisatie, rationalisatie en kostprijsverlaging geboden. Blijvende subsidieering onmogelijk. President Truman der V. S. heeft een geheime conferentie ge houden met den Minister van Buitenlandsche Zaken, George Marshall, en de republikeinsche en democratische fractieleiders. Officieel is verklaard, dat de conferentie werd gehouden in Jahn Ley, een voormalig Minis ter van Justitie van nieuw Zuid- Wales, zal op 8 Mei a.s. worden gehangen wegens moord op den 35-jarigen buff et knecht John Mu die, wiens lichaam Ley in een kalkgroeve had verborgen. Het betreft een misdaad uit jaloezie wegens een vrouw. Ley pleegde dezen moord in Groot- Brittannië en is te Londen ver oordeeld. De politie stelt nu echter tevens een nieuw onderzoek in naar de verblijfplaats van Frederick Mac- Donald, die 22 jaar geleden ver dween na een hevigen verkie zingsstrijd tegen Ley, waarin eerstgenoemde het onderspit dolf. Op 15 April 1925 verliet Mac- Donald zijn hotel te Sydney en keerde niet terug. In 1928 heeft Ley een brief geschreven, waarin hij zich beriep op de verklaring van een politieman, King ge naamd, die beweerd zou hebben, dat MacDonald zich in de V. S bevond, en het goed maakte. De politie liet de zaak op zijn beloop, „daar King kort tevoren was overleden". Reuters correspondent te Sjang hai schrijft, dat Groot-Brittannië ondanks zijn moeilijke economi sche positie in het binnenland hoe langer hoe meer een belangrijke rol gaat spelen bij den weder opbouw van China, vooral bij het herstel van verwoeste industrieën, mijnen en verbindingen. Geleverd zijn of worden groote hoeveel heden spoorwegmaterieel, w.o. enkele honderden bruggen, radio- zend- en ontvangapparaten en an dere machinerieën, als generato ren e.d. Daarenboven draagt Groot-Brittannië met de V. S. bij tot het ophouwen van een mo derne Chineesche vloot door Chi- neesche officieren en manschap pen aan boord van Britsche oor logsschepen op te leiden, marine eenheden te schenken en mate riaal uit te leenen. verband met Marshall's rapport over de conferentie van Moskou. Intusschen heeft men grond om aan te nemen, dat ook de hulp aan landen, die „bedreigd worden door communistische infiltratie en druk van buiten" ter sprake komt. De geheime conferentie duurde 1 uur en 50 minuten. Marshall verklaarde tegenover verslaggevers, dat hij een beeld had gegeven van den internatio nalen toestand zooals deze zich te Moskou had ontwikkeld. Op de vraag of hij hierover optimistisch gestemd was antwoordde hij „De tijd alleen zal het leeren". Naar verluidt zou Marshall voor het eerst sinds het eind van den oorlog hebben laten uitko men. dat hij tijdens de onderhan delingen met de Sowjet-Unie een consequente en onbuigzame hou ding had aangenomen' en dat de geschilpunten tusschen de twee landen te Moskou kristal helder tegenover elkaar gesteld waren. Bedreiging voor de Britstffie koopvaardij Volgens de Daily Mirror be dreigt Panama met zijn „schijn- vlocrt" de positie der Britsche koopvaardij. „Panama", aldus de Daily Mirror, „de marionet-staat van de V. S„ heeft zich plotse ling ontpopt als het vierde scheep- vaartland ter wereld door reeders uit te noodigen, hun schepen als Panameesche schepen te laten registreeren en zoodoende de wet ten van andere landen t.a.v. ar- beids-veiligheidsmaatregelen en belasting te ontduiken. De loo- nen der zeelieden zijn gereduceerd en de veiligheidsbepalingen wor den door schepen onder Pana meesche vlag genegeerd. Vele schepen, die in Panama geregisteerd zijn, zijn Amerikaan- sche schepen, er zijn echter ook Britsche scheepvaartbelangen bij betrokken. De Britsche vakbonden voor zeelieden overwegen, onmid dellijk repressaille-maatregelen te nemen. Het Britsche verbond van zeevaarders en koopvaardij-offi cieren heeft een volledig onder zoek op touw gezet. De secretaris van het verhond heeft onlangs Britsche koopvaardij officieren ge waarschuwd, dat indien zij onder Panameesche vlag zouden varen, zii ^ecn rechten zouden kunnen laten" gelden op bescherming uit hoofde van hun Britsche natio naliteit". „De koloniale wereld zou een gunstig terrein zijn voor de ont ketening van een nieuwen oorlog, indien de groote koloniale mo gendheden niet tot overeenstem ming komen met de landen, die van hen afhankelijk zijn en hun recht geven te kiezen tusschen werkelijke onafhankelijkheid o' een vorm van autonome unie met het moederland", aldus wordt ver klaard in een oproep, uitgegeven door de ..VereenSgirig voor Bui tenlandsche politiek" te Washing ton. De tekst van dezen oproep is gezondeh aan Engeland, Frank rijk, Nederland en aan alle andere landen, die koloniaal bezit hebben, opdat deze mogendheden ,,in het belang van den vrede aan de van haar afhankelijke landen grootere onafhankelijkheid toe kennen". Dr. Ir. BOERENDONK INSPECTEUR VAN DEN LANDBOUW. Op voordracht van den Minis ter van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening Dr. Tr R. M. J. Boerendonk, Rijkslandbouw- consulefit, bij Kon. Besluit bevor derd tot Inspecteur van den Land bouw in vasten dienst, te rekenen met ingang van 1 Januari 1947. On Maandag 5 Mei, den Natio- nalen Feestdag, zullen de Neder- landsche Spoorwegen hun dien sten uitvoeren als op Zondag. Een redacteur van het A.N.P. had een onderhoud met den direc teur van den akker- en weide- bouw, Ir. Tjallema, die een en ander' vertelde over zijn visie met betrekking tot de huidige situatie en de toekomst van den kleinen boer. De heer Tjallema legde er den nadruk op, dat de kleine boer door den oorlog wel de grootste klappen gehad heeft, al is de hui dige toestand van velen niet zoo slecht. Vóór den oorlog combi neerden vele kleine ondernemin gen met een veredelingsbedrijf. Toen de krachtvoertoewijzingen steeds meer beperkt werden en later geheel moesten vervallen, verloren deze bedrijven een aan zienlijk deel van hun inkomsten bronnen en daarbij ontbrak de grond om het bedrijf om te zet ten in de richting van bodempro ductie. Om het hoofd boven water te houden was de kleine boer wel gedwongen zwarte prijzen te re kenen. Hierdoor was men gedu rende den oorlog ook weer in staat, bepaalde lasten ai te los sen, al is er ook veel schijnwinst gemaakt doordat bedrijfskapitaal vrij kwam wegens het verdwijnen van Óen varkens- en kippenstapel. Al heeft de kleine boer het hoofd boven water weten te hou den en zich in een momenteel niet zoo slechte positie weten te plaat sen, blijft deze positie echter wan kel, vooral bij de zeker te ver wachten prijsdaling. Onze boterafzet staat er zeer slecht voor, gezien de Nederland- sche kostprijs. Voor kaas en melk zijn de vooruitzichten wat heter. Ten aanzien van onzen tuinbouw is het echter zeer onzeker gesteld. In hoever in de pootaardappe- len nog perspectief zit, is niet te zeggen. Wel bestaat er neiging, meer te gaan in de richting van de suikerbietenteelt, die op vocht- houdenden zandgrond goed moge lijk is. Zoo zijn er nog meer mogelijk heden, welke alle bestudeerd wor den. Het gaat er om, het kleine bedrijf zoo intensief mogelijk te exploiteeren en zich speciaal in te stellen op cultures, waaraan bijzondere zorg moet worden be steed. Hierbij is een prima vak ontwikkeling vereischt, welke he laas nog veel te wenschen over laat. Den heer Tjallema werd ge vraagd, wat hij dacht van het vraagstuk der mechanisatie. Het buitenland antwoordde hij heeft in den oorlog zeer aanzien lijk gemechaniseerd. Wij zijn dus gedwongen hetzelfde te doen. Een nuttig voorbeeld van me chanisatie is de vlakplukmachine. Deze heeft de produCtiékosten met de helft omlaag gebracht, maar is in het kleine bedrijf niet te gebruiken. Wil men mechani satie in het kleine bedrijf, dan moet deze coöperatief worden aangevat, waardoor zij rendabel wordt Dit coöperatief werken brengt echter ook de noodige moeilijkheden met zich, omdat de machines nagenoeg overal tege lijk noodig zijn. Gebleken is echter hij reeds be staande coöperaties, dat die moei lijkheden niet onoplosbaar zijn. Gaat het initiatief van de boeren uit, dan is de Overheid bereid voor de aanschaffing van machi nes subsidie te verleenen. Bij de Regeering zijn trouwens verschillende denkbeelden in stu die om te pogen het peil van het kleine bedrijf op een hooger plan te brengen. Er is bijvoorbeeld een denkbeeld om de kippenhouderij te reserveeren voor de kleine be drijven, maar bij verwezenlijking daarvan zouden de groote boeren een offer dienen te brengen. Konden de kleine boeren meer kippen en varkens houden, dan zou de toestand veelal een gun stiger aanzien krijgen, maar de veevoederpositie verbiedt dit te eenenmale. Kan credietverleening den toe stand der kleine boeren verlich ten? De indruk bestaat niet aldus de heer Tjallema dat crediet verleening thans noodig is. Wat de hoer noodig heeft, kan hij in 't algemeen zelf koopen en, zoo er moeilijkheden zijn, kan hij zich altijd tot de Boerenleenbanken wenden. Zou ook dit mislukken, dan kan hij zich nog verstaan met de herstelbank. Het credietvraag- stuk levert dan ook thans geen moeilijkheden op. De neiging tot decentralisatie, welke bij de industrie bestaat, en waartoe deze wel moet overgaan in verband met het gebrek aan woonruimte en werkkrachten, zal op den duur zeker gunstig wer- kén. In dit verband kan nog wor den medegedeeld, dat er plannen bestaan voor den bouw van een fabriek voor landbouwwerktuigen, waarin 1000 arbeiders werk kun nen vinden. Deze zal de mechani satie in den landbouw zeker in. de hand werken, want, om daarop terug te komen, men moet deze niet onderschatten. Denk eens aan de nieuwe maai-dorschmachine, die 100 a 125 hectare kan bewer ken en waarbij men de producten kant en klaar opgestapeld krijgt. Deze ik natuurlijk alleen voor de grootere bedrijven te gebruiken, die dit dan nog gecombineerd zul len moeten doen. Dergelijke ma chines zullen er zeker in komen. De conclusie van den heer Tjal lema was, dat dte toekomst onze ker is, ook voor de groote bedrij ven. Naast veredeling van het product, zijn rationalisatie en kostprijsverlaging, vooral voor onze export-artikelen, de voor naamste wegen, welke hier ge gaan moeten worden. Subsidiee ring kan alleen een noodmaatregel zijn. Die is blijvend niet te ver antwoordten, ongezond en trou- Bij Urupan in den Staat Michoacan is een autobus in een ravijn gestort. Zes-en-dertig per sonen zijn om het leven gekomen, twaalf personen zijn gewond. In een te Mi.llau (Z. W - Frankrijk) gehouden rede heeft de Fransche Premier Paul Rama- dier, te kennen gegeven, dat Frankrijk in de positie verkeert van een man, die nog juist het hoofd boven water kan houden. „Als we niet volhouden, verdrin ken we". Ramadier verklaarde niet pessi mistisch te willen zjjn, maar hij achtte het einde van de moeilijk heden nog niet in zicht. Het meeste zorg baart de productie. Hulp van buitenlandsche arbeids krachten blijft geboden, daar de Fransche mijnwerkers en andere arbeiders de grenzen van hun productiviteit bereikt hebben. Maurice Schumann, voorzit ter van de „Mouvement Republi- cain Populaire" (progr. Katho liek! heeft verklaard, dat zijn par tij, de op één na de grootste van Frankrijk, de nieuwe beweging van Generaal de Gaulle, de „Ras- semblement du Peuple Francais" niet zal ^teunen. De M. R. P. wenscht Frankrijk niet in twee vijandige kampen verdeeld te zien. Volgens een officieel com muniqué. uit Asuncion te Buenos Aires ontvangen, is een opstand van het Marine-garnizoen der Paraguaysche hoofdstad door he reden politie en een legerregiment bedwongen. De opstand begon Zondagmorgen vroeg. De electri- citeitstoevoer werd door de op standelingen afgesneden. Volgens andere berichten zou den opstandige mariniers en bur gers te Port iSajoria en Cerro Ta- cumbu nog steeds in gevechten gewikkeld zijn met de troepen van President Morinigo. De opperbe velhebber van Morinigo's strijd krachten, kolonel Frederco Smith, zou naar Argentrjnsch gebied zijn uitgeweken. De Zweedsche regeerings- commissie voor atoomenergie heeft de oprichting aanbevolen van een naamlooze vennootschap met een kapitaal van 3y2 millioen kroon, welke onderzoekingen zal doen naar atoomenergie en een station hiervoor zal houwen. Het onderzoek zou zijn zoowel naar medisch als industrieel gebruik der energie. De aanbevelingen zullen de volgende maand aan het Parlement ter ratificatie worden voorgelegd. Zweden is reeds be gonnen met de exploitatie van uraniumbezinksel. dver er ;r izer ii de ubri4 -5 igel .eldir ct.j ƒ3,; vrja' it I :he Dp oj door een stop •ssen el lar en schr. w. 1 elli r dl sbbe kl stre blij hed en d gen! iles I tij' -H e v 1 faal and 1 1 t U.'J de sti •f. had i1 in ti Ihi thum ichi el tai^~ «f, is arl I Vtf\ e I inl I Hl I

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1