Jhr. Ruys de Beerenbrouck spreekt te Ambon. De Conferentie van Moskou. Devlezenbekendmaking 4/47. Wereldnieuws r MAANDAG 28 APRIL 1947. De Joegoslavische oorlogsmisdadigers Italië. in Ganenaal Kruis naar Indië vertrokken. Interview met Tito. De reis van de Ministers Beel en Jonkman naar Indië. De kans voor een Nederl. leening in Ver. Staten. Herdenkingsplechtigheid te Breskens De sterkte der Amerik. strijdkrachten. Landdag Vrouwelijke Vrijwilligers. Arrestaties in Roemenië. Onderzoek naar voedselbederf De smokkelaffaire te Nieuw-Namen. Afschaffing van paspoorten nog niet uitvoerbaar. De Poolsche kotenuitvoer. Frankeering bij Abonnement - Terneuzen W E EBSVERWAjOHTTNiQ medegedeeld door tiet K.NM.i ta De Bilt, geldig tot Maan dagavond. Zwaar bewolkt. Meest matige, langs de kust tijdel. noe krachtige wind tus- schen W. en Z.-W. Zwaar be wolkt met plaatselijk eenige lichte regen of motregen. In 't algemeen iets minder zacht. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 10 ct minimum •per advertentie 1,50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder Bur. van dit Blad 3de Jaargang No. 489. 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J- van de Sande - Terneuzen. - Abonnementsprijs f 8.25 per kvartaai INDONESIË. In een redevoering voor poli tieke groepen te Ambon heeft he Tweede Kamerlid Jhr. Ruys de Beerenbrouck o.a. gezegd, dat hij, ofschoon hij vrijheid en verwezen- lnking van het nationale verlan gen voorstond, niet kon inzien, dat dit heslist altijd een afzonder lijk staatsverband moet meebren gen- dit moet slechts daar tot stand worden gebracht, waar het heslist vereischt kan worden ge acht Hij schetste een construc tie waarin volledig „Merdeka", waarbij aan het behoud van de rijkseenheid gedacht is, zou kun nen worden verkregen. Indien de samenwerking gelukkig zou mo gen worden genoemd, dan zal het verband positief moeten zijn en meeningsverschillen moeten uit sluiten. „"Wij moeten samenwerking hebben van vrije volken, op voet van gelijkwaardigheid en onder de opperste' hoogheid van het Huis van Oranje, aldus Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Spreker drong ten sterkste aan op het herstel van de oude situa tie, waarhij deze gewesten dooi een Gouverneur-Generaal van de kroon vertegenwoordigd waren, hetgeen hij zoowel voor Indonesië als voor Nederland met het oog op het buitenland gewenscht achtte. Spreker sprak zijn teleurstel ling er over uit, dat, terwijl de regeeringsverklaring van Oost- Indcnesië alle belangrijke vraag stukken behandelde, daarin de kwestie van samenwerking in grooter verband niet ter sprake kwam en een positieve bereidheid voor een vaste samenwerking met aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje niet was geformu leerd. Vliegtuig spoort vermist vaartuig op. In havenkringen te Tandjong Priok was ongerustheid ontstaan door het uitblijven van berichten over een honderdvijftig ton me-1 tend vaartuig, dat zich in den In- dischen Oceaan ter hoogte van Sumatra bevond. Tenslotte was het vaartuig reeds langer dan 10 dagen overtijd. Op 17 April werd de assistentie ingeroepen van de militaire luchtvaart welke daarop een verkenningsvliegtuig op on derzoek uitzond. Op 18 April slaagde dit vliegtuig erin het vaartuig op te sporen. Dit ge schiedde te acht uur in den mor gen. Alles is wel aan boord en men heeft thans dagelijks verbinding met het vaartuig. wanneer de Russische troepen eenmaal zouden zijn verdwenen. Nu het verdrag met Oostenrijk te Moskou niet tot stand is geko men en de [Russische troepen voorloopig nog in Roemenië zul len blijven voor de bescherming van de verbinding met Oostenrijk, verwacht men, dat de stroom van arrestaties wat zal luwen. In Engeland wordt de ontwik keling van den toestand nauwlet- tenr gadegeslagen, ofschoon er P-een aanwijzigingen zjjn, dat de Britsche regeering zich ter zake tot Roemenië zal wenden. Ben veertien daagsch bezoek. Slechts uitgeleide gedaan door een kleinen kring van naaste medewerkers is de chef van den generalen staf, Mr. H. J. Kruis, Zaterdagochtend om zes uur pei Skymaster van Schiphol naai Batavia vertrokken. Op het vliegveld was bij het vertrek mede aanwezig de Kolo nel Willinge, commandant zee macht. Bvin bezoek zal veertien dagen duren. Gedurende zijn verblijf in Indië zal de Generaal, die verge zeld wordt door zijn adjudant de eerste luitenant Van Santvoordt, 7noveel mogelijk ond-ordeelen van TKoninklijke landmacht bezoe ken om zich persoonlgk op de hoogte te stellen van de wijze en de omstandigheden, waaronder de militairen in de tropen hun dien sten verrichten. Ben Amerikaansche journalist heeft op 21 dezer een interview met Maarschalk Tito gehad, dat thans door Belgrado voor publica tie is vrijgegeven. Tito heeft ver klaard, dat de plannen van Presi dent Truman inzake Griekenland en Turkije geen verandering bren gen in de politiek van Joego-Sla vië. dat zal blijven strijden voor de verwerkelijking van den vrede en dat er vast van overtuigd is, op den goeden weg te zijn. Over de toekomstige betrekkingen van Joego-Slavië met Turkije en Grie kenland was Tito niet optimis tisch mede tengevolge van de Amerikaansche interventie in de binnenlandsche politiek dier beide tanden. Tito ziet het Amerikaansche plan tot hulpverleening als impe rialistische propaganda, die wordt gevoerd onder het mom van een kruistocht tegen het communisti sche o-evaar. De verbetering van de betrekkingen met Amerika zou ook in belangrijke mate afhangen van den aard van een te sluiten vredesverdrag met Diiitschland. DMVTEZEN VOOR BELGISCHE TOERISTEN NAAR ZWITSERLAND. Het Belgisch-Luxemburgisch In stituut voor den wissel deelt mede dat personen, in België gevestigd, welke zich naar Zwitserland wil len begeven, van 1 Mei 1947 tot 30 April 1948 de beschikking kun nen krijgen over een maximum bedrag van 800 Zwitsersche fran ken Bij aankomst- in Zwitserland zullen zij 300 frank kunnen op nemen, na den lOden dag 250 en na den 18den dag opnieuw 250 frank. De waarnemende Amerikaan sche Minister van Buitenlandsche Zaken, Dean Acheson, eheft ver klaard, dat de Amerikaansche en Britsche regeering niet voor nemens zijn de ibewoners van de geallieerde kampen in Italië, die door de Joegc-Slavische regee ring als verraders worden be schouwd, uit te leveren, tenzij de Amerikaansche en Britsche regee ring hen schuldig achten aan op zettelijke collaboratie met den vijand. Dit standpunt is ter kennis van de Joegoslavische regeering ge bracht, waarbij de V. S. tevens meedeelden, dat zij het wensche- lijk zouden achten wanneer zoo veel mogelijk Joego-Slavische vluchtelingen naar hun land terug keerden, doch dat dit slechts kan worden verwezenlijkt, indien de Joego-Slavische regeering amnes tie zou afkondigen. In een antwoord van de Joego- Slavische regeering worden de Britsche en de Amerikaansche nota van de hand gewezen. De V. S. hebben Joego-Slavië voorts een nota doen toekomen, waarin zij opnieuw protesteeren tegen de inbeslagneming door Joego-Slavië van 9 Italiaansche scheepswrakken in de wateren van Venezia Giulia. Naar het A.N.P. verneemt, is het waarschijnlijk te achten, dat het vertrek van de Ministers Beel en Jonkman naar Batavia, op Don derdagochtend 1 Mei zal plaats hebben. Het feit, dat de 10-jarige Noor- sche leening Donderdag reeds kort na openstelling der inschrij ving overteekend was, zal naar men te New-York aanneemt voor andere Europeesche regeeringen een aanmoediging vormen ook tot de uitgifte van dollarleeningen over te gaan. In sommige krin gen is men van meening, dat de 25 millioen dollarleening van Ne derland door bemiddeling van het Kuhn Loeb Syndicaat, waarvan rees eerder sprake was, thans spoedig te verwachten is. Ingevolge een beslissing van den Ministerraad van 3 Maart j.l. zullen ter gelegenheid van de Nationale Herdenking op 3 en 4 Mei a.s. herdacht worden al degenen, die in den strijd tegen den vijand zijn gevallen. In dit verband zal op 3 Mei a.s des voormiddags van 10.30 11.45 uur te Breskens een militaire plechtigheid plaats vinden op de begraafplaats al daar, als centrum voor de actie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hierbij zullen aanwezig zijn, onder leiding van Lt.-Kolonel J. H. Koole, voormalig districts bevelhebber in Zeeland, de 6e Comp. van het Bataljon Tech nische bewaking uit Vlissingen, de le Comp. van het Bataljon Technische bewaking uit Geer- truidenberg en de Opleidings- Comp. 3e Bataljon Territoriale Troepen uit Roosendaal. Alle oud-militairen, zeelieden, verzetstrijders en andere ver tegenwoordigers der bevolking zullen bij deze plëchtigheid welkom zijn. Ten behoeve van invaliden zal voor zitgelegenheid worden gezorgd. Reutels diplomatieke corres pondent schrijft, dat politieke waarnemers te Londen verwach ten, dat de algemeene mislukking der conferentie van Moskou In zake het bereiken van overeen stemming in dé allereerst^ plaats veroorzaakt door de tegen gestelde en onverzoenbare econo mische e.schen onmiddellijke en mogelijk ook verst: ekkende economische gevolgen zal hebben, Aangezien de hoop op Duitsche economische eenheid op zijn minst tot een verre toekomst is be perkt zullen de Westelijke mo gendheden thans onvermijdelijk hun langen tijd uitgestelde maat- Het Hoofd van de Senaatscom missie der gewapende strijdkrach ten der Vereenigde Staten, Sena tor Chan Gurney, heeft de sterk te der Amerikaansche strijdkrach ten op een millioen geschat, waar van 400.000 tot de luchtmacht en 200.000 tot de landmacht behoo- ren. De Senator geloofde, dat lange-afstandbommenwerpers en bestuurbare projectielen groote verwoestingen in de Amerikaan sche industrie kunnen teweeg brengen. Ook sabotage achter het front vormde een gevaar, terwijl voorts met een invasie van lucht landingstroepen rekening moet worden gehouden. De Unie van Vrouwelijke Vrij willigers houdt een landdag te Utrecht op Woensdag 7 Mei in Tivoli te Utrecht. H. K. H. Prin ses Juliana, heeft toegezegd een gedeelte van den landdag te zul len bijwonen. Lady Reading, presidente van de Engelsche W V. S. hoopt als gast aanwezig te zullen zijn. Z. Exc. Minister W. Drees zal 's middags een toespraak houden. regelen voor economische reorga nisatie van de Britsch- en Ameri kaansche zones bespoedigen e* deze mogelijk ook weer zullen af stemmen op de economie van de rest van West-Europa. De Sov- jet-Unle zal wellicht soortgelijke maatregelen nemen en de econo mie van de Sovjet-Russische be- zettingszöne meer op de landen van Oost-Europa en de Sovjet- Unie zelf af stemmen. Men verwacht niet, dat eed van heide partijen de deur voor een uiteindelijk economische eenheid van Duitschland wil sluiten er men gelooft, dat het onmiddellijke initiatief en de eindbeslissing tien aanzien van de kwestie, of Duitschland en Europa permanent in twee sectoren zullen worden verdeeld, veeleer bij de V. S. dan bij de Sovjet-Unie liggen, aange zien de Sovjet-Unie zich blijken» het bijzonder sterk aandringen op het verrichten van herstelbeta lingen, uit de loopende productie van West-Duitschalnd, duidelijk de behoefte aan economischen steun van het Westen voor het Oosten, in een of anderen vorm. realiseert. DE NEKKRAMP IN HET MARINEKAMP TE HILVERSUM Naar aanleiding van het con- stateeren van nekkramp in het marine-opleidingskamp te Hilver sum, deelt de Marine-Voorlich tingsdienst ons mede, dat de pa tiënten ondergebracht zijn in hos pitalen te Utrecht en Hilversum. In het kamp is een vaste be manning van circa 250 man, be schermd door de noodige voor zorgsmaatregelen, achtergebleven voor de bewaking van de militaire objecten. In de NeNderlandsche Staats courant van 25 April 1947 is op genomen de deviezenbekendma- king 4/47, volgens welke ingezete nen verplicht zijn beheerders voor te dragen over hun in het Ver- eenigd Koninkrijk van Groot- Brittannië en Noord-Ierland of in de Vereenigde Staten van Ameri ka berustende buitenlandsche vermogensvoorwaabden, waarop zij tengevolge van het openvallen van een nalatenschap geheel of gedeeltelijk rechten hebben ver kregen. Ingezetenen zijn hiertoe ver plicht indien zij op de benoeming van een op grond der Britsche oi Amerikaansche wetgeving aan te stellen beheerder invloed kunnen uitoefenen. Een gelijke verplichting rust op den wettelijken of door den rech ter benoemden vertegenwoordiger van den erfgenaam, alsmede op dengene, die den erfgenaam ver tegenwoordigt, wanneer deze zelf niet in staat is een beheerder aan te wijzen. Belanghebbenden zijn verplicht zich tot de Nederlandsche Bank ?e wenden met het verzoek hen voor het voordragen van een be heerder de noodige aanwijzingen Het verzoek moet tot de Neder landsche Bank worden gericht: a. door ingezetenen, die thans reeds rechten hebben op boven bedoelde vermogenswaarden, bin nen een maand na het inwerking treden van deze deviézenbekend- making; b. door personen, die na het m werking treden van deze devie- zenbekendmaking ingezetene wor den, binnen een maand, nadat zij ingezetene zijn geworden; c. door ingezetenen, die boven bedoelde rechten op vermogens waarden in het buitenland verkrij gen na het in werking treden van deze deviezenbekendmaking, bin nen een maand na fiet verkrijgen van de rechten. Personen, aan wie door de Ne derlandsche Bank aaanwijzingen zijn gegeven, zijn verplicht deze onverwijld op te volgen en daar toe schriftelijk de noodige stappen te doen. De bekendmaking treedt in werking op 25 April 1947 Werd een staatsgreep gevreesd? Naar uit gezaghebbende bron wordt vernomen, is de Britsche regeering van officieele zijde ter oore gekomen, dat in Roemenie sinds 5 Maart een campagne aan den gang is, in den loop waarvan enkele duizenden leden der oppo sitie zijn gearresteerd. Sommige waarnemers zijn van meening, dat de Roemeensche re geering, waarin de communisten de meerderheid hebben, is geleid door den vrees voor een staats greep van de zijde der oppositie, De voedsel- en landbouworga nisatie (F.A O.) der V. N. heeft, haar 47 leden-regeeringen uitge- noodigd om deskundigen te zen den naar een conferentie, welke op 4 Augustus te Londen aan vangt, voor het bestudeeren van methoden ter vermindering van de verliezen door bederf hij opge slagen voedingsmiddelen. De conferentie, welke naar ver wacht wordt een week zal duren, is een uitvloeisel van de studie welke door een commissie van deskundigen der F.A.O., welke hier in Mei van het afgeloopen jaar vergaderde, is gemaakt met betrekking tot de vernietiging van opgeslagen voedsel door in secten, mijten, knaagdieren, en schimmel. Nader vernemen wij nog: Gebleken is, dat de smid K. te Nieuw-Namen, die belast was met de distributie der landbouwmachi nes, samenwerkte met zekere L., landbouwer te Kieldrecht. Op Belgisch gebied werden door de politie reeds vier vrachtwa gens, drie paarden, veertien land bouwmachines en een deegmachi ne in beslag genomen. Men heeft aldaar den indruk, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Deskundigen van 24 landen zijn te Genève tot de slotsom geko men, dat de afschaffing- van pas poorten voor buitenlandsche rei zen nog niet mogelijk is. De conferentie besloot den so cialen en economischen raad der V. N. te verzoeken in de toe komst opnieuw een vergadering van deskundigen bijeen te roepen om een eventueele verandering in de toestanden te bestudeeren. 1 Tijdens een openbare bijeen komst van de commissie voor de kolenindustrie van het Internatip- nale Arbeidsbureau, verklaarde de afgevaardigde van de Poolsche Regeering, dat Polen alles in het werk stelt om de Silezische kolen mijnen weer productief te maken. Polen heeft het vorige jaar 13 millioen ton kolen geëxporteerd en het is voornemens het volgend jaar 28 millioen ton en in de toe komst 35 millioen ton per jaar uit te voeren. De Poolsche kolen- productie en -export, aldus ver klaarde de afgevaardigde, zou een belangrijke rol kunnen spelen bq den wederopbouw van Europa, mits aan twee voorwaarden wordt voldaan: le dat de nieuwe gren- zen tusschen Polen en Duitsch land als definitief worden erkend en 2e dat Polen hulp zal ontvan gen van de landen, die door den oorlog niet zijn verwoest. De politie te Hamburg heeft de vorige week meer dan 500 zwarthandelaren gearresteerd. Groote voorraden, o.m. bonkaar ten, geld, sigaretten en sterke drank, werden in beslag genomen. Tijdens het graafwerk op de plaats waar zich vroeger de oude kerk van St. Kruis-hij-Brugge be vond heeft men een gemetseld graf 'ontdekt, dat zich nog in een zeer goeden staat bevindt. Het is van binnen met wandschilde ringen bedekt, waaronder dat van een Madonna met Kind. Men ver moedt, dat het eraf uit de XVe eeuw dagteekent. Agence France Presse meldt, dat officieel bekend is gemaakt, dat de Egyptische politie Martin Bormann, de rechterhand van wij len Hitier, gearresteerd heeft. Reuter weet tot op dit oogen- blik slechts, dat er naar Martin Bormann in Egypte wordt ge zocht. i Een cycloon heeft ongeveer 5000 huizen in en rond de haven stad Ye, in Zuid-Birma, verwoest. 28 Dorpen werden geteisterd. Het aantal ongevallen is nog niet he kend. Een particulier Deensch vliegtuig met drie passagiers Is Zondagmiddag ten Noord-Westen van Kopenhagen neergestort,ten gevolge waarvan de inzittenden om het leven zijn gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1