De nota van Minister Lieftinck inzake onze deviezenpositie DE STORM IN ENGELAND Critiek op Britsche Labour-regeering VlLcum in e>n>Ue>le> cttytis Brandstoffenbesparing in Engeland Conferentie te Moskou Aanmelding van zich in Ned.- Indië bevindende effecten I I VRIJDAG 25 ApRIL 1947. De Horeca-bedrijven op den herdenkingsavond Wallace spreekt te Berlijn. Churchill critiseert Britsche Labourregeering Fransche broodvoorziening zeer slecht. Kom „vermageren' Engeland. in Echtscheiding in Italië. 'Cl1 3o >Z IQ* Frankeering bij Abonnement - Temeuzen- W EERSVER W ACHTIN G medegedeeld door het K.N.M.I te DeBilt, geldig tot Vrijdag"- avond. Opnieuw toenemende wind. Geleidelijk naar Zuid krimpen-, de en weer aanwakkerende wind. Toenemende bewolking met 'eenige regen. Na kouden ochtend, iets hoogere tempe ratuur overdag. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 487. Verschijnt clngeHJk» - T>mk Ueril N V. Firma P. J. van do Sonde - Temenxen. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertentie» tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr Bur. van dit Blad 10 ct. meer. A bonne mentsprjjs 3,25 per kwartaal. De devieizennota, door Minister Lieftinck aan de Tweede Kamer overgelegd, geeft 'n beeld van de zeer ongunstige situatie waarin wi) wat onze buitenlandsche be taalmiddelen betreft, verkeeren Verder laat de nota zien waar aan de tot dusverre gebruikte deviezen zijn besteed en wordt een overzicht gegeven omtrent de ontwikkeling van den toestand in ons land sedert de bevrijding. Daar het stuk te uitvoerig is om in zijn geheel te kunnen worden geplaatst, beperken we ons tot de conclusie van bet rapport en de hoofdzaak uit de toelichting op de nota door den Minister in een persconferentie gegeven. Conclusie. De bestudeering en de prognose van de betalingsbalans, aldus de Minister, leidt onvermijdelijk tot de conclusie, dat moeilijke jaren in bet verschiet liggen. Het is helaas gebleken, dat de mogelijkheden tot het opnemen van reconstructieleeningen gerin ger zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. Dit heeft, tenzii op ruimere schaal buitenlandsch bezit wordt geliquideerd, nood zakelijkerwijs tot gevolg, dat het tempo van den wederopbouw dienovereenkomstig wordt ver traagd. Het Nederlandsche volk zal zich moeten realiseeren, dat van een terugkeer tot de voor- oorlogsche goederen-bevoorrading voorloop: g geen sprake zal kun nen zijn. Het tegendeel zal on getwijfeld blijken. In het licht van de zorgelijke deviezenpositie van Nederland in de komende jaren gezien, is het dan ook noodzakelijk gebleken, een regeling te ontwerpen, welke ten doel heeft nog scherper dan tot dusverre toe te zien op een zoo nuttig mogelijk gebruik van de beschikbare deviezen. Hieraan zullen maatregelen worden ver bonden, die er op gericht zijn de deviezeninkomsten zooveel moge lijk op te voeren. Met dit doel worden onder de persoonlijke lei ding van den Minister de priori teiten opnieuw onder het oog ge zien en wordt onderzocht op wel ke wijze het invoerprogramma verder kan»worden besnoeid, op dat hij aan zijn ambtgenooten dienovereenkomstige voorstellen zal kunnen doen. Daarbij worden de deviezenbegrootingen van de departementen eveneens herzien, met inbegrip van die van marine en oorlog. Hierbij zal vooral de nadruk dienen te worden gelegd op aan- koopen, welke ertoe leiden, dat onze exportcapaciteit wordt op gevoerd. Meer dan ooit zijn de devie zen te beschouwen als de brandstof waarop de Neder landsche machine loopt. Het herstel van ons land is evenwel een zaak waaraan het geheêle volk zal moe* en medewerken en waarvoor van een ieder een offer mag wor den gevraagd. Toelichting. De uitvoerige toelichting op de nota besluit de Minister met deze woorden: Indien wij geen verdere credieten krijgen, aldus Prof. Lieftinck, zullen wij moeten overgaan tot liquidatie van kapitaalbezit in het buiten land. Wij kunnen met wer ken zonder zekerheden. Op het oogenblik leven, wij van de hand in den tand. Heti totaal aan liquideer- bare Amerikaansche effecten raamde de Minister op 571 millioen dollar. Voor de dek king van het tekort op het dollarprogramma voor dit jaar zal het noodzakelijk zijn een deel hiervan vrijwillig of onvrijwillig te realisee ren. Ais middel om de bestaan de deviezenmoeilijkheden te boven te komen ziet de Mi nister slechts een oplossing: Opvoering van den Neder- landschen export. Dit is vooral daarom noodzakelijk omdat Duitschland, voorheen een steunpilaar van onze economie voor Nederland een dollarland is geworden. In dit verband merkte de Minister op, dat het Neder landsche handelsverkeer met Duitschland onbevredigend blijft. Tenslotte merkte Prof. Lieftinck op, dat de huidige situatie in ons land wordt verzwaard door het opraken van onze voorraden. Aanvul ling hiervan is dringend noodzakelijk. Een groote mate van strategie is noo- dig, om zich aan te passen aan een zich snel verande rend tooneel. Men moet niet verwonderd zijn, wanneer plotseling geen deviezen meer beschikbaar zijn, zoo verklaarde de Minister met nadruk. Het plechtige karakter van de doodenherdenking op den avond van 3 Mei a s. is voor Bedrijfs- horeca aanleiding haar leden te adviseeren om hun bedrijven voor zoover deze geen onmisbare func tie 'vervullen In het openbare leven, dat overigens zooveel mo gelijk normaal voortgang vindt, op dien dag na 18 uur 's avonds te sluiten. Voor die. bedrijven welke ge opend zullen blijven, doch waar muziek ten gehoore pleegt te wor den gebracht, adviseert Bedrijfs- horeca de muziek na 18 uur ach terwege te laten. Zij merkt hierbij op, dat deze schorsing der muziek voor zoover deze niet door de burgemeesters wordt bevolen, als vrijwillig moet worden be schouwd en dus niet als een geva1 van overmacht is aan te merken. Dit beteekent dat de gages aan de musici moeten worden door- betaald. De vroegere Amerikaansche Minister van Handel, Wallace, heeft Woensdag voor een menig te van bijna 1000 personen te Parijs verklaard, dat de Britsche Dabourregeering onloochenbaar beloften in Palestina niet is na gekomen, Wallace zeide, dat naar zijn meening een soort Joodsche staat, die leiding zou moeen geven aan de industrialisatie van 't Mid den Oosten en voor de verhooging van den levensstandaard, zoowel de Arabieren als de Britten ten goede zou komen. De politiek van de V. S. in het Midden Oosten, Griekenland en Turkije noemde Wallace imperia listisch en gemotiveerd door de „olie-obsessie". Wallace zeide, dat de Sowjet- politiek in Oost-Europa evenzeer imperialistisch is en door dezelf de economische nooden, werkelijk bestaande of ingebeelde, wordt gemotiveerd. Tusschen deize twee imperialis tische strevingen achtte Wallace het gevaar van oorlog groot, in dien een der heide machten te In het Land van Luik is een epidemische verspreiding van al- strim, een soort pokken, gecon stateerd. Teneinde eventueele ver- sprèiding van deze ziekte in Zuid- Limburg tijdig tegen te gaan, heeft de diens£ der volksgezond heid dezer dagen te Maastricht met gemeentebesturen overleg gepleegd om door hervaccinatie, zulks on basis van vrijwilligheid, de volksgezondheid in deze grens strook te beveiligen. Van den dienst der volksgezondheid zullen nadere mededeelingen volgen. In Augustus a.s. zal het Albertkanaal opnieuw voor de scheepvaart worden opengesteld. Hierdoor zal de verbinding Ant werpen'Luik worden herstejd. Reeds begin Juli zal een aanvang worden gemaakt met de geleide lijke vulling van de drooggelegde panden te Ooien en Hasselt. Volgens berichten uit Ponta Pora bij de Braziliannsche grens zouden troepen van de opstande lingen in Paraguay de stad San Pablo hebben ingenomen, waarbij hun een groot aantal gevangenen en veel materiaal in handen ge vallen zou zijn. Het denartement van buitenlandsche zaken van Brazilië heeft bericht, dat Presi dent Higinio Morinigo van Para guay het Braziliaansche aanbod tot benrddel'ng in den reeds zes weken durenden burgeroorlog zou hebben aanvaard, tegengespro ken. ver zou gaan. Wallace zeide van gevoelen te zijn, dat degenen, die trachten de Vereenigde Staten van Europa te vormen in het geheim de vorming van een anti-Sowjet blok na streven. Ten slotte zeide Wallace, dat het opnemen van de linksche en voornamelijk communistische EAM in de Grieksche regeering als voorwaarde diende te worden gesteld voor de Amerikaansche leening aan Griekenland. De eenige manier, waarop het communisme uit de V. S. kan worden geweerd, aldus Wallace, is het kapitalisme goed te doen functionneeren. „Indien de Ame rikaansche industrieelen vast be sloten zijn te voorzien in volledige tewerkstelling en goede loonen. kunnen zij zooiwei het communis me als fascisme voorkomen". Een golf van arrestaties van links georiënteerden is gevolgd op de verhoogde politieke activi teit in Spanje veroorzaakt door de publicatie door Franco van zijn ontwerp van een opvolgingswet. Hoeveel links georiënteerden op het oogenblik in de gevangenis vertoeven is niet te zeggen. Er zijn geen cijfers van gegeven en zelfs de clandestiene organisatie kunnen geen definitieve inlichtin gen verschaffen. Voor de kust van Zuid-Wales heeft Dinsdagavond een voorma lig Lihertyschip, naar men meent het Britsche stoomschip „San tampa" (7120 ton), schipbreuk geleden. Pogingen om de beman ning te redden mislukten dooi den sterken wind, die de kracht had van een orkaan. Het schip brak, spoedig nadat het tegen de kust was geloopen, in drieën. Woensdagmorgen vroeg konden reddingsploegen het wrak bij eb bereiken, maar zij namen geen enkel teeken vhn leven waar. De geheele bemanning, welke naar men gelooft 42 koppen telde, is in de golven omgekomen. Ver scheidene lijken zijn reeds aan gespoeld Donderdagmorgen vroeg heeft men, langszij van den olietanker „Santampa, die op de rotsen ter hoogte van Porthcawl (Glamor ganshire), in stukken is geslagen, de reddingsboot uit Mumbles om gekeerd in het water gevonden. De achtkoppige bemanning van de reddingsboot wordt vermist. De hoot had tot tweemaal toe gepoogd om de uit 42 koppen be staande bemanning van het tank schip ter hulp te komen. Tot nog toe zijn slechts vier lijken mannen van de „Santampa" aangespoeld, bedekt met teer en olie. Ofschoon de „Santampa" met verder dan een driehonderd meter verwijderd was, kon men van de kust af er niet in slagen hulp te bieden. Pas na terugloopen van het getij kon men een onderzoek aan boord instellen, doch slechts zeer vluchtig, daar het wrak ge vaarlijk helde. De woeste orkaan, die de wate ren rondom Engeland opgezweept heeft en twee rampen heeft ver oorzaakt, heeft nog vele schip breuken ten gevolge gehad. Men gelooft, dat de storm ook in den nacht van Donderdag/Vrijdag zal voortwoeden. Van overal langs de kust komen berichten binnen over schepen in nood. In de mon ding: van de Theems poogde een reddingboot tot viermaal toe bin nen negen uur de bemanningen van drie losgeslagen schuiten te redden. Twee personen van een visschersboot aan den ingang van de haven van Londen worden vermist. Te Epsom vernielde de wind tribunes^ die voor de paardenren nen waren opgericht. Te velde staande gewassen werden platge legd. Ergens woei een 70 voet hoogen schoorsteen om, terwijl ontwortelde hoornen de wegen versperden. Door omwaaiende hoornen werd een vrouw gedood en automobi listen gewond. De Britsche Minister van Oor log gedurende jaren van den strijd tegen de Asmogendheden, Winston Churchill, heeft in een rede het beleid der Labourregee ring gecritiseerd, waarbij hij aller eerst betoogde, dat die regeering tegen de joden vocht om Palesti na aan de Arabieren uit te leve ren. Groot-Brittannië was in de ach ting van de Sovjet-Unie en de V. S. gedaald. Hij, Churchill, had zijn invloed aangewend om de Amerikaansche leening aan En geland in orde te krijgen eq nu werd het geld voor een groot deel besteed voor films en tabak. „Hoe ontsnappen we aan de moeilijk heden, als de Amerikaansche lee ning geëindigd is?" riep de spre ker uit. Churchill zei vervolgens, dat Engeland het machtige Indische imperium heeft weggeworpen en dat het een fout is geweest de periode voor den militairen dienst van achttien op twaalf maanden te brengen. Churchill, die twee-en-zeventig jaar oud is, verzekerde: „Ik hel' geen politieke ambities. Ik ben slechts in de politiek gebleven om mijn plicht te doen en mijn land te helpen." De Fransche premier, Rama- dier, heeft op éen wekelijkse ae persconferentie verklaard, dat de vorst en het in gebreke blijven van de internationale tarwe-pt.■->!. de Frankrijk beloofde voorraten te zenden, er de oorzaak an waren, dat er nu ,,een ernstig te kort aan brood" was. In Mei zou de „situatie in de broodvoorzie ning „zeer moeilijk" zijn, daar de voorraden zoo onvoldoende waren, dat een normale distributie ge durende de maand Juni „onmoge lijk" zou zijn. Over den oogst van het volgend jaar zeide Rama- dier, dat Frankrijk een kwart van de benoodigde tarwevoorraden Voor 1948 tekort zou kompn. Frankrijk had slechts een vijf de vah de beloofde toewijzing uit de tarwe-pool voor de periode van Januari tot Juni 1947 ontvan gen n.l. 113.400 ton in plaats van 553.000 ton. Lord Inverchapél, de Britsche ambassadeur in de Vereenigde Staten, heeft de Amerikanen, die een vermageringskuur wenscbeh te ondergaan, uitgenoodigd dezen zomer een bezoek aan Engeland te brengen. „Het leven in Enge land zal niet zoo comfortabel zijn als ge wel .zoudt wenschen", al dus Lord Inverchapel in een toe spraak voor de Kamer van Koop handel te Cincinnati" „doch wanneer ge dat geen bezwaar acht, zult gij zeer welkome gas ten zijn en _ge zult veel zien, dat u zoowel zal interesseeren als sti- muleeren, want wij zijn in Enge land bezig met een zeer moedig experiment en de dollars die go zult besteden, zullen onze beta lingsbalans ten goede komen". Lord Inverchapel verklaarde, dat Groot-Brittannië's bijdrage ï'.t ipie/nationale hulpverleening thans een totaalsom van 3 mill, dollar aan directe hulpverleening bedraagt, zooals aan de Unn-a en aan Griekenland en Malta. Verder ongeveer twee milliard dollar in den vorm van leeningen en credieten aan Duitschland, Frankrijk. Denemarken. Neder land en Birma en anderen. De Britsche Minister van Brand stofvoorziening, Shinwell, heeft in het Lagerhuis mededeeling gedaan van de plannen van de Regeering voor brandstofbesparing. Het ligt in de bedoeling iederen vorm van ruimteverwarming te verbie den met ingang van 5 Mei in com- mercieele en industrieele gebou wen. Obk het gebruik van gas en electriciteit voor dit doel zal verboden zijn in woonruimten tot eind September, behoudens uit zonderingen op medische gronden. Verzocht zal worden het huis gebruik van gas en electriciteit met 25 pet. van de hoeveelheden welke in dezelfde periode van het vorig jaar werd gebruikt, te ver minderen. De B.B.C. zal worden toegestaan haar uitzendingen "-ui Maandag af geheel te hervatten. Shinwell zeide, dat de toestand zóó ernstig is, dat hieraan alleen door een groote vereenigde krachtsinspanning van het geheele volk het hoofd kan worden gebo den. Iedereen zal een offer moe ten brengen. Geschat wordt, dat het verBchil tusschen de steen koolproductie en de hoeveelheid, die noodig is voor de voorraad- vorming tijdens den zomer veel licht tien millioen ton zal bedra gen. Aan huis- en niet-indus- trieele gebruikers zal worden ver zocht 21.2 millioen ton te bespa ren door bezuiniging op het ver bruik van gas en electriciteit. Eden (conservatief) vroeg, of er een debat kon worden gehou den voor het van kracht worden van het plan. Hij kreeg hierop een bevestigend antwoord. i Naar Radio Moskou meldt, is de conferentie van Ministers van Buitenlandsche Zaken te 19.35 uur (Moskousche tijd) geëindigd. De volgende conferentie van Ministers van Buitenlandsche Zaken zal in November te Lon- I den worden gehouden. Zooals het Centraal Bureau voor Effectenregistratie reeds ver klaarde, was de aanmelding van de uit de oorlogskluis van de Javasche Bank te Bandoeng af komstige effecten, alsmede van de zich buiten het Koninkrijk be vindende aan ingezetenen van Nederlandsch-Indlë toebehoorende dan wel te hunnen name aldaar gedeponeerde effecten, tot voor korten tijd niet volledig mogelijk, zoodat de wijze van aanmelding van deze effecten nog niet kon worden geregeld of uitstel van de verplichting tot aanmelding moest worden verleend, voorzoo ver deze aanmelding krachtens Ministerieele beschikking reeds verplichtend was gesteld. Nu de tot dusverre bestaande beletselen zijn opgeruimd, heeft de afdeeling Effectenregistratie bekend gemaakt, dat de boven bedoelde effecten moeten worden aangemeld tusschen 1 April en 1 Juni 1947. De Italiaansche constitueerende vergadering heeft in beginsel aan vaard^ dat echtscheiding, welke tot nog toe niet door de Italiaan sche burgerlijke wet werd erkend, door de nieuwe grondwet niet zal worden uitgesloten. Met een I meerderheid van drie stemmen werd namelijk de opneming van 1 het beginsel van de onontbind baarheid des huwelijks in de grondwet verworpen, terwijl 194 van de 385 leden dér vergadering I zich verzetten tegen vermelding van de onontbindbaarheid in het grondwetsartikel, waarin wordt vastgesteld, da,t gezinsrechten na tuurlijk zijn in een maatschappij welke op het huwelijk is geba seerd. i.,1 "1 r F r r zetenc 4 del ibnbriJ 5 -5 r| ?efcel ïidJldirl eeiefl

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1