V I M I l£ r R ii? L I W W to R fc hi P K 1 De Minister antwoordt Binnenlandse!! Nieuws 4 Fe m I f lief i ï-i- 'It!: Kt. Pv V y il fcr fe fcek I sc. lets r pk1 Op: irei eila i N roe] |rg 1. 1 fet bit fed tl" k a n fi p Weersverwachtingen voor Mei en Juni. Uil «le Srovincic Correspondentie voor de „Boissevain" Leider van Theresiënstad staat terecht De internationale tarweconferentie te Londen De deviezenbeschikking voor grensarbeiders. e id jiepi D ct ferte pn Imic 1 bri va fer. |ba tui ,2 >rde (l vl liar c: lzo jhe 11' per y ei .i i feet I ICÏ eo fd r jer pjc nx. L IX Bouwplannen 1946 en 1947. De Ministers van Wederop- w, Volkshuisvesting en van Jonomische Zaken hebben ten vervolge op de beantwoording- van vragen van den heer Ten Hagen in verband met het gebrek aan materialen bij de uitvoering van de bouwplannen 1946 en 1947 ge antwoord dat o.m. de opvattin gen dat de bij het afsluiten van handelsverdragen vastgestelde In voercontingenten als maxima zijn te beschouwen die in de practijk lang niet worden bereikt, onjuist is. Er is niet gebleken, dat de rïjksbureaux minder activiteit aan den dag leggen ten behoeve van de bouwnijverheid dan ten behoeve van de industrie, den landbouw of het verkeer. Daar door den Minister van Economische Zaken beslist wordt voor welke doeleinden het te im- poiteeren hout wordt bestemd, staat het den invoerhandel van hout niet vrij om te bepalen welke houtsoorten en voor welke be stemming- deze geïmporteerd worden. Op grond van het vorenstaande zijn de Ministers van meening, dat het gebrek aan materialen, waardoor de bouwactiviteit in be langrijke mate is beperkt, gewe ten moet worden aan een onvol doende invoer die ten deele het gevolg is van de moeilijke devie- zenpositie van ons land doch mede het gevolg is van het feit, dat het aanbod op de wereldmarkt van de uit het buitenland te be trekken bouwmaterialen veelal nog zeer beperkt is. Het jaarlijksche bouwplan wordt vastgesteld onder verantwoorde lijkheid van den Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting. De Minister van Economi sche Zaken draagt in laatste in stantie de verantwoordelijkheid voor de materiaalvoorziening. Het laat zich aanzien dat de kosten van het uit het Schwanz- wald te importeeren hout lager zullen zijn dan de thans gang bare prijs. Deze prijs kan echter niet alleen worden gebaseerd op de betrekkelijk beperkte hoeveel heden welke geenszins voldoende zijn voor de uitvoering van de bouwplannen. Het is juist dat in het verleden de afgegeven bonnen voor bouw materialen verschillende malen niet snel genoeg gehonoreerd konden worden. De oorzaak hier van was gelegen in de omstan- dligheid dat de betrokken over heidsorganen nog niet voldoende op elkaar waren ingesteld. Thans behoeft er niet aan te worden getwijfeld, dat de uitgegeven bonnen ook inderdaad gehono reerd kunnen worden. Een zoo effectief mogelijke samenwerking tusschen het de partement van Economische Za ken en de andere bij een goede materiaalvoorziening 'belang heb bende departementen waaronder het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting en de onder deze departementen resso- teerende diensten is wenschelijk en is bovendien uitvoerbaar ge bleken. Indien zou blijken dat particu Jiere belangen bij den invoer en de verdeeling van materialen he* algemeen belang dat door een goede uitvoering der bouwplan nen gediend wordt, doorkruisen, zal de Minister van Economische Zaken niet nalaten de verdeelinig van bepaalde materialen zelf ter hand te nemen of daaraan in .sterke mate leiding te geven. Kruis beval Rahm, dat de 24.000 urnen met asch van overleden gevangenen door kinderen in de rivier geworpen moester; worden Bovendien wordt Rahm beschul digd van indirecte verantwoorde lijkheid voor het uitbreken van epidemieën in het kamp veroor zaakt door het feit dat in het kamp, dat slechts 3000 personen kon herbergen, 60..000 personen op een bepaald oogenblik aan wezig waren In den loop van het proces zullen meer dan 90 getui gen worden gehoord. De afdeeling klimatologie van het K.N.M.I. te De Bilt deelt als verwachting voor de maand Mei mede, dat de gemiddelde neerslag ngeveer normaal zal zijn. Over de temperatuur valt niets met voldoende waarschijnlijkheid te zeggen. Voor de maand Juni wordt ver wacht, dat de gemiddelde tempe ratuur boven normaal zal zijn, de gemiddelde neerslag beneden nor maal. Er wordt op gewezen, dat deze verwachtingen betrekking hebben op het maandgemiddelde. Dit be- teekent, dat er steeds een aantai dagen kan voorkomen, die een afwijking naar den anderen kant vertoonen. NIETTV^BOUW TE BRUINTSSE. Door burgemeester Van den Berg van Bruinisse is Dinsdag de eerste steen geleed van een com plex nieuwe woningen, die ge bouwd worden voor rekening van de gemeenten het betreft hier de eerste definitieve nieuwbouw van een zwaar beschadigd dorp. DE WARSPITE AAN DEN GROND GELOOPEN. Het 23.000 ton metende slag schip Warspite, de „grand oid lady" van de* Britsche marine, is bij Cuddan Point (Cornwall) aan den grond geloopen. Het schip was op weg naar Clyde (Schot land) waar het gesloopt zal wor den. Ofschoon de wind zeer sterk is. is de burgerbemanning van het schip, dat ontdaan is van zijn be wapening aan boord gebleven, on danks het opkomende getij, dat in dezen tijd van het jaar zeer hoog is, gelooft men niet dat het schip vlot zal raken. Gisteravond is de geheele bur gerbemanning van de Warspite met een reddingsboot van boord gehaald. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT IN TSJECHO SLOWAKIJE. Een Amerikaansch legervlieg tuig is Woensdag te Tepl, nabij Lazne (Mariënhadneergestort. De bemanning jxon zich met parachutes redden. Teneinde nog in een aanloop- haven te kunnen worden uitge- reikt moet correspondentie, be stemd voor de militairen a b. van het m.s. ..Boissevain" uiterlijk 30 April ter post zijn bezorgd. Wil men den opcvarenden bij aankomst in Indië post doen toekomen dan zal 'men goed doen die niet later dan 9 Mei op de bxis te doen. Kaïrl Rahm, de veertig jaar oude leider van het kamp te Te- rezin (Theresiënstadt)een door gangskamp voor vele Europeesche Joden op weg naar de dooden- kampen van Polen, stond W oens dag terecht voor een buitenge wone volksrechtbank te Litoa Merice. Rahm wordt beschuldigd van moord, mansljag, chantage awaar lichamelijk letsel en het zich verrijken ten koste van ver volgde personen- Voor Rahm belast werd met de leiding van het kamp was hij plaatsvervangend leider van het bureau voor Joodsche zaken te Praag De ten lastelegging zegt dat toen Rahm de leiding van het kamp op zich nam, meer dan 36.000 personen in het kamp ge vangen gehouden werden, van wie 26.000 werden gedeporteerd. Van dezen keerden slechts 800 perso nen levend terug. Om de werkelijke stand van zaken te verbergen voor commis sies van het Internationale Roode TERNEUZEN. LandbouwhuishoudsohooJ „De Leeuwtjes". Onder groote belangstelling van autoriteiten, ouders en genoodig- den, had op Dinsdag 22 dezer, op de bovenzaal van Café ,,La Belle Vue" alhier, de diploma-uitrei king plaats aan de leerlingen der tweejarige- en der éénjarige cur sus van bovengenoemde school. De zaal was gezellig vpl, toen om 2 uur de bijeenkomst werd ge opend door het zingen van het Zeeuwsch Volkslied, waarna de diploma-uitreiking plaats had door den heer Ir. M. A. Geuze, voorzitter der Z .L. M., die, in een kernachtige rede de cursisten met het behaalde succes geluk wenschte. Door enkele leerlingen der school werd daarna op verdien stelijke wijze opgevoerd de kin deroperette „Asschepoester." Onder de pauze werden ver- verschingen rondgediend en enkele prijzen verloot. De volgende leerlingen behaal den het einddiploma: Tweejarige cursus N. Meertens te Hoek: A Bare- man, J. Walhout, A. Ollelbek, E. Pieters, A. Buijze, K. Brugge- man en J. v. d. Hooft, allen te Terneuzen; A. Brandes, D. Man- gold, S. Dieleman, E. Mieras, C. de Feijter, P. van Bendegem, C. Dieleman, G. Soheele en A. Blan- Tijdens haar laatste plenaire zitting nam de Internationale Tarweconferentie Woensdag met algemeene stemmen het Ameri- kaansche voorstel aan volgens hetwelk de conferentie zoo spoe dig mogelijk de conceptovereen komst aan de International Wheatcouncil zal overhandigen, terwijl tevens andere landen, die op het oogenblik nog geen lid zijn van de International Wheatcoun- cjl, zullen worden verzocht zich aan te sluiten en in de toekomst aan de besprekingen deel te ne men De Engelsche gedelegeerde, Sir Herbert Broadley verklaarde waarom Engeland het niet met de overeenkomst eens kon zijn. Met het algemeene plan zijn wij het echter volkomen eens, zoo zeide hij. Het zijn de prijzen waarmede wij ons niet kunnen vereenigen, wij beschouwen enkele prijzen als buitensporig. In de concept-overeenkomst worden de minimum- en maxi mumprijzen vastgesteld op 1 dol lar en 1,80 dollar, uitgedrukt in Canadeesche valuta tegen de koers van de Canadeesche dollar op 1 April 1947, voor de beste kwaliteit tarwe. De minimum- en maximumprijs voor den oogst 1947-48 en voor den oogst 1948-49 bedragen resp. 1,401,80 dollar en 1,301,70 dollar per bushel. De minimumprijzen voor den oogst 1949-1950 en de oogst 1950-1951 1,20 en 1,10 dollar. Tegen de prij zen van den oogst 1950-1951 maakte Engeland bezwaar, daar deze prijzen buitensporig hoog zouden zijn. Toen Britsche mariniers aan boord gingen van het immigran tenschip Calatan dat zich in de Palestij nsche wateren bevindt, stuitten zij „op hevig verzet", aldus een officieele mededeeling Er werd gebruik gemaakt van traanbommen en knuppels om het venzet te breken, waarbij twee Joden ernstig en drie Britsche mariniers licht gewond werden. kert, allen te Axel; E. Westerbeke te Vogelwaarde en F. v. Fraaijen- hove te Zaamslag. Éénjarige cursus: R. van Sohaik te Biervliet; J. Haak, M. Wijn en A. Dees, allen te Zaamslag; L. Huijssen, M. Haak, L. v. d. Bulcke, allen te Terneuzen; S. de Putter, A. van Alten, J. v Fraaijenhove. J. Haak en P. de Feijter allen te Axel; E. Scheele te Vogelwaarde; C. Lantsheer en J. de Groote, bei den te Hoek. SLUISKIL. Fancy-fair. Dinsdagavond had de laatste groote samenkomst plaats van de medewerkenden aan de grootsche Fancy-fair, die alhier op 3, 4 en 5 Mei ten bate van het Uitbrei dingsfonds van de R. K. Verple ging zal worden gehouden. Voorafgaande aan de opening van de Vlaamsche kermis op Za terdagmiddag 4 uur, zal om 3 uur door de voetbalvereeniging Sluis kil een gecostumeerde voethal- wedstrijd worden gehouden op het terrein achter de Veldstraat. De aftrap zal worden verricht door het Hoofd van het Uitbreidings comité, terwijl een geestig oog- getuigeverslag zal worden gege ven door een terzake kundige. De Fancy-fair bestaat uit twee afdeelingen. De kinderafdeeling is ondergebracht in het boven- en benedenlokaal van de kleuter school en op de daarachter" gele gen plaats. Voor de kinderen is de deelneming goedkoop gehou den. Deze kunnen hun hart op halen aan grabbelton, limonade- visschen, magnetisch visschen, terwijl een prijzentent wordt op gesteld, een weegschaal, waarbij het gewicht op kaartjes wordt medegegeven en een consumptie tent, waar limonade te verkrijgen is, alsmede het begeerlijk snoep goed en wel zonder bon. Als ver dere aantrekkelijke vermakelijk heid wordt een carroussel opge bouwd. Op de groote Fancy-fair, die het ruime speelterrein en de beneden- en bovenlokalen van de school in beslag neemt, kan het opgespaarde geld worden verteerd aan het rad van avontuur, de schiettent, een interessant kans spel „ivllegbommen", een kikker spel, gaaihallen, bussenwerpen, Amer. hoepla, peperkoekkraam en Dezer dagen is zooals gemeld, in de Staatscourant opgenomen de „Deviezenbeschikking Grens arbeiders 1947" 0.m. is hierin bepaald, dat in het vervolg mins tens 90 procent van het in België verdiende loon moet worden in gevoerd waarhij een nauwkeurige controle zal worden uitgeoefend. Naar het A.N.P. verneemt is deze maatregel door de grensar beiders niet bepaald met gejuich ontvangen. In België verdient men ongeveer 700 fre per week. Een groot deel der arbeiders ver kocht de franken in Nederland tegen zwarte prijzen en toucheer de op deze wijze een dubbel week loon Sommigen gebruikten de (Belgische valuta voor smokkel handel. Naar verluidt, verwacht men in de grensstreek, ofwel dat de Belgische werkgevers het met hun Nederlandsch personeel op een accoordje zullen gooien en zullen knoeien met de opgave der loonen, ofwel dat de beschikking tengevolge zal hebben dat menig grensarbe'der werk gaat zoeken in het eigen land. ballen gooien. Mogelijkheid be,- scaat om gramofoonplaten te laten spelen, het bekende „U vraagt wij draaien", terwijl de toekomst wordt voorspeld door een waarzegster, een specialiste op dit gebied. Als bijzondere attractie wordt gelegenheid gegeven, telegram men te verzenden aan vriend of vriendin op de terreinen. Hier voor zetelt een directeur van de P.T.T. met assistenten. Voorts wordt een tentoonstelling gehou den van pastels, aquarellen en foto's, deze laatste gekleurd met olievehf volgens een speciaal Amerikaansch procédé, dat in deze streek nog niet wordt toege past. Deize foto's doen aange naam aan en zijn zeer geschikt voor liefhebbers met gevoel voor harmonieerende kleuren. Er wordt op gewezen dat een en ander amateurswerk is, in dén vrijen «tijd verricht. Aan deze expositie is verbonden een ver loting van een aquarel, een ge schilderde vaas en een penteekè- ning. Voor 'den inwendigen mensch is ook gezorgd Een fritesbak- kerij zorgt voor de hartige hap, een ijssalon voor de zeer waar schijnlijk noodige afkoeling. Een restaurant biedt den snoep- en eetgragen het noodige gebak, belegde broodjes, limonade, koffie en thee, te nuttigen onder de tonen van toepasselijke muziek, In de Japansche theesalon kun nen bovendien de fijnproevers genieten van pastijtjes en verdere fijne hapjes. Belangstellenden kunnen dus met een gerust' gewe ten hun proviand thuis laten. Voor den enormen toeloop die wordt verwacht, is voor overdag een orde-dienst ingesteld, die weliswaar niet spoedig zal over gaan tot het maken van proces verbaal, doch uitsluitend een oogje in het zeil houdt dat alles eerlijk en ordelijk verloopt. Afge scheiden daarvan heeft zich voor de nachtelijke uren een 8-tal jon gelui aangeboden de wacht te houden in de verschillende afdee lingen. Verder staat nog op het pro gramma het vertoonen van films, terwijl op Zondag 4 Mei een groote liefdadigheids-schieting wordt gehouden voor Zeeuwsche en Belgische schutters Er is een bergp^ats voor fiet sen, auto's' en kinderwagens. Op de 3 dagen vertrekken 's avonds 11 uur extra-bussen in de richting Terneuzen Sas van Gent, Philippine, Breskens, Axel en Kloosterzande, welke nog terugkomen indien reizigers te Sluiskil zijn achtergebleven. De volledige dienstregeling wordt nog nader gepubliceerd. Deze grootsche Fancy-fair, met een personeel van 170 dames en heeren, behalve de medewerkende Zusters, belooft een succes te worden. 'Geen moeite is dan ook gespaard om het iedereen naar den zin te maken. De bevolking uit alle deelen van ZeeuWsch-Vlaanderen schonk voor een enorme waarde aan nut tige cadeaux, waaronder 'n radio toestel, een compleet bed, dames- kleeding, lingerie en snoezige babykleertjes. Dat hiervoor animo zal be staan, behoeft wel geen betoog I SCHOONDIJKE. Dorpsvergadertng Dezer dagen werd op voorstel van een der wethouders eeil Dorpsvergadering gehouden, ten-1 einde belanghebbenden in de gel legenheid te stellen, kennis te nel men van de nieuwe financierin^s- regeling voor woningbouw 1947. De voorzitter, lr. W. BruijnJ ooge, lichtte de nieuwe regeung toe, waarbij bleek, dat rekel ning houdende met de huidige! j omstandigheden deze financier ringsregeiing vrij gunstig en aan vaardbaar is. Tijdens en na deze uiteenzetting stelde men een groot aantal vra gen en werden ook vele klachteal en grieven naar voren gebracht f Hierbij kwam vooral tot uiting, dat men het allerminst eens is met het destijds door de noodraaxi goedgekeurde herbouwplan eti speciaal de hierdoor noodzakelijke herverkaveling kon allerminst waardeering vinden. Duidelijk bleek, dat het over- groote deel der aanwezigen een herbouw van het dorp in den ouden vorm voorstaat en dat men er buitengewoon veel waarde aan hecht, om op zijn vroegere plaats te kunnen herbouwen. De vele critiek richtte zich in hoofdzaak op den burgemeester en den noodraad, die het herbouw plan destijds voorstonden en goed keurden, op het Bouwbureau en het hoofd daarvan, Ir. Van Amerom, en op den ontwerperl van het bouwplan, Ir. Rothuizen. Wat den laatste betreft, werd de vraag gesteld of deze met dicta toriale macht bekleed is. Ook over de handelwijze van de herverkavelingscommissie bleek men ten zeerste ontstemd en in dit verband vroeg men, „of het noodzakelijk is, dat iemand uit Retranchement komt vertellen, waar men in Schoondijke moet wonen." Nadat de wnd. burgemeester, de heer Eeckhout, gepoogd had de handelwijze der herverkavelings- commissie te rechtvaardigen, kwam de kwestie der architecten I ter sprake. Onder hilariteit werd I de mededeeling gedaan, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche architecten niet bevoegd zijn een midden- standswoning te bouwen, doch hiervoor een collega van boven de Schelde in den arm moeten nemen. Vervolgens werd scherpe cri tiek uitgesproken over de woor den die werden gesproken ter ge legenheid van Minister Neher's bezoek aan West Zeeuwsch- Vlaanderen en waarbij men hulde bracht aan, wederopbouwinstan- ties voor alles wat tot stand is I gebracht. Men sprak de meening i uit, dat er van dit tot stand bren gen bitter weinig gebleken is. Tenslotte stelde een der aan wezigen onder bijval en vreugde voor, „het heele zaakje, bouwbu reau, super- en andere visors be nevens de stedebouwkundigen, te rug over de Schelde te schoppen, naar dddr, waar zij vandaan zijn gekomen." Met een kort slotwoord door den Voorzitter, werd vervolgens de bijeenkomst, welke in het tee- ken der critiek en ontstemming stond, gesloten. DE MEUBELFABRIEKEN TE CULEMBORG. Omtrent de wederinschakeling in het productie- en distributie proces van wegens distributie overtredingen gesloten meubel fabrieken te Culemborg deelt men van bevoegde zijde nog het vol gende mede: Onlangs zijn zooals reeds be kend werd gemaakt een dertien tal meubelfabrieken en een zage rij, alle gevestigd te Culemborg, wegens het plegen van ernstige distributieovertredingen uitge schakeld uit het productie- en distributieproces. Deze uitscha keling geschiedde bij wjjze van voorloopigen maatregel. De be langhebbenden konden in hooger beroep gaan. Hangende dit be roep is thans besloten tien meu belfabrieken en de zagerij voor- loopig weer in te schakelen, zon der dat daarbij wordt vooruitge- loopen op de definitieve beslis sing. SMOKKELHANDEL ONTDEKT. Dezer dagen werd te Meppel een smokkelaffaire ontdekt, die aanleiding gaf tot zwarten handel. Een sergeant uit Meppel zond brieven met postzegels als inhoud naar relaties in Amerika, die op hun beurt aan den sergeant Amerikaansche sigaretten stuur den. Met deze begeerlijke rooker- tjes dreef de soldaat een zwarten handel. Zekere M. te Steenwijk was eveneens hij deze smokkel handel betrokken. M. reisde met groote hoeveelheden postzegels, die hij voor een Van O. te Haar lem verhandelde, naar België, vanwaar ze gemakkelijker naar Amerika gezonden konden wor den. Bij dezen smokkel- en zwarten handel is tenslotte nog tegen een tweetal personen uit Maastricht en een uit Heerlen proces-verbaal opgemaakt HAAFTENSGHE MOLEN IN ASCH GELEGD. Dinsdagavond heeft een ïwa- ren brand de Haaftensche molen te Haaften bij Zaltbommel ge heel in asch gelegd. Toen men de brand ontdekte was het reeds onmogelijk iets tegen de vuurzee uit te richten. Het huis van dea molenaar liep geen gevaar daar de wind van het huis afstond. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. SINT JORISDAG IN NEDERLAND. Woensdag werd door de Neder-1 landsehe Padvinderswereld St. Jorisdag alom gevierd. Reeds vroeg in den mqpgen begaven I zich afdeelings- of aistrictsgewijs naar plaatsen van samenkomst om bij de vlaggenparade de be- teekenis van St. Jorisdag in het kort te vernemen. Woensdagavond kwamen de groepen afzonderlijk bijeen, waar bij een plechtig kampvuur de hopman het welbekende St. Joris- verhaal vertelt' en de padvinders eendrachtig hun eenmaal afgeleg-1 de belofte herhalen. HET ONGELUK TE GELDERMALSEN. Woensdag maakten wij melding van een ongeluk te Geldermalsen, waarbij de 7-jarige 'T. van Est door een projectiel zou zijn ge troffen Naar thans verluidt, zou het politieonderzoek hebben uitge wezen, dat de kogel, die in het lichaam van het ventje werd ge vonden, afkomstig was uit het geweer van den bewaker van de steenfabriek te Buren, op 4 kir van 'Geldermalsen gelegen, ir welke fabriek politieke gevange nen zijn tewerkgesteld. Deze be waker zou op dien Maandagmor gen met zijn geweer geoefenc hebben. De toestand van-het slachtoffei is nog steeds ernstig.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2