PEUKJES Valsche „Van Meegerens" in omloop N.V. Maatschappij tot Verwerking van.... DOKIE DURF INBORIS BAAL» DIJIKT OP [Buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet en hun nagelaten .[betrekkingen. KERKNIEUWS Lezers die schrijven Nieuwe beroepen in Berlijn SPORT Wat de Radio brengt De strafzaak weer uitgesteld. De strafzaak tegen den kunst schilder Han van Meegeren, die zich in Mei voor de rechtbank te Amsterdam zou moeten verant woorden, is naar het A.N.P. ver neemt, uitgesteld tot September af October van dit jaar. In een onderhoud met den schil der vertelde deze, dat er op het «ogenblik een aantal vervalschte Van Meegerens" in omloop zijn. It het geheel heeft hij zes maal oeconstateerd, dat er werk in den handel wordt gebracht, met de valsche signatuur „Van Meege ren"" Ook zijn er volgens Van Meegeren talrijke teekeningen onder zijn naam in omloop, die niiet door hem zijn vervaardigd Eenigen tijd geleden, zoo zeide hij kwam iemand mij vragen een gesigneerde Van Meegeren te wil len bekijken en er een briefje op af te geven, dat het d oek echt was Het was een slechit geschil derd stuk, voorstellende Abra ham en Hagar in de woestijn De bezitter vertelde, dat bij -50 voor het doek had betaald. Maandag kreeg de schilder een doek te zien, waarop aan den ach terkant een briefje was geplakt met de verklaring, dat het doek door Van Meegeren was geschil derd Het was niet gesigneerd. Het doek is echter zoo slecht ge schilderd," aldus Van Meegeren, dat ik mij ernstig benadeeld acbt door een dergelijk misbruik van mijn naam". Lachend voegde hij eraan toe. Wat gij niet wilt dat U ge schiedt, doe dat ook een ahder niet." De laatste vervalschte Van Meegeren, is, volgens de „echte Van Meegeren, een copie van he. bekende schüderij van Gabriel Metsu voorstellende een vrouw, Het wetsontwerp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet, alsmede voor hun nagelaten be trekkingen, dat vorige week aan de Tweede Kamer is aangeboden, heeft een onderwerp van bespre king uitgemaakt op een te s-Gra- venhage gehouden vergadering van vertegenwoordigers van or ganisaties van hen, die in het ver- eet werkzaam geweest zijn, e.d. Vertegenwoordigd waren de 'Stich ting 1940-1945; de Stichting Fries land 1940-1945; de Federatie ge meenschap oud-illegale werkers de fVereeniging van ex-politieke gevangenen en Voormalig verzet Zuid-Holland. t Men bleek ernstig teleurgesteld door hetgeen thans aan de Kamer wordt voorgesteld; deze teleur stelling) gold vooral de regelingen welke beoogd worden voor de weduwenpensioenen en men was van oordeel, dat door dit wetsont werp de verwachtingen, welke ge wekt waren, niet worden vervuld. die het haar van haar kind kamt. Het doek moet thans_ in een kunsthandel in de Leidschestraat te Amsterdam hangen. Inzake het .aijlissement van Van Meegeren kan nfcg worden medegedeeld, dat de kunstschil der aan zijn schuldeischers een accoord heeft aangeboden, het wem met aanvaard is. De behan deling van de faillissementszaak is ook enkele maanden uitgesteld. GEWEST. ARBEIDSBUREAU MIDDELBURG. Op 12 April 1947 stonden inge schreven 1131 (32) personen, waarvan er 760 in den D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 12 April 1947 werden 352 (22) personen ge plaatst. ^Het aantal overgebleven aanvragen bedroeg 2072 (318). De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrou wen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: Zetter, drukkers, stoffeerders, kistenmakers, leer jongens voor Confectiefabriek, kleermakers, badknecht, slijper, naaimachinemonteurhulp las- scher, loodgieters, smeden, drag line-machinisten, zaudvormers, vormers-gieters, draaiers, bank werkers, koperslagers, ketelma kers, constructiewerkers, ijzer werkers, roestbikkers, plaatwer kers, voorslagers, lasschers-bran- ders, leerl .monteur, electriciën, leerjongen in autogarage, drag- linesmeerders, leerjongens in me taalindustrie, banketbakker, win kelpersoneel, loopjongens maga zijnbedienden, reporter, kellner, personeel, huishoudelijk personeel, nachinestiksters en -naaisterr huisknechten, karftoorbediende, kapster, modiste, verkoopsters, cassière, hotelpersoneel, kantoor- Zuid-Beveland: Drukkers, zet ters, stoffeerders, assistent uit voerder, smeden, automonteurs, loodgieter, bankwerkers, plaat werker, electriciën, verwarmings- monteur, boekbinder, bakker, tractor-chauffeur, boomkweekers- knecht, expeditieknecht, bakschip- pers, kantoorperson., wasscherij- arbeidsters, pedicure, kousenrepa- ratrice, huishoudelijk personeel. Tholen: Kleermaker, automon teur, bakkersknecht. Schouwen- en Duiveland Wa genmaker, leerl. stoffeerder, lijn- werkers, molenaarsknecht, leerl. kellneH hotelkok, huishoudelijk personeel. Zeeuwsch-VlaanderenMeubel makers, stoffeerders, kappersleer ling, leerl. schoenmaker, automon teur, loodgieters, leerjongen, voor garage, electriciëns, waterfitter, bankwerkers,, loopjongens, ma troos, kantoorbedienden, chauf feur, textielarbeiders, kapster, naaister, reizigster, verkoopster, kamermeisje voor hotel, kantoor bedienden, huishoudelijk perso neel, textielarbeidsters. Aanbiedingen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierik- zee, Temeuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Het is niet moeilijk om te raden met welk doel Boris Baal naar Dokie Durfs vaderland is ge reisd. De vreemde installatie die wij hebben leren kennen als de octodestraal-machine werd in een kleine kunstmatige grot ge plaatst die speciaal daartoe in het geheim was aangelegd in één der piermuren. Wanneer het toe stel niet werkte, schoof men een steen voor de opening en niemand zag iets verdachts. Baal was ge komen om zelf het effect van zijn nieuwe aankoop te zien. U kent zich voorstellen, lezer, welke kansen de schurk krijgt om nieuwe euveldaden te bedrijven. De uitvinder van het duivelse toestel had werkelijk niet teveel Gezegd. De onzichtbare stralen doorsneden iedere scheepswand i gemakkelijker dan een laslbran- der. De kapitein van het eerste schip dat aldus aan Baal ten prooi viel, had nog juist tijd om S.OS. te seinen. Langzaam boorde zijn schip zich met de neus naar be neden in de golven. Boris Baal keek een tijdlang onbewogen naar het schouwspel. Daarop begon hrj daverend te lachen. WERELDRAAD VAN KERKEN. I De eerste algemeene vergade ring van den Wereldraad van Kerken, welke in den zomer van 1948 te Amsterdam gehouden zai worden, zal o.m. worden bijge woond door zestig vertegenwoor digers van de kerken in Groot- Erittannië, aldus heeft Dr. Wood ward, Bisschop van Gloucester, medegedeeld. De Palestijnsche Joodsche verzetsgroep heeft zich Dinsdag verantwoordelijk verklaard voor het plaatsen van de bom in het Britsche Ministerie van Kolomen op 16 April j.l. Nu de werp- en broedtijd van wild en gevogelte is aangebroken, is het ongetwijfeld van groot nut te wijzen op de schade, die los- loopende honden berokkenen door het verstoren van nesten, het opeten van eieren en het dood bijten van jong wild. Gaarne doe ik een beroep op de landbouwers, die zich in het veld door hun honden laten ver gezellen, om deze dieren niet den vrijen teugel te geven en in de velden te laten jakkeren Ik verzoek voorts de landbouw organisaties er hij hun leden op aan te dringen, dat zij de honden, die hen in het veld vergezellen, aangelijnd houden, daar anders voor wild en gevogelte het erg ste is te vreezen. Voor schade door wild en ge vogelte aan landbouwgewassen in het komende seizoen behoeft geen bijzonderevrees te worden gekoesterd, daar het ons bekend is dat dit punt de volle aandacht heeft van het Ministerie van Landbouw. De landbouwers, die over het algemeen liefhebbers zijn van de natuur, zullen aan dezen oproep zeker gehoor geven en hun mede werking willen verleenen. Hiermede wordt een nationaal en cultureel belang gediend. RUEB, Secretaris der Nederlandsche Jagersvereeniging. LOOP DER BEVOLKING. Terneuzen. Ingekomen; L. A. F. Le Mat, Lange Kerkstraat 74, Ned. Oost- IndiëM Vink, Heerengracht la. Hoek; W. M. van Lieshout, Nieu we Kerkstraat 17, Tilburg; P. T. van Velthoven, Nieuwe Kerk straat 17, Tilburg; A. E. Ris- seeuw, le Kortestraat 6, Retran- chement; M. van Purjvelde Ka- naalweg 96, Hontenisse; W. Mo- lewijk, Tholensstraat 101, Zonne- maire; J. Verschoor, Zandstraat 14, Kortgene. Vertrokken; P. Hamelink, Tho lensstraat 39, Amsterdam; P. L. Simons, Noordstraat 103, Geer- truidenberg; L. C. P. de Vos, Axelschestraat 48, Tilburg; P. Dingemanse, Lange Kerkstr. 23, Goes; R. J. van Dixhoom, Noord straat 78, Rotterdam; C. de Vriend, Donze-Visserstraat 112. Alkmaar; M. E. Nijssen, Louisa- straat 2, Delfzijl; P. Walhout, Tholensstraat 124, Amsterdam. Van onzen specialen oorrespondent in Duitschland Kurt Kaiser-Bluth. Tegenwoordig treft men m Berlijn de meest vreemdsoortige en onwaarschijnlijke zakelijke on dernemingen aan. Het merk waardige hiervan is, dat de Duit- schers, met hun speciale gave van organiseeren, zelf die meest on waarschijnlijke takken van „han del'- als het ware op een zuiver zakelijke leest schoeien. Cigeretten-eindjes worden in Parijs „mégots" genoemd. In Berlijn heeten ze „Kippen". Ook in Parijs zijn er menschen, die mégots verzamelen. Maar dat zijn de „clochards", die slecht georganiseerd en geheel indivi dueel ze van de straten oppikken of verstolen door de restaurants sluipen en ze onopgemerkt door den gérant van den grond oprapen. Dat is niet een bedrijf, dat floreert, maar het volstaat, om in geval van nood de primitieve rookersbehoeften van een enlkel armzalig individu te bevredigen. In Berlijn heeft de „Kippe een heel andere waarde dan in Parijs. Zelfs de Kippe is in de ruïne-stad een betaalmiddel ge worden en in bepaalde voorstad jes zijn weinig kieskeurige dames voor zoover zij dames" ge noemd kunnen worden zelfs bereid, hun niet bijster belang rijke charmes aan de mannen wereld in ruil te geven voor deze eenigszins verbruikte munt. Maar van deze dames wil ik niet spreken, die zooals ge zegd eigenlijk geen dames zijn. ilk wil het echter hébben over een vindingrijken ondernemer, die de eindjes van Amerikaansche of Engelsche cigaretten opkoopt. Deze man heeft om het zoo maar eens te noemen stads- reizigers in zijn dienst, meer dan honderd zelfs, die geen andere taak hebben, dan in het geweldige ruïneveld, waaruit Berlijn be staat, naar Kippen rond te neu zen. Het klinkt onwaarschijnlijk, maar dit werk blijkt de moeite waard te zijn, zélfs in Berlijn. De moeite wg.ard om te begin nen voor Bet vindingrijk heer schap. dat geenszins obscuur, ambulant handel drijft. Oh neen. Hij bezit een kantoor met secre taressen en boekhouders, met een kas-afdeeling, een ontvangkamer en een privé-kantoor voor de directie. Deze „Kippen"-vlieger gaat wel degelijk op, in hoofdzaak voor den ondernemer. De man betaalt voor een kilo Kippen RM 150 en fabriceert uit dit materiaal ori- gineele, nieuwe „Duitsche ciga retten", die op de zawarte markt ftM 2,— tot RM 2,50 opbrengen. Bij een inkoop van RM 150,per kilo wordt een netto-winst ge hoekt van RM 500,—, dat wil dus zeggenna aftrek der onkosten, welke door de tusschenhandelaars ontstaan. Waar de ondernemer meer dan honderd man ,,aan het werk" heeft om de ruïnes af te neuzen naar cigaretten-peukjes, beteekent dit, dat zijn bedrijf oer maand een netto-winst haalt, die in de tienduizenden beloopt. Degenen, die worden uitgebuit, zijn natuurlijk de peukjes-zoekers, die in de ijzige koude urenlang onderweg zijn om de zoo begeer de cigaretten-eindjes op te spo ren, welke in deze stad minder kwistig rondgestrooid liggen, dan in andere steden. Weliswaar werpt deze izware taak haar vruchten af, maar heeft tevens een sloopende uitwerking. De man, die lacht, is natuur lijk de gewiekste kerel met zijn vindingrijke hersens, die in zijn kantoor zit, dat met zwarte kolen dat wil zeggen: met kolen van de zwarte markt, dus met dubbel-zwarte kolen aange naam is verwarmd, die niets an ders heeft te doen dan zijn secre taressen brieven te dikteeren en den manager van het groteske bedrijf instructies te geven en die bovendien nog en dat is zijn voornaamste bezigheid met volle handen incasseert. Berlijn is een onwaarschijnlijke stad geworden, onwaarschijnlijk in haar aspecten, onwaarschijn lijk in haar levensvoorwaarden. Maar onwaarschijnlijker dan de nieuwe bizarre beroepen, welke uit den steenen bodem van deze woestenij voortspruiten, bestaat er zeker niets. (Unicos Press). Nadruk verboden. HET INCIDENT TIJDENS HOLLAND—BELGIË. Op ziin verzoek is de heer Lotsy, voorzitter van den Kon. Nederl. Voetbalbond Maandagavond ont vangen door Kanunnik F. Dessain, voorzitter en den heer A. Verdijck, algemeen secretaris van den Kon. Belgischen Voetbalbond. De heer Lotsy heeft spontaan verklaard, dat door zijn bond vergissingen zijn begaan en cfcit hij speciaal naar Brussel is gekomen om na mens de K.N.V.B- zijn veront schuldigingen aan te bieden. Hij heeft den Belgischen Bond ver zocht er verzekerd van te willen zijn dat vanwege de bestuurs leden van den K.N.V.B. geen kwetsende bedoeling bestond en heeft verder uitdrukking gegeven aan het verlangen dat de beide bonden ten spoedigste schikkin gen zullen treffen om te voorko men dat de wrijving nadeeligen invloed zal uitoefenen op de toe komstige betrekkingen. De Belgi sche afgevaardigden hebben ge antwoord dat de gevoelens van den Belgischen bond overeenstem men met die welke de heer Lotsy namens den Nederlandschen bond heeft vertolkt. v NEDERLANDSCH ELFTAL SAMENGESTELD. De Keuzecommissie van den K.N.V.B. heeft het Nederlandsche elftal, dat Zondag 4 Mei te Ant werpen tegen België speelt, als volgt samngesteld: Doel; Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (MW) en Van der Linden (Ajax). Midden: Stroker (Ajax), Möring (Enschedé) en De Vroet (Ferjen- oord). Voor: Drager (Ajax). Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rij vers (NAC) en Bergman (Blauw wit). Reserves zijn; Van de Vliet (ODS), De Vos (Quick, Nijmegen) Stoffelen (Ajax) en Van Onselen (VSV). Groot Brittaimië Rest van Europa. Reeds 2000 personen stonden Zondag te middernacht voor het kantoor van den Schotschen Voet balbond te Glasgow om een toe gangsbewijs te kunnen koopen voor de wedstrijd tusschen Groot- Brittannië en de rest van Europa. Mannen, vrouwen en zelfs kinde ren hadden regenjassen op straat uitgespreid en lagen daarop te wachten totdat de loketten ge opend zouden worden. De eerste liefhebber stond er al Zondag om 10 uur 's morgens. Gedurende den nacht onder hielden vrouwen en kinderen een doorloopende aanvoerdienst van thee en voedingsmiddelen tus schen de woningen van hen, die in de rij wachtten en hun stand plaats bij het bureau van den Schotschen Voetbalbond in Glas gow, waar velen 24 uur lang in stroomenden regen hadden staan wachten alvorens zij in de gele genheid waren een toegangsbewijs te koopen. Toen eindelijk de loketten ge opend werden-stond er een queue van wel zeven straten ver te wachten. Er waren Maandag 1900 tribunekaarten, 9000 over dekte en 30.000 on-overdekte staanplaatsen te koop. VERZOEK TOT OPRICHTING FOOTBALL-POOL. De heer F. J. Herber, ex-direc teur der „Sportwereld" en „Tafel tennisser', heeft een verzoek ge richt tot den Minister van Justi tie. Mr. J. H. van Maarseveen om permissie te krijgen tot het op richten van een officieel erkende football-pool in Nederland. Hoofdzaken in dit verzoek zijn: 40 procent der winst voor de staat, 25 procent voor de stich ting 4045, 10 procent voor de Niwin, of oud-illegalen of een der gelijke organisatie en tenslotte 10 procent voor dekking van den heer Herber's eigen onkosten. Een beslissing is in deze nog niet ge vallen. DONDERDAG 24 APRIL. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Voordracht; 1015 Gram.; 10.50 Congres P. v. d. A.; 12.30 Johan Jong; 13.00 Nws.; 13.15 The Ramblers; 14.00 Gram.; 14.25 Soc. gedichten; 14.40 Carmen; 15.35 Gram.; 16.00 Om roeporkest; 16.40 Voor de jeugd; 17.10 Gram.; 18.00 Nws/; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Leizing; 19.15 Tenor en piano; 19.45 R.V.D.20.00 Nws.; 20.20 Metro- pole orkest; 20.50 Congres P. v. d. A.; 21.45 Amateurs zetten hun beste beentje voor; 22.15 Repor tage; 22.35 Malando; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.05 Ochtend concert; 9,50 Gram.; 10.15 Mor gendienst; 11.00 De Zonnebloem; 12 03 Viool en piano; 12.30 Vau deville orkest; 13.00 Nws.; 13.15 Verv. Vaudeville orkest; 13.45 Vlrouiwen varia; 14.00 Muziek corps Amst. politie; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Gram.; 15.30 Hobo en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Amati-trio; 17.15 Gram.; 17.50 Rijk overzee; 18.00 All round sextet; 19.00 Nws.; 19.40 Vaart der volken; 20.00 Nws.; 20.05 Ontspanning na inspanning; 21.30 Met band en plaat; 22.00 Nws.; 22.15 Reportage; 22 35 Ned. Kamerkoor; 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nieuwe Ned. muz.; 23.30 Gram. VEEMARKT ROTTERDAM. Totaal aangevoerd 4511, w.o.: 302 paarden, 4 veulens, 750 ma gere runderen, 1473 vette runde ren, 101 graskalveren, 936 nuca- tere kalveren, 91 schapen, 35 zuig- lammeren, 2 varkens, 654 biggen, 163 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien le kw ƒ720, 2e kw. ƒ600, 3e kw. ƒ400; Melkkoeien ƒ710, ƒ600, 400; Varekoeien 525, 400. ƒ350; Vaarzen ƒ550, ƒ425, ƒ270; Pinken ƒ400, ƒ300. ƒ220; Gras kalveren ƒ240, ƒ180, ƒ100; Btg- gen per week 40, 30, 20. Overzicht; Biggen, aanvoer iets kleiner, aanvankelijk goed, handel afloop traag, lager, prijzen voor beste iets boven noteering; Kalf- en melkkoeien, aanvoer groot, handel traag, prijzen lager; Varekoeien, aanvoer flink, handel gotd, prijshoudend; Vaarzen en pinken, aanvoer als vorige week, handel slecht, prijzen iets lager; Graskalveren aanvoer iets korter, har oei sleepena, prijzen niet ge heel prijshoudend.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3