Complot In Antwerpen leverde valsclie margarinebonnen ip 1 Vragen aan den Minister MANIFEST Binnenlandse!) -Nieuws De export van .mosselen naar Belgie Bond van Maatschappelijke werkers in Nederland i r k' I \:1 K I - ïPa PJS hd I— L a M L Doodenherdenking 3 Mei Groote bosch- en heidebrand van Wereldverbond van vakvereenigingen Zeeuwsche mosselhandelaren tegen handel vrijen De explosie op Helgoland de De Sowjet-Russische bestellingen ingevolge leen- en pachtwet Uit de Provincie. Gevolgen van atoomenergie Einde staking van Londenscherangeerders IL ff' er k llie bit nu IX F net is de Haagsche Economi- t ie Recherche in samenwerking met den dienst Crimineele voor lichting- en de Belgische politie gelukt in Antwerpen een groep van zes personen te ontdekken, die zich reeds geruimen tijd moet heoben bezig gehouden met den verkoop en den invoer in Neder land van in een Belgische druk ke^ vervaardigde vervalschte ruargai netoewijzingen en marga rinebonnen. Men kwam op het spoor van deze falsificaties, doordat een grossier in Den Haag, zekere H. Mi, zich aldaar bij de economische recherche vervoegde met een hoe veelheid rantsoenbonnen marga- nne, die valsch waren gebleken. Daar de man zorgvuldig admini streerde van wie hij bonnen ont ving Jcwam men er achter, dat hij ee van den Haagschen winkelier 1_. had ontvangen. Bij het voort gezet onderzoek belandde men bij twee vrouwen, K. en Z., die be kenden twee toewijzingen aan de- een L. te hebben verkocht. Zij hadden ze betrokken van zekeren O. te Den Haag, dien nader aan den tand gevoeld, mededeelde, de toewijzingen uit Antwerpen te hebben betrokken. Rechercheurs van den economischen dienst trok ken samen met personeel van den dienst crimineele voorlichting naar deZe plaats, waar het hun gelukte in samenwerking met de Belgi- De Nederl. R. K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters „St. Joseph" heeft het verzoek der commissie nationale herdenking om op den nationalen rouwdag de bedrijven te sluiten behandeld. Het bestuur besloot aan alle leden te adviseeren op den avond van 3 Mei te sluiten en wel de1 café's om zes uur en de restaurants niet later dan acht uur. In aansluiting daarop heeft het bestuur van den Nederl. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Res taurantgeëmployeerden verklaard dat de leden van detze organisatie zeer gaarne het offertje van wat geldelijk gewin brengen ter plech tige herdenking van de geval lenen. sche politie zes bij deze affaire betrokken personen te arresteeren. Bij een huiszoeking ten huize van een dezer vond men een partij valsche margarine toewijzingen. Op het oogenblik zoekt men nog naar den drukker, die de val sche kaarten heeft gedrukt, en die vermoedelijk eveneens te Ant werpen gevestigd is. Ook vanuit Rotterdam en Tilburg, waar even eens valache toewijzingen en bon nen werden verkocht, leidde het spoor, dat de recherche daar volg den, in de richting van Antwer pen. Van de in Nederland gearres teerde verdachten werden er vier voorgeleid terwijl in België zes verdachten wérden gearresteerd. Eiken dag kijken de wachten op de torandtoren in het Overüs- selsche land de omgeving af of ook de gevreesde witte of zwarte nook zich ergens vertoont. Dinsdagmorgen meldde de brandtoren op den Lemelerberg aan den kringcommandant den burgemeester van Ommen een brand in de bosschen aan den voet van den berg de z.g. Loo- boschlberg. Toen een der technische leiders die op onderzoek uittoog den bur gemeester telefonisch rappoi t uitbracht werd groot alarm ge maakt. Verschillende bosoh- brandweergroepen, de brandweer te Ommen, alsmede de jongens van het rijkswerkkamp Eerde en de militairen van het sportoplei- dingskamp Daarbrug kwamen toesnellen. Ondanks het harde werken kon niet worden verhinderd dat veei bosch en heide verloren gingen, toëbehoorend aan verschillende eigenaren. De heer Van Sleen heeft den Minister van Justitie schriftelijk de volgende yragen gesteld: Heeft het de aandacht van den Minister dat tusschen den datum van het in werking treden en dien van de publieke kennisgeving van een Koninklijk Besluit veelal een tijdruimte van verscheidene dagen iri sommige gevallen zelfs van eenige weken ligt. Is de Minister niet van oordeel dat deze vertraagde publicatie tot groot ongerief en zelfs schade voor de betrokkenen kan leiden. Zoo ja, is de Minister dan be reid te bevorderen, dat de ver zending van de Staatsbladen in den vervolge zoo tijdig geschiedt, dat aan de bezwaren op afdoende wijze tegemoet wordt gekomen. NEDERL. GRENSPOST LIET GEEN DUITSCHERS DOOR. Te Hengelo werd 51 Duitsche journalisten, leeraren en verte genwoordigers van vakvereenigin- gen, die in Engeland een zes- weeksche cursus in democratie gaan volgen, door de Nederland- sche grenspost de toegang tot Nederland geweigerd. Ofschoon de Britsche officier, die de groep Duitschers begeleid de, protesteerde, hielden de Ne- derlandsche ambtenaren vol, dat de Duitschers geen doorreisvisa voor Nederland hebben en de groep moest onverrichterzake naar Hannover terugkeeren. Bfl het landen van een vliegtuig in Georgië kwam dit In botsing met een legertoestel, ten gevolge waarvan het vliegtuig in brand geraakte en 9 personen om het leven kwamen. Door de geweldige vlammen was men niet in staat de ongelukkigen ter hulp te komen. Volgens berichten uit Wroclaw (Bresiau) heeft men in een kloos ter in de nabijheid der stad een schat gevonden, bestaande onder meer uit drie ton geldstukken, goud en diamanten, die door de nazi's daar was achtergelaten. De waarde van den schat wordt op 150 millioen gulden geschat. Het wereldverbond van vakver eenigingen heeft ter gelegenheid van den 1-Meidag te Parijs een manifest uitgegeven, waarin op alle arbeiders, die nog geen lid zijn, een beroep wordt gedaan zich bij de 71 millioen leden van den bond te voegen ,,in het be lang van democratie en vrede". Op alle georganiseerde arbei ders ter wereld wordt een beroep gedaan hun rechten te verdedi gen. In het manifest worden de volgende eischen gesteld: Af schaffing van discriminatie onder de arbeiders, onverschillig ras of sexe; voor hetzelfde werk dezelf de belooning voor vrouwen en jeugdige personen; practische toe passing van het principe der vol ledige werkgelegenheid en een salarisschaal, die den arbeider een behoorlijke levensstandaard waar borgt; betaalde vacantie; vrijheid van meeningsuiting, vereeniging, VEELBELOVEND GEZIN. Toen de expediteur R. H. B. in de Rembrandtstraat te Rotterdam zijn jasje uit de cabine van zijn auto haalde om het weet- aan te trekken, miste hij eruit zijn porte feuille met 1200. De politie be moeide zich met den diefstal en hoorde, dat een zekere „buikie" met zijn broertje ongewone be langstelling voor de auto aan den dag had gelegd. Maar waar en wie was „buikie" Hij werd in een straat in de buurt ontdekt als zoon uit een gezin van elf kinde ren, van wie er al zeven met de kinderpolitie in aanraking waren geweest. Na een herhaalde huiszoeking konden duizend gulden worden opgespoord Mama, de 46-jarige J. A. de B„ had er echter ƒ400 van aam-Raar 22-jarigen zoon ge geven. Je kon nooit weten. Als de politie roet in 't eten kwam gooien, dan was dit bescheiden bedragje tenminste gered om het gezin voorloopig te voorzien van jenever. De hartversterking zal nu ech ter wel uit onvervalscht leiding water moeten bestaan, want het geld hebben ze moeten afstaan en in het Huis van bewaring wordt niet veel anders getapt. RA ADSEL ACHTIG ONGEVAL. Toen Maandag jJ. drie kinderen te Geldermalsen naar school gin gen hoorden zij plotseling een knal. Een van hen, de zevenjarige T van Est zakte zwaar gewond ineen. Een dokter achtte over brenging naar het ziekenhuis te Tiel noodzakelijk. Bij onderzoek Voor den export van mosselen naar België bestaan voor het a.s. i seizoen twee mogelijkheden: vrijen handel d.w.z. dat iedere erkende exporteur maai moet zien door eigen initiatief een zoo groot mogelijk deel ™n den export te bemachtigen of contrn- o en teering zooals de laatste laren gebruikelijk was. d.w.z dat bet percentage van den export voor ederen handelaar wordt bepaald door het centraal verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom. Te Brujnisse was men algemeen van oordeel dat dit laatste de voorkeur verdiende daar men van het eerste een ongebreidelde con currentie vreesde met al den aankleve van dien waarvan men zich de resultaten maar al te goed herinnert. Aan de Belgische mosselhande laren die ernstig voor hun rechten opkomen zal men concessies moe ten doen wat betreft den vrijen aankoop van mosselen. Ook te Ierseke bleken de kwee kers in meerderheid vóór het contingenteeringsstelsel. Wel wü men een zekere ruimte laten waardoor kleine exporteurs in de gelegenheid zullen zijn meer te toveren dan hun toegewezen deel. Het vervoer der mosselen naar België zal naar wij vernemen uit sluitend mogen plaats hebben met schepen en niet per as. De Bruinisser handelaren zou den ook gaarne zien dat kan delaren die alleen naai Holland o: Engeland mogen leveren, ook zouden worden ingeschakeld bij de leveringen naar Belgie en Frankrijk daar een handelsver gunning voor het eigen land toch '7,een beteekenis heeft, zoolang daar het mosselverbruik zoo ge ring is. DER HELDEN ASCH IS HIER VERGAARD Dezen zomer zal op het terras van de eere-bagraafplaats te Overveen een urn geplaatst wor den, waarin zich de asch bevind van 300 slachtoffers van het ver zet die op Westerveld na hun terechtstelling gecremeerd wer- De directeur van het cremato rium Westerveld heeft deze asch indertijd op een apart stuk grond laten uitstrooien, zoodat ze be waard kon blijven. De urn is vervaardigd door Prof. L. O. Wenckebach en wordt op het /.ogenblik in Leiden in brons ge goten. Het is een vaas van 2% m. hoog met op het voetstuk de inscriptie „Der helden asch is hier vergaard, hun geest tolijve in ons hart bewaard". De plaatsing van deze urn op de eere-begraaf plaats gal zonder eenige plechtigheid geschieden. bleek, dat het ventje door een ko gel in de buik geraakt was terwijl een long en zijn maag zijn ge raakt. Zijn toestand is zeer ern stig. Het vermoeden bestaat, dat het slachtoffer door een projectiel is getroffen. Men weet echter niet of het kind het projectiel in zijn zak heeft gehad of dat het er op straat op getrapt heeft. DOODELIJKE VAL. Maandagavond oïftstreeks half acht is een man, die-op de tweede étage van een perceel aan den Prinsengracht te Amsterdam woont, van den trap gevallen. Hij werd stervend op den overloop van de eerste étage aangetroffen. Bij aankomst in het Wilhelmina- gasthuis kon slechts den dood geconstateerd worden. OPLICHTING VAN VLEESCHRANTSOENEN Sedert eenigen tijd opereert in Amsterdam een man. die zich uit geeft voor vertegenwoordiger van een vleeschwarenfabriek te Bath- men en Almelo, de firma Buy- voets. Deze man, zekere J. W. A. Wolke, uit Amsterdam, is vroeger bij genoemde firma in dienst ge weest en heeft nog een aantal or derbriefjes met het firmahoofd in zijn bezit. Hij noteert daarop de bestellingen en neemt dan meteen de vleeschbormen in ontvangst, die hij via dep zwarten handel van de hand doet. In de hoofdstad is reeds een negental winkeliers het slachtoffers van zijn praktijken geworden. De dader heeft reeds een zeer omvangrijk zondenregister in de karthotheek van het Hoofdbureau van politie staan. 13 kaarten waarop zijn overtredingen en ver oordeelingen zijn vermeld. Wetenschappelijke waar nemingen. Het geluid van de explosie op Helgoland heeft 8 minuten en 32 seconden noodig gehad om Ham burg te bereiken. Het rumoer van het verkeer in de Hamburgsche straten overstemde het geluid van de ontploffing. Op het waarne mingsplatvorm van de sterren wacht Bergedorf vernam men een dof gerommel, dat 14 minuten en 27 seconden lang aanhield. Het Meteorologisch Instituut te Ham burg heeft het opblazen van de versterkingen op Helgoland te baat genomen om door middel van metingen van den duur der gena den de theofie te toetsen, volgens welke de temperaturen in de stra tosfeer op een hoogte van 40 a 50 kilometer boven 40 gr. Celsius zouden liggen. Daartoe moesten tevens wind- en temperatuur- metingen op verschillende hoog ten gedaan worden, alsmede me tingen van de vochtigheidsgraad. Dit geschiedde door middel van ballons, die waren uitgerust met toestellen voor radio-sonde, en die tot een hoogte van 25 ^kilometer konden stijgen. Daarnevens wer den de geluidsgolven van de ont ploffing op een 30-tal posten in de Britsche zóne door chronografen opgeteekend. De uitkomst van deze gecombineerde berekeningen zal pas na uitgebreiden weten- schappelijken arbeid bekend zijn. vergadering en pers; uitroeiing van het fascisme; algeheele zui vering van Duitschland en demo cratiseering van Japan; hulp aan onderdrukte volken zooals in Spanje en Griekenland bij het verkrijgen van hun democratische vakvereenigingsrechten. In het manifest wordt critiek geoefend op de omstandigheid, dat vele stakingen met geweld door regeeringen worden onder drukt en op de tegen de vakver- eeniging gerichte wetgeving in sommige landen. De waarnemende Amerikaan- sche Minister van Buitenlandsche ZakerDean Acheson, heeft Dins dag op een persconferentie ver klaard, dat de Ver. Staten de Sowjet-Unie in staat hebben ge steld leen- en pachtgoederen, die na de capitulatie van Japan aan de Sowjet-Unie zijn verkocht, voor 10 percent beneden de productie kosten aan te schaffen. Acheson zeide, dat de Sowjet- Unie bij de capitulatie van Japan goederen ter waarde van ongeveer 400 millioen dollar in de Vereenig- de Staten had besteld, nadat de bestellingen zooveel mogelijk wer den afgelast. b'even de Ver. Sta ten met goederen ter waarde van ongeveer 233 millioen dollar zit ten, behalve nog de goederen ter waarde van 17 millioen dollar, die ingevolge een, door het Congres aangenomen wet, niet aan de Sowjet-Unie kunnen worden ge leverd. De Ver. Staten hebben met de Sowjet-Unie onderhandelingen ge opend om tot een overeenkomst te komen aangaande prijs, welke voor de goederen, die ingevolge de leen- en pachtwetbepalingen wa ren vervaardigd, zou moeten wor den betaald. Acheson voegde er aan toe, dat de Ver. Staten zich met een ver- hes van 10 percent accoord heb ben verklaard, omdat de goederen, die naar Russische maten zijn vervaardigd, in de Veiv Staten niet bruikbaar zijn. GOES. Declamatiewedstrijd Zeeland. In de aula van 'het Goesche Lyceum werd de provinciale hoofd-declamatiewedstrijd gehou- den, waaraan 22 leerlingen van J Zeeuwsche scholen voor voorbe-j reidend booger en middelbaar on derwijs deelnamen. 3 Meisjes en 3 jongens, leer lingen der Rijks Kweekschool e i van het Gymnasium te Middel burg, Van het Lyceum te Temeu- zen en de R. K. H. B. S. te Hulst werden uitverkoren, om op 26 April te gaan deelnemen aan de regionale wedstrijden te Tilburg. De provinciale commissie van voorbereiding van dezen wedstrijd heeft besloten zich permanent te verklaren en in het vervolg jaar lijks een declamatiewedstrijd te organiseeren voor leerlingen der in Zeeland gevestigde scholen voor V. H. en M. O. SGHOONDWKE. Protest tegen onteigening. Door de af deeling Schoondijke van. den Bond van W. Zeeuwsch- Vlaamsche Grondeigenaars, werd telegrafisch bij H. -M de Konin gin. den Minister-President en den Minister van Wederopbouw ën Volkshuisvesting geprotesteerd tegen de onteigening van gron den volgens het herbouwplan. Tusschenkomst in deze aange legenheid werd verzocht. Voorts werd bezwaar gemaakt tegen het feit, dat hij een be spreking betreffende deze zaak met Wederopbouwinstanties, de gemeente werd vertegenwoordigd door een ondergeschikt ambte naar. Bob Edwarts, secretaris van de Britsche „Chemical Workers Union", heeft tijdens een inter view met Reuter medegedeeld, dat twintig der 250 Britsche ar beiders, die in Engeland werk zaam zijn geweest aan de oor spronkelijke atoombompiannen, thans lijden aan vermindering van sexueeien aandrift. „Dit is misschien geheel te wijten aan vermoeidheid, maar klaarblijke lijk lijden zij aan een of andere bijzondere kwaal. In treinen en bussen vallen zij in slaap en zij zijn geheel uitgeput na hun werk, ofschoon dit niet zwaar is", aldus Edwarts, die Maandag tot den Bond van Brit sche Vakvereenigingen en de Mi nisteries van Gezondheid en Ar beid het verzoek heeft gericht een openbaar onderzoek te doen in stellen. PRIJZENBESCHIKKING NIEUWE EN GEWEVMN ZAKKEN 1947. In de Staatscourant is opgeno men de prijzenbeschikking nieuwe en gebruikte gewezen zakken 1947. Een dezer dagen is te Amster dam een Bond van maatschappe lijke werkers in Nederland opge richt. Het doel van dezen bond is o.a. te bevorderen, dat alleen zij den titel van „maatschappelijk werker" mogen voeren, die uit hoofde van een diploma voldoen aan den eisch van vakbekwaam heid. Een overgangsregeling wordt bepleit voor maatschappelijke werkers, die in de praktijk ge vormd zijn en over voldoende vakkennis beschikken. Naast bescherming van den titel wordt gestreefd naar verbe tering van de rechtspositie van den maatschappelijken werker. In het werkprogram is ook opgeno men de verdieping en uitbouw van het maatschappelijk werk door De vertegenwoordigers van de vakvereeniginig der rangeerders bij het goederenverkeer te Londen, die sinds een week in staking zijn, hebben besloten de staking met ingang van hedennacht voor opgeheven te verklaren en de ran geerders tot hervatting van de normale werkzaamheden aan te sporen. De staking, die aan het Hishopsgate-station begonnen was dreigde reeds naar andere stations over t? slaan. Nu is er echter weer een ande re staking op komst, daar 1000 arbeiders van de „City of London Corporation" Dinsdagavond he- sloten hebben Zaterdagmorgen in staking te gaan bij wijze van sym pathiebetuiging voor de 10 markt- opzichters en de 32 andere arbei ders, wekzaam aan de vischmarkt te Londen, die Maandag in sta king zijn gegaan uit protest tegen de promotie van een marktopzich- ter. studie en propaganda, alsmede het zoeken naai contact met or ganisaties van maatschappelijke werkers in het buitenland. Het voorloopig bestuur bestaat uit vertegenwoordigers van orga nisaties voor kinderbescherming, maatschappelijk werk in bedrij ven!, maatschappelijke zorg, re- classeering, volksontwikkeling en woninginspectie. Voorzitter is De. H. P. Cloeck, Secretaris A. J. Rietveld, Plein- weg 13d, Rotterdam. Een der Nederlandsche geolo gische studenten, die thans in En geland vertoeven, wiens naam wordt opgegeven als A. C. Smith, is bij de studie van rotsformaties te Freshwaterawest van de rotsen gestort en om het leven gekomen. Smith was afkomstig uit Winsum. Bij de aankomst van de Ne- derlandsche mailboot „Klipfon tein" te Marseille heeft de boot trein voor het eerst sinds den oor log weer voor geregelde aanslui ting gezorgd. De passagiers konden in den trein plaats nemen, welke met bestemming Rotterdam via Brus sel vertrokken is. Naar de Britsche Nieuws dienst in Duitschland meldt, is de Duitsche Noordzeehaven Cuxha- ven Dinsdagavond opgeschrikt door het geluid van een zware explosie, dat uit de richting Hel goland kwam In het Engelsche Lagerhuis werd de resolutie tot verhooging der tabaksprrjzen met 263 tegen 118 stemmen aangenomen. De Socialistische Partij in Spanje heeft Dinsdag met nadruk ontkend, dat zij bereid zou zijn den terugkeer van Don Juan op den Spaanscber, Troon zonder volksstemming te aanvaarden.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2