De Duitschers in Tanganyika Het bezoek van het Prinselijk Gezin aan Zermatt DE CONFERENTIE VAN MOSKOU VlUuws in enkele ce.Cf.tls OPENINGSZITTING Oost-Indonesisch [parlement. WOENSDAG 23 APRIL 1947. 3de Jaargang No. 485. lersche deskundigen in l Nederland Senaat keurt Truman's programma goed Het Engelsche Lagerhuis over de begrootingsvoorstellen] g Officieele verklaringen van het R. K. Episcopaat van Engeland en Wales Incident in wandelgangen van Fransche Kamer De melkprijs voor den Veehouder Het Argentijnsche vijfjarenplan. De Duitschers in Polen. Wet rechtsherstel Overheidspersoneel 1947 Activa van oorlogsmis-' dadigers in het neutrale buitenland Wallace pleit voor Amerikaansche leening aan de Sowjet-Unie Frankeering bij Abonnement - Temeuzen. WEERSVEJ4WACHTIN G medegedeeld door het K N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Vrij zonnig. Wisselende bewolking, bijna overal droog weer. Matige, tij delijk krachtige wind tusschen West en Zuid-West. Iets kou der dan Dinsdag. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertentie# tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1 5 regels 60 ct.: iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Temeuzen. Abonne mentsprjjs 3,25 per kwartaal. Prinses Juliana en Prinses Margriet teruggekeerd. Bondagavond is Prinses Juliana een afscheidsconcert aangeboden, dat door de autoriteiten en bevol king van Zermatt werd bijge woond. Te Zermatt neemt in het ski gebied de wjjiter een eind. Prins Bernhard maakt nu dikwijls toch ten van twee tot drie dagen in bet hooggebergte. Tevens heeft hij zich de laatste dagen in het bergbeklimmen geoefend. Prinses Juliana is Dinsdagmid dag uit Zermatt te iSitten aan gekomen. Op het station werd zij door staatsraad Antamatten namens de regeering van het kanton Wallis begroet. De Prinses heeft Sitten per vliegtuig verlaten. Prinses Juliana en Prinses Margriet zijn Dinsdagmiddag om zes uur met een speciaal vlieg tuig, bestuurd door kapitein Sonxtervan, uit Zwitserland op bet vliegveld Soesterberg terug gekeerd. Direct na aankomst begaven zij zich naar het Paleis 23 Dagen vertoefden zij met Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene op uitnoodiging van de inwoners in het Zwitser- sche bergdorpje Zermatt. Prins Bernhard en de beide oudste Prinsesjes zullen waar schijnlijk eerst Maandag naar Nederland terugvliegen. Drie lersche veeteeltdeskundi gen kwamen Dinsdag in ons land aan in verband met plannen om in Ierland een nieuw instituut op te richten, dat overeenkomt met de Rijksseruminrichting te Rotter dam en om verder in het land on derzoekingslaboratoria en kleinere instituten op verschillende plaat sen te stichten. Zij maken een studiereis door Engeland, Nederland en Zweden. In ons land zullen zij o.a. bezich tigen de Rijksseruminrichting te Rotterdam, het Staatsveeartsenij- kundig Onderzoekingsinstituut te Amsterdam en de Veeartsenijkun- dige Faculteit van de Utrechtsche Universiteit. Nadat in de Amerikaansche Se naat een amendement van Sena tor Edwin Johnsan, waarin werd aangedrongen op het niet-vermel- den van militaire hulp in de be trokken wet, met 68 tegen 22 stemmen was verworpen, werd de wet, waarin militaire hulp aan Griekenland en Turkije wordt ge garandeerd, met 67 tegen 23 stem men aangenomen. In het Engelsche Lagerhuis heeft men Dinsdag gedebatteerd over de voorgestelde belastingver- hooging van tabaksartikelen. Zoo wel van de zijde der Regeering als van die der oppositie werd critiek geoefend en werden andere oplos singen aan de hand gedaan. Dalton, de Engelsche Minister van Financiën, legde den nadruk op de noodzakelijkheid om de uit gave van dollars, die „hoog, veel te hoog" is geworden, te vermin deren en export en import meer in evenwicht te brengen. De ver hoogde tabaksaccijns is een eerste stap op dezen weg, aldus Dalton, en misschien moeten wij ons later nog meer beperkingen opleggen. Terloops deelde de Minister mee, dat ook films, evenals tabak, in vergelijking met voedingsmidde len gemist kunnen worden. Verlagen van invoerrechten zou, evenals tijdens den oorlog, tot queuvorming leiden. Tegen distri butiemaatregelen had de Minister bvzwaar. Voor ouden van dagen, die gepensionneerd zijn, wilde hij faciliteiten in overweging nemen. tHet Amerikaansche Ministe rie van Oorlog heeft thans bekend gemaakt, dat Zaterdag kort na het opstijgen van Kwajalein Atoll in den Stillen Oceaan een super fort met 12 personen aan boord is neergestort. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het R. K. Episcopaat van En geland en Wales heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin aangedrongen wordt op de repa- trieering van Düitsche krijgs gevangenen in Groot-Brittannië. Wij zijn" ernstig bezorgd over de voortdurende detineering van Duitsche krijgsgevangenen hier te lande. Wij dringen er bij de regeering op aan, verdere maat regelen te nemen voor hun on middellijke terugkeer naar hun woonplaatsen en gezinnen. In een andere verklaring over de huidige crisis spreekt het Bpis copaat de meening uit, dat een oplossing van wereldvraagstuk ken alleen kan worden verkregen indien de menschen van goeden wil zijn en nederig bekennen, dat zij alles aan den Almachtigen God te danken hebben. Dinsdagochtend om tien uur heeft de ceremonieele opening plaats gehad van de eerste zitting van het parlement van Oost- Indië. Door middel van gongsla gen werden de opeenvolgende handelingen van het protocol aangekondigd. In zijn openingsrede ging Pre sident Soekawati de gebeurtenis sen sinds Malino na en releveerde hij de problemen, waarvoor de regeering van Oiost-Indonesië zich gesteld ziet. Voorts zei hij, dat in deze zitting het ontwerp besluit kan worden voorgelegd voor de benoeming van een com missie voor de opstelling van een grondwet. De regeering hoopt van harte binnenkort ook den staat Borneo in de rij der Indonesische staten te mogen begroeten, opdat de federatie ter hand kan worden genomen, gevolgd door de unie als sluitsteen. Soekawati ibracht dank aar. de Nederlandsche regeering voor haar hulp en haar vertrouwen en - Brigadier Manithahis, woord voerder van de Grieksche Gene rale Staf, heeft te Athene ver klaard, dat het Grieksche leger van dit oogenblik af de guerilla- troepen zal opjagen, waar zij wor den aangetroffen. Het Grieksche leger is in zijn geheel in het offen sief. hoewel over de operaties minder zal worden gepubliceerd. Voor de tweede maal in twee weken heeft In de wandelgangen van de Fransche nationale verga dering een vrouw een afgevaar digde in het gezicht geslagen. Dinsdag was de oorzaak de ver warde toestand op Madagascar. De afgevaardigde van de autono mistische regeering van Madagas car, Rasetan, werd aangevallen door de echtgenoote van een voor malige afgevaardigde van Mada gascar, Rossignol, die hem onder het roepen van „moordenaar" in het gezicht sloeg. Ook de heer Rossignol zelf schijnt zich niet onbetuigd te hebben gelaten. De vier Ministers zijn Dinsdag avond weer in geheime zitting bijeengekomen. Dit is hun derde rapport van de speciale alge vaar dig den inzake financieele maat regelen voor het vrije gebied van Triest in een gewone vergadering kennis genomen. Radio Moskou meldt, dat overeenstemming is breikt betreffende den financiee- len status van bet vrije gebied van Triëst. Hierna besloten de Ministers in besloten vergadering te gaan, waarbij slechts aan tol ken en twee adviseurs voor iede- ren Minister toegang verleend werd. Britsche militaire politie en Italiaansche politie zoeken thans gezamenlijk naar 16 Joego-Slavi- sche misdadigers, die Maandag avond bevrijd zijn door een bende van 10000 anti-Tito Joego-Slaven, die een aanval gedaan heeft op de trein, welke de gevangenen naar de Liparische eilanden bracht. De ontsnapten waren door Ita liaansche rechtbanken veroordeeld tot gevangenisstraffen wegens misdrijven. De 1000 anti-Tito Joegó-Slaiven vormden een deel van een groep van 12 000 Joego^Slaven die in een Britsch kamp nabij Eboh worden vastgehouden voor zij vooir nader onderzoek naar Duitsehland worden gezonden. Waarnemers zijn van oordeel, dat eventueel een laatste poging^ zal worden gedaan om tot eeni- geirlei overeenstemming: t.a.v. de voltooiing van het Oostenrijksche Verdrag te geraken. T.a.v. Triëst deden de Ministers de aanbeveling, dat van het oogenblik/ af van de vestiging van den voorloopigen raad der Regee ring van het vrije gebied van Triëst de huidige douaneregeling van kracht zal blijven totdat een nieuwe regeling is getroffen en dat importgoederen uit Italië en Joegoslavië vrij van douanerech ten zullen zijn, mits wederzijds regelingen worden getroffen met betrekking tot producten uit Triëst. De Ministers drongen er eveneens op aan, dat alles in het werk wordt gesteld om binnen 3 maanden een nieuwe douanerege ling te treffen. Aan het eind van de geheime zitting, welke 50 minuten duurde, is geen communiqué uitgegeven. Hedenmiddag komen de Ministers in openbare zitting bijeen. In den loop van den morgen zullen de plaatsvervangers voor Duitsch- land een lijst opstellen van de nog onopgeloste kwesties. In conferentiekrimgen was men Dinsdagavond algemeen van oor deel, dat de conferentie heden of Donderdag zal eindigen. De beheerschapsraad der V. N. is Maandag te Lake Success be gonnen met de bespreking van de door Duitsche bewoners van Tan ganyika ingediende bezwaar schriften tegen deportatie naar Duitsehland. Ivor Thomas, de Engelsche afgevaardigde, gaf een overzicht van de voorgeschiedenis van de vestiging der Duitschers in Tanganyika. In 1925 kregen de Duitschers toestemming naar Tanganyika terug te keeren. Hun aantal en de omstandigheden, waaronder zij terugkeerden, was echter van dien aard, aldus Tho mas, dat men moeilijk kon geloo- ven, dat hun motieven geheel on baatzuchtig waren. In Oct. 1933 werd de partij der nazi's in Tan ganyika opgericht, dat in de daar op volgende 6 jaar consequent het Trojaansche paard heeft binnen gehaald. In 1936 hadden de Duit schers reeds de functionnarissen aangewezen, die t z.t. in functie zouden treden, wanneer Duitseh land het beheer zou hebben over genomen. Tanganyika wil uit zijn gebied weren alle Duitschers, die te eeniger tijd sympathie voor de nazi's of voor den vijand der Geallieerden hebben gekoesterd of in andere opzichten ongewenscht zijn. Degenen, die nu niet naar hun eigen land willen terugkeeren, omdat het door den oorlog ver woest is en den invloed van den oorlog ondervindt, hebben geen woord van protest doen hooren, toen de Duitsche troepen Polen tot een woestijn maakten en zich een weg haanden door Nederland, België en Frankrijk of de steden van Sovjet-Rusland in brand sta ken of dood en verderf zaaiden in de steden van Groot-Br^ttan- nië. Wij in Engeland, die onszelf voedsel en kleeding ontzeggen om het land, dat ons wilde vernieti gen, te voeden en te kleeden, aldus Thomas, wprden niet bewo gen door de klacht van deze Duit schers. Thomas is van oordeel, dat de raad geen reden zal vin den om te intervenieeren in het belang der indieners van het ver zoekschrift. De Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft thans den melkprys voor het komend productiejaar 1947-1948 bepaald. Op grond hiervan zal met ingang van 27 April a.s. de zomerprijs voor den producent op 14 cent per kg melk met 3.3 pro cent vet worden gesteld. Deze prijs zal tot en met 25 Oc tober gelden. De definitieve vast stelling van den wintermelkprijs zal eerst in het najaar plaats heb ben. Deze verlaging van den prijs voor don producent zal geen ver andering van den melkprijs voor den consument tot gevolg hebben, daar de door de Regeering ver strekte subsidie uit het Landbouw- Crisisfonds op den melkprijs ver minderd zal worden. noemde in het bijzonder den Luit.- Gouv.-Generaal. Voorts zeide hij, dat na de ernstige moeilijkheden op Zuid- Celehes de rust aldaar thans is teruggekeerd. De Minister van Financiën heeft belangrijke me- dedeelingen te doen over het dienstjaar 1947. Vele problemen maken de in diening van de begrooting thans reeds onmogelijk. Een belangrijk deel van de regeeringstaak vormt het omhoog brengen van het on- derwijspeil. De volksgezondheid baart geen zorgen, hoewel den intensieven bestrijding van de volksziekten kan worden bevor derd. Op het terrein van sociale zorg staat de regeering voor een practisch onontgonnen gebied. Op het programma staat ook de be strijding- van corruptie en zwar ten handel in allerlei vormen. Soekawati besloot met de woor den: „De regeering zal bij mon de van haar Ministers verant woording in het parlement afleg gen, doch zij vraagt daarbij een open oog voor het zeer bijzondere karakter van haar taak". Het revolutionnaire vijfjaren plan; dat de President van Ar gentinië, Peron, zijn volk heeft opgelegd en dat de bedoeling heeft de geheel sociale, economi sche en politieke structuur van het land om te vormen, loopt ge vaar een tegenrevolutie te ver wekken. Overal in de rijke land bouw- en veeteeltgebieden hebben de boeren gedreigd hun producten liever te laten bederven dan ze voor de vastgestelde prijzen aan de regeering te leveren. De regeering maakt bij export van die producten een winst van meer dan 100 procent, die brjna geheel wordt bestemd voor de financie ring van het vijfjarenplan. De boeren klagen er over, dat zij in vele gevallen geld op hun produc ten toeleggen. Peron heeft verklaard, dat hij zoo noodig het land onder de boe renarbeiders zal verdeelen en hen j zal bewapenen om het te verde- digen. Er zijn teekenen die wijzen op een nieuwe botsing tusschen En geland en Polen inzake de depor tatie naar de Britsche zóne van zich thans in Polen bevindende Duitschers. Den afgeloopen winter zijn de transporten in verband met de I hevige koude stop gezet. De Poolsche regeering heeft onlangs besloten de deportatie naar de Britsche en Russische zóne te hervatten opdat de resteerende Duitschers in Polen binnen af- zienbaren tijd uit Polen zullen verdwijnen. Naar Dinsdag van gezaghebbende zijde is vernomen is de kwestie op de Moskousche conferentie opgeworpen ofschoon tot dusver geen beslissing is genomen. In het Staatsblad is geplaatst het Koninklijk Besluit van 16 April 1947 tot bepaling van het tijdstip van inwerkingtreding der wet rechtsherstel Overheidsperso neel 1947. Deze wet treedt in werking met ingang van 1 Mei 1947. Von Papen, die verleden week door een hartaanval werd getroffen, is Maandag door zijn dokter in' staat geacht om per trein naar Garmisch-Parten-Kir- chen te worden vervoerd, waar heen het kleine kamphospitaai verhuist. Een vliegtuig stortte neer op het dak van een sport-stadion te Nevers in Centraal-Frankrijk. De val werd echter gebroken door hoogspanningsdraden, zoodat de piloot en de drie passagiers slechts schrammen opliepen. Het Britsche straalvlieg tuig, „Gloster Meteor Four" is 45 minuten na zijn vertrek uit Brus sel op het vliegveld Kastrup aan gekomen. De gemiddelde snel heid bedroeg 1070 km per uur. Het toestel wyrdt in de Scandina vische landen gedemonstreerd. Te Kopenhagen is de demonstratie echter uitgesteld. De plaatsvervangende com mandant van het concentratie kamp Kaufbeuren, dat een „filiaal" was van Dachau, is Maandag door een Amerikaansch militair gerechtshof tot den strop veroordeeld. De Hamburgsche politie heeft een aantal personen gearresteerd, die te Hamburg affiches hebben opgeplakt, waarin tegen het op blazen van Helgoland werd ge- protesteert. Op de affiches stond: Helgoland is een heilig land. Past op. Het zonnekruis waakt". Het zonnekruis is een Duitsch my thisch teeken, waaruit de Swasti ka haar oorsprong voni. Te Maceio, de hoofdstad van Alagoas in Noord-Oost-Brazilië heeft gewapende politie verschil lende communistische bureaux gesloten. De Britsche onder-Minister van Buitenlandsche 'Zaken, Mayhew, heeft Dinsdag in het Lagerhuis Verklaard, dat tot dusver geen activa, toebehoorende aan de voornaamste oorlogsmisdadigers, die te Neurenberg hebben terecht gestaan in het neutrale buiten land aan het licht zijn gekomen. Evenmin zijn tot dusver in Duitsehland betrouwbare bewij zen gevonden, dat dergelijke ac tiva in bedoelde landen aanwezig zijn. De vroegere vice-President der Vereenigde Staten, Henry Wal lace, die Dinsdag te Parijs is aan gekomen, heeft voor de Fransche radio gepleit voor een „niet-poli- tieke" Amerikaansche leening aan de Sowjet-Unie door middel van de Vereenigde Naties. Wallace noemde een dergelijke aaad het teste middel om een duurzame vrede te bewaren. Wallace wees op de ellende, die tengevolge van de groote droog ten in verschillende deelen van de Sowjet-Unie heerscht en die dit land zouden noodzaken, zware herstelbetalingen uit de loopende Duitsche productie te eischen, het- geeh weer ellende in Duitsehland 1 zou veroorzaken en hierdoor on- I rust in Europa.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1