Distributienleuws P *>«J li L. Helfl de «1 Regionale peilvergadering te Zevenbergen. m Ai en van TRIBUNAAL TERNEUZEN II I I i.lOKIi: DURF IN: BORIS BAAL, DUIKT OP 9 LEZERS DIE SCHRIJVEN: csg* bij Onteigeningsprocedure woningbouw. DE OORLOGSGETROFFENEN. Speciale:.Cursussen ter op leiding van Onderwijzers SPORT Wat de Radio brengt KERKDIENSTEN KERKNIEUWS ict.r Cf I Ir e i ha I plijl gei 1 or I tf ><t eH IsJ houdt, door de hooghartige hou ding van zijn stiel moeder weer naar het buitenland terugvlucht, wil zij hem volgen, waarvan hij haar echter, wijzend op de ge varen, kan terughouden. De dramatische hoogtepunten kwamen voor in het 2e bedrijf, waarin Alfred zijn meisje Annie terugziet, die intusschen verpleeg ster geworden is en waarvan hij door valsche beschuldigingen van ziin vriend Van Laren gescheiden was Ook de sterfscène kwam goed tot haar recht en werd door het publiek met ontroering ge volgd. Aan het slot sprak de regisseur de heer Polvliet zijn voldoening uit over de opkomst en consta teerde hij dat de aanwezigen ge noten hadden van het spel, waar na hij beloofde nog eens met de club in Sluiskil te zullen terug komen. MIDDELBURG. Beewwsche bran weerlieden in Ned. Ver. van brandweer personeel. Op 15 Februari werd te Utrecht de Nederlandsche Veireeniging van Brandweerpersoneel opge richt. Thans is in een Zaterdag middag te Middelburg gehouden vergadering de afdeeling Zeeland, de eerste provinciale afdeeling van de vereeniginc, in het leven geroepen. De heer H. de Jong, lid van het hoofdbestuur, zette in deze bij eenkomst, die door zeer vele Zeeuwsche spuitgasten bezocht wei'd, doel en streven van de nieuwe vereeniging uiteen. Hij wees er op, dat zij een vak- technis che vereeniging en geen vakbond is, terwijl been onder scheid wordt gemaakt tusschen (beroeps1- èn vrijwillige brandweer. Iedere brandweerman beneden den rang van brandmeester kan als lid toetreden. Op het Drogr&mma van de nieu we vereeniging, die een zusterver- eeniging is van de Ned. Ver. van Brandweercommandanten, staan; bet houden van demonstraties, wedstrijden, excursies en voor drachten; het uitgeven van een vaktechnisch maandblad, waar van het eerste nummer begin Mei het licht ziet en de stichting van een vakbibliotheek en een foto- en filmarchief. Van de Parijsche brandweer zal men instructiefilms kunnen lee- nen, die in samenwerking met Polygoon zullen worden vertoond. Het ligt voorts in de bedoeling in de toekomst bij het uitrukken naar een brand een fototoestel mede te nemen om opnamen voor het archief te maken. De heer De Jong deelde ten slotte mede, dat er plannen be staan voor de stichting van een brandweerfederatie, waarin de Kon. Brandweerbond het be- stuurselement en de Ned. Ver. van Brandweer-commandanten het technische element zullen vormen. Laat in den nacht, toen men op het vliegveld geen lijntoestel- len meer verwachtte, hoorde men toch het gedreun van zware vliegtuigmotoren in de lucht. Maar op het officiële vliegveld landde geen toestel. Wel steeg van de rug der grote tweemotorige machine een klein, handig autogiro-toestel op. Het zware toestel keerde langzaam om en vloog terug in de richting van de zee. De auto zette koers naar de stad. Onbeweeglijk naast de piloot zat Boris Baal, de koning der boosdoeners. Op het platte dak van een huis in de binnenstad landde het toe stel. Baal verdween in het huis, waar men hem verwachtte. D» Bondag is de dag, die een ieder naar zijn persoonlijke levens beschouwing tot één van de aan genaamste tracht te maken van. de zeven dagen waarover men in een week beschikt. De één brengt dezen dag door in volkomen over gave in zijn geloof. Een ander zoekt z'n genoegen in de sport. Weer anderen staan -den heelen dag de speelsheid in den vlucht van hun duiven gade. Ieder naar zijn smaak en levensopvatting. Fiat! Waarmee ik wil getuigen, dat ik ook de „helden" van deze Zondag, waarover ik schrijf, het genoegen niet kan ontnemen maar volgens m'n menschelrjke gevoelens tegenover dieren wel aan de kaak kan stellen. Deze helden nu vinden er hun genoegen in, na hun Zondagsche plichten te hebben vervuld, met een „windbuks" rond te wandelen. Gewoonlijk vind ik deze buksen ondingen,, welke ik rangschik onder het materiaal, waarvan we mochten wensdhen dat de uitvin der het nooit uitgevonden had. Welnu, genoemde helden, zoo naar het aanschijn op de „ver standelijke" leeftijd van 20 a 30 jaren, wandelen met windbuks en bijbehoorende projectielen rond en vieren hun getemde moordlust hot op onschuldige vogels. Ik kan me voorstellen dat mus schen, die slazaad uit de perken wegsleepen nu niet bepaald tot de vrienden der amateurtuinieren behooren. Uit ook tot daartoe! Maar een zwaluw! Ik behoor niet tot diegenen die gelooven dat een zwaluw aan de geluk schuur of in het portiek, brengt. Evenwel zal ik de laatste zijn en naar m'n overtuiging, velen met mij, die een zwaluwnest zul len verstoren, nog minder de be woners ervan dooden. Eén der helden nu kreeg een dartele zwaluw „onder schot" en raakte het diertje doodelijk. Een poes deed de rest. Eén triomfantelijke lach van den scherpschutter. Maar ergernis, diepe ergernis bij velen, die het zagen. Helden, ge hebt U op dezen Zondag, den dag des Heeren ver laagd tot een min bedrijf, dat het schaamrood U op de wangen moest doen kleuren, en U op de dwalingen Uws weegs zou moeten doen terugkeeren. Gij geniet graag van de vrijheid, U geschon ken in Uw Gods vrije natuur. Bescherm de dieren, spaar de vogels! Is U dat niet op de schoolban ken voorgehouden? Meet uw krachten dan op de schijf. Ik wensch U veel rozen! Maar laat de dieren, die de schoonheid der Natuur verhoogen, met vrede. F. CLEMMINCK. Zitting van Maandag 21 April. De volgende zaken werden be handeld Jacobus Marie Adriaan Fran- ciscus van Roorjen, 31 jaar, grens- kommies te Sluis, beschuldigd van hulpverleening aan den vijand door te Eberswalde in de metaal industrie werkzaam te zijn ge weest. Besch. bestreed vrijwilligr naar Duitschland te zijn gegaan, waar na de verdediger, Mr. F. W. Adriaanse, de meening uitsprak, dat vervallen verklaring der be schuldiging zal moeten volgen. Theophiel Flos, 66 jaar, winke lier-caféhouder te Clinge, beschul digd van openlijken omgang met Duitsche Zollbeambten, die zich dikwijls ook na sluitingstijd in zijn café ophielden. Besch. schreef de tegen hem ingediende klachten toe aan haat en afgunst. Mr. Van Son, de verdediger, concludeerde tot vervallenverkla ring der beschuldiging. Nicolaas Johannes Ruijterman, 32 jaar, grenskommies te Sluis, beschuldigd van hulpverleening aan den vijand, door te Ebers walde in de metaalindustrie werk zaam te zijn geweest. Besch. ontkende vrijwillig naar Duitschland te zijn gegaan. Mr. F. W. Adriaanse vroeg ver vallenverklaring der beschuldi ging. Abraham Johannes de Back, 33 jaar, landarbeider te Zuidzande. beschuldigd van hulpverleening aan den vijand, door als landarbei der in Duitschland werkzaam te zijn geweest. Beseh. zou voor den vijand zijn gaan werken omdat hij hier geen voldoende werk kon krijgen. Uitspraak in alle zaken 3 Mei a.s. BOSOHBRANDEN. Zondagmiddag is aan den Don- genschen weg onder Tilburg een tweetal boschbranden uitgebro ken. Door den eersten brand ging een oppervlakte van circa 1200 m2 in vlammen op, terwijl hij den brand, die eenige uren later uit brak, ongeveer 300 m2 verloren ging. Het vuur werd in beide ge vallen door de Tilburgsche brand weer gebluscht. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Zaterdagavond omstreeks half elf is de 43-jarige schippersvrouw E. M. van den BeemtJoosten van het bij het eiland Brienen- oord in de Nieuwe Maas liggende motortankschip „Italia" over boord gevallen en verdronken. GELDIGHEIDSDUUR BRANDSTOFFENBONNEN De rantsoenbonnen „een een heid brandstoffen 1946'47", als mede de bonnen van de bonkaar ten WA en WB 606 en de bonnen 65 BV van de brandstoffehkaart T 606 blijven, naar het centraal distributiekantoor mededeelt, gel dig tot en met 26 April 1947. Deze bonnen moeten derhalve uiterlijk op 26 April a.s. bij een brandstoffenhandelaar zijn inge leverd. DEZE WEEK WEER EEN EI. In de bonnenlijst, die Donder dag a.s. wordt bekendgemaakt, zal weer een bon voor één ei worden opgenomen. Deze bon- aanwijzing zal voor alle leeftijds groepen zijn. Voor het onteigenen van ter reinen ten behoeve van den bouw van woningen, heeft men in den afgeloopen tijd veelal moeten ge bruik maken van de verkorte ont eigeningsprocedure, die in het Kon. Besluit F 67 van 7 Mei 1945 is vastgelegd. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft thans als zijn meening te kennen ge geven, dat voor het tijdig verkrij gen van terreinen voor de uit voering van het „Woningbouw- programma 1948" en later, vol doende tijdsruimte aanwezig is, om wederom de normale ont eigeningsprocedure, neergelegd in artikel 34 van de Woningwet, te volgen. De Minister heeft dan ook in dit verband de gemeente besturen verzocht tijdig: die maat regelen te treffen, welke noodig zijn, om door middel van de nor male onteigeningsprocedure de voor den woningbouw in 1948 en later noodzakelijke gronden be schikbaar te doen zijn. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voornemens met ingapg van 1 September a.s. aan dé rijks- en bijzondere kweekscholen speciale éénjaarlijksche cursussen te doen houden ter opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen. Deze cursussen zullen toegankelijk zijn voor hen, die een school voor M. O. of V H. M. O. hebben doorloopen. Belanghebbenden kunnen zich hp voorkeur mondeling wenden tot de directie van de kweek school, waaraan zij bij voorkeur de cursus zouden willen volgen. Als eerste van een serie regio nale peilvergaderingen, heiegde de F. O. G. (Federatie van Oorlogs getroffenen) Zaterdag een bijeen komst te Zevenbergen (West- Brabant) voor de oorlogsgetrof fenen van de West-Brabantsche, Zeeuwsche en Flakkeesche ge meenten. Vele honderden getroffenen, alsmede burgemeesters uit de ge teisterde gebieden waren aan wezig. De bijeenkomst stond on der leiding van den voorzitter der landelijke federatie, den heer J. A. Koops te Venlo. Het voltallig dagelijksch bestuur der federatie woonde tevens de vergadering hij. Nadat rector Schoenmakers uit Dongen een inleidend woord had gesproken, hield de heer Koops een rede, waarin hij gewag maak te van de stijgende onrust onder de oorlogsgetroffenen. De oor logsgetroffenen zijn de grens van hun weerstandsvermogen gena derd. De menschen uit West- Brabant en Zeeland moeten niets hebben van credieten, renteloos of rentedragend. Men wil zich daar niet in de schuld steken en men wenscht ook geen aalmoes te accepteeren. De getroffenen kunnen zich op dit oogenblik slechts vastklampen aan het feit, dat bij de behandeling van de be grooting in de Tweede en de Eer ste Kamer de volksvertegenwoor digers niet tevreden waren over de huidige zij het dan voorloo- pige regeling van de herstel problemen en aan het feit, dat de Minister van Financiën heeft toe gezegd dat hij met de vertegen woordigers der getroffenen over leg zou plegen alvorens een ont werp van wet voor de oorlogs schaderegeling in te dienen. Dit overleg zal Zaterdag a.s. om 10 uur plaats vinden op het Ministerie van Financiën in Den Haag. Het beginsel uitgangspunt der oorlogsgetroffenen is, dat zij een natuurlijk recht hebben op ver goeding op basis van de vervan gingswaarde. Sedert 1918 is dit recht algemeen aanvaard. Spre ker zeide overtuigd te zijn, dat de regeling van het herstelpro bleem en de financiering ervan niet gering zijn, maar hij noemde het de taak van den Minister deze problemen tot een oplossing te brengen en niet de moeilijk heden uit den weg te gaan. Dn voorzitter verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de oorlogs getroffenen, indien zij worden hersteld in den materieelen toe stand van voor den oorlog, zij zouden moeten bijdragen in de al- gemeenen omslag voor de herstel- kosten; dat zij zouden moeten bij dragen in de bijzondere heffingen, waarvoor zij thans niet worden aangeslagen; en dat zij een ver beteringspercentage te betalen hebben indien hun nieuwe pand beter is dan het verwoeste. De getroffenen eischen niet een onmiddellijke schadeuitkeering in geld. Zij eischen niet het onmo gelijke en wenschen geen inflatie te veroorzaken. Zij eischen wel: wettelijke erkenning van hun rechten en vergoeding der geleden schade door vervanging in natura van het verlorengegane, zoodra dit mogelijk is in verhand met de monetaire situatie en de mate riaalpositie. Als Linggadjati, aldus nog steeds de heer Koops, op het eer ste plan der belangstelling staat, dan moet de zaak der getroffenen op het tweede plan staan. Als Nederland arm is, willen de oor logsgetroffenen ook arm zijn, maar niet armer dan de niet-ge- troffen landgenooten. Op voorstel van den heer Koks te Zevenbergen werd besloten een telegram te zenden aan het Epis copaat, de Synode der Ned. Herv. Kerk en de Synode der Staatk. Ger. Kerk om een uitspraak te verkrijgen welke strookt met de eer en het geweten van den Ohristenmensch. Rector Schoenmakers deelde nog mee de volgende maand te zullen starten met een „harten- troel"-actie, welke ten doel zal hebben de niet-getroffen Neder landers te doordringen van hun plicht hun getroffen landgenoo ten te helpen. VOETBAL. AardenburgAxel. 21. De thuisclub nam direct het heft in handen en reeds in de eer ste minuten maakten zij, gesteund door den wind *'n doelpunt, waar aan zij na eenige wederzijdsche aanvallen binnen een kwartier een tweede wisten toe te voegen. (2—0). Daarna blijkt de thuisclub zijn overrompelende tactiek te laten varen en komt Axel met een serie aanvallen aan bod, doch het duurt tot een halve minuut voor de rust eer de middenvoor de ach terstand na een doorbraak weet te verkleinen. Rust 21. Na de thee heeft Axel het windvoordeel, doch steeds zijn de gastheeren op hun qui vive. De Aardenburgers spelen een sterk verdedigend spel en over het al gemeen een zeer goede wedstrijd, waartegen Axel een hopeloos tekort aan „fighting spirit" en schotvaardigheid aan den dag legt zoodat zij geen enkel doelpunt meer weten te produceeren. De thuisclub daarentegen zet er alles op om de 2 punten in de wacht te sleepen en hout stand tot het einde met handhaving van de reeds bp de rust verkregen scorecijfers ten haren voordeele. Einde 21 voor de Aardenburg- sche ploeg. KORFBAL. ScampoloFort una 61. Zaterdag j.l. begon de korfbal competitie in Zeeland. .„Scampo lo" kreeg als eerste wedstrijd. „Fortuna" uit Oostburg op be zoek. Direct na den aanvang was het al te zien welke club de sterkste was en was „Scam polo" het, die den toon aangaf. Na ongeveer tien minuten spelen werd door den aanval van „Scam polo" handig gebruik gemaakt van een verwarring in de „For- tuna"-verdediging, 10. Ongeveer 15 minuten later werd de stand met een ver schot op 20 ge bracht. Na het vakwisselen werd de stand nog voor de rust op 40 gebracht. Na de rust was het „Fortuna" die eenigen tijd het spel in han den had, doch het gelukte hen niet om te doelpunten. Lanzamerhand nam „Scam polo" het initiatief weer over en werd de stand opgevoerd tot 5 0 en bijna direct daarop werd de voorsprong vergroot tot 60. De aanval, van .Fortuna" zwoegde en wist de achterstand te verklei nen tot 61. Met deze overwin ning voor „Scampolo" kwam het einde van deze prettige en bij zonder sportieve wedstrijd. ZeelandtaTemeuzen 17. J.l. Zaterdagmiddag isdeTemeu- zensche korfbalvereeniging „Luc- tor" op bezoek geweest naar „Zeelandia" te Hansweert. De eerste wedstrijd van deze compe titie in de 2e klasse, bracht een 71 overwinning voor de Temeu- zenaars. "Voor de rust werd er een pittige en vlugge wedstrijd gespeeld. In de 2e helft zakte het spelpeil zichtbaar, hetwelk waar schijnlijk gevolg was van de lange fietstocht die allen achter den rug hadden. Na de rust wisten de Luctoria- nen een tegenpunt te scoren. Een veelbelovend begin! WOENSDAG 23 APRIL. HilversUm I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenw.; 10.20 Voor de vrouw; 10 35 Schubert- progr.; 11.00 Gram.; 11.45 Fam. ber.; 12.00 Gram.; 12.35 Miller- sextet; 13.00 Nieuws; 13.20 Johan Jong; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Kamermuziekprogr.15.00 Voor de jeugd; 15.45 Op bezoek bij zie ken; 16.15 Voor de jeugd; 17.35 Jan Corduwener; 18.00 Nws.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Le zing; 19.30 Causerie; 20.00 Nws.; 2015 De Krekels; 20.45 Omroep orkest; 21.30 Hoorspel; 22.15 The Ramblers; 22.45 Toespraak; 23.00 Nws.; 23.25 Gram. Hilversum H. 8.00 Nieuws; 8.30 Reportage Padvindersparade; 9.00 Ochtendbezoek bij zieken; 9.50 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Viool en piano; 11.45 Gram.; 12.15 Marinierskapel; 13.00Nws.; 13.15 Celesta ensemble; 14 00 Zang en piano; 14.50 Cinderella- ensemble; 15.45 Ned. sextet; 16.20 Kinderzangklasse16.45 Voor jongens en meisjes; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Mandolinata; 19.00 Nws.; 19.15 Nieuws uit Indië; 20 00 Nws.; 20.05 Gram.; 20.30 Orgel; 21.00 Causerie; 21.30 Koor; 22.00 Nws.; 22.30 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Gram. WOENSDAG 23 APRIL 1947. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 7 u. Ds. A. de Rearer. Winteriezing. DE GENERALE SYNODE DER NED. HERV. KERK. In de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk te Driebergen, werd het reglement ter voorzie ning in het tijdelijk gebrek aan predikanten met algemeene stem men definitief geregeld. Krach tens dit reglement, dat van kracht zal zijn tot 1 Jan 1953, wordt aan emeriti-predikanten door een bij zonder hulppredikerschap de ge legenheid gegeven hun ambt te blijvend vervullen; worden voorts candidaten tot den H. Dienst ver plicht, behoudens dispensatie, o.a. voor hen die doctoraal-examen hebben afgelegd een jaar ver plicht hulppredikerschap op zich te nemen en wordt verder aan In dische predikanten en oud-zende- lingen, die hun opleiding aan de Zendingsschool te Oegstgeest had den, toegestaan zich als predi kant te doen beroepen. Voor leger- en vloot kunnen niet-theo- loger. als geestelijke verzorgers dienst doen. De Synode benoemde een com missie ad hoe om haar te advi- seeren Inzake het verzoek tot postuum eerherstel van den vader der aischeiding, Ds. H. de Cock. De Synode aanvaardde het ont- ontwerp-reglement op de kerke lijke medewerkers in eerste le zing. Hierdoor wordt de taak en positie geregeld van de werken den onder buitenkerkelijken in kerkelijk verhand, van de jeugd leiders, sociale werkers, diacoae i en diaconessen en van verplegers en verpleegsters. Tot lid van de commissie voor de rechtspraak uit de Gen. Synode werd benoemd Ds. G. C. Schellen- 1 berg. i™1 pend doe. 3,21 nten u ■hhtl h,| it1 efc VI 1 atj ïl: h lil 8 B - -t he I'

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3