De Katholieken en Linggadjati. DE OVEREENKOMST Oud-Ministers Weiter en Marchant„ spraken. Het ZONDAGSVERBOD voor auto's. Plaatsvervangers voor Oostenrijk. Koning Frederik IX van Denemarken Ir. J. G. Tukker, ins;ie:teur van den Landbojv Het Gouverneurschap vanj Triëst Het bestuur van Formosa. De spoorwegen en de Nationale Herdenkingsavond Uil de Srovincic inzake den export van steenkool uit de Westelijke zones Onder voorzitterschap van Ge neraal M. L. F. Bajetto spraken de oud-Ministers Ch. J. I. M. Wei ter en Mr. H. P. Marchant Zater dagavond in Pulchri Studio te Den Haag, namens het voorloopig Ka tholiek comité van actie, voor een geheel gevulde zaal, over het re- geeringsbleid met betrekking tot Indonesië. De heer Welter, het standpunt van het comité jegens de Katho lieke Volkspartij duidelijk willend bepalen, betreurt het ten zeerste „dat de K.V.P., met haar reli gieuze en zedelijke grondslagen, zien op zuiver materialistische gronden liet verleiden tot een ver bond met de P. v. d. A„ wier doel, samen met de mannen van de 6tu,w-groep, steeds, doelbewust is geweest: Indië los van Nederland, waardoor tevens de Protestantsch- Christelijke partijen, welke zooveel uitnemende krachten bevatten voor den herbouw van Nederland en Indië, thans van 's lands be stuur zijn uitgesloten". Een sa mengaan met deze groepen moet iederen Katholiek nader liggen dan een verbond met de P. v. d. A. De Katholieken beschikken mo menteel in het Parlement niet over mensehen, die noemenswaard deskundig op Indisch gebied kun nen worden genoemd, waardoor bij de Kabinetsvorming alle sleu telposities in handen kwamen van de anderen, zooals de Lt. Gouver neur-Generaal of beter: Liquida- teur-Generaal, de Minister van Overzeesche Gewesten en de Voor zitter der Commissie-Generaal, al dus spr. Niemand begrijpt eigen lijk, waarom het noodzakelijk was, een Commissie-Generaal naar In dië te zenden, iets wat Minister Beel van alle zijden is afgeraden. De benoeming van Prof. Scher- merhorn was aldus spr. de prijs, die de Katholieken hebben moeten betalen voor de samen werking met de P. v. d. A. en de instelling eener Commissie-Gene- raa' vloeide uitsluitend voort uit den wensch, voor Prof. Schermer hom een positie te vinden. De K.V.P., die aldus alle sleutelposi ties in handen van de P. v. d. A. en de Stuw-groep moest laten, be vindt zich thans in een onwaar dige positie, hetgeen spr. uiteen zet aan de hand van het gebeurde met de motie-Romme, de vraag was hierbij niet, of de K.V.P. in het Parlement zou „omvallen", maar welhoe zij zou omvallen. Strenge controle op de naleving. Bondag j.. is op de toegangs wegen naar Den Haag en te Sche- veningen door de Haagsche poli tie, in samenwerking met de Rijksverkeersinspectie een stren ge controle uitgeoefend op de na leving van de bepaling betreffen de 't Zondagsverbod voor auto's In totaal werden 12 auto's en 5 motoren in bewaring genomen. 16 Van deze 17 motorijtuigen reden zonder rijvergunning. Er werden 50 processenverbaal opgemaakt, waarvan 20 voor het rijden zonder rijvergunning en 25 weliswaar met vergunning, maar in over treding betreffende het Zondags verbod. Door de Rijksverkeersinspectie werd een groot aantal rijvergun ningen ingenomen. Onder de aan gehoudenen bevonden zich vele personen, die een vergunning hadden om op Zondag te rijden, maar uitsluitend voor zakelijke doeleinden. In vele gevallen kwam rast te staan, dat betrokkenen voor niet-zakelijke doeleinden gé bruik maakten van hun auto. Voor deze vergunninghouders is nu het Zondagsverbod, óók voor zakelijke doeleinden ingesteld. Tenslotte kan medegedeeld wor den, dat het Zondagsverbod streng sal worden gehandhaafd. De plaatsvervangers voor Oos tenrijk zijn ook Zondag niet tot overeenstemming kunnen komen over het vraagstuk van de Oos- tenrijksche grenzen. Ook ten aan zien van de vraagstukken der Oostenrijksche verplaatste perso nen en de verantwoordelijkheid van dit land voor de rente van de buitenlandsohe leeningen, aange gaan tusschen de Anschluss en de bevrijding, zullen de plaatsver vangers Maandagmiddag aan de Ministers van Buitenlandsche Za ken geen resultaten konden mel de11- ,-u Op de creditzijde van de bijeen komst van Zondag staat een over eenstemming over de voorwaar- •den voor het terugtrekken van troepen en het opheffen van het Geallieerde bestuursapparaat in Oostenrijk. Ook over het verwijderen van personen van Duitsche nationali teit en minder belangrijke finan- cieel-technische aangelegenheden kon men tot overeenstemming komen. Dat de toch zoo hechte en goed gestabiliseerde K.V.P. zoo duide lijk een onderschikking aan de P. v. d. A. aanvaardt vloeit vermoe delijk voort uit vrees voor een ■kabinetscrisis met als gevolg ,al- gemeene stakingen, waarmede door communisten en socialisten Vrij openlijk wordt geschermd. Maar roent spr. uit laat ze staken, dan zult ge eens zien, hoe het Hollandsche volk daarop rea geert, het zou de P. v. d. A. bij de volgende verkiezingen minstens 10 zetels kosten. Het erge van dit alles is, volgens den heer Wei ter, dat, als straks het Neder- landsche volk duidelijk wordt, welke een ontzaglijke rampspoed in economisch en ander opzicht het gevolg zal zijn van het link- sche drijven, de Katholieken ver antwoordelijk zullen worden ge steld omdat 'zij dit alles hebben toegelaten. Het lot van Nederland en Indië mag niet in handen blijven van een kleine groep „dubieuze lie den". Spr. ziet nog een mogelijk heid, om zelfs met dit wange drocht van Linggadjati een goed- werkenden federalen staatsvorm te vinden, mits maar en dat op den korst mogelijken termijn, de samenwerking tusschen K. V. P. en P. v. d. A. wordt opgezegd. De K. V. P. won de verkiezingen, de P. v. d. A. heeft ze verloren en om de K. V. P. als de grootste partij dienen alle goedwillende stroo mingen en partijen zich te scha- Om vier uur Maandagmiddag heeft de Deensche Premier Fre derik IX tot Koning van Dene marken uitgeroepen. De proclamatie werd voorge lezen van het balcon van het kasteel Christiaansborg. De niey- we Koninig verscheen daarna op het balkon er werd door de op het plein voor het paleis verzamelde menigte hartelijk toegejuicht. In een korte toespraak zeide de Ko ning, dat hij hoopte dat het volk hem hetzelfde vertrouwen zou schenken als zij geschonken had den aan zijn overleden vader. Op voordracht van den Minis ter van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening is bij Konink lijk Besluit benoemd tot Inspec teur van den Landbouw, te reke nen van 1 Juni 1946, Ir. J. G. Tukker, Rijkspluimvee teeltconsu lent, belast met de functie van directeur van het Rijksinstituut voor de Pluimveeteelt, onder ge lijktijdige verleening van eervol ontslag als zoodanig. ren. Dan zal er weer een Konink rijk kunnen worden opgebouwd, waarin de edelste idealen levend zijn, en waarin alle volken, die vroeger onder de Nederlandsche vlag hebben geleefd het een voor recht Zullen vinden zich wederom te vereenigen, aldus besluit spr. De heer Marchant, die de over éénkomst van Linggadjati van juridischen kant in beschouwing nam, achtte haar- vol tegenstrij digheden en onduidelijkheden, die er wellicht met opzet in zijn ge laten, dan wel, omdat de zaak den opstellers zelf niet duidelijk is. De heer Beel, die thans bemerkt heeft, in welk een moeras hij ver zeild is geraakt, zou een lief ding willen geven om van de „soesah" af te zijn, en vliegt binnenkort naar Indië om te bestudeeren hoe hij er weer uit kan komen. De voorzitter achtte het verge vorderde uur een beletsel om de schriftelijk uit de vergadering in gediende vragen te beantwoorden. Vertegenwoordigers van de Groote Vier zouden Maandagavond te Lake Success een informeele bijeenkomst houden om te pogen over het doode punt inzake de verkiezing van een Gouverneur van Triëst heen te komen- Alge meen neemt men aan, dat de 'Sowjet-Russische candidaat, het Zweedsche parlementslid Georg Branting, niet gaarne wordt aan vaard door Groot-Brittannië en de Ver. Staten. - Men verwacht daar om moeilijke discussies. Tsjang-Kai-Sjek keurt voor stellen goed. Generalissimus Tsjang-Kai-Sjek heeft 'n aantal voorstellen goed gekeurd, die voorzien in een nieu we regeling voor Formosa, waar onlangs honderden personen ge dood werden tijdens ongeregeld heden van anti-Chineesche strek king. De voorstellen behelzen o.m. de afschaffing van het gouverneurs generaalschap voor Formosa, een provinciaal bestuur met Formo- sanen als plaatsvervangende lei ders van alle regeeringsdeparte- menten, de verdeeling van land onder de Formosanen, de verwij dering van corrupte-ambtenaren en de afschaffing van zekere mo nopolies, die de directe aanleiding waren tot de „revolutie". Op den Nationalen herdenkings avond op Zaterdag 3 Mei, zal het geheele bedrijf der Nederlandsche Spoorwegen en dus ook elke trein van 20.00 tot 20.02 uur stilstaan. Ten aanzien van de gevan genneming van twee Amerikaan- sche Officieren, Rigg en Collins, door communistische" troepen in Mandsjoerije meldt Tass thans: „In een communiqué van het al gemeen hoofdkwartier van het vereenigd democratisch leger wordt verklaard, dat Majoor Rigg en Kapitein Collins gevangen genomen werden terwijl zij poog den een sector van het vereenigd democratisch leger in Mandsjoe- rge te verkennen''. TERNEUZEN. Machinesch rij ve n De uitslag van het examen ma- chineschrijven, afgenomen te Ter- neuzen door het Centraal Bureau Instituut Pont te Den Haag luidt: Praktijkdiploma: Mej. W. F. J. Muller, mej. A. T. de Feijter, bei den te, Terneuzen, mej. W. J. Bours tè Sluiskil, mej E. M. L. Rottier te Hulst, mej. A. Winkels te Nieuw-Namen, mej. I. C. T. van Campenhout te St. Jansteen en de heer J. E. R. van der Snep- nen te Terneuzen. VaardigheidsdiplomaA'gt- wezen 6. Bij de te Dordrecht gehouden examens behaalde mej. G. Geen- sen te Terneuzen, het diploma kantoorstenograaf (Pont). TERNEUZEN. Mr. Dr. Jaspar, secr.-gen. her Ned.-Belg.-Luxemburgse he Tol- unie, over de onderlinge econo mische betrekkingen. Boeiende uiteenzetting. Vrijdag 18 April j.l. hield de heer Jaspar, op uitnoodiging van de Vereeniging „Havenbelangen" een aangekondigde lezing over bovengenoemd onderwerp. Na verwelkomd te zijn door den bur gemeester van Terneuzen ving de heer Jaspar zijn rede aan met er op te wijzen, dat de gedachte van een nauwe samenwerking op economisch gebied tusschen de drie landen al oud is. Na deze oorlog is de noodzaak daarvan echter sterker gevoeld dan ooit te voren. Drie phasen moeten on derscheiden worden, n.l. gemeen schappelijke douanetarieven, de tolunie en de economische unie. Ter verkrijging van gemeen schappelijke douanetarieven moes ten de systemen van invoerrech ten met elkander in overeenstem ming worden gebracht. Het ontwerptarief ligt reeds gereed en kan na goedkeuring door de parlementen in werking treden,. Dit tarief is voor wijziging vat baar. Wanneer de eerste phase be reikt is, is het vrije grensverkeer De Amerikaansche, Britsche en Fransohe regeeringen hebben te zamen bekend gemaakt, dat regelingen zijn getroffen ter vast stelling van de verhouding in den uitvoer van steenkolen uit hun bezettingszone van Duitschland naar steenkoolinvoerende landen van Europa voor de periode van 1 Juli 1947 tot eind 1947. De uitvoer zal worden vastge steld in percentages van de netto verkoopbare steenkoolproductie, te beginnen bij 21 wanneer de dagelijksche productie in de Wes telijke zones 280.000 ton, en op waarts tot 25 wanneer zij 370.000 ton per dag bedraagt. De percentageschaal houdt eenerzijds rekening met de be hoefte aan steenkool voor den herbouw der bevrijde landen van Europa en anderzijds met de essentieele, industrieele en andere behoeften van de Duitsche econo mie, aldus de bekendmaking. ,,Deze regeling zal zoowel voor de invoerende landen als de autori teiten belast met de Duitsche eco nomie van gemak zijn. Aan het eind van het jaar zal deze rege ling aan een herziening onder hevig zijn. Tevens is besloten, dat wanneer tot de economische incorporatie van het Saargebied bij Frankrijk zal zijn besloten, de Europeesehe steenkoolorganisaties ervan op de hoogte gesteld zal worden, dat Frankrijk voortaan aan deze organisatie zoowel de hulpbronnen als de behoeften van Frankrijk en het Saargebied als geheel zal bekend maken. De hui dige overeenkomst is na lange discussies tot stand gekomen en door drie Ministers van Buiten landsohe Zaken bekrachtigd.. WAGON MET EXPLOSIEVEN ONTPLOFT TE FJUME. In het station te Fiume (Ita lië) is Zaterdagavond een spoor wagon, die met 18 20 ton ex plosieven geladen was, in de lucht gevlogen, waarbij 40 personen ge dood en meer dan 200 gewond Werden, aldus het Fransche pers bureau AF.P. Reizigers, die uit Triëst te Rome aankwamen, verklaarden, dat de ontploffing buitengewoon hevig was en dat ieder binnen 150 meter door de weggeslingerde stukken werd getroffen. Zelfs in het midden van de stad, op hon derden meters afstand van het station, werden brokstukken van den wagon gevonden. De stationsgebouwen en -instal laties werden beschadigd. nog niet tot stand gekomen. De goederen blijven aan contingen- teering, accijnzen etc. onderwor pen. Ook bij de tweede phase de Tolunie is vrij grensverkeer nog geen werkelijkheid geworden. Wel zijn de handelsverdragen met derde landen dan geregeld. De bedoeling is dat de 3 landen tezamen één handelsverdrag slui ten met de daar voor in aanmer king komende landen. Bij de derde phase de econo mische unie vallen alle grenzen weg behalve de politieke. Enorm veel overleg zal noodig zijn voor deze unie is bereikt, want Neder landBelgiëLuxemburg vullen elkander economisch niet aan. Daarbij dient het monetaire vraagstuk eerst opgelost te zijn. De pariteit van frank en gulden moet onaantastbaar zijn. In deze unie zal de Belgische landbouw zijn ontwikkelingskansen moeten behouden.. Evenzeer moet dit omgekeerd het geval zijn met de Ned. industrie. Het havenvraagstuk de con currentie RotterdamAntwerpen zal moeten worden opgelost. Een gelijk gerichte politiek op fiscaal en sociaal gebied, benevens een gelijke sociale verzekering zal noodzakelijk zijn. Te bedenken is dat een ordening van het be drijfsleven in coöperatieven zin door de Belgen in elk geval wordt afgewezen. Sprekend over de reacties in het buitenland zeide de heer Jaspar, dat de reacties der regeeringen, van het bedrijfs leven unaniem gunstig zijn. Vol gens Churchill te Zürich is de voorgenomen unie de meest be langrijke daad op het gebied van den vrede sinds den oorlog. De economische aaneensluiting is levensvoorwaarde zonder meer. Er moet naar gestreefd worden ook indien dit in bepaalde sec toren offers zal vragen. Boven dien zal een belangrijke positieve bijdrage tot de pacificatie van Europa door deze unie worden geleverd. Immers, economische vrede beteekent ook politieke vrede. Op de rede van den heer Jaspar volgde nog eenige discus sie waarin bepaalde punten o.a. het havenvraagstuk, het vrije grensverkeer etc. nog eens ter sprake kwamen. De burgemeester van Terneu zen was de tolk van allen toen hij den spreker dank bracht voor zijn leerzame en boeiende uiteen zetting'. AXEL. Raadsvergadering. Wethouder benoemd in de vacature-De Ruijter. Bij den Voorzitter was een schrijven ingekomen van den heer J. Fanoy, dat hij door ambtsbezig heden verhinderd was de verga dering bij te wonen. Het nieuw benoemde raadslid M. van Doese laar werd in deze vergadering be- eedigd. Van de Commissie Ver gunningen Personenvervoer was bericht ingekomen, dat aan de Z.V.T.M. vergunning was verleend een dagelijksche autobusdienst HulstAxelTerneuzen te ex- ploiteeren, als aanvulling op het railvervoer HulstAxelTerneu zen. Omtrent de frequentie van dezen dienst kon de Voorzitter nog geen mededeelingen verstrek ken. Het raadsbesluit tot toe kenning van een opbouwtoelage aan personeel in gemeentedienst, die onafgebroken 9 maanden in dienst zijn geweest, werd door Gedep. Staten goedgekeurd. De buurtschap Schapenbout zal bij het Waterleidingnet worden aan gesloten, indien over het noodige materiaal wordt beschikt en er voldoende deelname is. Met 6 stemmen tegen 5 stem men op den heer Fanoy en 1 stem blanco werd vervolgens tot Wet houder gekozen de heer C. de Putter. De heer M. van Doeee- laar werd benoemd tot lid van de Bouwcommissie in de plaats van den heef De Putter. Het presen tiegeld voor de leden van den Raad werd vastgesteld op 4,-r- met intrekking van het vorig be sluit, waarbij een bedrag van 5 was genoemd, zulks tengevolge van een mededeeling van Ged. Staten. Het voorstel tot het aangaan van een geldleening ten behoeve van het Gasbedrijf voor de* aan koop van enkele toestellen, voor de Chr. Nat. School voor het ver harden van een terrein voor speel plaats en voor de O. L. School voor het aanbrengen van diverse herstelwerken, in totaal tot een bedrag van 17.000, werd door den Raad goedgekeurd. Daar van Ged. Staten bericht was ontvangen dat zijl bezwaren hadden tegen het raadsbesluit van 11 Februari 1947 tot het aangaan van een kasgeldïeening, groot 250.000, maar niet tot een geld leening groot 175.000 werd be sloten een kasgeldïeening tot dat bedrag met een looptijd van 12 maanden aan te gaan. 'Bij de rondvraag werd o.a, dooi een der leden gevraagd de Bios coop op Zondag te sluiten. NIEUWVUET. Feestavond V. V. Zaterdagavond organiseerde de onlangs opgerichte Vereeniginf, voor vreemdelingenverkeer alhier een goed geslaagde feest- en propagandaavond in de zaal van P. Cornells. Na opening door den voorzitter den heer Ahr. Brakman, werden een paar tooneelstukjes opge voerd, afgewisseld door accor- deonmuziek; in de eerste plaats een pantomime voor 2 personen en daarna een klucht in 2 bedrij ven, getiteld „Henkie". Alle spe lers deden Kun best en vooral „Henkie" gaf een goed nummer tje weg. Het tooneelspel viel dan ook bij de toehoorders goed in den smaak. Vervolgens hield de voorzitter een gloedvolle propagandarede voor de vereeniging en spoorde een ieder aan om in het aan staand hadseizoen vooral het strand van Nieuwvliet te bezoe ken en sprak tenslotte den wensch uit, dat velen het werk van V. V. V. zullen steunen door zich spontaan aan te melden als lid der vereeniging. De avond werd besloten met een gezellige danspartij. SLUISKIL. L'itbreidingsfonUs Ziekenhuis. Er wordt hard gewerkt aan de toebereidselen voor de op 3, 4 en 5 Mei te houden grootsche Fancy- fair ten bate van het ziekenhuis. Nadere publicaties volgen binnen kort. De collectes in verscheidene plaatsen van Zeeuwsch-Vlaande ren hebben een prachtig resultaat opgeleverd. Nog dezer dagen werden de Zusters door eenige ijverige collectanten verrast met een collecte uit Biervliet, waar voor zij deze gemeente bijzonder erkentelijk zijn. isami NederlandIndië. Hoewel het speelseizoen de laatste weken zwaar belast was, gaf de Tooneelclub „Ons Genoe gen" uit Terneuzen Zondagavond bij Jacobs een uitvoering, waar voor toch nog een vrij groote be langstelling bestond. De heer Roelans, voorzitter va* de Afd. Terneuzen van bovenge noemde Band wees er in zijn toe spraak op, dat de tijd van onder duiken thans voorbij is en de jon gens er goed aan doen, wanneer zij aangewezen worden voor uit zending naar Indië, hieraan ge volg te geven. Worden zij hij on derduiken ontdekt, dan loopen zij het gevaar nog 2 jaar dienst te moeten doen en na afloop 3 jaar opgesloten te worden. Hij deed een beroep op ouders en verloofden er aan mede te wer ken, dat het onderduiken voor komen wordt. Voorts betoogde hij, dat onze jongens geen mede lijden vragen doch medeleven. Wij moeten ons aaneenscharen om hun belangen te behartigen bij terugkeer in Nederland en er voor zorgen dat zij wederom in hun oude functie hersteld worden. Getracht moet worden dit wette lijk vast te leggen. Wordt lid van de Band en steunt onze Zeeuw- sche jongens. Hierna begon het le bedrgtf vaa „Bén die niet geteld wordt'; tooneelspel in 3 bedrijven door Joh. van Eekelen en Jan Gros- feld. Er zijn in dit stuk sterke momenten. Alfred, zoon uit het eerste huwelijk van den fabrikant Arnold Hermsen met een zan geres, ontvliedt het huis van zijn stiefmoeder die hem zonder moe- j derliefde heeft opgevoed en ge raakt in Amerika onder slechten invloed. Goed spel gaf hij met zijn 20-jarig halfzusje Henny, die zich buiten in de kleine omgeving te veel gevangen gevoelt en er i niet over te spreken is, dat zij j door-iedereen in het gezin nog als baby wordt beschouwd. Indien haar halfbroer, van wien zij veel

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2