xt >lei® Regeling Rechtstoestand Distributienienws SÜ' m de ON DERWIJZERSSAL ARISSEN i Uit de Provincie. TRIBUNAAL TE GOES ■vestji L an i van met Noodwoningen bebouwde perceelen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen DOKIE durf IN: BORIS BAAL DUIKT OP PLANNEN VOOR EEN DROOGDOK TE GENT. Landarbeid voor jeugdige stedelingen „Queen Elizabeth" te Southampton aangekomen Wat de Radio brengt H t zoeken en rapen van Kievitseieren i I I (Slot.) Binnen afzienbaren tijd hoopt het Bureau voor Onteigeningen op deze wijze voor elk complex noodwoningen de beschikking te hebben over èen nauwkeurige situatiekaart, waarop de nieuwe bebouwing, de kakastrale grenzen en de erfafscheidingen zijn aan gegeven. Door de groote schaal, waarop deze kaarteering is uitge voerd kan de oppervlakte van de inbeslag genomen perceelsgedeel ten zoo goed mogelijk worden bepaald en zal nadere verreke ning van de opstalvergoeding in verband met de latere opmeting van het kadaster, achterwege kunnen blijven. Dit ter tegemoekoming aan be langhebbenden, zoowel als aan de Gemeente, zoodat na enkele jaren niet wederom een kleine wijzi ging ten voordeele of ten nadeele van een der partijen in deze op stalvergoeding moet worden aan gebracht. In de betrokken Gemeente wordt vervolgens door een Jurist, bijgestaan door een ter plaatse bekend Adviseur, een zitting ge houden ten Gemeentehuize, waar bij de betrokken grondeige naren, mede-eigenaren, erfpach ters, vruchtgebruikers, hypo theekhouders en andere zake lijke gerechtigden worden opge roepen. De belangen van eventueele pachters, die hierdoor een ge deelte van hun pachttermijn mis sen, worden evenzoo in aanmer king genomen. Aan de hand van de kaart wordt op de zitting dan de mo gelijkheid geopend een voorloo- pige overeenkomst te sluiten om het betrokken perceel of perceels gedeelte aan de Gemeente voor den duur. van 10 tot 30 jaar af te staan, ter vestiging van het za kelijk recht van opstal. De Gemeente verplicht zich hierbij harerzijds tot uitkeering van een jaarlijkscbe opstalver goeding berekend naar de opper vlakte in vierkante meters. Deze gronden keeren dus we derom in eigendom terug bij be langhebbenden, na afloop van de betrokken termijn of zooveel eer der als de Gemeente goedkeurt. Deze termijn houdt verband met de vermoedelijke levensduur van de noodwoningen. Zij die de voorkeur geven aan definitieve afstand van hun gron den kunnen dit op de zitting ken baar maken. Bijzondere bedingen b.v. ten aanzien van erfafscheiding, uit wegen etc. worden geregeld en belanghebbenden wordt eventueel een termijn van enkele weken gegeven om zich te beraden. Iedere belanghebbende wordt aangeraden op deze zitting zooveel mogelijk In persoon te verschijnen en bij verhindering zich te laten vertegenwoordigen door een last hebber met schriftelijke opdracht. Hierna wordt een tweede zit ting gehouden, waarhij het voor- loopige contract en de bijbehoo- rende kaart onderteekend wordt. De perceelen of perceelsgedeel ten, waarvan de eigenaren wei geren met een redelijke opstal- vergoeding accoord e gaan, die nen voor definitieve onteigening, t n.v. de Gemeente te worden voorgebracht. In de vengoeding voor het ver- leenen van het recht van opstal is de waardevermindering van den grond door de daarin geplaatste fundamenten etc. begrepen, ter wijl de Gemeente de verplichting heeft deze gronden na afloop van de termijn geëgaliseerd op te leveren. De gronden keeren auto matisch na afloop van de gestelde termijn c.tj.de door de Gemeente bedongen optietermijn aan be langhebbenden in eigendom terug. Aangezien de Gemeente voor het aangaan van deze transacties in het algemeen goedkeuring van Gedeputeerde Staten behoeft waarmede tijdverlies gepaard gaat en ook belanghebbenden in verband met de rechtszekerheid rieele weg. Na het sluiten van de verdere afwikkeling van het contract zoo mogelijk langs nota- rieele weg. Na het sluiten van de voorloopige overeenkomst is echter voor belanghebbenden de erkenn'ng van hun aanspraken reeds bereikt. Daarna volgt de registratie en de overschrijving in de kadastrale registers te Middelburg van de betrokken akte met de aange hechte en door partijen gewaar merkte kaart, zoodat vervolgens de aanslag in de grondbelasting ten name van de Gemeente kan komen. De Fiscus voortvarend als steeds legde in vele gevallen aan de gedupeerde eigenaren van te voren onbebouwde-gronden reeds een aanslag in de grond belasting voor bebouwden grond op, indien thans noodwoningen op' hun perceelen voorkomen. Bespreking met den Ontvanger vari de Belasting hebben ertoe geleid, dat deze aanslag voor- loopig kan worden opgeschort, in afwachting van de definitieve regeling van de rechtstoestand dezer gronden. In den loop van dit jaar zal dus een einde worden gemaakt aan de heerschende rechtsonzekerheid en reeds nu heeft een der Burge meesters het voornemen te ken nen gegeven de toekomstige exploitatie van deze noodwoning complexen in een woningbouw corporatie onder te brengen, ten einde de bewoners nauwer te betrekken in deze aangelegenheid. Moge de jaren weldra aanbre ken, dat deze tijdelijke noodwo ningen voor verdere bewoning on geschikt worden verklaard en de ruimen termijn, die voor de vor dering van den ondergrond is gesteld ingekort wordt, wegens het in voldoende mate aanwezig zijn van definitieve woningen in het nieuwe herbouwplan, tot heil van vVest-Zoeuwscb-Vlaanderen. lerteni P mm ad\jmj mding' des m 'rfid Terwijl de haveninstallaties brandden, opende Dokie Durf het vuur op Pargel's duikboot .Stop, stop", riep Pargel ont zet'. ,,Wij moeten het in der minne schikken." Gelukkig was Dokie sportief. Hij richtte zijn wapen op de boeg van het éénmansvaartuig. De kogels doorboorden de wand als of het een sardineblikje was. Pargel zag, dat zijn vaartuig was getroffen. ,,Laat die doodkist maar alleen zinken" prevelde hij. Daarop nam hij een koene duik. Inmiddels waren snelle politie- boten, door het geluid van Dokie's stengun geleid genaderd. En aan gezien een man niet zo lang on der water kan blijven als een duik boot, werden Gorgel, Pargel en hun handlangers gearresteerd. Ook Diokie werd voor de zeker heid in zijn kraag gepakt, want wanneer een man in een geordend land op de boot van een ander schiet, moet zijn zaak nu eenmaal i worden uitgezocht. «nfonino- olrtp's hand pis- Een Gentsche particuliere on derneming heeft plannen uitge werkt voor haveninstallaties te Gent, die het dokken van schepen van 17.000 ton mogelijk zouden maken. De verwezenlijking van deze plannen zou evenwel afhangen van de verbreeding der sluis van Temeuzen, daar de tegenwoordige afmetingen de groote schepen den toegang tot de haven van Gent belemmeren. MIDDENSTANDSEXAMEN. De directeur van den midden stand zal ook dit jaar namens den Minister van Economische Zaken aan dengene, die in een examenplaats met de hoogste cij fers slaagt voor het Midden standsdiploma handelskennis, een geschenk uitreiken. Zooals hekend, worden deze examens dit jaar in 47 plaatsen afgenomen. Aan dengene. die de beste cijferlijst van het geheele land heeft, zal bovendien de. bron zen legpenning van het Ministerie worden toegekend. WATERLANDKERKJE. Bazar. Op Dinsdag 5 April hield het bestuur van de Stichting Nieuw bouw O. L. School te Waterland kerkje een vergadering in het Ge meentehuis. Er werd besloten over enkele maanden een bazar te houden t.b.v. de Stichting. Om evenwel zoo'n bazar te doen slagen, zou van alle zijden moeten werden medegewerkt. In verband hiermede zou dan ook een dringend beroep gedaan worden op alle inwoners der ge meente omhun beste krachten, gedurende dien tijd hiervoor te geven. Teneinde de verschillende werkzaamheden te kunnen ver deden, zou binnen zeer korten tijd een bijeenkomst gehouden worden waar alle dames en heeren wor den uitgenoodigd en zich als me dewerker (ster) kunnen opgeven. ZIERIKZEE. Sportvliegtuig maakt noodlanding. Woensdagmiddag tusschen 3 en 4 uur heef. een sportvliegtuig op weg van Zuid-Engeiand naar Oslo tusschen Brouwershaven en Bruinisse een noodlanding ^moe ten maken wegens een defect aan de propeller. Vlak voordat het toestel den grond raakte, sprong de piloot, de 26-jarige Noor K. Maas uit het vliegtuig, waardoor hij enkele schrammen en brandwonden opliep. Het vlieg tuig vloog op den grond in branch De piloot werd per ziekenauto naar het ziekenhuis te Noord- Schouwen vervoerd waar hg werd verbonden. Hij bleek slechts licht gewond. Explosie in schip. Donderdagmorgen om ongeveer 7 uur vond aan boord van het m.s. Johanna liggende aan de Nieuwe Haven te Zierikzee, eigenaar de heer Verbrug te Colijnsplaat een explosie plaats, waardoor de schipper P. Wessels zware orand- wonden aan handen en gelaat op liep Hij werd naar het zieken huis te Noord-Schouwen vervoerd. Tengevolge va.n deze ontploffing sneuvelden aan den havenkant verschillende ruiten. Donderdag is verschenen St hl. H 116, besluit van 12 April 1947 tot herziening van de salarissen van de onderwijzers bij het lager onderwijs. Deze herziening geldt met terugwerkende kracht van 1 Juli 1946 af. De jaarwedde van den onder wijzer, die niet de akte als hoofd onderwijzer bezit, bedraagt 1710, na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren telkens te verhoogen met 90. Na 6 en 8 dienstjaren telkens te verhoogen met ƒ180. Na. 10, 12, 14, 16, 18 20 dienstjaren telkens te verhoo gen met ƒ90. De jaarwedde van den onder wijzer, die de akte als hoofd onderwijzer bezit, bedraagt ƒ1980; na 1, 2 3 en 4 dienst jaren telkens tte verhoogen met ƒ90; na 6, 8, 10, 12 en 14 dienst jaren telkens te verhoogen met 180; na 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te verhoogen met ƒ90. Nieuw is de bepaling dat de tijd, dien de onderwijzer na 10 April 1939 en vóór 15 Juni 1940 in militairen dienst heeft doorge bracht voor zoover hij in het be zit was van een akte van be kwaamheid als onderwijzer, mede als diensttijd wordt aangemerkt. Ook is gehandhaafd de in bezet tingstijd tot stand gekomen be paling, volgens welke ook als diensttijd wordt aangemerkt de tijd, dién de bezitter van de akte van bekwaamheid als onderwij zer na 31 December 1933 als zelfstandig kweekeling met akte is werkzaam geweest. Aan de bepaling in zake den z.g. fictieven diensttijd is een ruimere redactie gegeven. Het toekennen der extra beloo ningen bij het gewoon lager on derwijs heeft thans geen vasten vorm meer. Daartegenover kan de Kroon bepaalde bevoegdheden, die van bijzondere beteekenis zijn voor het lager onderwijs afzonder lijk beloonen. De jaarwedde van het hoofd en den onderwijzer eener school voor voortgezet gewoon lager onder wijs wordt verhoogd met ƒ180 indien hij. behalve de akte van hoofdonderwijzer, de bevoegdheid bezit tot het geven van lager on derwijs in tenminste een der vol gende vakken: Fransch, Duitseh, Engelsch, handenarbeid, licha- In tegenstelling tot het vorig jaar, toen de regeling van ..Land arbeid door jeugdige stedelingen" werd verzorgd door het rijksar beidsbureau, zullen dit jaai de hij de Nederlandsche Jeugdgemeen schap aangesloten jeugdorganisa ties, in samenwerking met de Stichting voor den Landbouw, deze werkzaamheden regelen. De raad van afgevaardigden van de in de Nederlandsche jeugdgemeenschap samenwerken de jeugdorganisaties heeft op 14 Maart j.l. besloten tot het ver- leenen van medewerking aan de „pootaardappelenoogst". welke valt in de periode van 8 Juli tot 15 Augustus a.s.. De teelt van pootaardappelen is niet alleen van belang voor onze voedsel voorziening. doch ook voor den export. Dooi' een groot tekort aan landarbeiders wordt de taak van den landbouw echter ten zeerste bemoeilijkt. De gebieden die met het groot ste tekort te kampen hebben zijn enkele polders in Noord-Holland. Zuid-Holland, Noord-West-Bra bant en deelen van de provincies Groningen en Zeeland. Jongens boven 14 jaar kunnen hier bij den -oogst worden inge- scliftkcld Het gebruikelijke landbouw- tariefioon van f 1.50 per 100 m. dat ook aan de leden der jeugd organisaties zal worden uitge keerd, komt voor een volwassen arbeider neer op 10 of 12 per dag. Bij een 9-urigen werkdag kunnen de jongens gemiddeld 4 5 per dag verdienen. De jeugdorganisaties kunnen groepen van 30 tot 40 deelnemers samenstellen welke gedurende 14 da-ren een werkkamp zullen vor men. melijke oefening (akte's, handels kennis, landbouwkunde, tuin bouwkunde, vrouwelijke handwer ken of eenvoudige huishoudkunde mits dat vak als verplicht in het leerplan is opgenomen. De marges voor de hoofden en onderwijzers aan ulo-scholen zijn afhankelijk van de akten, welke zij bezitten. De hoofdmarge voor alle soor ten van scholen is dezelfde, gedif ferentieerd in twee groepen naar gelang het aantal onderwijzers, dat aan de betreffende school ver bonden is. Voor de toepassing van deze bepaling wordt hij, die aan een openbare school een betrekking van hoofd of van onderwijzer tij delijk waarneemt, zoomede hij, die aan een bijzondere school voor een bepaalde tijd tot hoofd of tot onderwijzer is benoemd, gelijk gesteld met een onderwijzer, die voor vast is benoemd. Voor de scholen voor buiten gewoon onderwijs gelden dezelfde salarissen als voor die voor ge woon lager onderwijs, met dien verstande,, dat de extra marge verhoogd is van 270 tot 360. In het algemeen moeten deze grondsalarissen verhoogd worden met de extra toelagen, welke het Staatsblad G 13 toekent, Woensdagavond is de Queen Eizabeth", die enkele dagen ge leden met de haven van Sout hampton in zicht aan den grond was geloopen, met 50 uur vertra ging te Southampton aangeko men. De 59-jarige kapitein Ford van de White-Star" Maatschap pij, die zich op het oogenblik van het aam den grond loopen od de commandobrug van het schip be vond zoekt de oorzaak in de traagheid van een 85.000 ton me tend schip, wanneer het in ondiep water zijn koers moet wijzigen. De kapitein van het Amerikaan- sche vlaggeschip „Amerika", dat Woensdagavond tengevolge van den mist 6 uur te laat uit New- York te Southampton is aangeko men, noemde de scheepvaartsitu atie bij Southampton primitief en voor een groote zeehaven schan delijk. Volgens hem moeten de hoeken in het vaarwater bij Cal- shot, waar de Queen Elizabeth" aan den grond is geloopen en waai' volgens dezen kapitein de laatste 30 jaar ieder groot schip, dat hij kent, vroeg of laat is vast- geloopen, worden weggegraven. A. van Swaal, landarbeider te Hengstdijk: geen verdere inter- neering en ontzegging rechten. L. Oppeneer, grondwerker te Schoondijke: iy2 jaar interneerlng tot 16 October 1948 en ontzegging rechten. F F. van Meir, bootsman te Terneuzen: 2% jaar interneering tot 16 October 1949, verbeurdver klaring radiotoestel en ontzegging rechten. (Z. Dgbl.) ZATERDAG 19 APRIL. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Zang en piano; 11.00 Voor continu- bedr.; 11.45 Fam. ber.; 12.00 Gram 12 35 Piano-duo; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Gram.; 14.15 Sportpraatje; 14.30 Radio Philh. Orkest; 15 30 van boek tot boek; 15.45 Miller sextet; 16.15 Lezing; 16 30 A.J.C.-uitzending'; 16.55 Gram.; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nws 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Kamerorkest; 19.30 Voor de rijpere jeugd; 19.45 Wederopbouwrubr.20.00 Nws.; 20 15 Cabaret; 21.30 Soc. com mentaar: 2145 The Ramblers; 22.15 Hoorspel; 22.45 Joban Jong; 23.00 Nieuws; 23.15 Hobbyhoek; 23.30 Naehtvoorstelling. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.05 Morgen- aoncert; 9.50 Gram.; 1100 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.30 Klaas van Beeck; 13.00 Nws.; 13.15 Metropole orkest; 14.00 Gram.; 15.10 Debutanteneoncert; 16 00 Gram 16.30 Causerie; 17.00 De Wigwam; 18.15 Journ. Week overzicht; 18.30 Buffalo Bill; 19 00 Nws 19.15 Amusements orkest: 19.45 Klankbeeld; 20.00 Nws.; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.00 Muz. tombola; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws.; 23.25 Gram. Zitting van Woensdagmorgen. De zaak van Theophilus H. Scherbeijn, landarbeider te Hoofd plaat, was in een minimum van tijd behandeld. Hij was lid ge weest van de N.S.B. en hoewel hij in 1942 er uit wilde gaan, bleef het bii een voornemen, zoo zeide hii. Verder was hij lid van de W. A. en had hij nog enkele on- origineele N.S.B.-zonden op zijn geweten. Zijn ergste fout was, dat hij als landwachter een spoor- lrin heeft bewaakt. Mr. A. Bolle, de verdedigster, noemde hem een brood-N.S.B.-er- De en zeide, dat hij zich aansloot bij de Landwacht om zijn gezin te kunnen onderhouden. Verdedigster vroeg voor besch. directe invrij heidstelling, waartóe het Tribu naal echter niet overging. Uitspraken van 16 April. M. F. Notebaert te Schoondijke, geen verdere interneering en ont zegging rechten. J. L. de Neve, landarbeider te Zuidzande: geen verdere inter neering en ontzegging rechten. P. L. de Neve, landbouwers- knecht te Zuidzande: geen ver dere interneering; verbeurdverkla ring vermogen en ontzegging rechten. P. A. van Mol, winkelier te Hontenisse: geen verdere inter neering; verbeurdverklaring ver mogen tot 1500,—, alsmede radiotoestel en ontzegging rech ten. Het zoeken, en rapen van kievits eieren is tot en met 19 April a.s. toegestaan. Het mag op gronden van derden slechts geschieden in tegenwoordigheid van den eigenaar der gronden of met diens schrif telijke toestemming. Is een ander dan de eigenaar gebruiker der gronden, dan is het gezelschap of de schriftelijke toestemming van den gebruiker vereischt. De geraapte eieren mogen tot en met 21 April a.s. worden ver handeld. Met het oog op den vrij wel in het geheele land geconsta- teerden achteruitgang van het aantal kieviten ia een loyale na leving van deze voorschriften dringend gewenscht. VERSTREKKING VAN SCHOENENBONNEN. HCt Centraal Distributiekantoor deelt ons mede. dat de distributie diensten van 21 April a.s. af, op nader bekend te maken dagen aan een ieder met inbegrip dus van degenen wier stamkaartnummer eindigt op een der cijfers 7, 2 of 5 die sedert 1 April van het vo rig jaar geen schoenenbon tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel heeft ontvangen, een schoenenbon naar keuze van den aanvrager zullen verstrekken. De tweede distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel móet worden overgelegd. De bonnen 612 en 614 zullen van het inlegvel verwijderd worden. Voorts zal na vermelden datum aan kinderen, geboren in April van een der jaren 1932 t/m 1945, alsmede aan kinderen geboren in Juni 1946 een schoenenbon wor den verstrekt van de soort en maat, welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Deze laatsten komen in Juni a.s. niet opnieuw voor een verjaardag- bon in aanmerking. Van het in legvel, hetwelk met de TD moet worden overgelegd, zal bon 604 worden verwijderd. ,25 :e b sreer, landel evaaï ingsgl og erf n ha .-i 'i id vj^H i tacibJ Duij^^H "bral and i van iet b n jolan '_j .ogra 53 a »P Hk •illinj irde. de rij rots! raarJ f vod te zlJ. I londt en TDE teeiy :er 1

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3