UIT DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING ï.4ïvS En al die „dienstauto's" dan? Binnenlandsch Nieuws Heden gaat Helgoland de lucht in DE TOLUNIE "UffiïïSiS--»*» der rSj»- ffn Begrooting van openbare werken en wederopbouw »«oi VERDRONKEN. Pachtvoorziening 1947 Reacties op terechtstelling van Dov Gruner tusschen Nederland, België en Luxemburg en de tarieven TWEEDE KAMER. De voorzitter zal in de verga dering der Tweede Kamer van Dinsdag 22 April mede het voor stel doen om na de interpellatie van den heer Joekes aan de orde te stellen het wetsontwerp inzake het kinderrecht, met d.en ver stande, dat de beraadslaging hier over niet zal aanvangen vóór Dinsdag 29 April. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft Donder dagmiddag de behandeling voort gezet van de begrooting van Openbare Werken en Wederop bouw. De heer Woudenberg (P. v. d. A.) verklaart, dat er naast cri- tiek op het werk van den weder opbouw ook ongerustheid ten deze is in den lande. Desondanks meent hij, dat afgewacht moet worden, wat de nieuwe bewinds man zal doen. Met een der vorige sprekers is de heer Woudenberg: van mee rling, dat het volk ervan moet worden doordrongen, dat het her stel van de schade een nationale aangelegenheid is. De geest in het volK met betrekking tot den wederopbouw is zijns inziens vol komen bedorven. Verder wijst spreker erop, dat vele gemeentebesturen in het ver leden getoond hebben in staat te zijn tot het leveren van zeer goed werk op het gebied van den wo ningbouw. Spreker beveelt ten aanzien van de kleinere gemeenten aan, te zoeken naar vormen, waarin haar werkzaamheid kan worden aangepast aan die van de hoogere organen- Hoe staat het verder met de deskundigheid van de in- koopers van wederopbouw- materialen en in het buiten land en met het toezicht van de Regeering op de materia len, die voor onze deviezen worden aangekocht? Hoe voorts met de distributie van materialen, waarover vooral uit Zeeland ernstige klachten komen? Tenslotte verklaart spre ker, dat zijn fractie er af gezien overigens van eenige 'ordening in het bouwwezen geen enkel bezwaar tegen heeft, dat particulieren den woning-bouw voor eigen ex ploitatie ter hand nemen. De heer Zegering Hadders (P. v d V.) vraagt den Minister de taak' der Streekbureaux zooveel mogelijk te doen overeenkomen met die der diensten voor ge meentewerken in de groote ge- meenten en, verder waar doenlijk, de plaatselijke en strekehjke aan nemers in te schakelen. Er worde voorts zooveel mogelijk materiaal beschikbaar gesteld voor den woningbouw. Spreker pleit voor den aanbouw van kleine beton- woningen en drinft, aran1 nigheid en eenvoud bi) allen we- regeling schijnen vele particuUe ren toch nog met groote moerhjk- heden te kampen te hebben. De hypotheekbanken zijn "°g niet bereid de hypotheken te ver- StKaneSe Minister mededeelmgen doen over het overleg, dat door de directies dezer banken met de Regeering ten deze wordt ge plwit? de onteigeningsprocedure betreft, dringt spreker erop aan, dit het besluit F 67 van kracht blijft tot een algeheele herziening van de Onteigeningswet aan 0f Viet betrekking tot den D.U .W. vraagt spreker den Mmister zj invloed aan te wenden, opdat de vrije bedrijven door de werkzaam heden van dezen dienst met m lipt gedrang komen. =De Regeering zoo besluit snreker, diene voorts zoo spoedig mogelijk een wetsont- werp in, dat recht doet we dervaren aan hen, die den to betaalden voor het heek^volk. np heer Koeiemans (O.p.JN.I De woningbouw steekt daar J ecbter vrij droevig af oorlog. H0t moet situatie' van den atgelooi»» dit ,-rroote bezwaar tegen deze be achter, t Verder drukken de zwaarste lasten van s^^ak- herstel op de economisch zwak^ keren Spreker stelt de result* ten van de spoorwegen aan den wederopbouw ten voorbeeld en hnlt aan op nationaliseermg van het bouwbedrijf. Verder oefent hij critiek op den aanbouw van groote bankpercee- ien, bars en dancings. Daaraan is n.et in de eerste plaats behoeite. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer Neher, sluit zich aan bij de waar- deerende woorden, in deze verga dering gesproken aan het adres van Ir Ringers. Wat het ter lezing verstrek ken in de kampen van de bladen „De Waarhe.d" en „De Vlam" betreft een kwestie aangeroerd door den heer Schipper stelt spreker zich op het standpunt, dat daar elk hlad ter inzage ge legd mag worden, dat publiekelijk in Nederland verschijnt. Met betrekking tot de alge- meene klachten over den weder opbouw wijst spreker erop, dat bij menigeen in de bezettings jaren de idee had postgevat, dat eens, na de bevrijding, alles wat vernield was, schooner dan ooit tevoren zou worden opgebouwd. Materialen werden aanwezig ver ondersteld. De werkelijkheid aeeft helaas niet kunnen beant woorden aan deze illusie. Deze teleurstelling trachten velen af te reageeren door alle schuld te schuiven op de „centralisatie". In dit verband zegt spreker, dat het In zijn voornemen ligt de grootere gemeenten zeer zeker „en taak te geven in het kader van den wederopbouw en aan de kleinere gemeenten in groepsver band. De moeilijkheden, waarmee de wederopbouw voornamelijk te kampen heeft, zijn het te geringe aantal geschoolde bouwvakarbei ders en het gebrek aan mate riaal. De animo, om in de geteis terde gebieden te werken, is niet -bijster groot. Wat de „papierwinkel betrett. wijst spreker erop, dat weliswaar eenige beperking mogelijk zal zijn, maar het groote aantal scha degevallen, en derhalve het groo te bedrag, dat daarmee gemoeid is, een behoorlijke controle nood zakelijk maakt. Er is verder geklaagd over te langzame behandeling van som mige zaken. Spreker heeft die gevallen onderzocht en bij eenige inderdaad te groote vertraging geconstateerd. Alles zal worden gedaan dit te voorkomen. Wat een rechtvaardige verdee ling der schadelasten betreft, het binnenkort in* te dienen wetsont werp zal beide Kamers voldoende Gelegenheid bieden hierover nog van gedachten te wisselen. Zoo veel mogelijk zal noodwoningbouw worden vermeden. Spreker ver klaart zich gaarne bereid de Ka mers op de hoogte te houden van de reeële zaken. In dit verband deelt hij reeds mede, dat aan het samenwonen" de eerste jaren nog geen eind zal kunnen worden °emaakt. Integendeel, de eerste far en zal er zelfs nog meer moe ten worden „samengewoond Spreker deelt de meening. dat m het bouwwezen neg veel kan worden gerationaliseerd. Van verscheiden zijden werd gevraagd om versnelling van de onteigeningsprocedure Hieraan wordt gewerkt waarbij er echter voor moet worden gewaakt, dat de versnelde procedure gelegen heid gaat bieden tot „détoume- ment de pouvoir". Wat betreft den aanbouw van boerderijen kan spreker nog geer gunstiger perspectieven openen. Ook de Minister zegt waardeering te hebben voor de radiopraatjes van de spoorwegen. Hij geloori echter niet dat het juist zou zijn, wanneer zijn dienst dit voorbeeld precies navolgde. Geregeld zal echter aan publiciteitsorganen mededeeling worden gedaan van den stand van zaken. Inzake de opmerkingen, ge maakt met betrekking tot den DUW., de loonen der D.U.W.- arbeiders enz zal spreker con tact opnemen met zijn amhtge- nooten Wat het hout betreft, dit is momenteel zeer moeilijk uit de Noordelijke landen te betrekken. De Minister van Verkeer en Waterstaat Ir H. Vos kon met betrekking tot de plannen voor den IJssel en de brug bij Does- burg niet meer toezeggen dan dat zoo groot mogelijke spoed zal worden betracht. I De begrooting van openbare werken en wederopbouw wordt vervolgens z. h. s. aangenomen. geling ten aanzien van Water- staatsgronden. Andere leden konden zich met het desbetreffende vocc-stel ver eenigen. Sommige leden, vestig den er de aandacht op, dat in een rede, gehouden door den Minister van Justitie in de Tweede Kamer ten eerste het recht van den pach ter op het alsnog oogsten van de vruchten wordt betwist, en ten andere wordt gesteld, dat de pach ter slechts belang heeft bij een behoorlijke vergoeding, zonder dat het voor hem van gewicht is, of hij eenigen opzeggingstermijn krijgt. ben en ander nu werd niet in overeenstemming geacht met het betoogde in de Memorie van Ant woord, weshalve op nadere toe lichting van dit punt werd aange drongen. Enkele leden bepleitten, dat bij de bepaling van den opzeggings termijn zou worden gerekend met de belangen van de voedselvoor ziening. Sommige leden betreurden, dat bij een ontwerp-artikel was voor gesteld, de vaststelling van de schadevergoeding aan de Pacht- kamer op te dragen. Het gebruik der buitenland- sche credieten. De heer W. H. Fockema Andrea, die een bezoek heeft gebracht aan de Ver. Staten en Canada ter be studeering van den economischen toestand aldaar en voor het voe ren van financieele besprekingen, verklaarde Woensdag te Montreal, dat de door Nederland sinds het einde van den oorlog ontvangen buitenlandsche credieten niet wer den verkwist aan luxe goederen, doch integendeel werden geïnves teerd ten behoeve van het herstel van Nederland. Hij wees er op, dat het groot ste 'gedeelte in kapitaalgoederen werd geïnvesteerd, doch dat ook een gedeelte moest worden ge bruikt voor den aankoop van levensmiddelen. Hij was van meening, dat een groot deel van het Canadeesche crediet van 125 millioen pond sterling wordt uit gegeven voor den aankoop van Canadeesche tarwe, hoewel hem niet de grootte van het bedrag he kend was, dat hiermede gemoeid is. Volgens radio Moskou is in kinderziekenhuizen te Moskou met goed gevolg gebruik gemaakt van streptomycine ter genezing van tuberculeuze meningitis. Het meerendeel der kinderen, dat de streptomycine regelrecht de hersenen ingespoten had ge kregen, werd van de ziekte gene zen Op een bijeenkomst van Moskousche doktoren is een reso lutie aangenomen om gebruik van dit geneesmiddel in breeden kring te propageeren. De 6-jarige Marianneke v. d. S., uit de P. C. Hooftstraat te Zwolle, raakte aan de Vondelkade in de Nieuwe Vecht en verdronk. WAPENARSENAAL BIJ SCHOOLJONGENS. Een compleet wapenarsenaal werd Woensdagavond door de po litie te Rotterdam bij vijf jongens ontdekt. Het bevatte drie bajo netten, een karabijn, een stengun, een cylinderrevolver, 4 klewangs, 3 handgranaten, 2 wapenstokken, een pistool voor lichtkogels, een lichtkogel, een alarmpistool, een band scherpe patronen en 4 gas maskers. De politie had argwaan gekre gen, toen zij des avonds omstreeks 10 uur drie jongens, waarvan een met een stengun, aanhield, waar na zij een onderzoek instelde. De leeftijden der jongens varieeren van 15 tot 18 iaar. Een hunner is kantoorbediende de rest zit nog op de schoolbanken. NEKKRAMP TE REIJMERSTOCK-GULPEN De laatste dagen deden zich te Reymertstock-Gulpen bij school kinderen ziektegevallen voor, waarvan men den aard niet direct kon vaststellen. Een der kinderen, die ter verpleging in het zieken huis Calvariënberg was opgeno men bleek te lijden aan nekkramp. Daar alle andere kinderen soort gelijke ziekteverschijnselen ver toonden, is het vrijwel zeker, dat ook de andere 9 kinderen nek kramp hadden. Onmiddellijk zijn maatregelen getroffen, om de verdere versprei ding van deze ziekte tegen te gaan. De burgemeester van Gul pen heeft de scholen in Re,mer- stock doen sluiten en een verbod uitgevaardigd voor de kinderen, om scholen buiten Reymerstock te bezoeken. Alle bijeenkomsten in dit dorpje zijn tot nader order afgelast. Tot nu toe heeft zich geen enkel geval met doodelijken afloop voorgedaan. JONGETJE OVERREDEN. Het twee-jarig zoontje van de familie S. van F. uit Blaricum, die Donderdagmorgen al spelende onder een geparkeerde auto was gekropen geraakte, toen de chauffeur' de wagen optrok onder de wielen en was op slag dood. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Dinsdagmiddag reed op den Kloosterweg te Waalwijk een luxe wagen, bestuurd door v. d. H., ter wijl zekere v. d. B„ per rijwiel voor den wagen uitreed. Plotse ling sloeg v. d. B. links af, tenge volge waarvan hij door de auto gegrepen en vrijwel op slag ge dood werd. Het slachtoffer was 31 jaar en ongehuwd. Verschenen is het voorloopig verslag van de Commissie van Rapporteurs over het ontwerp van wet, houdende Pachtvoorzie- ning 1947. Hieraan is het volgen de ontleend: Bij de overweging van dit wets ontwerp in de afdeeiingen der Kamer verklaarden verscheidene leden, tegen voorloopige handha ving van de pachtregebng 1945 geen bezwaar te hebben, omdat een nieuwe regeling van de pacht in bewerk;ng is. Deze leden waren van meemng. dat een nieuwe pachtwet in elk geval voor den lsten Aorvl 1950 haar beslag diende te hebben ver- E^.nige leden deelden de er t-ek, in de Tweede Kamer geoefend oo de voorgestelde uitzonderingsre- K.N.M.I. De Bilt bereid zich voor. In aansluiting aan over dit on derwerp reeds gepubliceerde be richten over de groote hoeveel heden munitie die heden op Hel goland zullen worden opgeblazen, verzoekt het K.N.M.I. in De Bilt de medewerking van een ieder, die iets van deze enorme explosie waarneemt. Des middags om 11 uur 59 min. en 57 sec. precies zal de munitie de lucht in gaan. Hier mede zullen waarnemingen op groote schaal gepaard gaan van de hoorbaarheid der explosies De verspreiding van het geluid is bij dergelijke zware ontploffin- gen zeer merkwaardig. Tot op 50 a 100 kilometer kan met het ge luid hooren, maar buiten dit ge bied ontstaat op grooten afstand, 150200 kilqmeter, opnieuw een geluidszöne. Deze geluidsgolven hebben een langen omweg door de bovenlucht, op 40 tot 60 kilometer hoogte, al- gelegd. Zij stellen ons in staat de eigen schappen van deze zeer hooge lagen van den dampkring te lee- ren kennen. De waarnemers, die medewer ken aan de bepaling van de stilte gordel en de snelheid van het ge luid dienen hiermede een groot wetenschappelijk belang en hun berichten zullen dankbaar worden aanvaard. De Engelsche omroep zal het volgende programma uitzenden op de golflengte van 1796 m (alle opgaven in Nederlandschen tijd). 1. Heden 9 uur 45 min.10 uur 15 min. tijdsein van zes punten. Bericht over te nemen maatrege len in het Engelsch en Duitsch; algemeene repetitie^ van het tija- seinprogramma. 2. 11 uur 0 min., 11 uur 15 min, 11 uur 30 min., 11 uur 45 min var 6 r>"nten. Het heg'n van het laatste punt van ieder zestal geeft den juisten tijd; 11 u. 45 min. berichten in Engelsch en "iu!tsch gevo'gd door de mede- ZELDZAAM HUWELIJKS FEEST. De 86-jarige Arie Baas en zijn 84-jarige vrouw Johanna Baas Meulotee te Nieuwerkèrk aan den IJssel zullen 17 April 65 jaar in den echt verbonden zijn. Uit hun huwelijk zijn 12 kinderen geboren, en thans is hun geslacht reeds uitgebreid tot 180 klein- en ach terkleinkinderen. Enkele jaren geleden is het echtpaar van Ca- pelle aan den IJssel, waar het al dien tijd woonde, bij hun dochter te Nieuwerkerk in gaan wonen Beiden zijn goed gezond 'en nog flink, al kan de oude vrouw niet zoo goed meer loopen. KLOOSTERBOER TE OOSTENDE GEARREST KERJ Een Nederlandsch N.S.B.-er is te Oostende gearresteerd od het oogenblik dat hij aan boord van een schip de haven ging verlaten met bestemming Argentinië. Dit schip had toebehoord aan den Oostendschen reeder Nyvïlle, die het zelf in Engeland had aan gekocht, maar 't daarna weer had overgedaan aan een Nederlander die te Knocke woont. Schip 1008 wachtte in de haven van Oosten de op zijn afvaart naar Argenti nië. Aan boord bevond zich nog een andere Nederlander, die zei, dat hij Van den Maagdenburg heette en aan boord als kapitein optrad. De aandacht van de Rijkswacht van Oostende ging vooral naar dezen laatste. De Rijkswacht had inderdaad vernomen dat Van den Maagdenburg in werkelijkheid Jan Kloosterboer was, een oorlogsmis dadiger, die uit een Nederlandsch kamp is ontsnapt en alles in het werk stelde om Zuid-Amenka te bereiken. Daar de gendarmes vermoed den dat Kloosterboer in betrek king stond met andere opgespoor de personen, legden zij de groot ste waakzaamheid aan den dag. Slechts na het bezoek van Ne- derlancjsche inspecteurs werd overgegaan tot het verhoor van Van den Maagdenburg. Toen deze met de Nederlandsche politie werd geconfronteerd, moest hij erken nen dat zijn naam Kloosterboer was. Hij is naar Brugge óverge- bracht. Het onderzoek omtrent de personen met wie hij in betrek king stond wordt voortgezet. deeling of de explosie zal plaats hebben. 3. 11 uur 59 min. 55 sec.12 uur 10 min. 0 sec. iedere seconde een punt, waarbij die op iedere volle minuut worden weggelaten. 4. 12 uur 10 min. mededeeling in Engelsch en Duitsch of explosie al dan met heeft plaats gevonden. De looptijd van de directe golf loopt uiteen van 5 M> min. (Delf- zrjll tot 20 min; (Maastricht). In dè tweede geluidszöne is de duur wegens den grooten omweg nog enkele minuten langer. Teneinde de stiltegordel te kun nen bepalen is het ook van be lang bericht te zenden, wanneer men beslist niets gehoord heeft. Medewerkers worden verzocht op de adreszijde van hun berichten het woord „explosie" te vermel den. Joseph C. Ark Baldwin, voor zitter van het Amerikaansche Comité voor politieke actie inzake Palestina heeft naar aanleiding van de terechtstelling der 4 Jood- sche verzetslieden een week rouw afgekondigd. „Zij sterven voor de vrijheid van hun volk zoo zeide hij „en wij zijn vastbesloten tegen maatregelen te nemen." Het bestuur van den Bond van Joodsche vereenigingen in Frank rijk heeft besloten een protestver gadering te beleggen aan het be gin van de behandeling van de Palestijnsche kwestie door de Ver. Naties. Het bestuur noemt de executie in alle opzichten moord. Dit standpunt wordt gedeeld door het hoofdbestuur van de Zionisti sche revisionisten, dat de Britten in Palestina er van beschuldigt de Zionistische aspiraties in bloed te willen smoren. Senator Gilette, voorzitter van de Amerikaansche Liga voor een vrij Palestina, zeide, dat den Joden slechts een mogelijkheid overblijft, n.l. strijd tegen den wreeden in dringer. „Wij in Amerika willen niet langer neutraal blijven en moeten aan de Britsche terreur en het imperialisme in Palestina een einde maken", aldus Gilette. Een officieele verklaring ran het Joodsche bureau voor Pales tina noemt de terechtstelling een wreedheid en de Britsche politiek in Palestina onwettig. De onlangs tot stand gekomen tolunie tusschen Nederland, Bel gië en Luxemburg is een van de factoren geweest, welke de ope ning van de tarievenonderhandc- lingen tusschen de legaties hij de conferentie van de internationale trade organisation té Geneve, heb ben vertraagd, aldus werd Dins dag medegedeeld. 1 De Nederlandsche gedelegeerde heeft tegenover het uitvoerende comité, bestaande uit de hoofden van de delegaties van 17 landen, een verklaring afgelegd over het standpunt van de drie landen in het licht van de, uit de tolume voortvloeiende n'euwe tarieven. Naar verluidt, deelde hij mede dat het nieuwe tarievensvsteem, zoowel voor hem als voor zijn Belgische coflega, die tevens Luxemburg vertegenwoordigd, een ernstige handicao zou zijn. Ook voor de andere landen zou dit het geval kunnen blijken te te zijn De Nederlandsche tarieven zijn tot nu toe lager geweest dan zij onder de tolunie zullen zijn, ter wijl de Belgische tarieven hooger waren. Nederland en België zijn voor nemens hun concessies, welke zij eventueel op de huidige conferen tie zullen doen, te baseeren op het nieuwe gemeenschappelijke tarief Verzoeken om concessies welke van de andere landen wor den ontvangen, zullen worden behandeld op basis van de oude tELT"; fVöli De meeste der 15 andere lan den zullen ongetwijfeld hun lijsten van verzoeken in het licht van het nieuwe gemeenschappelijke tarief wenschen te herz en Vol gens waarnemers zal dit enkele dagen duren.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2