f Een deskundige! a: Dc economische besprekingen De ontploffingsramp te Texas De a.s. verkiezingen in Britsche 7cne. LCv, let J »n« Itt I vv Jl' VRIJDAG 18 APRIL 1947. INDONESIË Persconferentie van Ramadier Vereenigde Staten erkennen de facto republiek Indonesië Opnieuw een schip in£de lucht gevlogen UIT DUITSCHLAND Joego-Slavië's eischen ten aanzien van Oostenrijk Stakingen in Engeland Pensioenfonds voor den landbouw md, I vest I j soo t jpèj Frankeering bij Abonnement - Temeuzen- WEERSVER.W ACHTIN G medegedeeld door bet K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Zonnig weer. Zw. tot matige wind tusschen O. en Z. Na kouden ochtend flinke stijging temperatuur on der invloed felle zonnestralen, die bijna den geheelen dag aan houdt. Droog weer. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 481- Verschijnt dagelijks Druk ker\) N.V. Firma P. J. van de Sande - Temen zen. Advertentieprijs per mm 10 ct minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. fiubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Naar het schijnt hebben Neder- landsche en republikeinsche krin gen besloten zich niet uit te laten over de ontwikkeling der econo mische onderhandelingen tusschen de Cömmissie-Generaal en de In donesische delegaties, die momen teel bijna dagelijks bijeenkomen. Beide delegaties verklaren hun stilzwijgendheid met hec feit, dat de besprekingen zoo belangrijk zijn, dat een indiscretie de reeds bereikte of aanstaande resultaten wel eens in gevaar zou kunnen brengen. Toch is men van mee ning, dat het verloop van zaken vlotter is en bepaalde aanwijzin gen rechtvaardigen de veronder stelling, dat de onderhandelingen in een verder stadium zijn dan de korte, officieele communiqué's doen blijken. Wat de onderhandelende par tijen aanzet tot voorzichtigheid, hoewei de afgevaardigden er zich van bewust zijn, dat hun belangen geenszins uiteen loopend zijn, is de vrees bij de publieke opinie van hun landen den schijn te wek ken aan prestige in te boeten en den tegenstanders van Lingga- djati argumenten in handen te geven. Hoewel de oppositie tegen het acooord in Nederland veel duide lijker is, is deze ook in de repu bliek, waar de regeering voort durend moeite doet om te bewij zen, dat samenwerking met de Nederlanders mogelijk is, zeer levendig. De huidige besprekingen wor- Paul Ramadier, de Fransche eerste-Minister, heeft tijdens eer. persconferentie verklaard, dat „hij, die op onvoorzichtige wijze leuzen verkondigt, waardoor de nationale solidariteit in gevaar wordt gebracht, zich voor zich zelf moet hoeden". Alle Fran- schen zouden zich voor een der gelijk iemand moeten hoeden. Olschoon hier de naam van Ge neraal De Gaulle niet wordt ge noemd, acht men deze woorden toch als een waarschuwing aan zijn adres. Sprekend over de constitutie, welke door De Gaulle werd aan gevallen, verklaarde Ramadier, dat deze weliswaar niet volmaakt is, maar de we geldt voor ieder een en moet worden geëerbiedigd. De economische toestand van Frankrijk is eenigszins verbeterd door Blums program voor de ver laging der prijzen en de produc tie is 90 van die in 1938 en het dubbele van die onmiddellijk na den oorlog. den vanzelfsprekend beheerscht door de kwestie van de restitutie der vreemde eigendommen. Be paalde verklaringen van republi keinsche zijde hebben den Indruk kunnen wekken, dat men deze restitutie afhankelijk Wilde stel len van de terugtrekking der Ne derlandsche troepen, maar het schijnt, dat de republikeinen niet meer aan deze voorwaarde vast houden. Zelfs indien op dit punt spoe dig bevredigende overeenstem ming wordt verkregen, dan zal het metterdaad noodzakelijk zijn een sfeer van vriendschap te scheppen, zonder welke de Euro- peesche eigenaren bij hun terug keer naar hun ondernemingen,ge vaar loopen een vijandige bevol king te vinden. Zoo zou hun elk initiatief onmogelijk worden ge maakt. Men heeft hier te doen met een psychologische factor, welke dan alleen geen moeilijk heden meer zal bieden, wanneer voor de politieke problemen, die zoo nauw met de economische samenhangen, een oplossing zal zijn gevonden. Het Ministerie van Steenkool en Drijfkracht deelt mede, dat tegen eind Mei 10.00 verplaatste personen in de Belgische steen kool-industrie werkzaam zullen Zijn. Tegen dien tijd zullen zes- a achtduizend krijgsgevangenen in vrijheid zijn gesteld. Een onbekend gebleven vrouw heeft telefonisch aan een persbureau te Parijs medege deeld, dat de groep Stern (een Joodsche verzets-organisatie) ver antwoordelijk is voor het plaatsen van de bom in het Ministerie van Koloniën te Londen. De Regeering der Vereenigde Staten heeft besloten de Indone sische Republiek de facto te er kennen op Java, Sumatra en Ma- doera, aldus een officieel commu niqué. Amerikaansche autoriteiten hebben erop gewezen, dat de Ver eenigde Staten de souvereiniteit van de Nederlandsche Regeering zullen blijven erkennen op het ge bied van buitenlandsche en eco nomische betrekkingen. De plaatsvervangend Joegosla vische Minister-President, heeft ter speciale bijeenkomst van de 'ier Ministers van Buitenlandsche laken over het vredesverdrag met Oostenrijk aangedrongen op het aanspreken van Oostenrijk voor 4in oorlogsverantwoordelijkheid. lij somde een achttal eischen op, tir opneming in het verdrag, na- nelijk: Voorkoming van een nieu we aansluiting bij Duitschland en van Pan-Germaansche propagan da, voorkoming van discriminatie jegens een der vereenigde volke ren, ontwapening en demilitarisa- tie van een zóne van twintig mijl diep rond de Oostenrijksche grens, voorkoming van vestiging van Duitschers in Oostenrijk, voorzie ningen voor repatrieering van verplaatste personen, verplichting tot uitlevering van oorlogsmisda digers, verbod van nazi-organisa ties en waarborging van democra tische rechten aan alle burgers. De Joegoslavische Minister van Buitenlandsche Zaken, Stanoje Si- mitsj bracht vervolgens de eischen op economisch gebied naar voren, in totaal voor een bedrag ad. 375.000.000 gulden. Joego-Slavië is onder geen om standigheden bereid in bespreking te treden over aanspraken op re stitutie van Oostenrijksche eigen dommen, welke in Joego-Siavië geconfisceerd zijn aldus verklaar de hij. Veldmaarschalk Erhard Mïlch, voormalig nazi-onderminis ter van luchtvaart, is te Neuren berg tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. meldt; Tegen een achtergrond van hongerstakingen en Moskousc'ne besprekingen over Duitschlands toekomst spelen zich thans sedert enkele weken voorbereidingen der partijen voor Landdagverkiezin gen in de Britsche zóne op Zon dag 20 April af. Ofschoon de met pamfletten overladen steden de drie ancien van deze zóne (Noordrijn-Westfa- len, Nedersaksen en Sleeswijk Holstein) den indruk wekken van groote politieke bedrijvigheid, speelt zich de politieke machts strijd van de partijen over het algemeen zeer kalm af De over- heerschende indruk bij het aan- hooren van redevoeringen, die kopstukken thans dag aan dag in steden en dbrpen houden, is die van een samenballen van krach ten tegen de Christelijk Demo cratische Unie, die in de voor- loopige Landdagen van Noordrijn- Westfalen en Sleeswijk-Holstein tot nog toe de hoofdrol speelde en in Nedersaksen de Soc. Dem. Partij bijna evenaarde. De verkiezing is in hoofdzaak een machtsstrijd tusschen C.D.U. en S. P. D. en in alle redevoerin gen van Schumacher's candida- ten wordt heftig tegen Adenauer's partij van leer getrokken. In Noordrijn-Westfalen wordt de S.PD. daarbij krachtdadig ge steund door „Zentruim", dat in minister-president Amelunxen een zeer sterken lijstaanvoerder heeft gekregen. De jongste ontwikkeilng in de zóne en de toenemende verwijde ring tusschen de Duitsche bevol king en de bezettingsmacht vindt ook in politieke redevoeringen onverbloemd uiting. Opmerkelijk is, dat naast Adenauer vooral ook Schumacher's partij zich scherp kant tegen voorstellingen van Britsche zijde, dat de laatste voedselmoeilijkheden uitsluitend aan Duitsche instanties te wijten zouden zijn. De critiek op de Britsche poli tiek is in de verkiezingspropagan da zeer duidelijk. De communis tische partij heeft in haar propa ganda de massale protesten der laatste weken rechtstreeks be trokken en deze in haar pamflet ten bestempeld als de eerste golf van Duitsch protest tegen de in ternationale helpers der Duitsche reactionnaire machten. Een van de voornaamste kwes ties bij deze verkiezingen is dan ook of de algemeen heers chende ontstemming uiting zal vinden in een groei van de communistische partij. Veler overtuiging is, dat het debat te Moskou omtrent de OderNeisse grens, een vraag stuk, dat alle Duitschers nader dan wat ook aan het hart ligt, den communisten zal beletten een belangrijke winst te behalen. In de verkiezingspropaganda he®jf over het algemeen het Duitsche verzet tenen de gebiedseischen een belangrijke plaats ingenomen. In het geb ed langs de Neder landsche grens heeft de Zentrum- candidaat minister Dr. Strieker zei s een speciale tournee ge maakt cm als stelling zijner par tij te verkondigen, dat de rech ten der Duitsche bevolking- om over eigen nationaliteit te be schikken onaantastbaar zijn als door God gegeven natuurrecht. Door de S PJD. is tijdens den verkiezingsstrijd het argument gehanteerd, als zou door inwil liging der Nederlandsche eischen, driekwart van de Duitsche olie voorraden aan Nederland toeval len. Van deze zijde werd dezer dagen de voorstelling gewekt als zou het „kapitalistische olie- imperialisme" dreigen, ,de „tra- ditioneele goede verstandhouding tusschen Duitschland en Neder land" in gevaar te brengen. Zoo blijkt dat de groote vraagstukken der internationale politiek niet alleen een schaduw leggen over de beteekenis van deze Landdag verkiezingen, doch ook gebruikt worden voor de opwekking van het nog steeds sluimerende poli tieke leven der meeste ex-Duit- schers. Volgens een telefonische mede- deeling uit het bij Texas gelegen Galveston werd de omgeving Don derdagmorgen vroeg opgeschrikt door een nieuwe ontploffing. Het Amerikaansche vracht schip „Highflyer" met 900 ton ammonium nitraat aan boord is de lucht ingevlogen, terwijl sleep- booten bezig waren het schip uit het dok te halen. Men vreest dat deze nieuwe ex plosie noo- meer dooden en gewon den heeft veroorzaakt. Onmiddel lijk werden ambulances van alle soorten en afmetingen gemobili seerd en naar het havengebied ge bracht. De reddingsploegen staan voor een ontzaglijke taak. Men is druk bezig met het zoeken naar personen, die onder de totaal ver nielde gebouwen begraven liggen. De eerste foto's geven een beeld, dat welhaast alleen door de uit werking van de atoombom op Bi kini geëvenaard wordt. De inwo- hers van Texas hebben een vree- selijken nacht doorgebracht. Ter wijl zij naar verwanten en vrien den zochten, laaiden voortdurend branden op en klonken kleinere explosies. Daar kwam nog bij, dat het gevaar van gasverstikking tengevolge der chloordampen uit de chemische fabriek dreigde. Ieder, die niet van een gasmas ker voorzien was, werd terugge dreven door de politie, die in ra- Stakingen van kleine omvang in verscheidene de'elen van Enge land! belemmeren de voedseldis tributie en steenkoolproductie. Te Glasgow staken 3500 havenarbei ders reeds bijna een maand we gens het ontslag van overbodige arbeiders. Te Londen zijn bijna 1000 spoor wegarbeiders in staking gegaan wegens de aanstelling van een nieuwen ambtenaar, die met de loonberekening is heiast en vol gens de arbeiders geen ervaring van dit werk heeft. Tengevolge van een staking van 1600 mijnwerkers vhn den Penalltamijn in Zuid-Wales gaan 2000 ton steenkool per dag ver loren. Er was beroering in de aardappelwereld! D. w. zniet de tot volksvoedsel bestemde vruchten des velds zelf waren in opschudding gebracht, doch wel was in kringen van hen die trachten het geboortecijfer der Blau wen, Bonten, Eigenheimers en hoe ze verder mogen heeten, op peil te houden en van anderen, die probeeren met het verhandelen en exporteeren der adspirant-patates-f rites den kost te verdienen, onrust en ontevredenheid ont staan. Men was het in die kringen dan niet bijzonder eens met zekere maatregelen en dus werd er een actie op touw gezet, met alle daaraan verbonden attracties als daar zijn: requesten, telegrammen, conferenties enz., enz. En mede tengevolge van dit alles kwam op een blijden dag de verheugende tijding, dat een hpoge meneer, een referen daris nog wel liefst, de zaak eens zou komen bespreken en die meneer zou dan het geval voorleggen aan de aller, allerhoogste instanties die men zich in ons kleine land met de vele hooge ambtenpren slechts kan indenken! Er was dus alle reden tot vreugde en hoop. De referendaris, voorzien van een gedistingeerd uiterlijk en een fraaie actentasch, maakte de verre reis en verscheen ten tooneele. Waarop de met ongeduld en spanning verbeide bespre king volgde. De zaak werd uiteengezet, de meneer luisterde en ten slotte deelde hij mede alles aan de betrokken zeer hooge instanties te zullen voorleggen en toelichten. Tot zoover ging alles prachtig en de hoop op een oplos sing keerde weer, temeer waar men toch minstens mocht verwachten hier met een min of meer ter zake kundig persoon te doen te hebben. Doch hoe wreed werden alle illusies verstoord! Die meneer met dat gedistingeerde uiterlijk en die fraaie acten'asch, die referendaris dus, stelde ook nog een vraag en wel over een zaak, waaromtrent een leerling-koeien- wachter college zou kunnen geven. Die referendaris dan, die eens even die aardappelenkwes tie gaat bespreken en toelich'en bij die heele hooge instan ties, vroeg,.of de aardappelen vóór of na den winter gerooid worden!" Commentaar overbodig. rende vaart in auto's, op motore» en fietsen door de staü reed. Volgens de eerste berichten zijn bij de explosie van de „High flyer" 2 personen gedood en on geveer 30 gewond. Officieel wordt medegedeeld, dat tot nog toe 650 dooden zijn geteld. ken deelt mede, dat met het oog op het zeer binnenkort in te stel len pensioenfonds voor den land bouw met sooed een wetsontwerp gereed gemaakt wordt ter rege- lig van deze materie. Dit fonds zal niet alleen toegan kelijk zijn voor het personeel, maar ook voor de werkgevers en de zelfstandig werkenden. Het is de bedoeling de wettelijke rege ling aldus op te zetten, dat ze niet alleen zal gelden voor het pen sioenfonds in den landbouw, maar eventueel voor elk pensioenfonds in een bedrijfstak, waaraan alle werkenden in dat bedrijf kunnen deelnemen. Over de regeling zal overleg ge pleegd worden met het georgani seerde bedrijfsleven. Wat het fonds voor den land bouw betreft, wordt opgemerkt, dat de voorstellen der Stichting voor d. Landbouw inzake de loon vorming voor het a.s. contract- jaar o.m. inhielden de instelling van een bedrijfspensioenfonds. De regeering is echter van mee ning. dat het buitengewoon be sluit, arbeidsverhoudingen 1945, op grond waarvan de desbetref fende bepalingen zouden moeten worden goedgekeurd en aan de niet bij de" contracteerende partij en aangesloten werkgevers bin dend opgelegd, voor de totstand koming van het bedrijfspensioen fonds een onvoldoenden wettelij- ken grondslag biedt, terwijl een regeling terzake van zelfstandigen langs dezen weg in het geheel niet zou kunnen worden opgelegd. Vandaar het voornemen der re geering deze materie wettelijk te regelen. De voorbereiding en uitwerking eener wettelijke regeling vorderen eenigen tijd, zoodat het niet mo gelijk zal zijn het bedrijfspensioen fonds in den landbouw reeds met ingang van 1 Mei bij het inwer king treden van het nieuwe col lectief contract definitief op te richten- De regeering heeft zich echter bereid verklaard een overgangs regeling te treffen, waarin de in ning der premiën en de doorbere kening daarvan in de producen tenprijzen niet rechtstreeks plaats heeft, doch waarin een en ander op indirecte wijze wordt geregeld. De regeering zal bevorderen, dat in het landbouw-crisisfonds ten behoeve van het op te richten bedrijfspensioenfonds voor den landbouw een bedrag wordt ge reserveerd, dat gelijk is aan het totaal bedrag aan premiën, dat door werkgever en werknemer zou zijn opgebracht, indien het be drijfspensioenfonds, zooals dit na totstandkoming van de wettelijke basis zal gaan functionneeren, reeds zou hebben gewerkt van 1 Mei 1947 af. Dit beteekent. dat de aanspraken der toekomstige verzekerden te zijner tijd zullen worden geacht op 1 Mei 1947 te zijn Ingegaan. Na afloop van den overgangs toestand' zullen als de wet in derdaad tot stand kopit deze bedragen aan het fonds worden overgedragen, waarna de premie heffing een aanvang kan nemen en het fonds overigens op norma le wijze, dus ook uitgestrekt over zelfstandigen, zal kunnen gaan werken. Dr. Kraus. die op last van het militaire bestuur het verloop van de processen te Neurenberg vastlegt, heeft medegedeeld, dat lljalmar Schacht, Hitler's „finan- cieele toovenaar", in 1948 met de generaals Von Witzleben en Hal der plannen heeft beraamd om het bewind van Hitier omver te wer pen. Door het bezoek van den toenrfialigen Brits chen Eersten Minister, Chamberlain, kon het plan niet worden uitgevoerd. Naar aanleid'ng van deze verklaring zal generaal Halder als getuige worden gehoord. rertenj i ml des ru„J >rie: I 5 r- el n^H ding I Bu: I ct. ,25 pcf dot t :;>I evaaUnl ingsgU og eefd n hl, evenlil rd vaatj i tadpJ Dul^H hen, lij Ven™ tijd v#» 1 I andl H van X| rolan T ogra 3 53 !fl' »p H)j aren s'DE qsSl mur U3 a pud n jural Z h| 3UJ|

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1