sifl J' Regeling Rechtstoestand LC »|j T| HELGOLAND 1 I n n 1 ri/ marktberichten int! >J v\r aüöj Van met Noodwoningen, bebouwde perceelen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen Vrijaf op 1 Mei DOKIE DURF INBORIS BAAL DUIKT OP Het snelste vliegtuig ter wereld vloog boven Zuid-Holland Combinatie melkveehouder- meikslijter blijft verboden Financieringsregeling Nieuwbouw 1947, ook voor getroffenen Korte staking bij Philips Vakschool voor meisjes te Coevorden uitgebrand Stalin over censuur Wat de Radio brengt Rapen van eieren van Waterwild KERKDIENSTEN"" ■J I 'est 1% I i. dj J I Van de zijde van het Bureau Onteigeningen en Toewijzingen voor West Zeeuwsch-Vlaanderen ontvingen wij de volgende uiteen zetting: De grondeigenaren en andere belanghebbenden van wien sinds 1945 perceelen in beslag werden genomen ter bebouwing met Nood woningen en Noodgebouwen in West Zeeuwsch-Vlaanderen (voor namelijk in de gemeenten Bres- kens, Oostburg, Sluis en Schoon- dijke) verkeeren sindsdien in een gedupeerde positie. Hoewel de meesten van hen destijds een schriftelijke aanzeg ging hebben gekregen, dat zij op grond van het Londensche besluit van 7 Mei 1945 (no. F 671, deze noodbebouwing op hun gronden moesten gedoogen onder toezeg ging van een nader vast te stel len schadeloosstelling, terwijl de anderen zich mondeling bereid hebben verklaard dit te dulden, ia de toegezegde regeling van den rechtstoestand voor deze percee len tot op den huidigen dag door personeelsgebrek achterwege ge bleven. Deze in het algemeen belang door het Ooilege van Algemeene Commissarissen voor den Weder opbouw opgelegde gedoogplicht is overigens niet zoo'n uitzonder lijk figuur als het lijkt. Reeds in de Telegraaf- en Telefoonwet van 1904 is de ver plichting opgelegd om in voor komende gevallen ter voorkoming vb.n onteigening, masten e.d te gedoogen op particuliere gronden op de Wet ter opheffing van Pri vaatrechtelijke Belemmeringen '27 heeft dit nog uitgebreid tot an dere gevallen, zoodat b.v. de be vestiging van een bordje, vermel dende „brandkraan" e.d. aan particuliere huizen gedoogd moet worden. In Indonesië heeft men voor de Japansche oorlog reeds het voornemen gehad om de erfpacht voor de groote Europeesche Cul tures (rubber, tabak etc.) als een duldplicht te leggen op het In donesische adatgrondenrecht; daar de vroegere domeinverkla ring, waarbij het Gouvernement van Ned. Indië pretendeerde eige naar te zijn van alle gronden, (waarop geen rechten door ande ren middels de openbare registers worden bewezen) in de practijk onhoudbaar bleek te zijn. Bij deze bebouwing met nood woningen wordt den eigenaar het genot van den grond voor lange- ren tijd ontnomen (maximum 30 jaren), zoodat hij gedurende die periode een billijke vergoeding dient te ontvangen en de nieuwe rechtstoestand door overschrij ving in de openbare registers moet worden vastgelegd, dit mede in verband met de grondbelasting etc. In de na-oorlogsche dagen was de voornaamste plicht van de Wederopbouwinstanties: 't schep pen van een tijdelijke woonruimte voor de oorlogsgetroffenen en voor de in dit gebied te werk ge stelde ambtenaren en particulie ren Wie de toestanden in W. Door het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen werd aan de Centrale Werkgeversorga nisaties het verzoek gedaan, te willen bevorderen, dat op 1 Mei aan alle arbeiders, die dit wen- schen, vrijaf gegeven zal worden. Naar aanleiding van dit ver zoek berichtten de Centrale Werk geversorganisaties aan al haar aangesloten leden-werkgevers, dat er ..geen bezwaar tegen bestaat, dat zooveel mogelijk, voorzoover de bedrijfsomstandigheden dit toe laten, aan dit verzoek wordt vol daan. Deze vrije dag dient, naar hun oordeel, te worden opgenomen als z.g. snipperdag of als vrije dag voor eigen rekening." yo--.f.o^'o\o iseuwsch-Vlaanderen destijds ge kend heeft, weet dat tal van moei lijkheden hierbij overwonnen moesten worden. Door de verwoesting waren de kadastrale grenzen op het terrein moeilijk te herkennen, eigenaren e a. belanghebbenden waren vaak afwezig of overleden. De kakastrale kaarten waren verouderd; het herbouwplan was nog niet vastgesteld, zoodat de plaats voor deze noodwoningen vaak moeilijkheden opleverde. Dientengevolge moest de defi nitieve regeling van de rechtstoe stand der perceelen worden op geschort. Aan het onlangs geopende Bureau voor Onteigening en Toe wijzingen voor W. Zeeuwsch- Vlaanderen (gevestigd in het Streekbureau te Oostburg) welk kantoor belast is met de onteige ningen, voortvloeiende uit de her- bouwplannen en de uitvoering van de toewijzingen na de her verkaveling, werd thans ook de regeling van de grondcontracten voor de noodwoningen door de Centrale Directie van de Volks huisvesting in Den Haag opge dragen. Ter uitvoering van deze taak was in de eerste plaats een behoorlijke opmeting na vooraf gaande grensafpaling noodig aangezien de noodwoningencom plexen uiteraard niet pp de kadastrale kaarten voorkwamen. De Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft verleen de hiertoe haar medewerking door meerdere meetploegen be schikbaar te stellen en voerde de kaarteering in Delft uit. De ka dastrale kaarten werden door tusschenkomst van het Hoofd van den Landmeetkundigen Dienst van het Kadaster te Mitf- delburg naar Amsterdam gezon den, waar zij door den Fototeeh- nischen Dienst van het Kadaster op dezelfde schaal gebracht wer den als de nieuwe grondkaarten. Het Hoofd van het Streek bureau stelde voor dit werk de noodige fondsen ter beschikking en verleende alle medewerking, inzake personeel en kantoor ruimte. De Hypotheekbewaarder te Middelburg verstrekte voor de betrokken perceelen redente extracten uit de kadastrale legger met verklaringen, inzake de hy pothecaire bezwaardheid, waarop de Controleur van de Grondbelas ting tenslotte de verschuldigde grondbelasting vermeldde. (iSlot volgt.) Met een snelheid die die van het geluid begint te benaderen Pargel richtte zijn voorsteven scherp op het midden van Dokie Durf's zeilboot. Onder water lanceerde hij zijn verschrikkelijke torpedo! Dokie hoorde een zonderling geborrel in zijn buurt en zag een bellenbaan. Daarop zag hij de torpedo zelf, die met groote snel heid op hem toekwam. Met de moed der wanhoop gooide de detective zijn roer om. en wel met ruim 900 kilometer i per uur raasde Dinsdagmorgen het met twee Rolls-Royce-Der- went-5-motoren uitgeruste En- gelsche Gloster Meteor-Straal- vliegtuig, gemerkt G.A I.D.C. en bestuurd door den Engelschen testpilot Coates-Predy, boven Zuid-Holland. In 5 seconden tijds verdwijnt dit snelste toestel ter wereld uit den gezichtskring. Testpilot Coates-Predy, die squadronleader van de Rolls Royce-fabrieken is, haalde uit 't toestel, wat erin zat. Voor een groot aantal belangstellenden, onder wie vele militaire autoritei ten en leden van militaire mis sies uit Engeland, Frankrijk, Amerika, België en Denemarken, die op het vliegveld Valkenburg getuige waren van dit nieuwe staaltje van Engelschen pioniers arbeid. demonstreerde hij de enor me stijgingscapaciteit van zijn kleine roode vogel, die per mi nuut 244 meter bedraagt. Her haalde malen .vloog hij over het vliegveld onder het verrichten van rolls" (draaien om zijn lengteas), maar de toeschouwers hadden nauwelijks tijd zich te realiseeren wat zich daar in de lucht afspeelde, of de snelle me teor was weer verdwenen. Hef toestel heeft sleqhts een korte startbaan noodig en ver dwijnt dan met een luid grom mend geronk de lucht in. De Rolls Royce-fabrieken hebben het ontwerp 'voor de motoren in drie maanden uitgewerkt, hetgeen naar de meening van deskundi gen een record is, dat in de eerst volgende jaren zeker niet zal worden geëvenaard. Immers, het vliegtuig kan een snelheid van 990 kilometer bereiken en bena dert daarmede die van het geluid (1188 kilometer per uur). Het staat thans wel vast, dat voorloopig geen vliegtuig gecon strueerd zal worden dat een snel heid van meer dan 1000 kilometer kan bereiken, aangezien er bij dergelijke groote snelheden be paalde trillingen optreden, waar van men de geheimen nog niet geheel heeft onderzocht. In 1941 is er voor de eerste maal met het Gloster-vliegtuig geëxperimenteerd. In 1943 ver richtte de chief-testpilot Eric Greenwood, de eerste officieele proefvlucht. Hij bereikte toen een snelheid van ruim 500 kilo meter en constateerde dat 't toe stel een stijgingscapaciteit had van 01 meter per minuut. In 1943 stelde het Bedrijfschap voor Zuivel een verordening vast, waarbij het aan melkveehouders behoudens in enkele bepaalde gevallen verboden werd con- sumptiemelk af te leveren aan verbruikers. Dengenen, die inge volge deze verordening hun melk- slijtensbedrijf sloten, werd een schadeloosstelling in het vooruit zicht gesteld. Het Bedrijfschap heeft thans zijn standpunt, dat de combinatie melkveehouder-melk- slijter ongewenscht is, bestendigd door een tweetal nieuwe verorde ningen die vrijwel overeenkomen met die van 1943, doch zijn aan gepast aan den huidigen tijd. Op 18 April a.s. te 13 uur zal, zooals gemeld, een einde worden gemaakt aan het bestaan van het Duitsche eiland Helgoland als militaire basis. Van dit stukje rots, dat op 45 km uit de Duitsche Noordzeekust ten Noordwesten van de mondingen der rivieren Elbe en Wezer in de Noordzee ligt, vertelt de overlevering, dat het in de 11de eeuw ongeveer hon derd maal zoo groot was als thans en dat er toen op dit uitgestrekte eiland 9 kerspels waren gevestigd. Deze kerkgemeeten zouden ech ter op twee na in den vloed van 1216 ten onder zijn gegaan. Hel goland wordt steeds in studieboe ken aangehaald als voorbeeld van de verwoestende werking van de zee. De duinen zijn geheel van het hoofdeiland gescheiden bij den springvloed van 31 December 1720 en aan de Westkust zijn ver scheidene groote rotspartijen los gerukt of ingestort. De grootste instorting van de laatste honderd jaar was die van het Moermersgatt in 1865. Thans is Helgoland nog slechts een stukje grond van 0,7 vierkan te kilometer dat zich tot een hoogte van 40 tot 600 meter bo ven den zeespiegel verheft. Het is verdeeld in het ,,Ober"- en het „Unterland". Het Oberland be staat uit een driehoekig blok roode bontzandsteen en rijst steil uit de omgevende gesteenten op. Het Unterland neemt het Ooste lijk deel van het eiland in en is een vlak, zandig stukje grond van geringe uitgestrektheid. Hier be vindt zich het badstrand en het Kurhaus, die Helgoland tot een van de drukst bezochte Noordzee- Ibadplaatsen van Duitschland heb ben gemaakt. In het stadje Helgoland, dat voor den oorlog ongeveer 2700 in woners telde, waren als voor naamste bezienswaardigheden een museum met een beroemde vogel verzameling een biologisch sta tion voor onderzoek van de Noord- zeefauna en een -gedenkteeken ge wijd aan den. Duitschen schrijver Hoffmann von Fallersleben. Na vele lotgevallen kwam Hel goland in 1714 onder Deensche souvereiniteit. Nadat Napoleon in 1807 het continentaal stelsel had afgekondigd, werd Helgoland door de Engelschen bezet. Het werd nu voor den duur van de Na poleontische overheersching het centrum van den smokkelhandel van Engelsche producten naar het Europeesche vasteland. Bij den vrede van Kiel moest Denemar ken het aan Engeland afstaan. In Juli 1890 kwam een verdrag tot stand, dat den naam Helgo- land-Zanzibarverdrag draagt en waarbij het protectoraat Zanzibar, werd geruild tegen Helgoland. Het jaar daarop werd Helgoland bij het Koninkrijk Pruisen ge voegd. In de daarop volgende ja ren tot den eersten wereldoorlog werd Helgoland omgesmeed tot het „pistool op de borst van En geland", een vesting met een be langrijke duikboothaven, van waaruit de Engelsche verbindin gen overzee ernstig zouden wor den bedreigd. Ingevolge de bepalingen van het verdrag van Versailles werd de vesting in 1919 ontdaan van alle militaire installat'es. De hermilitairiseer'ng van het Derde Rijk maakte Helgoland op nieuw een militair steunpunt van den eersten rang. Od 18 April, als alle militaire installaties van Helgoland vernie tigd zullen worden, zal het „pis tool" wederom ontladen zijn. Zou het nog helpen? De zeil boot maakte een snelle zwenking. Het ging nu om seconden. Dokie hield zijn adem in. ,,Ik hou niet van torpedo's", dacht hij nog. De afdeeling voorlichting van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting deelt ons het volgende mede: De onlangs verschenen finan- cierintgsregeling Nieuwbouw 1947 bedoelt particulieren in staat te stellen ook onder de tegenwoor dige abnormale omstandigheden nieuwe woningen te bouwen. De inhoud dezer woningen mag ten hoogste 500 kubieke meter bedra gen en de daarbij eventueel be- hoorende noodzakelijke bedrijfs ruimten eveneens ten hoogste 500 kubieke meter. Betrokkenen die nen zelf ten minste 15 van de bouwkosten te fourneeren; het rijk verleent onder bepaalde voor waarden eveneens 15 als twee de hypotheek, de rest moet als le hypotheek op de kapitaalmarkt worden gevonden. Het rijk verleent gedurende 10 jaren (indien noodzakelijk daarna nog gedurende ten hoogste vijf jaren) een jaarlijksche bijdrage, waardoor het bezit van het nieuwe pand rendabel kan worden ge acht. Wanneer de verstrekking van deze jaarlijksche bijdragen op houdt, zal worden bepaald, welk deel van de bouwkosten dan nog onrendabel is. Het gevonden be drag wordt aan den betrokkene uitgekeerd, die het dient te ge bruiken ter aflossing van de tweede (Rijks) hypotheek en een deel van de eerste hypotheek. Hij houdt dus daarna een onroe rend goed in eigendom, waarvan het bezit volkomen rendabel kan worden geacht. Ook de herbouw van verwoeste woningen kan op grond van deze regeling worden gefinancierd, waarbij de betrokkenen dan hun grootboekinschrijving dienen aan te wenden als het ingevolge be doelde regeling vereischte eigen kapitaal. De gemeentebesturen zijn omtrent de toepassing der regeling volkomen ingelicht. Maandagnamiddag hebben bij de N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken te Eindhoven een 1200- tal arbeiders het werk neergelegd in verband met het feit, dat vijf Mei als een collectieven snipper dag (losse vacantiedag) be schouwd moest worden, een over heidsmaatregel, voorgesteld door het college van Rijksbemiddelaars in overeenstemming met de Stich ting van den Arbeid. Dinsdag-* morgen zijn een 1000-tal stakers weer aan het werk gegaan, ter wijl de laatste tweehonderd ach terblijvers in den loop van den l ochtend eveneens het werk her vatten. Tegen half zes ontdekten voor bijgangers Maandagavond een vuurgloed op een der kamers van de vakschool voor meisjes te Coe vorden, waar den geheelen dag loodgieters bezig waren geweest met soldeerwerk. De brand liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien, maar breidde zich snel uit doordat de brandweer niet tij dig arriveerde. Eerst twee uur later slaagde de Emmer-brand- weér er met assistentie van de collega's uit Coevorden en Dalen in het vuur te bedwingen. Het grootste gedeelte van de school was toen uitgebrand, terwijl bo vendien het aangrenzende inter naat een prooi der vlammen was geworden. De schade bedraagt ongeveer 150.000 maar wordt door verzekering gedekt. „Het zal in ons land zeer moei lijk zijn tot opheffing van de cen suur te komen. Molotof heeft het verschillende malen geprobeerd, doch telkens moest men er op terugkomen," aldus zou Stalin zich hebben uitgelaten tijdens een gesprek met Harold Stassen, den Republikeinschen candldaat voor het Amerikaansche President schap. Stassen had namelijk de I we'gering van Sowjet-Russische zijde om een permanenten corres- pondent van de New-York He- I raid" in de Sowjet-Unic toe te laten, ter sprake gebracht. (Na dit onderhoud heeft de cor respondent in kwestie, die spe ciaal voor- de conferentie van Moskou gekomen was, toestem ming voor permanent verblijf ont vangen.) Stalin zeide, dat zekere Amerikaansche correspondenten vooringenomen waren tegen de Sowjet-Unie en haalde voorbeel den aan. Stassen merkte van zijn kant op, dat correspondenten, die onjuiste berichten doorgeven, vanzelf door de publieke opinie terzijde gesteld worden, nadat de onjuistheid van hun berichten door meldingen van andere cor respondenten is uitgekomen. DONDERDAG 17 APRIL 1947. Hilversum I: 8.00 Gram.; 9.15 Morgenw.; 9.30 Arbeidsvit.; 10.35 Gram.; 11.00 Vergeet u niet; 11.20 Gram.; 11.45 Fam. ber.; 12.00 Gram.; 12.35 Ital. volksliedjes; 13.00 Nieuws; 13.15 Virtuoso sex tet; 14.00 Voor de Vrouw; 14.20 Beeth.-progr.; 15.00 Voor zieken, en gezonden; 16.05 Reprises; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 The Skymas- ters: 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- praatje; 18.30 Ned. Shrijdkr.; 19.05 Radiostrip; 21.15 Hoorspel; 22.10 Pierre Palla; 22.20 Hij en zij; 22.45 Indië spreekt; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Hilversum H: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.00 Gram. 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Gram.; 12.03 Hobo en piano; 12.30 Vaudeville orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Verv. Vaude ville ork.; 13.45 Voor de Vrouw; 15.00 Fluit en piano; 15.30 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Kamer orkest; 17.30 Kwintet; 17.50 Rijk overzee; 18.00 Orgel; 18.30 Gram., 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.40 Vaart der Volken; 20.00 Nieuws; 20 05 Ontsp. na insp.21.30 Met band en plaat; 22.00 Nieuws; 22.30 Gram.; 22.45 Avond-over- denking; 23.00 Gram. Tot en, met 19 April is het toegestaan eieren van kemphanen wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en water hoentjes te rapen en buiten openbare wegen en paden te ver voeren. De verkoop- van deze eieren mag geschieden tot en met 21 April. Gedurende de laatste twee dagen is het vervoer alleen geoorloofd binnen de bebouwde kom der gemeenten en langs openbare wegen en paden. Het rapen, vervoeren en verkoopen van eieren van zwanen, ganzen, alle soorten (wilde) eenden, dui kers, watersnippen en goudplevie ren is verboden. VEEMARKT ROTTERDAM. Aangevoerd 4180 stuks, w.o. 233 paarden, 5 veulens, 700 magere runderen, 1118 vette run deren, 120 graskalveren, 960 nuchtere kalveren, 101 schapen, 32 zyiglammeren, 725 biggen, 186 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien le kw ƒ760, 2e kw. ƒ630, 3e kw 450; melkkoeien le kw. 750, 2e kw. 630, 3e kw. varekoeien le kw. 525, 2e kw. ƒ400, 3e kw. 350; vaarzen le kw. ƒ575, 2e kw. ƒ450, 3e kw. ƒ275; pinken le kw. ƒ425, 2e kw. 325, 3e kw. 225; gras kalveren le kw. 260, 2e kw. 180, 3e kw. 100; biggen per week le kw. 48, 2e kw. 38, 3e kw. 20. Overzicht: Biggen veel ruimer aanvoer, sleepende handel, iets lagere prijzen; kalf- en melk koeien aanmerkelijk grootere aan voer, zeer stille handel, prijzen iets lager; varekoeien aanvoer als vorige week, tamelijke handel, prijzen voor beste iets stijver, overigens onveranderd; vaarzen en pinken gewone aanvoer, han del lui, prijzen als vorige week; graskalveren aanvoer aanmerke lijk grooter, trage handel, onver anderde prijzen. Donderdag 17 April 1947. Oud Gereformeerde Gem. Terneuzen: 7 u. Ds. A. de Reuver, Winterlezing. •rter V iding es nij, dek (ff. ing mdetf] vaasfj j niitaf ^a en, ij I L vanl I ',;r 531 trte.lTl e r| rent tev l rotal I -e zft jtaaKJ >sie mdj :n DE mil i Bi r d ►istc n 1? "N t ee :>P er tetfl i ?r H mdaf oudj de ïvei] m I I soo qsSl tuur 1 U3 spua )UJ3 1 Z oud ^•ia|

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3