I Ü,T ^VOLKSVERTEGENWOORDIGING 48ste Jaarbeurs geopend De Veiligheidsraad Binnenlandsch Nieuws I 1,1 KINDERRECHT „Queen Elizabeth" weer vlot Heidebrand bedreigt Radiostation Kootwijk Reeds bij den aanvang groote drukte Joodsche oorlogspleegkinderen De voedselsituatie in Duitschland De strijd in "Griekenland Beroep op alle Franschen De toestand van Koning Christiaan Tiso tot den strop veroordeeld TWEEDE KAMER. Ontleend is aan het verslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht over het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen betreffende het kin derrecht, voor zoover er wijzigin gen in het oorspronkelijke ont werp zijn gebracht: Gedurende het overleg kwam de Minister tot de conclusie, dat niet alleen de ouders, die de ouderlijke macht uitoefenen, van de verplichting tot periodieke rekening en verantwoording be- 'hooren te worden vrijgesteld, doch ook dat deze verplichting voor de ouder-voogden niet dwin gend dient te worden voorge schreven. In laatstbedoeld geval ontbreekt wel is waar de andere ouder, doch daar staat tegenover de aanwezigheid van den toezien- den voogd. Ook zal de kantonrechter., in dien daartoe aanleiding bestaat, altijd zekerheidstelling kunnen gelasten. Indien daarnaast aan den kantonrechter de bevoegdheid wordt verleend om desgeraden den ouder de verplichting tot periodieke rekening en verant woording op te leggen, zijn de belangen van den minderjarige voldoende beschermd. De Minis ter zegde een wijziging van het wetsontwerp toe Er werd aan herinnerd, dat de toenmalige Minister in de Memo rie van Antwoord heeft medege deeld, dat een regeling betref fende uittreksels uit de registers van den burgerlijken stand, waar uit de onwettigheid der geboorte niet blijkt, tot stand gebracht zou kunnen worden bij een vereenvou diging van de bepalingen betref fende" den burgerlijken stand, welke toen in voorbereiding was. Op de vraag, hoe het hiermee thans staat, antwoordde de Mi nister, dat het overleg hierom trent na den oorlog hernieuwd is en dat indiening van een wets ontwerp kan worden verwacht. Naar aanleiding van een vraag uit de commissie verklaarde de Minister het ontwerp aldus te zullen wijzigen, dat de rechter, die de nietigheid van een huwelijk uitspreekt, daarbij tevens voor ziet in de voogdij over de kinde ren uit dat huwelijk. De bepaling, dat in geval van medevoogdij da gehuwde moeder voogdes zich ter zake van de voogdijl slechts met bijstand van haar man-medeVeogd tot den rechter kan wenden, gaf aanlei ding tot critiek uit de commissie en tot het stellen van talrijke vragen over de medevoogdij in het algemeen. Naar aanleiding hiervan deelde de Minister mede, dat hij met het oog op de vele moeilijkheden, welke de regeling van de medevoogdij oplevert, en het twijfelachtige niit van het ge- heele instituut, de medevoogdij geheel uit het wetsontwerp zou doen vervallen. De Minister verklaarde het op nemen van een bepaling omtrent de rechten der ouders op het door arbeid verworven inkomen van hun minderjarige kinderen wenschelijk te achten. Hij zou deze bepaling willen formuleeren ongeveer overeenkomstig de ver gelijkbare bepaling van de Zwit- sersche wet, welke inhoudt, dat de ouders over het loon van hun minderjarige kinderen mcgen be schikken, zoolang dezen in het gezin van de ouders verblijven. Hij was Aan oordeel, dat deze regel met de algemeene volksop vatting ook in Nederland in over eenstemming is. Dinsdagavond is de Queen Eli zabeth" achterwaarts van de Bramble-zandbank in de wateren van Southampton afgegleden. Aan de achtersteven van het schip waren een twaalftal sleepbooten opgesteld, die op een signaal van de Queen Elizabeth" met ver eende krachten begonnen te trek ken. "terwijl de Oceaanstoomer groote rookwolken uitblies en de sleepbooten eveneens rookten, be woog het reuzenschip zich zeer langzaam in achterwaartsche rich ting. Geleidelijk aan ging het snel ler, totdat het schip binnen enke le seconden vlot kwam en voor uit stoomde naar de haven van Southampton, die Dinsdagavond bereikt werd. Nadat de boeg van de Queen Elizabeth" door een duiker zal zijn onderzocht, zal, naar men verwacht, het schip nog deze week naar New-York ver trekken. Dinsdagavond is een zware heidebrand uitgebroken in de omgeving van het radio-station Kootwijk op de Veluwe, n 1. bij ..Gerrit's flesch". Met groote snel heid nadert het vuur de gebouwen van het seinstation. Het vuur be vond zich om kwart voor negen op een afstand van ongeveer één km. De gebouwen zelf loopen hoogstwaarschijnlijk geen gevaar, wél echter de masten en de palen en misschien ook de kortegolf- zender. De brand gebluscht. Nadat het vuur een oppervlakte van enkele tientallen hectaren hoog zgn. buntgras had vernield, is men er in geslaagd den brand te blusschen. Te ongeveer 7 uur ontdekte het personeel van het nabij gelegen radio-station het vunr, dat zch toen reeds over een groote breedte had verspreid. Met hulp van om wonende burgers, de Apeldoorn- sche brandweer en later ook van militairen uit de Harskamp, werd het vuur bestreden. Vooral' de laatsten hebben in 't blusschings- werk een groot aandeel gehad. Met carriers reden zij heen en weer door de metershoog oplaai ende vlammen, waardoor deze op vele plaatsen werden gedoofd. Een carrier kwam daarbij in botsing met een houten antenne mast van een U.K.G.-zender van het radio-station, waardoor een klein defect ontstond, dat een storing in het telegrafisch ver keer met Noord-Amerika veroor zaakte, welke echter na 20 minu ten weer was verholpen. De nabije groepen van de Veluw- sche boschbrandweer, die even eens waren gewaarschuwd, be hoefden vrijwel geen dienst te doen. Om ruim 9 uur was het vuur gedoofd en kon ook de bedrijfs brandweer van Radio-Kootwijk, die gereed had gestaan om zoo noodig de installaties te beveili gen, weer worden teruggetrokken. Toen in de Maandag gehouden zitting van den Veiligheidsraad het debat over Griekenland werd geopend, verklaarden de Albanee- sche en Joegoslavische afgevaar digde zich tegen het achterlaten van een Balkancommissie der V N. in Griekenland. De Sowjet-afgevaardigde, Gro- myko, verklaarde aangaande se nator Vandenberg's amendement, op Truman's program voor hulp aan Griekenland en Turkije, dat het slechts de unilaterale actie der V. S. onderstreept en bewijst, dat de V. S. oorspronkelijk niet de bedoeling hadden de beslissing van de V N. af te wachten. Gromyko zeide, dat het amen dement tevens aan de V. N. voor schrijft hoe zij de kwestie moe ten behandelen, hetgeen hij een ander teeken van veronachtza ming der V. N. noemde. Gromvko drong er op aan. dat de Veiligheidsraad de Sowjet- voorstellen, om een commissie ter contröle van de Amerikaan- sche hulp aan Griekenland te stichten, zou aanvaarden en hij noemde de Amerikaansche „wensch om een beslissing over die voorstellen uit te stellen, klaarblijkelijk een aanwijzing, dat zij er tegen willen stemmen.' Het debat werd tot Donderdag verdaagd. ,,De commissie voor oorlogs pleegkinderen deelt omtrent haar werkzaamheden inzake minder jarigen van joodsche afkomst het volgende mede Van een totaal van 3481 ge redde oorlogspleegkinderen kon den 1540 met de ouder (s) worden hereenigd, 93 vertrokken naar het buitenland, 205 werden of worden 'in 1945, 1946 en 1947 meerderjarig, 2 werden meerder jarig door huwelijk, 9 overleden, 78 werden als niet-oorlogspleeg- kinderen van het register afge voerd. Het is de taak der com missie den rechter van advies te dienen inzake de voogdij. In 87 gevallen werd echter door den kantonrechter buiten de commis sie om in de voogdij voorzien Ten deele geschiedde dit voor de bevrijding van het Noorden des lands. In 51 van deze geval- len werd een Joodsche voogd be noemd. De commissie bracht over 506 kinderen advies aan den rechter uit en droeg in 421 van deze gevallen een Joodsche voogd voor. Zonder eenig officieel vertoon werden Dinsdagmorgen om pre cies 9 uur de poorten van de 48e Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs open gezet en van deze eerste minuut af nam de drukte een aanvang. Een bedrijvigheid die gedurende ld dagen op de beide terreinen zal heerschen en wellicht zal toenemen. Reeds voor 9 uur .hadden zich voor de loket ten files gevormd, die echter zondar eenige stagnatie konden worden verwerkt. De politie had uitgebreide maatregelen genomen dat het verkeer vanaf het sta tion naar het Vredenburch en het terrein 1946 aan de Croeselaan op rolletjes liep. Werd dus de Jaarbeurs zonder plechtigheid geopend, een uitzondering maakt de textieljaarbeurs, die door den heer Fentener van Vlissingen uit Helmond, voorzitter van de Stichting Nederlandsche Textiel jaarbeurs, officieel werd geopena. De heer Fentener van Vlissin gen verwelkomde de buitenland- sche gasten, de leden van den raad van beheer en de autoritei ten van de Ministeries- en Rijks- bureaux. Hij wees erop, dat deze 2e demonstratie de stichting heeft n.1. pp de najaarsbeurs 1946 reeds geëxposeerd allerminst een volledige vertegenwoordiging vormt van onze textielnijverheid. De linnenindustrie is nauwelijks vertegenwoordigd en de typische groote katoenbedrijven hebben eveneens voor 't meerendeel ver stek laten gaan. De omstandig heden zijn nog te moeilijk. Vele fabrieken toonen aan het binnen- en buitenland echter waartoe men reeds in staat is. Aan de fabri katen is de uiterste zorg besteed en er zijn vele fraaie kwaliteiten en modieuze kleuren te zien. Spreker bracht hulde aan de architecten van de textielbeurs, de heeren Bodon en Brusse. De heer Fentener van Vissingen sprak over de moeilijkheden bij de productie van garens, welke thans nog 35 tot 40 procent min der is dan voor den oorlog en over het tekort aan arbeidskrach ten en de nog noodzakelijke ge leide economie, die °°k groote moeilijkheden voor het bedrijfs leven met zich brengt en dan niet te vergeten de deviezen- schaarschte. Voor den oorlog kon in de binnenlandsche behoef te worden voorzien en nog voor 72 millioen per jaar worden ge ëxporteerd. Van een bevrediging der binnenlandsche behoefte is nog in het geheel geen sprake. Ook op de exportmarkt is er een onvoldoende ontwikkeling door 'n te geringe productie De moei lijkheden op de exportmarkt zul len ook in de toekomst blijven door de exporteerende landen met een laag loonpeil, waartegen wij zullen moeten concurreeren. Wij zullen moeten uitblinken door kwaliteit en klasse. Een groote hulp voor onze nijverheid zal gevonden worden in de ver werking van de rayon en rayon vezel. Beide producten van eigen bodem, die naast katoen en wol een belangrijke rol zijn gaan spe len. De rayonproducten worden in voldoende mate gefabriceerd en beteekenen een groote be sparing aan buitenlandsche beta lingsmiddelen. Alleen de sortee ring van garens moet nog ver beterd worden. Het gezelschap maakte daarop een rondgang over het uitgebreide expositie terrein. H. M. de Koningin op de Jaarbeurs. Aan den rand van de gemeen te verwelkomd door den burge meester van Utrecht, Mr. Dr. G. A. W. ter Pelkwijk, kwam H. M. de Koningin Dinsdagmiddag te ongeveer 5 uur voor een bezoek aan de Jaarbeurs in de Domstad, aan. H. M. kwam per auto uit de richting Soestdijk. Via den Maliebaan reed de Ko ningin rechtstreeks naar het Jaarbeursterrein op het Vree burg. Rondgeleid door den voorzitter van den Raad van Beheer, Dr. F. H. Fentener van Vlissingen, bracht H. M. een bezoek aan de Belgische en Zwitsersche afdee- lingen en aan de textieljaarbeurs. Op deze laatste afdeeling gaf de voorzitter van de Stichting Tex tieljaarbeurs, de heer P. Fente ner van Vlissingen, aan H. M. explicatie over het geëxposeerde materiaal. Hierna begaf H. M. zich naar de derde étage, waar de speel- goedafdeeling is ingericht. De Koningin gaf overal van haar groote belangstelling blijk. In de kamer van den Raad van beheer werden de aanwezige leden van dien Raad aan H. M. voor gesteld, waarna eenige verver- schingen werden, rondgediend. Na een verblijf ter jaarbeurze van ruim een uur vertrok H. M. omstreeks half zeven via den Leidsche weg in de richting van Den Haag. Generaal Lucius Clay, militair bevelhebber der V. S. in Duitsch land, heeft op 'een bijeenkomst van de Laenderrat te Stuttgart verklaard, dat men niet kan ver wachten, dat Amerika de voed- selleveranties op peil zal houden, wanneer de boeren niet voldoende meewerken voedsel af te leteren en voedselrijkere staten van Duitschland de andere niet laten meedeelen. Generaal Clay legde er den nadruk op, dat de bereid heid om het voedsel te deelen de ware toetssteen is voor aanhanke lijkheid aan Duitschland. Vol gens Clay is er voldoende graan in Duitschland en onderweg naar Duitschland om het broodrantsoen in West-Duitschland op peil te houden. Clay raadde aan niet te veel van de conferentie te Moskou te verwachten, daar de vredes verdragen met de kleinere landen reeds vele maanden in beslag namen. Een bijzondere correspondent van Reuter, die een tocht van 320 km per Jeep door de berg streek van Noord-Griekenland heeft gemaakt, schrijft, dat het geheele gebied, van waaruit het Grieksche leger zijn voorjaars offensief tegen de guerilla-bewe- ging is begonnen door de burger bevolking is verlaten. De bevelhebber van het tweede Grieksche legerkorps zeide, dat tijdens de eerste vijf dagen van de operaties 80 gevangenen in totaal gemaakt waren en onge veer 200 a 300 guerilla-strijders gedood waren. Volgens Grieksche parachutis ten, die neergelaten werden in berggebieden, beheerscht door guerilla-strijders, begraven de op standelingen hun wapens en split sen zich in kleine groepjes, die aan de omsingeling van het Grieksche legey trachten te ont komen. Vele gruerilla-strijders schijnen al ontsnapt te zijn. De bevelen aan de opstandelingen hielden in, dat deze contact met de aanval lers moesten vermijden en zich moesten verspreiden om later buiten het operatiegebied van het Grieksche leger weer bijeen te komen. Dit zou uit buitgemaakte documenten, gevonden op gesneu velde guerilla-strijders, zijn ge bleken. De Gaulle heeft in een commu niqué aan de pers ondef meer verklaard, dat het .huidige Fran- sche regeeringssysteem moet wor den vervangen door een stelsel, waarbij de uitvoerende macht aan het land en niet aan de partgen ten goede komt. Generaal De Gaulle deed een beroep op ,,alle Fransche mannen en vrouwen, die zich in het alge meen belang willen vereenigen, zooals ze het tevoren ten behoeve van de bevrijding en de overwin ning hebben gedaan." Seciretaris-Generaal van De Gaulle's nieuwe partij is Jacques Soustelle geworden. Ofschoon het laatste bulletin zeide, dat <^e toestand van Ko ning Christiaan van Denemarken onveranderd was, wondt in de hoogste Deensche kringen toege geven, dat men zich ernstig be zorgd maakt. Een diplomatiek diner, dat de Minister van Buitenla/ndsche Za ken Maandag zou geven, is tot nader order uitgesteld A.F.P. meldt, dat hec Deenscne parlement, dat momenteel op reces is, voor heden in buitenge wone vergadering is bijeengeroe pen in verband met den gezond heidstoestand van den Koning. AGENT WON HET VAN DE TELEX. Onbewust van hetgeen hem boven het hoofd hing, vroeg jongstleden Zondagmiddag een automobilist een voorbijganger den weg naar een autoslooper in de buurtschap Ederveen. De voor bijganger was toevallig een poli tiebeambte in burger, die de" ge vraagde informaties bereidwillig gaf. maarbij het wegrijden van de auto opmerkte, dat het voertuig aan de achterzijde geen nummerbord voerde. De agent liep naar huis, pakte zijn stalen ros en fietste zoo snel mogelijk naar het opgegeven adres, waar de automobilist in middels gearriveerd was en druk doende was de auto, een Fiat, van de hand te doen Toen de agent inzage der papieren eischte ble ken de noodige documenten te ontbreken. Zonder verdere plicht plegingen werd daarop de auto mobilist J. H. de J. uit Amster dam, gearresteerd. Vervolgens werd de recherche te Ede gewaarschuwd, die zich op haar beurt in verbinding stel de met haar hoofdstedelijke col lega's. Het resultaat was ver rassend: Men stond namelijk in Amsterdam juist op het punt een telexbericht door te geven be treffende een Zaterdagavond ge pleegde autodiefstal. De gestolen wagen bleek identiek met het voertuig, dat in Ederveen bijna, verkwanseld was. De dief werd ter beschikking van de Amster- damsche politie gesteld. EERSTE NA-OORLOGSCHE „UITVERKOOP" IN DE HOOFDSTAD. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland te Amsterdam maakt bekend, dat zij, met goedkeuring van het Rijksbureau voor Textiel (sectie Distex), aan te Amsterdam ge vestigde kleinhandelaren in tex- tielgoederen heeft toegestaan van 14 tot en met 26 April 1947, onder de aanduiding „opruiming", puntenvrije incourante textielgoe- deren te verkoopen. EERSTE NEDERLANDSCHE j KRAAN TE MORTON AANGEKOMEN. De eerste' Nederlandsche drij vende kraan is thans in het gat van den Trent-oever bij Morton aangekomen. Langs den oever van de rivier hadden zich men- schen verzameld, die juichten, toen deze kraan, door drie sleep booten getrokken, van den Hum- ber naar Morton voer. Daar werd de kraan in den 90-meter breede oeverbreuk ge manoeuvreerd, waar zij met sta len palen werd vastgelegd. De andere Nederlandsche kraan zal deze week aankomen ep in- tusschen zal het verstevigen van den buitenoever voortgaan. FELLE UITSLAANDE BRAND IN DE HOOFDSTAD. Met drie stralen bedwong de brandweer in korten tijd een fei len uitslaanden brand, gepaard gaande met een enorme rookont wikkeling, die Maandagavond omstreeks half zeven in de voor kamer op de eerste étage van perceel Prins Hendrikkade 152 te Amsterdam woedde. De con cierge, die om half zeven de kamer betrad, stuitte op een compacte rookmassa. Op deze étage was een kantoor van een onderafdeeling van de Stichting '40'45 gevestigd. De kantoorinventaris werd geheel een prooi der vlammen. Als ge volg van de .groote hitte, was de buitenmuur over het geheele front zwart geblakerd, terwijl de tweede en derde étage volkomen uitgerookt waren. Het nog smeu lende houtwerk van de eerste étage, alsmede het plafond wer den door de brandweerlieden uit voorzorg uitgehakt. De beneden-woning kreeg flinke waterschade. Men acht het hiet uitgesloten, dat een brandende cigaret, achte loos in een papiermand geworpen, de oorzaak van den brand is ge weest. DOODELIJK ONGEVAL. Tijdens reparatiewerkzaamheden nabij een pompstation in de gemeente Oosterhout werd de 46-jarige J. S., wonende te Raamsdonksveer door 'n draaien de as gegrepen en op slag ge dood. Het slachtoffer laat een vrouw met kinderen achter. DIEFSTAL TE DRAKENBURGH OPGEHELDERD. Vrijdag j 1. werden uit de kampkerk in het R. K. vor mingscentrum „Drakenburgh" onder de gemeente Baarn, gouden milskelken en andere gouden voorwerpen gestolen. Reeds Za terdag gelukte het de Baarnsche recherche de twee daders te arresteeren. Het waren twee in woners van Hilversum, de 47- jarige A. B., een bekende van de politie en de 48-jarige J. F. de H. Bij hun verhoor waren de arres tanten zeer gesloten. Maandag echter heeft men de buit in de woning van een familielid van B. gevonden. Dit was de schoon moeder van B., die echter vol komen onkund'g van de diefstal was. B. had de voorwerpen bui ten haar medeweten in een kastje van haar huis verstopt, nadat hij tevergeefs had getracht ze op een Amsterdamsche markt te verkoopen. Thans hgd hij beslo ten ze om te smelten, waartoe hij de voorwerpen reeds stuk had geslagen. Een van de thans ver woeste kelken is van het jaar 1700 en vertegenwoordigde zeker een waarde van 1000. Uit het verhoor is gebleken, <j dat de dieven reeds meerdere groote inbraken hebben gepleegd Het is niet uitgesloten, dat nu ook andere zaken aan het licht zullen komen. CLANDESTIENE SLACH TINGEN. De C.CD. trof eenigen ttfd ge leden bij slagers in Deventer on gestempeld vleesch en vet aan. De slagers werden in hechtenis genomen. Daarna kwam men op het spoor van een reeks clan destiene slachtingen, die begonnen in Januari 1946. Men heeft vast gesteld, dat minstens 80 koeien door deze slachtingen aan de dis tributie zijn onttrokken. Tot nu toe hield de economische politie te Deventer 25 personen aan. on der wie 12 te Deventer wonende slagers en 2 particulieren. Vijf hiervan zuilten zich voor de justi tie te Zwolle hebben te verant woorden. Er zullen vermoedelijk nog meer arrestaties volgen. Josef Tiso, president van Slo wakije tijdens de Duitsche bezet ting, is Dinsdag te Praag tot den dood door den strop veroordeeld. Tiso hoorde de uitspraak van zgn vonnis rustig en gelaten aan. Dr. Ferdinand Durcansky, voormalig Minister van Buiten landsche Zaken in de regeering van Tiso, hoorde dezelfde straf tegen zich uitspreken. Tijdens het proces heeft Tiso erkend, dat zijn regeering militaire hulp aan Duitschland heeft verleend, maar I ontkend, dat hij een oorlogsver- klaring aan Engeland en de V. S. zou hebben onderteekend.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2