rm Bijzondere rechtspleging BIJZONDER GERECHTSHOF UIT DE PROVINCIE n I *|jl IC- I I I DOKIE DURF INBORIS BAAL DUIKT OP Wereldvlucht van Reynolds SPORT Hoofdprijzen Staatsloterij* Inventarisatie Vlasoogst 1947 Wat de Radio brengt De nieuwe salarisregeling voor onderwijzers I ■J 5 utr festi 1 Qlfc HI "rL itaanl I n I I i<fi I I 4| I °1 vv Jl l uj D# volgende zaken werden Vrij dag o.m behandeld: Bewaker O.T.-straflcamp. De 40.-jarige Clingensche klom penmaker Leopoldus v. d. Krui den. was in 1943 vrijwillig tot de Org. Todt toegetreden en in 1944 was hij als bewaker opgetreden in het O.T.-strafkamp te Souburg. Gewapend met geweer was hij bij c'e buitenwacht, maar hij was daar niet, om gevangenen het ontsnappen te beletten, doch slechts om te zorgen, dat niets gestolen werd. In zijn geweer hadden nooit kogels gezeten. Getuige was de voddenhande laar P. Rottier te Hu'st, die eenige weken in het strafkamp had door gebracht. Besch.'s rang was Rot- tenfiibrer; voordat hij in. Jabeke bij de O.T. werd opgeleid, bouw de hg bunkers aan de Belgische kust De eisch was 7 jaar gevange nisstraf met aftrek. Mr De Rechter vestigde de aandacht op de slechte sociale omstandigheden van besch. Hij was x iemand van twaalf ambach ten en dertien ongelukken. Hrj verzocht clementie. Landwachter. De 24-jarige Zuidzandsche land bouwer Jacobus C. Bril, deed van Febr 1944Maart 1945 als land- wachter dienst; in Aug. '44 nam hij deel aan een huiszoeking naar onderduikers in de woning van zekeren De Wolf te Oostburg. Hij verklaarde slechts zee: zij delings betrokken te zijn geweest hij deze huiszoeking. Van Sept. '44Maart 45 had hij in de omgeving van Utrecht spoorwegen bewaakt hetgeen wei d toegegeven. De proc.-fis. requireerde een gevangenisstraf van 6 jaar met Aftrek Mr. Terwoert wees op den na- deeligen invloed die de vroegere N.S.B -burgemeester te Zuidzande op enkele jongens o.a. ook op besch. heeft uitgeoefend. Het ver- leenen van assistentie bij de huis zoeking achtte de verd. niet be wezen. Hij verzocht een milde beoordeeling. Aanwezigheid machine geweer verraden; In September 1944 had de 34- jarlge Maria v. d. Have- Pijpe- link te Terneuzen aan de agenten Ehlhardt en Postma, die bij haar een huiszoeking moesten verrich ten naar munitie, die N.S.B.-ers van de Duitsehers zouden gekre gen hebben, medegedeeld, dat zekere Wiskerke en zekere Weijns in het bezit waren van een ma chinegeweer. Daarna had zij aan de Feldgendarmerie en onmiddel lijk daarop aan den Ortskomman- dant dezelfde mededeeling gedaan. De beide genoemde agenten be vestigden de beschuldiging. Postma was bij den Ortskom- mandant geroepen en moest een soldaat het huis van Wiskerke wijzen. Deze moest in elk geval gearresteerd worden, ook al werd o-een machinegeweer gevonden. De besch. zelf vertelde, wel bij den Ortskommandant geweest te zijn, doch geen namen genoemd te hebben. De proc.-fis. wees erop, dat deze laatste verklaring niet geaccep teerd kan worden, want onmid dellijk na haar bezoek aan den Ortskommandant werd een huis zoeking bij Wiskerke verricht. Het is vooral aan het dappere optreden van den agent Postma te danken geweest, dat Wiskerke slecht» drie dagen heeft vastge zeten. Hij eischte 4 jaar met af trek en ontz. rechten voor 15 jaar. Mr Kurtz achtte niet bewezen; dat 'besch de namen aan den Ortskomm. heeft genoemd; er bestaat een groote mogelijkheid, dat de namen al aan den Orts- komaa, bekend waren; besch. had n.l. een briefje met namen gezien. Met klem vroeg de verd. vrij spraak. Gedeserteerd landstorjner., In 1943 was de 26-jarige land arbeider Camilius P. L. Coniere tot den Landstorm Nederland toe- getredten. De proc.-fis. kon enkele ver zachtende omstandigheden zien in deze zaak; zoo was besch. niet teruggekeerd naar zijn afdeeling na zijn eerste verlof en toen is hij gehaald. Zoodra hij de kans kreeg is hij gedeserteerd. Na de bevrij ding heeft hij zich verdienstelijk Milton Reynolds, een pennen- fabrikant uit Chicago, is Zondag op het vliegveld van Cairo ge land, na de derde étappe van zijn vlucht rond de wereld te hebben afgelegd. Hij doet een poging in twee en een halve dag rond de wereld te vliegen. Hij hoopt Dinsdagochtend vroeg te New York terug te zijn en heeft Amerika Zaterdag verlaten. Reynolds is intusschen te Ka rachi aangekomen. Vandaar zal hij via Calcutta en Tokio naar Alaska vliegen. Het wereldrecord, dat Reynolds zal trachten te verbeteren, staat sedert 1938 op naam van den aviateur en filmproducent Ha- ward Hughes. emaakt met het ruimen van mij nen. Hij requireerde een gev.- straf van 2 jaar efl 8 maanden met aftrek. Mr. Kurtz wees erop, dat in deze zaak niet de minste politiek stak en besch. door de omstan digheden is g-edrongen. Hij ver zocht een voorwaardelijke straf en onmiddellijke invrijheidsstel- ling. Op het laatste verzoek werd echter niet ingegaan. Landstormer op 17-jarlgen leeftijd. De 21-jarige Oostburgsche elec- triciën Pieter P. Krijnen, was al op 17-jarigen leeftijd tot den Landstorm Nederland toegetre den. Hij kwam uit een zware N S.B.-familie. De proc.-fisc. eischte een ge vangenisstraf van 3 jaar met af- Mr. Kurtz verzocht een voor waardelijke veroordeeling. Verraad. De laatste zaak was die tegen de 51-jarige Joh, Cath. de Letter— Kaas uit Axel, die in Aug. 1943 aan den Terneuzenschen Orts kommandant een brief schreef, waarin zij verzocht haar buur man J. Verhelst, die zonder ont- slagbewijs bij de O.T, was weg- geloopen en als een zeer gevaar lijk man werd betiteld, terug te roepen naar Vlissingen. De zaak was nog niet „rond" en werd daarom teruggewezen voor nader onderzoek naar den rechter-commissaris (Z. Dagbl.) .v... Pargel, die door Dokie's han dige beweging in het water was teiecbtgekomen, was er in ge slaagd, ongemerkt de éénmans- duikboot te bereiken. Grimmig lachend verdween hij in het man gat. „Wij gaan meneer Durf eve opfrisse" zei Pargel terwijl hij de klep vrolijk hoven zich dicht klapte. Dokie had onderwijl berekend, dat bij bet bij een voortgezette I vechtpartij tegen zijn tegenstan- ders zou moeten afleggen. Daar om koos hij, de wijste partij en zeilde met volle kracht weg van de boei om assistentie te halen. J „Wij moeten Durf naar de kei- der jagen" zei Gorgel „Anders zijn wij binnen het kwartier om singeld''. „Oké Gorgel", zei Pargel. De zeilboot werd nu achter volgd door iets dat oppervlakkig gezien op een platte ronde hoe dendoos leek, die op het water dreef: de koepel van de éénmans- duikboot. De Officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's "Hertogen - bosch voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: Anna v. d. Velde te Hoofdplaat en F. Leenhouts te Clinge, onder toezichtstelling, arbeiden en ont zetting rechten. Elisabeth de Feijter geb. Faas te Zuidzande en Maria W. Bonde- dewel te Hoofdplaat, onder toe zichtstelling en ontzetting rech ten. E de Clercq te Westdorpe, ver plichting om te arbeiden en ont zetting rechen. Adriana L. Krokke te Groede en Lucia F. v. d. Kruissen te Clinge ontzetting rechten. I C. v. d. Linde, Aardenburg, 1500 betalen; J. A. Provoost, Cadzand, afstand doen van radio en ontzetting rechten. Onvoorwaardelijk zijn buiten vervolging gesteld: C Bonnewei, Hoofdplaat; A. de Hullu, Groede; J. van Lare, Schoondijke; Maartje Boone geb. Van Tilburg, Oostburg; A. T. F van Kruijssen, Hontenisse en J- Verscliote, Nieuw-Namen, omdat, al zijn de gerezen verdenkingen niet ongegrond gebleken, de schuld v,an betrokkenen van zoo- danigen aard is, dat oplegging van straf of maatregel niet ge rechtvaardigd is te achten. j J Riemens, Schoondijke; Cornelia J. Nieuwvliet; C. D. Gast Ellemeet, omdat de gerezen verdenkingen ongegrond zijn ge bleken. TERNEUZEN. Aanbesteding bouwen woningen. Door de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaande ren" alhier werd aanbesteed het bouwen van 7 dienstwoningen op het terrein van het Pompstation te iSt. Jansteen. Hiervoor werd als volgt inge- SCtir6V6III Mannaert te Hulst voor ƒ190.000; Gebr de Theye te Hontenisic voor' ƒ188.000; P. Freyzer te Terhole voor 186.146; D. Priem te Ovezande voor 182.620; PF. Voet te Kloosterzande /oor ƒ182.400; P. J- de Potter te Hulst voor 180.800; Fa. Valk Co. te St. Jansteen voor 180.780; Th Commissaris te Dinteloord voor ƒ180.000: J v. d. Walle te Hulêt voor 179.800; M. J. Galle te Zaamslag voor 179.000; Bouw Mij „Cofra" te Amsterdam voor ƒ178 500; L. C. F v. d. Walle te Hulst voor 177.250; L. Hame link te Zaamslag voor ƒ175.000; Gebr v. d. Poel te Lamswaarde voor 171.800; A. de Potter te Hulst voor 171,000; Gebr. De Mayer te Vogelwaarde voor 170.758; J. van Damme te Hon tenisse voor 137.200; Aann.- bedrijf K. J. de Winter te Rotter dam voor 136.600 en Bouwbe drijf Vos Van Keulen te Den Haag voor 135.660 SLUISKIL. Uitbreidmgsfonds Ziekenhuis. In de reeks tooneelvoorstellin- gen welke ten bate van genoemd fonds in geheel Zeeuwsch-Vlaan deren gegeven zullen worden door verschillende tooneelcluhs, kreeg Sluiskil Zaterdagavond in het Meisjespatronaat een gastvoor- stelling van de tooneelgroep van het dagblad „Het Volk" uit Gent, die met 18 leden een opvoering kwam geven van het blijspel in 3 bedrijven ,,De Wonderdokter". Het optreden van deze groep was een unicum voor ons dorp. Op sommige momenten werd zoo luidkeels gelachen, dat onvermij delijk enkele woorden, verloren gingen. Het was dan ook een pleizier den komieken kozijn Man ten te volgen in zijn grappige rol uitgesproken in het smakelijke Vlaamsch, de overredingskracht te bewonderen waarmede hij ko- teijn Steven er toe leidt zijn dok- terstitel te verloochenen, daar bij de dorpelingen slechts resultaat was te verwathten met kwakzal versmiddelen. In het genezen van de hartziekte van de dochter van den dikbuikigen burgemeester had de dokter niet veel lust. In het 3e bedrijf, waar de kwakzal ver Docus den dokter met collega aanspreekt en hem het presi- dentschap van het Svndicaat van Wonderdokters aanbiedt, zagen wij' Dr. Steven huiveren, als hij verneemt welke onsmakelijke middeltjes den patiënten toege diend worden Zoowel de kwak zalver als de in het bedrog geniale kozijn Manten lieten zich ten slotte behandelen door den echten dokter. De dochter van Manten en Dr. Steven werden aan het einde toch nog een paar en hier- mede werd dit dolle kluchtspel besloten. De toehoorders moeten zich, te oordeelen naar de lach salvo's en het hartelijk applaus, goed geamuseerd hebben en de tooneelgroep komt een woord van dank toe voor de door haar aan geboden voorstelling. Tooneeluitvoering. Op Zondagavond volgde ten bate van het Uitbreidingsfonds van de R. K. Verpleging een too neeluitvoering in zaal Jacobs, door de R. K Tooneelvereeniging „Semper Avanti", die opvoerde het spel in 3 bedrijven „Levens- schaduwen", door Joh. van Eeke- Het werd een onberispelijke uitvoering van een stuk met in houd. Misplaatst zou het zijn een enkelen speler naar voren te brengen, daar de 8 medewerkenden volkomen op elkander ingesteld waren en het allerbeste gaven wat zij moesten. De industrieel Herman Vol- mars gaf een uitstekende vertol king van de rol van den grooten fabrieksleider. die door hard zwoegen zijn fabriek tot bloei wist te brengen, doch door de groote uitgaven van zijn echtge- noote en speciaal van zijn oud sten zoon, bankroet dreigt te gaan. De minder sterke zoon Paul, wien verweten wordt, dat hij te veel tijd besteedt aan zijn ltteraire liefhebberijen, schamper genoemd krantenschrijverij, ont popte zich aan het slot als de bekroonde inzender van het nieu we ontwerp voor de fabriek. Aan doenlijk was de scène, waarin de trotsche moeder de intusschen wees geworden dochter van haar man vóór diens huwelijk, als haar eigen kind aanneemt. Het was voorts een genoegen de frissche kleine Elli te volgen in haar guitig, zonnig en onge dwongen spel met haar familie. Diep menschelijk spel gaf de ruwe, doch doodeerlijke zeeman Bart, de broer van den indu strieel, die doos- toeval van zeer .nabij in kennis was gekomen met het weesje, zich haar lot had aangetrokken en de geheele ne telige kwestie in het reine bracht, welke taak nog voor hem ver zwaard werd, toen hij bemerkte dat teedere g-evoelens ontstaan waren tusschen Paul en het weesje, dat zijn eigen zusje bleek te zjjn Aandachtig beschouwd, kan deze uitvoering geen dilettantis me meer genoemd worden, doch stond zij op een hooger peil. Wij wenschen het uitmuntende gezel schap dan ook alle succes bij de opvoeringen welke zij z'ch voor neemt elders van ditzelfde stuk te doen plaats hebben. Vermelden we nog dat na de pauze een klucht werd gegeven „Zaken zijn zaken", waarin eenige slimme opkoopers elkander heen en weer beetnamen, wat tot een komisch resultaat leidde. GEWESTEL. ARBEIDSBUREAU M3DDELRURG. Op 5 April 1947 stonden inge schreven 1184 (341 personen, waarvan er 821 in den D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 5 April 1947 werden 258 (14) personen geplaatst. Het aantal overgeble ven aanvragen bedroeg 1934 (281). De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a. Walcheren: zetter, drukkers, steigermakers, stoffeerder, behan ger," kistenmakers, leerling zager, leerlingen voor confectiefabriek, kleermakers, badknecht, stoelen- knecht, slijper, naaimachinemon- teur, hulplasscher, loodgieters, smeden, Dragline-macninisten, zandvormers. vormers-gieters draaiers, bankwerkers, kopersla gers, ketelmakers, constructie werkers, ijzerwerkers, roestbik- kers, plaatswerkers, voorslagers, lasschers-branders, leerling-mon teur electricien, leerjongen in autogarage, Dragline-smeerders, leerjongens in metaalindustrie, winkelpersoneel, loopjongens, ma- gazijnbedienden, reporter, ma- chinestiksters en -naaisters, hotel personeel, typiste, huishoudelijk personeel, kapster, modiste, ver koopsters, kantoorpersoneel, cas- sière Zuid-Beveland: drukkers, zet ters, stoffeerder, assistent-uitvoer der, spoeljongen voor apotheek- zeilmaker, wasscherijpersoneel, schoenmaker, smeden, automon teurs, loodgieters, bankwerkers, - plaatwerker, radiateurenmonteur, i electriciëns, verwarmingsmonteur, boekbinders, bakker, tractor- I chauffeur boomkweekersknechts, expeditieknecht, kantoorpersoneel, wasscherijpers., pédicure, naai ster, kantoorpersoneel, huishoude lijk personeel. Tholen: kleermaker, automon teur. bakkersknecht. Schouwen en Duiveland: leer ling stoffeerder, wagenmaker, lijnwerkers, molenaarsknecht, hotelkok, 'leerling kellner, huis houdelijk personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen: meubel- makel', stoffeerders, bedrijfslei- der-zandvormer, auto-monteur, leerjongen voor garage, loodgie ters. bankwerkers, lasscher, tex tielarbeiders, vlasbewerker, ar beiders phosphaatfabriek, electri ciëns, water itter, schipperskn., kantoorpersoneel, analyst, loop jongen, gevorderd kapster, naai ster, reizigster, verkoopsters, kamermeisje, kantoorbedienden, huishoudelijk personeel, textiel- arbeidsters. Aanbiedingen bij het Geweste lijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar Bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierik- zee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. tor" zonder speelveld is komen te zitten en er in Terneuzen geen ander sportterrein te vinden is. Wil gezonde sport voor de jeugd een kans van slagen hebben, dan is spoedige opheffing van dit euvel gewenscht. In dit verband kan nog opge merkt worden, dat ook de voet balvereniging „Terneuzen" mo menteel geen terrein ter harer beschikking heeft en voor haat' ,,thuis"wedstrijden op een nabu; rige gemeente is aangewezen, wat voor de betrokken vereeniging moreel en financieel zeer nadee- lig is. KORFBAL. Propang adafi I imvon tl Het Bestuur .van de Terneuzen- sche korfbalvereeniging „Luctor" ontving Vrijdagavond j.l. den heer Hos, die in Zeeland een tournee maakt met korfbalfilms. De geor ganiseerde avond werd een prach tig succes, alleen al omdat de zaal tot in alle uithoeken toe gevuld was en zelfs velen met een staan plaats tevreden moesten zijn. Nadat de heer Hos in zijn voor woord „korfbal" had besproken en had aangetoond, welke waarde deze spert bezat voor de harmoni- sche ontwikkeling van het men schelijk lichaam, ging hij over tot het vertoonen van enkele films over korfbaltraining waarbij hij het toelichtend woord voerde. Als slot vond de vertooning plaats van een viertal komische films, die bij de aanwezigen een buitengewoon succes hadden. Aangezien het bestuur van „Luctor" jeugdkorfbal wenscht te bevorderen en tot het vormen van juniorenploegen wil overgaan en hiervoor spec'aal dezen avond was belegd, was het des te onaange namer kort hiervoor te moeten vernemen, dat dit seizoen ,,Luc- 25.000 14314. 1.500 9963. 1.000 4303 4643 15615. 400 12062 13152 17316 20750 200 5045 5726 9352 20485. 100 2483 8256 10803 11979 13481 14703 14779 15303 Evenals voorgaande jaren wordt er weer een inventarisatie gehou den van de uitgezaaide oppervlak te vlas. Iedere vlasteler is verplicht om vóór 26 April a.s. bij zijn Plaatse lijken Bureauhouder, waaronder hij ressorteert, op te geven, welke oppervlakte dit jaar met vlas wordt verbouwd en verder de noo- dige gegevens te verstrekken. Degenen, die zaaiklaar vlasland hebben verhuurd moeten geen op gave bij hun P.B.H. verstrekken, dit moet door de huurders zelf geschieden omdat de huurders als de telers worden beschouwd. De telers, die op contract-telen moeten evenwel zelf een opgave verstrekken aan hun P.B.H. De telers worden er op attent gemaakt, dat zij op grond van het bepaalde in artikel 2 van de Alge- meene Verordening van het Hoofdbedrijfschap voor Akker bouwproducten 1942 verplicht zijn aan het bovenstaande gevolg te geven. Bij verzuim zal tot straf vervolging werden overgegaan. WOENSDAG 16 APRIL. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10 20 Voor de vrouw; 10.35 Piano; 1100 Lezing; 11.30 Pianoduo; 11.45 Fam. ber.; 12.00 Gram.; 12.35 Malando; 13.00 Nieuws.; 13 20 Vaudeville orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Kamermu- ziekporgr.; 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Ziekenbezoek; 17.15 Accor deonorkest; 18.00 Nieuws; 18.20 Gram.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Lezing; 19.30 Cursus; 19.45 Le zing; 20.00 Nieuws; 20.15 Heden avond kwart na acht; 21.15 Klankbeeld; 21.45 The Glasgow Orpheus; Choir; 22.30 RV.U.; 23.00 Nieuws; 23.25 The Ram blers. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Ochtendbezoek bij zieken; 9 50 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Viool en piano; 11.30 Vragen aan voorbijgangers; 12.00 Koor; 12.15 Trompet en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Rhap- sodia sextet; 14.00 Kamermuziek; 14.20 Balladen; 15.00 Gram 16.15» Koor; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Hollandia sextet; 19.00 Nieuws; 19.15 Nieuws uit Indië; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philh. Ork.; 21.10 Boekbespr.; 21.40 Orgel; 22.00 Nieuws; 22.30 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Har- moniemuziek. 'Donderdag 17 April a.s. zal Dr. J. H. Wesseling, raadadviseur bij het Ministère van O. K. en W., van 20 tot 20.15 uur over beide zenders eenige mededeelingen doen over de nieuwe salarisrege ling voor onderwijzers. srteruj iding es n§ iek rege l mg fi I i>2| telgf tevM i ee >p 'Öl eitu ei 1 I e vy le q s ia lonil 500 qsSi juur U3 »pu; Bj aaa juaj spiö

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3