Minister Neiier bezocht West-Zeeuwsen-V (aantieren Voor den Zondag* Kerkdiensten €$Tu M' 0' Schriftelijk beantwoorde vragen VOEDSELPROBLEMEN in Polen. Zeeuwsch-Vlaamsche Historie. BIJ DE ZEEUWEN IN PADANG Toekomstige instantie voor controle op atoomenergie. Correspondentie tusschen Roosevelt en den Paus tijdens den oorlog. De telefoonstaking in de Ver. Staten. Bespreking te Oostburg De Willem Barendsz is op weg naar Nederland Aandeel van de vrachtauto in het kolenvervoer Vervaardiging van geneesmiddelen tegen wonden veroorzaakt door Atoomkracht, Overdaad is» slechts schijn. EEN BEETJE EEN WONDERBARE VISCHVANGST UIT 1757. De Sowjet-Unie heeft Donder dag te Lake Success geweigerd haar toestemming te verleenen tot het bespreken van aard en samenstelling der toekomstige in stantie voor de controle op de atoomenergie, voordat alle leden der V. N. een overeenkomst heb ben geteekend, inhoudende een verbod op atoomwapens. Een Amerikaansch voorstel tot het houden van een dergelijke be spreking werd door 10 van de 12 leden der commissie voor de atoomenergie aangenomen. De Sowjet-Unie en Polen onthielden zich van stemming na hun bezwa ren onder-woorden te hebben ge bracht. In de V. S. is een boek versche nen getiteld Wartime Corres pondence between President Roo sevelt and Pope Pius XII' In een daarin opgenomen brief d-d. 3 Sept. 1941 schrijft President Roo sevelt aan Paus Pius XII, dat de Russische dictatuur minder ge vaarlijk is voor de veiligheid van andere landen dan de Duitsche, ofschoon even onbuigzaam. ■Het boek maakt melding van het feit dat Amerika zes maanden van te voren vernam, dat Hitier van plan was Rusland aan te val len. Moskou werd hiervan onmid dellijk in kennis gesteld. Myron Taylor, de Amerikaan- sche vertegenwoordiger bij het Vaticaan, zegt in zijn voorwoord, dat men het indertijd belangrijk achtte tot een gedachtenwisseling tusschen Washingtoif en het Va ticaan te komen inzake kerkelijke hulp aan Rusland, aangezien dit met het oog op ongodsdienstige instelling der communisten voor alle kerken een probleem vormde. De hoop op een spoedige beëin diging van de Amerikaansche te'efoonstaking is vervlogen, nu de politieke commissie der vak- vereenigjng het aanbod van de maatschappij betreffende arbei ders in het telefoonbedrijf onbe vredigend acht. Naar verluidt acht de vakvereeniging een lang durige staking thans onvermijde lijk en overweegt zij om aan de regeering te verzoeken als laatste redmiddel het beheer van de tele- i foonindustrie tot zich te trekken. Gisteren bracht de Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, Ir. Neher een bezoek aan West Zeeuwsch-Vlaanderen. In het gezelschap van .den Minister bevonden zich om. de loco den gestreefd naar een versnelling groene padi en op de velden ford, het Tweede Kamerlid Baron Van der Feltz, de leden van Ged. Staten Mr. Van der Weel, Hame link en Schout, de West Zeeuwsch- Vlaamsche burgemeesters en Ir Van Amerom, hoofd van het Streekbureau. Deze bespreking was niet voor Secretaris-Generaal van zijn pers toegankelijk. Departement, Dr. Ir. Roos, en den Na afloop werden vanwege Directeur-Generaal van de Volks- den Regeeringsvoorlichtingsdienst huisvesting Dr. Ir v. d. Meer. «enige inlichtingen betreffende de gevoerde besprekingen ver- Na aankomst te Breskens, om- strekt, waaraan wij het volgende streeks hoot van 11 uur, werd ontleenen. aldaar een aantal noodwoningeni>e Minister opende de hijeen- bezocht en eenige in aanbouwkomst met een korte toespraak, zijnde Woningwetwoningen. i waarbij hij er den nadruk op leg- Hierna voerde de tocht via de, dat Zeeuwsch-Vlaanderen bij Schoondijke en Oostburg naar hem niet als den „vergeten hoek" Sluis, waar .wederom noodwonin- zal gelden. Hij heeft terdege oor gen en in, aanbouw zijnde Wo ningwetwoningen in «ogenschouw werden genomen. Het gezelschap begaf' zich vervolgens naar Oostburg, alwaar na een kort bezoek aan het ba- voor de bijzondere moeilijkheden waarvoor men zich hier gesteld ziet. Binnen het raam der mo gelijkheden zal echter gedaan worden, wat gedaan kim worden Hierna voerde de Commissaris rakkenkamp, in Hotel Mabesoone der Koningin het woord, die den de lunch werd gebruikt. Des namiddags vond in het gemeentehuis een bespreking plaats, waarbij o.m. aanweaig waren de Commissaris der Ko ningin Jhr. Mr. Quarles van Uf- IN Efeze 1 spreekt Pau- lus over de opstanding van Christus. In deze Opstanding heeft God Zijn macht betoond. Door de energie Gods is Christus uit de diepten des doods omhoog gehaald. En nu heeft Hij een naam hoven «Hen naam; nu is Hij in de hoogte en is boven alles, in deze wereld en in de toekomende. Christus is omhoog. En wij Wel, bij ons is alles het zelfde gebleven. Wij waren omlaag en üjn het nog We hopen dat een maal, later, ook voor ons, de op gang naar de hoogte er zal zijn. En deize hoop is onze troost. Zaterdag 12 AprÜ 1947. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 13 April 1947. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 u. leesdienst; 5 u. Ds. J. C. Sickesz, van Terneuzen. Hontenisse: 10 u. Ds. W. L. Her- manides, van Hulst. AAR in Efeze 2 spreekt Paulus ook over onze opstanding- Ën hij verschuift deze niet naar de toekomst; hjj plaatst ze in het heden. Hij zegt in vs. 2: God heeft ons mede opgewekt. Pau lus zegt' dus „nu" waar wij hoogstens durven zeggen „later". De apostel spreekt over „heden" waar wij slechts aarzelend over „toekomst" durven spreken. Met Christus is het gebeurd, het onvoorstelbare, waar het Op- standings-evangelie van gewaagt Met ons is dit niet het geval. Althans nu nog niet. Maar Paulus zegt: nu is het ook met ons geschied, Christus is opgewekt en daarom zijn ook wij opgewekt. -SN WELDOENSTER! Purolin houdt moeders huid zacht en mooi; baby's huid gaaf en gezond. Voorkomt schrijnen na scheren. Heelt tevens een beschadigde huid. Doos 40 ct. (Ingez. Med.) Hulst; 11 u. Ds. T. J. Drent, van Buurmalsen, medew. Kerkkoor. Philippine: 2.30 u. Ds. M. Goud kamp, van Amsterdam. Sas van Gent: 10 u. Ds. M. Goud kamp, van Amsterdam. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel, 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, bed. H. Doop. Terneuzen: 10 en 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, Eaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. Talma. Aardenburg: 2.30 u. Ds. Bamouw. Biervliet: 9 u. Ds. van Yperen, Breskens: 10 u. en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9.30 u. de heer Van Sab- ben. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Pliester, Nieuwvllet11 u. de heer Van Sabben. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. Retranchement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.45 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 9.30 Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u Ds. Schrale. Waterlandkerkje11 u. Ds. Van Yperen. IJzendijke: 10 u. Ds. Doorn Zuidzande10 u. Ds. Ter Beek P dat „daarom"' komt het aan. Niet het feit dat we ons zoo zoo opgewekt voelen in het teeken onzer vofhooging. Want wanneer voelen we ons opge wekt? Het komt zoo zelden voor. Evenmin zijn de overwinningen die we behalen in het leven, de grond van deze zekerheid dat we nu ook de laatste overwinning hebben bevochte^ Och. wanneer kunnen wij spreken van overwin ningen? Het is in ons leven nederlaag op nederlaag. En toch kan er sprake zijn van ,,nu" ook in ons leven. Als we in Christus zijn, dan zijn we reeds nu hoven den dood uitgekomen Hij leeft en in Hem leven wij ook. Nu en straks en altijd. Want het zij dat wij levert, hetzij dat wij sterven, wij zijn des Heeren. Totale productie 12.885 ton traan. De Willem Barendsz-expeditie heeft Dinsdag 8 April het vangst- gebied verlaten en is thans via Kaapstad op weg naar Nederland. De jagers zullen te Kaapstad ge- stationneerd worden. De totale productie van het af- gekxypen vangseizoen bedraagt 12.885 ton traan inclusief een kwantum van 120 ton spermoüe Aan vleesch en lever werden res pectievelijk geproduceerd circa 90 en circa 45 ton. Een deel van de productie is reeds met de transporttanker „Nacella" naar ons land gebracht. In de tweede helft van Mei wordt het moederschip van de expeditie de „Willem Barendsz" in Amster dam terug verwacht. Minister dank bracht voor zijn komst en vervolgens woorden van hulde sprak jegens den Weder opbouw, voor hetgeen reeds tot stand werd gebracht. De be staande klachten zijn echter nog talrijk en vooral de onzekere financieele toestand baart zorg. De Commissaris der Koningin besloot met er op te wijzen, dat het vaderland een eereschuld heeft in te lossen jegens de ge troffen gebieden. Vervolgens kwamen verschil lende burgemeesters aan 't woord en hierbij werd vooral den nadruk gelegd op het uitblijven van de goedkeuring op de wederopbouw- plannen en de traagheid waar mede de bouwvergunningen wor den verleend, terwijl sterk werd aangedrongen op een sneller tempo bij de noodzakelijke ont eigeningen. Verder werd een aantal detail punten behandeld, o.a. de beton nen noodwoningen te Biervliet en de binnenhaven van Breskens. De Minister beantwoordde de verschillende sprekers en deelde hierbij mede, dat ernstig zal wor- van het tempo, waar zulks moge lijk is. Wat betreft de financie ring, dient mon te bedenken, dat Nederland een arm land is en de wederopbouw milliarden guldens zal kosten. Daarom zal men zijn wenschen moeten beperken. Minister Neher deelde voorts mede, dat herstel en nieuwbouw van woningen voorrang zullen ge nieten, waarbij echter naar verla ging der bouwkosten gestreefd dient te worden. De Regeering werkt hard aan een spoedige definitieve finan cieele regeling. Wat betreft de huurpolitiek, ook hier kunnen ingrijpende wij zigingen tegemoet worden gezien, de huren zullen in overeenstem ming moeten worden gebracht met de plaatselijke loonen. Bij den wederopbouw heeft men met vele moeilijkheden te kampen, zoo bijv. de schaarschte aan materialen en het tekort aan bouwvakarbeiders, beide proble men, waarvoor op korten termijn geen oplossing mogelijk is. Men zal in deze niet mogen hopen op hulp uit het buitenland, doch door eigen werkkracht alles moeten hereiken. De Minister gevoelt neiging om hij den wederopbouw de ge meentebesturen een grootere rol toe te deelen. Een eenheidsrege ling is hierbij niet mogelijk; wel zal in deze overleg worden ge pleegd met de Provinciale besturen. Gezien het gevorderde uur werd na deze bespreking onmid dellijk de terugreis aanvaard en met de boot van 16.30 uur verliet het gezelschap Breskens. ziet men den landman zijn arbe'd verrichten. Aan de andere zijde van den weg verheffen zich de bergen. Niet zoo heel hoog, maar het geeft toch een achtergrond aan dit mooie landschap. Kinde ren op den weg staken den duim op en riepen „Tabeh Toean!" Ze komen los, waar ze eerst stuursch keken ftaar den Belanda, die hen was afgeschilderd als een man van verschrikking. Doch nu zien zij dat die boeman geen boeman is, doch een Sinterklaas, al moet meit den O.V.V.-er niet met den naam van Sinterklaas, dien hij aan de 7 December-divisie heeft gegeven, betitelen, want dan wordt hij werkelijk boos. Even verder zagen wij een groep man nen over een brugleuning staan kijken. Ik vroeg hen wat er te doen was en ze vertelden we, dat er schildpadden in het water waren. „Groote?", wilde ik weten, waarop zij antwoorden, dat er ook groote van een halven meter hij waren. „Vangen" adviseerde ik, I „dan kom ik wel schildpadsoep 1 eten". „Ik houd U er aan", luid de het vriendelijk bescheid, en dat meen en deze Zeeuwen. Ze zijn gul en ze blijven gul, maar ze j De vrachtauto heeft er ia de* afgeloopen winter het bare te* bijgedragen, dat ons land gespaard bleef voor een ernstige kelen crisis. Vervoer van kolen per vracht auto heeft hoofdzakelijk platits gevonden van uit de havens Rot terdam en Amsterdam en daar naast ook uit de havens en Harlingen. Tot in GroningMt en Friesland over afstanden va* 200 km zijn kolen per auto ver voerd. Wat Friesland betreft verna men wij het volgende: In totaal is door „Wegtransport Friesland" vervoerd 1476 ton steenkool t» wel vanuit Amsterdam. De moeilijkheden, welke bij de voor ziening van de gasfabrieken op doken, waren legio en het ver voer had plaats onder de zwaarst denkbare omstandigheden. Het waren echter niet alleen de gasfabrieken, die van de hulp van wegtransport hebben gepro fiteerd, ook de P.T.T. in Fries land heeft In dezen winter her haalde malen gebruik gemaakt van deze organisatie, om in staat gesteld te worden het postver- zijn des duivels, wanneer die voer naar de omliggende plaat - „peloppers" last veroorzaken. sen op gang te houden. Naar van goedingelichte krin gen wordt vernomen, verrichten de voornaamste chemische fabrie ken in België op het oogenhlik onderzoekingen op het gebied van acide folique en eparine met het oog op de samenstelling van geneesmiddelen tegen brandwon den, veroorzaakt door atoom kracht. Deze fabrieken werken speciaal voor rekening van Ame rika. I. Volgens de laatste 'oij het hoofdbestuur van het Amerikaan sche Roode Krui™ ontvangen ge gevens zijn door de tornado van Woensdag in het Texas en Oklahoma 132 men sehen om het leven gekomen en 1256 gewond. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10 u. Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk. Hoek (in de Chr. School): 10 en 2.30 u. stud. J. Covée, van Axel. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. D. Scheele, van Assen. (Na afloop middagdienst ge meentevergadering (beroepings- weck.) Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. H. Mulder, van Amsterdam. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 DK.O.) Hoek: 9 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 10.30 en 5 u. Ds. van Til, van Hoek, bed. H.A. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9,30 en 2 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. Clinge: 7. 8.30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 en 19.30 u. Leiders Kdt J Heijnsdijk en Kdt. C Nieuwland. JfcjS* Op vragen van het Tweede Kamerlid Schoonenberg in ver band met het oproepen van stu deerenden als gewoon dienstplich tigen van de lichtingen 1941, 1942 en 1943 heeft de Minister van Oorlog het volgende geant woord: Van de lichtingen 1941, 1942 en 1943, welke lichtingen thans wor den ingeschreven, doch die niet worden en voorshands ook niet zullen worden gekeurd, worden slechts diegenen tot gewoon dienstplichtige bestemd, die stu- deeren voor arts, tandarts, apo theker of ingenieur of die deze studie reeds hebben voltooid. Alle overigen dezer lichtingen zul len ^worden bestemd tot buiten gewoon dienstplichtige. Van de lichting 1944 heeft de inschrijving reeds plaats gehad, de ingeschrevenen dezer lichting ■vorden thans gekeurd. Een ge deelte dezer ingeschrevenen, ten hocgste 10.000 man, zullen als gewoon dienstplichtige worden ingelijfd, terwijl de overigen zullen worden bestemd tot buitengewoon dienstplichtige. Tot degenen van de lichting 1944 d'e als gewoon dienstplich tige worden ingelijfd, zullen o.m. behooren zij, die studeeren vooi arts, tandarts, apotheker of in genieur alsmede degenen, die deze studie reeds hebben voltooid. Inderdaad is ernstig overwogen dat hiermede tijdelijk aan de bur germaatschappij krachten worden onttrokken, waaraan ook daar groote behoefte bestaat, aange zien er een tekort is aan artsen tandartsen en ingenieurs en voorts, dat onder de opgeroepe- nen zich dienstplichtigen kunnen bevinden, die reeds zeer door den oorlog zijn gedupeerd alsmede studenten. d:e hun studie b'nnen afzienbaren tijd hopen te beëindi- het verblijf in werkelijken dienst deze kunnen voortzetten. gen. Het ligt in het voornemen, de h'erbedoelde studeerenden in al- gemeenen zin hun eerste nefemn niet eerder te doen vervullen dan nadat zij hun laatste examen heb ben gedaan, dan wel de mogelük- he-d te on enen, dat zij een deel of het geheel van de eerste oefe- n'ng zullen kunnen volbrengen tijdens de universitaire vacanties Het is overigens in het alge meen niet mogeliik, aan studee renden. wier uitstel ie den loon van den studietijd eindigt, toe zegging te doen, dat zij tijdens Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Weijden be treffende de verdeeling van boer derijen in den Noord-Oostpolder heeft de Minister van Financiën, mede namens den Minister van Verkeer en Waterstaat het vol gende geantwoord: De uiteindelijke beslissing over de verpachting van boerderijen in den Noord-Oostpolder berust bij den Minister van Financiën. De Directie van de Wieringer- meer (Noord-Oostpolderwerken) bereidt namens dezen Minister de verpachting voor. De voorloopig voor den tuin bouw gedachte gebieden buiten beschouwing gelaten, bevat het plan van uitgifte het vormen van ongeveer 1670 landbouwbedrijven Uitgaande van de in de vraag bij de met name aangeduide groe pen vermelde cijfers, zouden er dus 170 bedrijven overblijven. Of uiteindelijk de verdeeling over de groepen van belanghebbenden zal uitvallen, als is aangegeven, valt thans niet te zeggen. Zoo is het b.v. waarschijnlijk, dat het aan tal aan landarbeiders toe te wij zen bedrijven dat van 100 zal overschrijden; ook ligt het in het voornemen een aantal bedrijven voor staatsexploitatie te bestem men. Zeer vermoedelijk zal van een overschot dan ook geen spra ke zijn. Sedert eenigen tijd ontvangt ieder, die in verband met het aanvaarden van werk in den Noord-Oostpolder de voorwaarde stelt, dat hem later een boerderij wordt verpacht, of die vraagt hoe het staat met zijn kansen pachter te worden ongeacht uit welke streek van het land hij vandaan komt een mededee- ling van de strekking, als in de vraag is omschreven, welke als volgt luidt: „Wij deelen u mede, dat u te allen tijde als landarbeider-grond werker in den Noord-Oostpolder kunt worden te werk gesteld. Wij wijzen er u evenwel op, dat u te laat bent, om nog tot de pioniers 'te kunnen worden ge rekend, zoodat uw kans om t.zt. als pachter voor een bedrijf in den Noord-Oostpolder in aanmerking te kunnen komen, zeer gering We rijden over den weg naar Emmahaven, in een pantserwa gen, niet omdat de weg zoo on veilig is. Neen, daarin is een groot verschil gekomen, sedert ik eind November 1946 voor de eer ste maal met de Zeeuwen in Em mahaven en Padang arriveerde. We hebben dezen pantserwagen genomen, omdat ja feitelijk is dat „zeer geheim" - er een dame meegaat en we straks héél dicht gebied van langs de demarcatielijn zullen rij den en naar een bivak, waar nog wel eens sluipschutters hun ver raderlijke werk doen. Neen, de weg van Padang naar Enrmahaven kun je rustig met een jeep berijden en tientallen koelies herstellen den weg onder het waakzaam oog van de genie. Want de weg is slecht en de chauffeurs, die geregeld op en neer rijden, weten precies waai- ze niet moeten rijden. En toch is er een tijd geweest, dat deze weg heel gevaarlijk was. Dat was in die December-dagen, toen de extremisten er landmijnen hadden geplaatst en een carrier op zoo'n mijn liep. We passeerden dit punt en ik keek belangstellend naar den weg. Je ziet niets meer en aan de gezichten der soldaten en koelies zou je zoo zeggen, dat zij het ook vergeten zijn. De koe lies misschien wel, maar de solda ten vergeten hun kameraden niet licht. Ze zeggen dat wel niet zoo openlijk, maar als je er met hen over spreekt, dan besef je pas dat het diep in hun harten gegrift staat. Nu rijden wij er zonder dekking langs; de mijnen behooren op dezen weg tot het verleden en als men de sawahs aan de overzijde van de kali ziet, dan zou men niet zeggen, dat enkele maanden ge leden deze streek gevaarlijk was en verlaten. We leggen even aan bij de electrische centrale waar men met de in gruis aangevoerde steenkool Padang en Emmahaven van licht- voorziet. Zeer ten on genoegen van sommige repubii- keinsche groepen, die herhaalde lijk de toegezegde steenkoolaan- voer uit Sawahloentoe deden stag- neeren. Nu voert het leger de steenkool aan en als straks de trein weer zal loopen, dan zullen de oogenblikken, dat Padang zon der electrisch licht zal zitten, wel geheel en al tot het verleden be hooren. Er werken Indonesiërs in de centrale en zij werken met ge noegen. Ze voelen zich er best thuis, deze menschen. Maar dit republikeinsch bedrijf wordt ge heel en al gedreven door... den Nederlander, die voor steenkool zorgt en voor de voeding der werklieden. Op tien procent na zijn alle arbeiders teruggekeerd. Trouwens de terugkeer van den Indonesischen arbeider bemerkt men ook langs den weg Een maand geleden waren het slechts tien koelies en nu zijn het er tientallen. Ze werken en ze wor den gevoed, terwijl ze bovendien nog een goed loon verdienen. Hoe anders is het in de binnen landen, waar ze geen voedsel krijgen en geen loonEn het is de „chabar agin", de rim boe-radio, die den mensch vertelt corr. van het A.N.P.) zijn aangewezen op een kx>* of salaris, zijn de prijzen der vrije markt onbetaalbaar. Een kilo gram boter kost bijvoorbeeld 600 zloty (een zloty is ongeveer 2% cent), een haring 50 zl., een pond vleesch 400 zl., een draagbaar costuum 50.000 zl. en een paar schoenen 12 000 zl. De grooW massa moet leven van een maan- delijksch inkomen van 4000 lot 5000 zl., een prima kracht ka* tot 10.000 komen en de homgat a ambtenaren tot 30 000. De rantsoeneering ia in (fit systeem afgedaald tot een aoort toeslag op bet loon, waarra* voornamelijk de arbeiders der ge nationaliseerde bedrijven pro«- teeren. Van de 23 millioen Pole* be schikken trouwens maar 10 mil lioen over een der drie rantaoea- kaarten Overigens bracht de *e- geering met 1 April weer een ln grijpende wijziging in het kaar- tensysteem, die erop gericht is zooveel mogelijk verbruikers de vrije markt te verwijzen. (Van den Berlijnschen Polen is een goed land voor degenen, die zich de weelde kun nen veroorlooven een arbeiders weekloon uit te geven voor een maaltijd, zulke menschen zijn er blijkbaar in Warschau en de an dere Poolsche steden genoeg, want de restaurants zijn door gaans druk bezocht. De afmetin gen der schotels, die hier worden opgediend, en de lucullische uit stallingen in de winkels zijn zioo overdadig, dat het laatste pro bleem, waaraan men hier zou danken, het voedselprobleem is. Hooge ambtenaren van het be trokken ministerie verzekerden ons evenwel, dat dit alles maar schijn is en dat in werkelijkheid Polen dit jaar in de periode voor den volgenden oogst een kritieken tijd op het gebied der voedsel voorziening zal doormaken. Tegelijkertijd troosten dezelfde autoriteiten in de bladen het Poolsche volk met de mededee ling, dat voor een broodtekort 1 brood is hoofdvoedsei niet ge vreesd behoeft te worden. De autoriteiten zeiden ons, dat voor kinderen en aanstaande en jonge waar voedsel en loon en kleeding te verkrijgen is. Zoo rijden we langs deze arbei ders, die ons vriendelijk groeten. We rijden langs houten woningen van Indonesiërs, die. teruggekeerd zijn naar de oude standplaats, moeders geen grootere rantsoenen waar zij eenmaal welvaart heb- kunnen worden toegezegd dan ben gekend. In enkele woningen varieerende tusschen 1000 ziet men soldaten; dit zijn de mannen, die dit gebied moeten bewaken en veilig houden. Ze zijn ingekwartierd in die huizen en ze voelen zich thuis. Ik zag op de voorgalerij een baboe de Regeering mist middelen. mMbt» en 1600 calorieën, die dan in de maand Maart nog slechts voor de helft konden worden verstrekt. De voorraden slagroom, die de restaurants voor het opdisschen hebben, schijnen evenwel onuit- wasch strijken, terwijl de soldaten pUttelijk en de bussen Unrra-melk zich verpoosden na hun arbeid. We passeerden iets verder een groep uitgebrande huizen. Hier hebben de extremisten huis ge houden, deze huizen wierpen ze met handgranaten en beschoten ze de passeerende vrachtwagens. Nu staat er geen huis meer, de roode haan heeft er huis gehou den, toen ze gedwongen werden deze streek te verlaten. We draaien om de kuilen in den weg, de Genie is nog niet tot aan Emmahaven gekomen. Er zijn te veel gaten en kuilen in worden vrijelijk op straat ver kocht aan hen, die ze het aller minst noodig hebben. Vrije marktzwarte markt. Dit zijn tegenstellingen, waar over men zich in Polen niet moet verbazen. Het systeem van rant soeneering is er van geheel an deren aard dan bij ons, doordat de regeering niet hij machte is geweest het den grondslag te geven van een verplichte levering den weg, de genie is nog niet totdoor de boeren B-' 6 - Het grootste deel der voedsel productie gaat zoo naar de vrije markt, welker prijzen verraden, is nog niet zoo heel goed. Padang en Emmahaven liggen nog buiten de normale zeevaart route, al loopen er zoo af en toe schepen binnen. Op de velden staat de» teer- dat zij niet anders is dan een ge legaliseerde zwarte markt. Voor menschen, die voor hun onderhoud |N den vroegen morgen van 't jaar I 1757 was Zaamslag in rep en roer. Het gerucht deed de ronde, dat met het opkomen van de vloed één of ander zeemonster het Hellegat was binnengekomen en nu ergens tusschen Zaamslagveer en Luntershoek moest rondzwem men. Vanzelfsprekend trokken vele ingezetenen- naar het Veer, om zich van de waarheid van dit gerucht te overtuigen. Daar aan gekomen bleek inderdaad, dat een sooct walvisoh, een Noordkaper, zich te ver in het'Hellegat had gewaagd. Het dier bevond zich in dit vrij ondiepe water danig in het nauw en trachtte steeds weer de Schelde te -bereiken. Hiertegen kwam echter het visschersinstinct van een aantal Zaamslagsche avonturiers in opstand en onder leiding van den Kapitein der Bur gerwacht ging men tot den aan val over. Na veel jagen en zwoe gen zag men eindelijk kans de visch op een zandplaat te drijven. Met het vallen van het water was nu zijn lot bezegeld, want tegen den middag kwam het dier geheel op het droge te liggen. Omzich tig trachtte men het te naderen en te dooden, maar dit ging echter nog zoo maar niet. De geweldige staart beukte nog een tijdlang zonder ophouden op het zand. Op den duur echter namen zijn krach ten af en zag men kans het beest te dooden. Met een laatste krachtinspanning spoot het nog een stroom water en bloed de ucht in, maar toen was ook het pleit beslecht. De gelukkige visschers, tuk op een voordeeltje, begonnen direct er lustig op in te hakken en laad den hun bootjes telkens maar weer vol met stukken van de ge weldige dikke speklaag. Aan het Veer werd een traankokerij ge ïmproviseerd en het spek tot traan versmolten. Alles samen blijkt deze vischvangst de voor die dagen zeer groote som van 212 gulden te hebben opgebracht, zoo dat de deelnemers niet te klagen hadden. Erg veel zorg blijkt men aan deze attractie echter niet te heb ben besteed, want in het midden der vorige eeuw, dus nadat het geraamte bijna honderd jaren in weer en wind had gestaan, klaag de een Zaamslagsche ingezetene erover, dat de beenderen geheel met mos waren begroeid en een „onbehagelijk" uiterlijk hadden gekregen. Hij stelde voor, dat óf de Gemeente, óf de Kerk voor rei niging en opnieuw verven zou zorgdragen, opdat deze plaatselij ke merkwaardigheid weer wat ooglijker van uiterlijk zou worden Of dit nu gebeurd is, weten wij niet. Wel is de latere geschiede nis bekend. Toen in het begin dezer eeuw het nieuwe raadhuis werd gebouwd, i3 hot walvischge- raamte van zijn gewone stand plaats afgehaald en opgeborgen in de consistoriekamer der Hervorm de Kerk, waar het op dit oogen blik nog wordt bewaard. Of het daar in stille rust verder zijn da gen zal slijten, of ooit weer in het openbaar zal worden opgesteld, is n.et bekend. De graanprijzen stijgen zienlijk, in de maand Februari met dertig procent. De regeering heeft medegedeeld niets te zulten doen tegen deze stijging teneinde de boeren te bewegen zooveel mogelijk van hun voorraden Ie verkoopen, die voor haar eerst grijpbaar worden zoodra zij bjj de handelaren of de fabrieken be landen» De regeering is ziek er blijkbaar van bewust zoo weinig machtsmiddelen tegen onwil v*n de zijde der boeren te hebben, dat zij openlijk zegt, dat zij de prijs st' gingen haar gang wil laten gaan, ook al heeft dit onprettige gevolgen voor het functionneeren v& i. het geheele economische sys teem. Bij vleit zich voorta met de gedachte, dat deze prijsstij gingen het broodverbruik automa tisch zullen verminderen. Polen gelooft na den volgencte* oogst geenerlei voedselzorgeo meer te hebben. Het heeft daar voor alle reden, want als dunbe volkt en overwegend agrarisch land heeft het voedselbronnen, die, wanneer zij doelmatig worde* geëxploiteerd, een ruime marge voor export toelaten. Voor den oorlog was Polen ®en ▼an de belangrijkste voedael- exporteerende landen van Europa Haver, zaden, vleesch, spek, eieren, boter, suiker en varkens leverden een belangrijke bijdrage aan zijn export. Zij maakten 41 van het totaal uit. Het economische driejarenplan der* Poolsche regeering is er op ge richt den agrarischen export zoo snel mogelijk te hervatten. Reeds kon in 1946 een aanvang gemaakt worden met suiker. Het herstel van landbouw en veeteelt in Polen zal nog enkele jaren vergen. Voornamelijk, de verliezen aan de levende have toegebracht (1-7 millioen paarden en 6.6 millioen koeien) remmen een snel herstel. Bovendien ont breken nog de materialen, die het in gebruik nemen der nog braak liggende akkers zouden kutinen bespoedigen. Polen begon het eerste vredesjaar met acht mil lioen hectare braakliggende ak kers, waarvan de helft in de voormalig Duitsche gebieden. Dit beteekende, dat meer dan de helft van alle akkers onbebouwd ble ven. Volgens de officieele statis tieken was deze woestenij in 1946 tot 6 milioen- hectare verminderd. Volgens de plannen zal zij in 1947 nog slechts 1.? millioen be dragen, in 1948 millioen, en in 1949 zou zij geheel moeten zijn verdwenen. Polen heeft van de Unrra 5000 tractoren en een paar honderd duizend paarden gehad, doch de uitrusting van de boerderijen is 7)p het oogenhlik nog zoodanig, dat men het agrarische drie jarenplan een zware krachtproef moet noemen. Dit temeer om dat de landerijen, die men tot nog toe heeft kunnen bebouwen, met uiterst primitieve middelen ke- werkt zijn.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2