BRIEF van Commissie-Generaal^ aan Indonesische delegatie De Conferentie te Moskou. Jaarbeurs. AMERIKA EN NET COMMUNISME Hieuwt in enkele cedels Belgische Dakota in Schotland verongelukt De Italiaansche vloot Ondergrondsche BLOEDTRANSFUSIEDIENST ZATERDAG 12 APRIL 1947. Joegoslavische nota aan Engeland. Het Prinselijk Paar in Zermatt. Illegale immigratie ;n Palestina vanuit Fransche havens. De Jaarbeurswinkelweek. T~)E Ministers hebben eergister hun besprekingen over de tundamenteele richtlijnen voor het opsteller van het Vredesverdrag met Duitschland voortgezet. BUITENLANDSCHE DEELNEMING. Radio-Moskou over de rede van De Gaulle. Naar een gevoelige inkrimping der Belgische staatsuitgaven Nieuwe prijzen voor chocolade Britsch-Russische onderhandelingen tijdelijk afgebroken. SJAHRIR over zijn reis naar India. SCHUMACHER over'de Conferentie van Moskou. aan bepaalde afspraken had laten RoVOlutiOnnaire beWeqing in Paraguay mislukt? in Nederland tijdens den oorlog Prins Boudewijn van België naar Engeland. Frankeering bij Ahmncr WEERSVERWACHTING, jnedegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond Vry warm. Afgea. van pl. overdr. be wolking, vrij zonnig weer met vrij hooge temperatuur. Zwakke tot matige wind, hoofdz, tusschen O. en Z. Onder Redactioneele leiding van P. L. D. J. Van Oeveren. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel- 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor Sfest feeuwsch-Vlaanderen vVillemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" DE TRIJE 3de Jaargang No. 476. Advertentieprijs per mm 10 ctminimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. ZON EN MAAN. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 1947 Zon Maan Apr. Opk. Ond. Opk. Ond. 13 5.50 19.32 3.08 10.15 14 5.48 19.34 3.47 11.1# 15 5.46 19.36 4.17 12.30 16 5.44 19.38 4.40 13.43 17 5.41 19.39 4.58 14.6# 18 5.39 19.41 5.14 16.16 19 5.37 19.43 5.28 17.34 De Minister van Overzeesche Gebiedï&celen heeft aan den voor zitter van de beide Kamers der State»-Oeneraal ter kennisneming door de leden der Kamers een af schrift; aangeboden van den brief van de Commissie-Generaal voor Neöerlandsch-Indië aan de Indo- ■eeteche delegatie van 24 Maart j.l. imr.ake de onderteekening van de overeenkomst van Lingga- dj&ti Be tekst van dit afschrift luidt als volgt: 24 Maart 1947. Aan de Indonesische delegatie. Naar aanleiding van uw schrij ven van 15 dezer, heb ik de eer Uwe delegatie mede te deelen. dat het inderdaad de bedoeling van de Nederlandsche regeering is, niet tot onderteekening van de ontwerp-overeenkomst over te gaan, dan op de wijze als door haai gesteld in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van 10 December 1946 en dat zij in vérband daarmede de toelichting der Commissie- Generaal, de verklaring van de j Nederlandsche regeering van 10 December 1946 en de redevoerin gen van den Minister van Over- eeesohe Gebiedsdeelen van 19 en 30 Deoember d. a. v. wenscht op te vatte* als te zijn de weergave van datgene, waaraan de Neder landsche regeering zich harer zijds door de onderteekening van de basis-overeenkomst gebonden acht en wat zij zich voorneemt te doe» verwezenlijken hij de uitwer- D« Joegoslavische regeering heeft aan de Britsche ambassade te Belgrado een nota gezonden, waarin zij er in toestemt, dat een cknmnissie van vertegenwoordi gers voor Britsche bezittingen in Joogo-Slavië naar Belgrado komt oaa te spreken over vergoeding. De Joego-Slavische regeering gaf tevoren als haar meening te kennen, dat dergelijke besprekin gen overbodig zijn daar de De cember j.l. aangenomen wet op de nationalisatie reeds in ver goeding voorzag. Door deze nota wordt een oude bron van wrijving io de Engelsch-Joego-Slavische economische betrekkingen weg genomen. king daarvan. De Nederlandsche Regeering" nam goede nota van uw mededeeling, dat de regeering van de republiek Indonesië zich aan deze stukken niet gebonden acht. De Nederlandsche regeering is voorts met u van meening, dat er overigens na onderteekening nog ruimschoots gelegenheid is om de wederzijdsche inzichten en bedoelingen met betrekking tot deze overeenkomst aan gezamen lijke bespreking te onderwerpen. In verband hiermede heeft de Nederlandsche regeering de Com missie-Generaal gemachtigd on verwijld tot onderteekening van de ontwerp-overeenkomst over te gaan op den in uw brief van 15 Maart j 1. voorgestelden voet. De Commissie-Generaal is der halve bereid tot het aanvaarden van uw uitnoodiging de door ons gezamenlijk geparafeerde ont werp-overeenkomst onverwijld te onderteekenen, opdat begonnen kan worden aan de oplossing van de nijpende problemen van her stel en opbouw. De voorzitter van de Commissie-Generaal voor Ned.-Indië. Prins Bemhard heeft na de Paaschdagen met zijn twee berg gidsen voor de eerste maal een langeren tocht in het hoogge bergte gemaakt. Van de hut der Fluhalp besteeg hij de Rimpfisch- horn. en keerde op den tweeden dag behouden te Zermatt terug. Naar verluidt, denkt Prinses Juliana nog ten minste twee weken in Zermatt te blijven. Het Nederlandsche knapenkoor „De Oosterhoutsche Nachtega len", dat een tournee door Zwit serland maakt, zal 12 April naar Zermatt gaan om het Prinselijk Paar een serenade te brengen. Op een verzoek van de Brit sche regeering, om te helpen de illegale immigratie in Palestina van Fransche havens uit te ver hinderen, heeft de Fransche re geering besloten de inspectie van identiteitspapieren en paspoorten strenger te doen uitvoeren. door de schilderachtige Utreoht- sche grachten maken Eveneens zal er gelegenheid bestaan om van Utrecht uit tochten naar de bloepabollenvelden te ondernemen per-trein, tram en autocar. In alle deelen der stad Utrecht werkt men thans aan de voorbe reidingen om het bezoek, dat men tijdens de jaarbeursweek ver wacht, in een feestelijke stem ming te ontvangen. De Utrechtsche winkeliers heb ben onder voorzitterschap van den burgemeester Mr. Dr. G. A W. ter Pelkwijk een comité in het leven geroepen, dat een win kelweek organiseert. Ongeveer duizend winkelzaken, behoorende tot het groot-, midden- en klein bedrijf, hebben zich reeds voor deelname opgegeven. Het publiek, dat hun zaken be zoekt, ontvangt voor een bepaald bedrag aldaar besteed, een lot. Deze loten nemen deel aan de trekking, welke aan het einde van Zij gingen vervolgens over op de kwesties van het Ruhrgebied, het Rijnland en Saargebied. Bi- dault verklaarde, dat de Fran sche regeering onverschillig staat tegenover een constitutie van het Rijnland als een staat of verschei dene staten. ,,Op voorwaarde, van bezetting door'de Geallieer den mogen de in het Rijnland ge vormde staat of staten volledige economie bezitten". Het Rijnland moet permanent worden bezet en politiek en economisch van de rest van Duitschland worden ge scheiden. Verklarend, dat Frank rijk- hierbij niets anders op het oog heeft dan zijn eigen veilig heid en die van Europa, zeide Bi- dault: „Het zou gemakkelijk in stemmen met tusschen het Rijn land en Duitschland in te stellen van een speciaal ENGELAND VOERT DUBBELEN ZOMERTIJD IN. Oa* twee uur Zondagmorgen a.st wordt de dubbele Britsche aomertijd ingevoerd. De klok wordt dan één uur vooruitgezet. Dit beteekent, dat de klok in En geland ten onzichte van Neder land één uur voor is. De voorbereiding van de Ned.- Belgische-Luxemburgsche tolunie maakt de aanwezigheid van een Belgische collectieve -groep van het grootste belang. Zij heeft een plaats gevonden in de Irenehai aan het Vredenburg, terwijl het technische gedeelte dezer inzen ding in gebouw J op het terrein Croeselaan is gehuisvest. Voorts zijn aanwezig collec tieve groepen van Tsjecho-Slowa- krje (in gebouw J Croeselaan) en van Zwitserland (in de Irenehal- Vredenburg en gebouw J Croese laan), terwijl in alle groepen ar tikelen van buitenlandsche nij verheid bij individueele deel nemers worden aangetroffen. Door de doorgevoerde groeps- indeeling zal de inkooper zich aanvankelijk kunnen beperken tot een bezoek aan de afdeeling van zijn eigen branche en indien hij n-og tijd over heeft, zijn aandacht kunnen besteden aan andere in teressante deelen van de jaar beurs. Hij behoeft geen kostbare uren te -besteden aan het door- loopen van afdeelingen, voor welke hij niet geïnteresseerd is. Gedurende de jaarbeursdagen zal het jaarbeursrestaurant wor den beschouwd als een onderdeel van de jaarbeursgebouwen en dus uitsluitend toegankelijk zijn voor deelnemers en bezoekers van de beurs, en slechts vanuit de hal betreden. Vanaf de straatzijde uitsluitend toegankelijk op ver toon van deelnemerskaart of vier- daagsche kaart. De kleine standzaal van het gebouw aan het Vredenburg is gereserveerd voor een aantal fir ma's uit de meubelbranche, die daar echter uitsluitend export zaken zullen behartigen. De deel neming aan de jaarbeurs vindt plaats onder auspiciën van de Nederl. Meubelexport Stichting en omvat 44 individueele inzen dingen. De stad Utrecht die door de grootsch opgezette winkelweek, gorganiseerd door de gezamen lijke Middenstandsvereenigingen reeds in feesttooi zal zijn, zal den jaarbeursbezoekers nog eenige extra-attracties aanbieden. Twee salonbooten zullen vanaf 's mor gens tien uur elk uur een tocht iederen jaarbeursdag in het open baar plaats vindt en eveneens aan betrekkingen jie trekking van de hoofdprijzen, I soort." welke op den laatsten jaarbeurs- De permanente militaire bezet dag geschiedt. j ting van het Rijnland is niet al- Het comité heeft een half mil- leen direct van het grootste be- lioen loten voor den verkoop be- lang voor de veiligheid van Euro schikbaar In verschillende dee- i pa, maar door de ligging van dit len der stad zijn de prijzen der loterij geëxposeerd. gebied zou de contröle over het Ruhrgebied, ingeval er van de zijde van Duitschland agressie zou dreigen, weer kunnen worden ingesteld. De Fransche voorstel len waren naar de meening van Bidault een aanvulling op het In een uitzending van radio Amerikaansche ontwerpverdrag, Moskou is door Karl Goffmann, waa,rhij de demilitariseering en commentaar geleverd op de ontwapening worden gegaran- Maandag j.l- gehouden rede van d€erd. De Gaulle te Straatsburg. Goff-Bidault vatte vervolgens het man zeide, dat De Gaulle „beloof- jrransche standpunt ten aanzien de, steeds den dollar te steunen' van Ruhrgebied samen. Hij „De Gaulle wil de democratie herinnerde den raad er aan, dat het fundamenteele doel van het Fransche plan de contröle op de productie der mijnen en indu- strieën is. De eigendom van de kolenmijnen en gieterijen moet aan de Vereenigde Naties, die te niet dienen, doch begraven. De reactionnaire machten, die De Gaulle vertegenwoordigt, willen het Frankrijk van de 200 families terug, waarvoor zij bereid zijn, dienaren van een smerige demo cratie te worden.' Bij monde van De Gaulle vragen de 200 families &en Duitschland vochten, worden toegelaten te worden tot hetovergedragen, internationale consortium, dat - door de economische fusie van de Britsche en Amerikaansche zones in Duitschland is gesticht met het doel het Duitsche economische leven te beheerschen en te onder werpen aan het Amerikaansche kapitaal. Als tegenprestatie be looft De Gaulle altijd en overal de dollar-politiek te zullen steu nen'!. Naar verluidt zijn de ter dood veroordeelde beulen van Breedonck, het Belgische Vught, hedenochtend terechtgesteld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. Prof. Bradfer, hoogleeraar aan de Polytechnische Faculteit van het jaarbeursgebouw ziijn te te Bergen en lid van de i-nter- universitaire commissie voor atoom-onderzoek, heeft aan „La Derniere Heure" verklaard, dat de Belgische universiteiten het plan bestudeeren te Brussel een cyclotron te bouwen. Naar te Buenos Aires in wel-Naar wordt aangenomen, zal ingelichte diplomatieke kringen Argentinië met steun van de V. wordt vernomen, zal de nieuwe S. het initiatief nemen door hui- politiek van de regeering der V. ten de wet stelling van het com- 3. tegenover het communisme het munisme voor te stellen. voornaamste onderwerp zijn van de conferentie van Amerikaan- sohe Ministers van Buitenland sche Zaken, welke zeer spoedig na den terugkeer van Marshall uit Moskou zal worden bijeenge roepen. Naar verluidt is de Belgische Minister van Begrooting thans gereed gekomen met de voorbe reidende werkzaamheden inzake de budgetaire inkrimpingen, die door de nieuwe regeering zijn aangekondigd In parlementaire kringen meent men te weten, dat naast de be langrijke verklaring, die Eyskens, bg het hervatten der parlemen taire werkzaamheden, zal afleg gen over den financieelen toe stand, Merlot een uiteenzetting zal geven over den stand der be grooting en de bezuinigingen, cue nog zouden kunnen worden inge voerd, wat betreft het budget van 1947. Deze zouden een bedrag van 2 milliard uitmaken. Naar verluidt zal binnenkort Sir Even Jenkins, gouver neur van den Pensjaa-b, heeft den bewoners van Moeltan, een van de steden, waar de jongste onlusten het hevigst waren, een tusschen Buenos Aires en Was-gezamenlijke boete van 1 millioen hington een „geheime overeen komst" inzake dit onderwerp worden geparafeerd, welke over eenkomst zou worden gevolgd door maatregelen van de Argen- tijnsche regeering om het com munisme in haar land te onder drukken. In semi-officieele Ar- gentijnsche kringen wordt ver klaard, dat de Argentijnsche am bassadeur, die thans op weg is naar zijn post te Moskou, binnen twee maanden naar Buenos Aires zal terugkeeren, terwijl de Sov jet-Russische ambassadeur in Argentinië spoedig „met verlof" naar Moskou zal gaan en de ver tegenwoordiger van het offcieele Sovjet-nieuwsagentschap, die te ruggeroepen is, niet zal worden vervangen. ropijen opgelegd. 9 Joego-Slavische „Quis lings", leden van de Kroatische Oestasji-organisatie, die tegen Maarschalk Tito's partisanen hebben gevochten, zijn te Banja- loeka (Kroatië) ter dood veroor deeld Zij hebben den dood van 18.000 gevangenen der partisanen op hun geweten. Met ingang van Vrijdag sloten te Rome de restaurants, lunchrooms, café's en dergelijke als protest tegen de jongste he sluiten van de regeering om de vervaardiging en verkoop van versnaperingen, vleesch, ^jrood en andere distributie-artikelen te beperken. ARRESTATIES TE BERLIJN. Het Amerikaansche militaire bestuur te Berlijn deelt mede, dat leven gekomen tn den Amerikaanschen sector der i Een Belgische Dakota, die van Brussel naar Preswick vloog, is in het heuvelland van Kircudbright- shire met zes passagiers veronge lukt. Alle inzittenden zijn om het stad tijdens de razzia van Woens dag j.l. 442 personen werden ge arresteerd, o.a. 18 personen ver dacht van diefstal, 45 wegens zwarten handel en 282 wier pa pieren niet in orde waren. Kort voor het ongeluk vloog de machine op 700 m en kreeg aan wijzingen om te stijgen, daar zich tot op 1000 m hoogte obstakels bevonden. Hierna is niets meer van het vliegtuig vernomen, tot dat de politie hoorde, dat er een machine verongelukt was. De Da kota behoorde aan de Belgische Sabena Luchtvaartmaatschappij. Alle inzittenden waren leden van de bemanning en van Belgi sche nationaliteit. Politiemannen en anderen zijn Vrijdagmorgen vroeg begonnen met de beklimming van de 2700 voet hooge Carlins Cairnheuvel nabij Dalay in Kircudbrighshire (Schotland) om .de verkoolde lij ken van de zes inzittenden te ber gen. De reddingsbrigade vond Donderdagavond lijken naast het uitgebrande vliegtuig liggen. We- De Minister van Landbouw, Vis- scherjj en Voedselvoorziening heeft nieuwe prijzen voor choco lade goedgekeurd. De prijs van geïmporteerde cacaoboonen, waarop oorspronke lijk de verbruikersprijs hier te lande was gebaseerd, is den laat sten tijd met meer dan 100 pro cent gestegen. Desondanks wordt de verbruiikersprijs van cacaopoe der gehandhaafd. De chocolade artikelen moeten daarentegen duurder worden. De reep van 8 cent kost nu 10 cent, de gevulde reep van 8 cent 9 cent. Chocolade aan stukjes kost voortaan 35 cent, gevulde stukjes (bonbons enz.) 32 cent en los strooisel 22 cent per 100 gram. Voorts zullen ook bij deze nieu we prijsregeling voor een beperkt deel van de productie specia.e kwaliteitsartikelen tegen hoogere prijzen mogen wórden verkocht en wel chocolade .aam stukjes voor ten hoogste 50 cent en bonbons voor ten hoogste 60 cent per -ons, In dit geval moeten de artikelen echter verpakt worden verkocht met vermelding van den prijs en van den naam van den fabrikant op de verpakking. Bovenstaande prijzen zijn vast gesteld in de prijzenverordening cacao- en chocoladeproducten '47 1, van het Bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten, welke is afgekondigd in het voed selvoorzieningsblad no. 24 van 11 April i947. Agence France Presse meldt, dat de onderhandelingen inzake een herziening van het bondge nootschapsverdrag tusschen Gr.- Brittannië en de Sovjet-Unie tijde lijk afgebroken zijn. Het bericht is Vrijdagmorgen door welingelichte kringen te Londen bevestigd. De door Rus land voorgestelde clausule, vol gens welke Groot-Brittannië erin zou moeten toestemmen geen land te steunen dat Rusland vijandig gezind is en alle vijandige pro paganda te vermijden, wordt in Londen niet, ziooals in de V. S geïnterpreteerd als een bewuste poging om Groot-Brittannië van de V. S. te isoleeren. In kringen, die in naqw con tact staan met het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Za ken, geeft men echter toe, dat besloten is, de onderhandelingen niet voort te zetten, totdat men tijd gehad heeft met zorg het Russische voorstel te bestudeeren en alle mogelijke consequenties ervan. De bestudeering van het voorstel zal waarschijnlijk enkele dagen in beslag nemen. Naar Reuter verneemt zijn Donderdagavond te Moskou weer Britsch-Russische besprekingen gehouden. Het bestuur» er over moet wor den toevertrouwd aan vertegen woordigers van de voornaamste betrokken mogendheden de 4 bezettende mogendheden en de na- buurstaten van het Ruhrgebied, wier economie voor het grootste deel van de exploitatie van het Ruhrbekken afhangt, te weten België, Nederland en Luxemburg. De distributie van steenkool en staal moet door 'n internationaal bufeau wordejj geregeld, in over eenstemming met bepalingen in het verdrag. Hij stelde hiervoor een plan voor. In elk geval zou het ge- wenscht zijn, dat het Ruhrgebied politiek los vin Duitschland zou worden gemaAkt Het feit, dat een centrale Duitsche regeering gezag zou heb »en over een gebied, welks exploitatie zoo gemakkelijk kan dienen tot het voorbereiden van nieuwe agressie, vormt een gevaar voor d -n vrede. Het Fran sche plan, zooals Bidault dit gaf. beoogde de regeling van het pro bleem der or, .anisatie van open bare lichamen in het Ruhrgebied. Men zou hetzj een internationale commissie voof bestuur over het gebied in kunnen stellen, hetzij het bestuur in handen der plaatse lijke autoriteiten kunnen geven, terwijl een Geallieerde commissa ris algemeen toezicht zou hebben in opdracht vqffhet internationale bestuur. Bevin, die vervolgens sprak, gaf een overzicht over de vorige bij eenkomsten 'isschen de groote drie en groote vier over Duitsch- lands politieke toekomst. Te Pots dam werd voorgesteld, dat Duitschland een geheel zou blij ven, dat er centrale bureaux kon den worden opgericht en dat het Ruhrgebied er. Rijnland deel van Duitschland konden blijven. Att- lee en Bevin hadden te Potsdam te kennen gegeven, dat zjj dit een probleem achten, dat slechts op langen termij h zou kunnen wor den opgelost en dat men zich op de hoogte moest stellen van de standpunten van Frankrijk, Bel gië en Nederland, alvorens er een besluit kon werden genomen. Ten aanzien van de Nederlandsche eischen tot grenscorrecties ver klaarde Bevin, dat, toen Neder land bezet was en door overstroo mingen geteisterd, Engeland de hoop had uitgesproken, dat deze eischen in gur.stigen zin in over weging zouden worden genonjen, indien en warneer Nederland zou besluiten territoriale eischen te stellen, ofschoon men zich niet Op een na zijn aankomst te Batavia gehouden persconferea- tie waar ook de republikeinsche Minister van Economische Zake*, Dr. A. K. Gani, aanwezig was, heeft Sjahrir verklaard, dat er geen concrete resultaten van de besprekingen met de andere regeeringen te melden ware*, maar dat de gesprekken slechts het karakter van een gedachten- wisseling droegen. Er warea geen officieele besprekingen over diplomatieke vertegenwoordigin gen van de republiek gevoerd. Inzake de rijstleveranties waren, zoo deelde Sjabrir mede, eenige besprekingen gevoerd over de verhooging van den prijs der goederen, welke in ruil voor de geleverde rijst in Voor-Indië zou den worden gekocht. Sjahrir zeide tevens, dat een Voor-In dische delegatie ter bestudeering van de handelsmogelijkheden in de republiek verwacht kon wor den. Het belangrijkste resultaat van de conferentie te New-Delhi was naar Sjahrir's meening de omstandigheid, dat verschillende daar vertegenwoordigde jlandea tot de ontdekking gekomen zijn, dat velen hunner „nationale pro blemen heelemaal niet zoo typisch nationaal zijn, maar moeten be schouwd worden In samenhang met soortgelijke vraagstukken tn andere Aziatische landen. Sjahrir verklaarde tenslotte geconsta teerd te hebben, dat de Indone sische republiek in de andere Aziatische landen groote popula riteit geniet. UIT DUITSCHLAND. Kurt Schumacher, voorzitter van de Duitsche sociaal-democra tische partij in de Westelijke zones, heeft te Hamburg ver klaard: „Als men zegt, dat Duitschland op de conferentie van Moskou besproken wordt, Is dit slechts schijn. In werkelijk heid houdt de conferentie zich bezig met, de kwestie van de ver houding van de zegevieren mogendheden ten opzichte va* Glkfl&r" Vervolgens besprak Schumacher den Russischen eisch tot voor- loopige herstelbetalingen van Duitschland ter waarde van 10 milliard mark. „Laten wij eerst eens nagaan, wat Rusland reeds ontvangen heeft uit de loopende productie en aan industricele installaties. Voeg daar nog bjj Oost-Pruisen en men zal kunne* zien, dat het getal 10 milliard reeds ver overschreden is." binden. Ook dit was een geval, 3 waarin door een commissie van de soort als Woensdag door Marshall werd voorgesteld, een onderzoek naar de feiten zou moeten worden ingesteld. DRIE PERSONEN IN DE MAAS VERDRONKEN. Donderdagmiddag zijn in de Maas bij Urmond drie personen verdronken. Met nog vier ande ren hadden zq zich in een bootje op de rivier begeven, dat door tot nu toe onbekende oorzaak is gekanteld. Alle inzittenden raak ten te water, waarvan, zooals gemeld, er drie verdronken. HANDEL KAARTEN IN DISTRIBUTIE- TE OLDENZAAL. Te Oldenzaal is een complot van 24 personen ontdekt, dat distributiekaarten opkocht van gezinnen met veel kinderen. Deze kaarten werden met groote winst verhandeld,. Er zijn reeds ver schillende arrestaties verricht. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. In het Engelsche medische vak- j In den herfst van 1943 werd een blad „The Lancet" vertelt Dr. J. fabriek gebouwd voor het drogen Spaander, van Amsterdam, hoe van bloedplasma. Toen in Sep- Nederiandsche doktoren tijdens tember 1944 veel manschappen den oorlog een bloedtransfusie- van de Engelsche luchtdivisie uit dienst in het leven riepen, waar- Arnhem naar Apeldoorn werden aan Nederlandsche ondergrond- overgebracht, aldus Dr. Spaander, sche strijders en Engelsche man- slaagden wij er in, de Duitsche schappen, dié deel hebben geno- wachtposten te passeeren en de men aan de bevrijding van Ne- zoo dringend noodzakelijke bloed- derland, hun leven te danken transfusies op de Engelsche sol hebben. daten toe te passen. „Enkele da gen later kwam de Gestapo ons echter op het spoor en maakte een eind aan onze menschlievende arbeid. De Duitschers deden her haalde pogingen ons in hun oor- Naar het Fransche Ministerie logsarbeidsproces op te nemen, van Buitenlandsche Zaken mede- Wij werden terecht verdacht, toen deelt, hebben de Regeeringen der zij een beroep op onze edelmoedig- vier groote mogendheden in Fe- heid deden. De donores wilden bruari een protocol onderteekend, alleen hun .bloed geven, wanneer Naar verluidt zouden de op standelingen in Paraguay onder grondsche bewegingen organi- seeren, gelijk aan die in Europa tijdens de qgzi-perode. Groepe* van gevreesde .Macheteros" met messen vechtende guerrilla strijders, die in den Chaco-oorlog met Rolivië van zich deden spre ken vallen kleine garnizoene» en politieposten op regeeringsge- bied aan. Deze berichten worde* beschouwd als een aanwijzing, dat het geregelde militaire verzet tegen de regeering van Paraguay misschien uiteenvalt. Ben voor aanstaand uitgeweken Para- guayeesche politicus verklaarde te Buenos-Aires, dat de opstan delingen het initiatief aan de strijdkrachten van President Mo- rinigo schenen te hebben overge laten. Zelfs als de revolutionnaire beweging mislukt", aldus deze politicus, gullen de opstande lingen tot den laatsten man vech ten". De leiders der revolutionnaire beweging hadden volgens hem de fout begaan, in het begin van de revolutie communisten toegestaan te hebben voor de radio te Con- cepcion te spreken. Hierdoor schaarden anti-communistisch* machten binnen en buiten Para guay zich achter Morinigo, ter wijl het werkelijke aantal com munisten onder de opstandelingen uiterst gering was. waarin wordt voorzien in de in- zi) er zeker van waren, dat het stelling van een oommissie, die njet een Duitscher ten goede ingevolge het Italaansche Vredes- zou komen. Toen hekend werd, -ens mist en duisternis moest de verdrag het oversch'etende deel dat het bloed naar Engelsche sol reddingsploeg haar werkzaam- vah de Italaansche vloot zal ver- daten te Apeldoorn werd gezon- heden staken. De Dakota was naar Engeland gevlogen om om gebouwd te worden tot een pas sagierstoestel. deelen. f den, vormden de gegadigden in Naar verwacht zal de commis- mirtder dan geen tijd een qeue sie binnenkort te Parijs bijeen-voor het ziekenhuis om hun bloed komen. &f te staan." „La Derniere Heure" ver neemt, dat Prins Boudewrjn, de Belgische troonopvolger, zijn studiën zal voortzetten in Enge land. De jonge Prins houdt thans verblijf op de kostschool va* Rosy, tusschen Genève en Lau sanne. Rosy staat hekend als een der beste onderwijsinrichtingen van Zwitserland. Zoowel Koning Leopold als de Prins-Regent hebben een gedeelte van hun studietijd in Engeland doorgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1