Maatregelen te Modjokerto Tornado in de Ver. Staten 1 b I Hieuws in e.nUe.lc ccycls Britsche en Amerikaansche sectors van Berlijn worden uitgekamd bJ f H 1- "I 13. VRIJDAG 11 APRIL 1947. INDONESIË Nieuwe uitbarsting van de Krakatau verw; cht. Ontslag adviseurs Commissie-Generaal. Bollenzondag. Bioscopen op 3 gesloten. Mei Vele slachtoffers De Palestijnsche kwestie en de V. N. De Engelsche inundaties. Bestolen automobiel-eigenaars vormen queue. De overstroomingen in België. Een Amerikaansche leening voor fBetgië Diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en Nieuw Zeeland. De Koningskwestie in Spanje. Oproep|voor emigranten naar Australië en Canada Turfbeschikking>J947. Ir 4 m tl pijl II t n !l Ll-V T eP Frankeering bij Abonnement - Temeuzen- WEERSVERWACHTING ï»-^r)»rnFd=eld dior het K.N.M I. te De Bilt geldig tot Vrijdag avond. Iets zachter Na een koude ochtend met plaatselijk mist, overdag over drijvende wolkenvelden. Wind «it uiteenloopen.de richtingen. Iets zachter. DE 3de Jaargang No. 475- Advertentieprijs per mm 10 ct minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Temeuzen. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Oenderdag zijn te Batavia van een bezoek aan Modjokerto teiug- gekeerd de Commissaris-Generaal M. van Pol, de heeren Dr. C. C. Maassen, Dr. P. J. Koets en Luit.- Gen. S. H. Spoor. Dr. Koets deel de Aneta de hoofdpunten mede van de maatregelen, die tusschen de Nederlandsche en Indonesische autoriteiten z/jn vastgesteld: a. Aan Nederlandsche zijde moet men de 'zekerheid hebben, dat zich bij het terugtrekken van de Nederlandsche troepen niet andermaal moeilijkheden zullen voordoen. b. Er moeten waarborgen be staan, dat niemand schade zal ondervinden als gevolg van de tijdelijke aanwezigheid der Ne derlandsche troepen. Om hier voor zekerheid te scheppen zal een gemengde Nederlandsch-In- donesische commissie permanent te Modjokerto verblijven en toe zien op de naleving van de ge meenschappelijke verklaring in zake het achterwege laten van repressailles. Ter plaatse was gebleken, dat de Indonesische autoriteiten nog niet in het bezit zijn van den of- ficieelen tekst van de tusschen de delegaties overeengekomen demi- litairiseering van het gebied rond Modjokerto. Aan beide zijden acht men de kwestie Modjokerto als experiment voor de toekom stige ontwikkeling van groote be- teekeni». Er dreigt wees- een uitbarsting van Java's beroemden vulkaan, de Krakatau. De Amerikaansche vulkaanexpert Dr. Jagger. van Hawaii heeft reeds voorspeld, dat Java in 1947 een reeks uitbarstin gen verwachten kan. Dinsdag heeft de Amerikaansche archeo loog en schrijver Arthur Lawren ce Griswold met een klein gezel schap den vulkaan bezocht, en vastgesteld, dat hij wederom zeer actief is. Griswold deelde Aneta mede, dat zich een nieuwe krater had gevormd en dat bijna iedere 45 seconden grote massa's gassen ontsnappen, gepaard gaande met geyserachtige erupties van basalt blokken en andere gesteenten. Een blok, dat op deze wijze weed weggeslingerd, moet meer dan een ton zwaar zijn geweest en het be reikte een hoogte van meer dan zestig voet, voor het neerviel. Binnen een uur werden twee zwa re onderzeesche ontploffingen ge hoerd. Het eiland Krakatau in Straat Soenda (tusschen Java en Suma tra) is in 1883 met verschrikke lijke kracht tot uitbarsting geko men. Hierbij verloren (Jertig dui zend menschen het leVen en weed een wolk van kosmisch stof ge vormd, die meer dan een maand lang de stralen van de zon ver duisterd heeft. De vloedgolf, door deze eruptie veroorzaakt, naar schatting duizend maa' sterker dan die van de atoombom heeft alvorens haar kracht te verliezen, drie maal de aarde omspoeld. Het eiland zelf verdween bijna geheel en thans bestaat er nog slechts een enkele wand van den kolossa len krater. In 1928 verscheen er ongeveer vijf kilometer van de Krakatau een nieuwe kegel boven den zee spiegel. Deze werd „Anak Kra katau kind van de Krakatau" genoemd. Thans verheft zich de Anak Krakatau ongeveer 500 voet boven zee en meet van den zeespiegel tot den bodem vhn den Oceaan ongeveer duizend voet. Naar wij vernemen, zijn Prof. S. Posthuma en Prof. Mr. J. H. W. Verzijl eervol ontheven van hun toevoeging als adviseurs aan de Commiss'e-Generaal van Neder- landsch-Indië. Wanneer do zon en het weer niet voor onaangename verras singen zorgen, zal de traditio- neele bollen-Zondag dit jaar waarschijnlijk op 27 April vallen Op dien datum zullen de meeste hollengewassen in bloei staan, zoodat deze Zondag wellicht het gros van de bollentoeristen van 1947 zal moeten verwerken. Evenals het vorig jaar zullen de Nederlandsche bioscopen op verzoek van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop bond, in verband met de he'-den- kingsplechtigheden, op Zaterdag avond 3 Mei a.s. van 6 uur af gesloten zijn. De Britsche opperbevelhebber in Duitschland, Maarschalk Sholto Douglaö, heeft de doodvonnissen uitgesproken over 11 bewakers van het concentratiekamp Ra- vensbrueek, bekrachtigd. Onder deze ter dood veroordeelden be hoorde ook Carmen Mory, die Woensdag zelfmoord pleegde. De vonnissen voor 4 andere bewakers, die tot gevangenisstraffen ver oordeeld werden, zijn ook be krachtigd. Officieel is bekend gemaakt, dat 3 personen om het leven ge komen zijn en 2 gewond werden, als gevolg van het neerstorten van een verkeersvliegtuig te Cuers Pierrefeu, een marine-basis van Toulon. Het vliegtuig was van Corsica vertrokken en veronge lukte bij het landen. De Japansche Minister van Handel en Industrie, Mitsoejiro Isjii, heeft medegedeeld, dat Japan's internationale handel „on verwacht spoedig" zal worden hervat. Een Japansch nieuwsbu reau meldt onder aanhaling van Isjii, dat de buitenlandsche han del onder staatstoezicht zou wor den gesteld. Eten tornado heeft het dorpje Glazier met den grond gelijk ge maakt. Ziekenauto's reden voort durend heen en weer tusschen Glazier en het plaatsje Canadian, 16 km van Glazier verwijderd. Particuliere auto's en vracht wagens werden gerequireerd om de gewonden naar het kleine zie kenhuis te Canadian te vervoe ren. Tot dusverre wordt melding gemaakt van 10 dooden en 19 gewonden. De tien geïdentifi ceerde slachtoffers verloren hun kleeren door den geweldig krach- tigen wind. De tornado ging in vliegende vaart over 4 staten heen. Uit Oklahoma wordt ge meld, dat de wervelstorm het stadje Woodward in dien staat ten deele heeft weggevaagd. Het ziekenhuis aldaar lag vol gewon den Glazier telt 200 inwoners, Woodward 5426. Nader wordt uit Woodward gemeld, dat minstens 50 personen Het hoofdkwartier van de V. N. maakt officieel bekend, dat reeds 14 landen met het houden van een bijzondere algemeene vergadering voor de Palestijnsche kwestie accoord gaan. De goedkeuring van nog 14 landen, welke noodig Is alvorens de vergadering kan worden ge houden, wordt in het begin van de volgende week verwacht. Deskundigen van de V. N. ge- looven, dat de bijzondere alge meene vergadering in de eerste week van Mei zal kunnen wor den gehouden. den dood gevonden hebben. Eten derde gedeelte der stad is ver woest. Het opsporen van slacht offers en hulp aan gewonden moest in het duister geschieden daar de electrische centrale ver nield was. De laatste berichten uit Cana dian maken melding van minstens 92 dooden en honderden gewon den. In het dorp Higgins ston den nog drie steenen gehouwen overeind. Met behulp van bull dozers tracht men de onder het puin bedolvenen te bereiken. Dr. Ir. J. A. Ringers, die zich thans in Engeland bevindt in ver hand met de werkzaamheden bij het dichten van de dijkbreuk van de Trent, heelt verklaard, dat hij zich kon vereenigen met een al gemeen plan van actie, opgesteld na een gecombineerde vergade ring van vertegenwoordigers der Britsche regeering en het betrok ken waterschap. De drijvende kranen, die van Amsterdam op weg zijn naar het getroffen gebied, worden Vrijdag avond op de Humber verwacht, en men neemt aan dat zij Zater dagmiddag op de plaats van de overstroomingen aanwezig zullen zijn. De Zondag zal besteed, wor den aan het gereed maken van de werktuigen, en men hoopt Maandag- met de werkzaamheden te kunnen beginnen. Ondanks alle inspanning die de politie zich getroost, nemen de diefstallen van automobielen in Londen regelmatig in aantal toe. Elke week verdwijnen in doorsnee 250 wagens. In de afgeloopen twee maanden waren het er bijna 2000 en in de laatste 12 maanden bijna 10.000. Negentig pro cent van deze wagens wor den later ergens op een landweg verlaten aangetrof fen, maar dikwijls worden ze tot geheel naar Wales weg gesleept. De auto-diefstallen staan ook in nauw verband met de nieuwe golf van inbraken in winkels en woonhuizen, welke momenteel over de geheele Engelsche hoofdstad slaat. Goed georganiseerde overvallen hadden al op par keerterreinen zelf plaats en wel onder de oogen der po litie of bewaarders. Uit de geparkeerde wa gens worden reservebanden, batterijen en zelfs magneten ontvreemd. Na een voet balwedstrijd werd er voor een politiepost een formeele queue gevormd van automo bilisten, die de diefstal van hun wagen kwamen aan geven. (Unicos.) In Belgisch Limburg stijgt het peil van de Maas voortdurend. Er worden evenals in 1925 overstroo mingen op groote schaal ge vreesd. Op enkele plaatsen is de Maas reeds buiten haar oevers ge treden en in de meeste bedreigde streken heerscht een alarm-toe stand. Ook de Jeker overstroomt talrijke plaatsen en velden. Bo vendien woedt sinds Dinsdagavond een ware storm over Belgisch Limburg en er wordt nog meer regen verwacht. Anderzijds is in de streek van Charleroi een aan merkelijke verbetering ingetre den. Het peil is sinds Dinsdag aan het dalen. In de omgeving van Bosquet- Ville is het water volkomen terug getrokken. Aan de kanaalbrug op den weg naar Bergen is het verkeer hersteld. der zijrivieren van de Maas af. Het Socialistisch Kamerlid Lode Craeybeekx, is benoemd tot burgemeester van Antwerpen. Ook by Namen neemt het peil In den Eritschen sector van Berlijn is een groote zuiverings- operatte aan den gang. Tot Don derdag zijn 3Ö0 verdachte perso nen gearresteerd. Vier compag nieën Britsche infanteriei en 1000 man politie-troepen voeren de operatie in samenwerking met Duitsche politie uit. Generaal-majoor Frank Keating plaatsvervangend Amerikaansch gouverneur heeft medegedeeld, dat in den Amccikaanschen sec tor eveneens arrestaties zijn ver richt. Een der arrestanten was een Duitsch politie-agent, die in plaats van aan de razzia mee te doen, met zijn vrouw de ijskast van een Amerikaansche woning plunderde. Onder de arrestanten bevonden zich voorts 22 misdadi gers, die door de Russen werden gezocht, drie „collaborateurs", die door de Franschen werden ge zocht, een persoon verdacht van moord en drie Roemenen, die geen reden konden opgeven voor hun verbltjf te Berlijn. Een groote voorraaad „zwarte waar" en ge stolen auto's werd door de Ame rikanen in beslag genomen. Van Britsche zijde werd ver klaard, dat de operatie was voor bereid na een bespreking van de Berlijnsche kommandatura over „de vraagstukken van het bestrij den van misdadigheid en wette loosheid in de stad, in het bijzon der met het oog op de moeilijk heden veroorzaakt door de indee ling in sectoren". Den laatsten tijd werd een ge middelde van 250 inbraken per nacht gemeld. Naar een correspondent van Reuter meldt, zullen de razzia's te Berlijn vermoedelijk niet zoo suc cesvol zijn als verwacht werd. daar van Amerikaansche züde te vroeg is bekend gemaakt, dat de razzia aan den gang was. Uit officieele Britsche bton wordt ver nomen, dat de Geallieerden waren overeengekomen, geen verklaring aan de pers te verstrekken alvo rens de razzia zou zijn afgeloopen Van Britsche zijde wordt ee» onderzoek ingesteld naar de om standigheden, waaronder de Ame rikaansche militaire Vice-Gouver- neur in Duitschland, Generaal- majoor Frank Keating, voortijdig over de plannen wat betreft de zuiveringsactie te Berlijn heeft gesproken. Van Russische e« Fïransehe zijde heeft men tot dus ver niet gereageerd. De bestuurscommissie te Her- ford heeft bekend gemaakt, dat thans de treinen met graan over eenkomstig het plan in het Ruhr- gebied aankomen en de brood- en meelrantsoenen worden verstrekt F unction narissen deelden mede, dat er thans in Dusseldorf en Keulen affiches van politieke par tijen verschijnen, waarin de ver antwoordelijkheid voor het voed seltekort van de hand wordt ge wezen. De heer Maurice Frère, gouver neur der Nationale Bank van België, bevindt zich momenteel te Washington. Tijdens zijn ver blijf aldaar zou hij de mogelijk heid van een leening ten gunst* van België onderzoeken. In gezaghebbende kringen te Brussel beperkt men zich tot de verklaring dat de heer Frère tij dens zijn verblijf de eventualiteit van een leening zal overwegen, hoewel een ontwerp dienaangaan de niet bestaat. Men voegt hier aan toe dat België in ieder geval genoopt zal zijn een binnen- of een buiten landsche leerling- aan te gaan om aan de kosten van den weder opbouw het hoofd te kunnen bie den. Bovendien zal België zich verplicht zien inkoopen in de Vereenigde Staten te doen en een leening zou eventueel te dien ein- de kunnen worden aangewend. Geleid door den wensch de vriendschappelijke betrekkingen tusschen het Koninkrijk der Ne derlanden en Nieuw-Zeeland te bevestigen en nauwer aan te halen, zijn de Nederlandsche re geering en de regeering van Nieuw-Zeeland overeengekomen rechtstreeksche diplomatieke be trekkingen aan te knoopen. In verband hiermede is brj Kon. Besluit te Wellington een gezantschap opgericht, terwijl hij dat zelfde besluit Mr. A. F. H. van Troostenburg de Bruyn is benoemd tot Harer Majesteit's buitengewoon gezant en gevol machtigd minister in Nieuw-Zee land. In afwachting van de aankomst van Mr. Van Troostenburg de Bruyn op zijn standplaats is Jhr. Mr. W. E. van Panhuys, consul- generaal der Nederlanden te Wel lington, in de hoedanigheid van tijdelijk zaakgelastigde belast met de leiding van Harer Majesteit's gezantschap te gemelder stede Tengevolge van een mijngas- explosie in een anthracietmijn te Exeter in Pennsylvania kwa men negen personen om het leven, terwijl er eveneens negen werden gewond. Spaansche bladen over mani fest van Don Juan. De meeste Maddlleensche bla den hebben het manifest van Don Juan groot opgemaakt afgedrukt. Zij publiceerden eveneens de door Don Juan in 1945 ongestelde ver klaring, waarin hij een beroep deed op Franco om af te treden en daardoor de deur voor de mo narchie open te stellen. Arriba" gaf als commentaar: „Wanneer Don Juan spreekt over stabiliteit der monarchie als instelling herinneren wij aan de laatste honderd jaar in Spanje met drie burgeroorlogen, twee dynastieën, regentschap na re gentschap en eindelooze twisten der dynastieën". Het manifest spreekt niet over de redenen, die ertoe geleid hebben, dat in den jongsten burgeroorlog een mil- lioen personen werden gedood, al dus Arriba. Het blad „Ta" (gema tigd) uitte zijn „verbazine en b't- terheid". „ABC" (monarchistisch) publiceerde noch den tekst van het manifest, noch commentaar, daar het blijkbaar den commenta tor, dien het uit zou willen geven, niet kon publiceeren. Politieke kringen zijn van mee ning. dat de' actie van Franco om twee manifesten, waarin hij zoo scherp wordt aangevallen, te pu bliceeren, er op wijst, dat hij vast besloten is in de politieke botsing met Don Juan het initiatief i» eigen hand te houden. Voor boerenzoons bestaat ge legenheid naar Australië of Ca nada te emigreeren, waar zij, na eenige jaren als landarbeider te hebben gewerkt, eventueel zelf een bedrijf kunnen beginnen. Voor Australië wordt de voor keur gegeven aan ongehuwden. Zij zuilen ongeveer in Juni-Juli vertrekken. De reiskosten bedragen 1000 (duizend gulden) per persoon. Aan deviezen zal men 25 pond sterling mogen meenemen. De regeling voor Canada is vrijwel dezelfde, met dien verstande, dat in Canada wegens huisvestings moeilijkheden uitsluitend onge huwden beneden 30 jaar ge plaatst kunnen worden. Het ver trek naar Canada vindt plaats in de maanden Mei tot Juli, daar de emigranten vóór den aanvang van de oogstwerkzaamheden al daar aanwezig moeten zijn De reiskosten bedragen 500 a 600 gulden. Deviezen worden verstrekt tot 100 dollar. Alle onkosten komen zoowel voor Canada als voor Australië voor rekening van den emigrant. In verband met den spoediger» vertrekdatum dient aanmelding bij de gewestelijke arbeidsbureaux zoo snel mogelijk te geschieden. De Staatscourant van Woens dag bevat o.m. een turfbschik- king: 1947. Volgens deze beschik king is het verboden veen tot turf oj turfproducten te verwer ken of te doen verwerken zonder een daartoe namens den Minister van Economische Zaken door de Turfcentrale verleende schrifte lijke vergunning. rte ïm ad din 2S nl ld el Ir J B 5 5 I>ee lit 1hd« tor 1 /aa gsg \re K c, ?n Ve ti d IA 'rd 'M >ra e{ id j: -an gr 5 k lir de al di diiai •q vo I I:. ta; si< nr Dl is 31 in P d S' M ijiu ilii |i| n |ir 'V n.!< j zil

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1