m I fi f in I >Ed Ire m Jhr. DE GEER voor het Bijzonder Hof HENRY FORD, Nederlandsche hulp bij overstroomingen in Engeland. GROMYKO critiseert Amerika's öuitenlanüsciie politiek k A I BK jer i ii If'4 fcn 4 *4^ i K Ml ,Vi f: r Uit de Volksvertegenwoordiging Proces tegen Generaal Oswald Pohl begonnen Helgoland Een titel welke Minister Drees gaarne aanvaardde Demonstratie Gloster meteoor de Amerikaansche automobielmagnaat overleden. De sluikhandel tusschen Nederland en Engeland. Guerilta-Regeering in Griekenland Christiaan de Tiende van Denemarken afgetreden Joego-Slavisch consul-gen. in Griekenland treft ongeluk Henry Wallace te Londen kil1'® 1 Le^lf -I A 1 kun dde wie tWi re iik t K" L Op 9 en 10 Mei aanstaande, zal de Eerste Kamer van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, onder presidium van Prof. D. R. J. A. van Hamel, de zaak van Jhr. De Geer, Oud-Minister-President, behandelen. De samenstelling van het Hof zal zijn: President: Prof. J. A. van Hamel; rechtsgeleerde raads- heeren Mr. F. R. Mijnlieff en Mr. F. P. T H. Rolingh; militaire raadsheeren Gen. Maj. A. R. v. d. Bent en Schout bij Nacht H. Jol les. De Procureur-Fiscaal is Mr. W. P. Bakhoven. Op 9 Mei zal het Hof de getui- genverhooren afnemen en op 10 Mei zullen requisitoir en verdedi ging worden gehouden. In de dagvaarding wordt* Jhr. De GeerVn hoofdzaak ten laste gelegd: dat hij tijdens het verblijf van de Nederlandsche Regeering in Engeland zich naar het door den vijand bezet gebied heeft be geven en aldaar zijn brochure „De Synthese van den Oorlog' heeft doen verschijnen en verspreiden. Het onderzoek in de zaak De Geer was op 1 April 1.1. afgeslo ten. De Oud-Commissaris der Amsterdamsche politie, J L. Post- huma en de Hoofdinspecteur der Amsterdamsche recherche J. H. Heijink, hebben in verband met dit onderzoek verschillende diplo matieke personen in België, Frankrijk, Duitschland en Enge land verklaringen doen afleggen. Op de lange lijst der getuigen in De EERSTE KAMER. Eerste Kamer is bijeenge roepen voor een openbare verga dering op Woensdag 16 April, des namiddags te half twee, met voortzetting op volgende dagen, ter behandeling o.m. van de be grootingen van Openbare Werken en Wederopbouw en van Econo mische Zaken, zoomede van het wetsontwerp voorbereiding van de vaststelling van een centraal eco nomisch plan. De Voorzitter is voornemens aan de centrale afdeeling voor te stellen in de Afdeclingen te on derzoeken op Donderdag 17 April des voormiddags 11 uur o.a. het wetsontwerp nadere voorzienin gen met betrekking tot de bijzon dere rechtspleging en het wets ontwerp noodregeling Ouderdoms voorziening. Op Woensdag 23 April om één uur zullen in de afdeelingen on derzocht worden de wetsontwer pen belastingherziening 1947 en wijziging van het besluit op de ondernemingsbelasting 1942. Het ligt in het voornemen van den voorzitter aan de Kamer voor te stellen beide laatstgenoemde ontwerpen te stellen in handen van een commissie van voorbe reiding. Voor een Amerikaansch mili tair gerechtshof is het proces be gonnen tegen den generaal der S.S. Oswald Pohl, destijds hoofd van den dienst der concentratie kampen /Hij was een. van Himm- ler's voornaamste agenten en wordt er van beschuldigd de „plannen tot verdelging van ge- heele rassen" te hebben gesteund. Volgens de Neurenbergsche acte van beschuldiging is hij verant woordelijk voor het vermoorden van twintig millioen menschen in concentratiekampen in geheel Europa. De zee rondom Helgoland zal in opdracht van den raad voor de visscherij te Hamburg op 18 en 19 April over een afstand van 10 mql voor de scheepvaart gesloten zijn in verband met het opblazen van de Duitsche oorlogsbasis. Een deputatie van den Alge- meenen Bond van Ouden van Da gen, bestaande uit de heeren P. C. Trouwbarst, G. Flipse en A. den Hoope, resp. voorzitter, secretaris, 2de secretaris, heeft Dinsdag ochtend namens genoemde bond op het Ministerie van Sociale Za ken aan Minister W. Drees, als blijk van waardeering voor zijn beleid inzake de noodvoorzienings- wet voor ouden van dagen een vulpen aangeboden en daarbij den wensch uitgesproken, dat het hem gegeven mocht zijn, met deze pen nog vele sociale wetten te onder teekenen. Mevrouw Drees werd een vaas met bloemen geschonken. Namens alle ouden van dagen aanvaardde de Minister de bena- deze zaak bevinden zich ook de namen xan verscheidene Oud- Mnisters en andere vooraanstaan de personen van de Londensche regeer ing. Onder meer zijn opgeroepen: J. G. van Sillem, Oud Neder- landsch Gezant te Portugal. Mr. B. Ph. Baron van Harinxma Thoe Slooten, Nederlandsch Ambassa deur ter' Brussel, Oud Minister Prof. Dr. P. S. Gerbrandy, Oud- Minister Ch. J. J. M. Weiter, Oud- Minister G. Bolkestein, het Twee de Kamerlid J. H. Scheps, H. van Randwijk, Hoofdredacteur van „Vrij Nederland". Voorts Otto Bene, destijds Duitsch Gezant bij den Rijkscom missaris (toegevoegd door het Duitsche Ministerie van Buiten- iandsche Zaken), Ernst Voorhoe ve, oud propagandaleider van de N.S.BDr. T. Goedewagen, Oud- Secretaris-Genecaai van het De partement van Volksvooflichting. Naar de K.N.A1C. meedeelt, kan verwacht worden, dat de hyacinthen, als eersten van de bollenbloeiperiode, omstreeks 25 April zullen bloeien Dan volgen de vroege tulpen in de periode van 25 April tot 5 Mei, waarna van 5 tot half Mei de Darwintul- pen zich in al hun pracht zullen toonen. In aansluiting aan de berichten betreffende de demonstraties met een straalvliegtuig in Nederland vernemen wij nog, dat, gezien de zeer groote belangstelling, het plan bestaat op den dag van de demonstraties boven Valkenburg en voorts boven en langs de kust van Seheveninjffen te vliegen. Dit zal velen een vergeefschen tocht naar het vliegveld besparen, daar men zonder speciaal toegangs bewijs niet tot het vliegterrein zal worden toegelaten. De Meteor zal in verschillende landen van het continent worden gedemonstreerd. De Amerikaansche automobiel magnaat Henry Ford is te De troit overleden. Henry Ford is Maandagnacht kort voor middernacht gestorven De juiste doodsoorzaak is nog niet bekend gemaakt. Ford zou. toen hij de vorige week van zijn winterverblijf op zijn landgoed in Georgia naar zijn woning te Dearborn terugkeerde, gezond en wel geweest zijn. Achttien maan den geleden trok hij zich als ac tief leider van de Ford Motor Company terug en droeg het be heer over zijn enorme concerns over aan zijn kleinzoon ,„Henry Ford H".' Zijn levensloop. Henry Ford werd geboren op 30 Juli 1863 op een boerderij te Greenfield in Michigan,, even buiten Detroit, als zoon van een Iersch immigrant. Zijn moeder was van Nederlandsche afkomst. Tot zijn 16e jaar volgde hij de lessen op een school bij Green- field, waar hij zich een ijverig leerling betoonde. Daarna trad hij in dienst bij een reparatie- inrichting voor klokken en hor loges. In zijn vrijen tijd ontwierp hij een nieuwe dorschmachine en wera hij voortdurend beziggehou den door de gedachte aan het construeeren van en door benzine gedreven „paardloos voertuig". Zijn bedrijf ontwikkelde zich zóó voorspoedig, dat Henry Ford tenslotte voor den rijksten man ter wereld werd gehouden. Zijn inkomen werd geschat op 100 millioen dollar per jaar. In 1890 vervaardigde hij een twee-cylinder model en, na Ijl jaar van onderzoekingen en prac- tisch werk in een rijwielfabriek, kwam in 1903 de Ford Motor Co. tot stand met een kapitaal van 100.000 dollar. 16 jaar later kocht Henry Ford de aandeel houders uit, waarbij hij hun 12.500 dollar betaalde voor elk aandeel van 100 dollar. Het is zoo goed als zeker, dat men Ford later hoofdzakelijk zal Met betrekking tot den uitge- breiden smokkelhandel van Ne derlandsche bloembollen naai Engeland deelt de „Daily Ex press" Dinsdagmorgen mee, ,dat de Engelsche douaneautoriteiten verschillende jachten langs de Oostkust in beslag genomen heb ben. De smokkelaars vervoerden de bloembollen met deze jachten, in ruil voor Engelsche sigaret ten, rijwielbanden en andere in Nederland schaarsche artikelen. Een wagen, geladen met zak ken bloembollen, werd in beslag genomen. Opslagplaatsen heeft men tot aan de Westkust van Engeland gevonden. Men ver wacht, dat het onderzoek in dezen smokkelhandel, welke groote af metingen aangenomen had, wel dra zal beëindigd worden. Ten einde op het spoor van den smok kelhandel te komen, ontcijferden de douane-autoriteiten een ge heime code, welke door de zwarte handelaren in Londen en Amster dam gebruikt werd voor het doen van mededeelingen. Men heeft in Athene berichten uit communistische kringen ver nomen, waarin voor het eerst melding wordt gemaakt van een eventueele „guerilla-regeering" in Noord-Griekenland. Guerilla-strijders zouden hier voor een aanwijzing gegeven heb ben, toen zij Maandag in West- Macedonië, twintig km van de Al- baneesche grens, een gebied be zetten. Geregelde Grieksche mine van „vader deir ouden van strijdkrachten hadden dit gebied dagen" onlangs ontruimd. beschouwen als „de vader der massa-productie". Hij vond zelf de loopende band uit. waarbij een aantal arbeiders werden geplaatst op bepaalde plaatsen naast een bewegende band, elk met een nauwkeurig omlijnde werkzaam heid Hierdoor konden zijn auto mobielen sneller worden gebouwd dan ooit te voren. Sindsdien is dit systeem nagevolgt in fabrie ken over de geheele wereld en de basis geworden van de moderne productiemethoden in de indu strie. Het eerste product was het beroemde T-model, dat tot 1927 het standaard-model bleef en in alle deelen van de wereld werd gezien. Daarna werd het vervan gen door model-A. Henry Ford is niet alleen „va der van de massa-productie" en automobielfabrikant, hij was ook een zakenman wiens belangen zich uitstrekten £ot de State Bank of Detroit, de scheepvaartwereld, de rubber- en - vliegtuigindustrie 'als mede de confectie- en levensmid delenindustrie. Op het terrein der glasindu strie was hij de tweede producent in de Ver. Staten. Ford was ook socioloog en, op zijn eigen wijze, philosooph. Hij was overtuigd pacifist. Zijn eco nomische inzichten brachten hem er toe, Roosevelts New Deal te bestrijden. Hij was tegenstander van staatsbemoeiing met de on dernemingen en van erkenning der vakorganisaties. Hij voerde een 32-urige werkweek in en een minimum-dagloon van 5 dollar, doch weigerde de vakvereenigin- gen te erkennen. Daarop werden zijn artikelen geboycot en werd hij van alle regeeringscontracten uitgesloten. Hij hield echter vol, tot hij in 1934 plotseling capitu leerde. Zijn zoon Adsel werd in 1919 president van de Ford Motor Company, doch stierf in 1943, waarna Henry Ford zijn taak overnam. Na de capitulatie van Japan trad hij voor de tweede maal af, waarna zijn kleinzoon Henry Ford II" zijn plaats in nam. Ford's persoonlijk vermogen wordt geschat op ruim 200 mil lioen dollar Zjjn industrieel be zit zal overgaan op zijn weduwe, zijn schoondochter Mr. Adsel Eleanor Ford en haar vier kin deren, o.w. „Henry Ford H". De Nederlandsche drijvende kranen, die gebruikt zullen wor den bij het dichten van een gat in den dijk van de rivier de Trent in Engeland worden op het oongeblik gereed gemaakt voor de overtocht. Hoewel het aan vankelijk in de bedoeling heeft gelegen drie van deze enorme grijpers naar Engeland te zenden, worden alle krachten op het oogenblik gericht op het bedrijfs klaar maken van twee drijvende kranen. Een ligt er in Amsterdam en een bij Den Oever (Wieringer- meer). Zij zullen door sleepboo- ten naar de mond van de Humber gesleept worden. Vervolgens gaan ze naar de Trent, om het gat dat zich één mijl ten Noorden van Gainsborough in den dijk be vindt en reeds een lengte van meer dan 100 yards heeft aange nomen, te dichten. Het water dat door dit gat vrij spel over de landerijen heeft gekregen, over stroomd nu reeds meer dan 20 000 acres bouwland. Tot de sleepreis werd na onder handelingen tusschen de Engel sche en Nederlandsche regeering en een Engelsch-Nederlandsche onderneming besloten. Reeds met de Paaschdagen is men met man en macht begon nen de kranen bedrijfsklaar te maken. Het zijn heele gevaarten, rus tend op pontons van 38 bij 12 meter, met een capaciteit van 12 ton. i Vermoedelijk zullen ze eenige maanden in Engeland blijven. De drijvende kraan nr. 7 die Maandag nog aan de Ertskade te Christiaan de Xde van Dene marken heeft afstand van de troon gedaan ten behoeve van zijn zoon Frederik. Christaan de Xde, Koning van Denemarken en IJsland, werd op 26 September 1870 geboren als zoon van Koning- Frederick de VIHe en Koningin Louise, doch ter van Koning Karei den XVe van ZwedenNoorwegen. Op 26 April 1898 huwde hij Koningin Alexandrine, dochter van Groot hertog Friedrich Franz van Mecklenburg-Schwerin. Uit dit huwelijk werden twee zoons gebo ren: Prins Frederik en Prins Knud. Koning Christaan volgde bij den dood van zijn vader op 14 Mei 1912 op. De nieuwe Koning, de voor malige Kroonprins Frederik, werd op 11 Maart 1899 geboren. Hjj huwde pp 24 Mei 1935 Ingrid, Prinses van Zweden. Uit dit huwelijk werd een dochter gebo ren: Prinses Margrethe, op 16 April 1940 te Kopenhagen gebo ren. Officieel is bekend gemaakt, dat, terwijl de Koning van zijn recente ziekte herstelt, Kroon prins Frederik van Denemarken als regent zal optreden. Hieraan wordt toegevoegd, dat van welingelichte zijde is mede gedeeld, dat Koning Christiaan het thans ook aan de longen heeft en met penicilline behandeld wordt. Hij heeft koorts en over het geheel is zijn toestand verer gerd. In een rede voor den Veiliheids- raad heeft Gromyko, de vertegen woordiger der Sovjet-Unie, scher pe critiek geoefend op de politiek der Vereemgde Staten in Turkije en Griekenland. Gromyko was van meening, dat deze het gezag der V. N. ondermijnde. Dat de Vereenigde Staten later alsnog getracht hebben de kwes tie voor de V. N. te brengen, be wijst volgens Gromyko, dat zij hebben ingezien, dat hun handel wijze in strijd met de beginselen van het handvest is geweest. Het grootste gedeelte van het aan Griekenland te leenen bedrag zal niet dienen voor den weder opbouw maar voor militaire doel einden. De voor Turkije uitge trokken sommen zullen zelfs uit sluitend voor het militaire appa raat gebruikt worden. Gromyko vroeg de aandacht van den raad voor het feit, dat civiele en militaire Amerikaan sche instructeurs naar Grieken land en Turkije gezonden zullen worden. „Niemand zal willen ontkennen, dat dit een ingrijpen in de oinnen:andsche_ aangele genheden van het betrokken land beteekent". De Grieken hebben het recht, aldus spreker, om hun binnenlandsche kwesties zelf te regelen. Wat Turkije aangaat: d.i land heeft geen recht hulp van buiten te ontvangen. Het heeft geen oorlogsschade geleden. Integendeel heeft Turkije het Duitschland van Hitier voorzien van sommige grondstoffen. Tur kije is profiteur. Hulp aan Grie kenland moet worden verleend via de Vereenigde Naties teneinde elke mogelijkheid van vreemden invloed uit te sluiten. De Brit- sche vertegenwoordiger, Sir Alexander Cadogan, ondersteunde de Amerikaansche actie in Grie kenland evenals het recente Ame rikaansche voorstel een „grens- patrouille van de V. N." bij de Grieksche grens te zetten. Naar 't Atheensche persbureau meldt, is den Joego-Slavischen consul-generaal te Saloniki, Ilitsj, op den weg van Saloniki naar Jevjeli een auto-ongeluk over komen, waarbij hij ernstig letsel hee t opgeloopen. Volgens een mededeeling van het statistisch bureau der V. S. is de bevolking der Veree nigde Staten sinds 1940 met 10 mJlioen toegenomen. Amsterdam lag, is met spoed naar het Amsterdamsche Droog dok gesleept om zeewaardig ge maakt te worden. Zooals bekend, ligt de andere kraan bij Den Oever. De scheepvaartinspectie heeft het materieel aldanr in oogen- schouw genomen. Er zal nog heel wat aan gedaan moeten wor den wil ook deze drijvende kraan no. 2 door het water van de Noordzee omspoeld worden. Men is dan ook onmiddellijk begonnen met de kraan bedrijfsklaar te maken. Vermoedelijk Dinsdag middag neg zal ook dit gevaarte naar het droogdok in Amsterdam gesleept worden, waar dag en nacht wordt doorgewerkt om hem binnen den kortst mogelijken tijd klaar te krijgen. Het beroep op Nederland om deze kranen beschikbaar te stellen werd door Engeland gedaan, om dat de Engelsqhen niet de be schikking over nulk zwaar ma teriaal hebben. De kranen, welke dienst hebben gedaan bij de Zui derzeewerken en later bij het dichten van de gaten in den dijk van Walcheren, beschikken over zeer lange armen, die In staat zijn door middel van enorme grij pers, groote hoeveelheden klei- leem te verplaatsen. Daily Herald vol lof over Nederlandsche hulp aa> Engeland. De Daily Herald, het orgaan der Britsche Labourpartij, wijdt een hoofdartikel aan de Neder landsche hulp bij het droogmaken van overstroomde gebieden in Engeland, waarin o.m. het vol gende gezegd wordt: 1 „Er is hulp onderweg uit Ne derland. 's Werelds grootste deskundigen op het gebied van den strijd tegen het water hebben arbeidskrachten en machine» naar de overstroomde landerijen van Groot-Brittannië gestuurd. Wij konden geen betere of meer bekwame bondgenooten hebben gekozen. Nog geen twee jaar ge leden, toen de Britsche en Cana- deesche troepen Nederland be vrijdden, zagen de Nederlanders hoe een tiende van hun vrucht baar bouwland door binnenstroo- mend water van zeeën en rivie ren werd overstroomd. Om da nazi's te verdrijven, waardoor het doodelijk zeewater iederen boom en plant vernietigde. De Duitschers veroorzaakte» overstroomingen om zich te ver dedigen en bliezen tenslotte uit wraak de dijken van een pa» drooggemaakt gebied ten Noor den van Amsterdam op. Een ieder, die de reusachtige kranen en pompen in die gebie den in de jaren 1945 en 1946 heeft zien werken, is er van ver zekerd, dat de Nederlanders een machtige bijdrage zullen leveren bij de droogmaking van over stroomde gebieden in het Oosten van Engeland. Wij hadden niet verwacht, dat Nederland zoo spoedig reeds in de gelegenheid zou worden gesteld om den Brit- schen steun te beloonen. Het weder heeft ons evenzeer getrof fen als de oorlog de Nederland sche boeren. Wij moeten het voedsel hebben, dat onze overstroomde landerijen kunnen opbrengen. Wij verwel komen dankbaar onze trouw» vrienden han de overzijde van d» Noordzee. Dr. Ringers in Engeland aangekomen. Dr. Ir. J. A. Ringers is op het vliegveld Hemswell van de R.A.F. aangekomen. Hij werd begroet door deskundigen van het Britsche Ministerie van Land bouw en per auto naar het gat in de bedijking van de Trent ge bracht. Het gat is bijna 100 m breed en 15 meter diep, Tom Williams, de Britsche Minister van Landbouw, heeft opdracht gegeven, het koste wat kost, binnen veertien dagen te dichten. 8000 ha vruchtbaar land staat onder water. Op zoek naar progressieve krachten. Henry Wallace, de vroegere vice-President van de Ver. Staten, is te Londen aangekomen. Over het doell van zijn bezoek aan Europa zeide hij, dat hij wil trachten in Engeland en West- Europa progressieve krachten te vinden, die een groote rol zullen spelen bij het vereenigen van de wereld in het belang van den vrede. Ik zoek menschen, zoo zeide hij, die vooruit en omhoog zien. - Ir. J. Ringers, de vroegere Minister van Wederopbouw, is per vliegtuig naar Engeland ver trokken. Hij zal van advies die nen bij de dijkbreuk van de rivier de Trent. k-w —.1

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2