DE GAULE SPREEKT TE STRAATSBURG Senaat Truman's voorstel in den u li Truman verdedigt zijn politiek Bendeactie bij Tjiandjoer. hkuws in znlcete cctytls 8,3 f Overstroomingen in België rj I Jn BStj] !i r uir n 'I II WOENSDAG 9 APRIL 1947. H.M. de Koningin bezoekt haar jongste kleindochter. De Belgische Konings kwestie. De verongelujcte Dakota. Verplichte plaatsing van minder valide arbeidskrachten. WEEKOVERZICHT uit de militaire zones. De telefoonstaking in de Ver. Staten. Bruinkoolmijnwerkers gingen toch werken. Amerik aanscheregeering overweegt hoogere boete voor mijnwerkers. lp ;eerfl 1 I J till >1 4 I I u I L racfi id 1 i I I 1 »U3|. ui a 1 Frankeering bij Abonnement - Temeuzen- WEERSVERW ACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Woens dagavond. Afnemende wind. Afnemende wind uit W. en N. Aanvank. hier en daar enkele buien, overigens wisselend be wolkt. Weinig verandering van temperatuur. r i cUl&CCl Xilg UJJ llll»»«'ll DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 473. Advertentieprijs: per mm 10 ct minimum per advertentie 1.50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad JO ct. meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneqzen. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaa, President Truman heeft tijdens het jaarlijksche diner van de democratische partij verklaard waarschuwend dat het niet meer voldoende is alleen maar te zeg gen: „Wij willen g-een oorlog" ,,wjj moeten op tijd, zelfs voor dien, handelen om het smeulende begin, dat zich over de geheele wereld dreigt uit te breiden, uit te trappen". Hij vervolgde: „Wij weten, hoe het vuur ontstaat. Wij hebben het tevoren gezien agressie door den sterke tegen den zwak ke. Openlijk door het gebruik van gewapende macht of in het geheim door infiltratie. Wij we ten, hoe het vuur zich uitbreidt en wij weten, hoe het eindigt." President Truman sprak uit voerig over zijn politiek van hulp aan Griekenland en Turkije. Hij citeerde Thomas Jefferson, den stichter van de democratische partij, en verklaarde: „Wij heb ben, zooals Jefferson, ruwe schen dingen van de rechten der naties gezien. Wij hebben ook ons protest laten hooren. Wij moeten dat pro test effectief maken door die vol keren te helpen, wier vrijheden door druk van buitenaf in gevaar worden gebracht." „Onze ver antwoordelijkheid is: Op wacht te staan voor het gebouw van den blijvenden vrede, dat eindelijk wordt gebouwd. Dat gebouw is de V. N." Verklarend, dat de wereld naar de V. N. ziet om leiderschap van hen te verkrijgen, zeide de Pre sident: „Terwijl de strijd voor de rechten van den mensch in andere deelen van de wereld voortgaat, kan het vrije volk der V S. niet met gemakkelijke afzijdigheid toezien, met onverschilligheid ten opzichte van den afloop". De President besloot met den eed van Jefferson: „Ik zweer op het altaar van God eeuwige vijandschap tegen eiken vorm van tyrannic over den geest van den mensch." H. M. de Koningin heeft op Tweeden Paaschdag een bezoek gebracht aan Haar jongste klein dochter in Soestdijk. Rapport gereed. De speciale commissie, die,tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de houding van den Belgischen Koning Leopold III sedert 1936, heeft haar rapport gereed. Het zal aan de voor zitters van de Belgische Kamers worden voorgelegd en daarna ge publiceerd worden, aldus deelt het secretariaat van den Koning te Brussel mede. De commissie is in Juli 1946 op voorstel van de voorzitters van Kamer en Senaat door Ko ning Leopold benoemd en bestaat uit negen vooraanstaande Bel gische juristen. Het bureau oorlogsmisdadi gers te Amsterdam, is reeds'ge- ruimen tijd bezig met het verhoor van militairen, die betrokken zijn bij de verwoesting van Rotter dam in 1940. O.m. is reeds ver hoord de Generaal der valscherm jagers Student, die den eersten aanval op Rotterdam geleid heeft. In aansluiting op het bericht, dat de tusschen Batavia en Ban doeng verongelukte Dakota door een Nederlandsche patrouille ge vonden is, deelt de militaire woordvoerder nog mee, dat het nagenoeg geheel uitgebrande wrak zich bevindt aan den voet van den steilen rotswand van de Goenoeng Boerangrang. Vlakbij het wrak zijn verkoolde lichamen der inzittenden gevonden en on middellijk ter plaatse begraven. Tevens werden papieren en eenige andere particuliere bezittingen aangetroffen. Op het staartstuk van de Dakota waren de kenlet- ters VHB 177 nog leesbaar. Dinsdag zou een groep deskun digen zich naar de plaats van de ramp begeven teneinde de oor zaak vast te stellen. Voorloopig wordt op goede gronden aange nomen, dat het ongeluk door slecht zicht is veroorzaakt. Naar het A.N.P. verneemt aal binnenkort de Tweede Kamer een wetsontwerp be reiken, dat een regeling in houdt, waarbij de werk gevers Overheid zoowel als particulieren worden verplicht bij aanstelling van aieuw personeel een zeker aantal minder-valide ar beidskrachten in dienst te ïemen. De Gaulle, sprekend te Straats burg, bepleitte allereerst herzie ning van de onlangs aangenomen Grondwet, waardoor de natie van den noodzakelijken samenhang, doelmatigheid en gezag werd be roofd. Over de buitenlandsche politiek zeide De Gaulle, dat Frankrijk „Westersch" moet blijven en ge trouw aan haar opvatting over den aard van verhoudingen tus schen de volkeren der wereld. „Of schoon wij honen, dat de Ver. Staten en de Sowjet-Unie geen vijanden zullen worden, zijn zij toch automatisch rivalen. Bij on ze ligging wordt het bewaren van onze afhankelijkheid de brandende kwestie voor Frankrijk. In de eerste plaats moeten wij de Duit-, sche kwestie zoo regelen, dat Duitschland's eerzucht en macht nooit meer een bedreiging mag vormen. Ten tweede moeten wij Europa zoo herscheppen, dat, be halve de groote wereldmachten de Sowjet-Unie en de Ver. Staten er een element van evenwicht kan zijn. Zonder zulk een element kan de wereld van morgen misschien bestaan, maar De omgeving van Tjiandjoer, welke tot dusver veilig genoemd kon worden, wordt den laatsten tijd onveilig gemaakt door het optreden van rampokbenden ten getale van vier tot veertig man, met vuur- en slagwapens uitge rust. De roovers hebben het voor namelijk op kleeren gemunt. On langs zijn veertig individuen de woning van n politieman binnen gedrongen en hebben hem doode- lijke verwondingen toegebracht. Republikeinsche vertegen woordigers in het buiten land. Het republikeinsche blad „Mer- deka" verneemt uit betrouwbare bron, dat de republikeinsche vice- minister van buitenlandsche zaken Hadji Agoes Salim tot gezant van de republiek in Egypte zal worden benoemd. Verder wordt vernomen, dat Natsir Soetan Pa- moentjak tot vertegenwoordiger van de republiek in New Delhi zal worden aangesteld. Ongeregelde strijdorgani saties blijven bestaan, Zoolang de Inodnesische revo lutie niet voltooid is", zullen de zelfstandige strijdorganisaties, die buiten het geregelde republikein sche leger opereeren, blijven be staan. Aldus werd .volgens An- tara Vrijdag jJ. in een vergade ring te Madioen besloten. Van deze beslissing is de repu blikeinsche regeering in kennis gesteld Antara meldt tevens, dat de Minister van Defensie, Sjarifoedin, en Generaal Soedir- man de bijeenkomst bijwoonden. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft in de eerste uitgave van het aangekondigde weekoverzicht uit de militaire zones o.a. het volgende medege deeld: Te Medan is de overeen gekomen terugtrekking van de republikeinsche troepen tot 2 km achter de demarcatielijn nog niet ten uitvoer gebracht. Op 2 April heeft een enstigs beschieting plaats gehad van een patrouille die een convooi bevei- ligde. Binnen de Nederlandsche de marcatielijn heeft men pamfletten gevonden welke anti-Nederland- sche propaganda bevatten en af komstig waren van de T.R.I. Maandag is schriftelijk een offi cieel protest ingediend tegen de bestandschendingen van den laat sten tijd. In den sector van Batavia is ten Zuiden van Bekassi een Ne derlandsche patrouille hevig met mitrailleurvuur beschoten. Te Semarang worden binnen de republikeinsche 2 km zöne stel lingen gebouwd en vaste posten ingericht. In den Westelijken sector is de spoorbaan over een afstand van 300 meter opgebro ken. In de zóne van Soeraba]a wer den bij Glatik aan de Porong terugkeerende evacuée's door de T.RJ. onder vuur genomen. De detachementen te Trawas, Pat jet en Belom werden teruggeno- men- De toeloop van de bevolking voor medische behandeling was buitengewoon groot. zij zou niet in vrede kunnen ade men of bloeien", aldus De Gaulle. Wat de Grondwet betreft, deze is aanvaard door 9.000.000 kie zers, verworpen door 8.000.000 en niet beoordeeld door nog eens 8.000.000. Ze werd „afgedwon gen". Volgens De Gaulle heeft dit verkeerde gevolgen gehad. Hij wil niet bepaalde personen ver- oordeelen, maar het stelsel is naar zijn meening ondeugdelijk. „Bovenal is Iret duidelijk, dat de natie niet is samengebundeld in een staat, waarvan samenhang, doeltreffendheid en gezag even groot zijn als de problemen, waar tegenover hij zich bevindt." De Gaulle bepleitte een sterke beperking der uitgaven en „bijge volg der werkzaamheden van den staat". De productie moest zoo wel op het gebied van den land bouw als op dat der industrie om hoog. Door duizenden buitenlan ders te werk te stellen dient Frankrijk zich althans 'n deel der beschikbare kolen te verschaffen. Wat het Imperium betreft, is het de plicht en het recht van Frankrijk de eenheid van de Fransche gcbiedsdeclen te hand haven en elk gebied gelegenheid te geven zich op eigen kracht te ontwikkelen „door vereeniging met het moederland". Aan de soldaten, die „den vrede herstellen in Indo-China"' drong hij aan opeenheid en meende, dat het doel hiet bereikt wordt door strijd tusschen opponeerende groe pen. Indien in de Fransche repu bliek geen werkkracht, even wicht en vrijheid zouden heer- schen. dan zou zij hetzij aan de dictatuur hetzij aan de anarchie ten offer vallen. „Het is thans tiid om op legale wijze groepen van Franschen te organiseeren, die over alle meeningsverschillen zegevieren en de groote poging doen om algemeene veiligheid en een verstrekkende hervorming van den Staat te bereiken." B|LUM OVER DE GAULLE'S REDE. De leider der Fransche Socialis tische Partij, Leon Blum, ver klaarde;, dat de Socialistische Par tij zonder aarzeling, voorbehoud of uitzondering aan de zijde der Republiek zal staan. Blum zeide, dat De Gaulle de huidige Staats instellingen wil ontmantelen of vernietigen en de partijen wil eli- mineeren, hetgeen, aldus Blum, verdrukking of beperking van het parlementaire stelsel beteekent. Blum zeide, dat De Gaulle zich zeker niet kan voorstellen, dat hij in staat zou zijn op basis van zijn program of om zijn persoon een nationale eenheid te verzamelen. FRANSCHE REACTIES OP DE REDE VAN DE GAULLE. Het Fransche Communistische blad „Humanité" noemt de rede van De Gaulle te Straatsburg „een aanval op de Fransche Republiek en een streven naar persoonlijke macht". De onafhankelijk-rechtsche „Epoque" is van oordeel, dat ge neraal De Gaulle zooals gewoon- Arthur Vandenberg* de repu blikeinsche senator uit Michigan, heeft het debat in de Amerikaan sche Senaat over de voorstellen van Truman tot hulpverleening aan Griekenland en Turkije ge opend. Hij zeide, dat de Sovjet-Unie het principe „leven en laten leven" moest aanvaarden, waarna het probleem van de Russisch- Amerikaansche betrekkingen zou zijn opgelost. Spreker ontkende, dat de voorgestelde hulp een nieuwe leer is, die te vergelijken is met de Monroe-leer. Vandenberg drong er op aan, het program van Truman goed te keuren „in het belang van Ame rika, dat liever de voorzorg heeft dan de na-smart". Vandenberg vervolgde: „Het probleem, dat dit wetsontwerp op roept, is de voortdurende contro verse tusschen het communisme in het Oosten en de democratie in het Westen. Om het nog duidelijker te zeg gen: het roept de vijandige ge zindheid tegen het communisti sche expansionisme en de infil tratie op. Ons wordt steeds ver teld, dat dit expansionisme voort komt uit de vrees van de Sowjet- Unie voor agressie van de zijde van haar buurstaten en voor om singeling. Als Moskou deze vrees werkelijk koestert heeft men het recht zich hiervan te be vrijden. Wij hebben op onze beurt echter het recht van de Sowjet-Unie te eischen, dat zij aantoont geen pogingen aan te wenden ons te omsingelen in een door het communisme over- heerschte wereld. Wij hebben het recht te eischen dat de commu nistische aanvallen binnen en buiten de Ver. Staten ophouden Joseph Beime, voorzitter van het Amerikaansche vakverbond van telefonisten, heeft Maandag avond bekend gemaakt, dat de stakers zich voorbereiden op een langdurige staking. en dat de wederzijdsche geloften wat betreft het Atlantische Hand vest en de principes en het doel van de Ver. Naties worden go- stand gedaan en zulks met alleen in woorden, doch met daden Ei bestaat dringende behoefte aan uitgebreide, openhartige bespre kingen tusschen ons, zoo rnoge- lqk met de kaarten open op tafel." Maandag zijn 54.000 Ameri kaansche bruinkoolmijnwerkers van Lewis' vakverbond, in strijd met de orders van hun verbond, in* meer dan 500 mijnen aan bet werk gegaan, aldus werd Maan dagavond door bet bestuur van de Amerikaansche steenkoolmij nen bekend gemaakt. De New-York Times meldt uit Washington, dat de Amerikaan sche regeering- voornemens' is den federalen rechter Alan Golds- borough Donderdag te verzoeken, „met het oog op de stillegging van het werk in de steenkoolmij nen, de volledige boete van 3% mllioen dollar opgelegd aan het vereenigde mijnwerkersverbond weer te handhaven". Verleden maand had het hooggerechtshof deze boete tot 700.000 dollar teruggebracht. Van de zijde der directie van de mijnbedrijvén werd Dinsdagavond verklaard dat de productie momenteel ongeveer 32 procent van de normale bedroeg. Sedert Zaterdagmiddag is de Mans zeer sterk gaan stijgen, als gevolg van de hevige regen val in het stroomgebied van de Maas in België. De berichten uit Noord-Frank rijk en België doen een verdere stijging verwachten. In Zuid- Limburg beneden Sittard loopen de laag gelegen landen langs de Maas onder Bij een verdere stij ging vreest men voor overstroo mingen van landerijen. -Te Heerlen-Strijbeek hield de 3000 leden tellende Nederland sche bond van arbeiders esperan tisten gedurende de Paaschdagen zijn 28e congres. Ruim 400 espe rantisten waren naar de mijn streek gekomen om dit congres bij te wonen. De Russen hebben de Oos tenrijkse,he regeering ervan in kennis gesteld, dat Josef Mayer, het Oostenrijksche parlementslid verdween na en Russische con- trölepost gepasseerd te zrjn, ge arresteerd is op vermoeden van sabotage. In Opper-Silezië, voormalig Duitsch gebied, thans bestuurd door Polen, is uranium gevonden in grootere boeveelheid dan elders in Europa, aldus D.E.N.A., de Duitsche nieuwsdienst in de Ame rikaansche zóne. Naar het Atheensche pers bureau meldt, zijn in een veld slag bij Amphissa in Midden- Griekenland 100 guerillastrijders gedood en 70 gevangen genomen. Bij operaties in de Kerdylli- bergen ten Oosten van Saloniki werden 47 verzetslieden gedood en 21 gewond. Ongeveer 40 levensmiddelen winkels der regeéring zijn Dins dag te Parijs geopend. Zij vor men een onderdeel van de regee- ringscampagne tegen den zwar ten handel. Er worden zoowel gerantsoeneerde als vrije artike len verkocht tegen wat de regee ring „redelijke prijzen" acht. lijk een beroep heeft gedaan op het verstand en niet op het harts tocht. „Men zou zijn karakter en ervaring onderschatten, indien men denkt, dat hij bereid zou zijn, zijn naam te vereenzelvigen met een woelige en onstabiele bewe ging." De Communistische afgevaar digde Florimond Bonte vindt de rede „een bedreiging van de vei ligheid en onafhankelijkheid van Frankrijk en de democratische in stellingen van de Republiek." Tengevolge van de hevige regenbuien op de Paaschdagen hebben op talrijke plaatsen over stroomingen plaats gehad. Het verkeer tusschen Luik en Ver- viers is onderbroken en ook in de omgeving van Luik hebben ver schillende Trolleybussen den diehst moeten stopzetten. Het peil van de Maas bij Dinant is sterk gestegen en er wordt ver wacht dat het water nog meer zal wassen. Bij Bergen is een dijk op verschillende plaatsen bezweken, waardoor aanzienlijke schade aangericht werd en veel vee verloren is gegaan. In de streek van Charleroi zijn geheele dorpen geïsoleerd en te Mar- chienne-au-Pont moesten sommi ge huizen ontruimd worden. Het laaggelegen gedeelte van Eu pen staat geheel onder water; tusschen Verviers en Herbestal is een g-edeelte van den spoorbaan ingestort, waardoor een verlof- trein uit Duitschland den gehee- len nacht geblokkeerd bleef. Ook de provincie Brabant bleef niet gespaard. Tusschen Halle en Buizingen is de Zenne buiten haar oevers getreden. De federatie van telefoon personeel te Jamestown in den staat New-York heeft zich ac- coord verklaard met een loons- verhooging van 9 percent. (Hiermee is de eerste overeen komst in de staking, die nu een dag geduurd heeft, bereikt. Bij deze schikking zijn 100 employée's betrokken. Dr. J. G. de Beus, ambas saderaad van de Nederlandsche ambassade te Washington is be noemd tot hoofd van de politieke afdeeling der Nederlandsche mi litaire missie in Duitschland. Dr. De Beus zal de volgende maand zijn nieuw ambt aanvaar den. id ei B tc.vjfl ra -jP| C l O" fl rj tacT 4 jitsl 1 Vp ri Veil I 'anji \i lini i tie ''li te v|p i c e tl ii -deer ,nd e jftu' iial uj

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1