*%Jeor Óen DE WONINGNOOD Kerkdiensten Zeeuwsch-Vlaamsche Historie. UIT DE PROVINCIE BljzondeierechtspIegiBg Pasen KERKNIEUWS De C. C. D. in Februari 1947 EEN BEETJE Aanslag op Sluis in het jaar 1606 MEN KEERDE ZIJN KOPJE OM De Pan-Aziatische Conferentie in Britsche experimenten het Kanaal 3 Financieringsregeling woningbouw 1947 RECHTZAKEN Matth. 28 :10 Het Paasfeest zet ons voor een ■nuur maar een muur van licht. Voor de muur van de opstanding uit de doden voor de Verrezene zelf, die is het licht der wereld. Nimmer mogen we vergeten, dat er een muur is. Want Paasfeest betekent het einde van al ohze Eekerheden en al onze verwach tingen. Wat is er zekerder dan de dood? Wat noemen we met meer recht de laatste rustplaats dan het graf? Wat hadden de vrouwen verwacht, terecht ver wacht? Te kunnen wenen op het graf van den geliefden leermees ter. Maar al deze zekerheden, al deze verwachtingen worden op Paasmoigen doorbroken Het Paasfeest is het feest van de te leurgestelde verwachtingen. Op dat "feest zijn doodgelopen al de Zaterdag 5 April 1947. Ned. Herv. Kerk. Temeuzen7.30 u. Avondgebed. Zondag 6 April 1947. (Eerste Paaschdag. Ned. Herv. Kerk. AxeJ: 10 u. Ds. P. J. Pennings Bed. H. A., 2.30 u. Ds. P Pennings, Bed. H. A. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout, 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier, van Terneuzen. Hontenisse: 10 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides, 2.30 u. Ds. G. van Moor sel, van Sluiskil, Engelsche dienst voor de World Friend ship Association. Othene: 7 u. Ds. J. A. Talma. Philippine2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. J. C. Sickesz, van Temeuzen, medew. van het Kerkkoor, 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout, van Hoek. Temeuzen: 10 u. Dr. L. J. Caze mier, medew. Kerkkoor, 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, Bed. H. D. Eaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. Talma. Aardenburg: 10.30 u. Ds. van Boyen, Bed. H. A. Biervliet: 9 u. Ds. va™ Yperen, Paaschcol'lecte. Breskens: 10 u. Ds. Van Vliet, Paaschcollecte, 18.30 u. x>s. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker, Paasch collecte. Groede: 9 u. Ds. Derksen, Paasch- collecte. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Pliester, Paaschcollecte. Nieuwvüet: 10.45 Ds. Derksen, Paaschcollecte. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier, col lecte Synodale Arbeid. Retranchement10 u. Ds, Bar- nouw, Paaschcollecte Schoondijke: 10.45 u. Ds. Scho penhauer, Paaschcollecte. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale, Paasch collecte. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale, Paaschcollecte. St. Kruis: 9 u. Ds. Van Royen, Paaschcollecte. Waterlandkerkje: 11 u. Ds. Van Yperen, Paaschcollecte. Uzendijke: 10 u. Ds. Doom, Paaschcollecte. Buidzande: 10 u. Ds. Ter Beek, Paaschcollecte. verwachtingen die wij hadden van onszelf, van ons leven, van onze kracht, van onze heiligheid. Want al de wegen, die wij wilden bouwen van ons uit naar God toe, zijn doodgelopen op het kruis, waar Jezus het uitschreeuwt Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten? Wij lopen op Paasfeest tegen de muur Daarom is er vrees in ons hart op die dag. Maar' de nuur is van licht en de Verreze ne zegt het: Vreest niet. Vreest niet, zegt de Heiland en met dat woord trekt Hij ons uit de puinhopen van onze ver wachtingen naar het stralend paleis van Gods vervulde belof ten. Vréest niet,, zegt de Heiland en Hij trekt ons uit de kring van rze walmende lamp naar het licht van de zon der gerechtig heid. J Vreest niet, zegt. de Heiland en Hij trekt ons naar de overzijde, over de grens in het Koninkrijk der hemelen. Uit: J. A. van Nie, Geteld of geroepen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Biervliet, Ds. J. G. Panhuise, te Druten en Leeuwen. Viertal te Vlissingen: Ds. C. D v. d. Bosch, te Well en Ammer- zoden; T. G. A. v. Dijk te Wol- faartsdijk; Ds. A. J. Kromhout te Hoek en Ds. J. O. -Nore! te Steen deren. Ter gelegenheid van het congres van de „Union Postale Universetle", dat in Mei en-.. Juni te Parijs gehouden wordt, zullen herdenkingspostzegels «^worden uitgegeven waaronder één van 500 Francs als luchtpostzegel. De Fransche natuurkundige en specialist op het gebied der electronen microscoop, Magnan, heeft in het Instituut de France een micriscoop vervaardigd, wel ke een millioen maal vergroot. Met dit instrument hoopt men voor den eersten keer de molecu laire structuren te kunnen waar nemen. Ambtenaren van den C. C. D. maakten in Februari j.l. 5235 processen-verbaal op: 7277 ver dachten waren hierbij betrokken, van wie er 215 in verzekering werden gesteld. Tegen 2837 ver dachten werd een zaak aanhangig gemaakt bij den Officier van Ju stitie, tegen 4364 bij den Ambte naar voor de Tuchtrechtspraak voor de Voedselvoorziening, en tegen 76 bij een andere gerechte lijke instantie. In 1436 gevallen werden goederen in beslag geno men. Het overgroote deel der delinquenten was in overtreding op het gebied van de akkerbouw producten, n.l. 2053; op het ge bied; van vee en vleesch waren 1794 verdachten in overtreding. In beslaggenomen werden o.m. 103.323 kg Tanen, zaden en peul vruchten en 6562 kg vleesch en spek. In sommige streeken van ons land heerscht nóg dit eigenaardig ge bruik, het koffiekopje omkeeren, ten teekeri, dat men niet meer wenscht. Zelden ziet men nog dit gebruik van omgekeerde kopjes Zeker niet daar waar de Gruyter's koffie met haar geurig aroma wordt ge schonken. Deze kofiie bluft altijd een genot en smaakt naar meer totdat de koffiepot leeg is. (Ingez. Med.) Slotrede van Gandhi. Tot besluit van de Pan-Azia tische conferentie heeft Gandhi een toespraak gehouden voor een gehoor van twintigduizend per sonen. Gandhi zeide: Het Chris tendom is misvormd geworden toen het naar het Westen ging. Het Oosten moet het Westen ver overen met de boodschap van de waarheid. Het Westen is in wan hoop ter oorzake van den aan maak van atoombommen Het maken van atoombommen betee- kent algeheele vernietiging niet alleen van het Westen doch van de geheelg wereld. De hemel ver hoede, dat een dergelijke ramp zou geschieden. Het is uw taak de wereld van slechtheid en zonde te overtuigen. Brengt naar uw landen de boodschap der waar heid, gepredikt dooi' de wijze mannen van Aizië, Zoroaster, Boeddha, Jezus en Mohammed." kapitaallasten, welke op het ge bouw rusten. Kapitaliseert men dit bedrag (,,de netto-opbrengst") dan verkrijgt men de „rendabele bouwkosten". Het verschil tus- schen de totale bouwkosten en de rendabele bouwkosten levert de „niet-rendabele bouwkosten" op. De berekening van de jaarlijk- sche bijdrage geschiedt als volgt: Bouwgrond 1.500 Stichtingskosten 10.000 11 500 Als huurwaarde kan voor een dergelijke woning gesteld wor den 200 Jaarlijksche lasten: Grondbelasting 15 Wegenbelasting 4 Premie brandverzeke ring o/00 5 Huurderving (2 der huurwaarde 4 Onderhoud (12 der huurwaarde) 24 Beheer en administra tie 2 der huur 4 Risico 7 idem 14 Rente grondwaarde 4 van 1500 60 Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10 u. Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk. Temeuzen: 10 en 3 u. Prof. Dr. G. B. Wurth, van Kampen. Baamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. Kok. Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt Art. 31 DK.O.t Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. v. Til. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds.'De Wolff, van Enschedé. Chr. Geref. Kerk. Baamslag: 9.30 u. Ds. J. C. Ra- venswaay. Openb. Gel. Bel., 2.30 u. Ds. J. C. Ravejiswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u., lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Temeuzen: 9.30 u. Ds. A. de Reu ver, Bed. H. A„ 2 u. Ds. A. de Reuver, Dankz. H. A„ 6 u. Ds. A. de Reuver. Roomsch-Katholieke Kerk. Clinge7, 8.30 en 10 u. H. Missen Huist: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30) 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 en 19.30 u. Leiders: Kdt. J. Heijnsdijk en Kdt. C. Nieuwland. Maandag 7 April 1947.. (Tweede Paaschdag). Ned. Herv., Kerk. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout. Breskens: 10 u. Ds. Van Vliet. Groede: 9 u. Ds. Derksen. Sluis: 10 u. Ds. Schrale. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. C. van Ravenswway. Gereformeerde Gemeente. Temeuzen: 10 u. Student Diele- man, van Rotterdam, 3.30 u. Ds. A. van Stuivenberg, openb. bel. WOENSDAG 9 APRIL 1947. Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 3 u. Ds. Stuivenberg, huwelijks-bevestiging. Zooals we reeds eens vroeger hebben geschreven, heeft Prins Maurits in 1604 de stad Sluis op de Spanjaarden veroverd. Met deze verovering werd tevens de omgeving dezer stad van Span jaarden gezuiverd. Vanzelfsprekend was voor onze vijanden het verlies van Sluis, de sleutel van Vlaanderen genaamd, een streep door de rekening. Zoo lang Sluis in Staatsche handen was, kon men van daaruit te allen tijde aanvallen doen op Brugge en omgeving. Bovendien kon men de toevoerweg naar deze laatste stad, het Zwin. afsluiten. Geen wonder dus, dat de vijand al spoedig trachtte met list en geweld Sluis weer te heroveren Met de leiding hiervan belast ten de Spanjaarden een zekere Seigneur du Terrail, een moedig en bekwaam aanvoerder. Hij vol voerde zijn aanslagen steeds met behulp van zg. springbussen, waarmede hij de poorten der ver sterkte plaatsen deed opensprin gen. Direct daarop drong hij dan moedig de stad binnen. Reeds meerdere malen was een derge lijke aanslag met succes door hem uitgevoerd. Zooals zoo dikwijls vroeger het geval was, waren er ook hier weer verraders in het spel. Twee Spanjaarden, die gedurende eeni- gen t(jd bij het Staatsche leger binnen Sluis hadden gediend, wa ren weer naar hun landslieden overgeloopen en hadden dezen bericht, dat de Oostpoort zich in slechten toestand beyond en niet of slecht werd bewaakt. Dit was ook zoo, want huiten de Oost poort bevonden zich uitgestrekte watervlakten, waardoor een aan val bijna onmogelijk werd geacht. Du Terrail eebter bleek voor geen kleintje vervaard te zijn en ont wierp een plan, waarbij bij des inchts met ongeveer 3700 man uitstekende Waalsche troepen door het verdronken land zou trekken en zich bij de Oostpoort de brug ontstond een geweldig gedrang, zoodat de kegels der intusschen geheel in het geweer gekomen bezetting altijd doel troffen. Om de maat vol te" doen zijn, liet de gouverneur der stad het geschut dwars over de brug schieten, zoodat een ware slach ting werd aangericht. Vijfhon derd Walen lieten er het leven. Ook de bezetting der vlakbij liggende schansen, die op het al gemeen alarm eveneens waren uitgerukt, vielen nog op de on gelukkige Walen aan, zoodat ook daar nog een groot aantal van hten sneuvelden Ook het lijk van één der Spaansche verraders werd op de brug aangetroffen, zoodat deze niet veel plezier meer aan zijn overloopen heeft beleefd. Den volgenden dag liet de gou verneur der stad een openbaren dankdienst doen, waaraan alle inwoners zonder onderscheid van geloof; deelnamen. De stad was dan ook wel op het nippertje aan een groot moord- en bloedbad ontsnapt en wel enkel en alleen omdat het bekende toen reeds bestaande „Jantje van Sluis" zijn plicht niet had gedaan en met geen klokslag het verstrijken der uren had aangegeven. Hoe dit mogelijk was? Wel, de zoon van de klokkenist, die belast was met het opwinden van het uurwerk, was den be- wusten avond zoo dronken ge weest, dat hij niet in staat was zijn werk te doen. Inplaats van hem was zijn neef naar boven geklommen, maar deze, onbedre ven in dit werk, had de klok over- wonden, zoodat ze was blij-ven stilstaan. Zelden zal een plichts verzuim een dergelijk gelukkigen afloop hebben gehad! Groot-Brittannië zal misschien overgaan tot het bouwen van' zwaar gepantserde duikbooten, bewapend met installaties voor zware raket-projectielen met ■„atoomkoppen", wanneer tenmin ste de resultaten van komende experimenten in het Kanaal daar toe zullen aanmoedigen. Duitsche torpedojagers, onderzeeërs en an dere vaartuigen uit den oorlogs buit, zoowel als afgedankte Brit sche oorlogsschepen, zullen in den loop van de komende vijf maan den naar het Kanaal gesleept worden om daar als proefkonijn te dienen voor geschut en projec tielen van allerlei soort. De Royal Air Force zal op de proef- vloot bombardementen uitvoeren uit verschillende hoogten. Oor logsbodems van korvet tot slag schip, zullen beschietingen uit voeren en onderzeeërs zuilen toir pedo's afvuren om de kracht der vemielingsmiddelen te testen. Met Paschen zullen door geheel Europa weer klokken lui den, die, na geroofd te zijn door de nazi's, teruggekeerd zijn in hun stoelen. Honderden klokken izijn reeds terug gegaan naar Nederland, België, Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. De kerken van St. Michaël en St. Pieter te Hamburg kregen ook hun klok ken tijdig voor het Paaschfeest terug. Het onderhoud dat op 15 April te Brussel tusschen de Mi nisters van Nederland, België en Luxemburg zou plaats hebben, is uitgesteld tot 2 en 3 Mei. Wordt ƒ130 130 Netto opbr. (bedrag p) 70 Ten aanzien van de kapitaals- lasten welke verband houden met den grond wordt slechts rekening gehouden met een rentevergoe ding, omdat men hiervan uitgaat dat de grond zijn waarde behoudt, zoodat hierop niet behoeft te worden afgeschreven. Ten aanzien van het gebouwde wordt wel met afschrijving rekening gehou den, hetgeen blijkt uit het feit, dat de kapitalisatie van de „netto opbrengst" ter bepaling van de rendabele bouwkosten geschiedt door toepassing van een annuï teitspercentage bedrag q (0.04656) gebaseerd op een af schrijving in 50 jaar en berekend tegen een rente van 4 De rendabele bouwkosten be dragen nu: bedrag p 70 ofis afger. 1503 bedrag q 0 04656 Totale bouwkosten 10.000 Rendabele bouwkost. 1.503 N;iet-rend. bouwk. 8.497 waarin het Rijk een jaarlijksche bijdrage verleent van 4 of 339,88 De financieringsregeling ggldt enkel voor woningen met een maximum inhoud van 500 M3. Vieux een woning met bedrijfs ruimte bedraagt bet maximum 1000 M3. Op de boven-secretarie en op het Bureau van den Centralen Dienst van Bouw- en Woningtoe zicht worden aan belanghebben den nadere inlichtingen ver strekt. ««•neuzen In de gemeente Terneuzen zijn de belanghebbenden hier in meer dan 600 personen ingeschre- tegenstelling met elders tot de ven als woningzoekenden. conclus'e gekomen, dat de bouw In 1946 werden de gemeente door particulieren onmogelijk is? 15 woningen toegewezen, welke Dit laatste mag sterk betwijfeld door de Woningbouwvereniging worden. Daarom volgen hier Werkmansbelang" werden ge- enkele hoofdpunten der regeling. yon"*onstel7en* *F<Tn andere "groen bouwd. Door het aankoopen van Zooals hierboven reeds opge- zou zich naar een andere S 15 Oostenrijksche woningen en merkt ligt het accent van de begeven en od een tevoren afge- den bouw van 65 woningen door regeling in de exploitatie. Gedu- snroken uu? daarop een Tofze dezelfde vereeniging in 1947 rende een tijdvak van 10-15 aanval dom Aldus het grootste wordt 'eenigszins getracht het jaar kunnen n.l. jaarlijksche bij- d'ee! vande bezetting der stad ffroote woningtekprt te beperken, dragen worden toegekend ten be naar die eene Doort zou zijn se- De overheid wendt alle mogelijke drage van de rente van de niet lokt zon Dn T 'VI d? Oostpoort pogingen aan om de woningnood rendabele bouwkosten, zooals forceeren en de stad daardoor te helpen oplossen. deze op dat tijdstip naar een als- n?nnendringen Doch wat dóén de belangheb- dan op te stellen berekening zijn. De tocht door de ondergeloopen benden zelf? Tot heden is van Anders gezegd op dat tijdstip landeriien gelukte B^ide particuliere zijde - behoudens wordt de jaarlijksche bijdragd, nen Walen stonden bil de ooorten eenige uitzonderingen weinig rekening houdende met eventueele ongesteld en wachtten met onre- activiteit ontwikkelt. In vorige gewijzigde omstandigheden geka- duM on de kToksIaï waarbii de jaren hadden de woningbouwver- pitaliseerd en in den vorm van aanval zou be^nnen Een uur lenigingen slechts een zeer aan- een bijdrage k fonds perdü aan verliep, maar geen klokslag liet vullend karakter nu wordt hen den eigenaar van de woning uit- zich hooren. De bevelhebbers aan als het ware den „alleenbov gekeerd. viy..., ,1„ heide nonrten vermoedden on- toevertrouwd Naast deze jaarlijksche bijdrage raad en wachtten heiden op el-' Direct weirpt U tegen, dat, nu en bijdrage a fonds perdu, welke kaars aanvalskreet. Ook de troe- het bouwen wel driemaal zoo ten doel lmb^n een sluitende oen werden onrnstm' Zii meen- duur is geworden als vóór 1940 exploitatie mogelijk te maken den - dat hun door de bezetting het voor een particulier niet doen- kan aan belanghebbenden door een' valstrik werd gespannen en m is. thans geheel voor eigen de gemeente een leemrg worden vertrouwden die absolute stilte rekening een womng te bouwen, verstrekt onder verband van 2e niet Intusschen verlieo de tijd mede gelet op de bevroren huur- hypotheek doch deze leening za, en weldra zou het daglicht gaan prijzen. m geen geval meer mogen hedra- doorhreken. Op hevig aandringen Y Jet U echter wel, dat in de gen dan 15 der stichtingskos- Du Terra'l werd besloten nu Staatscourant van 21 Januari maar te trachten de Oostpoort te forceeren zonder steun van een looze aanval. Drie soldaten, elk voorzien van een springbus, zwommen de gracht over en He ten de sloten der valbruggen en der poort springen. Over de neer gevallen bruggen rukten de Walen op, maar daar zij een valstrik vreesden, durfden zij niet door de THvwter te dennen.Hoe Du Ter rail ook dreigde of smeekte, zij weigerden de stad binnen te vallen! J W Intusschen was men in de stad met koortsachtige haast de troe pen aan het verzamelen. Enkele kapiteins snelden reeds met eenige van hun manschappen toe. De eerste van allen was de kapi tein van een Engelsche compag nie, d'e hoewel slechts half ge kleed pp vergezeld van een aan tal adelborsten en soldaten de wacht kwam versterken Behalve moed, had deze Eneelschman echter ook tegenwoordigheid van geest, want luidkeels riep hij: ..Sergeant, zeg den luitenant, dat bij met de musketiers der drie Engelsche vendels direct moet aanvallen. De vijand is ons!". Dit zal door ieder belangheb- dat ze verraden waren en begon nen een wilden terugtocht. Op 1947 no. 18 een regeling is opge nomen tot het verleenen van steun uit 's Rijks kas aan den Particu lieren Woningbouw Dat hier mede geen nieuwe paden betreden worden is zeker degenen bekend die gebruik hebben gemaakt van de na den vorigen wereldoorlog terzake gegeven voorschriften, als premieregeling en hypotheek regelingen. Het beginsel der nieuwe rege ling kunnen we het best samen vatten in deze woorden „het Rijk vergoedt de niet rendabele bouw kosten der te houwen woningen". Onder de met-rendabele bouw kosten dient men te verstaan het verschil tusschen de werkelijke bouwkosten en de rendabele waarde der woningen, gebaseerd op de reëele exploitatiemogelijk heden. Maakt nu de financieringsrege ling het bouwen mogelijk? De Walen meenden nu zeker bende zelf dienen te worden be oordeeld. In meerdere omliggende ge meenten wordt deze vraag door verschillende personen bevesti gend beantwoord Is In deze gemeente onwetendheid oorzaak van het verzuimen der kansen? Of zijn na kennisname der feiten ten. Bovendien dient belangheb bende zelf in de stichtingskosten in eik geval 15 °/o te betalen. Het restant of 70 «/o dient van parti culiere zijde verstrekt te worden onder verband van le hypotheek De medewerking van het Rijk in financiering heeft dus slechts een aanvullend karakter. Wordt van de overheid geen voorschot ge vraagd ad 15 dan vervalt ook de eisch dat minstens zelf 15 door den bouwer moet worden bijgedragen. Basis voor de berekening van de jaarlijksche bijdrage is de buur, welke de te bouwen woning opbrengt. Opgemerkt wordt, dat de woningen moeten worden ver huurd tegen den prijs dien de Minister vaststelt. Hieraan mag met de gevolgtrekking worden ontleend dat de woningen moe ten worden verhuurd Ook zij, d'e een woning willen bouwen voor eigen bewoning kunnen van de regeling gebruik maken. De Minister stelt evenwel voor elke won'ng de huurwaarde vast, welke basis is voor de berekening der bijdrage. Door de huur te verminderen met de exploitatiekosten, vindt ~»n het. b»drag <jat bij de hui dige exploitatiemogelijkheden be schikbaar is voor voldoening der BOND VAN MUZIEKVEREENÏGINGEN IN Z.-VLAANDEREN. In de jaarvergadering van de Bond van Muziekver. in Z.-Vlaan deren, welke dezer dagen te Phi lippine plaats had, bleek dat thans door 21 harmonie- en fan farekorpsen besloten is definitief toe te treden. Het vertrouwen werd uitge sproken in het voorloopig bestuur, zooals dit in Aug. j.l. door de alg vergadering werd gekozen en bij acclamatie werd dit bestuur thans als definitief beschouwd. Het be staat uit de heeren: P. A. Ocké, Hoek, voorzitter; Henk L. Willem- sen. Biervliet, secretaris; -A. Th. t Gilde, Axel, penningmeester en de heeren A. G. Calon te IJzen- dijke en I. de Hullu te Breskens. Na uitvoerige discussie besloot men het eerste Bondsconcours dit jaar te organiseeren te Terneu zen en wel op Zaterdag 16 Augustus a.s. Besloten werd telkenjare één Bondskorpsconcours en één solis ten-concours uit te schrijven, waarhij wisseling plaats zal heb ben tusschen Oost en West, zoo- dat zoowel het ééne als het an dere deel van Z.-Vlaanderen jaar lijks een concours zal toegewezen krijgen, beurtelings dus één korps of één solistenconcours. De discussie's verliepen zeer vlot. DE GEËVACUEERDE OUDEN VAN DAGEN IN W. Z.-VL. NOG STEEDS NIET TERUG. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren begint in toenemende mate ontevredenheid te heerschen over het feit, dat nog altijd honderden ouden van dagen niet naar hun oude woonplaats terug kunnen keeren. Zij moesten vóór en na de bevrijding evacueeren en er is in dit noodgebied nog steeds geen woongelegenheid. Daar West Zeeuwsch-Vlaande ren nog maar één tehuis voor cuden van dagen over heeft, n.l. dat te Sluis en aangezien dit overvol is, kan geen oplossing worden gevonden door de oudjes in tehuizen onder te brengen. VLASTREKMACHINES. Naar wij vernemen heeft de Regeering de aankoop en import van een vrij groot aantal nieuwe vlastrekmachines voor 1947 goed gekeurd en de hiervoor benoodig- de deviezen beschikbaar gesteld. Men verwacht, dat al diegenen, die indertijd bij de P.V.C. of een importeur hebben opgegeven het voornemen te hebben een vlas- trekmachine te koopen, zullen werden kunnen voorzien. Daar de arbeidsmoeilijkheden bij het trekken de laatste jaren een rem zijn geweest om ylas te ver bouwen, mag thans verwacht worden, dat deze moeilijkheden dit jaar weer belangrijk minder zullen zijn. SPOORWEGPRORLEMEN. Woensdag heeft de president- diirecteur der Nederlandsche Spoorwegen, Ir. F. Q. de Hollan der, een bezoek aan de provincie Zeeland gebracht teneinde ter plaatse met het college van Ged. Staten' de spoorwegproblemen van Zeeland te bespreken. Vooral de kwestie van een spoorweg-boot- veibinding over de Wester-Schel- de tusschen Hoedekenskerke en Terneuzen, teneinde het industrie gebied van; Zeeuwsch-Vlaanderen ook in het Nederlandsche spoor wegnet op te nemen, had de volle aandacht. Voorts bleek uit de besprekingen, dat de voorgenomen tijdelijke sluiting van. de stations van Rillant-Bath, Krabbendijke en Kapelle-Biezelinge voor het perso nenvervoer waarschijnlijk voor goed van de haan is. Te Vlissin gen had Ir. De Hollander 's mid dags nog een bespreking met het gemeentebestuur over de plaats van het toekomstige station, dat niet alleen voor Vlissingen stad en haven maar ook voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen van groot belang is. SCHADE AAN DE WINTERTARWE IN ZEELAND. De strenge winter blijkt voor de hoeren op Walcheren een ge duchte scnadepost. Meer dan de helft van de wintertarwe, zoo deelt men ons hier mede, is ver loren gegaan, hetgeen mede een gevolg zou zijn van het hooge zoutgehalte van den bodem na dg droogmaking. Bovendien wor den in Zeeland slechts bij uitzon dering wintervaste-tarwe-gewas- sen aangeplant. Op Noord-Beveland is 23 op de andere eilanden 25 k 30 van de wintertarwe verloren. Het cio"bts kwamen de polders bij Rilland-Bath er af, waar 90 van de wintertarwe vernietigd men gehouden. Dit in tegen woordigheid van genoodigden en ouders der leerlingen. De voorzitter van de Oommissie van Toezicht, de heer M. Ver- brugge. sprak het openingswoord, waarbij hij zijn tevredenheid uitte over de goede gang van zaken op de school en verder wees op de groote beteekenis van goed land bouwonderwijs voor West Z. Vlaanderen. Dit niet in de laat ste plaats door de steeds hoogere eischen die, bijv. op administratief gebied, aan den landbouwer wor den gesteld. Spr. wees er ver volgens op, dat tengevolge van het landbouwonderwijs de op brengst gedurende de jaren 1933- 1938 15 hooger was dan in de jaren 1923-1928. Nadat de heer Verbrugge nog de noodzakelijkheid van een per manent schoolgebouw onder de aandacht had gebracht, werden door den Directeur, den heer L, van Dijk en de docenten, de hee ren De Roo en v. d. Vijver de leerlingen mondeling geëxami neerd. Hierbij bleek overduidelijk de groote veelzijdigheid van het ge geven onderwijs en uit de door de leerlingen gegeven antwoorden viel op te maken, dat de behan delde leerstof ook begrepen was! Met een toepasselijk woord overhandigde de heer Van Dijk (hierna de oveingangsrapporten aan een 16-tal leerlingen, t.w.: W. Basting, A. de Hullu, ,1. Lu- teijn Lzn. te Zuidzande; H. Beun en W Dees te Aardenburg; P. van Cruijningen te Cadzand; C. Haak, I. Luteijn Mzn„ Pr. de Milliano en C Verroste te IJzen- dijke; A. Leenhouts te Breskens; Jac Louwerse te Vrouwenpolder (W.).; J. de Putter en W. Ra- mondt te Schoondijke; H. de Smet te Sluis; P. Verhage te Giroede. Eén leerling werd niet bevorderd. De heer Joh. le Clercq hield vervolgens een uitvoerige be schouwing over de toestanden op landbouwgebied, een halve eeuw geleden en thans, waarbij hij hulde bracht aan den heer Van Dijk, den pionier op het gebied van landbouwonderwijs in West Z.-Vlaanderen. De Directeur der school richtte hierna het woord tot de leerlin gen en zeide, dat alhoewel het behaalde succes tot dankbaarheid stemt men er daarmede nog niet is. Spr. bracht dank aan de lee raren en wees vervolgens op het belang van dit onderwijs voor Zeeuwsch-Vlaanderen Ben eerste eisch hierbij; is de juiste sfeer en deze kan gevonden worden door een permanente huisvesting. De heer Van Dijk gaf alle' aan wezigen en den burgemeesters in het bijzonder, in overweging er naar te streven, dat de bouwplan nen voor de school worden ver wezenlijkt. Mede met het oog op de mecha nisatie is landbouwonderwijs ook voor landarbeiders een eerste vereischte. Spr. bracht tenslotte dank aan alle medewerkers en sprak den wensch uit, dat de school moge bloeien in het belang van West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Veibrugge sprak hier na een kort slotwoord. HET KAASJE VOOR DEN RECHTER. Mr. J. J. Plugge, rechter aa* de Arrondissementsrechtbank te Utrecht, moest in November 1944 een landbouwer berechten wegens het ongeoorloofd vervoer van big gen. De broer van dezen land bouwer, de 41-jarige J. C. de Jong uit Polsbroek, meende zooals hij het uitdrukte „een prettige afeer'-' te kunnen scheppen door dteri rechter voor de zitting een kaatsje te zenden. Beschuldigd van po ging tot beïnvloeden van een rechterlijke beslissing werd hij te Utrecht veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf. De officier had zes maanden geoiseht en ging evenals de verdachte zelf in hooger beroep. Voor het Hof te Amsterdam eischte de procureur-generaal, Mr. A. A. L. F. van Dulleman, zes maanden. Uitspraak doende veroordeelde het Hof J. C. de J. tot een gevangenisstraf van 1 maand. Naar aanleiding van het arti kel, dat dezer dagen in verschil lende Zeeuwsche bladen verscheen over den stand-van de werkzaam heden bij de 4 Politieke Recherche Afdeelingen in Zeeland, verzoekt de Officier-Fiscaal voor Zeeland de volgende rectificatie te pu- bliceeren: P.R.A. Sluiskil is met het on derzoek in 2400 dossiers vrijwel geheel gereed gekomen en zal omstreeks 1 Mei a.s. worden ge liquideerd. De dan nog niet vol tooide onderzoeken zullen door de P.R.A. Middelburg- warden over genomen. P.R.A. Middelburg heeft nog 502 zaken geheel of gedeeltelijk te onderzoeken, waarvan 68 ge ïnterneerdP.R.A. Goes 469. waarvan 18 geïnterneerd en P R.A. Zierikzee 423, waarvan 45 geïnterneerd. De Politieke Recherche, Af dee ling Collaboratie te Middelburg heeft nog ongeveer 250 zaken In onderzoek, waarvan 12 geïnter neerd. Laatst bedoelde onderzoe ken zijn over het algemeen zeer uitgebreid en vergen veel tijd, zoodat de mogelijkheid niet uit gesloten is, dat men hiermede voor het eind van dit jaar niet gereed zal gijn. Wat het werk van de P.R.A.'s Middelburg, Goes en Zierikzee betreft wordt ver wacht dat dit wel het geval zal zijn. .De Officieren-Fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's Hertogeh- bosch, voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: J. Wolfaart te Biervliet; J. Taelman te Hulst; J. van Acker en L. Duvivier te Koewacht; on der toeizichtstelling, verplichting om te arbeiden en ontzetting rechter. D. H. Meeuwsen te Breskene; C. L. Hamelink te Terneuzen: Mathilda Herwegh te Hulst; Adriana W. Dekker te Amster dam en Melanie F. van Domme len geb, van Acker te Groningen, allen onder toezichtstelling en ontzetting rechten. L. H. Maes te Breskens, ver plichting om te arbeiden en ont zetting rechten. J. C. de Hullu te Vogelwaarde arbeiden en ƒ200 betalen. L. P. L. de Jonghe, arbeiden, 250 betalen en ontzetting rech ten; EJmerie" P. Poppe te Koe wacht, 100 betaler en ontzet ting rechten; J. B. Verschuurem te Koewacht, onder toezichtstel- ling. arbeiden, afstand doen van radio en ontzetting rechten. Wilhelmina Riemens te Terneu zen, ontzetting rechten. Voorts zijn de volgende perso nen onvoorwaardelijk buiten ver volging gesteld: Neeltje J. van le Lijs te Groede; P. J. Erasmus en Francina M. Gazan te Bres kens; P. B. van de Moortel to Sas van Gent en P. Wie land to Axel, omdat de verdenkingen niet ongegrond zij.ndoch de sctodd van betrokkene gering. SCHOONDIJKE. Rijks Landbouwwinterschool. Donderdagmiddag werd in het noodgebouw van de Rijksland- bouwwinterschool het mondeling gedeelte van het overgangsexa- Ter informatie diene nog dat in verband met het stilliggen van de school gedurende 1 jaar, ten gevolge van de tijdsomstandig heden, de cursus 1946/'47 slechts één klasse telde en geen eind examens werden gehouden. Bespreking. Woensdagmorgen vond in de Burgemeesterskamer van het Ge meentehuis een bepreking plaats betreffende den wederopbouw van de Gereformeerde kerk alhier. Aanwezig waren hierbij enkele ambtenaren van het Departement van Wederopbouw en Volkshuis vesting, den ontwerper van het bouwplan Ir. Rothuizen, het Hoofd van het Streekbureau Ir. Van Amerom, terwijl voor de gemeente Schoondijke, bij afwezigheid van den wnd. burgemeester, den heer Eeckhout, de ontvanger der ge meente de besprekingen bijwoon de. Eenigszins vreemd doet het aan, te moeten constateeren, dat geen der wethouders, die den burge meester bij ontstentenis toch ver vangen, bij de gedachtenwisseling ten Gemeentehuize aanwezig was en dat de gemeente bij deze ge legenheid vertegenwoordigd moest worden door een ondergeschikt ambtenaar. Terwijl toch zulke groote belangen, den herbouw van Schoondijke betreffende, op het spel stonden. OOSTBURG. Directeur Ambachtschool. Tot directeur van de Am bachtsschool te Oostburg is be noemd de heer W. P. van den Beukei, thans leeraar-machine- bankwerken aan de Ambachts school te Arnhem. TRIBUNAAL TE GOES. Uitspraken van 2 April. W. J. M. Hoegen, bankdirecteur te Sluis: geen verdere intern verbeurdverkl. van vermogen tet 7500, alsmede radiotoestel en ontz. rechten. E. Heijmans, rijwielhersteller fee St. Jansteen: geen verdere inter*, en ontz, rechten. H. Cömelissens, betonwerker te Terneuzen: geen verdere intern, en ontz. rechten. C. Roegiest, kruidenier te Ha» van Gent: 2% jaar intern, tot 2 Oct. 1949 en ontz. rechten. P. F. de Roos, landarbeider te Axel: geen verdere intern, ca ontz. rechten. C. N. Dleleman, caféhouder te Axel: jaar intern, tot 2 Oct. 1947 en ontz. rechten.. (Z. DagW.) BUZ. POLITIERECHTER MIDDELBURG. TB Zitting van 1 April 1947. Wegens overtreding Deviezen- besluit werden veroordeeld: P. D, M. te St. Jansteen tot ƒ15 of 10 d.; A. L. G. te Terneu zen tot 40 of 20 d E. M. d. L., echtg. van J. PI. te St. Jan steen tot 10 of 5 d. met verb, verkl.; C. D., echtg. van J- J- te Biervliet, tot 10 of 5 d. met verb verkl.; M. de R., echtg. van G. H. M. J. C. te Koewacht tot 10 of 5 d. met verb, verkl. J. L. M. te Axel had In Oct. 1946 In strijd met de voorschrif ten een varken geslacht, dit kostte hem 50 of 20 dagen. C L. H. te Clinge vervoerde aldaar op 27 Jan. 1947 binnen de grensstrook 500 kg gerst zonder geleidebiljet 100 of 30 dagen, terwijl de gerst werd: verbeurd verklaard. De aannemers J. M. Th. v. P. en C. M. D v. d. H„ heiden te IJzendijke, werd ten laste gelegd dat zij als werkgevers aan vier in hun dienst zijde werknemer» in de week van 1823 Nov. 1946 loonen hadden toegekend van resp. ƒ0.40, ƒ1,04 en ƒ1,02 per uur, zulks in strijd met de ter plaatse geldende uurloonen. Verdachten ontkenden. Zij wer den vrijgesproken. (Z. DagbJ.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2