ÖUITSCHERS saboteeren eigen VOEDSELVOORZIENING! WALVISCHTRAAN Wenscfien van de re^a iilikeinsche linkervleugel De Vrouw ZATERDAG 5 APRIL 1947. Besluit van Amerikaansche regeering inzake Japansche herstelbetalingen De aanval op Helgoland De situatie in de Britsche zöne Martin Behrman vertrokken 0e heer F. de Beer in Nederiand teruggekeerd Ernstig ongeluk aan boord van m. s. „Oranje" Toeristenverkeer tusschen Nederland-België Fransche manoeuvres in de Alpen Fransche communisten verklaren De Gauile den oorSog De massagraven bij Arnhem Persconferentie van Truman in het Amerikaansche arbeidsproces Millioenen moeten voor zich zelf zorgen Frankeering bij Abonnee™. Torn VVfiEÏÜSVERW ACHTING, medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt; geldig tot Zaterdagavond Opklaringen. Tijd. opkl., echter nog een enkel verspr. buitje, afn. wind uit W. richtingen, na een kouden ochtend flinke stijging van temperatuur. Onder Redactioneele leiding van P. L. D. J. van Oeveren. Redactie-adres: Noordstr. 53-57, Temeuzen. l'el. 2510 - Na 6 uur 2073. Koofdagentschap voor ■7est Jeeuwsch-Vlaanderen tVillemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 471. r)ve "entieprijs: per non 10 et; minimun. per advertentie 1,50 Inzendingen advertenties tot dra namiddag» 3 uur. Rubriek kl. advertenties 15 egels 60 ct.; tedere regel meer 12 ct. Ver melding Brieven onder nr. of Adres Bureau van dit Biad 10 ct. extra. ZON EN MAAN. 1947 Zon Maan Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Apr. Opk. Ond. Opk. Ond. 6 6.06 19.20 20.28 6.44 7 6.04 19.22 21.44, 6.59 8 6.02 19.24 22 59 7.16 9 5.59 19.26 0.12 7.37 10 5.57 19.27 8.03 11 5.55 19.29 1.20 8.37 12 5.52 19.31 2.19 9.21 INTMJNESIii. De partijen van den „linker vleugel" (Sajap Kiri) n.l. de So cialistische-, de Arbeiders- en de Communistische Partij hebben te Djokjakarta een verklaring uitge geven, waarin om volledige her ziening wordt gevraagd van de samenstelling van de Indonesische delegatie, als gevolg van door die delegatie en de Commissie-Gene raal genomen besluiten na de on- derteekening van de overeen komst van Langgadjati. Deze partijen achten de beslissing, ge nomen door de Nederlandsche en Republiikeinsche delegatie om per sonen, die zioh onder de bescher ming van een der partijen hebben gesteld of die onder deze bescher ming1 zrjn gesteld niet te vervol gen, onbevredigend en te veel in het voordeel der Nederlanders. Zij dringen er op aan om de personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogsmisdaden, alsnog te vervolgen. De drie partijen achten, volgens het Republikeinsche persbureau Aaatara; evenzeer onaannemelijk, de genomen beslissing betreffende de demilitariseer ing en het be heer van Mcdjokerto. inhoudend dat het hoogste gezag gelegd is in handen van het Republikeinsch burgerlijk bestuur, hetgeen vol gens hen een voortzetting van het Nederlandsche gezag beteekent. Intusschen zijn de partijen van meening, dat de Ministers uit de delegatie moeten treden, teneinde zich te wijden aan de ontwikke ling van het land en zij uiten den wensch dat de nieuwe delegatie zal worden samengesteld uit vast houdende, progressieve en revo- hrttormaire elementen. Uinggadjati De Australische radio heeft groote aandacht besteed aan de oudérteekening van de ontwerp overeenkomst van Linggadjati, aldus seint de vertegenwoordiger van. den R. V. D. te Sydney. De commentator van de Austra lian Broadcasting Company, Geor ge Cajger, wijdde op 27 Maart via den nationalen zender 15 minuten aan dit onderwerp, waarbij hij be toogde, dat „indien men ziek is geweest en genezen is verklaard, is men geneigd te denken, dat het doktersadvies in den wind kan worden geslagen", waarmede hij hocloelde. dat het tijdsbestek van de herstelling van „de patiënt Indonesië" gevaarlijke momenten zal inhouden. De „Sydney Morning Herald publiceert de telegrammen met vette koppen op de voorpagina, terwijl alle ochtendbladen te Syd ney letterlijk de reactie van den secretaris van de vakbonden van de havenarbeiders, den beer Healy, hadden afgedrukt. Deze heeft verklaard, dat de Federatie van Havenarbeiders- Vakbonden voor de volgende week een vergadaring heeft uitgeschre ven. waarop de opheffing van de boycot van Nederlandsche sche pen zal worden overwogen. Ook de commentaren in de Melbourn- sche pers over Uinggadjati zijn gunstig, doch met eenig voorbe houd. De „Herald" publiceert een hoofdartikel onder het opschrift: „Hoop voor vrede in Neder- landsch- Indië." Douglas Wilkie schrijft in de Metlbournsche en Sydneysche edi ties van de „Sun" en de „Adelaide Advertiser": Zooals het huwelijk in de eerste acte van een Fransch blijspel opent de overeenkomst den weg voor nieuwe moeilijk heden". Andere bladen geven de tele grammen en uittreksels van de- redevoeringen van Van Mook en Sjahrir. De Australische Premier, J. B. Chifley, heeft in het Huis van Af gevaardigden verklaard, dat de Australische regeering er naar zal streven haar vriendschappelij ke 'betrekkingen met welke Indi sche regeering dan ook te hand haven. De Amerikaansche regeering heeft generaal MacArthur op dracht gegeven, onmiddellijk 30 procent van alle Japansche indu- strieele installaties beschikbaar te stellen voor herstelbetalingen aan China, de Philippijnen, Ned - Indië, Birma, Malakka en de Brits che koloniën in het Verre Oosten. Volgens een woordvoerder van het Amerikaansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken kan dit besluit der Amerikaansche regee ring door de Commissie voor het Verre Oosten wel in overweging genomen, doch niet nietig ver klaard worden. China zal 15 procent, de Phi lippijnen 5 procent, Nederland ten behoeve van Nederlandsch-Indië 5 procent en Groot-Brittannië ten behoeve van Birma, Malakka en zijn koloniën in het Verre Oosten 5 procent van alle be schikbare installaties ontvangen. De Amerikaansche regeering is van meening, dat de betrokken landen zeer dringend behoefte hebben aan industrieele uitrus tingen. Het langdurig uitstellen van de verwijdering dezer instal laties heeft verslechtering van den staat ervan ten gevolge Dit uitstel vertraagt ook de uitvoe ring van het program van Gene raal MacArthur. W Technici van de Royal Navy xjjn thans bezig het rotseiland Helgoland stormrijp te maken voor den grootsten dynamietaan-. yaJ, dien de krijgsgeschiedenis tot nog toe beleefd heeft. Op 18 April zullen, zooals bekend, de ©nderaajrdsche versterkingen en magazijnen der Duitsche marine, die in de rotsen zijn uitgehouwen, met een lading van 6700 ton dynamiet worden opgeblazen. De hoeveelheid dynamiet, die men vooir het experiment gaat ge bruiken, komt overeen met de lading van twintigduizend bom men van eenigszins gangbaar kaliber. Potentieel moet de kracht, die in het binnenste der rotsen ontwikkeld zal worden, gelijk staan met die van een atoombom. Dit wil evenwel niet neggen, dat dit ook in de prac- tiji: zoo zal zijn. Het zal, naar de meening van deskundigen, namelijk niet mogelijk zijn deze massale hoeveelheid springstof in eenmaal tot explosie te brengen. Dat de te verwachten explosie nochtans wel van ongewonen aard is. moge blijken uit de omstan digheid, dat de seismografen van Rome en Moskou de trillingen waarschijnlijk zullen kunnen op- teekenen en dat een aardtrilling kan worden verwacht, die tot honderd meter in den bodem dringt. Helgoland is reeds sedert lau- ge* tijd een onbewoonde rots. De twee duizend menschen, die er hun woonstede eens hadden ge vestigd, hebben het vasteland moeten opzoeken en zijn thans woonachtig in de streek tusschen Ouxhaven en Flensburg. Wanneer eö »oo nu en dan nog een af scheidsbezoek aan hun voormalige geïsoleerde wo onplaats wrllen brengen, moesten zij dit clan destien doen. Overigens was het «enige leven er dat van de vis- schersschepen, die er zoo nu en dan binnen liepen als de zee hun een beetje te onrustig werd. Zoowel het hooge als het lage deel van het rotseiland ziet er op het oogenblik nog uit als een slagveld na den slag. Alle huizen zijn er met den grond gelijk ge maakt. De fabels, dat 't geheele eiland «aar den bodem der zee zal gaan verdwijnen, zijn reeds lane uit den tijd. Slechts de zuiver mili taire inrichtingen zullen worden opgeblaizen en het bewoonbare deel van het eiland zal gespaard blijven. De Helgolanders ver wachten, dat zij na de vernielin gen weer in de gelegenheid zul len worden gesteld hun huizen te gaan opbouwen en het eiland ia te richten voor diensten aan 4e scheepvaart. De Berlijnsche correspondent van het A.NP. meldt: De desorganisatie der voedsel voorziening, die thans massale protestdemonstraties over de ge heele Britsche zóne heeft uitge lokt, is geheel en al het gevolg van lief falen der Duitsche instan ties, die sedert 1 Januari de voed selvoorziening- in eigen hand heb ben, zoo werd Woensdag te Berlijn van Britsche zijde te ver- Staan gegeven. Sedert begin November is de voorziening van het Ruhrgebied niet meer nor maal geweest en heeft men met voortdurende tekorten te kampen gehad. Deze zijn volgens Brit sche opvatting voor een gedeelte te wijten aan de weigering der Duitsche boeren voldoende mede werking te betoonen bij het inle veren der voorraden. Sedert 1 Januari hebben de boeren slechts de helft van liet graan, tweederde van het vleesch driekwart van het vet geleverd waartoe zij verplicht waren. Het Duitsche bureau voor de voedsel voorziening en landbouw voor de gecomibirffeerde zones, dat werkt onder een Duitsch uitvoerend comité, bestaande uit de voedsel- Ministers der staten, is niet bij machte geweest de inlevering door te voeren. Door de Britsche i Amerikaansche autoriteiten der voedselvoorziening wordt thans een scherp onderzoek inge steld naar de oorzaken en hier omtrent zal de volgende week aan de militaire gouverneurs van Duitschla'nd rapport worden uit gebracht. Ofschoon het falen der Duitsche bureaux mogelijk mede veroorzaakt is door de ge brekkige wijze waarop zij zijn uitgerust, wordt hier te lande te verstaan gegeven, dat aanwijzin gen bestaan voor de slechte en corrupte administratie door Duit- schers. CORRUPTIE. In vele gevallen is gebleken, dat orders door de hoogste Duit sche instanties gegeven, bij uit voering zijn gesaboteerd. In de administraties der voedselvoor ziening £ijn, naar voorts wordt medegedeeld, belangrijke hiaten ontdekt, waardoor meer voedsel verdwenen is dan door plunderin gen van treinen en voorraden, die geen groote afmetingen hebben aangenomen. Het onderzoek zal zich ook uitstrekken tot de Duit sche autoriteiten in verschillende landen. Opgemerkt wordt, dat de voedselschaarschte voor een be langrijk deel veroorzaakt is door de weigering der Zuid-Duitsche landen te voldoen aan hun leve ringsplicht jegens 't Ruhrgebied. In de laatste twee perioden van vier weken is door Beieren, het land met de grootste surplus, niets geleverd, zoo wordt ons van Britshce zijde medegedeeld. Beie ren is verplicht per periode vier duizend ton vleesch en zevenhon derd ton vet te leveren. Doch niet alleen Beieren, ook andere Zuid-Duitsche landen zijn in gebreke gebleven. De aan dacht is erop gevestigd, dat, ter wijl graan en vleesch niet vol doende geleverd wórden, de vee stapel op de boerderijen sterk is toegenomen. HET GRAAN VOOR DE VARKENS De Duitsche boeren prefereeren het graan, dat voor de hongerige bevolkmg dringend noodig is. aan de varkens te voeren, terwijl de maandenlang toegezegde karige rantsoenen niet volled:g konden wordeni verstrekt, zijn de bezet tingsautoriteiten ervan overtuigd, dat de boeren groote voorraden achter houden. In sommige steden was vorige week het inderdaad practisch uit gegeven rantsoen weer gedaald tot achthonderd calorieën welk peil ook in de November crisis sten over te nemen. Wel had het departement van Arbeid opdracht gekregen de kwestie van over name dezer bedrijven in geval van staking te bestudeeren. Truman weigerde zichuit te laten over de conferentie van Moskou en te verklaren of Mars hal al dan niet op het punt stond, naar de V. S. terug te kee- ren. Het onlangs geteekende de creet, waarbij alle ambtenaren verplicht worden tot trouw aan de Amerikaansche regeering was, aldus Truman, niet uitgevaardigd uit vrees, dat op zekeren dag de regeering door de communisten zou worden omvergeworpen. Over de kwestie van de hulp verleening aari Griekenland en Turkije zeide Truman, geen tus- schentijds spoedprogram in gedachten te hebben, hangende de beslissing van het congres in zake de steunverleening aan die landen. omdat het vele heen-en-weer ge schrijf de overeenkomst niet heeft verhelderd. Mijn meening is", zeide de heer De Boer concludee- rend, „dat niet afgeweken had moeten worden van de oorspron kelijke door ons gestelde eischen. Er bleef mjj geen andere keuze dan heen te gaan Ik ben te lang in Indië geweest en ken de toestanden". bereikt werd. Naar Britsche schatting hebben de normale ver bruikers in het Rijnland en West- falen sedert November gemiddeld niet meer dan twaalfhonderd calorieën daags gehad. Van Brit sche zijde wordt toegegeven, dat de Duitsche uitvoerende instan ties niet over de machtsmiddelen beschikken om voldoenden druk op de boeren uit te oefenen Voor de Britsche autoriteiten is deze voedselcrisis onverwacht geko men. Half Jaunari lieten de voor raden zich gunstig aanzien. De graanimport in de Britsche zöne is in de afgeloopen drie maanden grooter geweest dan het vorig jaar in den zelfden termijn. Het Britsche standpunt is: Er is vol doende voedsel, doch de distribu tie hapert. Ofschoon de demon straties in vele steden kennelijk ook het karakter droegen van verbittering tegen de bezetting blijkt uit de beschouwingen in Duitsche bladen, dat men zich ervan bewust is, dat de oorzaken in de gebreken aan Duitsche zijde schuilen. De verwijten richtten zich evenals in November in scherpsten vorrrt tegen Schlange- Schoeningen en het door hem ge leide bizonale bureau voor de voedselvoorziening. De sociaal-democratische pers critiseert evenwel ook de bezet ting, daar zij in gebreke gebleven is de Duitsche uitvoerende instan ties de noodige machtsmiddelen te verstrekken. Van Britsche zijde werd hier te verstaan gege ven, dat de Duitsche Ministers, die Schlange-Schoeningen aan gesteld hebben, de volle vrijheid hebben hem te ontslaan. De voed seltoestand is thans zoo, dat Woensdag voor het eerst sedert een lange periode in het Ruhr gebied het volle broodrantsoen kon worden verstrekt, 't vleesch- ra/ntsoen slechts voor zestig pro cent en verder aangevuld mét visch; vet en suiker konden nog niet verstrekt worden. De im porten naar het hongergebied overtreffen thans de dagelijksche consumptie. Het Amerikaansche vrachtschip „Martin Behrman" is Donderdag uit Batavia naar de Vereenigde Staten vertrokken. De kapitein heelt het aanbod van de Neder landsche Regeering om het schip een andere, gelijkwaardige lading te geven geweigerd. De „Martin Behrman" heeft Batavia dus ledig verlaten. ZWEEBSCIIE REGEERING LEGT BESLAG OP VOOR RADEN PAPIER. De Zweedsche regeering heeft alle voorraden papier en daarvan vervaardigde artikelen in het be zit van fabrikanten en handela ren opgevorder; Het besluit tot dezen maatregel werd genomen na onderhandelingen tusschen het nationale bureau voor de brand stofvoorziening en de papier- en cellulosevefwerkende industrie. Een woordvoerder der Zweed sche regeering heeft medegedeeld, dat de opvordering een tijdelijke maatregel was, (Jie ten doel had,; de voorziening van den binnen- landschen markt van papier en aanverwante producten te redu- ceeren tot het verbruikspeil van 1944'45 en het surplus voor den export te bestemmen. ,,Zie ik er uit als een gedepri meerd man?" dit vroeg de heer F. de Boer, het ^-tredende lid van de Commissie-Generaal, aan de journalisten, die naar Schiphol waren gekomen, om hem naar zijn bevindingen in Indonesië te vragen. Men kon niet anders dan constateeren, dat de heer De Drie personen tijdens storm weer overboord geslagen en verdronken, den vierde aan verwondingen bezweken. Tijdens een hevigen storm, die Donderdag in de Golf van Bis- caye woedde, zijn drie leden van de bemanning van het met 669 repatrianten naar Nederland uit Indonesië terugkeerende m.s. „Oranje" van de Maatschappij Nederland overboord geslagen en naar moet worden aangenomen in de golven omgekomen. Een vierde lid der bemanning, de vier de stuurman S. A. Fris, liep tij dens den storm zulke zware ver wondingen op, dat hij daaraan spoedig is bezweken. De drie andere slachtoffers zijn: de chef-hofmeester G. W. Meijer, de hofmeesteres mej. J. Broer en de vegileegster mej. H. J. G. A Sehimrrifel. Hun naaste familie leden zijn inmiddels op de hoogte gesteld. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt wordt het m.s. „Oranje" dat Vrijdagavond in Southampton meerde, Zondagmorgen a.s. te Amsterdam verwacht. Volgens nog niet bevestigde berichten bevond het m.s. „Oranje" zich midden in de Golf van Biscaye toen Donderdag om streeks het middaguur de reecis sterke wind tot de hevigheid van een orkaan aanwakkerde. Nog eenigen tijd koerste het 20.000 ton metende schip stampend op de woedende golven voort, tot kapitein I. Bakker het bevel gaf bij te draaien tot de storm was geluwd, omdat verder varen te groote risico'sopleverde. Uren achtereen vocht de be manning op het dek van het schip tegen den orkaan tot deze tegen den avond in kracht minderde De vierde stuurman, S. A. Fris, zou daarbij door de luebt zijn ge slingerd en liep doodelijkë ver wondingen op, waaraan hij kor ten tijd later overleed. Eerst in de vroege avonduren zakte de orkaan tot een sterken Zuidelijken wind al, waarna bij een appèl tot ieders ontzetting bleek, dat Fris niet het eenige slachtoffer van den orkaan was geworden. Drie andere leden der bemanning, waaronder twee vrou- welijke, waren spoorloos verdwe- ^le om kwart yoor vj n hoewel niemand kon bevesti- Vrgdagmiddag per Skymaster op t overboord waren ge. lanHHo ïnrftrlnk in int- -n*1 slagen. Een nauwkeurig onder zoek door het geheele schip leverde echter geen enkel resul taat op, zoodat men tenslotte tot de treurige conclusie moest ko men, dat zij door overboord zwie- golven waren medege- Nadat men nog enkele tanks had schoongemaakt, konden bij de tweede en derde reis tezamen nog 2700 toi. ingenomen worden waarna de „Nacella" op 28 Febr. via Kaapstad en Londen naar Nederland vertrok. De heer A. Warnderink Vinke, directeur van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisch- vaart, toonre zich aanvankelijk tegenover de journalisten zeer gereserveerd an zeide geen inlich tingen te kunnen verstrekken. Later verklaarde hij wel te kun nen mededeelen. dat de vangst resultaten voor een eerste seizoen als zeer bevredigend mochten worden beschouwd Ten aanzien van het vegende seizoen zeide hij goede verwachtingen te koes teren. Voorts hadden wij een kort onderhoud met den vlieger J. van Donkelaar, lie enkele maanden geleden mei een verkennings vliegtuig va de „Willem Ba rendsz' in de baai van Kaapstad neerstortte. 1 Op onze vraag, hoe het onge luk gebeurd was. verklaarde de heer Van Dc keiaar dat dit kort na de start geschiedde. Hij steeg hij vrij woel i ge zee op, met drie mede-inzittenden. Eén van deze inzittenden beeft hem toen naar hij e.rst later vernam een telegram willen aanreiken, doch deze verloor daarbij het evenwicht er viel over de handen van Donkela.ir heen, die juist de machine wilde optrekken. Hier door verlooi de vlieger de con trole over z jn stuur en de ma chine stortte in zee, waarbij zij over den kop sloeg. „Ik werd dooi de glazen koe- péi geslingerd, doch kan mij er verder niet reel van herinneren", vertelde de vlieger ons. Later ver nam hij, dat een der inzittenden omgekomen was en dat de twee anderen er vrijwel ongedeerd af gekomen waren. De heer Van Donkelaar had tijdens den val zware verwondin gen opgeloken. Hij had een sehedelfracti ur, een gebroken neus, een cp twee plaatsen ge broken kaak en inwendige kneu zingen, terwjl ook beide sleutel beenderen en zijn armen en bee- nen op twee plaatsen gebroken waren. Zeven weken had hij in een der ziekenhuizen van Kaap stad doorgebracht, waar hij voorts In verband met het Paasch- feest zal „De Vrije Zeeuw" op Maandag 7 April niet ver schijnen. Op 10 April zal te Brussel ee* vergadering plaats hebben va* vertegenwoordigers van de Ne derlandsche Bank, de Nationale Bank van België en van het Nederlandsch en Belgische com missariaat voor toerisme, tijdens welke het vraagstuk van de deviezen-toewijzing voor het we- derzijdsch toerisme, een onder werp van bespreking zal uit maken. Van 14 tot 18 April zulle* Fransche bezettingstroepen ia Oostenrijk in de bergen ten Zui den van Innsbrück op een gemid delde hoogte van 3000 meter be langrijke legermanoeuvres houden Voor de eerste maal in de Fran- si'ie krijgsgeschiedenis zullen luchtdetachementen volledig be wapend en uitgerust met skis, munitie en voedsel per parachu tes op de besneeuwde toppen der Alpen" worden neergelaten met als opdracht een as te „bestormen", die op 3270 meter hoogte ligt. Voor deze operatie wordt ge bruik gemaakt van uitrustingen en materiaal, dat voor dit bijzon dere doel is vervaardigd onder leiding van Paul Emile Victor, een bekend Fransch uitvinder, die met de skitactiek bij het Ameri kaansche leger proeven heeft ge nomen. Daar de lucht op deze hoogte ijl is, zullen de parchutis- ten twee maal zoo snel als ge woonlijk vallen. Waarschijnlijk zal hun landing niet gemakkelijk zijn. AMERrfLAANSCH SCHIP IN NOOD. Volgens de New Yorksche kust wacht heeft het Amerikaansche Libertyschip „Charles Nordhoff (7.716 ton), dat zich ruim 270 «,»uu v.™.„vkilometer ten Zuiden van New nog* gërutmVn tijd voor algeheel'; York bevindt, S O. S. geseind, herstel gebleven was Naar hij I De lading van het schip, dat zeide voelde hij zich thans weer een 39 koppen tellende beman- volkomen versteld, terwijl hij ning en 5 passagiers aan boord ook geen nadeelige gevolgen van heeft, staat in brand. Een kotter zijn avontuur ondervond. „Ik ben van de kustwacht is te hulp ge- alleen wat smaller geworden" zonden. voegde hij er lachend aan toe, Een later bericht meldt, dat de „doordat mijn beide sleutelbeen brand gebluscht is en het schip op deren over «kaar vergroeid zijn", eigen kracht de reis voortzet. Schiphol landde, uiterlijk in uit stekende conditie en in een best humeur was. „Dat is ook allemaal onzin, die kletspraat over gedeprimeerd zijn en dergelijke", liet hij er op volgen. „De reden van mijn ont- slag heb ik in Batavia aan Aneta De Fransche communistische partij heeft openlijk den oorlog verklaard aan Generaal De Gaul le. Op een massa-meeting tb Parijs hebben- communistische leiders geen blad voor den mond genomen. Thorez, leider van de communistische partij en vice- Voorzitter-President noemde De Gaulle „een werktuig en woord voerder der reactie, die naar per soonlijke macht streeft". Voor het eerst werd de -aan braak van De Gaulle op den eere-titel van eersten verzets leider van Frankrijk in het open baar betwist. Duclos, leider van de communistische parlements- fractie verklaarde, dat Generaal De Gaulle de eerste verzetsleider in het buitenland, en anderen de eerste verzetsleiders in Frankrijk zelf geweest waren. Verklaard werd, dat de verzetsbeweging in Frankrijk door negatie van De Gaulle's aanwijzingen uit Londen in staat was geweest resultaten te bereiken, die van veel waarde bleken te zijn voor de Geallieer den. medegedeeld: de oorspronkelijke eisch van de Regeering en de overeenkomst, zooals deze is on derteekend, liggen m.i. te ver uit elkaar, om daarmede aecoord te kunnen gaan. Ik heb de conse quenties daaruit dan ook getrok ken, hoewel ik onmiddellijk moet opmerken, dat het een heel moei lijke beslissing voor mij is ge weest. Aan den anderen kant geloof ik, dat u van mij niet anders hebt verwacht en ook voor Minister Jonkman kwam mijn ontslagaan vrage zeker niet als een verras sing." De heer De Boer heeft wel ontslag gevraagd als lid van de Commissie-Generaal, „maan",- zoo zeide hij, gekregen". „Herrie" zoo zeide de heer. De "Boer", is er zeker niet geweest in de Commissie-Generaal, daar was ook niet de minste aanlei- Voor zoover bekend hebben de passagiers (het zijn er in totaal 743, waarvan er Vrijdagavond 140 in Southampton van boord zijn gegaan) die zich tijdens den or kaan angstvallig in hun hutten en kajuiten ophielden, geen van allen verwondingen van ernsti- gen aard opgeloopen De dienst identificatie en ber ging van lijken deelt ons, in aan sluiting aan het bericht, van Woensdag, nader mede, dat in totaal bij de opgravingen in de „ik heb het nog niet omgeving van Arnhem 11 slaeht- offers zijn ontdekt. Deze zijn om gekomen bij verschillende fusil leeringen. In totaal zjjn drie gra ven opengelegd, waarvan één, zooals gemeld, op aanwijzing van ding voor, het was een zuiver den in arrest verkeerenden S D.er zakelijk verschil van inzicht". Huhn. De dienst identificatie en Het incident bij Soerabaja acht- berging van lijken beschikt reeds te de heer De Boer kenschetsend over aanwijzingen betreffende de voor de situatie en voor de hou- identiteit van deze personen, doch dine van vele jonge republikeinen definitief is deze identiteit nog in het bijzonder. niet uitgemaakt. Namens den „En de toekomst?" dienst wordt verzocht, zoo min „Ja, die zie ik als niet gemak- mogelijk inlichtingen te vragen keiijk, ja zelfs als moeilijk, vooral omtrent de gefusilleerden. veer Je M«rgarine<"innlusl Tijdens een gehouden perscon ferentie heelt Truman, verklaard, het volste vertrouwen te hebben in den Minister van Binnenland-, sohe Zaken, Krug, en niet voor nemens te zijn den eisch van John Lewis, Krug te ontslaan, te overwegen Truman gaf te ken nen, dat de regeering nog geen plannen overwoog om eventueel de Amerikaansche telefoondien- Strak wapperden de vlaggen Donderdagochtend van de nieuwe Matex te Vlaardingen in den wind en dit had een bijzondere reden Omstreeks half tien arriveerde hier, getrokken door drie sleep- booten, de „Zwitserland", „Per nis" en Minerva", het tankschip „Nacella" van de Koninklijke Shell, dat de eerste traan, een hoeveelheid van 5700 ton van de „Willem Barendsz" naar ons land brengt. De „Nacella", gecharterd door de Nederlandsche Mij voor de Walvischvaart, eenerzijds om de „Willem Barendsz" in het Zuid poolgebied van brandstof te voor zien en anderzijds om de eerste lading traan naar het vaderland terug te nemen. Aan boord van het schip be vond zich tevens de vlieger Van Donkelaar, die eenige maanden geleden in de baai van Kaapstad met het verkenningsvliegtuig van de „Willem Barendsz" was neer gestort. Onmiddellijk nadat het schip gemeerd was, begaven zich eenige officials van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisch vaart aan boord, terwiil het per soneel van de nieuwe Matex voor bereidingen ging treffen om het schip te lossen. Een gedeelte van de traan zal op de terreinen van de nieuwe Matex worden opgeslagen, ter wijl een ander gedeelte direct met lichters naar de verwerkende industrie zal worden afgevoerd. In zijn economisch rapport aan het congres op 8 Januari wees President Truman erop. dat de vrouwen een der groepen vormden voor welke de discriminatie ten aanzien van werkgelegenheid en salarieering moest worden beëin digd indien het arbeidsleger ef fectief wil worden benut. In het jaarlijlksche rapport 1945 van het bureau voor vrouwen van het De partement van Arbeid worden zij beschreven als een groep welke de natie zich niet veroorlooven kan te negeeren. Het rapport voert aan dat dl vrouwen door de „historisch be paalde sociale en economische factoren" een steeds belangrijker rol met betrekking tot het verdie nen van loon is toegevallen. D voornaamste van deze factoren wondt gevormd door de behoefte der nat'e aan goederen en diens ten welke gecreëerd worden door vrouwen, en de economische nood zaak voor millioenen vrouwen om voor zich zelf te zorgen of het ge zinsinkomen aan te vüllen. De redenen voor dergelijke uit spraken spruiten voort uit aanwij zingen dat sommige werkgevers terugkeeren tot de vóóroorlogsche discrimineerende politiek bij het aanstellen, van vrouwen en de po pulaire drogredenen, dat vrouwen deelnemen aan het arbeidsproces voor het verdienen van „spelde- igeld". Teneinde dergelijke dis criminaties en wanbegrippen waar zij bestaan te bestrijden, alsmede een einde te maken aan het ge mompel van ,nu de oorlog voorbij is moet de vrouw terug naar de ikeuken", heeft het bureau voor vrouwen een belangrijk aantal ge gevens verzameld en gepubliceerd, waaruit blijkt dat vrouwen In het algemeen evenals de mannen wer ken om te eten en mede fungee- ren als kostwinners. Cijfers. Een onderzoek in oorlogstijd, gebaseerd op interviews met 13.000 typische vrouwelijke wer kers in de industriegebieden van het land, toonde aan dat 75 pro cent van hen hun werk na den oorlog wenschten voort te zetten. Van deze verklaarden er 84 op de De economische noodzakelijk heid der vrouwen voor het verdie nen van een bestaan is niet min der belangrijk dan de behoefte van het land aan vrouwelijke wer kers. Er is dobr het bureau vóór vrouwen op gewezen dat de 16.000.000 werkende wouwen 28 procent vormen van alle geëm ployeerde personen in de Ver eenigde Staten. Hoe de vrouwen gevaren eg* sedert- het einde van den oorlog is gepubliceerd in de studie „Em plooi der vrouwen in de na-oor - logschej periodé" van het bureau voor vrouwen. Sedert in Juli 1945 een record aantal vrouwen in het arbeids proces in oorlogstijd was opgeno men, verlieten tot het begin va* dit jaar 4.500.000 vrouwen het arbeidsleger. Hoewel de seizoen- slapte bij de werkgelegenheid in den landbouw voor vele ontslagen verantwoordelijk was. vond meer dan de helft der ontslagen plaats in niet-landbouwbedrrjven. Ruim 1.000.000 van deze vrou wen verloren hun werkgelegen heid of zegden deze op onmiddel lijk na den oorlog. In een onderhoud, dat wij met den gezagvoerder van de „Na cella", captain Robson, hadden verklaarde deze, een zeer voor- spoedige reis te hebben gehad. j 00 dat zij voor zich zelf moesten Na een reis van 22 dagen, toen 'orgen, alsmede in vele gevallen de .Nacella" den laatsten keervoor van hen afhankelijke perso- lanigszij de „Willem Barendsz" nen. Acht vrouwen op de 100 had gelegen, ig het schip thans moesten werken voor het afbeta- te Vlaardingen aangekomen De len van schulden, het koonen van tanker had driemaal de reis naar een huis of voor de opvoeding van de „Willem Barendsz" in het hun k'nderen. Viiftien vrouwen ster van de kamer tegen de grond Zuidpool-gebied ondernomen van op elke 100 leefden in een gez-n. ggo-oo'd en had deze aanval, be- Kaapstad uit. De eerste maal waarin zii de eenige ikostwmsters antwoord door de mademoiselle werd een lading van 3000 ton wacen. S'echts 8 op de 100 vrou- een stomp te geven, tengevolge traan ingenomen, waarna het wen, werkten volgens de bevin- waarvan haar nek was gebroken, schip naar Kaapstad terugkeerde. d'ngen alleen omdat zii het graan De filmopname van de recon- om goederen bestemd voor de deden of wat extra geld wilden struct^ zal bh het proces m ae drijvende traankokerij te halen. I verdienen. rechtzaal vertoond worden. Het bestuur van den Neder- landschen bond van militaire oor logsslachtoffers ontving een uit- noodiging. via het consulaat- generaal van Italië, om deel te nemen aan een op 29 April 1947 te Rome te houden wereldherden- kingsdag voor alle militaire oor logsslachtoffers Tijdens een gehouden bijeen komst van de Amerikaansch« Senaatscommissie voor Buiten landsche Zaken ziin 20 vel met antwoorden der Regeering op allerlei vragen van commissie leden, inzake de voorstellen van Tijuman voor hulpverleening aan Griekenland en Turkije, ont vreemd. Men vermoedt, dat ee* of andere parlementaire verslag gever de documenten ontvreemd heeft. De Fransche politie heeft gebruik gemaakt van filmopname om de bekentenis van een doof stomme inzake moord op een vrouw vast te leggen. De doof stomme, zekere „Grip-ou", zooals hij bekend staat, uit een plaatsje bii Grenoble, gaf onder het licht van schijnwerpers een recon structie van den moord. Hij had geen entrée gekregen bij zekere Mslle Christophe. was toch naar binnen ;regaan, werd toen door de in woede ontstoken bewoon-

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1