UIT DE PROVINCIE Binnenlandsch Nieuws PREDIKBEURTEN Personenauto's In gebruik bij de Burg. Rijksoverheid Jjfel jjOEDE Vrijdag zegt Cl ons, dat God zoo goedertieren is dat Hij met ons slechts handelen wil door de liefde van dezen on- machtigen Jezus aan het Kruis. We wor den niet gedwongen ons voor Hem te buigen. Als we Hem niet willen, dan kunnen we naast de spotters rond het Kruis gaan staan. We kunnen ons aan deze machtelooze Liefde ergeren. En velen zijn-er, die het/doen. Amerikaan sprong uit rijdenden trein Emigratie naar Brazilië OP Goeden Vrijdag onze blik gericht op Jezus aan het Kruis. Daar hangt Hg, de onmachtigste van alle menschen. En in de gedaante van dezen onmachti- gen Gekruisigde komt God ons leven binnen. Immers in deze bedoeling wil God met ons han delen door de liefde van dit weer- looze slachtoffer van menschelij- ken h&at. IA.TEN wij niet roepen om de openbaring van Gods uiter lijke macht. Laten wij niet zeg gen: als God, God is waarom laat Hij dan al de gruwelijke dingen op deze wereld bestaan? Waarom verbreekt Hij het god- delooze drijven der wereld niet? Laten wij oppassen, want Gods uiterlijke macht zou ook ons alleen kunnen verpletteren. DONDERDAG 3 APRIL 1947. Ned. Herv. Kerk. Temeuzen8 u. Wijdingsdienst. VRIJDAG 4 APRIL 1947. (Goede Vrijdag.) Ned. Herv. Kerk. -- Axel: 6 u. Ds. P. J. Pennings. Hoek: 5.30 u. Ds. A. J. Kromhout, bed. H. Avondmaal. Hontenisse: 5.15 u. Ds. J. C. Sic- kesz, van Terneuzen, bed. H.A. Hulst: 6 u. Ds. W. L. Hermanides bed. H.A. PhiliDpnie: 5 u. Ds. J. v. d. Graaff Sas van Gent: 7.30 u. Ds. v. d. Graaf. Sluiskil: 7 u. Ds. G. van Moorsel. bed. H.A. Terneuzen: 10 u. Dr. L. J. Caze- mier, bed. H.A.; 7 u. Dr. L. J. Cazemier, bed. H.A. en dankz. Saamslag. 5 u. Ds. J. A. Talma. Croede: 18 u. Ds. G. J. Derksen, bed. H.A. T Nieuwvliet: 19.30' u. Ds. G. J. Derksen, bed. H.A. Geref. Kerk. Baamslag: 5 u. Ds. Kok. Geref. Kerk. (Vrijgemaakt art. 31 K.O.) Terneuzen: 4 u. Ds. van Til, van Hoek. Chr. Geref. Kerk. fcaamslag: 5 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente Hoek: 6 u. Leesdienst. Terneuzen: 6 u. Leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 7 u. Ds. A. de Reuver. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt het volgende mede: ,,In de pers verschijnen regel matig artikelen over het oneven redig «oote aantal auto's, dat bij de civiele rijksdiensten in gebruik zou zijn, terwijl bier en daar de neiging zsou bestaan dit aantal nog uit te breiden. In verband hiermede vestigt ge noemd Ministerie er de aandacht op dat door de rijkshoofdinspectie van het verkeer voor overiieids- diensten het aantal personen auto's, in gebruik bij de civiele rijksoverheid, dat op 1 Januari 1946 ongeveer 7700 bedroeg is teruggebracht tot ongeveer 4600 per 1 Januari 1947. Door concen tratie van materieel en door het doen gebruik maken van de open bare middelgp van vervoer za. worden getracht dit aantal nog verder te verminderen. WE kunnen in deze onmachtige Liefde ook ons -hehoud vin den. Dan verstaan we, dat deze weerlooze Liefde machtiger is dan welke macht ter weield ook. Als wij God laten handelen door de Liefde van Jezus "dan verstaan wij, dat slechts deze macht ons hart vermag te breken. Onze onwil, onze haat moet het tegen deze Liefde afleggen. Weerloos worden we tegenover Gods Liefde in dezen weerloozen Mensch. En in deze weerloosheid ligt ons be houd. Als wij slechts uit angst voor straf ons buigen voor God dan blijft diep in ons hart het verzet bestaan. Als wij overwon nen zijn door Zijn Liefde dan -is het wonder der verzoening ge schied. En we richten onzen blik op den Gekruisigde en met de woorden van het kerklied zingen we den lofzang. Hem Wiens sterven ons verzoende Hem Wiens leven ons behoudt. TERNEUZEN. x Roode Kruis. Naar wij vernemen is door de afdeeling Terneuzen van het Ned. Roode Kruis aan alle Tehuizen voor Ouden van Dagen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een hoe veelheid thee verstrekt. Een mooig gift, welke door de oudje3 zeker op prijs zal worden ge steld! Afscheid Inspecteur Hack, Maandagmiddag nam het Ter- neuizensche politiecorps officieel afscheid van haar inspecteur, den heer M. C. Hack, die om gezond heidsredenen, na een diensttijd van 20 jarei\ zich genoodzaakt zag den dienst te verlaten. Het eerst werd het woord ge voerd door den wnd. inspecteur, den heer J. C. Sol, die wees op de prettige samenwerking en de goede sfeer, die steeds gedurende de leiding van den heer Hack in het politiecorps had geheerscht. Vervolgens spraken nog de heereft Verpoorte, namens de te Sluiskil dienstdoende agenten, Ver biezen, namens de oudere-, eji Penne, namens de jongere agen ten. Nadat de heer Hack de sprekers dank had betuigd en daarbij ge wezen bad op de toewijding van het corps en de volle medewer king, die hij steeds van haar had De 35-jarige importeur Joseph Stern uit New-York, die voor een zakenreis in Nederland vertoeft, was Dinsdag op het station D. P. te R'dam op een rijdenden trein gesprongen, welke in de richting OJordrecat ging. Tijdens den sprong verloor hij echter zijn valies dat op het perron terecht kwam. Dit voorval noopte hem ter hoogte van den Molenwater- we.' uit den trein te springen. Deze had op dat moment reeds een aanzienlijke vaart. De man waagde het er echter op, doch kwam met zo.o'n kracht met het hoofd tegen een seinpaal, dat hij bewusteloos neerviel. Per auto van den G.G.D. werd S. naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar hij des avonds nog niet bij bewustzijn was gekomen. Russelt Root, republikeinsch candidaat voor het burgemeester schap van Chicago, is door den democraat Martin Kennelly ver slagen. Dit is de eerste belang rijke toetsteen dit jaar van de po litieke tendenz in de V. S. MASSAGRAVEN BIJ ARNHEM. Door de P. R. A. worden de laatste dagen onderzoekingen ver richt in verband met de aanwezig heid van massagraven onder Velp en Roosendaal, waarin een laatste rustplaats zouden hebben gevonden de gevangenen van den ..Sicherheitsdienst", die in het na jaar van 1944 door Duitsche moor denaarshanden den dood hebben gevonden. Reeds langen tijd had men een vermoeden van de aan wezigheid van deze graven, maar thans heeft men zekerheid. Na aanvankelijk geweigerd te hebben heeft thans de in arrest verkee- rende S.D.-er Huhn aan de P.R.A. belangrijke mededeelingen ge daan. Eerst werd op zijn aanwij zingen een lijk opgegraven en bij de laatste opgravingen is een massagraf met zeven lijken ge vonden. Dè dienst identificatie en berging zet het onderzoek voort. Men verwacht nog meer ontdekkingen te zullen doen. CONCENTRATIE VAN SCHOENMAKERIJEN IN LEIDEN? Sinds korten tijd is er onder de schoenherstellers Van Leiden een actie gaande, welke er op is ge richt, om alle bestaande repara tie-inrichtingen in de stad te doen verdwijnen en te vervangen door een- in onderlinge samenwerking op te richten en te drijven centraal bedrijf op moderne leest ge schoeid. Dit betreft 110 particu liere óndernemingen. Door een dergelijk centraal be drijf hoopt men de concurrentie- factor uit te schakelen en tegen economisch wederzijds verant woorde prijzen te kunnen werken. Uiteraard bestaan er in de kringen van de schoenherstellers tegen deze zeer ingrijpende plan nen ook wel eenige bedenkingen. Tegenstanders zien er een sterke beknotting van het persoonlijk initiatief in en achten deze plan nen niet voor verwezenlijking vat baar. Binnenkort zal een verga dering worden belegd, waarin deze actie nader zal worden besproken. 30STE STREEKBEURS TE BERGEN OP ZOOM. Dinsdag werd te Bergen op Zoom met eenige plechtigheid de dertigste streekbeurs voor West- Brabant en Zeeland geopend. Er was veel belangstelling van de de der standhouders en ook de publieke belangstelling! blijkt nog niet geslonken. Tot het houden van streekbeur- zen nam men tijdens de bezetting het initiatief omdat het den han delaren vanwege de gebrekkige verkeersverbindingen vrijwel on mogelijk was hun klanten in de uithoeken van West-Brabant en Zeeland te bezoeken. Aanvanke: lijk meende men dat na de bevrij- dding deze streekbeurzen weinig zin meer zouden hebben. De mee ning is echter ongegrond geble ken. Enkele standhouders, die thans voor de dertigste maal aan de beurs te Bergen op Zoom deel nemen, werden bi' de opening van de streekbeurs gehuldigd. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Dinsdag werd te Wierden de 38-jarige timmerman G. Nuyen, aldaar, door een vrachtauto ge grepen. De man sloeg tegen den grond en bleef ernstig gekwetst liggen Eenige dokters waren onmiddellijk ter plaatse, doch zft4 konden slechts den dood consta- teeren. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinderen. BEROOVING VAN BANKLOOPER OPGEHELDERD De roofoverval, waarvan op 5 Februari j.l. een banklooper van de kasvereeniging A. P. Moer man het slachtoffer was, en waarbij de daders naast een aan tal effecten een bedrag van 25.000 in handen viel, is thans door de Amsterdamsche recher che opgehelderd. Het geld is echter grootendeels verdwenen en het ziet er niet naar uit, dat het nog achterhaald kan worden. Van de drie daders is er één gearresteerd: de 32-jarige expe diteur A. van der V. uit de Du- sartstraat te Amsterdam, dié zich met zijn auto voor de beroo- ving beschikbaar had gesteld en hiervoor bijna ƒ8000 opstreek. De hoofddader blijkt een ont vluchte en op dit moment nog steeds voortvluchtige SS-er te zijn, de 38-jarige ex-kantoorbe diende Harmen Bosscher, die de plannen voor: de berooving uit dacht en besprak met zijn vriend A. van der H. (den derden dader) in bet huis van diens moeder in Amsterdam. Onvoorzichtigheid bij deze be sprekingen is den overvallers noodlottig geworden. Niet alleen was de geheele familie van Van der H. op de hoogte, doch ook de expediteur, die er bij werd ge haald voor zijn auto, schijnt aan loslippigheid te hébben geleden. Enkele dagen geleden was een zeer betrouwbare aanwijzing, die de politie van particuliere zijde ontving en die naar het huis van Van der H. leidde, daarvan het gevolg. De moeder, die 1000 van haar zoon had ontvangen voor de medewerking, viel spoe dig door de mand en de expedi teur kon dientengevolge worden gearresteerd. De zoon zelf maakt een goede kans door de mazen van het justitieele net heen te glippen: Korten tijd na den zoo succes vollen overval monsterde hij als tweede machinist op het m s. „Erna", dat inmiddels naar In donesië' is vertrokken en zich thans in de Middellandscjie Zee bevindt. Of de recherche er nog in zal slagen den man te achter halen alvorens hij van het uitlek ken der berooving lucht heeft gekregen om dan in een vreemde haven voor goed te verdwijnen, wordt sterk betwijfeld. Men ge looft n.l. dat zijn familie hem thans reeds telegrafisch heeft ge waarschuwd. Het is den laatsten tijd her haaldelijk voorgekomen, dat Ne derlanders, die op eigen gelegen heid naar Brazilië waren ge ëmigreerd, in dat land in groote moeilijkheden geraakten, doordat ze niet aanstonds werk konden vinden. Zij moesten zich nood gedwongen tot de Nederlandsche autoriteiten om steun wenden. Het Ministerie van Sociale Za ken wijst adspirant-emigranten er met grooten nadruk op, dat zij zich vooraf in verbinding dienen te stellen met de Stichting Land verhuizing Nederland, gevestigd Lange Voorhout 20 te 's Graven- hage, opdat kan worden nage gaan, of hun emigratie verant woord is. Zij, die op eigen ge legenheid of tegen het advies van de Stichting Landverhuizing Ne derland in, emigreeren, zullen wanneer in het immigratieland moeilijkheden worden ondervon den, geenerlei aanspraken op steun van de zijde der Nederland sche Overheid kunnen laten gel den. mogen ondervinden, werd door den heer Sol, namens het geheele politiecorps, den scheidenden in specteur een rookstel aangeboden. Met een woord van dank voor de hem geboden verrassing, nam hierop de heer Hack van elk der agenten persoonlijk afscheid. Naar wij vernemen zal tijdelijk als inspecteur van politie alhier fungeeren de heer J. Reinders te 's-Gravenhage. Een „kloppartijtje". Tijdens de „Markt" ontstond Woensdagmiddag een woorden wisseling tusschen een ambtenaar van de prijsbeheersching en een marktkoopman over het overtre den van de prijsbeheersching. Toen de ambtenaar den koop man verzocht mede te gaan voor het opmaken van een proces-ver baal, wenschte deze te weten op welke wijze hij in overtreding was, daar hij zich van geen enkele prijsopdrijving bewust was. De ambtenaar Wenschte hieraan niet te voldoen en zoo liep de woordenwisseling steeds hooger. Toen de ambtenaar tot arrestatie wilde overgaan ontstond een hand gemeen, waaraan de surveillee- rende politie, die deze zaak in onderzoek heeft, een einde maakte Vereeniging „De Ambachts school voor Terneuzen en Omstreken". Op 31 Maart werden in een bij eenkomst van bestuur, directeur en leeraren en de leerlingen de eindgetuigschriften uitgereikt aan ,de leerlingen der avondschool, die de school met vrucht hadden doorloopen, en de bevorderingen bekend gemaakt De bijeenkomst stond onder lei ding van den Voorzitter van het schoolbestuur, den heer Ir. A. P. Lindenbergh, die mededeelde dat de school op 1 Oct. 1946 is aan gevangen met 105 leerlingen, en eindigt met 142 leerlingen. In de loop van het cursusjaar werd aan de school toegevoegd een opleidingscursus voor lood- zinkwerkers en fitters, en tevens werd in samenwerking met het districtsbestuur Zeeuwsch-Vlaan deren van de BOVAC een cursus ter opleiding voor de verschillen de BÓVAC-exarhens tot stand ge bracht. Het absenteïsme bij het avond onderwijs is voor het bestuur steeds een bron van zorg en heeft tengevolge, dat aan enkele leer lingen geen verklaring kan wor den uitgereikt. Reeds op 1 Jan. zijn verschillende leerlingen van de lijst afgevoerd die toen reeds zooveel hadden verzuimd, dat dit toch niet meer was in te loopen. Verder deelde de Voorzitter mede, dat het leerlingstelsel, dat wegens het ontbreken van een controleur op nonactief was ge steld, thans krachtdadig zal wor den aangepakt. Het leerlingstel sel beoogt het plaatsen van leer lingen onder leercontract in de bedrijven, waarbij de patroon volgens een van Rijkswege vast gesteld programma de vakoplei ding verzorgt. Dit leerlingstelsel omvat de leerlingen die met een getuigschrift de ambachtsschool hebben verlaten, alsmede die leer lingen die geen ambachtsschool- opleiding volgden. Hierbij wordt verplicht gesteld het aanvullend onderwijs op de avondschool te volgen. De Voorzitter deelde mede, dat de bedrijven die voor plaatsing van leerlingen in aanmerking komen eerstdaags door den con troleur zullen worden bezocht en spoorde de leerlingen aan de ge boden gelegenheid te benutten. Hierna werden- de getuigschrif ten en rapporten uitgereik£. waar na enkele leerlingen de dank van hun klassegenooten betuigden voor het genoten onderwijs Bevorderd werden: Van klasse 1 naar klasse 2: Timmeren: S. Jansen Gzn. en J. J. Suij te Terneuzen. Metselen: A. J. Heijens te Phi lippine en F. Kempe te Zaamslag. Sm.-BankwerkerA. Dieleman te Terneuzen. Auto-montage: L. den Engels man te Axel; F Pladdet te Hoek; P. Francke te Philippine; A. J. Faas te Sluiskil en G. de Neve te Zuiddorpe. Typografie: J. W. Bareman te Terneuzen. Niet bevorderd 4 leerlingen. Van klasse 2 naar klasse 3: Timmeren: S. Jansen Mzn. en J. Kroon te Terneuzen. Metselen: L. de Blaeij en J. Maas te Terneuzen, M. W. Nieu- welink te Hoek en W. Riemens te Axel. Auto-montage: P. Dogge te Philippine en J. de Feijter te Zaamslag. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van klasse 3 naar klasse 4: Timmeren: E. Stockman te Terneuzen. Metselen: W. A. Nieuwelink te Terneuzen en P. de Rooft te Vogelwaarde. Van klasse 4 naar klasse 5: Timmeren: J. .J. de Back te Terneuzen en F. Zegers te Zaam slag. Sm.-Bankwerken: J. J. Harte, F. de Kubfeer en A. Vermast te Terneuzen; R. de Blaéij en G> de Feber te Sluiskil; W. v. d. Hooft te Zaamslag; C. de Kraker te Hoek erf A. van Vooren te Uzen- dijke. Electrotechniek: P. M. Mielen te Terneuzen; Th Mëertens te Hoek en C. M. de Vos te Zaam slag. Niet bevorderd 1 leerling. Een getuigschrift werd uitge reikt aan de volgende leerlingen der 5e klasse; Timmeren: D. van Aalst te Terneuzen en A. -Lippens te IJ'zendijke. Metselen: F. A. Simons te Ter neuzen. Smid-bankwerken: I. de Mul t« Terneuzen; M. de Pooter te Zaamslag en H. Wagenaar te Sluiskil. Lood-zinkwerkenP. Ktnt te Kloosterzande. Een verklaring voor het aaet vrucht doorloopen van de vervolg- klasse werd verleend aan: Timmeren: J. F. Stoffels te Hoek. Smid-bankwerken: P. Buftze Andr. Hamelink, J. Klaassen, J. C. Pichal en M. v. d Staal te Terneuzen en C. A. Vermeulen te Hoek. Smeden: J J. den Exter te Terneuzen en J. M. Willemsen te Zaamslag. Voor het volgen van de Hospi- tantencursus verkregen een ver klaring: Smid-ibankwerken: S. M. Elzin- ga te Temeuzen. Electr. Lassen: C. van Drlel te Terneuzen en J. Hamelink te Zaamslag. Autogeen Lassen: D. Hofman te Terneuzen. SLUISKIL. Gouden bruiloft. Dinsdag was het de beurt aan het echtpaar De KoefterWolse in het Stroodorp om gehuldigd te worden ter "gelegenheid van hun 50-jarig huwelijksfeest. Bij het krieken van den dag zag het er maar slecht uit voor de jeugdige kroonsters, die de kleuren van de versiering, door een hardnekkigen regen ineen zagen vloeien. Dat kon de vroege pret echter niet drukken en bft het ontwaken van de familie was het huis van de jubilarissen dui- delftk gemerkt. De buurtbewo ners begonnen van 5%uur af de vlag al uit te steken. In den namiddag arriveerde de Edelachtb. heer Burgemeester van Westdorpe, die het echtpaar zijn gelukwenschen kwam aan bieden en een uurtje gemoedelijk in den familiekring vertoefde. De attractie van den dag was de huldiging te 7 uur 's avonds, toen het weder voorgoed opge knapt was en de R.K. Harmonie van Sluiskil kwam aanmarchee- ren, gevolgd door een groote drom belangstellenden, die al spoedig, het voorbeeld volgend van de dansende familieleden, heen en weer deinde op de tonen van de vroolijke muziek. Hierna was het woord aan den naasten buurman den heer v. d. Runstraat, die uit naam van de geheele buurt een oorkonde aanbood met het aan- giftebewijs van een radiotoestel, dat ieder oogenblik uit Eindho ven kon aankomen. De geheele harmonie werd daarop uitgenoodigd om binnen te komen en na eerst voorzichtig geïnformeerd te hebben of de zaak niet zou instorten, klonken al spoedig de opgewekte muziek nummers vanuit de woning. Een dichte drom dorpelingen bleef wachten totdat het gezelschap wederom naar huiten kwam om onder het spelen van een vroolftke marsch op te trekken naar het einde van het Stroodorp, waarna teruggekeerd werd langs de feestwoning en de jeugd al hos sende de muziek uitgeleide deed. Het bleef nog geruimen tijd druk op den weg, terwijl de familie binnen het feest voortzette en een vertrek ontruimd werd voor den dans. Het ging er gezellig toe en het was reeds in de kleine uurtjes, dat een verzoek om „five minutes more" door den jubilaris moest worden afgewezen. Het krasse echtpaar was, hoewel vermoeid, hoogst tevreden over het verloop van dezen schoonen dag en spe ciaal de vrouwelijke partij, die zich bijzonder kranig heeft ge houden, was blft dat ze haar fraaie mutse van Brusselsche kant kon afzetten en het flu- weelen lijf uitdoen. Aan belangstelling en mede leven heeft het niet ontbroken, getuige het honderdtal ontvangen brieven en kaartjes. De eerste ondernemende haan begon de lachende 'maan reeds toe te kraaien, toen het gezel schap uiteenging. Uitbreidingsfonds Ziekenhuis. Dezer dagen werd door de voet- balvereeniging „Corn Boys" uit Sas van Gent een bewijs van sympathie gegeven met het stre ven van de R.K. Verpleging door een belangrijk bedrag te schen- ken aan het fonds, namelijk de opbrengst van een tooneeluitvoe- ring. Het kan niet voldoende wor den toegejuicht dat geheel Z. Vlaanderen medeleeft en het voor beeld van genoemde vereeniging verdient allerwege navolging.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2