fc r« I R ft J TRIBUNAAL Onze voorziening met huisbrand Binnenlandsch Nieuws h jn kl> )S u et TE TERNEUZEN Bech over „Quitschiand en Europa" k Is. cc Zitting van Zaterdag 29 Maart. Licht geval. De 26-jarige Elisabeth Maria Johanna de Fouw, dienstbode te Terneuzen, stond terecht omdat izij ach als symp. lid bijl de N. S. B. heelt aangesloten en ver der nog bij de Arbeidsdienst en cle N.V.D Ook zou zij voor de Duitschers hebiben gewerkt en omgang met Duitsche militairen hebiben gehad. Besch. verklaart bij de N.S.B. te zijn gegaan omdat men haar een goede betrekking beloofde en zij kostwinster "voor twee zieke menschen was. Aansluiten bij Arbeidsdienst en N.V.D. was weer een gevolg van het symp. lidmaatschap, terwijl de omgang met Duitsche militai ren in hoofdzaak zou hebiben be staan in vriendschappelijken om gang met een Oostenrijker, zulks in het begin der bezetting. Van bijzonder zwaar gehalte leek deze zaak niet. Niet zoo fraai. Vervolgens werd voortgezet de behandeling van de aangehouden zaak tegen den 57-jarigen Al- phonsus Cammaert, assuradeur te Uzendijke, die gedurende eenigen tijd wnd burgemeester dier ge meente was. Ditmaal werd een aantal getuigen onder eede ge hoord, de eerste daarvan, J. P, Plasschaert, zeide o.m„ dat C. gedurende zijn waarnemend bur gemeesterschap zich zeker niet sympathiek heeft gedragen. Get werd toeh hij weigerde aan een opdracht van C. te voldoen, be dreigd met .ophalen door de politie", Verder had get. het medegemaakt, dat besch. in gazel schap van een Feldwelbel de te- werkgestelden kwam contrólee- ren; voorts dat C. in persoon bij hem slaapkamermeulbels en fau teuils ten behoeve van Duitsche officieren ikwam vorderen. Get. had den indruk dat C erg zijn best deed voor de Moffen en dat deze niet bang was, doch uitging van de gedachte, dat ,,de bruta len de halve wereld hebben". Cammaert bestreed de getui genverklaring en verklaarde hier bij «zich niet voor de Moffen te hebben uitgesloofd. Wanneer C. het heeft over een „ledikantje" hetwelk hij vorderde, merkt Mr. Kegge zeer snedig op, dat ditj „toch wel niet kon dienen voor zoo'n groote mof!" De volgende getuige, E. G. A. Haverbeke, meende, dat C. niet veel misdaan heeft", doch get. moet toegeven, dat besch. men schen heeft gevorderd en aan den Mof Kodat beloofde, dat hij menschen zou laten werken (pa len planten) zonder toezicht van EJdel-Germanen. Een aantal per sonen werd hiertoe door C. ge vorderd, doch door toedoen van get. lieten deze verstek gaan. Tenslotte zegt get., dat besch „veel bang" was. Cammaert bestrijdt ook deze getuigenverklaring ten deele, doch veel waarde scheen het Tribunaal daaraan niet te hechten C. ver- iklaart vervolgens, dat hij mede door het secretariepersoneel werd verzocht het wnd. burgemeester schap te aanvaarden en wil voorts geen verdere uitleg geven, waar om de burgemeester van IJzen- dijke er destijds tusschen uit trok. Get. L. F. Scherbeijn verklaart te hebben gehoord, dat C. tegen de Duitschers zeide, dat men „voor paarden naar Scheele moest gaan, die niet voor de Duitschers wilde riiden", tengevolge waar van de Moffen naar deze Scheele reden en daar twee paarden vor derden. Besch. bestrijdt ook de juist heid van deze verklaring, doch Mr. Kegge vindt het welletjes en C. kan gaan zitten. Mr. P. C. Adriaanse, de ver dediger, maakte van dit door (besch. grondig bedorven zaakje, wat er van te maken viel en wees er op, dat vele burgemeesters, die tot verwondering der bevol king gehandhaafd bleven, zoo on geveer hetzelfde hebben gedaan als zijn cliënt. Deze hééft wel licht fouten gemaakt, doch pro- Duitsch is hij zeker niet geweest, wel echter verkeerde C. in een dwangpositie. Pleiter meende, dat zijn cliënt met ruim 8 maan den interneering een voldoende correctie jieeft ondergaan. Tenslotte blijkt nog, dat C. ook schooljongens putjes heeft laten graven, doch volgens besch. was dit aan een hunner te wijten en hij besluit met te zeggen, dat hij- alles heeft gedaan om goed te doen en ellende te voorkomen. Trachtte het goed te maken. Tenslotte stond nog terecht de 37-jarige Comelis Koster, voor heen leider distributiekring Oost burg, thans te Breskens, wien ten laste werd gelegd dat hij zich als symp. lid bij de N..S.B. aansloot, vriendschappelijken omgang heeft gehad met den N.S.B.-er Brevet, directeur Gew; Arb. Bureau te Oostburg, dezen vergezeld heeft naar een N.S.B.-vergadering en getracht heeft door middel van N.S.B.-functionnarissen en een brief aan den „Beauftragte" zijn ontslag als Directeur Distributie kantoor te Oostburg ongedaan te krijgen. Besch., die afgezien van alles, een corcecten indruk ipaakt geeft de feiten toe. Hij zou, nadar hij z.i. onrechtvaardig ontslagen was, zich tot de Duitschers door wier maatregelen hij ontslagen werd hebben gewend, doch hij kon geen medewerking ondervin den tenzij hij N.S.B.-er werd. Daardootr sloot hij zich bij de N.S.B. aan, na eerst den beruch- ten brief, waarin hij o.m. een ze kere Van Eek een ijverig Unie-lid noemde, aan Münzer te hebben geschreven. Met Brevet heeft be schuldigde wel omgang gehad, daar hij dezen van vroeger kende, doch bezoeken aan huis werden wederzijds niet afgelegd. ^Spoedig heeft hij ingezien, dat het met de N.S.B. mis was en daarom bedankt, na eerst nog te hebben geweigerd voor een burge meesterbenoeming in aanmerking te willen komen. Besch. geeft toe verkeerd te hebben gehandeld en daarover reedS tijdens de bezetting spijt te hebben gevoeld. Mr. Roelofs, de verdediger, wees op de wanhoopspositie waarin zijn cliënt en diens gezin door het ont slag kwamen te verkeeren. Ten gevolge hiervan heeft hij fcijn mis- star» begaan, doch later met alle middelen geprobeerd de zaak weer goed te maken. Dit laatste door verstrekken van distributie bescheiden voor onderduikers enz. enz. Pleiter meende, dat K. reeds voldoende gestraft is en verzocht geen verdere maaatregelen op te leggen. FBAUIDE BIJ ARBEIDS BUREAU. Vrijdag maakte de Amsterdam- sche politie bekend, dat bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in de hoofdstad fraude is gepleegd. Het onderzoek naar den omvang etc. heeft drie maanden gevergd. In totaal werd circa 35.000 ver duisterd. Toen eind 1945, besloten werd tot het.uitbetalen van zg. grens- gelden aan de uit Duitschland teruggekeerde landgenooten, wer den de gewestelijke arbèldsiou- reaux daartoe ingeschakeld. Het te Amsterdam gevestigde bureau beschikt niet over vol doende personeel en nam met het oog op de uitbreiding der werk zaamheden los personeel in dienst. J. van L., die reeds eenigen tijd als ambtenaar aan het G.A.B. werkzaam was en tot sous-chef van de afdeeling uitbe taling grènsgelden was benoemd, haalde een 'zijner vrienden, den 50-jarigen J. H. H. uit Am sterdam over, ook bij het ar beidsbureau te komen werken. Deze nam de betrekking aan en toen beide hoeren, ingewerkt waren, blee khun. dat de admini stratie van de uit te betalen grensgelden bijna niet meer te eontröleeren was. H. heeft hier van mislbruik gemaakt. Hij heeft valsche grensbriefjes laten druk ken, willekeurige, dikwijls hooge bedragen op de briefjes ingevuld en kennissen deze bedragen laten innen. Dit is gebeurd met mede weten van Van L. De heeren kregen het grootste gedeelte van het bedrag, dat op deze wijze uitgekeerd was. In totaal is het genoemde bedrag (ongeveer 35.000) onrechtmatig uitge keerd. Van L. werd terstond na de ontdekking der oneerlijk heden gearresteerd. Zijn vriend H. wien vóór de ontdekking we gens lichamelijke ongeschiktheid eervol ontslag werd verleend is voortvluchtig. bijhouden. Het tegenovergestelde gebeurde. De hevige vorst ver snelde het verbruik, terwijl juist de aanvoer van huisbrand, althans van Duitschland uit stagneerde. Het is duidelijk, dat voor dezen samenloop van omstandigheden geen oplossing was te vinden. Ook brandstoffenhande- laars verdienen dank. Het was vooral de brandstof- fenhandel, die de daaruit voort vloeiende moeilijkheden moest op vangen. Naast den mijnwerker en den spoorwegarbeider verdient dan ook zeker de brandstoffen- handelaar onzen dank voor de wijze, Waarp hij in de afgeloopen maanden heeft getracht met halve mudden veel gezinnen te helpen. Dikwijls ging dit ten koste van een efficiente werk wijze in zijn bedrijf. Voor de laatste 2 eenheden op bon 65 geldt, dat zij nogmaals Mededeelingen van het Ministerie van Econ. Zaken. Voor dit winterseizoen is tde vorstperiode teneinde. Velen ech ter moesten het, juist in de lang-^ durige koude- en vorstperioden, tijdelijk zonder kolen stellen, ter wijl zij nog beschikten over gel dige bonnen. Hald dit door een snellere bevoorrading niet voor komen kunnen worden? Een re dacteur van het A.N.P. heeft zich met deze vraag gewend tot het Ministerie van Economische Za ken. Het antwoord komt in het kort hierop neer: Dat deze vraag bij het publiek leeft, is begrijpelijk. Immers, de berichten over extra werk-Zon- dagen, record-producties, verwek ten bij menigeen een optimisti sche stemming. Zeer dikwijls re sulteerde deze stemming dan ook in e.en bezoek bij. den kolenhan delaar met de vraag: „Wanneer worden nu eens eindelijk de kolen op den laatsten bon bezorgd?" Men zag daarbij over het hoofd, dat ten hoogste gedeelte van de totale productie der Limburg- sche mijnen uit soorten bestaat, die voor huisbrand geschikt zijn. Daarenboven waren de extra werk-Zondagen en de record- producties hard noodig, om den uitgevallen import van huisbrand kolen en bruinkoolbriketten uit Duitschland te vervangen. Er is nog steeds een steenkooltekort. Dikwijls ook werd uit het oog verloren, dat er een steenkool tekort is, ondanks het 'feit, dat de productie der Limburgsche mijnen zich langzaam herstelt en de invoer niet onbelangrijk is. Vóór den oorlog produceerde er? verbruikte Nederland rond 14 mil- lioen ton per jaar. Tegenover een export van soor ten, die niet in eigen land konden worden veiibruikt, stond een im port van de hier te lande ge- wenischte soorten. Onder meer door een bevolkingsaanwas sedert 1938 van ca. 10 pet. is evenwel de behoefte thans hooger te stel- len. Tegenver deze vergroote be- 1 hoef te was in 1946 een kwantum i beschikbaar van 8,3 millioen ton uit eigen productie en 2% mil- lioen ton uit invoer, tezamen dus 10,8 millioen ton. Hieruit blijkt, dat het tekort nog aan- zienlijk is. Bepalen wij ons tot de huis- brand-rantsoeneering van het loo- pende stookseiaoen. Afgaande op de totale hoeveelheden, die voor industrie en huisbrand beschik baar stonden, kon voor de gezin nen ten hoogste een rantsoen van 12 eenheden uitgetrokken wor den. Hierbij dient men te beden ken, dat deze 12 eenheden be schikbaar moesten komen uit de dagelijksche productie, resp. in voer, en wel van 1 Mei 1946 t/m 30 April 1947. Gemiddeld kan per niaand dan ook in totaal niet meer dan 1 éénheid worden afge leverd. Bij een normaal verloop van den winter had dit tempo van aflevering het verbruik kunnen gezegd, dat deze over het alge meen afgeleverd kunneh woiiden in de maanden Maart en April. In verband met toevallige om standigheden moet er evenwel rekening mee worden gehouden, dat aflevering in de eerste helft van Mei niet geheel is uitgeslo ten. Onder auspiciën van de „Gran- des Conférences Catholiques" heeft de heer Jos. Bech, Luxem- burvsch Minister van Buitenland- sche Zaken, in het Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel een lezing gehouden over het onder werp: „Duitschland en Europa". De heer Bech betoogde, dat Europa tegen de DDuitschers be schermd dient te worden en de Duitschers tegen zichzelf, door een einde te maken aan de kou ta le en gevaarlijke theorieën, die via zijn philosophen en pan-Germa- nistische historici sedert Frede- rik II tot de dagen van Hitier op gang hebben gemaakt Spreker wees op de gespletenheid van den Duitschen geest: Gevoelig en te gelijkertijd onmeedoogend, ont bloot van ieder gevoel voor critiek en blindelings gehoorzamend aan de bevelen van den leider. De meerderheid van het Duit sche volk wil op het oogenblik eerlijk den vrede. De heropvoe ding' van het Duitsche volk dient door de Geallieeiden zonder ver wijl ter hand genomen te worden. Slechts een langdurige bezetting kan tot een moreele ontwapening in Duitschland voeren. De heer Bech sprak tenslotte nog eenige woorden over de eco nomische unie tusschen Neder land, België en Luxemburg. Hij zeide hierin een voorteeken te zien van een eeuw van vrijheid in een herboren Europa. In Griekenland neemt de strijd tegen guerillabenden in hevigheid toe, waarhij de Regeeringstroepen gesteund worden door de lucht macht „om de gelederen van de verzetslieden te-doorbreken" aldus het Grieksche persbureau. ONTVLUCHTE S.S.-ER WERKTE IN FABRIEK, De 30-jarige B. uit Leiden, die tijdens den oorlog als S.S.-er dienst nam bij de voormalige Duitsche weermacht en na de bevrijding in een. inferneerings- kamp bij Den Haag werd opge sloten, zag tot twee maal toe kans daaruit te ontsnappen. De laatste maal in Lecemoer van verleden jaar. Nadat hij zich zijn vrijheid had verschaft, meld de hij zich bij een Aaisterdam- sche i'alS^ek in het centrum van de stad en werd als werkman aangenomen, zonder dat de direc tie op de hoogte was van zijn ■pol'itieken staat van dienst. Het lot was den S.S.-er echter slechts korten tijd gunstig gezind. Een dezer dagen deelde een inwoner van Leiden de P.R.A. mede, dat B. iin een fabriek te Amsterdam werkte en hij verstrekte de recherche daarbij een viertal na men van fabrieken in de hoofd stad, waar men den vluchteling zou kunnen aantreffen. In samen werking met de P.R.A. uit Am sterdam heiblben daarop recher cheurs van de P.R.A. uit Leiden deze fabrieken bezocht. Zij had den succes bij de derde, waar zij- B. aajitroffen en hem arresteer den. De man is overgebracht naar Leiden. Hij was nog niet door het Bijzonder Gerechtshof veroordeeld. EXPLOSIE IN LICHTER. Eén doode, 5 zwaar gewonden en 7 licht gewonden waren er te Ce treuren, toen Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur een explosie had plaats gehad in het ruim van den lichter „Vitalis" die geladen was met balen cacaoboonenaival. De lichter lag naast het Nederland- sche ss- „Farmsum" aan de Lloydkade dat de lading, die voor Amerika bestemd was, zou overnemen. De havenarbeiders, die in het ruim waren, konden door hulp van den schipper het ruim ver laten, doch de 48-jarige L. B. was zoo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis Coolsingel aan gekomen, overleed. In Verschillende ziekenhuizen werden 5 zwaargewonden opge nomen. De overige arbeiders kon den na verbonden te zijn, naar huis gaan. De ontploffing is waarschijn lijk te wijten aan gasontwikke- ling in de lading. Na de explo sie, die met een flinke steekvlam gepaaild ging ontstond er brand m het ruim welke echter niet van zeer ernstiigen aard bleek te zijn. Na eenige uren was deze door de brandweer bedwongen. Het onderzoek naar de oorzaak wordt voortgezet. POOLSCHE PASPOORTEN. Het consulaat-generaal van Polen te Amsterdam deelt melde: Bij verordening van den Minis ter van Buitenlandsche Zaken van 12.2.1946 en bij verordening vhn 25.4.1946, zijn alle Poolsche paspoorten, afgegeven Vóór 1.9,1939, alsmede alle paspoorten afgegeven door de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigin gen van de geweizen Poolsche re geering in Londen, ongeldig ver klaard Geldig zijn alleen paspoorten, afgegeven door de bevoegde Pool sche autoriteiten in Polen, en voor Nederland door het consulaat- generaal te Amsterdam, Konings laan 56. BENZINE IN DE KACHEL KOSTTE SOLDAAT 'T LEVEN. De 21-jarige militair Dè Beyen uit Bolnes, gelegerd in het kamp Prinsenbosch te Gilze-Rijen, ge bruikte benzine bij het aanmaken van een kachel. Hij vatte daarbij zelf vlam» liep naar buiten, en was dientengevolge spoedig een brandende fakkel gelijk. Met brandwonden overdekt is het slachtoffer naar het zieken huis in Tilburg overgebracht en kort daarna aan de (bekomen verwondingen overleden. Naar de toedracht van dit ongeval heeft de justitie een onderzoek ingesteld. „GERUISOHLOOZE PRIJZENSLAG". Zonder dat veel buitenstaan ders het hebiben gemerkt is in de eerste helft van Maart geduren de vier dagen een „prijzenslag" gehouden, waarbij de drie groole steden een grondige beurt kre gen. De prijscontröleurs gingen snel en onopvallend te werk, zoodat men niet veel tijd had elkander te waarschuwen. Het aantal processen-Verbaal bleef gedurende deze vier dagen per centsgewijze dan ook vrijwel r constant: nl. 24.5 procent van het aantal bezochte zaken in -Amsterdam, 16 procent in Den Haag en 12,5 procent in Rot terdam. In totaal werden 2863 zaken gecontröleerd en 495 processen- verbaal opgemaakt. Amsterdam heelt daarbij met 228 processen- verbaal op 931 bezochte zaken geen goede beurt gemaakt. Den Haag volgde met 113 verhalen op 701 bezochte zaken en Rotterdam met 154 op 1231. De algemeene indruk wellse de prijscontróle heeft opgedaan wordt wel gunstiger genoemd dan die van vorige comtróles. Bij de contröle van garages zijn echter ongewenschte toestan den aan het licht gekomen, die een dieper ingrijpen noodzakelijk maken. Ook in den handel in electro-technisohe artikelen, rij wielen en ijzerwaren worden nog veel overtredingen begaan, even als in den optiek- en byoutereën- handel en in den vlakglashandel, aldus deelt men ons van bevoeg de zijde mede. DE PRIJZEN VAN REGENKLEEDING. Voor de prijzen van regenkiee- ding, welke tot nu toe volgens het gewone confectietarief wélden be rekend, zal oVer drie weken een afzonderlijke regeling geldèn. Daarbij is er naar gestreefd voor de be werkingskosten zoo veel mogelijk vaste bedragen te stellen, die gebaseerd zijn op de kostprijs van het representatieve bedrijf. In verband hiermede zijn de eischen, welke aan de afwer king worden gesteld, belangrijk verzwaard. Ten, minste 60 pro cent van de totale productie moet tegen lagere prijzen, dus als Utili ties, worden Verkocht. Voor de overige 40 procent mogen hoogere ofschoon ook vastgestelde prezen worden berekend. VERSTREKKING TEXTIBL- BESCHEIDEN AAN A.S. MOEDERS. A.s. moeders zullen in den ver volge circa 16 weken voor de be valling in plaats van de textiel- kaart VF 605 (waarop 100 geldi ge punten voorkomen), 100 rant soenbonnen voor textiel ontvan gen. Na de geboorte van de baby wordt de textielkaart VA 705 uit gereikt. waarop successievelijk punten zullen worden aangewe zen. LUIERS VOOR AANSTAANDE EN JONGE MOEDERS. Het C.D.K. deelt mede, dat aan staande en jonge moeder», die tusschen 1 October 1946 en 1 Fe bruari 1947 een bon hebben ont vangen voor 6 of 9 luiers alsnog twee, resp. een bon voor drie luiers zullen ontvangen. De dis tributiediensten zullen voor dit doel rantsoenbonnen „een-rant soen artikel AC" uitreiken, welke recht geven op drie luiers per bon, zonder dat textielpunten behoe ven te worden afgestaan. De tijd stippen waarop deze bonnen kun nen worden afgehaald zullen plaatselijk nader worden bekend gemaakt. ONVOORZICHTIGE BAKKERS KNECHT. In den zomer van 1946 heeft zich te Harderwijk een tragisch geval voorgedaan. E5en bakkers knecht die geen bevoegdheid had om auto's te besturen, stapte in een stilstaande auto en reed er mee weg. Hjj raakte de macht over het stuur kwijt en botste tegen een handwagen, die tegen een kookpot met gloeiende mas tiek terechtkwam. Twee kinderen kregen den in houd over zich heen, tengevolge waarvan een hunner is over leden Tegen den bakkersknecht eischte de officier van de recht bank te Zutphen Vrijdag 4 maan den gevangenisstraf met ontzeg ging van het recht auto's te be sturen vor den tijd van 2 jaar. LINKS HOUDEN VAN VOETGANGERS. In veibanld met verschillende ongevallen, welke in den laatsten tijd weer zijn gebeurd, wijst de A.N.W.B. er op, dat voetgangers, die bij duisternis een onverlichte* weg buiten de bebouwde kom van steden of dorpen bewanldelen, welke geen voetpad of trottoir bezit, er verstandig aan doen, links te houden. Alleen op deze wijze zijn zlij bij avond of nacht beveiligd tegen het achterop komende verkeer. SMOtKKELAFFAIRE IN TEX TIEL EN DAMESKOUSEN. In Eindhoven bleek een belang rijk depót te zijn van goederen, die uit België waren gesmokkeld De aanleiding tot deze ontdekking was de arrestatie van een Pool- schen chauffeur, die in de buurt van Amsterdam door den Gooi- schen C.C.D. was aangehouden. In zijn vrachtwagen bevonden zich 1500 paar dameskousen e* 35 coupon 'stof, welke goederen uit België afkomstig waren. Eindho ven bleek verzamelstation en tus- schenstation te zijn. De C.C.D. in Eindhoven, die het onderzoek in middels van den Gooischen C.C.D. heeft overgenomen, deelde mede, dat hier geen sprake is van een wijdvertakt oompiot Wel staat vast, dat de hoeveelheid in beslag genomen goederen zeer groot is. Door den Gooischen C.C.D. zijn reeds verschillende personen aan gehouden. In Eindhoven zijn nog geen arrestaties verricht. In dit stadium van het onder zoek kon men ons geen verdere mededeelingen verschaffen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2