VOOR DEN ZONDAG Bijzonder Gerechtshof te MIDDELBURG Zeeuwscli-V laamsche Historie. Gemeenteraad van Terneuzen Distributienieuws D TRIBUNAAL TE GOES Nog 2 of 3 moeilijke jaren voor Frankrijk De Almacht van Jezus KERKDIENSTEN Bloedvervoer per]Jvliegtuig Duizenden Tabaksbonnen en 7.000 gulden gestolen EEN BEETJE De strijd op het Zwin in 1831 Spannende oogenblikken Zal Marshall Moskou verlaten? Verduistering van inbewaring genomen Joodsch bezit Autobushalten en verkeer Het geheime archief van Mussolini Geen geheime Fransch-Sowjet-Russische onderhandelingen Op «en bijeenkomst van de prefecten van de Noordelijke departementen van Frankrijk te Lille, heeft Philip, de Fransche Minister van Nationale Econo mie, meegedeeld, dat de komende 2 of 3 jaar voor Frankrijk nog uiterst moeilijk zullen zijn. In deze periode zal de regeering vol gens den Minister geen verbete ring in de huidige levensomstan digheden kunnen brengen. Volgens het Fransche Ministe rie van Buitenlandsche Zaken zal Frankrijk op de internationale handelsconferentie, die 10 April te Genève wordt geopend en waar een Fransche delegatie on der leiding van Minister Philip heengaat, om 5 jaar uitstel ver zoeken alvorens te moeten vol doen aan eventueele handelsbe- palirngen, did op de conferentie worden gemaakt. Volgens een woordvoerder van het Ministerie wil Frankrijk deze periode gelbrui- ken oen het plan-Monnet ten uit voer te brengen, een vierjaren plan voor de modernisatie der industrie. Anderen heeft Hij verlost, Zich zeiven kan Hij- niet verlossen. Deze woorden wor den Jeeus toegeroe pen aan het kruis door Zijn vijanden.^ Zij werpen een fel licht op Jezus' machteloosheid. De vijanden heb ben gelijk: Jezus kan Zithzelven niet verlossen. Maar niet omdat Hy het slachtoffer Zijner vijanden is; wel omdat Hij weerloos over geleverd is aan Zijn eigen liefde. EN toch: deze woorden werpen eveneens een ontdekkend licht op de Almacht van Jezus. Zoo machtig is Jezus, dat Hij Zich^elven niet verlossen kan, maar alleen de anderen. Het is Jezus' glorie dat Hij Zijn Konings macht nooit heeft willen gebrui ken ten behoeve van Zichzelf. Zaterdag 29 Maart 1947. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 30 Maart 1947. Als de scharen Hem Koning willen maken neemt Hij de wijk als de Farizeeën roe pen: toon ons een teeken van den Hemel en wij zullen geloo- ven, dan weigert Hij. En als Ibij het kruis geroepen wordt: Toon Uw Koningsmacht en verlos U zeiven, blijft Jezus aan het kruis Zoo machtig is Hij, dat Hij zichzelven niet hel pen wil, maar slechts de anderen. HETT is liefde tegen deze machtige van Jezus dat de wereld zich verzet. Alle krachten apant de wereld in om deze liefde te dooden. Dit is het de monische in de lijdensgeschiede nis. Daar is Jezus met Zijn machtige liefde tot verlossing en bevrijding. En de wereld denkt maar aan één ding: op welke wijze kan deze liefde van Jezus worden gedood. Het gaat er nu om of Jezus' liefde zoo machtig zal zijn, dat ze dezen stormaanval doorstaat. Woensdagochtend is met het Indië-vliegtuig een hoeveelheid bic-ed vervoerd voor den bloed transfusiedienst te Batavia, wel ke m October 1945 door Dr. P. G. Hoorweg, die met het eerste schip, dat naar Indië vOer, mee reisde, werd georganiseerd. Dr. Hoorweg wist, ondanks de veie moeilijkheden waarmee hij te kampen nad, den dienst te laten functionneeren. net aantal bloedgevers in In dië is klein, omdat ten eerste de mens oho n die uit de kampen kwamen,, niet in staat zijn bloed af te geven wegens lichamelijke verzwakking en ten tweede, om dat de Nederlandsche militairen, die in Indië gestationneerd wer den, hiervoor evenmin in aanmer king komen, aangezien zij eerst moeten acclimatiseeren. Voor het vervoer van bloed voor transfusiedoeleinden kan slechts vervoer per vliegtuig in aanmerking komen aangezien dit bloed slechts 2 tot 3 weken goed blijft. Bijcondere zorg wordt door de K..L.M. aan het transport besteed, aangezien het bloed op ijs bewaard dient te blijven. Hier mede is de steward belast. Dr. Verhoeff van den mediscben dienst der K.L.M. zal tot Karachi en wellicht zelfs tot Batavia mee vliegen. Bloedvervoer per vliegtuig is een unicum in Nederland. Enge land en Amerika hebben dit systeem gedurende den oorlog reeds toegepast ten behoeve van hun militairen aan het front. Op 23 Maart j.l., c.a. 9.30 u. in den morgen is 'n munutieloods van de opslagplaats te Zorgenhoop (na-bij Paramaribo) uitgebrand. De vermoedelijke oorzaak is rooken bij het demonteeren van patronen, ondanks het uitgevaar digde verbod. Bij de brhnd zijn 10 personen om het leven geko men. 1 Persoon werd ernstig en 1 licht gewond. Alle slachtoffers zijn Javanen. Het Ameeikaansche militai re bestuur van Beieren heeft pro testdemonstraties, die politieke slachtoffers van het naziregiem wilden houden wegens den Woens dagavond gepleegden bomaanslag op -de bureaux te Neurenberg van het Departement voor Hulpver leening aan door de Nazi's ver volgde personen, verboden. Tijdens de afwezigheid der be woners hebben inbrekers zich Woensdagavond toegang ver schaft in een sigarenmagazijn in het centrum van 's-Hertogen- bosch. Zij hebben daarbij een flin- ken slag geslagen, want bij ont dekking van den diefstal bleek dat een aantal gouden Voorwer pen was gestolen, benevens 4 5000 tabaksbonnen en een bedrag van 7000. Ned. Herv. Kerk. Axc): 10 u. Ds. P. J. Pennings 2.30 u. Leesdienst. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout, Bev. Nieuwe Lidmaten en Voor- her. H. Avndm., 2.30 u. Ds. A. J. Kromhcflt, Bed. H. Doop en Voorber. H. Avondmaal. Hontenisse: 2.30 u. Ds. J. A. Tal- ma, v. Zaamslag, Bev. Nieuwe Lidmaten. Hulst: 10 30 u. Ds. W. L. Herma- nides, Bev. Nieuwe Lidmaten en Voorber. H. Avondmaal. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff, Bev. Nieuw© Lid maten. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff, Bev. Nieuwe Lidmaten. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel, Bev. Nieuwe Lidmaten, 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, Voorber. H. Avondmaal. Terneuzen: 10 u. Dr. L, J. Caze- mier. Openbare, belijdenis; 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. A. Tal- ma, Bev. Nieuwe Lidmaten, 2.30 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel. Aardenburg: 11 u. Ds. Van Royen. Biervliet: 14 30 u. Ds. Doorn. Be vestiging nieuwe leden, öreskens: 10 u. en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. Derksen, Bev Nieuwe Lidmaten. Hoofdplaat: 10 u Ds. Pliester. St. Kruis: 9 30 u. Ds. Van Royen. Bevestiging nieuwe lidmaten. Nieuwvliet: 10.45 u. Ds. Derksen. Bev. Nieuwe Lidmaten. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. Bevestiging van lidmaten. Col lecte Zuiderzeefonds. Retrancheanent: 10 u. Ds. Bar- nouw. Bevestiging van lid maten. Schoondijke: 10.30 u. Ds. Scho penhauer. Bevestiging van lid maten. Sluis: 9.30 Ds. Schrale. 1 St. Anna ter Muiden: 11 u Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van Yperen. Ijzend ij ke10 u. Ds. Doorn, Openbare belijdenis des geloofs. Zuidzande: 10 u. Ds. Ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10 u Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk. Terneuzen: 10 u. en 3 u. Ds. Boeij- inga, van Haarlem. Zaamslag: 9.30 u. Ds. Kok, 5.30 u. Ds. A. M. Boeyinga, van Haarlem. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 DK.O.) Terneuzen: 10 u. en 3 u. Cand. v. d. Hoek, van Zuidhorn. Kerk. OE een wonder en kom af van het kruis. Zoo roepen de vijanden. En ze verstaan niet dat het grootste wonder is, dat Jezus niet afkomt van het kruis, dat Hij niet twaalf legioen Enge len oproept om deze goddelooze weceld te verpletteren, maar dat Hij blijft waar Hij is, in jammer en ellende, in helsche vijandschap en haat. Het blijkt, tot ons aller heil, dat de liefde van Jezus sterker is dan alle haat dezer wereld. Bij het kruis aanschouwen wij een wonder. Het is het Wonder van de Almacht van Jezus. Zitting van Vrijdag 28 Maart '47. „Een dame". Maria Elisabeth UllrichHarms, 38 jaar, zonder beroep te Terneu zen, thans geïnterneerd, stond te recht terzake dat zij in -het jaar 1942 aan de Oidnungspolizei heeft medegedeeld, dat zekere Maria Michielsen haar beleedigd had en voorts, dat zij zich op buitenge woon ergerlijke en beleedigende wijze ten aanzien van H.M. de Koningin uitliet. Een tweetal getuigen kwamen de juistheid dcc feiten bevestigen, waarna ook besch. deze grooten- deels toegaf. Bij haar verhoor bleek, dat deze „dame", die zelf met een Mof gehuwd was, tijdens de afwezigheid van haar echt vriend, de in Terneuzen gelegerde Edelgermanen soms met 10 tege lijk bij zich aan huis ontving! Zij geeft toe, zich met Duit- schors te hebben afgegeven, waar door haar kinderen tenslotte wer- In een vorig stukje hebben wy iets verteld over den strijd, die tijdens don Belgischen opstand in West-Zeeuwsch-Vlaandeern heeft gewoed. Werd een vorige maal iets over de verrichtingen van de Landmacht geschreven, ditmaal zullen wij U iets vertellen over wat onze Marine hier toen heeft beleefd. Vroeg in den morgen van den 5en Augustus 1831 voeren twee kanonneerbooten, die reeds enkele dagen op het Zwin kruisten, het Toen >ze de penibele positie van de booten zagen, renden ze zoo vlug als hun beenen hen maar wilden dragen naar de schepen toe. Hun verschijnen gaf onze Jantjes moed. De Belgen, die nu in de minderheid kwamen, moes ten terugtrekken en de schepen met rust laten. Voor de eene kanonneerboot was de hulp ech ter te laat gekomen, deze moest in zinkenden toestand worden achtergelaten. Het geschut werd vernageld, maar een poging om de boot op te blazen mislukte O-i- Uc 'LHJU L vvy muuvn Dievergat binnen De eene boot omdat ;het buskruit reeds te nat werd ge eommandeerd door den geworden en niet meer. wilde tt Tt/T1 /^.r*rrV».Ofrvi P.PT1 tP.TI- _i 1 ill. Chr. Geref. Zaamslag: 9.30 cn 2.30 u. Ds. J. O. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Axel: 10 u., 2.30 en 6 u. Student J. Hagestein, van Vlaardingen. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. De heer De Wit, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u. Ds. A. de Reu ver, 2 u. Ds. A. de Reuver, Voorb. H. Avondmaal, 6 u. Ds. A. de Reuver. Roomsch-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. ll.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen; 10 en 19.30 u. Leiders: Kdt. J. Heijnsdijk en Kdt. C. Nieuwland. Heer van Maldeghem een Gen tenaar van geboorte, maar trouw gebleven aan zijn eed aan Koning Willem I de andere door den heer Bouricius. Beide booten be gonnen met kracht vijandelijke verschansingen te beschieten. In/ de bevelvoering scheen echter iets niet te kloppen, want hoewel het getij verltep en de booten gevaar begonnen te loopen aan -den grond te raken, kwam er geen bevel tot terugvaren. Trauw aan hün -opdracht'bleven ee dus doorschieten, in de volle overtui ging, dat het zoo moest Wel berichtten de jbeide commandan ten aan den reeds vroeger ge noemden Kolonel Ledel, dat ze, als ze straks droog kwamen zitten, in groot gevaar zouden komen en dus de dekking langs de kust noodig hadden. Met het vallen van het water kwamen de beide booten inderdaad droog te zitten. De Belgen, die dit hadden voorzien, hadden intussc-hen ma teriaal en menschen aangevoerd en begonnen de schepen fel te llPfltfvlf pri In Sluis en Oostburg hoorde men het geschut dreunen en sol daten en burgers begrepen maat niet, waarom de beide booten in de steek werden^ gelaten. De Kolonel echter, die overigens zijn handen overal vol had om de aanvallende Belgen te weerstaan, vond, dat de beide booten zich zonder zijn bevel en onnoodig in het gevaar -hadden begeVen en nu maar moesten zien hoe ze zichzelf redden. Pas toen een renbode uit Sluis hem na drukkelijk om hulp kiwam vra gen, werd aan een compagnie landelijke schutters hevel gege ven naar het Zwin op te trekken. Intusschen hadden de booten het kwaad te verantwoorden. Die van Bouricius was reeds door een granaat doorboord en meer dan de helft der manschappen Was gewond. De Belgen durfden de boot echter niet te beklimmen, ze vreesden voor een gezamen lijke luchtreis en aan de vlag strijken dachten onze matrozen niet. Een schipper uit Sluis, die als loods aan boord was, bleef kalm de gewonden helpen en hij- Toen de nood het hoogst was, kwamen de schutters opdagen. ontploffen. Zoo goed mogelijk heeft men tenslotte de boot maar verbrand. Een vrachtrijder uit Oostburg, Marinesse, had zich hij deze ge vechten zoo dapper gedragen, dat hij op voordracht van zijn Kapi tein de Willemsorde heeft ver kregen. Landingsgpsteld neerdo niet. function- De bemanning van een Ameri kaansche bommenwerper, het grootste type ter wereld, name lijk een zès-motorige B-36 met 'n actie-radius van twaalfduizend kilometer, heeft benauwde oogen blikken doorgemaakt en het pu bliek op den grond niet minder, toen het landingsgestel van de machine tijdens een proefvlucht hoven Fort Worth niet meer be- dienbaar bleek. Twaalf van de veertien leden der bemanning verlieten per para chute het .vliegtuig, in de mee ning dat 'n noodlanding gemaakt zou moeten worden Het toestel bleef nog rondcirkelen om ben zine op te gebruiken alvorens po gingen tot een noodlanding te gaan doen. Op het laatste oogen- folik slaagde men er echter in het landingstoestel weer in orde te krijgen, zoodat de machine toch op normale wijze en behou den te land kon komen. Volgens den Washingtonschen correspondent van het Londen- sche conservatieve blad „Daily Telegraph", zal de Amerikaan sche Minister van Buitenlandsche Zaken, Marshall, misschien uit Moskou vertrekken, ontevreden door de geringe vorderingen bij de besprekingen der Ministers. De correspondent haalt hierbij officieele kringen aan. Men kan als zeker aannemen, dat Marshall niet bereid is om, zooals Byrnes, voor een onbepaalden tijd van zijn departement weg te blijven. Als hij tot de conclusie komt, dat de besprekingen in het huidige trage tempo voort zullen gaan, zal hij Moskou verlaten, aldus de correspondent. den ontnomen en zij- zelf lichame lijk de dupe werd. De Majesteitsschennis kan be schuldigde zich niet meer herin- neien ea verder verklaart zij erg driftig te zijn. De Proc. Fiscaal achtte de fei ten bewezen en meende, dat deze besch., die haar buurtgenooten terrorlseecde een ernstige straf verdiende. Mr. Verspijck eischte een gevangenisstraf voor den tijd van 4 jaar, met aftrek van het voorarrest, Mr. Tichelman, die dit „lieverd je" verdedigde, achtte eveneens de tenlaste gelegde feiten bewe zen en beschouwde zijn cliënte als een gedegenereerde vrouw met 'n animaal driftleven. Pleiter ver zocht tenslotte een „opvoedende" straf. Landwachter. Karei Lodewijk. Heije, 43 jaar, landbouwer te Graauw, thans ge- interneerd, werd er van beschul digd als landwachter patrouilles to hebben geloopen, in of nabij Graauw, Hulst en Diepenveen en voorts in het tijdvak October 1944—Maart 1945 de spoorlijn DiepenveenDeventer en Wyhe- Olst te hebben bewaakt. Besch. gaf t e feiten toe, waar na de Proc. Fiscaal,die dezen be schuldigde volkomen fout achtte, .een gevangenisstraf voor den tijd van 8 jaar voederde. Mr. Van Son, de verdediger, was de meening toegedaan dat het bewijs in deze zaak geleverd was. Pleiter bracht echter verschillende verzachtende omstandigheden naar voren, en wees. op de moei lijkheden in het gezin van be schuldigde. Mr. Van Son vroeg tenslotte uiterste clementie. De Proc. Fiscaal vond in het pleidooi van den verdediger aan leiding tot het terugbrengen van zijn eisch tot een gevangenisstraf voor den tijd van .jaar. Een fraaie brief! Tenslote stond nog terecht de 47-jarige landbouwer Pieter Dees te Zaamslag, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg. Hem werd ten last gelegd, dat hij in Januari 1944 aan den N .S.B.-iburgemeester van Axel een brief heeft gezonden, waarin hij naar aanleiding van het feit. dat een organisatie klaar stond om voor uitzending naar Duitsch- land goedgekeurde jongens te doen onderduiken, ingrijpen door dezen burgemeester verzocht. Besch. achtte 't in dien brief o.m. noodzakelijk, dat hiertegen eens grondig werd opgetreden en ver trouwde erop, dat de Axelsche burgemeester maatregelen zou nemen daarbij zinspelende op diens „gezonde N S.B.-gédachte en dat deke eens eenige kop stukken van vroegere besturen zou doen oppakken. In dit ver band noemde hij een aantal land- boitwerszons met name als de .hoofdopstokers" Daar deze zaak reeds eerder werd uitgesteld, bepaalde de Pre sident van het Hof, Mr. Bloe- mers, dat m<£ het oog op de ver anderde samenstelling van het Hof het onderzoek opnieuw zou plaats hebiben. Als getuige-deskundige werd -' ehoord de Terneuzensche arts Dr.» A. C. van Breda Vriesman, huisarts van besch., die dezen een zeer impulsief ego-centriscn man met psychopatischen inslag noemde, ln den tijd dat besch. den brief scbreef, ondervond deze moeilijkheden, is toen over stag gegaan en heeft op deze wijze een oplossing gezocht. Deskun dige meende overigens, dat de thans opgedane ervaring een preventieve werking kan hebben, waardoor in de toekomst wellicht verdere impulsieve daden zullen voorkomen worden. Dees, ondervraagd, verklaart, hierna, dat hij door moeilijkheden met zijn buren er toe kwam den brief te schrijven. Verder weet hij thans niet meer hoe hij des tijds gedacht heeft en kg,n zich verder weinig meer herinneren. Wanneer hij het wil doen voor komen alsof hy zich niet bewust was, dat Smallegange, de burge meester van Axel, N S.B.-er was, dit den Pres.dent wel een beetje te bont en Mr. Bloemers wijst er dan ook op, dat beschul digde niet alles op psychische stoornissen kan gooien. Overigens is ue ^.-resident de neening toegedaan, dat Dees hee- iemaal niet afkeerig was- van maatiegelen van nac. soc. zyue op landoouwgebied, getuige diens brief aan Van Gorsel, terwijl de onderteekening van den brie. aan Smallegange met: „Hou zee, met de beste wensehen voor 1944 en een overwinning op het kapi taal van Amerika en het Bolsje wisme" wijst op nat. soc. gezind- he.ü van besca. De Proc -Lscaal, Mr. Verspyck, achtte de feiten bewezen ea wees er op, welke buitengewoon ern stige gevolgen dezte. „vieze brief, geschi even tijdens een periode dat het den Duitschers niet naar den vleaze ging, voor de daarm genoemden had kunnen hebben. De Proc.-fiscaal verklaarde, een groot deel van het rapport en de verklaring van den deskun- dge niet te begrijpen. Hij kon zien nog eenigszins indenken, dat Dees een persoonlijke zaak wilde vereffenen en daarom den brief schreef, doch waarom daarbij nog 13 andere personen aan ge varen moesten worden blootge steld, is spr. een raadsel. Ml*- Verspyck noemde Dees po litiek ook niet heelemaal zuiver en meende, dat er wel degelijk iets in zat om ook de organisatie uit den weg te ruimen Rekening houdende met alle omstandigheden eischte de Proc.- fiscaal, thans een gevangenis straf voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden met aftrek preventief. De verdediger, Mr. Tichelman,» meende dat zonder een mishan deling, die destijds plaats vond en voor welker gevolgen Dees bear.gst werd, deze zaak nooit gebeurd zou zijn. Pleiter be sprak uitvoerig de psychiatrische zijde van de zaak en kwam tot de conclusie, dat zijn cliënt in hocge mate verminderd toereke ningsvatbaar was toen hij den brief schreef. Verder zouden de daarin genoemde personen geen „illegalen" zijn geweest, doch voor Duitschland afgekeurden Mr. Tichelman vroeg tenslotte een voorwaardelijke straf, mede met het oog op de preventieve werking daarvan, suibisidair een straf gelijk aan den tijd ln voor- loopige bewaring doorgebracht. - Het Hof bepaalde de uitspraak in alle zaken op 11 April a.s. Overige zaken. Verder werden nog behandeld de volgende zaken: Willem Comelis Hamelink, 59 jaar, te Hansweert, geb. te Ter neuzen, thans geïnterneerd, be- schulüligd van dienstneming bij Wachtdienst „Niedersacksen" en aanbrengen bij den N.S.B.-direc- teur van het Arbeidsbureau te Middelburg van een te Graauw ondergedoken persoon. Eisch 5 jaar met aftrek. Mr. Tichelman meende idat dit een Tribunaalszaak was (waarroede zoowel de President als de Pre. Fiscaal het niet bijzonder eens bleken te zijn). Job Renger Viergever, 31 jaar, winkelier te Hulst, thans geïnter neerd, besch. van dienstneming Waffen S.S. Eisch 6 jaar met af trek. Mr. Terwoert vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Albert Fieret, 25 jaar, vischhan- delaar te Terneuzen, thans geïn terneerd, beschuldigd van dienst neming Waffen S.S. Eisch 6 jaar met aftrek, door te brengen in 'n R. W. I. Mr. Kurtz verzocht een milde beoordeeling. Woensdag was de eerste zaak die tegen den veehandelaar C. van Duijsse uit Hulst, die symp lid en waarn. groepsleider der N.S.B., buurtschapshoold van den N.V.D buurtboerenleider van den landstand en lid van het Econ. Front is geweest. Hij stond zijn vergaderzaal af voor de N.S.B was waarn. burgemeester van Hulst en burgemeester van Clinge. Mr. Van Son, de verdediger, vend aan het eind van zijn plei dooi aanleiding om te vragen besch. drect in vrijheid te stellen, waaraan het tribunaal voldeed Opgemerkt zij, dat v. D. door het tribunaal te Terneuzen was ver oordeeld tot interneering tot April 1948*. (Z. Dgbl.) De A.N.W.B. heeft zich thans o.m. tot den Inspecteur-Generaal van het Verkeer gewend met het verzoek hieraan paal en perk te willen stellen. In dit verband heeft de Haag- sche Tramweg Maatschappij reeds toegezegd alle halteplaat sen van de autobuslijnen te zullen verzetten tct op minstens 10 m van een kruispunt.^ De officier van justitie by de rechtbank te 's-Hertcgenbosc'n laakte Donderdag in een scherp requisitoir de hebzucht van een echtpaar uit St. Michelsgestel, die tijdens de Duitsche bezetting goe deren in bewaring namen van enkele Joodsche families. Deze goederen bestonden uit kleeding- stukken, Smyrna's, gouden en zilveren voorwerpen. Het echt paar kon echter de verleiding niet weerstaan zich al deze goe deren toe te ei»genen. De officier eischte tegen den echtgenoot één jaar gevangenisstraf waarvan 6 maanden voorwaardelijk en tegen de vrouw een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden De A.N.W.B. deelt ons het volgende mede: Ben veelvoorkomend euvel op verkeersgebied in ons land vormt het feit, dat de halteplaatsen van vele autobusdiensten gelegen zyn op de hoeken van straten en wegen. Tijdens het oponthoud aan de halten benemen de bussen het overige verkeer op zeer hinder lijke wijze het uitzicht. Het ïtaliaansche blad „Avanti" schrijft naar aanleiding van het verdwijnen van het geheime ar- chiei van Mussolini het volgende: „De geheele wereld weet thans, dat er zich in het archief docu menten bevonden, waarin Win ston Ohurchi'll bijzonder veel be lang stelde De leider der Brit- sche conservatieven heeft de moeite genomen een extra vacan- tie aan het Como-meer door te brengen in den zomer van 1945. De documenten in kwest'e zijn ongetwijfeld in dien tijd verdwe nen. Deze vreemde gebeurtenis wordt zoozeer besproken, dat Churchill zelf er eigenlyk van op de hoogte moest zyn. Maakt hjj zich geen zongen over het feit, dat de Britsche conservatieven en hijzelf ervan worden verdacht het vertrouwen van Mussolini te heb ben genoten? Churchill behoor de zich de moeite te getroosten thans een verklaring terzake te doen. Wy hooren zoo dikwijls sensationeele voorspellingen be treffende toekomstige oorlcgen van zijn lippen, waarom zou h(j dan niet eens de oorzaken ver klaren van den plaatsten wereld oorlog die sommigen klaarblijke lijk geen bevrediging geschonken heeft?" Donderdagmiddag om half één kwam het Engelsche s.s. Per- regfane, dat op weg was van Hamburg naar Emden ongfeveer 5 mijl van de Huibertgatboei in aanraking met een mijn, tenge volge waarvan; een man gedood werd. Het beschadigde schip werd door een Duitsche sleepboot naar Hamburg teruggesleept. Uitspraken van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage Kamer voor Zeeland te Middel burg, van 28 Maart 1947. Augustus van Gassen, geb. te Hontenisse 12 Mei 1918, zonder beroep, wonende te Hontenisse, thans verblijvende in het kamp te Sluis, tot 10 jaar met aftrek sedert 3 Mei 1946. Verlof tot instellen beroep in cassatie verleend. Marinus Stouthamer, geb. te Axel 27 September 1916, chauf feur, wonende te Axel, thans ver blijvende in het kamp te Ril- land-Bath, tot 8 jaar met aftrek sedert 2 Mei 1945, met ontzetting rechten voor het leven. Verjof tot instellen beroep in cassatie verleend. Adriaan Bernardus van Kolk geb. te Terneuzen 15 Juni 1917 vischhandelaar, wonende te Ter neuzen, tot 7 jaair met aftrek sedert 8 Mei 1945, met ontzet ting rechten voor het leven straf te ondergaan in een Rijks werkinrichting. Verlof tot instellen beroep in cassatie verleend. De gemeenteraad had tot taak in de avondvergadering van Don derdag j.l. een agenda af te wer ken van niet minder dan 23 punten. De lengte van de agenda was echter niet evenredig met het belang der hierop voorkomen de onderwerpen- zoodat de be handeling een vlot verloop had Tot aller genoegen was ook de heer De Waal (K. V. P.) weer aanwezig na zijn Oostenrijksche reis. Hij werd door den Voorzit ter beëedigd. Allereerst werd nu overgegaan tot het (benoemen in vasten dienst der gemeente van de arbeidscon tractanten A. C. Geensen, Chr. Ollebek en J. Willemsen. Tot vertegenwoordiger der ge meente in het bestuur der Wo- ningbouwvereeniging „Werkmans- belang" in de vacature C. A. Verlinde werd door den raad aangewezen de heer H. Verhage (P. v. d. V.). Tot directeur Van het woning bedrijf der gemeente (vacature B. I. Zonnevijlle) werd benoemd de heer A. J. Dees. Na vrij uitvoerige discussie werd besloten te Sluiskil locali- teiten aan te wijzen tot het vol trekken van huwelijken aldaar. Tot ambtenaren van den Bur gerlijken Stand belast met het voltrekken van huwelijken wer den benoemd de heeren J. C. van Doeselaar en W. H. Blok Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen een verorde ning tot regeling der bestrijding van wandgedierte in woningen, terwijl op dezelfde wijze werd vastgesteld een verordening op het gemeentelijk grondbedrijf. Tot schatters van gemeentegrond werden door den raad benoemd de heeren J. van Hoeve, M. P. Harte en J. L. Mullër. Na korte discussie besloot de raad tot verkoop van perceelen grond voor den bouw van Oosten rijksche woningen. Bij de rondvraag vroeg de heer Colsen (Vrij tt.K.) het woord voor een persoonlijk feit. In de afdeelingsvergadering was door hem naar aanleiding van een motor voor de politie terloops een opmerking gemaakt over ambte naren van de belasting te Sluis kil die misbruik zouden kunnen maken van hun ryksauto of -motor. Later had hij hierover met den Inspecteur, den heer Zuur, toen hy toevallig bij hem was, een onderhoud gehad waarhij de heer Zuur hem zeer hardhandig zou hebben aangepakt. Zooiets was den heer Colsen in zijn 25-jarige loopbaan als raadslid nog nooit overkomen. Eerst later was hem gebleken, dat de heer Van Alphen (K. V. P.) als een kleine buiten het gesprek van den heer Zuur met den heer Colsen te houden. Verder betoogde de heer Van Alphen, dat hij zou kunnen aan voeren niet gezegd te hebben den heer Colsen wel klein te zullen krygen, doch hij achtte dit een particuliere aangelegenheid. Ten slotte zeide hij, dat, als dit be schouwd werd als het verraden van een geheim, hij inderdaad als raadslid zou bedanken. De Voorzitter achtte het spre ken met anderen over het be handelde op een afdeelingsverga dering ongewenacht, doch meen de dat de zaak te ver werd door gevoerd. Hij meende dat éen en ander meer gezocht moest wor den in een gebrek aan politieke ervaring van den heei* 'Van Al phen. Verdere discussie over dit punt achtte de Voorzitter onge- wenscht. De heer Hentry (P. v; d. A.) wees er op, dat de 5de Mei weer nadert en hiermede de Nationale feestdag. Wederom zal een stille omgang gehouden worden ter herdenking van onze beste ge meentenaren die hun leven voor ons land hebiben gegeven.. En zeker zal dan ook de vraag wor den gesteld waarom het op te richten monument aan de West- sluis neg niet klaar is. Spr. had gelezen dat er nu een eenheids monument zou komen en, hoewel gtefk voor eenheid zijnde, ging dit hem veel te ver, Het geld, dat door onze gemeentenaren bij een is gebracht, kon z,i, worden besteed zooals we dat zelf willen. Laten wij, aldus de heer Henry, een monument bouwen volgens onze eigen inzichten. Ik wil dan wel eens zien of het rijk dit dan zal laten afbreken! De Voorzitter deelde mede, dat alle ingezonden ontweipen waren afgekeurd. Ook hij meende dat dit langzamerhand een onver kwikkelijke geschiedenis werd en dat het niet noodig was ons als onmondige kinderen te laten be- HlEndelen. Besloten werd even af te wachten wat nu precies de motieven voor de afwijzing zjjn. Na enkele opmerkingen van den heer Van Strien (A.-R.) en een verzoek van den heer Filius (P. v. d. A.) in de toekomst weer avondvergaderingen te houden, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Een woordvoerder van het Fransche Ministerie van Buiten landsche Zaken heeft verklaard, dat er te Moskou bij de ontmoe ting tusschen Bidault en Stalin geen geheime Fransoh-Sovjet- i den gemeenteraad", aldus de heer Russische onderhandelingen zijn Colsen, heeft de heer Van Alphen NIEUWE RANTSOEN BONNEN VOOR TEXTIEL, Het centraal distributiekantoor deelt ons mede, dat met ingang van 1 April a.s. nieuwe rantsoen bonnen voor textiel in gebruik zul- jongen op school zijn vinger had j len worden genomen, welke geken- opgestoken en had gezegd: „Ik merkt zijn door de aanduiding weet wat!" Volgens den heer I „C 82". De oude bonnen, gemerkt Colsen kwam dat niet te pas. ,,Toen ik candidaat was voor voorgesteld. De sprak hierbij het bericht tegen, dat de vice-Premier en waarne mend Minister van Buitenland sche Zaken* Teitgen, had ver klaard, dat Stalin, aan Bidault had voorgesteld eikaars politiek ten opzichte van Duitschland te steunen. „Ik verzeker u, dat er geen geheime onderhandelingen door de Sovjet-Unie aan Frank rijk ofi omgekeerd zijn voorge steld". woordvoerder gezegd: „We zullen hem wel klein krijgen." Nu zeg ik, dat de heer Van Alphen uit den raad dient te verdwijnen of wel hij dient in het openbaar zijn excuses aan te bieden." De heer Van Alphen zelde, dat bedoelde kwestie toevallig in een gesprek over deze materie met den heer Zuur ter sprake was gekomen. Het is zeker niet be doeld als verraad van een ge heim. Hij wenschte zich verder „B 82", blijven voorloopig geldig. RESTANT APPELMOES ZONDER BON. Na de aflevering op de destijds aangewezen bonnen voor appel moes 57-2B, 57-2C, 58-2D en 58- 2E reserve is beëindigd, zal men de nog bij den handel aanwezige geringe voorraden appelmoes zonder bon kunnen koopen. De prijzen, waartegen de appelmoes ten hoogste mag worden verkocht zijn in blik per liter ongeschild 0,88, geschild 0,94, irf glas per liter 1,16, per halve liter 0,78.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2