Onderteekening van Linggadjati Twee „Nederlandsche" S.S.-ers DE STABILISEERING De a. s. opheffing van het Britsche visum 7h mkdt t&fyds ZATERDAG 29 MAART 1947. met vreugde begroet door Washington A. F. I. contra Nederl. scheepvaart in de V. S. in Woelige demonstraties in Dusseldorf Voorstel van Van Kleffens aangenomen voor het Central Criminal Court te Londen PresEdent Truman's bevoegdheden betreffende distributie Het vermiste Dakota- vtiegtuig H. M. de Koningin ontvangt Albany delegatie van den Hongaarschen levensstandaard Martin Bormann Frankeering bij A j WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Plaatselijke regenbuien. Iets toenemende wind voorn, uit O. richtingen. Zw. bew. met opikl. Plaat selijk regen of regenbuien. Weinig veran. van temp. Onder Redactioneele leiding van P. L. D. J. van Oeveren. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuren. Tel- 2510 - Na 6 uur 2073. Poofdegentschap voor 7est ieeuwsch-Vlaanderen tVillemsweg 83. Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 10 et; minimum per advertentie 1,5® Inzendingen advertentie tot des namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; leder* regel meer 12 ct. Ver melding Brieven onder nr. of Adres Bureau van dit Blad 10 ct. extra. ZON EN MAAN. Verschijnt dagelijks 3de Jaargang No* 466. Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 1947 Zon Maan Mrt. Opk. r»nd. Opk. Ond 20 5.42 18.28 10.25 3.11 31 5 40 18.30 11.43 3.59 April 5.14 1 6.18 19.12 13.46 2 6.15 19 14 15.10 5.40 3 6.13 19.15 16.32 6.— 4 6.11 19.17 17 53 6.16 5 6.08 19.19 19.11 6.30 INDONESIË. Het Amerikaansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft het nieuws van de onderteekening van Linggadjati ,,met bevredi ging" ontvangen, zoo heeft een woordvoerder van het State De partment Donderdag verklaard. Sr werd aan toegevoegd: „Wij zullen met groote belangstelling de verwezenlijking van de voor- waanden van het accoord gade slaan." Op Aziatische conferentie terugtrekking der Nederl. troepen bepleit. - Naar leden van de Indonesische delegatie op de Aziatische con ferentie Vrijdag in een verkla ring mededeelden, beteekent de onderteekening van de Neder- lanidsch-Indonesische overeen komst, dat de Nederlandsche strijdkrachten in Indonesië in geen enkel opzicht meer een taak te vervullen hebben en onverwijld moeten worden teruggetrokken. Volgens Indonesische kringen wordt Soetan Sjahrir ingevolge een nieuwe ui'tnoodiiging van Pandit Nehroe binnenkort in Nieuw Delhi verwacht. Gelukwenschen van Lord Killearn. Vrijdag heelt Lord Killearn, de Britsche speciale commissstfiS voor Zuidoost-Aizië, plu-iwen- schen dper. toekomen aaniDr. Van Mooa en lr. Soekarno naar aan leiding van de onderteekening der Nederl andsch-Indonesische over eenkomst. „Moge deae constructieve po ging een (belangrijke bijdrage vormen tot vrede en welvaart", aldus Lord KiUéarn tot Dr. Van Mook. „Het succesvolle resultaat dei- onderhandelingen is 'n goed voor teeken voor de tekomst". Zich tot Soekarno richtend met „Excellentie", schrijft Lord Kil learn': „Moge de nieuwe verant woordelijkheid en de nieuwe po litieke status, voortvloeiend uit de overeenkomst, een bron van kracht en geluk vormen voor de deelhebbenden aan deze overeen komst en tevens voor hun vrien den naburen. Bekende intemeeringskamp Boven-Digoel opgeheven. Officieel is medegedeeld, dat btj besluit van 22 Maart 1947, de maatregel is opgeheiven, waarbij, de hoofdplaats van de onder- afdeeling Boven-Digoel als ver plichte verblijfplaats wordt aan gewezen. Dit beteekent de op heffing van het interneerings kamp Boven-Digoel. Het was duidelijk, dat bij de groeiende nieuwe verhoudingen de wensche- lflkheid van de liquidatie van het kamp steeds dringender werd. De practische beteekenis van deze liquidaeie is niet meer dan een bezegeling van een in de laatste jaren gegroeide situatie.Het kamp was reeds enkele jaren in liquidatie is niet meer dan een slechts 24 communisten van Java en Sumatra. In de oorlogsjaren zijn reeds 237 geflnterneerden losgelaten. Er bestaat thans ook geen aan leiding meer om de 24 communis ten vast te houden. ,,Met de op heffing van het kamp is weer een stuk van het koloniale verleden verdwenen", zoo besluit de offi cieele mededeeling. Australië en sische markt. de Indone- van Sumatra, welke gewoonlijk naar buitenlandsche markten werd verscheept, werd in 1946 naar Malakka gezonden. Eerste aanwijzing voor vindplaats Dakota? Het eerste teeken, dat wellicht een aanwijzing kan zijn voor de vindplaats van de in Noord- Australië verongelukte Dakota is een bericht, dat Vrijdag van eer klein veestation, minder dan Fnr km van Cloncurrv in N W. Queensland te Brisbane is ont vangen. Volgens dit bericht heeft een groot vliegtuig te omstreek- negen uur in den avond van 25 Maart boven een boerderij gecir keld. Juist in dit gebied wonden thans door de Nederlandsche en Australische vliegtuigen dan ook nasporingen gedaan. Stormach tig weer en slecht zicht bemoei lijken de activiteit nog steeds. Vrijdag scheef het blad „Tele graph" o.m. het volgende: „Nu tusschen de Nederlandsche en de Indonesische reputolikein- sche regeering overeenstemming is bereiikt, moet Australië direct een handelsvertegenwoordiger in Indonesië aanwijzen. In Indië zijn groote handels mogelijkheden, welke voor den oorloge werden verwaarloosd en die daarna door de boycot van de havenarbeiders op Nederlandsche schepen in de waagschaal werden Er ligt een blijvende markt voor alle soorten fabrieksgoede- ren. Een controle, welke tijdens den oorlog door de Nederlandsche autoriteiten werd uitgevoerd, toonde aan, dat Australië het meeste van deze verlangde goe deren tegen concurreerende prij zen kon, leveren. Wij moeten echter snel hande len. Andere landen, vooral Ame rika, hebben sinds het einde van den oorlog het oog op deze markt gevestigd gehad en op den drem pel staan wachten tot de politieke atmosfeer gezuiverd was." De Amerikaansche rublier- import. uit Nederl.-Indië. In 1946 importeerde Amerika 33.961 ton rubber uit Neder- landsch-Indië, hetgeen 9 van den totalen Amerikaanschen rubberimport is aldus werd mede gedeeld door het Amerikaansche departement van handel. Dit percentage blijft ver bene den het voor-oorlagsche percen tage, hetgeen geweten moet worden aan de onzekere omstan digheden in Ned.-Indië. Ruibber In aansluiting van bovenstaand HO]\JfjER IN IQUI'l £ïC_HILiAND bericht verneemt het A.N.P. van bevoegde Nederlandsche zijde, dat uiteraard niet bekend is, welke verzekering het State Department aan. de A F.L. zal verstrekken. Zooals gebleken is uit de ver- Britsche militaire auto's wer- klari-.T van de'n'Lt.-Gouverneur- j den omvergegooid en met steenen Generaal van j.l. Zaterdag, is de bekogeld tijdens honger-demen- De New York Times van Woensdag bericht, dat de bij de A. F. L. (American Federation of Labour) aangesloten vakgroep van kapiteins, stuurlieden en loodsen Woensdag besloten heeft de .kocptvaardij-afdeeling van de A. F. L. te verzoeken een boycot van alle Nederlandsche scheep vaart in de Vereenigde Staten uit te vaardigen Kapitein Wil Ham C. Ash, secretaris en leider van. de vakgroep, heeft medege deeld, dat hij dit verzoek Maan dag a.s. op de bijeenkomst van de koopvaardij-afdeeling te Chi cago zal indienen tenzij het Ame rikaansche minist- rie van Buiten landsche Zaken hem ervan in kennis zou stellen, dat „aan de officieren en bemanning van de nomen, waren gericht tegen da .Martin Behrman" volledig her--j lading van de „Martin Behrman" bemanning van de „Martin Behr man" geheel correct behandeld. Zulks wordt erkend door Ameri kaansche zeelieden Van andere schepen, die te Batavia het ver loop der gebeurtenissen nauwkeu rig hebben kunnen volgen. Be doelde zeelieden heblben tot hun vakorganisaties het verzoek ge richt een nauwkeurig onderzoek in. te stellen en niet af te gaan op tendentieuze beweringen van de belanghebbende partij. De maatregelen, die de Ned.- Indische autoriteiten hebben ge stel in hun rechten is beloofd". en niet tegen de bemanning. De economische en sociale raad der V. N. heeft Donderdag een voorstel van den Nederland3Chen afgevaardigde-, Van Kleffens. aan- 1 vaard. Volgens dit voorstel zal j de economische commissie voor Europa ock de economische pro blemen behandelen van landen, die geen lid zijn van de V. N„ maar wier problemen leden der V. N. aangaan. Van Kleffens wees hierbij op West-Duitschland, welks problemen van invloed zijn op Nederland. België en het Vër- eenigd Koninkrijk. Hij wees voorts op „het bijzonder belang •van de Duitsche economie als geheel". In het Central Criminal Court tegen zijn vaderland gevochten te Londen zijn bijzonderheden verstrekt over een complot, dat zcu zijn gesmeed tot hulpverlee ning aan krijgsgevangen-en, o.w. Nederlanders, die in het Duitsch-e leger gediend hebben De bedoe ling zou zijn geweest, genoemde personen naar Argentinië over te brengen. Het O. M. zeide, dat twee Nederlanders, voormalige leden van het Duitsche leger, Herman Meijer en H. Tiecken, die bij het Duitsche leger dienst na men, toen dit Nederland binnen viel, bij het complot betrokken waren. In Septemaber 1944 wer den zij door de Amerikanen ge vangen genomen. Begin Juni van het vorig jaar bevonden zij zich in het krijgsgevangenkamp te Kemptonpark (ten Oosten van 12 Juni 1946 ontsnap- ,Het Amerikaansche congres heeft Donderdag geen overeen stemming kunnen -bereiken ten aanzien van de verlenging van Londen). President Truman's bevoegdheden ten zij in Britsche legeruniform tijdens den oorlog betreffende de1 Te Guildford (Surrey) vonden binnenlandsohe en internationale zij onderdak en werden op ver- distributie van voedsel en ruwe schillende manieren geholpen. had antwoordde Meijer: „Ik heb, niet tegen de Nederlanders ge vochten. Ik was in een S.S.- divisie. Ei was nazi." Aanklager: „Als u naar Ne derland terugkeert, zult u als Verrader veroordeeld, en doodge schoten of opgehangen worden, is het niet? Meijer: „Dat moeten de Neder landsche autoriteiten uitmaken". Aanklager: „Denkt u, dat u hierna naar Nederland zult wor den teruggezonden?" Meijer: „Ja." De burgemeester Van Meerssen de heer J. H. Visschers, ontving Woensdagavond telegrafisch op dracht van den Minister van Ma rine om de ouders van den 21- jarigen sergeant-vlieger bij den Marine-Luchtvaartdienst in In dië, M J. Ronden te vMeerssen voor te bereiden op de ernstige mogelijkheid, dat hun zoon, die deel uitmaakte van de -beman ning van het vermiste Dakota- vliegtulg in Australië, om het loven is gekomen. Deze Ronden behoorde tot de eerste acht jon gelui uit Maastricht, die onmid dellijk na de bevrijding van het Zuiden des lands via Eindhoven naar Engeland zijn gegaan als vrijwilligers, om daar een mili taire' opleiding te krijgen. Ronden was een van hen, die uit handen van Prins Bernhard Indertijd de z.g. „Wingsonderscheiding" ont ving. Vorig jaar was hjj te Soe- rabaja bij den Marine-Luchtvaart dienst gestationneerd en op de noodlottige vlucht van Australië naar Indië bracht hjj een van de vier toestellen, die voor Indië bestemd waren, naar Indië. Donderdag was de laatste dag van het vierdaags bezoek aan Njjmegen van de Amerikaansche delegatie uit Albany, de hoofd stad van den Staat New York. Hedenmiddag wordt de delegatie in de American Businessmens- elub een lunch aangeboden door het Nederland-Amerika Instituut en om vier uur vertrekt het ge zelschap per vliegtuig naar Ame rika. Vrijdagmorgen om 'half twaalf heeft H.M. de Koningin grondstoffen na 31 Maart a.s., den datum waarop deze bevoegd heden afloopen. De Senaat besloot de bevoegd heden zonder uitzondering tot 30 Juni van dit jaar te verlengen Het Huis van Afgevaardigden echter nam een wet aan, waarhij de controle wordt beperkt tot toewijzing voor grondstoffen of uitrusting voor den export, welke door de Ministers van Handel en Buitenlandsche Zaken worden be krachtigd, als noodzakelijk om gevolg te kunnen geven aan in ternationale overeenkomsten en verplichtingen en tot eenige mi neralen, zooals tin en antiminium. Daartegen zou de binnenlandsche controle op andere artikelen zoo als meststoffen, vetten en olieën opgeheven moeten worden als mede alle controle op den im port. Het Huis zal den senaat tijdens en Vrijdag te houden conferentie er toe trachten over te halen deze beperkingen te aanvaarden. Het congres heeft reeds stappen ge daan om te verzekeren, dat speciale wetten ter verlenging stratïes te Dusseldorf. Meer dan 100.000 mannen, vrouwen en kin deren hadden zich in een pack in het centrum van de stad verza meld. Zij droegen borden met opschriften als „geen voedsel, geen werk" en „laat onze kinde ren niet verhongeren". De plaatselijke vakverenigin gen hebben een algemeene sta king van een dag bevolen, die het vervoer en de fabrieken heeft stilgelegd. Sedert den vroegen morgen trokken lange rijen arbeiders, vrouwen en kinderen door de stra ten en tegen 11 uur nam de de monstratie nog steeds in omvang toe. De weinige Britsche militai ren, die zich op straat bevonden, werden met schimpscheuten be jegend. De toegangen tot het park waren geblokkeerd om Brit sche wagens het binnenrijden te beletten. Vakvereeniging doet appèl op geweten det wereld Fritz Stahl, ^voorzitter van d: vakvereenigingscommissie deelde de menigte door middel van lui- sprekers mede, -dat de vakvereeni- gingen niet zouden rusten alvo rens de „huidige catastrophe" zou zijn afgewend en het geweten van de wereld zou zijn wakker ge schud. Na de demonstratie heeft een delegatie van arbeiders den com mandant van de stad een resolu tie overhandigd, waarin wordt ge- eischt ter beschikking stelHng voor de algemeene consumptie van alle resteerende voedselvoor raden, daarbij inbegrepen aard appelen en groente. Verwijdering van alle onge schikte ambtenaren op het ge bied van de voedselvoorziening, die moeten werden vervangen door „werkelijke democratische strijdersi'; er moeten stappen worden genomen om voedsel uit andere gebieden naar Dusseldorf te brengen; door middel van agrarische hervormingen moet van het beschikbare land een zoo intensief mogelijk gebruik wor den gemaakt. Engelsche officieren gemolesteerd. In een stadswijk haalden*" woe dende demonstranten de inzitten den uit een auto van het Britsche militaire bestuur en reden daarop de auto in hèt water. Van ver schillende Britsche auto's werden de ruiten verbrijzeld. Een lid van de bestuurscommissie verklaarde: „Zij schijnen twist te zoeken en een kleinigheid kan tot geweld pleging op groote schaal aanlei- ling geven". Voce het eerst sedert het begin der demonstraties verscheen kort na 12 uur Britsche militaire poli tie in het centrum van de stad, terwijl in de buitenwijken een lichte pantserwagen is waargeno men. Ook te Kètiien onrustig. Vierduizend bij de voedselvoor ziening werkzame arbeiders te iKeulen hebben gedreigd het werk neer te leggen, als de brood- en vetrantsoenen niet worden ver hoogd, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst in Duitschland. De arbeiders hebben Donderdag een hongerdemonstratie gehouden. totdat zij te Worthing werden ge arresteerd. Van Juni tot Decem ber werden zij van de eene plaats naar de andere overgebracht. Evenais 5 andere beschuldig den, die voor het C.C.C. terecht stonden, hadden Meijer en Tiecken zich tijdens hun periode van voortvluchtigheid bediend van een plunderde woningen en een bijna de leden van de delegatie, waar van de heer* John Davis Hatch j van de contröle oip suiker, koper, aan het hoofd staat, op het Paleis j en rubber zullen worden aange- Soestdijk ontvangen. Van Dr. Alexander Brody, President (van den Bond van Hongaarsehe kooplieden. Geen enkele andere groote Europeesche stad werd zoo erg door een lange, hopelooze en tra gische belegering verwoest als Boedapest. De overwinnaars von den niet veel meer dan vernielde huizen, opgeblazen bruggen,ge sport wachtwoord: „Wij zijn gestuurd door den man, die van katten houdt". De openbare aanklager vroeg Meijer: „U bent toch nazi, een verrader van uw vaderland?" waarop Meijer antwoordde: „Dat to"t den dood toe gemartelde, halfverhongerde bevolking, welke reeds weken achtereen in kelders huisde. Dergelijke toestanden heerschten ook in de provincie steden. Toen de Hongaarsehe hoofdstad werd bevrijd, woedde moeten de Nederlandsche auto-de oorlog nog verder, maar de I nomen. Een woordvoerder van het Amerikaansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft me degedeeld, d^t foto's en een ge detailleerde beschrijving van Mar tin Bormann, Hitler's plaatsver vanger, die door het Neurenberg- eChe gerechtshof bij verstek ter dood werd veroordeeld, dooY het Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de Amerikaansche ambassades en consulaten worden gestuurd. Deze mededeeling volgt na vele onbevestigde berichten, dat Bormann zich in Europa zou bevinden. Betrouwbare kringen, die in nauw contact staan met Duitschers in Spanje, verklaarden Donderdag, dat nadere onderzoe kingen er op schijnen te wijzen, dat de berichten, dat Bormann. te Madrid is gezien onjuist zijn. Naar wij van de visa-afdeeling van de Britsche ambassade te 's-iGravenhage Vernemen, is uit Londen officieel bericht ontvan gen van de a.s. opheffing van het Britsche Visum voor Nederlan ders. Deze gaat in op 15 April a.s., maar er moet op worden gewezen, dat dit nog niet betee kent, dat een geheel vrij en onbe lemmerd reizen naar Engeland zal kunnén plaats hebben. Het zwaartepunt van' het verleenen van toestemming, Engeland te betreden, wordt in principe vanaf 15 April a.s. verlegd van de Britsche visa-afdeeling te Den Haag naar den immigratie-offi cier van de plaats van aankomst in Engeland, hetzij haven of vliegveld. Indien de immigratie officier van meening is, dat een bezoek aan Engeland niet is ge motiveerd, dan volgt onherroepe lijk terugzending. De Engelsche regeering verleent gaarne alle mogelijke medewerking voor het reizen naar Engeland, maar men zal zich er duidelijk rekenschap van dienen te geven, dat door de afschaffing van visa, Nederland sche onderdanen, die zich naar Engeland willen hegeven, niet worden ontheven van de Engel sche wetten en bepalingen Betref fende het binnenkomen, het ver blijf (tijdelijk of permanent) en het aanvaarden van een werk gelegenheid of het bekleeden van betrekkingen door buitenlanders in Engeland. Men moet bijvoor beeld in het bezit zijn van een vergunning van bet Engelsche Ministerie van den Arbeid, om in Enigeland een betrekking te aan vaarden. Men. zal er dus goed aan doen, bij het maken van een reis naar Engeland naast een geldig Nederlandsch paspoort een uitnoodiging mede te nemen van familieleden of vrienden in En geland, teneinde ten behoeve van den immigratie-officier te kun nen aantoonen, voor welk doel men naar Engeland gaat. Zaken- Heden zullen er goed aan doen, bewijsstukken van Engelsche re laties, welke men wenscht te be zoeken, bij zich te hebben. Wie langer dan twee maanden in En geland blijft, moet zich na deze periode hij de plaatselijke politie aanmelden, onder overlegging van twee pasfoto's. In dit geval dient men zich hiervan dus tijdig -e voorzien. Wie naar Engeland" wil gaan dient zich tevens te houden aan de Nederlandsche en Engelsche deviezenbepalingen. Voor de zoo genaamde categorie van. „staten- loozen" d.w.z. houders van vreem- dellngenpaspoorten, -gelden de nieuwe bepalingen niet. Deze blijven gebonden aan de verstrek king Van een visum door de Brit sche visa-afdeeling, Koninginne gracht 12a te Den Haag. Hieraan kan nog worden toege voegd, dat voor wat betreft het reizen door of naar Britsche ko loniën of overzeesche gebieden door Nederlanders neg steeds een visum is vereischt. riteiten uitmaken" Toen hem gevraagd werd of hij Officieel v/ordt medegedeeld, dat Donderdag een Britsch-Griek- sche overeenkomst is geteekend, krachtens welke Britsche surplus- voorraden en uitrusting ter waar de van anderhalf miUioen pond sterling aan Griekenland worden j geschonken. Het materiaal be rust thans bij de Britsche strijd krachten in Griekenland. De K.L.M. vervoerde in 1946 drie honderd duizend passagiers en ruim twee millioen kilogram vracht. Haar vliegtuigen legden in dat jaar bjjna zeventien en een half millioen kilometer af. De totale lengte van het luchtnet der K.L.M. bedraagt thans ongeveer zestig duizend kilometer. gevechten verplaatsten zich naar het Westen. 'Het leven eischte echter zijn rechten weer op; zou hieraan geen gevolg zijn gegeven, dan zouden de verwoestingen door epidemies en honger veroorzaakt het lot van dit ongelukkige land allang hebben bezegeld. Ge sterkt door hun sociaal zelfbe wustzijn en geloof aan de demo cratie, begonnen de Hongaarsehe arbeiders met het wegruimen van het puin; de middenstand bleef ook niet achter en de oude, be proefde koopmansgilde bouwde met behulp van hun intelligentie en vljjt uit de gloeiende asch nieuwe zaken op en schafte zich koopwaar aan. Het gebrek aan vingen van het Noodlot onder gaan. De nog aanwezige voor raden slonken cJ spoedig, het wei nige kapitaal werd waardeloos De koopman werd het stcotblok tusschen de belangen van fabri kant en consi'tnent, hij wer.i de schietschijf der ontevredenheid van de uitgeplunderde volksmassa De toestand verd nog door de „uitgediende helden" van het fas cism e verscherpt. Deze mae.k- ten misbruik van de door den oorlog veroorzaakte ellende der lichtgeloovige, door Hitlerterreur en anti-semit sme geïnfecteerde massa en b.e;';onnen deze tegen den kunnen goederen worden ge kocht". Tezamen met den staat en de industrie organiseerden de kooplieden de goederenvoorziening voor de provincie en stelden hun voor dit doel opgestapelde voor raden in dienst van den gulden. Evenals andere landen, die de stabiliteit van hun valuta zoch ten te waarborgen, was Honga rije ook gedwongen een „geleide economie" in te voeren. Als ge volg hiervan toraken voor den handel weer moeiUjke tijden aan. Naar gelang van hun maatschap pelijke positie behoorden de koop den koopmansisjtand op te hitsen. lieden tot verschillende politieke Aldus onstond :en vijandige stem ming tegen de kooplieden, die tot onlusten als in Kunmadaras, Mis kolc, Ozd en Rdelény leidde. Deze beklagenswaardige ge beurtenissen, waarbij ook dooden tc betreuren delen, openden de oogen der toevoegde instanties, die achter de vijandigheden tegen over den koojhnansstand eerder pogingen zagen tot rustverstoring en anti-democratische activiteit. De koopmanswereld zelf sloot zich aaneen en stichtte den Lan- delijken Centralen Bojid, den KOKSZ, (Landelijke Centrale Bond (van Hongaarsehe kooplie den), om zocwel haar belangen als die van het geheele !and tevens te verdedigen. De organi satie van de KOKSZ kwam spoe dig tot groote ontwikkeling en verkeersmiddelen toeteekende voor telt thans reeds 50 tot 60.000 deze menschen geen hinderpaal; te voet of op wagens brachten zij' de noodige levensmiddelen in de hoofdstad rond. en waagden hierbij dikwijls hun eigen leven, alleen om de bevolking van den honger dood te redden. De handel genoot toendertijd leden, beschikt over 200 füialen in de provincie en belichaamt 90 verschillende branches. De regeering en alle economi sche krachten van het land heb ben zich aaneengesloten, teneinde de inflatie welke alles dreigde te vernietigen te liquideeren. Op uitnoodiging van den Al- gemeenen Nederlandschen Dia mant Bewerkershond' zal heden 29 Maart een tachtigtal leden van den Belgischen Diamantbewer- kersbond voor "Ben tweedaagsch bezoek naar Amsterdam vertrek ken. Ze zullen de gast zijn van de Nederlandsche organisatie. In de kolenmijnen te FJorbach (bij Metz) loopen de schachten vol water, dat sneller stijgt dan de pompen kunnen verwerken. Meer den 2000 mijnwerkers zijn werk loos geworden en als de over strooming niet kan worden be teugeld is de kans groot, dat de mijnen jarenlang niet gebruikt kunnen worden. Uit militaire kringen te Athene verluidt, dat in Centraal Griekenland een zware strijd tus schen ongeveer duizend verzets- Ueden en Grieksche regeerings- troepen woedt. De strijd is Don derdagmorgen ontbrand. Vlieg tuigen en artillerie zijn ingezet bij den berg Vardousia, waar de opstandelingen zich hebben ver sterkt. Volgens persberichten zou deze vesting reeds zijn geval len. nog volkomen vrijheid, er bestondHet gelukte hun de basis voor de nog geen bureaucratie, de indu- stabüiseerin'g te leggen,, een sta- grootendeels nog ibiliseering, die door buitenland- bekommerde zich sche deskundigen als een „won- strie draaide niet; niemand erom, vanwaar en hoe de waren werden aangeschaft. Langzamer hand kwam het zakenleven weer op gang, hier en daar vertoonden de étalages zelfs alweer spiegel ruiten. En toen de straten ein delijk van het puin waren gezui verd, reiden zich weer hoewel slecht voorziene toch geheel gerestaureerde of nieuw opge bouwde winkels aaneen, die het komende nieuwe leven aankon digden. Wel staken nog steeds verkoolde muren erboven uit, die dikwijls geheel zonder dak met hun venstergaten als holle oogkassen naar den hemel staar denZijn traditie waardig doorstond de Hongaarsehe han del de eerste krachtproef. Toen volgde de inflatie, die langzamerhand afmetingen aan nam, welke tot nu toe nog niet in de geschiedenis der wereld-eco nomie waren voorgekomen. Be halve de arbeidersklasse, die dap per de drukkende lasten op zich nam en zich opofferingen ge troostte, cm de industrie van het land over de moeilijkheden heen te helpen, moest ook de koop mansstand de zwaarste beproa- der van economie" werd be schouwd. De stabiliseering ver anderde met één slag het heele economische leren; het inkomen der arbeiders, dat letterlijk waar deloos was, toram te staan op 4050 van het vredespeil. Dit schonk de volksmassa nieuw ge loof, nieuwe kracht, droeg door het invoeren vjn de stabiele gul denvaluta (Forlnt) bij tot de be krachtiging der democratie en verhoogde in de oogen van het buitenland de credietwaardigheid en het aanzien van Hongarije. Bij da stabiliseering speelde de han del een doorslaggevende rol. Thans blijkt, dat noch verorde ningen, noch drastische maatrege len. of zelfs bedreiging met de doodstraf vermocht hadden, de valuta te stabiliseeren en het ver trouwen der massa in het nieuwe betaalmiddel te winnen en vast te hcuden, indien de Hongaarsehe kooplieden door hun besHste pro paganda niet het hunne ertoe hadden bijgedragen. Zij verkon digden in dagbladen, tijdschrif ten, op plakkaten en in hun éta lages de leuzen: „De gulden is staoiel en voor den stabielen gul partijen; de handel had alleen baat bij een gezamenlijke behar tiging der belangen. De Hongaar- scne koopHeden moesten zich niet alleen weiren tegen aanvallen, on vakkundige verordeningen en bureaucratische bepalingen van buitenaf, maar ook tegen de (tijdens de inflatie in hun rijen geslopen pseudo-kooplieden, zwarte handelaren en speculanten. De leidende personen van het Hongaarsehe economische leven werken nu aan een „driejaren plan Het kernpuqt van dit plan bestaat in het stelselmatig omhoog voeren van den levens standaard der arbeidersklasse tot toet vooroorlogsch peil, ja, zelfs daarboven uit. Op het gehied Van den handel met het buitenland heeft de Hongaarsehe koopmans- stand in venband met het „drie- j 'jarenplan" een groote taak te vervuilen. De machines, noodig j voor de moderniseering van het productie-apparaat, de voor de in dustrie van het land fcenoodigde grondstoffen, kunnen alleen wor den betrokken via beproefde, Hon gaarsehe importeurs, want alleen deze beschikken over de nood zakelijke markt- en vakkennis; de benoodigde tegenprestaties kan Hongarije eveneens alleen via de exporteurs leveren". Teneinde de belangen van deze gewichtige tak van handel te be hartigen en zoowel de im- als export te bevorderen, werd in den Landelijken Bond der Hongaar sehe koopHeden een arbeidsge meenschap opgericht voor den handel op het buitenland. Wat deze buitenlandsche handel betreft, dient nadrukkelijk te worden verklaard, dat Hongarije in tegenstelHng met in het buitenland kwaadwillig versprei de meeningen niet door" een iz.g.n. „Uzeren gordijn" omgeven en van het verkeer met het bui tenland afgesneden is De Hon gaarsehe ex- en importeurs kun nen vrij in de wereld rondreizen en het is algemeen bekend, dat het onder de bekwame leiding van den minister van Handel, Alexander Rönai, mocht lukken, reeds handelsverdragen af te sluiten met Engeland, de Sovjet- 'Ünie, Frankrijk, Zwitserland, (Zweden, Noorwegen, Denemar ken, Italië, Oostenrijk, Roemenië en Joego-Slavië. (Unicos Press) Nadruk verboden.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1