Ct'fü w pl Veesmokkel-affaire wordt ontrafeld Wat de Eadio brengt Distributienieuws ■P'r131 E fèmZrïi ik#? Tribunaal MIDDELBURG RECHTZAKEN De Diricteur der K. L. M. in Amerika DOKIE DURF IIV BORIS BAAL DUIKT OP Edelachtbare gearresteerd .-«c-M - •- Hongerende Indonesiërs naar Australië De uitvoer van Amerik. autobanden Uit de Provincie. KERKNIEUWS PREDIKBEURTEN SPORT V jeisl jjf dit: 4 tgeplJl f Een groot deel der tenlaste- 1 egging verklaart v. d. Pe.jl voor juist, enkele punten van onder- teschfkt belang worden door hem estreden. Uit de buitengewoon schandelijke brief dir daze zware jongen schreef, blijkt wel zeer duidelijk diens totaal verkeerde geestesgesteldheid. Trouwens veel achijnt hij nog niet te hebben geleerd, want alhoewel besch verklaart, veel fouten te hebben gemaakt en zich daarover thans te schamen, zegt hij even later ,een vergissing' te heboen ce- gaan, omdathij zich de posi tie van Du'tgchland te sterk had voorgesteld!" Het Tribunaal toonde meerma len zijn verontwaardiging over de minne en la-hartige houding van v d. P. tijdens de bezetting en Mr. Kegge achtte de verdor ven mentaliteit van hesah. vol komen duidelijk. Mr A Bolle achtte de feiten rrootendeels. bewezen en meende dat de inhoud van den beruchten brief niet is te verdedigen. Zij venmoedde echter dat deze brief in overspannen toestand werd geschreven en bracht vervolgens enkele verzachtende omstandig heden naar voren. Tenslotte ver zocht Mr. Bolle de uiterste cle mentie. Was nog erg jong. Bdgard Louis Camille Kalle, 21 jaar, student te Westdorpe, thans kamp Rilland, werd be schuldigd zich als lid te hebben aangestoten. bij de Nationale Jeugdstorm en hierover als op- perwachter en streekleider werk zaam te zijn geweest, zich als begunstigend lid bij de Germaan- sche S S te hebben aangesloten, blijk te hebben gegeven van nat. «oc, gezindheid, o.a. door het schrijven van nat. soc. getinte brieven en hulp te hebben ver leend aan den vijand en diens handlangers, o.a. door het deel nemen aan huiszoekingen en dienst nemen bij de Duitsche Weermacht. Deze besoh. die op zeer jeug digen leeftijd zijn misdragingen beging, geeft een groot deel der ten laste gelegde feiten toe. Mr Anne Bo.le hield een knap pleidooi, waarin zij o.m. wees op de jeugd van K. Tenslotte ver zocht z(j in dit tragische geval den jeugdigen delinquent een kans te geven en hem zijn vrjjheid niet langer te onthouden. Uitspraak in alle zaken 5 April' a.s. Het Tribunaal te Middelburg, zitting houdende te Goes, heeft geadviseerd om den ex-burge meester van West-Kapelle en Kloetinge, M. Tuiten te veroor- deelen tot zeven en een half jaar interneering, loopende tot 30 A peil 1952, verbeurdverklaring van 10.000 en ontzetting uit de kiesrechten. Het Tribunaal had reeds eerder geadviseerd tot een veroordeeling tot 10 jaar interneering en ver beurdverklaring van het geheele vermogen van den beschuldigde, doch de hoogére autoriteit had zijn fiat executie daarop niet ver leend. Bijzondere Politierechter te Middelburg. Zitting van 25 Maart 1917. De volgende personen werden vercordeeid: Wegens overtreding Deviezen- besluit: G. M. H 42 jaar, schip per te Dordrecht tot 10 of 5 d.; G. J- B„ 30 jaar, landarbeider te Mcerbeke tot 15 of 10" d„ Th G. B., 25 jaar, landbouwer te IJzen- djjke tot 5 of 3 d., G. L. L. V., 3b jaar, te Sas van Gent tot 10 of 5 d.; M. H. V., 29 jaar, te St. Jorris ten Dissel tot 10 of 5 d. Verboden uitvoer. Op 22 Febr. 1947 werd door de ambtenaren der InV. en Acc. on der Aaruenburg een auto aange houden, geladen met 1800 lediga baalzakkan. De in de auto aan wezige handelaar D. uit Oostburg deelde mede, dat deze zakken naar Eede gebracht moesten worden om met bolkaf gevuld te worden en daarna gevuld terug vervoerd zouden wor den. H. B. te Eede zou de zakken onder de vlassers distribueeren. Bij onder zoek deelde B. mede geen zakken van D. te verwachten. De zakken werden daarop in beslag genomen. Bij het voortge zet onderzoek kwam aan het licht dat D. onder meer ongeveer 13.200 zakken had verkocht aan den vlasser W. St. te Eede. Bij zijn verhoor verklaarde ver- "dachte van. die partij er ongeveer 10.900 naar België te hebben uit gevoerd en daaraan 1100 te hebben verdiend. Wegens het uitvoeren van deze zakken in strijd met het Devie- eenibesluit, had verdachte St. zich thans te verantwoorden. De eisch was 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek voor arrest Uitspraak: 3 maanden ge vangenisstraf met aftrek voorar rest. Op 21 Jan. 1947 zagen ambte naren der Invoerrechten en Acc. d.cnt aan de grens te Aar de. Imrg, dat 3 personen op den uitkijk stonden; deze personen namen bij hun nadering de vlucht naar Beigië. -Op dat ocgenblik zagen de ambtenaren, dat een met 2 paarden bespannen wagen over de grens kwam. Zij begaven zich per fiets op Belgisch grond gebied en zagen dat die wagen bestuurd werd door den landbou wer u. de C. uit Eede Verdachte De Cock kwam pas op 22 Jan. 1947 terug uit België cn werd toen aangehouden "als verdacht van het u.tvoeren van 2 paarden. De Politierechter veroordeelde verd. tot 6 weken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. (Z Dgbld.) De Directeur der K. L. M., Dr. Plesman, heeft in de Wings Ciub", te New York medegedeeld, uat de K. L. M. 11 nieuwe zware Constellations heeft besteld, ter wijl a> l.chte Constellations, 32 Dakota's, 18 Skymasterg en 6 DC-4 toestellen thans op de rou tes van de K. L. M. in dienst zijn. Hij deelde mede, dat indien de nieuwe DC-G, welke uitgerust is met een systeem ter voorkoming van ijsvorming door middel van verwarm'ng en met een drukcabi- ne, voldoet, met dit toestel ook gedurende den winter op de Noord Atlantische route kan worden ge vlogen De inkomsten van de K. L. M. 2ifn thans voor 16 procent af komstig van het postvervoer, voor 6 procent 'van het vrachtver voer en voor 78 procent van het passagiersvervoer. De heer Plesman voorspelde, dat er een tijd zal komen waar:n men een brief binnen 36 uur naar elk willekeurig deel der wereld kan verzenden. Hij wees er op, dat de luchtvaart vroeger teveel van nationaal standpunt werd be zien. terwijl uiteindelijk 'je vrij heid van de lucht noodzakelijk is voor een volledige ontwikkeling van de luchtvaart, zooals de vrij heid der zee noodzakelijk is ge weest voor een volledige ontwik keling van de scheepvaart. Reeds sedert eenigen tijd zit de politie achter een grooten graan- smokkel' naar België aan, die zijn uitgangspunt heeft te Raams- donk, doch die, zooals meer en meer' is gebleken, over geheel Brabant is verspreid. Men is recd3 een vertakking van de Raams- donksche graanaffaire te weten gekomen en zijn in verband hier mede arrestaties verricht. De politie heeft echter ook nog de hand kunnen leggen op twee mannen, die ervan verdacht wor den den graansmokkel naar Bel gië te hebben voorbereid. Het zijn de twee broers L. uit Baarle-Hcr- tog, beiden graanhandelaren. Een der broers is burgemeester van dit grensdorp, dat zoo berucht is om den smokkelhandel. De zaak is aan het licht gekomen, toen een der broers te Breda terecht stond in verband met overtreding van het Deviezenibesluit (hij had Nederlandsch geld naar België willen smokkelen) en zijn mond voorbij praatte. Hij kreeg 50 ->y>- - ./'"/s.frè vertl >end ij ..Alsjemenou, havenmeester, meent U nou werkelijk dat ik de haven moet sluiten vroeg de verbaasde sluiswachter aan zijn chef. Maar de chef was dit keer ongeduiu.ig. ;,Ik vraag U niet om te praten, maar om te sluiten" zei de chef. boete, maar werd meteen gear resteerd. Zijn broer, de burge meester, die in zijn auto voor het Gerechtsgebouw op hem wachtte, werd eveneens in arrest genomen. Beiden zjjn naar Raamsdonk overgebracht. Het zou hier gaan om het smokkelen van liefst 100 ton graan. Negent'en Indonesiërs en een blanke missionnaris van 't eiland Waroe in de Bandazee gelegen tusschen Timor en de Molukken zijn in Darwin (Noord-Austra- lië) aangekomen om voedsel te halen teneinde de bevolking van hun eiland, bestaande uit 7000 zielen, voce den hongerdood te behoeden. In een kleine zeilboot zijn zij onder gevaarlijke 'weersomstan- d gheden 400 mijl over zee geko men. Men- heeft den weg naar' Australië slechts met behulp van een klein kompas en een oude kaart moeten vinden. Bij aan komst in Darwin was er geen kruimel voedsel meet- aan boord. De missionnaris vertelde, dat het een zeer slecht seizoen voor Wa roe was geweest en dat men geen voedselgewassen had kunnen ver bouwen. Hoewel ook Darwin, doordat er te weinig schepen beschikbaar zijn, met voedseltekort te kampen heeft, verwacht men toch, dat er voldoende levensmiddelen beschik baar zullen woren gesteld om de eilanders te redden. Het bureau voor den Interna tionalen handel heeft medege deeld, dat de exportcontrole voor nieuwe- en gebruikte handen voor personenauto's met 1 April a.s. zal worden "opgeheven in verband met de groote verbetering der binnenlandsche productie. Deze bedroeg in 1946 66.508.000 stuks tegen 28.392.000 in het vooraf gaande jaar en 49.933.000 in 1939. De vice-president van de U. S.- Rubber Comp. verwacht in het begin van 1947 een groote binnen landsche vraag naar banden en een productie in dit jaar van 60.3 millioen stuks. De Hilvaredbeeksche veesmok- kelaffaire, die ruim een maand geleden aan het licht kwam, heeft geleid tot de ontdekking van een smokkelbende, waarop 'n stroom van arrestaties is gevolgd. Zoo werd in Diessen een complot ont dekt, tengevolge waarvan ver schillende personen konden wor den gearresteerd. Voorts liepen sporen naar Goirle en Chaam, welks laatste plaats vooral be kend staat als een oord van vee- smckkelaars. Een der hoofd figuren uit het complot, benevens een tiental anderen werden daar gearresteerd. Onafhankelijk van dit complot werden nog vier per sonen aangehouden, die in op dracht werkten' van Belgen. Tal rijke arrestaties werden ook ver richt in Gilze-Rijen, Alphen, Riel en Tilburg, in totaal werden er 100 arrestaties verricht, terwijl er vermoedelijk zoowel in het Zuiden als in andere deelen van het ldnd nog minstens 100 zullen volgen. Er leiden sporen naar Friesland, vanwaar het meeste vee afkomstig moet zijn. In R.ijs bergen werd een afzonderlijk werkende groep van 7 personen aangehouden. Een goede vangst werd gedaan in Baarle-Hertog en Baarle-Nassau, waar twee hoo.d- daders, bij de veesmokkelaffaire betrokken, t.w. Van C. en Van der P. gepakt konden worden, als mede een aantal medeplichtigen. Eenige veesmokkelaars konden evenwel naar België ontkomen. Bij het smokkelen werd op de volgende wijze te werk gegaan. Nederlanders brengen het vee naar België, ofwel de Belgen komen naar de veemarkten te. Rotterdam en Den Bosch. Sroo- mannen sluiten aldaar den koop Hoofdschuddend begaf de sluis wachter zich naar de hefboom waardoor de geweldige sluisdeu ren in beweging zouden komen. Cor, de sluiswachter, was meer mens dan machine. Wanneer hij meer machine dan mens was ge wéést, waren de grote deuren al dicht geweest. Nu echter kreeg Gorgel, de dader van de euvele torpedoaanslag, nog juist ge legenheid, door het laatste spleetje van de sluisdeuren te glippen. De aanrander slaagde er hierdoor in, de open zee te bereiken. en vervoeren de verkochte hees ten naar depots, meestal kleine boerderijen, gelegen langs een groot deel der Nederlandsch- Belgische grens, doch even bui ten de grensstrook. Waar voor de boeren, die huiten deze strook wonen, de veeboekjes zijn afge schaft kan men zonder in over treding te zijn, 't vee laten staan tot het tijdstip gunstig is het over de grens te smokkelen. De amb tenaren, die wel kunnen consta- teeren dat dergelijke boeren een abnormale hoeveelheid heesten op stal hebben of in de wei, kun nen niet optreden tegen dit op slaan van vee. Iedere week ver dwijnt voor ongeveer een half millioen gulden aan vee op onge oorloofde wijze uit ons land, het geen neerkomt op een millioen rantsoenen aan vleesch. De aan gekondigde strenge berechting heeit tot gevolg gehad dat- voor het over de grens brengen van vee de premies van /J.0 tot ƒ60 zijn opgeloopen, voor het over varen over de groote rivieren tot 100. Nog is het onderzoek in vollen gang in de grootste veesmokkel affaire, die ons land ooit gekend •heeft. Met de berechting van de bij dezen smokkelhandel betrok kenen zal indien mogelijk medio April een aanvang worden ge maakt. KOEWACHT. Prijspiering. Bij de alhier gehouden prijs piering wist den heer J. Gijsel alhier niet minder dan 4 van de zes prijzen te behalen. OVERSLAG. Koningschieting. Dinsdag j.l. werd alhier hij Fr. van Loo de jaarlijksche koning schieting gegeven waarbij de meeste leden van de vereeniging aanwezig waren. De gelukkige, die de koningsvcgel Wist af te schieten en hiermede voor 1947 als kon.ng weed uitgeroepen, was de heer Th. Herwegh van Over slag. SLUISKIL. Band NederlandInidië. Woensdagavond gaf bovenge noemde Band in de zaal Jacobs een propaganda-avOnd met too- neeluitvoering. Naar wij verne men, was de officieele spreker de heer Kuzee door Generaal Spoor naar Indic teruggeroepen, zoodat hij tot zijn spijt den avond te Sluiskil met kon bijwonen. Na eenigen tijd wordt hier echter een tweeden avond gegeven en zal getracht worden een woordvoer der te krijgen. Het wordt van Overheidswege niet toegelaten, door het geven van een bal meer publiek te trekken en wel in de overweging; dat het niet juist zou zijn om verloofden en vrouwen van onze jongens en mannen in Indië hier in het moederland uit te nood gen op een bal. Inder daad is de Band verantwoording verschuldigd aan 't Ministerie en is zijn verhouding tegenover de autoriteiten niet dezeitde als die van de N.I.W.I.N. of het Katho liek of Protestant Thuisfront. Doel is de economische belangen van de achtergeblevenen en uit gezondenen te behartigen. Sym pathiek is het aanbod van de tooneelcluh „Ons Genoegen" uit Terneuzen, om op alle avonden geheel belangeloos voorstellingen te geven, ten bate van onze jon gens. De aanwezigen werden opge wekt om zooveel mogelijk pro paganda te voeren ter verhooging van het aantal leden en donateurs. Hierna was het woord aan de tooneelcluh voor het opvoeren van het tooneelspel in 3 bedrijven „De stcijd met het verieden", een stuk dat een duidelijk beeld geeft van den strijd en de moeite van menschen die, in latere jaren rechtschapen levend, in het ver leden een misstap hebben begaan. Grappige gedeelten' vormden de scènes V"1 den onfortuinlijken Frans en de lieve Kitty, wier wederliefde tot hem zich beperkt tot de aanspreking met Oompje. Gustaaf had ln dit opzicht meer succes. Robert Wels beeldde goed den strijd uit dien hij met het verleden had te voeren. Alle» verdere spelers pasten zich volko men aan en oogstten dan ook welverdienden bijval. De pauze werd door de grillig heid van elcctra een klein uur te lang. Juist op het moment dat de uitslag van een attractie werd bekend gemaakt, floepte het licht uit', wat wel eenige hilariteit verwekte. Geruimen tijd later was de fout gevonden. Binnenkort komt dezelfda»too- neelcluib het drama „Eén die niet geteld wordt" opvoeren. Gezien het succes dat daarmede in an- deire gemeenten behaald werd, mogen we verwachten dat de zaal dan tot de laatste plaats bezet zal zijn. WESTDORPE. Teer dag. Zaterdag j.l. hield de visch- club „De Platzak" haar jaarlijk sche vergadering, met daarna een feestavond, in het café van den heer P. de Rjjcke. Met voor dracht, zang en muziek werd deze avond gezellig doorge bracht. Tusschen de bedrijven door werd er een taart verkocht met Amerikaansch opbod, welke 35 opbracht voor de kas der vereeniging. Ook een suprise werd er verkocht en deze bracht 9 op en toen de surprise uitge pakt was zat er een stokvisch in. Die was dus nogal goed betaald. Enfin, da kas was er goed mee. GEREF. GEMEENTE. Bedankt. Ds. Lichtenberg van Vlaardin- gen heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente te Terneuzen bedankt. ZATERDAG 28 MAART. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Fam. bec.: 12.03 Metropole Orkest; 13.00 Nws.; 13.30 Klaas van Beeck; 15.00 Voor de jongeren; 15.15 Jonge Kunstenaars; 16 00 Gram.; 16.30 Causerie; 17.00 De wig-wam; 18.00 Piano en orgel; 13.15 Journ. Weekoverzicht; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 1915 Miuz. tombola; 20.00 Nws.; 20.08 De gewone man; 20.30 Lichtba ken; 21 0Q En morgen is het Zon dag; 22 00 Cabaret; 22.45 Avond gebed. HILVERSUM II. 8.00 Nieuvrs; 8.15 Gram.; 10,00 Morgenwijding; 10 35 Piano; 1100 Voor continu- bedr.; 12.00 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Accordeonork 13.45 Atten- tia; 14.15 Sportpraatje; 14.30 Philh. Orkest; 15.30 Van boek tot lboek; 15.45 Clavecimbel; 16.25 The Ramblers; 17 00 Artistieke staalkaart; 17.30 Om en nabij de twintig18.00 Nws.; 18.15 Pool- sehe melod.;-18.45 Lezing; 19.00 Viool en Piano; 19 30 Voor de rijpere jeugd; 19.45 Bijbelvertel ling; 20.0u Nws.; 20.15 Arnst. politiecorps; 20.45 Hoorspel; 21 15 En nu Oüé; 22.30 Soc. commen taar; 22i45 Gram,; 23.00 Nws Gercf Gemeente». Zaterdag 29 Maart 1947. Hoek; 6 uur de heer De Wit, van Rotterdam. WIELRENNEN. Marcel Kint's toestand hoogst ernstig. De Belgische wielrenner Marcel Kint, die tegen het einde van den zesdaagsche te Parijs een ernsti- gen val deed, heeft een schedel operatie ondergaan, en zijn toe stand wordt als hoogst ernstig beschouwd. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN EN VERLICHTING. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede: dat de onder staande bonnen van de kaarten voor petroleum voor kookdoelein- den en verlichting gedurende de maand April 1947 elk recht geven op het koopen van vier liter petro leum. n. Kaarten UA 611; bon Af~21 t/m A 24; kaarten UB 611: Bon B 11 en B 12; kaarten UC 611: bon C 06; kaarten UD 611: bon D 11. BONNEN SERVIESGOED EN METALEN KEUKENGEREL Het Centraal Distributiekan toor deelt ons mede, dat met in gang van 1 Mei a.s. de volgende bonnen voor serviesgoed en me talen keukengerei niet meer gel dig zijn. 1. Groene bonnen met zwar ten opdruk „serviesgoed één punt". 2. Rose bonnen met zwarten opdruk „serviesgoed vijf punten". 3. Blauwe bonnen met zwar ten opdruk „keukengerief één punt". 4. Oranjebonnen met groenen opdruk „keukengerei 10 punten". Na 1 Mei a.s. zijn uitsluitend geldig voor serviesgoed. 1. Bruine bonnen met zwarten opdruk „serviesgoed één punt". 2. Bruine bonnen met rooden opdruk „serviesgoed vijf punten". 3. Rose bonnen met zwarten opdruk „serviesgoed één punt". ,4. Rose bonnen met rooden op druk „serviesgoed vijf punten". 5. Bonnen B, C, D en E reser ve van de bonkaarten 604 (waar de één punt per bon). 6. Bonnen B, C, D én E 57 reserve van de bonkaarten 606 (waarde twee punten per bon). Voor metalen keukengerei: 1. Lila bonnen met zwarten opdruk „k'eukengerei één punt". 2. Lila bonnen met rooden op druk ..keukengerei tien punten". 3. Bonnen 506 en 003 alge meen van de bonkaarten 608 (waarde twee punten per bon). rten ad dl Is des brielj jij -5 ret afj ek rel n d -egi Idinp of 3' i Bla< ilUjiur. iir 1,25 ol den ;iet van i van van Jjl1* "e no L i nken ee pitaally X, nan NI de ib|jr consui i tand I nde hl* 'p jrscha" v' bruikj I s ^ercoiir <®el ivige, en del# 5° I als in r' "1"

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3