Na de onderteekening van Linggadjjaii m DE CONFERENTIE TE MOSKOU DE STRIJD IN GRIEKENLAND DE SCHADEVERGOEDINGEN nsfifc VRIJDAG 28 MAART 1947. Onderhoud met Dr. Van IVtook staaist njet alleen de regee Russisch voorstel inzake oorlogsmisdadigers De Tolunie Gratieverzoek afgewezen Dr. Evatt over Japan Zondagverbod voor motorrijtuigen Groote militaire acties Russisch commentaar Aartshertog Albrecht Von Habsturg Spaansche anarchisten voor samenwerking met monarchisten De verbuigings-n Be rantsoeneering in België 3n eniteie regels Lp Fran keering btj Abonnement: Teraenzft- WEE BS VERWACHTIN G medegedeeld d""" >1"' te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Toenemende Uans op regen. .Meest matige wind tusschen Z en O. Bewolkt weer met hier en daar eenige regen. Weinig verandering van tem peratuur. X ypncrhifrit ilaffHijks 3de Jaargang No. 465. Drukkerij N.V. Firma P. 4. van de Sande - TerneuZeri. Advertentieprijs: per mm 10 ctminimum per advertentie 1 1,5®. Inzendingen advertentie* tot des namiddag» 3 uur. Rubriek kl. advertenties", 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding Brieven onder nr of Adres Bureau yao dit Blad 10 ct extra. A bonne inentsprys 8,25 per kwartaal. In een onderhoud met Aneta over de op den voorgrond tre dende vraagstukken na de onder teekening van Langgiadiati ie', Dr Van Mook er op gewezen, dat allereerst de economische kwes ties de aandacht vragen o m. de uitwerking en verwezenlijking van artikel veertien. De in dit artikel bedoelde gemengde com missie dient ten spoedgste met den arbeid te beginnen. Voor het handelsverkeer wordt dringend een oplossing vereischt. Dit wordt aan Indonesische zij de niet minder begrepen dan aan Nederlandschedaar een goede hanteerlmg van de beschikbare deviezen en een zoo groot moge lijk rendement van den uitvoer voor Ipe'de partgen van even groot belang zijn Op de vraag, of de prgsbeheer- aching thans mét eenig succes in m-Rctijk kan worden gebracht antwoordde Dr. Van Mook, dat het onderteekenen van de over eenkomst zeker beschouwd kan worden als een stap in de rich ting van het herstel van een nor maal goederenverkeer, waarmee het probleem van de prijzen ten nauwste samenhangt. del is neker te verwachten, dat heide regeeringen met kracht voor dit doel zullen iiveren. In het alge meen moet thans ou allerlei ge bied het op gang komen van een normaal leven worden bevorderd. De treinen moeten weer rijden, het wegverkeer moet weer op de been worden peholoen enz De republikeinscbe autoriteiten zullen dit alles zeker krachtig bevorderen en de Nederlanders zijn volgaarne bereid hierbij hulp t6 HctdC beschikbaar stellen van materialen enz. door de Neder landers is thans gemakkelijker, naarmate men minder behoeft te vreezen, dat het verstrekte ma teriaal voor militaire doeleinden in de republiek zal worden ge bruikt. Op de vraag, of de onderteeke ning bevorderend zal zijn voor de beslissing (de tekst van het tele gram is hier onduidelijk. Het komt ons voor dat hier moet staanomtrent den status van Borneo", Red. A.N.P.), welke be slissing moest worden uitgesteld, daar de omstandigheden niet toe lieten verkiezingen te houden voor de vertegenwoordigende or ganen die hierover een besluit moeten nemen zeide Dr. Van Mook het wel aannemelijk te achter., dat de onderteekening de mogelijkheden voor deze verkie zingen gunstig .beïnvloedt Daar na zijn de voorwaarden vervuld voor het bijeenroeuen van de con ferentie van Pontianak. waar vertegenwoordigers van de bevol king 'door een vrije beslissing den status van het eiland moeten "be palen. Betreffende de ronde-tafelcon ferentie in Mei zette Dr. Van Mook nader uiteen, dat deze con ferentie niet moet worden gez;en als een bijeenkomst, waarop waagstukken, welke de samen stellende deelen van de toekom stige Nederlandsch-Indonestecbe Unie raken, reeds min of meer diepgaand kunnen worden bespro ken; daarvoor is dit tijdstip wel licht nog te vroeg. Indien echter gedacht wordt aan een bijeenkomst als eerste contact en een eerste oriëntee- rend overleg tusschen de belang hebbenden, die daardoor eikaars problemen cfi zienswijzen beter leeren begrijpen, dan is volgens Dr. Van Mook een vroegtijdige rondetafelconferentie ongetwijfeld nuttig en wordt zij derhalve door hem toegejuicht. In dit verband merkte de Luit - Gouverneur-Generaal nog op, dat in afwachting van nadere rege lingen een vertegenwoordiging van de deelen van Indonesië eer lang in Nederland te verwach ten is. Advertentie van de Isbrandtsenlijn. In de New York Time3 gebruikt de Isbrandtsenlijn een halve pagi na oni haar versie van de Martin- Bfehrmankwestie bekend te ma ken. De maatschappij brengt daariri de reeds bekende, tegen haar ingebrachte beschuldigingen onder de aandacht en verklaart, dat vertegenwoordigers van de maatschappij op 28 Januari met verantwoordelijke Indonesische belanghebbenden en met de Ne derlandsche autoriteiten in Was hington, waarvan het Amerikaan- sche Ministerie van Buitenland- sche Zaken volledig kennis droeg' contracten hebben afgesloten, waarin bepaald werd, dat de Beiir- man te Cheribon lading voor de firma in zou nemen. Gelijktijdig met de aankomst vaii de Behrman te Cheribon', zoo vervolgt de maatschappij, hebben de Nederlandsche autoriteiten de bordjes verhangen, door verschil lende decreten uit te vaardigen, welke op de Behrman van toepas sing werden verklaard, in strijd met de reeds gegeven schriftelijke garanties." In de advertentie wordt herinnerd aan de „vrijheid van toegang tot de havens en de vrijheid van handel". llode van Sjahrlr te Batavia. Voor een dicht opeengepakte massa op het erf van het voorma lig gemeentehuis heeft Sjahnr de bevolking van Batavia toegespro ken. zjijn rede hield een aanmoedi ging in voor zijn volk, dat zoo leed onder de moe iijke levensomstan digheden en den geestelijken druk. Van de moeilijkheden in de rrjst- en kleedingvoorziening, aldus Sja- hr'c is de regeering zich bewust en 'zoolang de regeering niet in staat is daarin te voorzien, is de Indonesische vrijheid niet vol- Met de onderteekening van Linggadjati ondergaan wij den toets, regeering en volk moeten bewijzen de2en te kunnen docr- ring, doch ook het- Indonesische volk. Het is Uw plicht als Indo nesiërs Uw dienstvaardigheid aan land en volk te toonen en den last tezamen te dragen om dien te verlichten". Onze krachten moeten n et ai- leen worden gebruikt tegenover de dreiging naar buiten, doch be- hooren te worden aangewend om het eigen leven te regelen, opdat ons bestuur em onze vrijheid meer volkomen zullen zijn", zoo besloot de Premier. Woensdagavond heeft de Bel- pische Minister van Buitenland- schen Handel, Van der Straeten- Willet, 'n wetsontwerp ingediend, strekkende tot de ratificatie van de Belgisch-Nederlandsch-Luxem- burgsche tolunie. De Minister van Justitie maakt bekend, dat door H M. de Ko ningin afwijzend is beschikt op het (gratieverzoek van t±i. Meyer" tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te Amster dam. Woensdag hebben de vier Mi nisters van Buitenlandsche Zaken bijna 5 uur vergaderd over de volgende punten van belang: 1. De twee nota's van Joego slavië met het verzoek om te werden gehoord over het Oosten- riiksche vredesverdrag en over het rapport van de financieele commissie voor Triëst. De beslis sing hierover werd tot Donderdag uitgesteld. 2"* De deelneming van China aan het bijeenroepen der vredes conferentie, waarover geen ae- coord werd bereikt. 3. De Ministers bespraken verder liet procedure-rapport van de plaatsvervangers en verwezen het terug. 4. Ten slotte bespraken de Ministers de agenda voor Donder dag, waarbij tot de volgende pun ten werd besloten: a. of en hoe Joego-Slavië zal worden gehoord; b. de kwestie dér Duitsche activa in Oostenrijk; c. de rapporten van de spe ciale commissie, welke eenige dagen geleden is benoemd voor het registreeren van .de punten der Duitsche kwestie, waarover men het eens en die waarover men het oneens is. Bevin verklaarde deze rappor ten slechts te willen hooren in dien zij voltooid zijn. Naar verluidt, is deze com missie slechts ten deele klaar ge komen en is het niet zeker, dat zij haar rapporten Donderdag op tijd zal hebben voltooid. Dr. Evatt. de Australische Mi nister van Buitenlandrchc Zaken. heeft tiidens het debat in het Australische Huis van Afgevaar digden verklaard, dat er „hoogst verontrustende" pol'tieke stroo- min<ren in Japan ziin. Hij zeide er niet van overWiigd te ziin. dat de voor de .Tapansche agressie verantwoordelijke personen op af doende wiize uit het politieke en economische leven van Japan worden geweerd. Evatt was van meening. dat de wijze, waarop het toezicht op Ja nan meet wor den uitgeoefend, dient te worden besproken op de vredesconferen tie door de landen, d'e een be langrijke' rol bij de overwinning op Ja nan hebben gesneeld Hij betoogde tevens, dat het nood zakelijk was. dat landen bulten de groote mogendheden die aan den oorlog hebben dee'-e-"om°n. volledig deelnemen aan de be- sp-ckingen over het vredesver drag met Duitschland Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt, ter aanvulling van het onlangs gepubliceerde over het verbod om op kalender- Zondagen gebruik te maken van een motorrijtuig mede, dat voor het houden van motorwedstrijden, behoudens het bovenbedoelde ver bod en behoudens de wettelijke voorschriften geregeld in art. 21 van de motor"- en njwielwet. geen bijzondere toestemming meer noo- dig is. i De chef van den Griekschen generalen staf Generaal Vendiiis, is te Volo in Thessalië aangeko- men te&amen met andere Griek- sche bevelhebbers. Dit zou er op kunnen wijzen, dat een offensief tegen de verzetslieden op ban- j den is. Volgens Grieksche persberich ten hebben in Macedonië groot- scheepsche zuiveringsoperaties plaats gevonden. Grieksche gen- j darmes vielen een groep verzets lieden. die het dorp Nigrita be dreigden, aan. Hierbij werden 100 verzetslieden gedood en veel oorlogsmateriaal buitgemaakt. Het blad Elmros meldt, dat een groot aantal verzetslieden in de buurt van Spata door Grieksche troepen, die gebruik maakten van artillerie en pantserwagens, op de vlucht gedreven werd. Bg Marmara, in de omgeving van het oude Delphi, zou na een strijd van 21 uur een groep guerilla- strijders uiteengeslagen zijn. in de vlakte van Fharsalon werd een afdeeling verzetslieden met De Sovjet-Russische commen tator Joeri Zjoekof, heeft, aldus haalt radio Moskou aan, ver klaard, dat Groot-Brittanme en de Vereenigde Staten reeds meer schadevergoedingen van Duitsoh- land hebben verkregen dan waar op de Sovjet-Unie alles bij elkaar aanspraak maakt. „Het is een welbekend feit" aldus de commen tator, „dat de Anglo-Amenkaan- sche troepen al het goud m West-Duitschland in besiag ge nomen hebben. Vervolgens krij-^ gen de Westelijke Geallieerden, volgens overeenkomst met Zwit serland, vij.tig ton Duitsch goud uit Zwitsersche banken, Grpot- Brittannië en de Vereenigde Sta ten hebben alle Duitsche bu ten- landsche investeeringen gekre gen behalve een klem gedeelte in sommige Oost-Europeesche landen. Dit heeft hun milliarden dollars opgebracht Zij zgn reeds begonnen dit kapitaal te KeJ°r ken. Overeenkomsten te dezer zake zijn gesloten met Zwitser- land Zweden en andere landen Niemand ontkent dit al.es. Het wordt alleen maar d:screet ve.- I zwegen jyoekof. dat een groot gedeelte van de Duitsche koopvaardijvloot aan de Veree nigde Staten en Groot-Brittanme ia overgegaan, dat de Amerika nen en Britten een aanal waarde volle Duitsche patenten en uit vindingen in bezit hebben gekre gen, dat zij nog steeds groote hoeveelheden waardevolle instal laties weghalen en geregeld schadevergoedirgen ontvangen uit de loopende Duitsche en industrieele productie. Reuter teekent hierbij aan: „Bevin heeft verklaard, dat al het in de Westelijke zones buit gemaakte goud is voor landen, wier goud door de Duitschers is geroofd en dat Groot-Brittannië er niets van genomen heeft of zal .nernen Groot-Brittannië, aldus Bevin heeft 350 duizend ton Duitsche scheepsruimte ontvan gen. Er worden geen schade vergoedingen uit de loopende proouctie m de Britsche zóne ge haald. Groot-Brittannië heeft kapitaalgoederen ter waarde van anderhalf-millioen mark ontvan gen, terwijl aan dit land door het inter-Geallieerd bureau voor SchtTdevergoed'ngen toewijzingen zijr. gedaan tct een voor-oorlog- sch-e waarde van 4.400.000 mark behulp van Grieksche troepen en vliegtuigen uiteengedreven. Leider van Communisten vermist? Nicholas Zacharidas, de leider van de Grieksche communistische partij is als vermist opgege.ven. Sedert hij op 20 Maart j.l. de begrafenis bijwoonde van John Zevgos, den te Saloniki vermoor den communistischen Minister van Landbouw, heeft men-niets meer van Zachariades vernomen. Zachariades heeft zich na de begrafenisplechtigheid met zijn secretaris ingescheept op de lijn- boot „Piraeus", welke naar Pi raeus voer doch niemand heeft hem tijdens de vaart aan boord gezien, terwijl de secretaris in Halkida (Thessalië) van boord ging, volgens mededeeling van den kapitein. Door het Grieksche Ministerie van Voorlichting is opgemerkt, dat Markos, de leider van de guerilla-strijders, er Zachariades van had beschuldigd, „de commu nistische partij tef verraden en om geven te zijn door Trotzkyisten". Atheensche bladen opperden de veTonderstelingdat Zachariades ofwel in het geheim naar door de guerilla-strijders gecontroleerd gebied is gegaan ofwel zonder paspoort het land verlaten heeft. Een woordvoerder van de com munistische partij verklaarde later, dat met Zachariades alles in orde was, en dat hij in Volo, Thessalië, de boot verlaten had. Over de huidige verblijfplaats van Zachariades werd niets gezegd. Van Sovjet-Russische zijde werd een voorstel ingediend om de oorlogsmisdadigers in de kam pen voor verplaatste personen onder het militaire commando van de respectieve lauden in ver zekerde bewaring te stellen, welk voorstel door Frankrijk werd ge steund De Britsche en Amerikaansche afgevaardigden waren van mee ning, dat er voldoende bewijs dient te worden overgelegd vóór dergelijke oorlogsmisdadigers worden uitgeleverd. Volgens radio Leipzig zijn af schriften van het arrestatiebevel voor Aartshertog Albrecht von Habsburg, wien Goebtels, naar men zegt, eens de Hongaarsche troon heeft aangeboden, door het Hongaarsche volksgerechtshof aan alle politieke- en militaire autoriteiten in Europa en Ame rika gezonden. Volgens de radio wordt de Aartshertog, wiens uit levering Indertijd reeds door Joego-Slavië werd gevraagd, door Hongarije van oorlogsmisdaden en hulpverleening aan verraders be schuldigd. Volgens de laatste berichten zou hij zich in Zuid- Amerika bevinden. De Spaansche anarchistische beweging beeft medegedeeld, dat na een bijeenkomst van afge vaardigden uit alle deelen van Spanje besloten werd volledig met de monarchisten samen te werken om 't bewind van Franco omver te werpen en een plebisciet te doen houden over de kwestie, of Spanje een republiek of mo narchie zal worden. Dit is de eerste linksche groep, welke een dergelijk scherp omlijnd besluit neemt. Verantwoordelijke monar chisten te Madrid verklaarden, dat zij gaarne met de linksche groepen over de restoratie willen spreken, maar dat dit „beslist" - «noet geschieden op basis, dat •Don Juan onmiddellijk de macht zou overnemen en verkiezingen later zouden worden gehouden. Genoemd besluit der anarchisten zal de monarchisten wellicht In verlegenheid torengen, daar som mige royalisten tegen samenwer king met links zijn en in het bij zonder met groepen als de anar chisten. De Ministerraad heeft besloten, dat in alle stukken, welke van de Regeering de afzonderlijke Depar tementen of van andere Rijksin stanties uitgaan de verbuigings-n welke in de wet op de nieuwe spelling facultatief is gesteld, niet zal worden getcuikt. Ten aanzien vande scholen heeft de Minister van Onderwijs nog geen beslissing genomen. Het Ministerie van Voedsel voorziening maakt bekend, dat vanaf 1 April de verkoop van standaardkcf-ie, vleeschconser- ven kaas en v'schconserven zon der' afgifte van bomen mag plaats hebben. Te vastgestelde prreen bli ven echter van kracht De Britsche nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat op de kan toren te Neurenberg van het De partement voor hulp aan om rede nen van Godsdienst of ras ver volgde personen Woensdagavond een bomaanslag is gepleegd. De bom werd geworpen door een raam van de benedenétage. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor en de schade is gering. Sava Kosanowitj, Joegosla- visch ambassadeur in de V. S., heeft een beroep gedaan op Wil liam Clayton, onder-minister van Buitemandscne Zaken der V.S. om de weigering om voor Mei of Juni graan toe te wijzen in te trekken. Kosanowitsj verklaarde later, dat Joego-rfjav.d's voedselpositie veel ernstiger' is dan die van Duitsch land. Dr. Justo Prieto, de leider van de abti-regeeringsgez nde Para- gueesche Liberale partij, heeft te Formosa, aan de Argentijnsche grens verklaard, dat de Para- gueesche Min ster van Oorlog, Kapitein Martino, is afgetreden. Tevens verklaarde Dr. Prieto, dat alle hooge vloot-officieren in de hoofdstad en alle officieren, on der wie twee generaals, en cadet ten van de hooge re krijgsschool gearresteerd zijn, daar zij gewei gerd zouden hebben de wapenen tegen de opstandelingen op te nemen. De. Prieto zeide, dat bij na het geheele leger voor een deel met de opstandelingen heult en voor een ander deel neutraal is. De autoriteiten te Asuncion zou den thans burger-leden van de regeer'ng; gezinde Colorado-par- i tij wapenen. I 53 H tflinj tl ie. eni Ei de Jl, (.-J,, t j aa er

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1