I Binnenlandsch Nieuws v TRIBUNAAL TE TERNEUZENj 'a J IK I l>!»c De strijd in China Oe pachtregeling 1945 SpoorwegenmateriaaS keert terug Het duizendste schip te Rotterdam 4 Examen moderne bedrijfsadministratie k HET CON VOOI HEEFT PECH. Het Studentencongres der lage landen te Bent Nieuwe onderkoning van Voor-lndië ■r p' Communistische strijdkrachten hebben hij het terugtrekken de oliebronnen in brand gestoken. De regeeringstroepen hebben Jen-Tsjar.g, ongeveer 50 km ten Oosten van Jenan, bereikt. Naar gemeld wordt hebben de commu nisten hun hoofdkwartier ver plaatst naar Se Sji Li Poe nabij de stad Soei-Teh, meer dan 100 km ten Oosten van hun voor malige hoofdstad, Jenan. De Regeeringstroepen hebben de coma anisuen verdreven uit een omtrek van 15 km om Jenan. Het vliegveld van laatstgenoemde stad is ..bijna weer geschikt om in gelbruik' te worden .genomen". De troepen der regeering hebben vier steden veroverd en hebben Jentsji bereikt. Uit ofificieele bron wordt het volgende vernomen: Bij de Eerste Kamer is het wetsontwerp „Pachtvoorziening 1947" aanhangig. De strekking van dit ontwerp is om de gelden de .Pachtregeling 1C<45". welke op 1 April 1947 zou vervallen, van kracht te doen tzijn tot 1 April 1950. Indien de pachtsvoorziening 1947 tot stand komt, maar eerst na 1 April 1947 als wet wordt afge kondigd, zal zij niettemin terug werken tot 1 April 1947. Hier mede wordt beoogd, dat de pacht- regelin°' 1945 - waardoor het pachtbesluit 194i gewijzigd en aangevuld, voorloopig is gehand haafd zonder onderbreking van kracht zal blijven. Derhalve wordt betrokkenen er in hun eigen belang op gewezen, dat zij vooralsnog rekening heb ben te' hcuden met de bepalingen van de Pachtregeling 1945. Afgevaardigden van de Duitsche vereeniging van slacht offers der nazi-vervolging hebben te München het besluit genomen de vorming van 'n ministerie voor den vrede te verzoeken in plaats van een ministerie van defensie. Zij waren voorts van ^meening, dat een eventueele Duitsche dele gatie voor Moskou moet bestaan uit personen, die onder de nazi's aan politieke vervolging hebben blootgestaan.. In Frankrijk is een nieuwe politieke partij gevormd onder leiding van Generaal Francois Dsastier de La Vigerie, een der naaste medewerkers van Gene raal De Gaulle tijdens den oor log. De partij heet .Verdediging van de Fransche vrijheden". Haar program vermeldt o.m. vrijen handel „herziening" van nationa lisaties en amnestie voor „lichte gervalien". De Britsche reisvereeniging deelt mede, dat de regeering heeft verzekerd, geen wijziging te zullen brengen in haar stand punt, dat buitenlanders moeten worden aangemoedigd'1 dit jaar een bezoek aan Engeland te brengen. De Nederlandsche spoorwegen gaan voort met het zoeken naar machinerieën en rijtuigen in de voormalige vijandelijke landen. Rijdend materieel werd in den laatsten trjd weinig meer gevon den, doch in Tsjecho-Slowakije (Bohemen en Moravië) is wel veel materiaal uit de werkplaat sen van de N. S. opgespoord, o.a. 80 machines uit de centrale werknlaatsen te Haarlem. Een aantal daarvan, moest draai- en schaafbanken, is reeds naar Haar lem teruggebracht en in bedrijf gesteld, waardoor de inrichting van de centrale werkplaats weer nagenoeg op peil is gebracht. De achterstand in de repara tiewerkzaamheden is echter zeer groot, vooral omdat vele proviso risch herstelde rijtuigen na eeni- gen tijd weer opnieuw in behan deling genomen moeten worden. Er zit groei in het scheep vaartverkeer over Rotterdam. Zondag is het duizendste schip sinds 1 Januari van dit jaar te Rotterdam aangekomen, n.l. het 7921 brt. groote Nederlandsche s-s. „Roepat" (het vroegere re- geeringsschip „Drenthe"). In verhouding tot het jaar 1946 beteekent dit reeds een winst van veertien dagen. Toen n.l. liep eebst op 7 April de Engel- sche motorschoener „Goldfinch" als duizendste schip binnen. In aanmerking genomen, dat de Rotterdamsche haven vóór den tweeden, wereldoorlog jaarlijks bezocht werd door ruim 15.U00 zeeschepen, kan thans geconsta teerd worden, dat er op het ocgenblik in bijna drie maanden een aantal schepen binnenkomt, dat voor den oorlog in één maand binnenkwam. Het examen moderne bedrijfs administratie, ingesteld door de Nederlandsche Maatschappij vooi Nijverheid en Handel en het Ne derlandsche Instituut voor Effi ciency, zal dit jaar worden afge nomen op Dinsdag 13 en Woens dag 14 Mei a.s. te .Amsterdam, Rotterdam en bij voldoende deel- neming ook te Eindhoven. Even als vorig jaar zal het examen ook dit keer uitsluitend schriftelijk zijn. ERNSTIG MIJN-ONGELUK OP STAATSMIJN HENDRIK. Maandagmorgen omstreeks 9 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een oude galerij van laag 13 op de 636 m verdieping van de Staatsmijn Hendrik. De brand breidde zich snel uit over een lengte van onge veer 100 meter. Tengevolge van deze brand ontstond een geweldi ge rookontwikkeling, waardoor, naar men moet aannemen, een 12- tal mijnwerkers, waaronder één opzichter bedwelmd is geraakt. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en g.ngen de reddingsploegen naar beneden. Men slaagde er tot op dit oogenbllk in het stoffelijk over schot van één man te vinden. Vermist worden dus nog 11 personen. Het reddings- en blusschings- werk geschiedt onder leiding van bedriiungenieur Op den rvanip en van Ir. Berding, ondergrondsch ingénieur. Spoedig waren op de Hendrik aanwezig Di'. Groothof, President-Directeur der Staats mijnen, Dr. Ross van Lenpgp, Di recteur der Staatsmijnen, Ir. Wijf fels, Inspecteur-Generaal van het Staatstoezicht en Hoofdingenieur De Zee, allen van den Veiligheids dienst der Staatsmijnen. Ten aanzien van de elf perso nen, die vermist zijn, wordt mede gedeeld, dat de hoop kan worden opgegeven, deze menschen nog levend naar boven te krijgen. Over de oorzaak van ue ramp is nóg niets hekend. Gasontwik- keling wordt onwaarschijnlijk ge acht," daar het ongeluk plaats vond in een oude galerij. De rook ontwikkeling bemoeilijkte de op ruimingswerkzaamheden zeer. Pas laat in den namiddag was be kend wie de slachtoffers konden zijn Op de mijn wordt normaal doorgewerkt. De middagdienst is gewoon aan het werk gegaan; het gedeelte waar de brand woedt, is afgesloten. De iblusschingswerkzaamheden zijn nog in vollen gang. WEDEROM STOOMSCHIP BIJ TERSCHELLING OP EEN MIJN Maandagmiddag om 14.00 uur is binnen zes dagen het derde stoomschip in successie bij Ter- Naar wij vernemen is thans ech ter het fatale oogenblik gekomen, waarop de laatste drie „knollen" van de hand zullen worden ge daan en de mechanische p.k. van de autotractie de natuurlijke p ik. volkomen zal hebben ver drongen. Zeer ten ongerieve van e rujtterdamsch'8 straatmusschen die hierin een aanslag zien op hun dagelijksch rantsoen. Het convooi kustvaartuigen, dat "van Rotterdam op weg is naar de copravaart, kan tot nu toe niet over een voorspoedige reis spreken. Moest het schip van den convooileidet, de ,,Beta", toen het door nog niet opgehel derde oorzaak in de Golf van Biscaye lek geslagen was, ge assisteerd door de „Unitas" de haven van St. Nazaire opzoeken, thans komt het bericht, dat ook de „Baltic" en de „Henk" Zondag die haven zijn binnengeloopen, vermcedijk cum het convooiver- toand niet al te zeer te verbreken. De „Erna" is nu onderweg van Brest en de „Wilda" van Vigo, beiden met Gibraltar als bestem ming, de oorspronkelijke plaats, wiaar de vloot zich weer zou ver zamelen. OPLICHTING IN AMSTERDAM EN ROTTERDAM. Op 1 Maart j.l. huurde een heer onder den naam B. Johannusen, een 'kamer in een pension aan de Marnixstraat te Amsterdam. Hij betaalde den pensionprijs voor 'n maand en bleef van 1 op 2 Maart overnachten. Bij zijn vertrek deelde hij mede, dat er veel cor respondentie te verwachten was, die een compagnon zou komen haleni Inderdaad kwamen er honderden brieven binnen, die ook regelmatig door een jongeman in ontvangst werden genomen tot ongeveer half Maart. Daarna kwamen nog wel tientallen brie ven, die echter bleven liggen. Naar aanleiding van binnenge komen klachten van verschillende textielhandelaars uit de omgeving van Amsterdam bleek de politie, dat genoemde man circulaires aan deze winkeliers had verzonden met een indrukwekkend brief hoofd van de „Texico"-Handels- maatschapoij voor import en ex port, waarin Vz dozijn heerenover hemden en 2 dozijn zelfbmders tegen aanlokkelijk lagen prijs wer den aangeboden. Bestellingen en de benoodigde 72 textielpunten moesten binnen 8 dagen binnen zijn en stroomden naar het opgegeven adres. Af levering van de artike'en vond vanzelfsprekend nooit plaats en op de zwarte markt zal de „onder nemer" zijn punten wel tegen den daar geldenden prijs hebhen afge zet. Enkele winkeliers zouden het geld voor den aankoop aan de op gegeven bankielatfe hebben inge stuurd, maar dit was nooit geïnd en er was ook geen rekening op naam van de „Texico" geopend. De pensionhoudster heeft geen betrouwbaar signalement van haar huurder of den jongeman kunnen oogeven. Dit was wel het geval in Rotterdam, waar een der gelijks oplichting is gepleegd ten nadeele van winkeliers in Lim burg en Brabant. Hier luidde de naam van de onderneming „Egto", en de directeur gaf op B. Morris te heeten. Het betrof hier een man van ongeveer 35 jaar, lang 1.70 m, donker type met zuidelijk accent, bruine oogen en achterovergekamd haar. Zoover de politie kan nagaan is de Amsterdamsche oplichter niet dezelfde als de persoon, die in Rotterdam opereerde. schelling op een mijn geloopen. Ditmaal was het het ongeveer 3000 ton metende Noorsche stoomschip „Garnes", dat hier zijn ongeluk tegemoet ging. Op het oogenblik tracht de sleepboot „Stortemelk" van de reederij Doeksen Terschelling, het schip binnen te sleepen. Het maakt zwaar slagzij en veel water. Waarschijnlijk zal men pogen het schip in de Terschellings che haven binnen te brengen of op een ondiepe plaats aan den grond te zetten. Voorzoover nu bekend, is de helft van de bemanning door een Groningscbe kustvaarder overgenomen. De andere helft zou zich neg aan boord bevinden. Nader meldt men, dat ook net overig deel der bemanning, thans op de sleepboot „Stortemelk" is overgegaan, zoodat nu de geheele bemanning in veiligheid is. Radiografisch deelde men ons zoo juist mede, dat men er zeer aan twijfelt of men het schip kan behouden. In de haven van Ter schelling worden enkele booten met pompen uitgerust. Men wil trachten door pompen het schip drijvende te houden. ƒ4000 ONTVREEMD. Een ijzeren geldkistje, bevat tende 4000 en eenige polissen, werd Zaterdagavond tijdens af wezigheid van de wed. J. S. O., kasteleines uit haar woning aan de Hilledwarsstraat te Rotterdam gestolen. DE BROUWERIJKNOL GAAT VERDWIJNEN. Het stoere brouwerijpaard is altijd een typische verschijning geweest in de straten van Rot terdam. De tijd ligt niet zoo heel ver af, dat de Heineken's brouwerij 40 rossinanten van het Limburgsohe ras voor haar wa gens had gespannen, om de vaten brouwsel over de stad en haar naaste omgeving te distribueeren. Ze stonden voor niets deze „knol len", zooals ze in de volksmond genoemd werden. Langzamer hand verdrong de auto echter het trekdier, zoodat het aantal brou- werijpaarden sterk verminderde. Toch bleven er altijd enkele in reserve. Toen kwam de oorlog, die aanschaffing van meer dezer viervoeters noodzakelijk maakte. Zitting van 8 Maart 1947. Uitspraak op 22 Maart 1947. Jacob Willem Herman, wonen de te IJzendijke. Reeds 21 maanden geïnterneerd. 1. Interneering voor een tijds duur van vijf jaren, ingaande 22 Maart 1947, zoodat deze zal kun nen eindigen op 22 Maart 1952; met bevel tot inbewaringhouding. 2. Verbeurdverklaring van het den beschuldigde toebehoorende fadio-toestel. 3. Ontzetting van het recht om openbare ambten te beklee- den, alsmede van het recht van kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen. Cornelis van den Heuvel, wo nende te Breskens. Reeds 23 maanden geïnterneerd geweest. Ter zitting van 8 Maart 1947 onmiddellijk in vrijheid ge steld. 1. Ontzetting van het recht op openbare ambten te beklee- den, alsmede enz., enz. Hendrik Torbijn, wonende te Uzendijke. Reeds 19 maanden geïnter neerd geweest. Ter zitting van 8 Maart 1947 onmiddellijk in vrijheid gesteld. 1. Ontzetting van het recht om openbare ambten te beklee- den, alsmede van het recht enz., enz. Zitting van 10 Maart 1947. Uitspraak op 24 Maart 1947. Wijlen Everardus Henclerikus Roelfs. Geen maatregel opgelegd. Hypolitus Miaria Scherbeijn, wonende te Breskensv Reeds 28 maanden geïnter neerd. 1. Verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van 500. 2. Ontzetting van het recht om openbare ambten te beklee- den, alsmede van het recht van kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen. Beveelt zijn onmiddellijke in vrijheidstelling. Eduardus Franciscus IJsebaert, woner.de te Terneuzen. Het onderzoek zal buiten de zitting worden hervat. Kitting van Maandag 24 Man Sociaal voorman. Cyrillus Johannes Leonardus de Clerck, 56 jaar, kraanmachinist te Westdorpe, thans kamp Vught, werd beschuldigd van lidmaat- sphap N.S.B., N.V.D. en N.A.F., werkzaam te zijn geweest als blokhoofd N.V.D. en als sociaal voorman N.A.F., de propaganda van N.S.B. en N.A.F. te hebben bevorderd zulks door het ver spreiden van Nat. Soc. bladen en het ophangen van propaganda- platen. Cyrillus is hij de N.S.B. gegaan omdat hij anti-communist was. Dit is althans zijn lezing van het geval. En voor de rest blijkt ook hij een der duizenden onwetende N.S.B.-ers te zijn. Uit de stukken komt echter vast te staan, dat besch. een zeer fel „sociaal voorman" moet zijn geweest en smerige brieven heeft geschreven. Ondanks het smoesje van De Clerck, dat hij destijds meende, dat „de geest der menschen ge schoeid was op Christelijken grondslag" noemt Mr. Kegge de zen beschuldigde volkomen ,,fout" en vooral wanneer blijkt, dat De Clerck reeds] bij de_ moffen steun ging vragen nog vóór hij' zich bij de N.S.B. aansloot, is de veront waardiging van den voorzitter groot. Mr. Tichelman, de verdediger, achtte eveneens de feiten bewezen doch bracht enkele verzachtende omstandigheden naar voren. Pleiter meende, dat er termen aanwezig waren, om dezen 'be schuldigde die in zijn woon plaats niet gehaat is onmiddel lijk in vrijheid te stellen. Na Raadkamer stond het Tri bunaal dit verzoek toe, zulks o~ grond van de lichamelijks gestei3- heid van den beschuldigde. Om uit Duitschland te blijven. Vervolgens stond terecht de 36- jarige Albert van Broeck, bier- brouwersknecht te Hulst beschU'- digd van lidmaatschap N.S.B. en werkzaam te zijn geweest voor den vijand in Duitschland en te Breskens. Besch. zegt N.S.B.-er ts zijn geworden teneinde uit Duitsch land te kunnen blijven en omdat hij toch moest'kunnen leven. Mr. Kegge vindt dat Albert er zonöerlipge opvattingen op na houdt en den weg van den min sten weerstand heeft gekozen. Nadat ook nog de vrouw is ge hoord die blijkbaar niet veel van de N.S.B. wilde weten kan Van Broeck, die men nu niet di rect tot de „zware jongens" mag rekenen, weer heengaan. nomisch Front, werkzaam te zijn geweest als blokleider, blijk te nebben gegeven van nat. soc. ge zindheid door N.S.B.-vergadenn- gen in zijn café toe te laten en een aanklacht bij' de politic in te dienen tegen zekere De Cooker wegens beleediging der N.S.B., waardoor deze door den vrede rechter werd veroordeeld tot een week gevangemsstrar. Voorts hulp te hébben verleend aan den vijand door te bemiddelen bij den ver koop van stalmest door Duitsche mditaiien aan personen in België. Heijnsdijk verklaart lid der N.S.±>. te zijn geworden omdat hg zijn brood niet verdiende. Verder zou hij het „onbewusthebben gedaan. Overigens is ook deze beschul digde zeer veel vergeten en hij bestrijdt het indienen van een aanklacht. Uit de stukken o.a. het pro- ces-vei'baal der zitting van den vrederechter blijkt echter wel een weinig anders en Mr. Kegge vindt de Handelwijze van Heijns dijk tijdens de bezetting dan ook aiiesbenalve netjes. Mr. P. C. Adriaanse, de verde diger vond eveneens, dat zijn cliënt zich gedurende de bezet- tihgsjaren niet fraai heeft ge dragen. Pleiter wees oo enkele verzach tende omstandigheden en verzocht tenslotte met het oog op de langdurige interneering die deze bejaarde beschuldigde reeds on derging (30 maanden kamp) geen verdere interneering op te leggen en hem in vrijheid te stellen. De uitspraak in alle zaken werd bepaald op 5 April a.s. Maandagmorgen heeft in de Oude zaal van de Pacificatie van Gent op het stadhuis, de plechtige ontvangst plaats gehad van de deelnemers aan het studentencon gres. Onder de aanwezigen merk ten wij op burgemeester Emiel Claeys, omringd door de Schepe nen. Prof. Blanquart, Rector der Gentsehe Universiteit, Pro.. Geyl uit Utrecht, Prof. Heer en uit Til burg, Prof. Kluyckerns uit Gent en Mrs Bronnie Treloar, Austra lisch gedelegeerde. De heer Slaeys heette de con gressisten hartelijk welkom, spe ciaal de studenten uit Fransch Vlaanderen.. Na gememoreerd te hebben dat Koning Willem 1 de Gentsehe Universiteit stichtte, verklaarde spreker dat hij in het congies een krachtige uit.ng ziet van het saamhoorigheidsgevoel onder de Nederlandsch sprekende studen ten. De heer K. J. Cath, voorzitter der Nederlandsche Studentenunie sprak hierna over de goede ver standhouding die bestaat tus- schen de Gentsehe burgerij en de studenten en wees er op, dat het huidige congres een mij.j aal be teekent in de geschiedenis der Nederlandsch spiekende studen ten. Teen hij geëindigd had, werd door alle aanwezigen het Wilhel mus aangegeven. De Zuid-Afnkaanscne gedele geerde, Dr. Kernnen, gaf uiting aan zijn erkentelijkheid jegens het stadsbestuur en verzocht den burgemeester twee Gentsehe stu denten te willen doen aanwijzen, die een bezoek aan Zuid-Afrika zullen mogen brengen. Tenslotte bedankte de heer Mar cel Meerschaut, lid van het orga- niseerdend comité, den burge meester voor de hulp, welke deze heeft verleend om het congres te doen slagen. De plechtigheid werd besloten met „De Vlaamsche Leeuw", dat door alle aanwezigen staande werd gezongen. Praatjes In de namiddagzitting stond terecht de 47-jarige Constantinus Buijs, dir N.V. „De Wal" te St. Jansteen, die werd beschuldigd van: lidmaatschap N.S.B., toe te staan dat leden van het Belgische V.M.V. in zijn café vergaderden en op zijn terrein oefenden en ten opzichte van een Belg, die met eenige inwoners der gemeente Stekene had meegedaan aan een protestactie bij het door de Duit- schers weghalen van de k.okken der gemeente te Kemzeke, o.a. te verklaren „dat men dien Belg bij zijn broer (in Duitschland) moest steken." Besch. verklaart nimmer lid van de NjS.B. té zijn geweest. Hoe die praatjes in de wereld zijn g-8'k'Oiïien is ook kom con ra,3.d.s€l. Wel heeft hij legio vijanden in Begië en hij schrijft daaraan het geroddel toe. Ook het gezegde betreffende den Belg bestrijdt Buijs; deze zou zijn beste vriend zijn geweest. Mr. P. C. Adriaanse meende dat de feiten allerminst bewezen zijn en dat vervallen verklaren der beschuldiging zal moeten volgen. Bejaarde beschuldigde. Tenslotte sond nog terecht de 62-jarige Cornelis Gijsbrecht Heijnsdijk, koopman te Axel, thans kamp Vught. De heschul- ci cing tegen hem lu'dde: lidmaat schap N.S.B., N.V.D. Front Nering en Ambacht en Eco- Mountbatten beëedigd. Admiraal Burggraaf Mountbat- ten is Maandag te New Delhi beëedigd als onderkoning en gou- verneur-generaal van Voor-Inaie. Na de plechtigheid verklaarde hij, dat de Voor-Indische problemen spoedig moeten worden opgelost, daar de Engelsche regeering heeft besloten tegen Juni 1948 de macht over te dragen. Er moeten nog vele constitutioneele regelin gen worden getrof-en en verschil lende moeilijke bestuurskwesties worden opgelost. Mountbatten verklaarde voorts, dat hij hoopte spoedig met alle politieke leiders van Voor-Indie in overleg te kunnen treden. In- tusschen moeten wij allen ons best doen woorden en daden te vermijden, die tot verbittering zouden kunnen leiden en het aan tal onschuldige slachtoffers ver- grooten, zoo zeide hij. Het is niet gemakkelijk, aldus de nieuwe onder-Koning, om een man als Wavell op te volgen, die zooveel heeft gedaan om Voor- lndië tot zelfbestuur te brengen. Mountbatten zeide, dat hrj als zijn taak zag het voltooien van het werk, dat Wavell is begonnen. Hij vrceg daartoe alle medewer king der Voor-Indiërs. Mountbatten is de dertigste on der-Koning van Voor-lndië.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2