VOOR DEN ZONDAG De „Slag van Duinkerken in Maart 1947 Binnenlandse!) Nieuws Zeeuwsch-Vlaamsche Historie. 33 Sen «lag soldaat Klacht van leider Amerik. Zuidpoolexpeditie De onmacht van Jezus vV' KERKDIENSTEN EEN BEETJE EEN KAASJE VOOE DEN HECHTER. Kwestie „Martin Behrman'' Gevechten tusschen Spaansche guerilla-strijders en politie dende: „Aangezien uit dit ant woord blijkt, dat de Indonesische delegatie zich ermede yereenigf, daf de onderteekening van de ontwerp-overeenkomst de Neder- Jandsche Eegeering tot niets meer of anders bindt dan tot wat volgens de door de Commissie- Generaal opgestelde toelichting ls overeengekomen tot onver korte inachtneming van wat de Eegeering zelve dienaangaande verklaarde, is de Commissie- Generaal thans gemachtigd tot onderteek sning der overeen komst van Linggadjati over te gaan," Die aanteekening had ik mode vertrouwelijk op dat ant woord'gesteld, om 'de reactie van de Commissie-Generaal op de verstrekte machtiging af te wach ten alvorens die hier openbaar te maken. De Commissie-Generaal, de haar verstrekte machtiging blijkbaar alleszins aannemelijk en uitvoer baar achtende, heeft die ai spoe dig gepubliceerd, en de regeering verwacht binnenkort de ondertee kening van de geparafeerde over eenkomst van Linggadjati Na enkele opmerkingen te heb ben gemaakt ten aanzien van het verloop der politieke ondernande- lingen, waarbij de Minister o.m verklaarde, dat de Rsgeering zich door onderteekening tot niets meer of anders verbindt, dan tot wat zij zich op 10 December be reid verklaarde te verbinden, ver volgde de Minister: ,dün dan is er nog één punt Mijnheer de Voorzitter, dat de Re geering ernstig heeft overwogen Hoe verhoudt zich deze oplos sing tot de uitspraak door deze Kamer in de m-otie RommeVan der Goes van Naters neergelegd? En in het bij-zonder komt dan de wederzijdscbe verbintenis tot stand, welke naar zij aannam door het door de Regeering voor genomen beleid werd nagestreefd? De Regeering beantwoordt deze vraag aldus, Mijnheer de Voor zitter. Tijdens de beraadslaging over de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati stond ook de Re geering voor ocgen, dat partijen in verder overleg zouden komen tot een gemeenschappelijke interpre tatie van de overeenkomst en daarop zich wederzijds zouden verbinden. Vier richtingen konden worden ingeslagen. Sommigen meenden, dat de Nederlandsche interpretatie een voudig door de Indonesische dele gatie zonder meer behoorde te worden aanvaard. Dit heelt de Nederlandsche Regeering nooit gewild. De Regeering stelde zich voor naar viel te beluisteren in mijn eerste rede op 19 December, dat ook de Indonesische delegatie zou willen bijdragen tot het juist be grip van wat overeengekomen was, en deze weg bewandelde de Commissie-Generaal in haar brief van 2 Maart. Al spoedig echter bleek, dat deze weg niet dan uiterst moeilijk tot het doel zou voeren, daar de Nederlandsche in terpretatie door de Indonesische delegatie weinig overzichtelijk werd geacht. Dit leidde tot een derde oplos sing. De Nederlandsche Eegee ring heeft haar interpretatie van é^.nvereenkninst in de,teslich- fimr vajPuéConrmissie-Generaal Finn Ronne, leider van een of ficieuze Amerikaansche Zuidpool expeditie heeft bij de regeering van Chili een klacht ingediend, dat een Chileensche Zuidpool expeditie de installaties van de Amerikaansche regeering op het eiland Stonington in Grahamland heeft geplunderd. Het Chileensche Ministerie van Defensie heeft de juistheid van deze klacht tegengesproken. Vol gens de Chileensche verklaring bevonden de installaties zich bij aankomst van de Chileensche expeditie in een staat van groote wanorde en verval en hadden de leden der expeditie opdracht ge kregen de uitrusting of andere bezittingen der Amerikanen niet aan te raken. Commandant Gue- zalaga, leider der expeditie, heeft heftig geprotesteerd tegen Ron- ne's beschuldiging en Britsche manschappen er van beschuldigd, dat zij sigaretten rookten en andere voorraden van deze Ame rikaansche basis gebruikten. (Reuter merkt op, dat de instal laties door een Amerikaansche expeditie in 1941 op de Ameri kaansche regeeringsbasis op Sto nington werden achtergelaten, welk eiland volgens de Engelschen Britsch grondgebied is. Naar te Londen wordt vernomen heeft de Britsche regeering om volledige inlichtingen over deze kwestie verzocht Getuigen bij het proces tegen Japansche oorlogsmisdadigers te Rabaul op New Britain (Bis marck-Archipel) hebben Vrijdag verklaard, dat de Japansche gene ra al-majoor Akari Hirota hevel gaf alle Chlneesche gevangenen, die langer dan drie dagen ziek waren, dood te schieten, en voor anderen gaskamers liet inrichten. IN Mattb. 27 42 1 vinden wij de spot woorden van Over- priesters en Schrift geleerden, Ouderlin gen en Farizeërs tot Jezus aam het kruis. Anderen heeft Hij verlost, Hij kan Zich zeiven niet verlossen." Jezus is volgen? hen de vleesch geworden onmacht. Hij is de speelbal van zijn vijanden die met Hem doen wat ze willen. Hij is de voetveeg van de ruwe soldaten bij het kruis, van de ongeordende massa die schreeuwt en tiert en nauwelijks weet waarom. En Jezus is toch ook de onmachtige bij uitnemendheid! Zie wat de krijgsknechten doen, ze spelen het Koningsspel met Hem, Ze zetten Hem een dpornenkroon op. Wees gegroet Koning der Joden. Zie wat de anderen doen. Ze spelen het profetenspel met Hem. Ze slaan Hem en zeggen: pro feteer wie U geslagen heeft". Ze spuwen Hem en hoonen Hem. En Jezus is het weerlooze brandpunt van alle ellende. Tenslotte steken ze Hem als een oimaehtig slacht offer omhoog aan den kruispaal. DE Overpriestets en Farizeërs hebben dus gelijk wanneer ze de onmacht van Jezus in het licht stellen. En toch heb ben ze in werkelijk heid ongelijk. Ze heb ben daarom ongelijk, omdat ze niet ver staan de grond en de oorzaak van deze machteloosheid. Ze zien den buitenkant der dingen en z/3 hebben geen 'besef van het werkelijk gebeuren. ting van ue beschreven en in de Regeermgs- verklaring en de muilsterieele redevoeringen uitgesproken en de Indonesische delegatie ver wijst voor haar interpretatie naar dezelfde bronnen: de 17 ar tikelen, de officieele correspon den tie, de notulen, zonder zich aan de door ons daaruit al ge putte interpretatie te binden. Deze weg is thans gevolgd. Deze gekozen, oplossing voldoet niet alleen aan de Regeeringsver- klartng van 10 December maar levert., naar het oordeel der Re geering ook in dezen zin een wederzijdsahe verbintenis op, dat beide partgen aanvaarden, dat de Nederlandsche Regeering haar in terpretatie heeft vastgelegd en de Indonesische Regeering voor de hare naar de notulen deed ver wijzen, terwijl bovendien wordt afgesproken dat na de ondertee kening bij de uitwerking, waar de uitleg zou kunnen blijken te ver schillen, door gezamenlijke be spreking nader naar overeenstem ming zal worden gestreefd. Zoo ■7»] ook de uitwerking der arbi tragebepaling van een gezamen lijk opgesteld reglement afhanke lijk zjjn Een vierde mogelijkheid ware geweest, dat de Nederlandsche Regeering van haar interpretatie zou hebben afstand gedaan en beide partijen den uitleg der over- eenikomst volkomen aan later on derling overleg of arbitrage zou den helblben overgelaten. Dan zou de Regeering haar verklaring van 10 December hebben verlaten, waartoe zij uiteraard niet be reid is. Mijnheer de Voorzitter: het zal niet uw bedoeling zijn, en de Kamer zal dit niet van mij ver langen, dat ik nogmaals de ver diensten van de ontwérpovereen- komst van Linggadjati in het licht stel of de bezwaren, welke men daartegen kan aanvoeren, tracht te weerleggen. Dat mocht ik in beide Kamers der Staten- Gen-eraal reeds eerder uitvoerig doen. Thans meen ik te mogen volstaan met de zoojuist gegeven inlichtingen over het verloop der verdere politieke onderhandelin gen en de overwegingen, welke de Regeering er toe hebben geleid op -grond van het antwoord der Indonesische delegatie van 15 dezer de Commissie-Generaal de finitief te machtigen tot onder teekening van de op 15 November geparafeerde overeenkomst." Zaterdag 22 Maart 1947. Ned. Herv. Kerk Temeuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 23 Maart 1947. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Leesdienst, 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, van Temeuzen. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Hontenisse: 10 u. Ds, J. A. Talma, van Zaamslag. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. ahilippine: 2.30 u Ds. J. van der Graaff. 3as van Gent: 10 u. Ds- J- van der Graaff. duiapT io en 2J3O u. Ds. G. van Moorself"1$ Terneuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz. 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier. Zaamslag: 9.30 u. Leesdienst, 2.30 4 u. Ds. J. A. 'Talma. Aardenburg: 11 u. Ds. v. Roijen. Biervliet: 11 u. Ds. Doorn. Breske.as: 10 en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9.30 u. Ds. G. J. Derksen. sen. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Pliester. St. Kruis: 9.30 u. Ds. Van Roijen. Nieuwvliet 2 u. Ds. G. J. Derksen. Oöstburg: 10 u. Ds. Fournier. Retranchement: 10 u. Ds. Bar- noüw. Schoondgke: 10.45 u. Ds. Schopen hauer. Sluis: 18.30 u. Ds. Fournier. St. Anna tèr Muiden: 14.30 u. Ds. Fournier. Waterlandkerkje: 9 u. Ds. Scho penhauer. IJzendijke: 9 u. Ds. Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10 u. Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvé. Hoek (in de Chr. School): 10.30 u en 3 u. Ds. F. M. Verveen. Zaamslag: 9 u. Ds. Verveen, van Hoek, 5 u. middagdienst. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. Lan- ting, em. pred. te Heemstede. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J O. van Ravenswaay. Gereformee-de Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u.- lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A de Reuver. Roomsch-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 en 19.30 u. Leiders: Kdt. J. Hegnsdijk en Kdt.' C. Nieuwland. AARIN vergissen de Qver- priesters en Farizeërs zich dan? Wel ze denken, dat Jezus' onmacht het gevolg is van de macht der menschen. Ze den-ken, dat de soldaten met hun wape nen en hun spijkers, dat zij met hun overmacht de oorzaak zijn van de machteloosheid van Jezus. Kortom zij meenen dat de wortel van Jezus' onmacht van buiten komt. En dat is hun groote fun- damenteele vergissing. JEZUS' onmacht komt echter niet van buiten, maar van binnen uit Zijn eigen hart. Jezus' machte loosheid is de machtelosheid Zijner Liefde. In de lijdensgeschiedenis spant iedereen alle krachten in om Jezus van het liefhebben af te brengen. Maar Jezus laat Zich niet van het liefhebben afbrengen. Hg blijft overgeleverd aan Zijn eigen liefde En in en door die liefde denkt Hij alleen maar aan de anderen, ook aan de Over- priesters en Schriftgeleerden. En Zijn onmacht 'komt uit Zijn liefde voort. Niet de soldaten, noch de Farizeërs zijn de bewerkers Zijner machteloosheid. Omdat Hij over geleverd is aan Zijn eigen liefde- Volle hart, daarom ls Hij overge leverd aan de menschen. Het is deze onmacht die de wereld tot een eeuwigen zegen is geworden. Speciale correspondentie. ,,De mooiste dag van mijn leven", zeide een lid van de Engelsehe Ambassade in den extratrein naar Duinkerken. „In 1940 heb ik mij van Duinkerken naar Engeland moeten inschepen. U weet hoe... Thans keer ik per luxen trein naar Duinkerken terug." De Engelschen trouwens zijn toch al geestdriftig gestemd. En momenteel bezitten ze een gewel dige echo in Pargs, want van de twee bladen, welke in de Fran- sche hoofdstad verschijnen, is het eene de „Daily Mail". Dit vierde het verdrag tusischen Engeland en Frankrijk op een voor Enge- lands doen hymnische manier. Men had den indruk, als zou mèt dit verdrag alle leed geleden zijn, inclusief de kolenmisère. En zelfs de stilzwijgende „ondersteuning" der Palestina-terroristen door de Franschen zou nu ook wel ophou den, nadat de oude vriendschap opnieuw was bezegeld. Kortom, hier werd als het ware een grens steen in Duinkerken geplaatst. Extratrein, stad op stelten, vlaggen, defileerende troepen, volksliederen. Een beeld dus van groote plechtigheid De ruïnes vormen een vreemden achter grond. Vanaf het station tot het gebouw van den onderprefect is maar een klein eindje. Bidault, Minister vari Buitenlandsche Za ken en Duff Cooper, de Engelsehe ambassadeur, gaan dat stukje te voet. Ze hebben een groote ge leide. De Franschen houden van dergelijke ceremonies en bezitten veel tact. De afgevaardigden van het kiesdistrict, waartoe Duinker ken behoort, zgn b v. ook aan wezig. Het zijn geen onbekenden: Maurice Schuman, secretaris generaal der M.R.P. en Paul Rey- naud, in 1940 minister-president, die kortgeleden in het parlement een Engelschgezinde redevoering beeft afgestoken. Allen komen bijeen in het salonnetje van de onderprefectuur, dat voor derge lijke gelegenheden eigenlijk heele- maal niet geschikt is. Zelfs onder de ,,officieele personen" is er ge drang. Maar in welk ander ge bouw van Duinkerken had men bet verdrag kunnen onderteeke nen. Alle andere, maar ook alle, ken gekomen. Ze vonden de plaat zijn verwoest. i sen, welke eventueel voor opname Mogelijk, dat Bevin hieraangeschikt leken, bezet en ïanceer- niet dacht, toen hij voorstelde, dat j den werkelijk onparlementaire het symbolieke Duinkerken de uitdrukkingen. dit trouwens ook gesloten maar Het gedrang in de prefec tuur zal dan al vergeten zijn. Eerst werd op Bevin gewacht, die uit Londen kwam en-Duinker ken als eerste tusschenstation op weg naar Moscou aandeed. Maar toen hij onder het gejuich der Duinkerkenaren was gearriveerd en zelfs al naast Bidault aan de tafel zat, waaraan de onderteeke ning moest -plaats hebben, werd verder gewacht. Het was een pittoresk schouwspel, die twee staatslieden naast elkander te zign zitten, omringd door waar- digheidbeklaeders en wach tendeWaarop? Ja, heusch, op het contract, dat zij moesten onderteekenen! Niet, dat dit neg niet gereed zou zijn. Alleen het exemplaar, waaronder de namen moesten worden geschreven, ont brak nog. Een ongeluk? Een on gewone vergeetachtigheid? Werd inmiddels heel Duinkerken afge speurd; werden de kussens van den extratrein doorsnuffeld; stond een detective-roman, getiteld ,,Het verdwenen document", op het punt geboren te worden? Natuur lijk is de werkelijkheid altijd veel minder romantisch. Een lid van de legatie had het goede exem plaar in zijn zak. En juist zijn auto had vertraging. De ontvangstzalen van de pre fectuur te Duinkerken zijn drie in getal. Het zijn eerder groote ka mers. Eén daarvan bezit een ve randa, waar wel twee dozijn men schen op konden. Deze veranda had men tot perstribune gepromo veerd, door er een bord met „Pres- se" op te hangen. De onderteekening van een Al liantie-Verdrag is echter een be langrijke gebeurtenis en dus wa ren er 80 journalisten aanwezig, die uit Pargs waren gekomen. Verder meer dan 2 dozijn foto grafen, cineasten en radio-repor ters. De strijd om een plaats nam groote afmetingen aan; een ware tweede slag van Duinkerken werd bier geleverd, gelukkig zonder verliezen, behalve dan van enkele magnesiumpompen der fotogra fen. De slag bereikte het hoogte punt, toeni" ook nog een groepje Engelsehe fotografen opdook, spe ciaal van Londen naar Duinker- plaats moest zgn, waar het nieu we, voor 50 jaar geldige Allian tie-verdrag moest worden onder teekend. Nog lang zal over het „Verdrag van Duinkerken" wor den gesproken daarom werd ZAAMSLAG. In vroeger eeuwen was Zeeuwsch-Vlaanderen, toen nog deel van het Graafschap Vlaan deren, geen aaneengesloten ge bied, maar bestond hèt uit een groot aantal eilanden en eiland jes. Door onophoudelijk inpolde ren is de zee langzaam aan terug gedrongen en zijn de vele eiland jes aan elkaar verbonden gewor den. De zee en oorlogvoerende voomders waren bet echter met deze indijkingen niet altijd eens en zoo kunnen we zonder over drijving zeggen, dat de geschie denis vah Zeeuwsch-Vlaanderen voor een groot deel, die van haar overstroomingen is. Geen stad, of dorp, of het heef.t enkele malen het zeewater door zijn straten zien stroomen en is er dikwijls zelfs geheel onder bedolven ge worden. Ook Zaamslag is dit lot eens beschoren geweest! Tot in het midden der 13de eeuw was ook Zaamslag een af zonderlijk eilandje, dat bestond uit den Zaamslagpolder, den Gra venpolder, Oud-Othene en Diepe- nee Behalve Zaamslag lagen hierop nog (ie dorpen Othene en Aandijk, die ook beiden een parochiekerk bezaten en dus vrii groot moeten zijn geweest. Het geheele eiland behoorde bij Axeler- Amlbacht en dus is de geschiede nis van Zaamslag en Axel nauw verwant. Eén der eerste levensteekenen van Zaamslag vindt men in 1282. In dat jaar schonk ridder Gerard van Maelstede een aantal lande rijen, liggende in Zaamslag aan de ridderorde der Tempelheeren, opdat deze gelden zouden verkrij gen om bij hun reeds bestaande nederzetting aldaar een Tempel te kunnen bouwen. Erg lang heb ben Vieze Heeren geen genoegen aan deze schenkingen kunnen beleven, want in 1312 werd hun orde opgeheven en hun bezittin gen geschonken aan de orde der Hospitaalridders, later Malthezer Ridders geheeten. Zooals de naam al zegt, stelden deze Heeren zich de verpleging der zieken tot doel en dus stichtten zij ook te Zaam slag naast het Kasteel een Hos pitaal. Zoo'n kasteel met toren trok in die dagen de oorlog naar zich toe. Dit bleek ook weer in bet jaar 1452 toen de welbekende Graaf Philips de Goede oneenig- heid bad met zijn onderdanen en meende deze streng te moeten straffen. Na Axel werd ook Zaamslag verschrikkelijk gebrand schat. Het Kasteel werd daarbij bijna geheel verwoest. Nadien is men wel weer aan het opbouwen geweest, maar veel geluk beeft men hieraan niet meer beleefd, want gedurende den 80-jarigen Oorlog was Zaamslag's Kasteel weer het doelwit van diverse aan vallen. Het pleit werd beslecht in 1586 toen Prins Maurits de versterking op de Spanjaarden Maar er gaat niets boven colle gialiteit. Af spoedig was een En tente Cordiale tusschen de foto grafen opgericht. De laatstaange- komenen gaven eenvoudigweg hun apparaat over alle hoofden heen naar voren door en de Franschen, die niet van hun frontlijn weken, knipten dan hiermee af. Welis waar verstonden ze de technische raadgevingen niet zoo goed, en dus zullen er wel vele „zuinige" platen het gevolg hiervan eijn, zooals die n.l. genoemd worden, waarop twee opnamen tegelijk staan. Een merkwaardige plek voor een dergelijk verdrag! Aan den muur hing het portret van Admi raal Franco's Comeille Bart, die tn 1755 in Duinkerken stierf. Hij stamde uit de familie van den zee held Jean Bart, die zoo dikwijls Op 14 November 1944 werd bg Mr. J. J. Plugge, rechter aan de Arr.-rechtbank te Utrecht een kaasje bezorgd afkomstig van den 31-jarigen landbouwer J. C. de J. uit Polsbroek, die Donderdag voor het Amsterdamsche Gerechtshof verscheen, ervan beschuldigd ge poogd te hebben invloed uit te oefenen op een rechterlijke beslis sing. In Utrecht was hij veroor deeld tot vier maanden, van welk vonnis zoowel de officier, die zes maanden had geëischt, als ver dachte in beroep waren gegaan. De broer van J. C. de J. moest in November Voor den rechter verschijnen wegens het vervoer van biggen en daar de gezond heidstoestand van den broer niet al te best was, had de J. ge meend aldus de verdediger door het schenken van een kaasje een „prettige sfeer" te scheppen. Mr. Plugge had dit niet zeer geapprecieerd en het kaasje ver ontwaardigd afgewezen. De Procureur-Generaal, Mr. A. A. L. F. van Dullemen zeide, dat hij in zijn dertigjarige praktijk bij het O, M. nog nooit een dergelijke poging tot omkooping had mee^ gemaakt en vond de straf, die door den Officier te Utrecht oor spronkelijk was geëischt zeer juist. Mr. Van Dulleman requi- reerde derhalve een gevangenis straf van zes maanden. VIER COASTERS NAAR NEDERL. INDIK. Dinsdag 25 Maart a.s. zullen wederom eenige coasters, vier in getal, vanuit Rotterdam naar Nederlandsch-Indië vertrekken. De namen der scheepjes zijn: Taboelan, Tapatoena, Betana en Bentenan. Het vertrek zal plaats hebben vanaf de Sehieliaven bg Rotterdam om 12 uur des mid dags. Om 10 uur der morgens zullen deze coasters door het Directoraat-Generaal voor de Scheepvaart, waaronder zij thans ressorteeren, overgedragen wor den aan het Departement van Overzeesche Gebiedsdeelen. In In- dië worden de schepen dan weer overgedragen aan de Pakket vaart. ENGELSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Op dezelfde hoogte waar Woensdagnacht de „Alexandra" op een mijn liep is Vrijdagmiddag om 2 uur het Engelsehe schip „Empire Spring Fjord", op een mijn geloopeij. Direct na de ont ploffing zond het schip S.O.S.- seinen uit, die echter spoedig weer werden ingetrokken. De red dingsboot „Brandaris' ligt in de haven van Terschelling gereed om op het eerste sein te hulp te snellen. De bemanning van de reddingboot bevindt zich aan boord. Men neemt aan dat het schip wil/ trachten op eigen kracht een haven te bereiken. DE „ALEXANDRA". Het Grieksche s.s. „Alexandra" is Vrijdagmorgen om 7.15 uur door de sleepbooten „De Volhar ding"/en „Stortemelk" de sluizen van IJmuiden binnengesleept, al waar de sleep werd overgenomen door een sleepbootje van Reederij Goedkoop. De „Alexandra" wordt naar de Amsterdamsche Droog dok. Mg verhaald. Het schip is midscheeps aan bakboordzijde met de mijn in aanvaring gekomen en de scheeps wanden zijn als gevolg van de ex plosie naar bulten uitgedrukt en staan boL Een stoomketel is ver nield, en het water ls op zee uit den ketel weggepompt. De donky- man, die in de reddingboot stond, en, deze gereed maakt* om te worden uitgezet, ia bjj 0* explosie over boord geslagen en verdron ken. De „Brandaris", die nog de zee in de omgeving afzocht, heeft het lijk niet gevonden. EEN COUPS VOL SMOKKELWAAR. Dinsdagvoormiddag hadden de commiezen van het grensstation te Roozendaal succes bg het door zoeken van den D-trein Brussel Amsterdam. Achter de houten rugleuning van een derde-klas rij tuig vond men keurig verborgen (geen schroefje was beschadigd), een flinke partij dameskousen, lappen stof, shag en nog enkele andere begeerenswaardige Belgi sch artikelen. De wagen werd afgekoppeld en op een zijspoor ge rangeerd, waar een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld. De ruimte achter elke plank van de rugleuning bleek gebruikt. Men was met vakkennis te werk ge gaan. Desmiddags werd in de visita tiezaal een goede vangst gedaan. Bij een aantal dames nam men meters textiel in beslag, welke zt) clandestien trachtten in te voeren. Kostbare polshorloges werden ge vonden inzachte zeep. De dames weten thans wel hoe laat het is DE C.C.D. IN JANUARI 1947. Ambtenaren van de C. C. D. maakten in de maand Januari ji. 6662 processen-verbaal op, waar bij 9279 verdachten betrokken wa ren. 267 Verdachten werden in voorloopige hechtenis gesteld. Het meerendeel van de overtredingen werd begaan op het terrein van de voedselvoorzieningen, ml. 8367 van de 9279 gevallen. Een groot* hoeveelheid goederen werd in be slag genomen, o.m. 202.821 kg zaden en peulvruchten, 142.946 kg fruit, 12.680 kg vleesch en spek, 73.552 eieren en 14.666 stuks textiel. NEGEN JONGE SPAANSCHE REPUBLIKEINEN STAAN TERECHT. Negen republikeinsche Span jaarden beneden 18 jaar loopen de kans ter dood te worden ver oordeeld door een Spaanschen krijgsraad aldus het „Rritsoh- Spaansche comité voor hulp aan Spaansche republikeinsche vluch telingen". Onder de beschuldig den bevinden zich twee jonge meisjes, van wie Isebelita Tor'rel- ba krankzinnig geworden zou zjjn door de mishandelingen, die zij heeft ondergaan. Zeven van deze jQnge menschen zgn meer dan 7 dagen in de gevangenis Alcala de Henares in hongerstaking ge weest en hun voorbeeld werd ge volgd door gevangenen in andere gevangenissen. In verscheidene fabrieken te Madrid zouden de arbeiders besloten hebben bij wij ze van protest het werk neer te leggen. veroverde. Met deze inname kwam echter tevens het einde van de Engelschen overwon.Op een geheel de toenmalige Heerlijkheidvleugel ec|hter stond een groot Zaamslag, want om het sterkere bouquet rozen en ook Mrs Bevin Axel, dat eveneens door Maurits kreeg een bloemstuk, dat niet be was ingenomen, te beveiligen, paald bjj de anjer in Bevin's werden de dijken doorgestoken en knoopsgat paste, liep tot bij Axel alles blank. 1 De nieuwe overeenkomst is een Zaamslag was voorloopig van de Vredesverdrag, ofschoon, in hoofd- aarde verdwenen! zaak hierin sprake is van even- Pas na het sluiten van den tueele oorlogsverwikkelingen. Het vrede in 1648 begon men de pol-werd in een atmosfeer ondertee- ders, waarin Zaamslag, Aandijk en Clinge hadden gelegen weer droog te leggen. Dat het water gedurende de 60 jaar, dat bet heer en meester was geweest vrij wel alles had verwoest, is licht te begrgpen. Alléén de toren, die op een hocgte stond, was tamelijk wel behouden gebleven. De drie dorpen echter waren on der zand en slib bedolven. Nadat de Zaamslagpolder geheel was drooggelegd, werd het tegenwoor dige Zaamslag gesticht. Dit ligt echter een heel eind ten Oosten van het vroegere dorp. De plaats van het oude Zaamslag moet men, zoeken langs den weg naar Ter neuzen in de nabijheid der hoeve Den Tempel", die bewoond wordt door den heer Van Hoeve. Nog niet zoo heel latjg geleden kwa men bij ploegen en eggen in de landerijen daar in de omgeving nog steenen te voorschijn, die af komstig waren van het Kasteel en het Hospitaal. Het tegenwoordige Othene is slechts een afspiegeling van de vroegere welvarende parochie van dien naam en ligt eveneens op een heel andere plaats, dan zijn vroegere naamgenoot. De parochie Aandijk is niet meer tot nieuw leven gekomen. Dit dorp lag in den tegenwoordi- gen Groote Huijssenspolder. Het „Eilant van Zaemslacht" is in den loop der eeuwen wel van gedaante veranderd. kend, door den nood van den oor log doortrokken 'n waarschu wend teeken. De Engelschen onder Bevin's ge leide uit Londen keken vol be langstelling rond, toen zij weer in hun auto's stapten. Waarschijn lijk waren zij teleurgesteld: men stelt zich gewoonlijk historische plekken anders voor dan een ver woeste, noodlijdende stad, waar zelfs de vlaggentooi melancholiek aandoet. Toen Bidault en Bevin elkaar ten afscheid de hand schudden, wisten zij beiden, dat zij elkaar binnenkort zouden weerzien in Moscou, waar al spoedig zal moe. ten blijken, o'f de tijd der afkoe ling achter den rug ligt en thans een nieuwe, ware vriendschap is begonnen. De kwestie van het in beslag nemen der lading van de „Martin Behrman" zal 24 Maart a.s. voor een landgereeht komen. Een twee-motorig vliegtuig, dat Maandag uit Sjanghai ver trok, is te Kaifeng in de provincie Honan bij het landen neergestort, aldus een persbericht uit Sjanghai. Hierbij werden eenige leden der bemanning en zes passagiers van wie vier Amerikanen, gedood. Er is nog geen bevestiging uit andere bron. In het gebied van Teruel zijn, naar verluidt, 9 personen gedood en 40 gearresteerd bij een botsing tusschen guerilla-strijders en poli tie. Volgens Madrileensojje auto riteiten zou een plan der guerilla- strijders, bomaanslagen in Valen cia te plegen, verijdeld zijn. In de buurt van Valencia zouden 2 autobussen aangehouden en de passagiers beroofd zijn. Een poli- tie-agent zou daarbij gedood en een ander gewond zijn. Ergens, waar doet er niet toe, overal ls het immers betzelfde kamp, of het nu K.N.I.L., O.V.W.- 'ers of dienstplichtigen zijn: Alle maal „Onze jongens". Niks bij zonders aan. 's Morgens 6 uur reveille. Het heele stel ligt te snorken, zagen of te gorgelen. Dan komt met een onschuldig ge zicht de man van de wacht, die zachtjes neuriet over babies aan wie hij niks als love geven kan. Maar dat verandert gauw als de eerste slaper gewekt is en een schoen de wachter-Van-den-nacht naar zijn hoofd krijgt. Zijn stem ming slaat pardoes om en hij smijt verder je bed ondersteboven, met Vetnek d'r uit, je hebt nou lang genoeg liggen ronkenDan maar d'r uit, als zij zoo beginnen. Ben je dan je tampatje af, nog wat lodderig zwaar van kijken, ga je je wasschen, een kali vindt je altijd nog wel ergens. Tegen woordig is 't toilet zoo gebeurd, scheren is er niet meer bij. Ha, nog gezelschap ook op den vroe gen ochtend. „Zoo gammele". „Zoo vetbobbel, ook goeie mor gen." Na het eten ze noemen bet ook ,/bliksciieuren" om. 8 uur appèl met wapeninspectie! Reuze job is dat, net een wasschen- beeldenstel. De commandant schreeuwt wat, en je weet het al: Jij en jij en die en die klaar ma ken voor patrouille. Na het appèl duurt nooit lang gaat ieder zijn aangewezen taak doen. Ach, je hebt altijd wat te doen, meestal schiet er zelfs niet veel vrije tijd over. Je his, krotje; tent, wat het ook is, als er maar dak boven is ook al lekt het meestentijds er is altijd wel iets aan te ver beteren. Met een man of vier heb je een ruimte, groot genoeg voor 4 bed den en een tafel. De man heb je 4 of 5 spijkers. Prima kleer hangers zijn dat, nooit stuk. On der je bed, je pakhuis. Unifor men en uitrusting. En denk niet, dat het een rommeltje is, nee hoor, een moord katjong hebben wij. 'k Kwam gisteren nog met een strijkijzer aandragen. Ik moest feitelijk nog mijn kousen heel zien te krijgen, want ik kan er nu aan 3 kanten in, van voor en van achteren en dan nog van boven af de gebruikelijke manier Maar jastopgaren en een naald. Het laatste kregen we een jaar terug, het zit "hem in de de viezen, zeggen ze. Ook al niet erg, de nieuwelingen loopen ook op him bloote kakies. Ja sergt. Ik kom", zie je wei, net bezig, kan je weer uitschei den. Een mooie tip, met de truck mee, voor beveiliging, van avond om 5 uur terug. „Waar gaan we heen, sergt." Hé, we gaan fourageeren. „Ook een bof" misschien wat te versie ren, als je goed uitkijkt. Wie appelen vaart, wie appelen eet. s Avonds met wat bananen en een blik spem teruggekomen. Ik ben blij, dat ik spem heb, want er is niu salmon op het brood. Na het eten, de lamp aan. Ja, wfl hebben echt licht, electrimh licht, Gewoon een weelde hier. Enkei de lamp, ook ergens „gevonden". Je vindt zoo wel eens wat b-blik baarsi Van schrijven is iilet veel gekomen, vanwege de poli tiek die besproken werd. Ja en dan worden er koppen met spij kers geslagen. Je hoort niets anders als: ,,Het is niet goed zus en niet goed zoo, en als wij, het bekende liedje, maar wat moet je anders doen. Soms wordt het wel eens 1112 uur„ als je wat klaverjast of jokert. Maar het beste is vroeg naar bed, je weet nooit wat de andere dag brengt. Om 10 uur slaapt alles of doet alsof, want soms lig je nog wel eens wakker. Je denkt aan thuis, je vrouw, je meisje, of je ouders. Al 'n heelen tijd geleden dat je ze zag. Maar niet piekeren, morgen mis schien weer post. En tenslotte val je ook in slaap; om een uur óf 12 's nachts, even wakker ge schrokken, maar het was niets, zeker een hond of kat geweest. En dan maar weer een nieuwe dag, die net is als gisteren en net als morgen. N. VISSER.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2