met De onderhandelingen Indonesië Prof- GERBÜANDY De mijnen in de straat van Korfoe Amerik. koopvaardijolficieren nemen dreiflende houding aan SI ZATERDAG 22 MAART 1947. en het ontslag van Com.-Gen. De Boer Bevoegdheden inzake wederopbouw en volks huisvesting Veiligheidsraad Mr. Schokkiog spreekt te Londen Opkomst Dienstplichtigen bij Voorzorg de voedselvoorziening Opnieuw „rebellie" In Labourpartij? Z. H. de Paus zal eenigen tijd rust nemen Zwitserland en de Vereenigde volken Ned. ontdekkingsreizigers in de Belgische Congo aangekomen Eiigelsch-Nederlandsche visumovereenkomst Lancaster verongelukt Minister Jonkman legt regeeringsverklaring af KOFFIE VOOR IEDEREEN icunis an kele «•egel Frankeerlng bij ^na»- Tern*-" WEEKSVERW ACHTING medegedeeld door het K N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Vry zacht. Tijdelijk krachtige wind tusschen Z. en W. Zwaar bewolkt met tijd. opklarin gen Enkele regenbuien. Aanhoudend vrij zacht weer Onder Redactioneele leiding /an P. L. D. J. van Oevereo Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen. Tel- 2510 - Na 6 uur 2073. Eoofdagentschap voor 7est leeuwsch-Vlaanderen vVillemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Trije Zeeuw" DE VRIJE Verschijnt dsltiyts 3de Jaargang No- 460. Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terne use®. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,50 Inzendingen advertentie tot des namiddags 3 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 et Ver- melding Brieven onder nr. of Adres Bureau van dit Blad 10 ct extra. Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. ZON EN MAAN, 1947 Zon Maan Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. 23 5 58 18.16 6.42 19.18 24 5.56 18.18 6.57 20.38 25 5.54 18.20 7.14 22.02 26 5.52 18.22 7.53 23.07 27 5 49 18.23 7.59 28 5.47 18.25 8.34 0.50 29 5.44 18.27 9 22 2.07 Naar aanleiding van het ver dok om ontslag uit de Ccmnms- p./.-Generaal van den heer De Boer heeft Prof. Dr. P Gerorandy Donderdagavond via de AVR.u. het woord gevoerd. Prof. Ger- brandy merkte op, dat de veron derstelling was geopperd, dat de ontslag aaiiivrage van den heer De Boer zou zijn ingegeven door de actieve oppositie tegen het onder teekenen van de basis-overeen komst van Linggadjati. Het is naar het oordeel van spreker veel aannemelijker het verzoek van den heer De Boer in verband te brengen met de ervaring, welke deze beeft opgedaan met de on betrouwbaarheid der z.g. republi keinen, die hun aard en oorsprong niet kunnen verloochenen. De heer De Boer was helaas afge gleden naar het vooze fundament van de motie-Romme. Toen het tot overmaat van ramp ook nog bleek, dat de overige leden der Commissie-Generaal en de Regee- rin" zelfs dit vooze fundament verlieten, heeft hij gemeend uit de Commissie-Generaal te moeten treden. Immers het teekenen van de overeenkomst bij gebrek aan volledige overeenstemming betee- kende een nieuwe capitulatie der Nederlandsche Regeering. Wat anders was de onderteeke ning dan het inblazen van nieuw leven aan de z.g. republiek en verzwakking van het prestige van <je Nederlandsche Regeering Prof. Gerbrandy wees er vervol gens op, dat de defaitistische hou ding der Nederlandsche Rcgee- ring weieens van funesten invloed zou kunnen zijn op ons volk. ,,Ik glijd niet langer mee, dat is", al dus Prof. Gerbrandy, „wat tot uiting komt in bet verzoek van den heer De Boer". Het is noo- dig dat thans een krachtige hand de leiding neemt. De heer De Boer heeft het groote gevaar be grepen. Misschien zal worden aange voerd, dat het gevoerde beleid het gevolg was van het feit, dat van ie zijde van Hét buitenland druk op ons wordt uitgeoefend om tot onder teekening over te gaan Mocht zulk een druk inderdaad bestaan, dan is de noodzaak des te grooter dat een krachtige hand de leiding neemt. Het is mijn overtuiging, aldus spreker, dat de heer De Boer die thans „het laatste schip" verlaat iets begre pen heeft van het groote gevaar, hetwelk ip de afglijdingspolitiek in de Regeering is gelegen. Een gevaar, zoo besloot spreker, dat wel eens tot een van het huiten- land afhankelijk communistische republiek kan voeren. Op 19 en 20 Maart j.l hebben de Minister-President en de Mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting besprekingen gevoerd, onderscheidenlijk met de voorzit ters en vertegenwoordigers van de colleges van Gedeputeerde Sta ten der onderscheidene provinciën en met de burgemeesters en ver tegenwoordigers van de gemeente besturen van een. aantal groote gemeenten en van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten over de problemen van den weder opbouw en de volkshuisvesting. Hierbij werd bepaaldelijk aan dacht geschonken aan de wen- schen, welke in den boezem dezer colleges leven ter zake van de verhouding op dit stuk tusschen de bevoegdheden van het rijk eenerzrjds en de colleges van Ge deputeerde Staten en gemeente besturen anderzijds. Het proces tegen den 36- jarigen sergeant-majoor van het Zwitsersche leger, Bosshard, die ervan beschuldigd wordt zoowel voor als tegen de Buitschers te hebben ges-pionneerd, is te Lau sanne geëindigd. De uitspraak van het Hof is nog niet bekend, doch het open haar ministerie heeft 3 jaar ge vangenisstraf, een boete van 5000 francs, militaire degradatie en verlies van nationale eer voor den duur van 10 jaar geëischt. Volgens decreet van het presidium van de opperste Sowjet der Sowjet-Unie zijn huwelijken tusschen Sowjet-tourgers en bui tenlanders verboden. - Volgens Dena, het Duitsche Nieuwsbureau in de Amerikaan- scke zóne, heeft het Ameri- kaansch hocger militair gerechts hof te Dachau luitenant-generaal Juergen Stroop en 12 andere voormalige Duitsche officieren van de S.S. en de politie, schuldig aan 't vermoorden van Geallieer de piloten tijdens eten oorlcg, tot den dood door den strop veroor deeld. Van de 21 beschuldigden zijn verder 3 tot 15 jaar gevan genisstraf en 4 tot gevangenis straffen, varieerend van 3 tot 5 jaar veroordeeld. 1 Persoon werd vrijgesproken. bij samen te werken met de V. N. het voorkomen van oorlogen. Petitpierre verklaarde voorts, dat collectieve veiligheid slechts kan worden bereikt m een wereld, waarin geen plaats is voor machtspolitiek, en waarin de in ternationale orde gebaseerd is op wetten en op eerbied voor de vrij heid zoowel door de groote als de kleine volken. Hij hoopte dat de Vredesverdragen de verwerkelij king van dit ideaal naderbij zou den brengen. „De Zwitsersche neutraliteit is in het belang van den wereldvrede. Het is geen kus sen om op te rustoen. Het legt Zwitserland een aantal verplich tingen op, en het maakt het dit land mogelijk ten tijde van oorlog zijn humanitaire werkzaamheden voort te zetten", pierre. Mr. J. J. Schokking, secretaris van het Nederlandsch Genoot schap voor Internationale Zaken heelt Donderdagmiddag voor leden van de Anglo-Netherlands Society, een lezing gehouden over: Nederlandsche opvattin gen over Europeesch herstel De bijeenkomst werd geleid door Lord Tweedsmuir, voorzitter van de Society, die tegen het einde van den oorlog, na in Italië te hebben gevochten, met de Cana- deesche troepen in Nederland heeft gediend en daar. naar hij verklaarde zijn gelukkigst oor logs werk heeft gedaan aangezien hij er actief kon deelnemen aan de leniging van den nood der Nederlanders. Mr. Schokking -begon te zeggen, dat de opvattingen waarover hij het eou hebben nog niet waren gerijpt, daarop gaf hij de thans ovenheerschende gevoelens aan, welke ten aanzien van het Euro peesch herstel naar voren kwamen in de toestaande politieke partijen de Partij Van den Arbeid, de Liberalen, de kerkelijke partijen, meteen de politieke verhoudingen in Nederland schetsend. Daarop deed hij hetzelfde voor de belangrijkste en invloedrijkste groepen in de Nederlandsche ge meenschap, de industrieele, com mercieele, en die van den land bouw. De opvatting, welke naar spre kers oordeel het sterkst vertegen woordigd was, verlangde een re constructie van West-Europa in de richting van een belangenge meenschap, gebaseerd op economi sche behoeften, een gemeenschap pelijk economisch front dus. Bel gië en Nederland hadden daartoe e(n eersten stap ondernomen en bet voorbeeld aan de hand gedaan. Mr. Schokking ontveinsde zich de moeilijkheden niet, welke op den weg liggen van een hechte Nederlandsch-Belgische Tolunie,, maar hij meende dat hierin wel de kern zou kunnen liggen voor de conounische ontwikkeling van West Europa. De dienstplichtigen, bestemd voor het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, die op 3 Maart j.L hadden moeten opkomen en wier opkomst was uitgesteld, moeten nu op Woensdag 2 April opkomen. Zij moeten dien dag per eerste reisgelegenheid na 7.00 uur naar Bergen op Zoom ver trekken. De dienstplichtigen, bestemd voor het le verkennings-regiment te Amersfoort, die op 27 Februari j.L hadden moeten opkomen en wier opkomst was uitgesteld, moeten nu op Dinsdag 25 Maart opkomen. Zij moeten dien dag per eerste reisgelegenheid na 7.00 uur naar Amersfoort vertrek ken. De voedselsituatie over de ge heele wereld vereischt in de maande», die aan dan nieuwen oogst voorafgaan, steeds veel overleg en voorzichtigheid. De afgeloopen, strenge winter in Europa heeft in dit opzicht tot nog grooter waakzaamheid ge maand, temeer, omdat de gevol gen van de winterperiode nog niet geheel zijn te overzien. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat daarom in ons land ais voorzorgsmaatregel eenige voorzieningen zijn getrof fen, welke o.m. beoogen van enkele producten eenigen voor raad te vormen. Deze voorraad kan dienst doen, voor hot geval de algemeene voedselsituatie zich ongunstig zou ontwikkolen. Het is in dit verband, dat dezer dagen de aflevering van gort en havermout door fabrikanten tij delijk is stopgezet, zoodat, moch ten op eenig terrein moeilijk heden optreden, de mogelijkheid tot het nomen van nadere distri butiemaatregelen voor deze pro ducten aanwezig is. Evenals in het begin van het jaar, toen meer dan 70 parle mentsleden van de Labourpartij zich oneens verklaarden met de buitenlandshce politiek van de re geering, dreigt thans opnieuw een „rebellie", ditmaal van ongeveer 100 leden, tegen het wetsontwerp betreffende den militairen dienst dat in Engeland den dienstplicht in vredestijd wil invoeren. In sommige kringen te Londen wordt geopperd, dat uitstel van het debat over het wetsontwerp tot na Pinksteren een zekere ontspanning te weeg kan brengen daar met Pinksteren de geheele Labourpartij in conferentie bijeen zal komen. De regeering zou dan kunnen trachten van de conferen tie een mandaat te ver-krijgen voor haar afwijken van de vroe gere Labourpolitiek, welke tegen de dienstplicht was. Naar in po litieke kringen verluidt, heeft de regeering de eischen van de „dis sidente" leden verworpen. aldus Petit- Z. H. Paus Pius XH wiens ge zondheid te wenschen overlaat sinds hg bij een wandeling viel, zal binnenkort naar Castel Gan- dolfo vertrekken, waar hij het grootste deel van de goede week rust zal houden. Op advies van zijn doktoren, zal hij gedurende de goede week niet deelnemen a.an de openbare plechtigheden. Z. H. de Paus doet beroep voor opbouw Monte Cassino In een brief aan de geheele Katholieke Kerk, heeft Paus Pius XII gevraagd om gelden voor den wederopbouw van de beroemde Benedictijner aartèatodij van Mon te Cassino, welke tijdens den oor log volkomen werd verwoest. De Zwitsersche socialisten heb ben in het Zwitsersche Parlement voorgesteld dat Zwitserland lid zou worden van de Vereenigde Naties. De Minister van Buiten- landsche Zaken, Max Petitpierre, verklaarde hierop, dat naar zijn meening de tijd voor een dergelij ke actie nog niet is gekomen. Hij was bereid een motie te aanvaar den, waarin den Federalen Raad wordt verzocht op de daartoe ge- eigende tijd lid van de V. N. te worden onder voorwaarden die vereenighaar zijn met de neutrali teit van Zwitserland, en inmiddels INDONESIË. De Nederlandsche cineast en geograaf Regout is vorige week Zaterdag vergezeld van zijn. vrouw te Elisabethstad aangekomen. Beiden zijn den daarop volgenden Maandag naar Leopoldville ver trokken, dat zij oveij 14 dagen hopen te bereiken. Vervolgens zullen zij vanuit Matadi per boot naar Lagos in Nigeria reizen. Zooals bekend, is de heer Re gout in October van verleden jaar naar Afrika vfcrtrokken. Hij ver bleef vier maanden in Fransch West-Afrika, waar hij den oor qprong der rivieren onderzocht. De heer Regout trok vervolgens via Agades en Tamanrasset per auto de Sahara door en bereikte Bambako, ten Zuiden van Dakar waar zijn vrouw zich bij hem voegde. De beide echtgenooten begaven zich daarna via Kano, Fort Lamy en Fort Archambault naar Buta Zij trokken het Noordelijke ge deelte van de Congo door en ver bleven drie weken te Kivoe en te Roeanda Oeroendi, waar zij in 1943 hun wittebroodsweken door brachtten. Vervolgens bereikte 't echtpaar over Jadotville Katanga, waar zij gasten waren van den Nederlandschen consul, Hendrik Schuiling. De heer Regout heeft een aan tal kleurenfilms opgenomen en zal aan de band hiervan na ziyi terugkomst in Europa lezingen houden. Naar Agence France Presse meldt, dreigt de vakvereeniging van Amerikaansche koopvaardij - officieren een algemeene tooycot voor alle schepen, die afko-mstig zijn uit of bestemd zijn voor Ne derland, uit te vaardigen. Men wil bij deze actie de loodsen en havenarbeiders uit alle Ameri kaansche haven betrekken. Deze beslissing, die Vrijdag te New York werd bekendgemaakt, zou genomen zijn als repressaille tegen de gewelddaden, waaraan de Nederlandsche haven-autoritei ten te Batavia zich ten aanzien van de officieren van bet vracht schip „Martin Behrman" zouden hebben schuldig ge-maakt. Volgens de verklaringen van een bestuurslid der vakvereeni ging, aldus Agence France Presse, zal de vakvereeniging in- alle Amerikaansche havens een alge meene en gelijktijdige actie inzet ten tegen Nederlandsche schepen en ladingen, als het aan officieren van de Martin Behrman" aange dane onrecht niet is hersteld vóór de vergadering der vakvereeniging op Woensdag as. Do dreigende boycot. Naar aanleiding van de berich ten over een dreigenden boycot van Nederlandsche schepen in de Vereenigde Staten heeft het A. N. P. geïnformeerd in officieele kringen. Aldaar werd het A.N.P. medegedeeld, dat de eenige be doeling van de Nederlandseh- Indische Regeering was, de goe deren te behouden voor hun recht matige eigenaars en tevens deze rechtmatige e genaars en de In donesische economie te bescher men, terwijl de reederij Isbrandt- sen er blijkbaar op utt is te han delen in producten, welke niet op rechtmatige wijze zijn verkregen. Zooals bekend, gaat het hier niet om bevolkingsproducten, maar om ondernemingsproducten, die ais zoodanig zijn herkend en waarbij het dus mogelijk is, deze aan de rechtmatige eigenaars terug te geven. Bovendien kan het gebeurde nooit worden Uitgelegd als een aanval op de Amerikaansche han delsbelangen, daar van Neder- landsch-Indische zijde de bedoe ling bestaat, goederen van dezelf de soort ter beschikking te doen komen van hef Amerikaansche economische leven. Isbrandtsen-line neemt tegen maatregelen. Het hoofdkantoor van de Is- brandtsen Shipping Company heelt opdracht gekregen besla te laten leggen op het 7.000 ton metende Amerikaansche schip „Bucyrus Victory'', zoodra dit schip te San Francisco arriveert als schadevergoeding voor de „Martin Behrman", aldus heeft Ryan, directeur van deze maat schappij, Vrijdag medegedeeld. Verder verklaarde hij, dat hij zou verzoeken beslag te laten leg gen op alle andere schepen, die n& 7 Maart uit Batavia zijn ver trokken en die een gedeelte van De Columbiaansche afgevaar digde en voorzitter van de com missie van onderzoek naar het leggen van mijnen in de Straat van Korfoe, Zuleta Angel, heeft in den Veiligheidsraad verklaard dat er voldoende bewijs was om aan te nemen, dat de mijnen in de Straat van Korfoe,, die vorigen winter 2 Britsche torpedojagers beschadigden, niet gelegd konden zijn zonder medeweten van de Albaneesche regeering. Dit be wees echter nog niet, dat de Al- baneezen de mijnen gelegd had den. Angel bestreed de bewering van den Poolschen afgevaardigde, dat Groot-Brittannië de mijnen zelf zou kunnen hebben gelegd. Het is belachelijk, te gelooven, dat Groot-Brittannië mijnen zou leg gen om schadevergoeding van Albanië te kunnen eischen." Hij verwierp eveneens sugges ties van Poolsche en Albaneesche afgevaardigden, dat de mijnen, die na het incident waren geveegd, niet dezelfde zouden zijn als die welke de beschadiging van de Britsche oorlogsschepen hadden veroorzaakt. Laul Hasluck (Australië), die eveneens lid was van de commis sie van onderzoek, zeide, dat de Veiligheidsraad best zou kunnen vaststellen, dat de mijnen, met medeweten van Albanië waren gelegd. Zelfs was het mogelijk dat het leggen der mijnen door Albanië oogluikend was toege staan. Verdwaalde mijnen Dr. Oscar Lange (Polen) her haalde de veronderstelling, dat het ongeval van de Engelsche schepen zou kunnen zijn veroor zaakt door verdwaalde mijnen uit een oud Duitsoh mijnenveld Hij achtte bet raadzaam de zaak we gens gebrek aan bewijs te laten vallen, doch stelde voor, uit res pect voor de Britsche marine, dat Engeland en Albanië onder elkaar tot overeenstemming zouden trachten te komen. Sir Alexander Cadogan (Enge land) critiseerde verschillende punten van de Poolsche verkla ring. Hij stelde den raad voor, de volgende resolutie aan te ne men: ,,Door de Albaneesche regeering, of n it medeweten van die regeering, i.1 in de Straat van Korfoe hemelijk een mijnenveld gelegd, dat aai Britsche schepen De Britsche regeering heeft met Nederland, Denemarken en Ziweden overeenkomsten gesloten tot het wederkeerig afschaffen van visa, aldus het Engelsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Onderdanen van deze lan den zullen-geen visa noodig hebben voor het binnen-reizen van Enge land uit elke willekeurige plaats en' hetzelfde geldt voor Britsche onderdanen reizende naar de ge noemde landen. Visa zullen vereischt blijven voor reizen naar de overzeesche gebieden van de betrokken landen Toestemming tot vestiging en het verrichten van arbeid is nog steeds geregeld door bestaande wetten. Van officieele Nederlandsche zijde kqn nog geen bevestiging van bovenstaand bericht worden verkregen. Naar nader uit Londen wordt gemeld, treedt de overeenkomst met Nederland op 15 April, met Denemarken op 22 Maart en met Zweden op i April in werking. en personeel schade heeft berok kend. De Veiligheidsraad advi seert de regeeringen van Albanië en Engeland het geschil op basis van de bevindingen van den raad bij te leggen. Als zulks mocht mislukken, kan elk der partijen zich tot den raad wenden met ver zoek de kwestie opnieuw 'onder oogen te zien. De raad besluit het geschil op de agenda te houden, totdat een voor beide partijen be vredigende oplossing is bereikt". Een Lancaster van de Britsche Royal Air Force is Donderdag nacht bij Ierland neergestort. Vier overlevenden van de bemanning zijn door schepen opgepikt. Het toestel maakte deel uit van ee» zestal, dat op manoeuvres in samenwerking met de vloot was. Een toeste) van de Scandinaafsche luchtvaartmaatschappij heeft ge seind, dat het hulp ging verlee- nen. Vijf personen worden ver mist. Vrijdagmorgen heeft de Minis ter van Overzeesche Gebiedsdee- len, Mr. J. A. Jmkman, in de ver gadering van le Tweede Kamer een regeeringsverklaring afge legd over het vi rloop der politieke onderhandelingen met de Indone siërs. Minister Jonkman wees er op, dat alhoewel het in de bedoe ling der Rege ring lag, de Ka mers in het begin van de volgende week in te lichten, zij gaarne voldeed aan len in de Tweede Kamer geuiter. vensch en daarom reeds thans hi r toe overging. De Minister herinnerde vervol gens aan de o\- 10 November j.l afgelegde Ré geeringsverklaring en de op 20 December aangeno men motie van orde van de heeren Romme en '.'an der Goes van Naters. Door aanneming van deze motie 'vereenigde de Kamer zich met het door de R^ geering voorgeno men beleid 'zooals dit destijds werd uiteeng< zet daar de wèderzijdsche 1 erbtatenis bij juis te uitvoering [aarvan de moge lijkheid opent jm het noodzake lijk duurzame1' samengaan tus schen Nederlard en Indonesië op d> i. grondslag van de beginselen der Koninklijke rede van 7 De cemlber 1942 ti_ verwezenlijken. De Comm''e-üeneraal heeft daarop de Ind nesische delegatie op de hoogte gebracht van den gang van zaken in Nederland en gevraagd of deze hare instemming daarmede kon betuigen. De In donesische delegatie antwoordde hierop in hoofdzaak dat zij slechts gemachtigd was de ontwerp-over- eenkomst te teekenen zooals die luidde op grond van de zeventien artikelen', alsmede van de schrif telijke correspondentie en van de edeelten uit de notulen welke bindend blijken te zijn voor een of heide partijen en voorts, dat zij geen gevolg kon geven aan de uitnoodiging in te stemmen, met de verklaring der Nederlandsche Regeering, vooral aangezien dan de overeenkomst zou worden ach tergesteld bij die unilaterale ver klaring. De Commissie-Generaal heeft harerzijds in haar brief van 2 Maart j.l. deze misverstanden uit den weg poèen te ruimen en heeft, tenslotte gemeend te mogen ver onderstellen, dat deze besprekin gen niet in nieuwe langdurige onderhandelingen, doch zoo spoe dig mogelijk in onderteekening mossten uitmonden. „Martin Behrman" aan boord mochten hebben. Een deel van de lading van de „Martin Bahrman" is Vrijdag aan -boord van de „Bucyrus" gebracht. Een Zweedsche professor noemde onlangs de volksmeening, als zou koffie den slaap belemmeren, een pure suggestie. Hij bewees, dat coffeine wel opwekt, maar ook bet zenuwstelsel'tot rust brengt. Een proef, die eenigen tijd daarna in Frankrijk werd genomen, komt dit op aardige wijze bevestigen. Door 20 proefpersonen werd voor het slapen gaan een kop sterke koffie gebruikt. Allen zei den, dat ze slecht geslapen hadden. Den volgenden dag dronken allen een glas melk- nu verzekerden zij, dat ze rustig geslapen hadden. Wat men niet vvist, was, dat in de melk twintigmaal zooveel cof feine opgelost was dan een nor male kop koffie bevat. Wat er ook van zijer zullen men- schen zijn, die meenen geen koffie te kunnen verdragen, even goed als er menschen zijn geen boter of suiker kunnen verdragen. Om nu deze personen met te berooven van bet genot, dat een geurig kopje koffie bieden kan, heeft de Gruyter coffeïnevrijc koffie in den handel gebracht. Dat is dus koffie, waaruit de colleine is verwijderd, maar die door esn bijzonder procédé aan smaak en aroma mets heeft in geboet. Ook voor coffeïnevrije koffie is het adres: De Gruyter, dc koffie cn theezaak. (Ingez. Med.) In het gezin Spoelstra te Sneek is Vrijdagmorgen een drie ling geboren. De toestand van de moeder en de drie geborenen is goed. Volgens onbevestigde be richten zou de leider van de Ir- goen Zwai Leoemi te Jeruzalem gearresteerd zijn, alsmede êen aantal andere leidende persoon lijkheden van deze verzetsorgani satie. De leider is bekend onder den schuilnaam' „Avinoam". Arthur Calwell de Australi sche Minister van Immigratie, heeft verklaard, dat dé S.S.-be- waker Lerch, die Donderdag aan boord van de „Johan de Witt" als zoodanig door Joden werd her kend, geen toestemming zal krij gen om ergens in Australië aan land te gaan. Volgens Calwell zal bij de Australische organisatie voor immigratie een onderzoek worden ingesteld in verband met het bericht, dat Lerch toestem ming had gekregen om Australië binnen te komen. Volgens den Minister heeft Lerch zijn visum gekregen dank zij een verkeerde voorstelling van feiten. In de maand Mei van het volgende jaar zal in 'het Kurhaus te Scheveningen een internatio naal muziekconcours voor solisten plaats vinden op het gebied van piano, viool en zang. Reeds is een internationale jury samengesteld, bestaande uit vertegenwoordigers uit twaalf landen. Te Rome is Vrijdag een FranschItaliaansche overeen komst geteekend, volgens welke tweehonderdduizend Italiaansche industrie- en landbouwaibeiders gedurende 1947 naar Frankrijk zullen gaan, namelijk zeventien duizend per maand. Zij zullen veertig procent van hun loon naar Italië kunnen sturen. Over even tueel medenemen van gezinsleden wordt nog onderhandeld. De sigarenwinkeliers, die Donderdag in een groote verga dering te Amsterdam bijeen wa ren, hebben met algemeene stem men besloten de zaken eiken Don derdag gesloten te houden, in af wachting van een naderen wette- lijken maatregel over de Donder- dagmiddagsluiting. Blijkens een mededeeling in het programmablad „Radio Ne derland" zal dit blad in verband met de nieuwe constellatie van den Nederlandschen omroep, met ingang van 1 April zijn verschij ning s'taiken. - De Amerikaansche leger- luchtmacht heeft haar vliegveld op IJsland aan de Uslandsche Regeering overgedragen. -De V. S. zullen het vliegveld voor tusschen- landingen mogen gébruiken. De Britsche regeering beeft in het Hoogerhuls, waar de op positie verre in de meerderheid is, een nederiaag geleden, toen een motie, waa; in de „ondoeltref fendheid van de regeeringsmaat- regelen inzake den economischen. toestand" werd betreurd, met 119 tegen 30 stemmen werd aange nomen. Deze nederlaag heeft echter slechts theoretische beteekenis, daar zij op de positie van de re geering geen invloed uitoefent. Canadeesche immigratie autoriteiten hebben de berichten uit Frankfort, als zouden maat regelen worden getroffen om 2000 verplaatste personen uit Duitsch- land naar Canada te doen emi- greeren, tegengesproken, zeggen de, dat geen besluit inzake immi gratie op groote schaal van ver plaatste personen is genomen. Slechts diegenen onder de D.P.'s wier familieleden in Canada een desbetreffend verzoek hebben in gediend, kunnen naar Canada omigreeren voor zoover zulks vol gens de voorschriften mogelijk is. Hierop heeft de Indonesische delegatie den 15en Maart geant woord, dat zij kraehtens de mo tie van goedkeuring van het beleid van do Regeering van de republiek was gemachtigd de geparafeerde ontwerpovereen komst te teekenen. Van de redbfeRtfiffg bleek zij met voldoening te heb ben kennis genotnen. Op het voorstel der Commissie-Generaal om tot een gemeenschappelijke interpretatie te komen, meende zij evenwel niet te moeten in gaan. Zij verklaarde echter, dat wan neer bet de bedoeling is van de Nederlandsche Regeering harer zijds niet tot onderteekening over te gaan dan op de wijze, door haar gesteld in de vergadering van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal van 10 December 1946, de Indonesische delegatie kan verklaren, dat zij er geen bezwaar tegen heeft de toelich ting der Commissie-Generaal, de verklaring van de Nederlandsche Regeering van 10 Decemebr 1946 en de redevoeringen van den Mi nister van Overzeesche gebieds- deelen van 19 op 20 December op te vatten als te zjjn de weergave van datgene, waaraan de Neder landsche Regeering zich harer zijds door de onderteekening van de basis-overeenkomst gebonden acht en wat deze zich voorneemt te doen verwezenlijken bij de uit werking daarvan. Zelf wilden zij zich evenwel niet aan deze stukken binden. Na onderteeke ning zal er haars inziens nog ruimschoots gelegenheid zijn om de inzichten en bedoelingenvan de Nederlandsche Regeering aan gezamenlijke bespreking te onder werpen. Zij eindigde haar brief met de uitnoodiging derhalve onverwijld tot onderteekening over te gaan, opdat begonnen kan worden aan de oplossing van de nijpende pro blemen van herstel en ophouw. Minister Jonkman vervolgde: „Zondagavond 16 Maart is het telegram, behelzende dit antwoord van de Indonesische delegatie, hier ontvangen. Maandagmiddag 17 Maart heeft de Ministerraad daarover verga derd en is de Commissie-Generaal tot onderteekening gemachtigd, in aansluiting op dat antwoord en na te hebben bevestigd, dat het inderdaad de bedoeling der Neder landsche Regeering is niet tot onderteekening over te gaan dan op de wijze, in dat antwoord nog eens weergegeven. Aan den voet der overeenkomst zal naar deze notawisseling werden verwezen. Onder het antwoord van tie Indonesische delegatie znit u, mijnheer de Voorzitter, mijn aan- teekening hebben gelezen, lui-

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1