h it L i h, f L fa V De Nederlandsche Gebiedseischen i Binnenlandsch Nieuws Uit de Volksvertegenwoordiging bï* to i" rV Megeeringsverklari ng et- K t ish er 11 b Duitschers vreezen uitschakeling van Emdeu^ fed tv* Hfn ffl fee - Hq H9 Me p J-j 's te Jl Nederland biedt aan technici naar Argentinië te zenden Da wederopbouw van boerderijen inzako de politieke ontwikkeling in Indonesië Oe vorst en de wegen;, Aanklachten tegen oorlogsmisdadigers Goede markt voor Surinaamsch hout in de Vereenigde Staten 1 jCsii] frlC- |eiav t5 ect as C€ m a Ir OJ 1 li [e ?t eeb te sc a i n )t !o M. nt ifei v ll lai e #n e t<>3 Ilia it It tf iC lot— I IJii IU. [lX3 if (Van den corr. van het A.N.P.) ltDe Nederlandsche eischen tot grenscorrectie hebhen blijkbaar fen doel de haven Emden uit te schakelen en daardoor de concur rentie der Duitsche Noordzee havens ten gunste van Rotterdam te beïnvloeden", zoo schrijft een medewerker van de te Stuttgart verschijnende „Wirtschafftszei- tung" in een uitvoerig en gedo cumenteerd artikel over de Neder landsche eischen. Er 's tot nog toe niet veel aan leiding geweest om de bezwaren, die van Duitsche zijde tegen de grenscorrecties zijn ingebracht, onder de loupe te nemen. Het meerendeel der vooral in West- t>uitfchland op vrij luid ruchtige wrjize geuite protesten kon men wegens de weinig zake- lijke liundeering zonder meer naast zich neerleggen, temeer daar zij vaak gebaseerd waren op •onjuiste informaties omtrent den juisten omvang der opgeëischte gebieden. De beschouwing in de ..Wirtschaftszeitung" is evenwel van streng zakelijken aard en ver dient daarom de belangstelling. De schrijver traefht aan te too- nen, dat de inwilliging van de eisctoen groote moeilijkheden en gevaren inhoudt voor het Duit sche verkeer. Hij richt daarbij in hoofdzaak den blik op de positie van dfe haven Emden bij een ver- wezènltjking van Nederlands plan nen in den Dollart. Deize zijn er, naar- de meening van den schrij ver, op gericht Emden, de derde Duitsche Noordzee-haven, die in 1938 het havenverkeer van Bre men btjna evenaarde, uit te scha kelen ten gunste van de Neder landsche hatvens. Het bezit van-Dollart en Eems- mond met het eiland Borkum. zou volgens het blad Nederland geen direct voordeel brengen, doch eer der het nadeel van de onderhouds kosten der vaargeul. Van Duit sche zijde wordt ernstig betwij feld of Nederland er belang bij heeft, de negen meter diepe vaar geul naar Emden in behoorlijken staat te houden en verzanding van de vaargeul bij Borkum te voorkomen. Ook van de inpolderingsplannen, Na de besprekingen, welike tus- schen Nederlandsche en Argen- tflnsche vertegenwoordigers zijn gevoerd over de handelsbetrekkin gen tussohen beide landen, heeft Nederland aangeboden technici naar Argentinië te zenden om hulp te verleenen bij het uitvoe ren van het Ar gen-tij nsehe vijf jarenplan voor economische ont wikkeling. De voorloopige f inancierings regeling, die ten behoeve van den herbouw van boerderijen is getrof fen, komt er op neer, dat in het uiterste gerval de eigenaar ten hoogste 25 procent van de ver- eischte bouwsom in contanten moet storten. De rest wordt dan door het bureau wederopbouw boerderijen dat onder het college van a gemeene commissarissen voor den wederopbouw ressor teert, gefinancierd in den vorm van rentelooze voorschotten. Ook boerenleenbanken hebben zich bereid verklaard eventueel het rentelooze voorschot te verstrek ken. Het komt evenwel voor, dat de eigenaar in de onmogelijkheid ver keert om de verplichte bijdrage te voldoen. Indien in zulke ge vallen het perceel tegen molest verzekerd is geweest, kan het bureau wederopbouw boerderijen bij de herstelbank een voorstel doen om uit de molestverzekering het vereischte bedrag vrij te krij gen. Het spreekt vanzelf, dat hij een gunstige beslissing vari de herstelbank het vrijgegeven geld uitsluitend gebruikt mag worden ter voldoening van de voor den herbouw van de boerderij benoó- digde bijdrage. Sommige eigenaren van ver woeste boerderijen meenen. dat het mcgelijk is de verplichte bij drage in de herbouwkosten ge heel of gedeeltelijk in natura, zoo als hout, steenen, spanten en der gelijke, te voldoen. Er moet ech ter uitdrukkelijk op gewezen worden dat zulks in strijd is met de bedoeling en de opzet van de voorloopige regeling. Slechts in dien de eigenaar uit eigen hout opstand hout kan leveren, is een gedeeltelijke verrekening op deze wijze mogelijk. Bij deze houtleve ring moet uiteraard het Staats- bosdhbelheer ingeschakeld worden. Het bureau wederopbouw boer derijen maakt verder nog bekend dat, behoudens in enkele zeer bij zondere gevallen, het houwen van noodvoorzieningen als geëindigd moet worden beschouwd. die als voornaamste motief voor deze grenscorrectie genoemd zijn, Verwacht men aan Duitsche zijde niet veel goeds. Eerder vreest men voor wateroverlast in Noor delijker gelegen Duitsch gehied, wanneer de Dollart ophoudt wa- tei'bekiken te zijn. Ook voor de Zuidelijker gelegen correctiegebieden voert het blad verkeerstechnische motieven aan, die evenwel niet sterk lijken, daar nergens belangrijke Duitsche ver bindingen worden afgesneden. Een der voornaamste bezwaren van het blad is het overgaan van Henzogenratih naar Nederland, aangezien daardoor de belangrijke spoorweg van Aken naar Muen- ohenGladbach zou worden afge sneden. In de oificieele Nederlandsche nota wordt evenwel Hex'zogenrath niet genoemd. Bezwaarlijk wordt het voorts van Duitsche zijde ge acht, dat door de correctie hij Kleef de waterverbinding van dit stadje met den Rjjn op Neder- landsch o-ebied zou komen. De directie van het Belgische mijnwezen heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat alle stakers in de mijnen van het hekken van Char leroi het werk hebben hervat. MOSSELHANDEL NAAK BELGIË EN FRANKRIJK HERVAT. Na een stilstand van ongeveer 7 weken, waarbij iedere week voor verschillende duizenden guldens aan deviezen werden gederfd, is thans de mosselhandel naar België en Frankrijk weer hervat. Hoe wel het seizoen reeds ver is ver streken wil men toch nog trach ten een zoo groot mogelijk con tingent mosselen af te leveren, waarbij ook aan de bihnenland- jsdhe inleggerijen en conservee- ringsinrichtingen wellicht nog een niet onbelangrijk kwantum kan worden afgegeven. Door de vorst en het ijs zijn op droogval lende perceelen nogal wat mosse len, maar vooral mosselzaad ver loren gegaan. OOK MOSSELEN HEBBEN EEN CERTIFICAAT NOGDIG. Evenals voor de verzending naar Engeland reeds lang ge bruikelijk is, wordt thans voor de verzending naar Frankrijk door dat land voor mosselen thans ook een oertificiaat van onbesmetheid geëischt. ADVIES BETREFFENDE MOSSELVISSOHEBIJ IN DE WADDENZEE. Door de adviescommissie voor de mosselvisscherij is aan den Mi nister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening geadviseerd de Waddenzee voor het visschen van mosselzaad open te stellen van half Mei tot half Juli. TWEEDE KAMER. Uitzending dienstplichtigen. De Tweede Kamer heeft Woens dagmiddag de algemeene beraad slaging voor het wetsontwerp uit zending dienstplichtigen voort gezet. De Minister van Oorlog, de heer Fiévéz, verklaart van mee ning te zijn, dat sommige afge vaardigden de grenzen van het wetsontwerp wel wat ruim heb ben genomen. Hij zegt niet in discussie te zullen treden over het algemeen beleid der regeering betreffende Indonesië. Evenmin acht hij het noodig in te gaan op de noodzakelijkheid der troepenzendingen, waarover het noodige reeds eerder gezegd is. Op verschillende te berde ge brachte punten ingaande zegt spr., dat hij streeft naar vergroo ting van het aantal leger- en vlootpredikanten. Hij uit zijn groote bewondering voor het prachtige werk der geestelijke verzorgers van de troepen in In donesië. Opmerkingen van den heer Ver meer over de voorlichting zal de Minister doorgeven aan zijn ambt genoot van overzeesche gebieds- deelen. Z. i. bestaat er inderdaad behoefte aan een blad als .Licht spoor". Dat de verlieslijsten zou den zijn weggelaten betwijfeld zeer Tot 1 Aug. 1946, sinds welken datum wekelijksche opgaven wor den verstrekt, bedroegen de ver liezen Kon. Landmacht 9 officieren en 78 onder-officieren en manschap pen, K.N.I.L 8 officieren, 51 Nederl.- en 54 Indonesische onder officieren en manschappen, Kon. Marine 4 officieren en 44 minde ren, totaal 248 Van 1 Aug. 1946 tot 15 Maart zijn 205 officieren, onder-officie ren en manschappen gesneuveld. In 1% jaar werden de verliezen 453 man, o.w. 32 officieren en 81 Indonesiërs. Aan hun nagedach tenis brengt spr hulde. De regeling der vergoedingen aan de betrekkingen der slacht offers, waarom gevraagd was, zal de Minister gaarne onder de loupe nemen. Van de lichting 1944 zullen van de 30.000 man er 10 000 opgeroe pen worden. Het is een eere plicht van het volk de demobili- seerenden tegemoet te komen. Spr. is wachtende het rapport der commissie, welke ten deze zal adviseeren. Waar een tegenstelling tus- schen blank en bruin mocnr heb ben bestaan, is deze afgenomen door de houding der Nederland sche jongens. De Minister protesteert tegen uitlatingen van communistische zijde, als zouden de Nederlanders provoceerend optreden. De regeering beoogt geen ver meerdering, doch wel verminde ring van de troepensterkte in In donesië, hef tijdstip waarop en de mate waarin, zullen afhangen van de omstandigheden. Spr. betreurt, dat hier weder om gesproken is over kolonialen oorlog. De regeering is het heilige ernst met de samenwer king. Daarna wordt gerepliceerd. Daarbij verweert de heer De Groot (C.P.N.) zich tegen 't pro test van den Minister tegen de uitlating over provoceerend optre den van Nederlandsche zijde. Ziekenfondsraad. De Tweede Kamer heeft Woens- 1 dagnamiddag het wetsontwerp tot instelling van een ziekenfondsraad nog behandeld. Het ontwerp strekt ertoe, om met behoud van het beginsel van verplichte verzekering en toezicht van Staatswege, de wetgeving op het gebied van het ziekenfonds wezen te zuiveren van aan onzen volksaard vreemde elementen. De .figuur van den commissaris be last met het toezicht op de zie kenfondsen, benevens den raad van bijstand, wordt vervangen door een door de kroon te benoe men college van toezicht op de ziekenfondsen, geheeten zieken fondsraad. Op dezen raad zullen de meeste, thans aan den commis saris toekomende, bevoegdheden overgaan. Een belangrijk onderdeel van de taak van den ziekenfondsraad zal zijn het geven van adviezen bij de voorbereiding van alle ont werpen van wetgevenden aard, welke het ziekenfondswezen be treffen. De Minister van Sociale Zaken de heer Drees neemt eenige amen dementen van de commissie van rapporteurs over. O.a. een ertoe strekkende om vast te leggen, dat de raad in hoofdzaak bestaat uit vertegenwoordigers van bij het ziekenfondsw. betrokken maat schappelijke groepen. Het wetsontwerp is tenslotte z.h.s. aangenomen. De vergadering is daarna ver daagd tot hedenmiddag één uur. ZEVENDE BEG. INFANTERIE. De dienstplichtigen bestemd voor het zevende regiment Infan terie te Oirschot, die op 3 Maart j.l. hadden, moeten opkomen en wier opkomst was uitgesteld, moeten nu op Vrijdag 21 Maart opkomen. Zij moeten dien dag per eerste gelegenheid na zeven uur naar Eindhoven vertrekken. VEELBELOVENDE JONGELUI. Een 21-jarige jongeman heeft Dinsdagmiddag te Amsterdam, omstreeks 14.15 uur een inval ge daan in een meubelbedrijfje, dat gevestigd is in een kelder aan de 2de Jan Steenstraat. Met een on geladen pistool dreigde hij den 56-jarigen eigenaar, die zich ech ter niet iiet overbluffen en den jongeman een slag in het gezicht gaf, waarop deze, op echte film manier, den eigenaar een slag met den kolf van het pistool op het achterhoofPi toebracht en daarna de beenen nam. De toegebrachte slag was niet van ernstigen aard en de meubelfabrikant rende zijn aanvaller achterna, waarop deze dooD een passeerende automobi list werd achtervolgd en aange houden. Later op den dag zijn nog twee medeplichtigen, resp. 20 en. 25 jaar, waarvan de een op de uitkijk had gestaan en de ander het pistool had geleverd, gearres teerd, zoodat de geheele Chicago- achtige bende achter slot en gren del zit. De meubelfabrikant kon, na in het O. L. V.-'ziekenhuis te zijn verbonden, weer naar zijn bedrijf terugkeeren. VOORMALIG FRONTGEBIED NOG STEEDS GEVAARLIJK. Nabij de Duitsche grens te Arcen vonden de 18-jarige S T. en de 11-jarige V. L. uit ge noemde gemeente een phosphor- bom. Ondanks de herhaalde waar schuwingen poogden zij het oor logstuig uit elkaar te schroeven, met het noodlottige gevolg, dat de bom ontplofte en beiden zoo zware brandwonden aan hoofd en handen opliepen, dat ze in ern stigen toestand naar het zieken huis te Venlo vervoerd moesten worden. "EVER* VALT'JACHTOPZIENER AAN. Wilde zwijnen behooren in het Veluwsche bosch tegenwoordig geenszins tot de zeldeaazntheden. De jachtopziener M. belast met het toezicht op een der groote Neder-Veluwsche landgoederen, weet daarvan mee te praten. Toen hij enkele dagen geleden op. surveillance was. schoot zijn hond plotseling het veld in om te verdwijnen in een vallei, begroeid met vliegdennen. In de veronder stelling, dat er een konijntje ver scholen zat, besteedde de opzich ter geen speciale aandaoht aan het geval, maar de zaak werd an ders, toen de hond woedend begon te blaffen en op herhaald fluit signaal niet terugkeerde. De jachtopziener begaf zich naar de In de vergadering der Tweede Kamer heeft de Voorzitter Woensdagmiddag mededeeling gedaan van een schrijven van den Minister-President, waarin hij verklaart, dat de j Regeering de Kamer zoodra mogelijk bij voorkeur in de eerste helft der volgende week mondeling wenscht in te lichten over het verdere verloop der politieke on derhandelingen met de Indone siërs. De heer Romrue (K.V.P.) zegt te gelooven, dat het „izoodra mo gelijk" van het geven van inlich tingen niet alleen in relatie staat tot die inlichtingen, maar ook tot het belang van de zaak waarover ze loopen. Als de Regeering ,,bij voorkeur" de eerste helft der vol gende week daarvoor aanwijst, ben ik geneigd te zeggen: Bjj ernstige voorkeur: deze week Er is al eens gesproken over tekortkoming in de publiciteit. Misschien is het verstandig er voor te waken dat dat niet meer dan eens behoeft te worden ge zegd. Dat de Regeeringsverkla- ring ten spoedigste in <le Kam-: wordt gegeven lijkt mij in ieder geval geboden, aldus de heer Romme, die verklaart het zeer op prijs te stellen als de Voorzitter de strekking van hetgeen hij ge zegd heeeft, met name het met nadruk uitspreken van een groo- tere voorkeur voor deze week in plaats van de volgende week als dat mogelijk is, aan de Regeeririg wil kenbaar maken. De heer Schouten (A-.R.) sluit zich bij de strekking van dit be toog aan. Het is dringend nood zakelijk, dat de Règeering ten spoedigste inlichtingen verschaft. De Kamer moet zich nu vergenoe gen met persberichten. Dat is een hoogst onbevredigende situatie. Op de meest vriendelijke, maar ook op de meest dringende wijze zou de Voorzitter aan de Regee ring moeten mededeelen, dat zoo eenigszins mogelijk bevorderd worde, dat de Kamer op den kort- sten termijn waaronder spr. zelfs heden zou willen verstaan wordt ingelicht over den stand van zaken. De heer Wagenaar (C.P.N.) sluit zich aan hij het voornemen van den Minister-President. Hij heeft er geen behoefte aan, dat de Minister-President de verklaring reeds deze week aflegt. De voorzitter zegt toe, dat hij zich met den Minister-President in verbinding zal stellen. Uit een onderzoek, dat de K.N.A.C. heeft ingesteld naar de gevolgen van de vorstperiode voor de verkeerswegen, is gebleken, dat deze buitengewoon ernstig zijn. Tengevolge van den opdooi is het wegdek van verschillende wegen zoo slecht geworden, dat ze groote moeilijkheden en zelfs gevaren voor het verkeer opleve ren. Rijkswaterstaat heeft zioh dan ook genoodzaakt gezien som mige wegen geheel voor het ver keer afi te sluiten en o.a. door middel van waarschuwingsbor den, welke bij avond en nacht verlicht zijn, het verkeer te waar-» schuwen voor de groote gevaren welke het berijden van deze we gen medebrengt. Ook de politie maakt zich door middel van waar- schuwingsposten zeer verdienste lijk voor de veiligheid van het wegverkeer. Men zal dan ook goed doen rekening te houden met snelheidsbeperkingen en de mogelijkheid van afsluiting van bepaalde gebeel stukgevroren weggedeelten. bewuste plek, maar moest ijlings op 3ij springen, toen een wild zwijn uit de dalkom te voorschijn stoof en regelrecht op hem af stormde. De ever wendde zich evenwel onmiddellijk om teneinde den aanval te herhalen en eerst na de vierde stormloop, waarbij het hem alle mpeite kostte de dreigende slagtanden van het woedend dier te ontwijken, had de jachtopziener zijn geweer ge reed. Het lot van den aanvaller was toen beslist. Wjj mogen hierbij nog ajantee- kenen, dat dergelijke gevallen zich slechts zelden voordoen. De wilde zwijnen stellen in den regel geen prijs op een ontmoeting met den rnensoh en zijn vrijwel onge vaarlijk. Anders wordt het, wan neer ziji bij1 de achtervolging ge wond raken of op andere wrjzs in nood komen te verkeeren. De schuwe dieren kunnen dan zeer kwaadaardig worden. ZILVERMEFSTAL OPGEHELDERD. Zooals wij reeds gemeld heb ben, werd op 6 Maart j.l. een op het terrein van de Holland- Amerika-lijn aan de Wilhelmina- kade te Rotterdam staande wagon door een troep jongens openge broken. Uit een koffer stalen zij toen voor ƒ100 aan tafelzilver. Spoedig konden twee knapen wor den aangehouden, maar het aller grootste gedeelte van de buit bleef zoek. Dank zij het bericht van den diefstal in de pers vervoeg den zich spoedig twee moeders, ieder met haar zoontje, op het politiebureau Sandelingplein en ze brachten ook eenig zilverwerk mee, dat de jongens mee naar huis hadden gebracht. Deze moe ders. die zich daardoor veel moei lijkheden bespaarden-, hebben er door haar daad toe medegewerkt de geheele zaak spoedig op te hel deren. Er bleken twee havenar beiders van 23 jaar en zes minder jarigen van 6 tot 12 jaar bij be trokken te zijn geweest. Op een enkele uitzondering na is al het tafelzilver nu terecht. De 23- jarige J. L. en de 23-jarige H. van in-'t H. zijn gearresteerd, de laat ste verdacht van heling. De min derjarigen zijn aan hun ouders teruggegeven. ƒ10.006 VOOR OVER TREDING HUURBESLUiPr. Een inwoner van Vught deed afstand van zijn huurrecht voor een pand in 's Hertogenbosch, maar liet als schadevergoeding den nieuwen huurder hiervoor ƒ5000,betalen. De Tuchtrech ter voor de prijzen echter 'was het met dezen gang van zaken niet eens en veroordeelde den Vughte- naar Dinsdagmorgen tot 10.000 boete, tevens werd publicatie van het vonnis gelast. De Nederlandsche Vereeniging van Ex-politieke Gevangenen deelt ons het volgende mede: „In Mei 1947 wordt de inter nationale commissie van oorlogs misdaden opgeheven. Het is daar na niet meer mogelijk, dat oor logsmisdadigers als zoodanig worden bestempeld en voorgeleid in het land hunner misdaden. Daarom worden alle ex-poli tieke gevangenen uit den bezet tingstijd opgeroepen om, indien zjj nog aanklachten tegen personen in het buitenland willen indienen, dit ten spoedigste te doen. Zij moeten de aanklacht indienen, zooveel mogelijk omschreven met feiten en data, voorts zoover be kend de naam, voornaam, ge boortedatum, vroegere woon- of verblijfplaats, plaats van de mis daad en eventueele getuigen. Aan de politie moet venzocht worden deze aanklacht ten spoe digste door te zienden naar het Bureau Opsporing Oorlogsmisda digers te Amsterdam. Dus aan geven b9 de plaatselijke politie" De heer A. J. P. Conijn, een Nederlandsch fabrikant van hout producten, die eenigen tijd in de V. S. en Suriname beeft vertoefd voor het aankoopen van timmer hout, deelde Maandag voor zijn vertrek per K L.M.-vliegtuig naar Nederland mede, dat hij wegens het zeer hooge prijspeil zeer wei nig Amerikaansche timmerhout heeft gekocht, doch dat hij heeft geconstateerd, dat er in de V. S. een goede markt voor Suri naamsch timmerhout is. Hij heeft eenige hoeveelheden van dit hout aan de Amerikaansche industrie van triplex hout verkocht. De heer Conijn heeft 2 weken in de V. S. en 2 maanden in Suriname doorgebracht als vertegenwoordi ger van verschillende Nederland sche houtconcerns.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2