«Cl Moiotof maakt tweede geheime protocol bekend. de veiligheidsraad Dl mmm MOHAMEB NATSIR WOENSDAG 19 MAART 1947. ovsfds mochtiging tot ondcrteekenin§ De Regeeringscrisis in België Vacantie van bet Prinselijk Gezin De plaatsvervangers De regeering Ramadier De Valera doet beroep op Vereenigde Staten De opstand in|Paraguay ■egefk^l Frankeerlng hij Abonnement: Terneuz*. WEERSVERWACHTIN G medegedeeld door het K.N.MX J te De Bilt geldig tot Woens dagavond. Zelfde temperatuur. Wisselend bewolkt met plaatselijk een buitje. Matige wind tusschen Zuidoost en rr^Anroat Weini-sr verandering 3de Jaargang No- 457. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Temonzcn. Advertentieprijs: per mm 10 ct minimum tier advertentie 1.50 Inzendingen advertentie» tot des namiddags 3 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding Brieven onder ru- of Adres Bureau van dit Blad 10 ct. extra. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. INDONESIË. iDe republfteinsche Minister van Voorlichting, Mohamed Nats^r, verklaarde aan Aneta, dat de, machtiging door de Nederlandsche Regeering thans gegeven, de op lossing van tal van problemen ten zeerste zal vergemakkelijken. Aar, Siahiir, die Maandag vertrokken is naar Djokjakarta en mogelijk is doorgereisd naar Modjokerto, ami zich op de hoogte te stellen van den toestand in dat gebied, is de brief van de Commissie-Gene raal telegrafisch ter kennis ge bracht. Minister Natsir legde er den nadruk op, dat het werk thans met recht begint. In Linggadjati habben wij een basis, waarop wij kunnen terugvallen in de komen de besprekingen over punten, waaromtrent nog geen overeen stemming bestaat, maar waar over wij discussies tusschen ge lijkwaardige partners, gevoerd in den geest van Linggadjati, zeker overeenstemming kan worden be- reikt. t Het Indonesische protest. Het Indonesische protest zegt inzake de bezetting van Modjo kerto om. het volgende: „Wij nebben getracht het pro- bleem met de Nederlands ehe aJ^o, riteiten in het betrokken gebied op te lossen. Te dien einde werd Ir. Soerachman naar dit gebied gezonden, met als speciaal doei het probleem van de sluisdeuren op te lossen. Met leege handen moest hij echter terug kferen, daar hij niet de gelegenheid had gehad de Nederlandsche autori teiten te ontmoeten. Wij appre- deeren ten zeerste de verklaring van de Commissie-Generaal, dat geen militaire acties zullen wor den ondernomen om de politieke situatie te beïnvloeden, maar de Commissie-Generaal zal moeten toeereven, dat een militaire actie van de Nederlanders, onverschil lig om welke reden ondernomen, verreikende politieke gevolgen zal hebben, in het bijzonder, wanneer deze operaties een duidelijke schending van alle overeenkoms ten vormen en een teleurstelling voor alle verwachtingen zijn". De brief besluit met het uiten van een krachtig protest tegen de in de laatste dagen uitgevoerde Nederlandsche operaties te Mod jokerto en verlangt, dat de Neder landsche strijdkrachten zullen worden teruggetrokken uit de plaatsen, die thans onwettig onder hun 'bezetting staan en dat deize strijdkrachten achter de voor 24 Januari bestaande demarcatielijn worden teruggenomen, aldus ein digt het Indonesische protest. De militaire situatie bij Modjokerto. In tegenspraak tot hetgeen in den brief van de Commissie- Generaal blijkens een verkla ring van den Nederlandschen woordvoerder was gemeld, was Modjokerto Maandagavond te 21 30 uur plaatseüijken tijd nog niet bezet. Wel zijn Nederland sche troepen, die uit het Zuiden op den weg bij de stuw te Leng- kong kwamen, Modjokerto aan de Oostende gepasseerd. Hoewel de tegenstand gering was, bedragen de verliezen aan Nederlandsche zijde vijf, dooden en zeventien ge wonden. In tegenspraak tot berichten van 't republikeinscheIndonesi sche persbureau „Antara", dat meldt, dat minstens zeven Neder landsche vliegtuigen Modjokerto habben gebombardeerd, spreekt de Nederlandsche militaire woord voerder slechts van verkennings vluchten, waarhij pamfletten zjjns uitgeworpen. Voorts verklaart do Nederlandsche woordvoerder, dat bij de bezetting van Taik slechts twee schoten gelost zijn, een ver kenningstoestel nam een internee- ringskamp in de suikerfabriek te Soemobito waar. Boven Modjo kerto merkte men op, dat de be volking na lezing van de pamflet ten rustig haar gang ging. Een Nederlandsche deskundige die aanwezig was bij de sluizen van Lengkong, trof reeds maat regelen voor beteugeling van de uitbreiding door overstrooming. Volgens het blad van de Tsjeeho-iSlowaaksche volkspartij zal Jan Bata, voormalig directeur van de bekende Bata schoenfabrie ken te Zlin (Tsjecho-Siüwakrje), die zich thans in Brazilië bevindt, binnenkort hij verstek berecht worden, beschuldigd van „het ver- leenen van steun aan den vijand tijdens de bezetting". Minister Spaak heeft Dinsdag avond verklaard, dat de verdee ling der portefeuilles tot stand gekomen is, doch dat nog geen overeenkomst werd bereikt inzake benoemingen. Er zullen 17 of lo ministers in het nieuwe kabinet zitting hebben waarvan 8 C.V.F.- ers 7 of 8 Socialisten en een of twee technici. Minister Spaak zou den Prins-Regent Dinsdag avond de lijst der ministers voor leggen. De journalisten zijn voor heden 12 uur opnieuw bijeenge roepen. Na een kort oponthoud te*Sit- ten zetten Prins Bernhard, de Prinsesjes Beatrix en Irene en een klein .gevolg de reis naar Zermatt, in een gewone trein der Simplon- lijn voort. Bij het overstappen m een salonwagen van de hjn Visp— Zermatt was een talrijke men- schenmenigte aanwezig, die har tpliiik de Nederlandsche gasten begroette. Vooral dè beide Prm- sesies amuseerden zich uitstekend tijdens de reis. Het geheele dorp Zermatt en een talrijk tionaal publiek wachtte Pr®s Bernhard op, die namens den ge meenteraad welkom werd ge hef ten doo rden voorz. Othmar Julen. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het hotel „Zermatter- hor", dat met vele Neder.andsche vlaggen was versierd, en waar de directeur, Johann Stoepfer, de hooge gasten verwelkomde. -1 1 J A t 1 Tl tl 1 De bepalingen van een tweede geheim protocol, dat gemaakt zou zijn tijdens de Driemogendheden- conferentie te Jalta in Februari 1945, zijn door Moiotof in de con ferentie van Maandag bekend ge maakt. Het eerste geheime pro tocol betrof de voorwaarden voor een Russische deelneming aan den oorlog tegen Japan. Het tweede protocol bevat een Drie- mogendhedenovereenkomst over Duitsche herstelbetalingen. Deze overeenkomst is van groot belang voor de huidige besprekin gen over Duitschland, indien het door de V. S. en Groot-Erittannie wordt bekrachtigd. Het bevat de bepaling, dat herstelbetalingen uit de loopende productie moeten worden gedaan. De tekst van bet protocol luidt o.m. Critiek der Fransche pers Op de Fransche regeering wordt door de Parijsche dagbladen bijna eenstemmig critiek uitge oefend wegens haar gebrek aan doortastendheid bij de laatste .schandaaltjes'' in Frankrijk (do- cumentenvervalsching in de ge vangenis te Fresnes en de ontdek king van wapendépots). Het communistische blad „Hu- inanité" vraagt om onmiddellijk optreden tegen de „vijanden van de Fransche republiek". Volgens de „Dépêche de Paris", het blad van de radicale partij, moet „kapi tein Ramadier" het roer \thans vast in handen nemen om de dooi de stormachtige reis van het schip van staat verontruste be manning, die den moed dreigt op te geven, aan te sporen, zoodat misschien ook de passagiers nog 'n handje zullen helpen om Frank rijk op te helpen uit den gevaar lijken toestand, waarin het zich bevindt. „Le Populaire", het blad van de socialistische partij, is on geveer het eenige orgaan, dat de verdediging van de regeering op zich neemt. Robert Magidoff, commentator der N.B.C., heeft in een uitzen ding via Radio Moskou verklaard, dat de plaatsvervangers Voor Duitschland hebben besloten vier permanente commissies voor de behandeling Van het Duitsche vraagstuk samen te stellen. Deze zouden worden genoemd: de poli tieke, territoriale, economische en ontwapenings commissie. Zu konden echter niet tot over eenstemming komen aangaande den omvang van de deelneming der andere Geallieerde mogend heden in deze commissies, aldus de commentator. Couvé de Murville jFrankrgk) presideerde de zitting van de plaatsvervangers voor Duitsch land, Camille Paris, zijn landge noot, die der plaatsvervangers voor Oostenrijk. De plaatsvervangers voor Duitschland bespraken de proce^ dure-kwestie verband houdend met de uitwerking van het vredes verdrag en de permanente com missies. De plaatsvervangers voor Oostenrijk zetten hun discussies over miliaire en politieke clausu les voort. Wysjinsky, de Sowjet-Russische afgevaardigde, leverde weer cri tiek op de Britsche voorstellen, dat 18 Geallieerde landen ver tegenwoordigd zouden moeten zijn in de commissies voor het Duit sche verdrag. De commissies zou den, aldus Wysjinsky, hierdoor het karakter van debatingclubs i. p. v. organen van den Minister raad krijgen. De Amerikaan Murpiny voelde over het algemeen wel voor de Britsche voorstellen, doch maakte zich bezorgd over de practische uitvoering ervan. Murphy was van meening, dat landen als Ca nada gerechtigd waren aan het werk der commissies deel te nemen.. Hiermede stemde de Britsche afgevaardigde Sir Wil liam Strang in. Wysjinsky zeide, dat in de Sowjet-Unie meer bloed gevloeid had dan water in alle Canadeesche rivieren. „Het gaat niet om belooningen maar om re sultaten", aldus Wysjinsky. „De Sowjet-Unie heeft aan den oor- loc deelgenomen, zonder dat zij h.crvoor een belooning ver wachtte." aan Geallieerde landen tijdens den oorlog. In de eerste plaats komen hiervoor in aanmerking landen, 1 Duitschland moet in natura betalen voor schade toegebracht die den zwaarsten last van den oorlog gedragen hebben; 2 Duitschland moet boven dien nog de volgende herstelbeta lingen verrichten: a in den vorm van goederen als installaties, machinerieën, schepen, rollend materieel, beleg- eineen in het buitenland en aan- deelen van Duitsche ondernemin gen, eniz.; to jaarlijksche leveranties van goederen uit de loopende pro ductie gedurende een vastgestelde periode na den oorlog. 3. een Geallieerde herstelbeta lingscommissie zal in Moskou worden gevormd en bestaan uit afgevaardigden van de V. S„ de Sowjet-Unie en het Vereemgd Koninkrijk; 4 de basis voor de besprekin gen der onder drie genoemde commissie moet zijn, een vobrstel der Sowjet-Russische regeering, dat het totaal bedrag voor her stelbetalingen 20 milliard dollai moet bedragen, waarvan 50 voor de Sowjet-Unie is. De Britsche delegatie was van meening, dat hangende de be sprekingen over (Je kwestie her stelbetalingen door de; Moskousche commissie, geen cijLto-s zouden. worden genoemd. De bovenver melde Russisch-Amerikaansche Voorstellen zijn aan de Moskou sche herstelbetalingscommissie voorgelegd, w.g. Churchill, Roose feit, Stalin". De Minister-President van Eire, p» Valera, heeft op St. Patrick;, Day, den dag van de bescneran- heilige van Ierland, in een radio rede een beroep op de b. ge daan., opdat dezen steun zouden werleenen cm aan de >.on^uur- lijke verdeeldheid van Ierland, welke de nationale eenheid heeft vernietigd", een einde te maken. De Valera haalde verschillende voorheelden uit het verleden en het heden aan van landen, die zich tegen verdeeling van hun grondgebied hebben verzet. Tevens wees De Valera op het nut voor Engeland en Eire, aan gezien de economieen van heide landen elkaar in vele opzichten zcu aanvullen. Stuivertje wisselen. Blijkens een radio-communiqué van de Paragueesche regeering hebben de loyale troepen de stad Beien, enkele kilometers ten Zuid- Oosten van Concepcion, na hevige gevechten genomen. Beien ligt aan den Noordelijken oever van de rivier Ypane en de val van deze stad beteekent, dat de regeeringstroepen de rivier, welke, naar wordt aangenomen, de voornaamste verdedigingslinie van de opstandelingen is, hebben overgestoken.. Volgens berichten uit de Brazi- tiaansche stad Ponta Pora, welke op dé grens van Paraguay ligt. hebben de Paragueesche opstan delingen de stad Pedro Juan oa- ballero, 320 km ten Oosten van Concepcion, ingenomen. He „Internationale Ladies Garment Workers Union" heelt den Nederlandschen ambassadeur in de V. S "Loudon, een cbèque van hondrduieend dollar aangebo den. Het bedrag dient te worden beschouwd als een leemng aan de Nederlandsche spoorwegarbeiders voor den aankoop vp.n werkWee- ding. De leening moet met wor den getzien als een handelstrans actie? doch als een bewijs van be wondering voor de rol, die de spoorwegarbeiders tijdens de zetting hebben gespeeld. Het Agence France Fresse meldt, dat te Londen een parle- mentarie commissie is ingesteld voor bet doen van onderzoekingen met het oog op eventueelen aan leg van een timnel tusschen Groet-Brittannië en Frankryk onder het Kanaal De Parijsche slagers, die de aan de slachthuizen gevraagde prijzen weigeren te "betalen, heb- (b»n gedreigd Donderdag- hun zaken te sluiten, tenztf George Rastel, de Fransche Minister van Voedselvoorziening, in de komen de dagen een spoedoplossing van het geschil kan vinden. Verscha lende hoeren weigeren de laats.e dagen hun vee naar de markt te zenden wegens de onlangs door de regeering vastgestelde 10 prijsverlaging terwijl de groot handelaren gedwongen zijn ver hoogde belastingen voor hun m- koopen te betalen. i Deze beide factoren hebben de kleinhandela ren er toe gebracht genoeg te krifczen van een handel. d:e nun, naar zij zeggen, meer verhes dan winst brengt i Haaluck. verk Maandag is in den' Veiligheids raad het debat begonnen over de toekomst van de vroegere Japan- sche mandaateilanden m den Stil len Oceaan, over welke de V. s. het alleenrecht van beheer onder toezicht van de V. N. hebben ge- De' voorzitter, Dr. Aranha (Bra zilië), verklaarde, dat een door Australië ingediend amendement, dat de voorgestelde beheerover- eenkomst afhankelijk wil zien van het uiteindelijke vredesverdrag met Japan een moeilijk constitu tioneel probleem vormt. Volgens het handvest van de V. N. is de Veiligheidsraad de hoogste auto riteit inzake kwesties, welke .strategische gebieden" onder be heer betreffen, aldus Aranha. De Australische afgevaardigde, De plaatsvervangers voor Oos tenrijk van de Ministers van Bui- tenlandsche Zaken der Groote Vier zijn Dinsdagmiddag tot overeen stemming gekomen over den naam waaronder naar het Vredesver drag met Duitschland zal worden verwezen. Het Britsche voorstel om een voudig te spreken over „Het Duit sche Vredesverdrag" werd aange nomen. Vender werd een Britsch voorstel om de troepen uit Oostenrijk te rug te trekken gedurende de 90 dagen tusschen het teekenen en bet van kracht worden van het Verdrag, in principe met instem ming ontvangen, en men achtte het een nader onderzoek waard Inzake andere kwesties werd* practisch geen resultaat geboekt. Hasluck, verklaarde hierop dat het eenige principe, dat zijn dele gatie bevestigd wil zien, het reclit van de tegen Japan oorlog ge voerd hebbende landen is om. aan het tot stand komen van het vre desverdrag deel te nemen. Hasluck zeide met nadruk, dat Australië nooit heeft willen im- püceeren, dat de Japansche vre desconferentie de macht zou heb ben om de bepalingen van de Amerikaansche overeenkomst voor het beheer te veranderen. De Amerikaansche gedelegeer de, Austin, bracht in tegenwoor digheid van de gedelegeerden van Voor-Indië, Canada, Nederland, Nieuw-Zeeland en de Philippijnen, die voor deelneming aan de be sprekingen zijn uitgenoodigd, de twee voornaamste beizwaren tegen het Australische voorstel ter tafel: 1. De Veiligheidsraad is de hoogste autoriteit hij het bepalen van het lot der strategische gebie den en zijn beslissing dient niet ondergeschikt te worden gemaakt aan eenige vredesconferentie. 2. De Veiligheidsraad kan niet formeel een voorbeslissing nemen in zaken, waarover de vredescon ferentie zal beslissen, zooals in de Australische resolutie wordt ge ïmpliceerd. De Britsche gedelegeerde, Sir Alexander Cadogan steunde de Australische resolutie en ver klaarde, dat de Britsche regeering op strikt rechtelijke basis betwij feld, of er thans een beheerover- eenkomst kan worden gesloten. Na Frankrijk en China zich tegenstanders van de Australische resolutie hadden verklaard, werd het debat tot Vrijdag verdaagd. De E.A-M. heeft in een mani fest tot de Grieken van alle par tijen een oproep gericht om op het nationale feest van 25 Maart de neutraliteit van Griekeniana te eischen en te protesteeren tegen hen, die den burgeroorlog uitbuiten. Minister Papandreo heeft verklaard, dat de staat geen politieke manifestaties op dezen iag zal toestaan. Op het Ttechnologisch insti tuut te Pasadena in Californië is Maandag een aardbeving van de eerste grootte geconstateerd, waarvan het centrum op ongeveer 11000 km afstand lag. Waar schijnlijk heeft de aardbeving ui centraal Siberië plaats gehad. De Bulgaarsche regeering heeft thans Engeland er van in kennis gesteld, dat zij bereid is het bezit in Bulgaarsche valuta van de Britsche missie te Soiia volledig te wisselen. Hot nu toe heeft de Bulgaarsche regeering echter nog geen veront schuldiging aangeboden voor de beihandeling, die een aantal -eden van het corps diplomatique te Sofia van de zijde der Bulgaar sche landweersoldaten hebben ondier gaan. Ex-Keizer Baodai van An- nam heeft een uitnoodiging van de Fransche autoriteiten cm naar Annam (Noord-Indo-China) terug te keeren, afgewezen. Naar uit officieele bron wordt vernomen wil Baodai alleen terug komen, indien Ho Tsji Minh, President van Vietnam, dat thans tegen de Franschen strijdt, hem daartoe uitnoodigt. Baodai leeft sinds zyn aftreden 18 maanden geleden m ballingschap te Hongkong. De Grleksche regeering heeft officieel bericht ontvangen, dat een Amerikaansch vlooteskader. in de komende dagen den Pireaus zal bezoeken, het eskader dat 12 schepen, waaronder era Vliegtuigmoedersdhip zal omvat ten, zal eveneens een bezoek bren gen aan de haven van Soeda op Kreta. Saed Zia Eddin Tabatabai, voormalig minister-president van Perzië, die op last van Soeltaneh in Maart 1946 werd gearresteerd wegens staatsgevaarlijke practy- ken, is om gezondheidsedenen uit de gevangenis ontslagen. Te Londen heeft onder voor zitterschap van mej. M. G. J. Stemberg, administratice aan het departement van Sociale Zaken te 's Gravenhage, de eerste ver gadering van den Raad van Be heer van het Internationaal Ar beidsbureau plaats gefiad. Eisenhower, algemeen opper bevelhebber der Amerikaansche strijdkrachten, heeft in een circu laire aan alle bevelhebbers van het leger aangedrongen op letter lijke opvolging van de insructies inzake het geheim karakter van bepaalde documenten, welke ge heimhouding volgens Eisenhower herhaaldelijk wordt geschonden 3 beg |Na ■e li '.ji in <1 •tent,:, hr f de:{

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1