TRIBUNAAL enU.de cedels DE STORM IN ONS LAND Bijzonder Gerechtshof te MIDDELBURG TRIBUNAAL TE GOES TE TERNEUZEN Nederland leent Frankrijk 2000 ton tarwe Eischen der M. R. P. Ametend na den storm Nederlandsohe Regesring machtigt Comm. Generaal tot onderteekenlng van het Oatwerp-Accuord. Prins Bernhard in Zwitserland Een resolutie van Mr Van Kletfens Tjalk losgeslagen Schade in de hoofdsfad 0e storm in Engeland Zitting van Maandag 17 Maart. Hij keurde de werkslaven. Jacobus Frederik- Dikkenbegg, 52 jaar. arts te Aerdenhout (voor heen te Zuidzande), thans geïn terneerd', stond terecht, terzake dat hij, na van 1935 tot 1938 lid der NjSJB. te zgn geweest, zich opnieuw heeft aangesloten en bovendien bij den N.V.D., het Medische Front en de Neder- landsch-Duitsche Kuituurgemeen schap. Voorts dat hij hulp heeft ver leend aan den vijand door als controle- en/of keuringsarts bij het Gew. Arbeids-CBureau te Haar lem 30.000 te hobbcn gekeurd voor uitzending naar Duitschland en voor tewerkstelling in Neder land en daarvan 90 °/o te heb ben goedgekeurd a's vertrou wensarts voor de Deutsche Kran- kenkasse is werkzaam geweest en personen heeft gekeurd voor de S.S. Ook trad besch. on als pro vinciaal arts van den N V.D. voor Noord-Holland, aanvaardde hij de functie van Landwacht-arts en keurde hij personen voor de W.A. Voor de keuringen voor uitzen ding ontving besch. een bedrag van 31.976. In verband met zijn arrestatie in Mei 1940 en het verloopen van zijn dokterspraktijk te Zuidzande, wendde Djkkehburg zich per br'ef om hulp tot den Duitscher Dr. Linde ën verder scheef hij ver schillende brieven o.a aan Rost van Tonningen en Van Genechten, waarin hij de aandacht vestigde op verschillende personen, o.a. den Schout bij Nacht Van der Stad ep den Commissaris der Koningin en waarhij hij deze heeren beschul digde van het verlaten hunner post. Ook gaf hitaeen kleedïng- stuk ten ibehoeve van het Oost front, waarvoor hij namens den Führer een dankbetuiging kreeg. Wie gemeend mocht hebben, dat deze intellectueel zich voor het Tribunaal eenigermate zou weten .te verheffen boven het niveau *van den gemiddelden land vel rader, kwam zeer bedrogen uit. Dit heerschap, dat de werksla ven voor zjjn Moffenvrienaen wel aan den loopenden band moet hebben gekeurd, was al even on wetend en onschuldig als de niet- academisch gevormde landver- raderskliek. Zoo heeft hij niet ingezien, dat de N.S.B. een filiaal der Moffen was en dat N.V.D., Medisch Front en Ned.-Duitsche Kuituurgemeen schap op h"un beurt weer iets met de N.S.B. hadden uitstaan, was hem al evenzeer onbekend. Vrijdagmorgen stond voor de ■Goesene icamer van het Tribunaal in Zeeland terecht de 40-jarige Mr. W. K. H. Dieleman, die reeds in Augustus 1946 door de kamer te Middelburg veroordeeld was tot 41/. jaar interneering gerekend vanaf 6 Nov. 1945, 5000 ver beurdverklaring en ontzetting rechten. Dit vonnis is niet gefiat teerd en daarom kwam Mr. D. nu voor de Goesche kamer. De voornaamste beschuldigin gen uit de lijvige dagvaarding hebben betrekking op zgn begun stiging van de S.S., zijn directeur zijn van de Winterhulp, lid zijn van de Nederl.-Duitsche cultuur gemeenschap en daarvan voor Walcheren voorzitter. Destijds heeft besch. een ge- achriit samengesteld onder den titel „Gedachten over Nederland' waarin de wensch van een spoe dige overwinning van Duitschland voor kwam. Hij zeide nu daar mede bedoeld te hebben dat door een overwinning van het Ger- maansche rijk een Europeesch of wereldvrederijk zou kunnen ont- Na een uitvoerige bespreking kwam Mr. C. H. C. Wijckerheld Bisdom, die ook de eerste keer verdediger van zijn studievriend was, aan het woord en hield een duioelijk pleidooi, waarin hjj tot de conclusie kwam, dat de 2y2 jaar, die Mr D. reeds ii\ internee ring door bracht, zeker voldoende zijp, gezien welke verkeerde din gen zijn cliënt politiek gesproken heeft gedaan. tHij wees er daarbij ook op, dat het streven van Mr. D. was het belang te dienen van minder be deelde landgenooten en geenszins om steun te verleenen aan de be zetters Zoo trad hij af bij Winter hulp en Volksdienst omdat hij er niet in slaagde de Duitsche in vloed op die instellingen te beper ken. Spr. legde verklaringen over ten gunste van zijn cliënt gegeven door dert bataillonscommandant. waaronder D. als officier diende en door den kampcommandant. De militaire zuivering zal eerst worden beslist als men daar het nieuwe vonnis kent. Spr. vroeg tenslotte zijn cliënt in vrijheid te stellen, aan welk verzoek het Tri bunaal meende niet te kunnen vdldoen. (Z. Dagblad.) Zoowel de Voorzitter Mr. Keg ge, als de heer De Rco staken hun ongeloof over zooveel naïve teit niet onder stoelen of banken en de Voorzitter merkte op, dat Jacobus dapper heeft meegehol pen aan het verraad, het vader land heeft getrapt, den vijand ge holpen en getracht heeft het ver zet te breken. Doch deze komt met het lachwekkende smoesje dat hij niet voor de Duitschers keurde doch slechts voor het Ar beidsbureau!! Overigens bestrijdt hij het aan tal der door hem verrichte keurin gen en het percentage der voor uitzending goedgekeurden, ter wijl hij voorts meende goed te hebben gedaan! Uit een eerbiedwaardig aantal schrifturen van de hand van Dik- kenberg, blijkt diens totaal ver keerde zielsgesteldheid, doch deze verklaart in „booshe'd" te hebben geschreven en Voor de rest tracht hij zooveel mogelijk alles Pp ande ren af te schuiven, wat hem ech ter niet bijzonder goed af gaat. Nadat ook de vrouw nog ge hoord is ook al een ex-kame- raadske en evenzeer onwetend en onschuldig is het woord aan den verdediger, Mr. F. W. Adri- aanse. Ook deze vond, dat zijn cliënt volkomen fout is geweest en smerige brieven heeft geschre ven. Pleiter wees echter op ver zachtende omstandigheden en ver zocht aan het einde van zijn knap en zakelijk pleidooi, den besch. zoo spoedig mogelijk in staat te stellen zijn leven opnieuw te be ginnen. Om de geologie. De volgende zaak was die tegen de 34-jarige leerares Maria Karo- line Elisabeth Gottschaik te Am sterdam, beschuldigd van omgang met Duitsche officieren en blijk geven van nat. soc. gezindheid, door haar beklag te doen bij Duit sche officieren over den D'recteur der R.II.B.S. te Oostburg. naar aanle'd.ng van een aanmerking over haar gedragingen door laatstgenoemde. Deze besch., die 13 maanden ge ïnterneerd is geweest, -verklaart door haar onderzoekingen op ge ologisch gebied, contact met mof fen te hebben gekregen. Verder ontkent zij alles en zij zou steeds anti nationaal socialistisch ge weest zijn. Een tweetal getu'gcnverklarin- gen. en een in haar handtaschj-3 gevonden briefie brengen echter het geloof in de totale onschuld van deze besch. wel een weinig aan het wankelen. De verdediger, Mr. Goedmaker, kwam tol de conclusie dat. het Tribunaal ófwel de beschuldiging moet vervallen verklaren, of een nieuw onderzoek zal moeten ge lasten. N Uitspraak in beide zaken 31 Maart a.s. Als op 2 en 3 April a.s. de ver- kooping van de machinerieën van de meelfabriek „De Vrede" aan het Noordzeekanaal geschied zal zijn, wordt de fabriek opgeknapt. Het geldt hier een verkoop van 700 machinerieën toebehoorende aan den heer C, Gort te Nieuw- Vennep. Aanvankelijk lag het in de be doeling de fabriek met machine rieën te verkoopen om er een an dere industrie in te vestigen. Na dé" verknoping zal het gebouw dienst doen als opslagplaats spe ciaal voor Amerikaansche en in- landsche tarwe, waarvoor het reeds geruimen tijd door de re geering wordt gebuikt. Uit de in de silo's in voorraad zijnde.hoe veelheid heeft de Nederlanasche regeering aan Frankrijk 2000 ton tarwe geleend, die per kustvaar der vervoerd zullen worden naar Duinkerken. De 28-jarige A. van Gassen uit Hontenisse was in September 1943 tot de Waffen S,S. toegetreden. Wegens zijn prestaties had hij het IJzeren Kruis 2e klasse gekregen. Dat hjj aan het front Arnhem ge vochten had, ontkende hij. De proc.-fisc. kon dit laatste niet gelooven. Hij achtte het feit zeer ernstig en eischte een gevan genisstraf van 12 jaar met aftrek. De verdediger Mr. Kurtz voer de eenige verzachtende omstan digheden aan. Hij vroeg clemen tie. 0 De volgende zaak was die tegen den 30-jarigen Axelschen chauf feur M. Stouthamer, die voorjaar 1944 aan den N.S.B.-burgemèester Smallegange mededeelde, dat ze kere Porth ten huize van P. Herjnsdijk in de Nieuwstraat zat ondergedoken. Eenige dagen later had hij aan den N.S.B -wacht meester der marechaussée, Jan Kool, verteld, 'dat degenen, die de huiszoeking verricht hadden (n.l. Kool, hijzelf, wachtm. Griep en twee Duitsche Zollbeambten) mis waren geweest en bij Jaspert Heijnsdijk aan de Kanaalkade moesten zijn. In April 1944 had hij te Koe wacht aan een Duitsch onder officier en aan Kool medegedeeld, dat zekere Dingeman J. Oggei had gezegd, dat de Duitschers niets anders deden dan vrouwen en kinderen vermoorden. Besch. erkende hetgeen hem ten laste was gelegd. Ten overvloede kwaaien wachtm. Griep en get. Oggel de beschuldiging bevesti gen. Motief voor zijn verraad kon hij niet opgeven; hij zou onder pressie van den SJD. gestaan hebben. Volgens den proc.-fisc. was be schuldigde een principieel verra der. Hij was geen N.S.B.-er maar droeg wel een speldje, wanneer het hem te pas kwaim. Besch. is in de hoogste mate karakterloos. Hij eischte een gevangenisstraf van 10 jaar. De verdediger, Mr. Roelofs, wees er op, dat uit een soort min derwaardigheidsgevoel van besch- zijn daden moeten worden ver klaard. Hij verzocht een voor waardelijke straf met ondertoe zichtstelling. In de middagzitting werden nog twee zaken behandeld. De eerste was die tegen den 29-iarigen Ter- neuzenschen vischhandelaar A. B. van Kolk, die, in Mei 1944 te Axel deelnam als landwachter aan een huiszoeking ter opsporing van on derduikers hij J. W. Bakker, waar bij hg genoemden Bakker en diens zoon, alsmede een in het maga zijn aangetroffen onderduiker heeft overgebracht naar het poli tiebureau. In dezelfde maand nam hij deel aan een huiszoeking bij B. Burger te Terneuzen, dien hij met zijn ondergedoken broer eveneens naar het politiebureau overbracht. Tenslotte had hij van Sept. '44 tot Jan. '45 dienst ge daan als spoorwegwachter in het Oosten des lands. Besch. zeide, gedacht te hebben, dat de landwacht een organisatie van politie was. Getuige J. "W. Bakker bevestig de de huiszoeking. Hij en zijn zoon werden vrijgesproken, de on derduiker heeft n& Amersfoort als politiek gevangene tot de bevrij ding op Helgoland gezeten. Getuige B Burger deelde mede, dat zijn broer via ^Amersfoort naar Duitschland is gebrabht, daar in Bergen-Belsen is gestorven. De proc.-fisc. was van meening dat besch. even goed als een ander- wist, dat de landwacht zich richtte tegen eigen landgenooten. De ge volgen van zijn optreden zijn zeer ernstig. Hij eischte een gevan genisstraf van 10 jaar met aftrek. Mr. Kurtz wees er op, dat besch. altijd een rustig man is geweest. Bij de huiszoekingen speelde hij geen rol van beteekenis. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. Uitspraken 14 Maart j.l. Marcellus H. Modde, slager te IJzendijke: 12 jaar gevangenis straf met aftrek voorarrest sedert 9 Mei 1945 en ontz. rechten voor 20 jaar. Verlof tot instellen van beroep in cassatie werd verleend. Laurens Jac. Flierenburg, han delaar te Middelburg; het ten laste gelegde werd niet bewezen geacht; daarom vrijspraak met bevel tot onmiddellijke invrijheid stelling. (Z. Dagbl.) Tijdens het jaarlijksch congres der Mouvement Républicain Po pulaire heeft deze geëischt, dat de arbeiders geleidelijk medezeg genschap zullen krijgen in de lei ding en de opbrengst van indu- strieele en commercieele bedrij ven. De resolutie, waarin deze eisch wordt gesteld, stelt het recht van den privé-eigecdom vast, doch noemt eigendom ,,de vrucht van den arbeid", en eischt, dat allen, die daadwerkelijk aan een onderneming deelnemen, geleide lijk den eigendom' zullen over nemen. „zoodat hst kapitaal teruggebracht zal worden tot zijn werkelijk nut namelijk ten dienste van den arbeid". De resolutie maakt het duide lijk, dat dit tevens op genationa liseerde ondernemingen slaat. Ter zelfder tiicl verklaart d« resolutie dat de M R P. tegenstandster is van een bewind, dat ,,ten einde de onrechtvaardigheden van het ka pitalisme ter zijde te stellen, ten slotte slechts de verdrukking van de arbeiders door den staat be werkstelligt, terwvil de ''nspannin- gen van de arbeiders door de be velen Van één man of van één partij 'bestuurd zouden worden". Men beschouwt deze resolutie in politieke krin'gen als een uitge sproken beweging naar links van de M.R.P. Door den Zuidwes'erstrrm is in den nacht van Zendag op Maan dag het ijs in de Waddenzee losgebroken en hevig gaan kruien. In het Oosten van het eiland Ameland werd een groote ravage aangericht. Het ijs ligt tot een hoogte van 12. meter op den stei- LG -tGS Jl.i. J_eze aanlegplaats, werd gedeeltelijk vernield. De kaartenkiosk is ge heel weggeschoven en in zee ver dwenen." Van de ducdalven .z'jn De Nederlandsche Regeering heeft volgens bericht uit be trouwbare bronnen te Batavia de Commissie-Ganeraal ge machtigd de overeenkomst voor een „Vereenigde Staten van In donesië" en de Nederlandsch- Indonesische Unie, welke te Ling, gadjati is geparafeerd in Novem ber 1946, te teekenen. De geciteerde bronnen hebben verklaard, dat de Nederlandsche Regeering voldaan is door de jongste gedachtenwisseling met Soetan Sjahrir. Vernomen wordt, dat de com missieleden het standpunt van de Nederlandsche Regeering nog niet ter kennis van Sjahrir nebben ge bracht, die Maandag naar Djog- jakarta is vertrokken om Ir. Soe- karno op de hoogte te stellen van de bezetting van Modjokertos Prins Bernhard is Maandag morgen met twee der Prinsesjes per vliegtuig aangekomen op het vliegveld Chateau Neuf bij Sion. De Prins werd welkom gehee- ten door den heer Anthamatten, hoofd van het departement van openbare werken van het Kanton Wallis, den garnizoenscomman dant Kalbermatten, door den bur gemeester van Sion, Bacber, het hoofd van het vliegveld, Volken, en andere functioimarissen. De Prins verklaarde, dat de reis uit-- stekend was geweest. Vertegenwoordigers van de Ne derlandsche legatie te Bern, o.a. de legatie-secretaris Jhr. Mr. J. D. van Karnebeek, kwamen den Prins begroeten. Prins Bernhard zou per trein doorreizen naar Zermatt. Het herstel van de door den oorlog geteisterde gebieden. In den economischen- en socia len raad heeft de Nederlandsche vertegenwoordiger, Mr. Van Klef- fens, Zaterdag j.l. de volgende resolutie ingediend: „De economi sche en sociale raad erkent, dat de financieele moeilijkheden, welke het herstel van de ver woeste landen welke leden zijn van de Vereenigde Volken, be lemmeren, niet ten volle kunnen worden begrepen, tenzij rekening wordt gehouden met de volgende feiten: a mjomenteel moet door de verwoeste landen, die lid zijn van de Vereenigde Volken voor een aanzienlijk deel der goederen, welke zij invoeren, ter bevrediging van hun meest dringende behoef ten, vvorden betaald in vrg inwis selbare buitenlandsche valuta; b. het beperkte bedrag aan vrij inwisselbare buitenlandsche valu ta, datdeze landen ter beschik king staat wordt nog verder be- penct door het feit, dat de ver woeste landen van Europa voor hun invoer uit Duitschland in vrij inwisselbare buitenlandsche valu ta moeten betalen; c. de ontvangsten aan buiten landsche valuta door deze landen voor geleverde goederen en be wezen diensten zijn slechts voor een klein gedeelte inwisselbaar in vrije .buitenlandsche valuta. Deze punten in overweging ge nomen, wordt aan het secretariaat verzocht om aan den Economi schen en Socialen Raad zoo spoe dig mogelijk een verslag uit te brengen, waarin: 1. de financieele behoeften der verwoeste landen, die lid zijn van de Ver. Volken, voor de naaste toekomst, meer speciaal wat be treft hun behoeften aan vrij in wisselbare buitenlandsche valuta, worden vastgesteld en 2. waarin wordt vastgesteld, wat de geraamde ontvangsten zijn aan vrij inwisselbare buitenland sche valuta der verwoeste landen, die lid' van de Ver. Volken zijn, eveneens voor - de nagste toe komst de meeste als lucifers afgebroken. lp .0' ippostboot Barkas", welke aan dazen ste ger gemeerd lag, is voor 'den ijsdrang bezweken en eenige kilometers verder op een zandbank vastgeloopen. Waar schijnlijk zal zij niet meer te red den zijn. De postboot „Wadden zee". die aan den steiger bjj Buren gemeerd iag. is eenige meters den Wal opgeschoven. De telefoon verbinding tusschen Leeuwarden en Hollum rechtstreeks is verbro ken, zoodat alleen via Nes tele fonisch contact mogelijk is. Door den zróaren storm sloeg in den nacht van Zondag op Maandag om 3 uur een tjalk van schipper Kamps uit Groningen van het anker. Het schip, dat voor den steenoven te Culemborg lag, kwam onmiddellijk dwars op- de rivier te liggen, waardoor het veel water binnen kreeg. Toen een motorschip trachtte de boot op haar plaats te brengen, raakte zij even voorbij den spoorbrug tus schen de kribben. De schipper en zijn vrouw konden worden ge red. In den nacht van Zondag op Maandag werden te Amsterdam door den hetvigen storm tairijke spiegelruiten vernield. Een stei ger woei van een dak en bij het Wilhelmina-gasthurs werd een schutting; over een lengte van 50 meter tegen den grond geduwd,- 1 r>»i-soonlii.ke ongelukken kwamen niet voor. De Hemweg, de ver keersweg naar Zaandam, is Zon dagnacht onder water komen te staan.. Het verkeer uit Zaandam wordt over Buiksloot geleid en het verkeer naar Zaandam van Am sterdam uit ia omgelegd over de Westhavenweg Dit ongerief zal heden weer opgeheven zijn. De storm van Zondag heeft in Engeland groote schade veroor zaakt Te Londen viel een schoor steen naar beneden en doodde een bejaard echtpaar, terwijl de doch ter des huizes werd gewond. Te Birmingham stortten door den storm twee huizen in, waardoor drie van de vijf bewoners ernstig werden gewond. Te Maidenhead zijn nog 2000 personen door het hooge water in hun slaapkamer opgesloten. De reddingsbootjes kunnen door de sterke strooming nog niet naderen. In het Oostelijk deel van Londen zijn 1 millioen personen van de waterleiding ver stoken, daar de pompstations en zuiveringsinstallaties door het hocge water onklaar zijn gewor den. Ook de telefoon is in het on- gereede geraakt. In Schotland zijn. duizenden schapen in de srieeuiw omgekomen. Maandag morgen berichtte het Britsche Ministerie van Luchtvaart, dat de storm voornamelijk over de Noordzee is afgedreven. Naar het Fransche pers bureau A.F.P. meldt, zijn twee Spaanscbe houthakkers, die in Franschen dienst zijn, op 50 meter afstand van de grens op Fransch grondgebied door 5 Spaansche politiemannen in uniform gearres teerd. De beide werklieden werden naar het Spaansche plaatsje Jun- quera gebracht, waar hun een verhoor werd afgenomen en ver volgens zijn zij naar Figueras ge zonde m Na veertig uur opalen leider der Grieksche gueriSa-strijders gewacht te hebben, zijn zeven leden van een groep der interna tionale Balkancommissie, (welke groep generaal Markos zou ont moeten) vertrokken. Onder de vertrekkenden bevonden zich de Britsche en de Amerikaansche vertegenwoordiger. De afgevaar digde der Sowjet-Unie alsmede die van Polen, Joego-Slavië, Bul garije en Albanië bleven achter Te Jerusalem hebben explo sies plaats gehad, die officieel worden toegeschreven aan pam- fletbommen. In de Ben-Jehoeda- straat, de voornaamste Joodsche winkelstraat in Jeruzalem, wer den de ontploffingen gevolgd door machinegeweervuur. Het blgkt. dat 'n langs electrischen weg tot ontploffing gebrachte bom de kamer voor persconferenties van het Joodsch bureau vernield heeft. Te Tiberias is een luide explo sie gehoord, die men in verband brengt met den aanslag op de oliepïjpleiding, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt. Op grond van in de „Berli ner Zeitung" verschenen berich ten beschuldigd radio Moskou de Britsche autoriteiten er van, dat zij in de Britsche zóne van Duitschland uit voormalige sol daten van de Wehrmacht nieuwe militaire formaties samenstellen Volgens Radio Moskou hebben deze formaties reeds geopereerd in de Noordzee, het Kanaal en Britsche, Fransche en Nederland sche wateren.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2