Brie! van Commissie-Generaal aan Siaïirir Britsch-Ned. handelsovereenkomst. :Ï1 MC'! £Jionnfin DINSDAG 18 MAART 1947. De toestand in Paraguay JHet Vaticaan opnieuw beschuldigd De Belgische Regeeringscrisis GRATIE. De Hongasrsche kwestie Vermiste Dakota gevonden. toer edH erlarfj "lag n klijklll; 12 tü. tmi uj Ind ■gte - zakei! f de::! kon dm Frankeering bi) Abonnement: Terneuzt_. WEERSVERWACHTING medegedeeld dmr Imt KNMI. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Minder wind. Geleidel. weer toenm. bewol king met later plaatsel. regen. Afnoifi., doch later weer toen. wind, overw. tusschen Z. en O. 's Nachts kouder, overdag zelf de temperatuur als Maandag. DE VRIJE 3de Jaargang No. 156. Advertentieprijs per 10 ct; minimum oer advertentie 1.50. inzendingen advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding Brieven onder nr. of Adres Bureau van dit Blad 10 ct. extra. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen. Abonnementsprijs 8,25 per kwartaal. INDONESIË. De Commissie-Generaal heeft, naar aanle.dmg van de militaire acties in het gebied van Soera- baja, het volgende schrijven aan- Sjahrir gericht: Hierbij zien wij ons genoodizaakt uwe excellentie mede te deelen, dat heden een begin van uitvoering is gegeven aan het voornemen om met eigen Nederlandsche middelen den noodtoestand op te hef.en, die als gevolg van de inundaties van de Delta van Sidoardjo is ontstaan. Als eerste stap daartoe is Maan dagmorgen overgegaan «tot de mi-" litaire bezetting van de sluizen bi] Lengkong en Mlirip. Door de inundaties in het Deltagebied zelf dat dientengevolge bijna geheel onbegaanbaar" is geworden, heeft de militaire operatie zich over een wijder gebied dan de eigenlijke Delta moeten uitstrekken en is de bezetting van Modjokerto nood zakelijk geworden. Het behoeft geen betoog, dat wij betreuren, dat het overleg, dat in deze aan gelegenheid gaande is geweest, niet op tijd tot afdoende en zicht bare resultaten heeft geleid. Na afloop van de militaire bezetting en na vaststelling van de maat regelen, welke door onze water staat-deskundigen zullen moeten worden genomen voor opheffing van den noodtoestand, zijn wij be reid in overleg te treden over de wijze, waarop in dit gebied in samenwerking met de organen van het republLkeinsche bestuur regelmatige toestanden kunnen worden hersteld. „Deze bereidwilligheid is een uitvloeisel van het feit, dat de Nederlandsche regeering duidelijk heeft uitgesproken, dat zij niet langs militairen weg invloed wenscht uit te oefenen op de ont wikkeling van de politieke verhou dingen in Indonesië. Indien zij zich gedwongen ziet tot een ook door haar betreurde actie als thans tot uitvoering is gekomen, dan kan zulks slechts ten doel hebben de opheffing van den noodtoestand, waardoor het leven van talloozen wordt bedreigd. Wij zijn ons bewust van de bedenke lijke zijden, die aan de toepassing van militair geweld als uiterste middel, zelfs in gevallen als het onderhavige, zrjn verbonden, doch een zeer ernstige overweging van den rrèheelen toestand heeft in dit geval er toe geleid deze bezwaren Volgens den radiozender der opstandelingen te Concepcion zijn duizenden arbeiders naar die stad gekomen om den opstand tegen generaal Morin.igo, <len presideru van Paraguay te steunen. Naar A.F P. uit Assuncion. meldt, heeft' d'e Paraguayaansche regeering het bericht, als zouden open steden zijn gebombardeerd, tegengesproken. Radio Montevideo haalt, aldus AF.P. het Paraguyaansche blad „La Vez de la Victoria" ®an, waar dat eeiv overzicht geeft van de voornaamste doelstellingen der opstandelingen Volgens het blad ls „de beiweging voor nationaal herstel niet het werk van een be paalde politieke partij, doch van allen, die het welzijn van het vaderland op het oog hebben". De opstandelingen willen een voor- loopige regeering vormen, waar bij geen enkele politieke partij een overheerschende positie mag innemen. Voorts wil men de vrij heid van politieke organisatie en de vrije vakbeweging herstellen. De „Borba" het Joegoslavische communistische blad, heeft het Vaticaan wederom beschuldigd van het verstrekken van valsche papieren aan Oestasji's (Croati- sche geweldplegers) die als oor logsmisdadigers beschouwd wor den. De Oestasji's kregen daar door de gelegenheid zich te Genua ih te schepen voor Zuid-Amerika. Volgens het blad heeft geallieerde politie aan boord van het scjiip arrestaties verricht, waardoor eenige Oestaji's niet hebben kun nen ontkomen. Vertegenwoordigers van Joego slavië in Italië hebben den Ge; allieerden autoriteiten om uitleve ring van de op 5 Maart j 1 ge arresteerde Oestasji's verzocht, maar deze uitlevering heeft nog niet plaats gehad. te aanvaarden". De commissie- Generaal besluit met het vertrou wen u.f te spieken: „dat de opheldering van de pol.tieke situa tie. zjoais die in de bedoeling van onze beide delegaties ligt, in een nabije toekomst de samenwerking zoodanig zal doen zijn, dat locale incidenten als de onderhavigen tot het verleden zullen behooren". De acties bij Soerabaja. Nederlandsche troepen zijn 18 km opgerukt bij een aanval op de stad Modjokerto, ruim 60 km ten Zuiden van Soerabaja. Dit bericht is afkomstig van welingelichte kringen te Batavia. Soetan Sjahrir, de Indonesische premier, is ervan op de hoogte gesteld, dat de reden voor deze actie is het mislukken van de po ging van het republikeinsche leger om de Nederlandsche stellingen te Modjokerto voor onderloopen te vrijwaren door het omleggen van de rivier de Porong. Eenigen tijd zijn onderhandelingen gevoerd over de inundaties. Een Nederlandsche militaire woordvoerder bevestigde Maan dag, dat militaire operaties aan den gang waren, maar kon niet mededeelen of Modjokerto was bezet. Volgens berichten van Zaterdag j.l. hadden de Nederlandsche en Indonesische stafchefs overeen stemming bereikt over de rege ling van hangende militaire pro blemen. Spaak heeft in de bijeenkomst van den algemeenen raad van do Belgische Socialistische Partij verklaard, dat een eventueele drie- tijen-regeering achttien Ministers zou tellen, waarvan zeven van de Christelijke Volkspartij, zes Socia listen, drie Liberalen en twee partijloozen. Spaak zeide vervol gens nog: „Thans staat vast, dat ik me niet met de communisten kan verstaan, van de liberalen ben ik niet zeker. iSpaak deelde mee, dat de tus schen socialisten en christen- socia'%sten (de twee grootste par tijen van België) bereikte over eenkomst de volgende punten om vat: zoeken naar een oplossing van de Koningskwestie en ver- leenen van stemrecht aan vrou wen aan het eind van dit of het begin van het volgend jaar. Het permanente comité van den nationalen raad der Liberale partij heeft zich tegen deelneming der Liberalen aan de regeering verklaard. Wat de financieele kwestie be treft, aldus vervolgde Spaak, re- gistreeren wij een deficit op de begrooting van negen, tien of twaalf milliard. Dat is niet ca tastrofaal. De nieuwe regeering zal trachten dit tekort tot de helft terug te brengen, zonder in defla tie te vervallen. Over het crediet aan de indu strie zijn de Katholieken en So cialisten het eens. De omstan digheden zijn zoodanig, aldus Spaak, dat het mogelijk is conces sies van de Katholieken te ver krijgen, welke eenigé maanden geleden nog onmogelijk maren. DE NIEUWE BELGISCHE REGEERING. De nieuwe Belgische regeering, waarvan Paul Henri Spaak pre mier is, is practisch gevormd door de overeenstemming tusschen So cialisten en de Christelijke Volks partij, de beide macht.gste par tijen. Spaak's mededeeling dat de Socialisten er in hebben toege stemd samen met de Christelijke Volkspartij een nieuwe iiit twee partijen bestaande regeering te vormen, zal thans worden gevolgd door een bijeenkomst tusschen vertegenwoordigers van deze bei de partijen om de laatste hand te leggen aan het program en te be slissen over de verdoeling der por tefeuilles. De Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, Gene raal Marshall, heeft den Sowjet- Minister van Buitenlandsche Za ken, Molotof, meegedeeld, dat hij niet bereid is aan een conferen tie inzake China te Moskou deel te nemen, ook niet indien de con ferentie van officieuzen aard zou zijn. Wel stelde hij voor om uiterlijk tegen begin April schrif telijk over' China van gedachten te wisselen. Namens den Minister van Justi tie wordt bekend gemaakt, dat H. M. de Koningin gratie heeft verleend aan A. C. Manintveld, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van bet Bijzonder Ge rechtshof te 's Gravenhage, en aan A. Doorewaard tot de dood straf veroordeeld bij sententie van den Krijgsraad te velde. De doodstraf is t.a.v. Manintveld veranderd in een levenslange ge vangenisstraf, en t. a. van Doore waard in een tijdelijke gevange nisstraf van 20 jaar met aftrek van den tijd in verzekerde bewa ring doorgebracht. A. C. Manintveld over wien bij doodstraf was uitgesproken, welke straf na de gratie-aanvrage thans ls gewijzigd in levenslange ge vangenisstraf, werd beschuldigd van het aanbrengen van joden te 's Gravenhage. Deze joden werden gearresteerd en naar Westerbork vervoerd. Vervolgens kwamen zij in Duit- sche kampen terecht, vanwaar de meesten niet terugkeerden. Voor den Bijzonderen Raad van Cas satie werd de zaak Manintveld verscheidene malen aangehouden, o.m. in verhand met een naar de toerekeningsvatbaarheid van be schuldigde in te stellen onderzoek. De Raad bevestigde het vonnis van het Bijzonder Gerechtshof. De Amerikaansche autoriteiten hebben den Sowjet vertegenwoor diger in den Geallieerden Be stuursraad voer Hongarije er van in kennis gesteld, dat Engeland, de V. S. en de Sowjet-Urne Krach tens de overeenkomst van Jaita verplicht zijn een gezamenlijk on derzoek in te stellen naar den po litikken toestand in Hongarije. Het Ministerie van Buitenland sche Zaken bevestigde een bericht uit Boedapest, dat de Amerikaan sche vbrtegerfwoordiger in den Bestuursraad den Sowjet verte genwoordiger een nieuwe protest nota heeft overhandigd. De in houd van deze nota werd nog niet bekend gemaakt. In officieele kringen verluidt echter, dat in de nota de minderheidsgroepen er van beschuldigd worden met on- constitutioneele middelen aan de macht te willen komen. In de nota wordt verklaard, dat door een dergelijke handelwij ze het voortbestaan der democra tie in gevaar wordt gebracht en de bewering der Sowjets, dat een onderzoek inmenging in de juris dictie der Hongaarsche gerechts hoven zou beteekenen, van de hand gewezen. Tevens wordt de eerlijkheid van het Hongaarsche! onderzoek inza ke het complot tegen de Hon gaarsche republiek, hetgeen vol gens zeggen der Sowjets zou heb ben plaats gehad, in twijfel ge trokken. Van Nederlandsche militaire zijde wordt medegedeeld, dat de W.-Brigade, na telegrafisch con tact met het Hoofdkwartier van de T.R I. te Poerwakarta Maan dagmiddag heeft toegegeven, dat de vermiste Dakota is gevonden. Verdere inlichtingen werden ge weigerd en men verwees hiervoor naar de Repuihl. Regeering. De Nederlandsche tinbagger molen „Kalmoa" is ter ge voice van een Noordcoster-storm in da haven van Falmouth (Cornw.) op drift geraakt en op de kust ge- loopen. Aan het einde van de Neder- landsch-Britsche handelsbespre kingen, die de vorige weeK in Londen zrjn gehouden, werd het volgende communiqué verstrekt, door beide partijen opgesteld: „Zooals in de verklaring na de recente bijeenkomst in Den Haag in het vooruitzicht werd gesteld werden de afgeloopen week be sprekingen hervat tusschen ver tegenwoordigers van de regeerin gen van het Vereenigd KoninikrijK en Nederland over de ontwikke ling van handel en betalingen tusschen het sterling- en het guldengebied. „Overeenkomst werd bereikt waarbij Nederland later in het jaar zoodanige hoeveelheden naar het Vereenigd Koninkrijk zal zenden als kunnen worden ge mist van de betrekkelijk kleine overschotten aan kaas, geconden seerde melk, eieren en bacon welke beschikbaar zijn. Deze zendingen zuilen de schaarsehte in deze arti kelen in het Vereenigd Koninkrijk met belangrijk kunnen verlichten, maar ze vertegenwoordigen een nuttig begin voor het herstel van Nederland in zijii oude positie op de markt van net Vereenigd Ko- rnnkryk. „De Nederlandsche afvaardi ging kreeg de verzekering dat er geen twijiel aan kan bestaan dat net Vereenigd Koninkrijk alies noodig neen *vat iNeaenand van zyn uitvoeroverschotten van deze waren bereid is naar het Ver eenigd Koninkrijk te zenden, al- tnans tot net e.nde van hmü, en dat het Vereemgd Kon.nkrijk on getwijfeld een markt zou ver- scnaxxen voor deze aitikeien in be.angrijke noeveeiheuen in voi- gtnuc jaren. Aan oexde zijden werd teren dat mee het oog op oe onzekerne.d van den aanvoer van veevoer op het oogenenx geen poging kon worden ondernomen oejjaa.de overeenkomsten af te sluiten voor den aankoop van deze producten in ±e4ö en j.949, maar dat men in September 194 op- n.euw oijeen zou komen voor dat doel. „De mogelijkheid andere land bouw- en n.jverhe.osproducten, die op het oogenolrk in Neder land voor u.tvcer besch.kcaar Zyii, in net Vereenigd Komnarijk in te voeren werd voorts onder oogen gez.en, en de indruk, in de be-.jirejv.ngen in Den Kaag ver kregen, aai de totaie .nvcer m het Vereen.gu rv.omnkr.jk kon worden verhoogd werd bevestigd. „De twee de.egat.es waren het er over eens dat be.de landen zou den worden gediend, met het handhaven van nauwe samenwer king in alle financieele en econo mische zaken, daar hun vraag stukken in menig opzicht over eenkomst vertoonen". De A. N. P.-correspondent te Londen ontving een toelichting op dit cqmmuniqué van het hoofd der Nederlandsche afvaardiging, den heer Speekenbrink, Direc teur-Generaal voor de buitenland sche economische betrekkingen. Wat met de Britten was overeen gekomen was van losseren aard dan hetgeen b.v. is vervat in de handelsovereenkomsten met Bel gië, Frankrijk en andere landen. In Londen werden geen lijsten op gemaakt van in en uit te voeren goederen. Men heeft een schat ting gemaakt van de mogelijk heden, waarbij rekening moest worden gehouden met de ponden positie. De waarde van den Nederland- schen export naar Engeland be droeg in 1946 ongeveer 8.000.000 pond sterling, een bedrag dat overeenkomt met 25 percent van den export van 1938. De heer Speekenbrink hoopte dat bij de nieuwe afspraak dit percentage aanmerkelijk zou worden ver hoogd. „Voor den oorlog bestond de uitvoer naar Groot-Britannië" grootendeels uit agrarische pro ducten (bacon, eieren en zu.vel- producten er in begrepen). Het herstel van d.en uitvoer tot zijn vroegere beteekenis was tnans minder gemakkelijk omdat de dollarpositie een ruimen invoer uit Amerika van vee- en kippen voer niet toelaat. In de besprekingen in Neder land was men op een enkel punt blijven ste.-. en, dat vëroand meid met de lever.ng van eieren, bacon en soortgelijke waren en de prij zen er voor, waarbij de Britsche prijzenpolitiek in 't ged ng kwam. De zaak werd in Londen verder bekeken en dit zooals het com muniqué aanduidt leidde tot overeenstemming over de levering van deze art..reien. Aidus weid een zoo goed xhogelijk exportpro gram opgemaakt, vertegenwoor digend een waarde van totaal 21.000.000 pond sterling agrari sche producten 16.000 000, indu- strieele prcductèn 5.000.000. Da zuive.producten alleen in den geraamden uitvoer vertegen woord gen voor dit jaar een waar de van 2.5C0.000 pond sterling. Op een vraag verklaarde de heer Speekenbrink dat de vastge stelde prijzen der Nedarlandsche De tijd dat in Londen over het lot der wereld beslist werd schijnt voor goed voorbij te zijn. Eén van de kenmerkende verschijnselen van dezen tijd is de zichtbare achteruitgang van Britsche macht en invloed Engeland heeft den oorlog gewonnen maar is er zeer verzwakt uitgekomen. Kwam vroeger dit land met cre- dieten benarde landen te hulp, nu is het van crediteur, debiteur ge worden. Het moet zelf de hand ophouden. Uit Egypte trekt het zijn troepen terug, India zal uiter lijk 1948 verlaten worden. De hulpverleening 'aan Griekenland heeft het moeten beëindigen enz. Allemaal teekenen- dat John Buil de oude niet meer is en verschijn selen van zwakte gaat vertoonen. Maar zie, Amerika is klaar de plaats van Engeland in te nemen en heelt in feite deze plaats al ingenomen. Ghurchill, aan wien men realiteitszin niet kan ontzeg gen, heeft dit gezien en wat meer zegt, ook aanvaard. Zijn gerucht makende rede te Fulton en zijn rede in het Lagerhuis eind 1945 waarin hij zeide, dat aan Amerika de taak en de verantwoordelijk heid was opgelegd het leiderschap der wereld op zich te nemen zijn daarvan de duidelijke bewijzen. Door de hulpverleening aan' Griekenland® over te nemen waartoe Engeland niet meer In staat is gaat Uncle Sam nu toonen dat het hem ernst is de plaats van Engeland in te nemen. Griekenland krijgt een dollarcre- diet en Turkije eveneens. Waar om? Omdat Griekenland en Tur kije het zoo noodig'hebben? Bel de landen zullen ongetwijfeld het crediet goed kunnen gebiuiken. Maar ze krijgen het toch alleen, omdat ze voorposten zijn van de weréldmacht Amerika. Hier zijn voornamelijk strategische kwes ties in 't geding. Verbindings wegen moeten gewaarborgd wor den, de Middellandsche Zee moet open blijven voor de Ameri- kaansch-Ëngelsche macht. En kleine landen als Grieken land en Turkije zijn niet meer dan pionnen op het schaakbord die door den meester Uncle Sam wor den verzet. Twee machtsblokken zijn zich aan het vormen na den oorlog, het Amerikaansch-Engelscahe en het Russische. Grieaenland en Turkije zijn gekozen om deel uit te maken van het Amerikaansch- Engelsche blok. iioo blijft ook na- dezen oorlog, waarin voor de vrijheid der vol keren gestreden is, de positie der kleine volken hetzelfde: ze wor den gebruikt door de grooten. De kleine man onder de volken is niets anders dan een pion. uitvoerartikelen niet boven de kostprijzen vallen. De financieele kant van de zaak is nog met vol ledig uitgewerkt: maar de Neder landers moesten de prijzen veria gen om ze in overeenstemming te brengen met het Britsche prijs peil. Zij stelden zich op het stand punt dat het eerder te doen was om verhooging van den invoer uit Nederland cian verlaging van den uitvoer naar Nederland. Tegenover den verkoop naar Engeland tot een geraamd bedrag van 21.000.000 Pon.dsterl.ng staat een aankoop uit Engeland, in de losse overeenkomst vastgesteld, tot een geraamd bedrag van 28.000.000 Pond, zoodat de beta lingsbalans tot een bedrag van 7.000.000 Pondsterling ongunstig zou blijven voor Nederland. De artikelen voor uitvoer naar Nederland, welke in de bespre kingen zijn genoemd, zijn: textiel- goederen, garens, ijzer- en staal- waren, boeken en tijdschriften, schoenen, chemische producten, sisal. De "artikelen voor invoer uit Nederland: kaas, gecondenseerde melk, bacon, eieren, groenten, fruitpulp, aardappelmeelproduc- ten, sierplanten, bollen, heesters, zaden, visch en voorts: meubelen, karton, grafische producten, schoenen en lederwaren, sigaren, pharmaceutiscke artikelen, essen ces, zout, verfstoffen, chemische producten, glaszand, aardewerk, bouwmaterialen, textiel, land bouwmachines, electrische artike len, stroohoezen, manden, hoepels etc. De besprekingen besloot de heer Speekenbrink, hebben zich geken merkt door wederzijdsche tege moetkomendheid en door het ver langen den handel tusschen de twee landen zooveel mogelijk uit te breiden. Men hoopt op dezen weg voort te Werken en de moge lijkheden voor 1948 en 1949 en verder terdege na te gaai..

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1