(JIT DE PROVINCIE De douane-overeenkomst met België en Luxemburg Binnenlandscta nieuws. I «Cf'i de haven van tholen. sums. Wat de Radio brengt HAAR PASGEBOREN KIND VERDRONKEN, SPORT BETONNING WESTER-SCHELDE. Het Loodswezen is- druk in de weer met het uitzetten van de be toging op de W ester-Schelde, welke eenige weken geleden moest worden weggenomen wegens den sterken Ijsgang. Niet minder dan 32 boeien moeten weer op hun „laats gebracht wordén en ver schillende reparaties dienen te worden verricht. In hotel Zeeland te Tholen kwamj onder voorzitterschap van den heer M. W. de Korte, de af daling Tholen van de Kon Ned. Schippersvereeniging „Schutte vaer" in vergadering bijeen. De schippers besloten een ver zoek te richten aan het gemeen tebestuur van Tholen om de ha ven uit te diepen, dat zaten (bp eb droogvallende gedeelten in een ïaven) te egaliseeren, den haven ingang te verbreeden en de plan kieren zoowel als de kade beter te verlichten. Ook zal men trachten vrijstel ling van havengeld te verkrijgen voor schippers die te Tholen hun domicilie hebben en daar den Zondag willen doorbrengen. TERNEUZEN. Band NederlandIndië. Zooais was aangekondigd In dit blad, heeft Donderdagavond de lezing, gevolgd door de tooneel- ultvoering plaats gehad ten bate van bovengenoemden Band, met welwillende medewerking van de tooneelclub „Ons Genoegen uit ^Ge h^er^kuzee, de spreker voor dezen avond, hield een rede cfev- Onize jongens m Indie Hij wees opden band, die tusschenonze iongens en de hier achtergeble venen bestaat en moet hlyyari be- Staan. Spr. schetste het leven der militairen in de overzeesche gebieden, bun werk en ^un geme tinpen daarbij wijzend op net steeds'welkome pakje en hneven uit het Moederland, die een be- Umsmik onderdeel vormen voor het°ln stand houden van den °n- dprlineen band en aan de jongens onvergetelijke uren bezorgen. Hij S daarom de opgekomenen San wel de noodige aandacht te willen schenken Na afloop van deze rede ving de opvoering aan van het too n<Df roep die van „Ops Genoe- beschaamd. De zaal vancafé a belle Vue", was bezet en het pu bliek heeft met gespannen aan dacht veelal met medeleven en onder' doodsche stilte het spel ge- volPd en tot het einde toe aange hoogd. Dat het gebodene in den smaak viel, bleek telkens na af loop van een bedrijf, toen een gui en enthousiast applaus werd ge geven. Endeze hulde is ook verdiend geweest. De rollen zaten er goed in, terwijl het spel der medewerkenden oveneens een pluim verdiende. Zonder in bijzonderheden te wil len treden oï bepaalde personen op den voorgrond te hrengen, moeten wij zeggen, dat zij, die in het stuk optreden, geheel m hun rol opgingen -en de personen, dl zij moesten voorstellen, ook wer- k6^orUeen amateurvereeniging is de gesprdkken van velen, die, na afloop der voorstelling, uiterst voldaan over hetgeen geboden was, weer huiswaarts keerden. Het was een geslaagde avond voor Band en Tooneelclub. NJ.W.I.N. Nationale Inspanning Wel zijn verzorging Indië. Van de zijde van het plaatselijk Comité „Terneuzen", verzoekt men ons opname van het vol- erende Op initiatief van den Burge meester te Terneuzen, Mr. P Tel- legen, werd alhier opgericht een plaatselijk Comité, dat zich ten doel stelt, bijdragen en gelden In te zamelen om daardoor het leven van onze militairen en burgers in Indië te veraangenamen. Bij tientuizenden zijn onze Hol- landsche jongens uitgezonden naar Indië om daar hun vaderlandsche plicht te vervullen, om orde en rust te herstellen, onder een be- voking, die ook onnoemelijk zwaar geleden heelt onder den druk van oorlog en Japansche bezetting. Zij verrichten dien plicht op voorbeeldige wijze bij land-, zee- en luchtmacht, onder vaak zeer zware omstandigheden, op een zame plaatsen, op kleine schepen en op buitenposten. Ver heel ver, van huis en van hun geliefden en meestal zonder comfort, zonder ontspanning, in welken vorm dan ook. Het is onze eereplicht, hen mo reel en materieel te steunen, hun te toonen, dat het vaderland hen- niet vergeet, maar integendeel met warme liefde en belangstel ling bun werk gadeslaat en hen ook wil helpen, in welken vorm dit ook maar mogelijk is. Daarvoor moet geheel Neder land medewerken en wij zijn over tuigd, dat allen dat van harte gaarne doen. Ook in Terneuzen doet het Comité een beroep op U tot het geven van een financieele bijdrage en het heeft hiervan groote ver wachtingen, want het gaat, hier om het welzijn van onze eigen jongens en mannen. De Penning meester, de heer G. C. Jongepier, wacht gaarne Uwe bijdragen op de Middenstandsbank, Nieuwstr. 10. Giro 86054. Ook uit geblok keerde rekeningen kunt |U steun geven. En als U een lijst ter teekening en invulling van Uw bijdragen wordt aangeboden, denkt dan, dat w\j maar voor een klein gedeelte kunnen vergoeden, wat onze jon gens en mannen aan offers moe ten brengen ter wille van ons allen. Laat ook Terneuzen toonen, dat het van harte meeleeft met onze jongens over zee. Het Comité Is als volgt samen gesteld Ds. Van Nes, Scheldekade 24, Voorzitter. A. P. den Hamer, Axelschestr. 108, Secretaris. G. C. Jongepier, Nieuwstraat 10, Penningmeester Commissarissen: I. P. Anthonisse, Donze-Visser- straat 4 A. M. Moggré, Axelschestr. 112. G. van den Neste, le Verbin dingsstraat 12. I van de Sande. Noordstraat 55. J. F. M. Verwillegen, Hoofd der School, 'le Verbindingsstraat 1B. SOHOONDUKE. Raadszitting. Vrijdagavond kwam onder voor zitterschap van den wnd. burge meester, de heei J. Risseeuw— Risseeuw de raad der gemeente in openbare zitting bijeen. Naar aanleiding van een ingekomen stuk wefd besloten adheasie te be tuigen aan een door de gemeente raad van Sluis genomen besluit met betrekking tot bevordering van particulieren herbouw. Een verzoek van C. Kotvis, op eigen grond een noodwoning te mogen bouwen, werd ondanks be zwaren van den heer Huigh z.h.s. toegestaan, op voorwaarde echter dat betrokkene geheel voor eigen risico bouwt. Een. ingekomen stuk waaruit blijkt, dat een aantal ingezetenen zich/tot H. M. de Koningin, den Minister-President en den Minis ter van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft gewend in ver band met het herhouwplan en de herverkaveling,, geeft aanleiding tot een breedvoerige discussie. Speciaal de heer De Feijter kant zich tegen het voorstel van den voorzitter om de heVverkave- lingscommissie slechts voorloopige besprekingen te laten* houden tot de Minister een beslissing heeft genomen en meent dat slechts enkele personen ontevreden zijn. De Voorzitter is het hiermede niet eens en zegt, dat nog veel meer ingezetenen bereid waren het bewuste request te onderteekenen. Tenslotte wordt een voorstel van den heer De Badts aangeno men, welk voorziet in kennis neming van de bezwaren en in overleg treden met de herverka- velings-commissie. Ook een aantal ingekomen stuk ken van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid met betrekking tot het woningbouwprogramma voor 1947 vormde een reden voor een uitgebreide gedachtenwisse- ling. Hieruit blijkt, dat de raad par ticuliere woningbouw voorstaat. Tenslotte wordt met 6 tegen 1 stem (Voorz.) besloten de woning wetwoningen volgens het ontwor pen schetsplan te doen bouwen. De Voorzitter had voorgesteld, kennis te geven, dat de gemeente wél het toegestane woningbouw volume voor 1947 zou verwerken, doch dat men eerst de ministe- rieele beslissing wilde afwachten, doch ondervond hierbij geen steun. Vervolgens passeerden een 18- tal punten zondei* veel discussie en zh.s. den hamer. Zoo werden o a. de begrotingswijzigingen voor 1944, 1945 en 1946 vastge steld; werden de jaarwedderege- lingen voor de ambtenaren ter secretarie en de belooningen voor schoonmaken gemeentehuis en O. L. S. en voor het ophalen van huis- en straatvuil vastgesteld. Een gemeenschappelijke rege ling voor openhaar uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Oostburg werd eveneens z. h. s. goedgekeurd. Met algemeen® stemmen werd benoemd tot gemeente-geneesheer en ambtenaar belast met vaccina tie en doodschouw Dr. Eggink, geneesheer ter plaatse. Aan het Fruitteeltproefbedrijf te Philippine wordt gedurende 5 jaren een jaarlijksche subsidie groot ƒ25 toegekend. De subsidie aan de kleuter school wordt met ƒ200 verhoogd. Met 4 tegen 3 stemmeft werd benoemd tot onbez. ambtenaar van den burgerlijken stand de heer J. Risseeuw—.Risseeuw. Aan een tweetal noodwoningen straten werden namen van adop- teerende gemeenten gegeven, n.l. Enkhuizen en Oostwoud. De rondvraag tenslotte leverde niets bijzonders op, waarna de heer Risseeuw de vergadering sloot. Aanbesteding. Voor de Vrijdag j.l. gehouden aanbesteding van den bóuw van 22 Woningwetwoningen op ter reinen gelegen aan de Smeestraat, Zuiddijkstraat, Ridderstraat en Geldelooze Pad, bleek veel animo te bestaan De inschijving hier voor was als volgt: L. v. d. Rlippe, Ylissingen voor 428.000; Aannemersbedrijf C. v. d. Klippe, Vlissingen ƒ425.000; E. Lindenbergh, Vlissingen, ƒ420.000; P. J van de Sande, Breskens, 415.000; M. J. Galle, Zaamslag, ƒ348 050; F. J\ van Gils, Ulven- hout, 344.325; Mannaert, Hulst, 344.000; J. Sylva, Enschedé, ƒ343.480; Firma Van Merksteijn, Enschedé, 341.000;" A. J. Naber, Tilburg, ƒ339.500; N.V. Panagro, Warmond, ƒ338.353; L. Hamelink, Zaamslag, 333.990; J. de Krom, Breda, 333.283; N.V. Bouwsyn- dicaat, Den Haag, ƒ333 000; J. Smulders, Oisterwijk, ƒ328.900; C. Koopen Zoon. Amsterdam, ƒ327.500; L. Blok, Rotterdam, 325 800; P. Moll Zoon, Ooster hout f324.000; G. v. d. Valk. Utrecht, ƒ323.700; K. de Winter's Aannemersbedrijf ƒ322.200; F. Naaykens, Tilburg, 296.000; J. v. d. Ven, Tilburg, 295.000; N.V. Amsterdamsche Ballast Mij, Am sterdam 263.256. De begrooting was 272.877 Afstandsmarsch. Dezen zomer, vermoedelijk in d<? maand Juli, hoopt de plaatselijke V. V. V. een afstandsmarsch -in de omgeving van Sluis te organisee- ren. Overwogen wordt ieder jaar een dergelijke wandeltocht te hou den, doch dit zal grootendeels af hangen of de eerste poging daar toe een succes zal blijken te zijn. protocol toegevoegde volledig uit gewerkte tarief het gemeenschap pelijke tarief van de drie landen zijn. Vervolgens zijn in het proto col met betrekking tot eenige be palingen van de douane-overeen komst interpretatieve richtlijnen vastgesteld, welke tusschen de verdragsluitende partijen zullen gelden. Tenslotte is aan het pro tocol! als bijlage toegevoegd het statuut van het hoogergenoemde secretariaat-generaal. Vrijdag vond te 's-Gravenhage de onderteekening van het proto col plaats door den Minister van Buitenlandsche Zaken voor, Neder land, door den Belgischen Ambas sadeur voor België en door den Luxemburgschen Gezant voor Lu xemburg. De behandeling van de wettelijke voorzieningen, verband houdende met de inwerkingstel ling van de douane-overeenkomst kan thans verder doorgang vin den. Het laat zich dan ook aan zien, dat dezer dagen de indiening van een ontwerp van wet tot goedkeuring en uitvoering van de douane-overeenkomst zal plaats hebben. Een menigte van duizenden Atheners paradeerde Vrijdagmor gen langs de Amerikaansche am bassade onder geroep van „Leve Truman" en „Leve MacVeagh" (de Amerikaansche ambassa deur). In de ambassade werd een boodschap voor President Tru man en het Amerikaansche volk overhandigd. De winkels waren twee uren gesloten geweest om iedereen gelegenheid te geven, mede te doen aan het opstellen van de boodschap. Later werd door het publiek een kratfis ge legd op het graf van den Onbe kenden Soldaat. DINSDAG 18 MAART. HILVERSUM I. 9.45 Nieuws; 9.50 Lichtbaken; 10.20 Gram.; 10 40 Voordracht; 10.50 Gram.; 11.45 Fam. her.; 12.03 Graxi.; 12.30 Metropole-orkest; 14.00 Gram.; 15.00 Onder ons; 15 30 Gram.; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Na schooltijd; 17.00 Strijk kwartet; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Orkest zonder naam; 18 20 Sport- praatje; 18.,30 Ned. Strijdkr.19.00 Nws.; 19.15 De brug; 19.45 Cau serie; 20.00 Nws.; 20.08 De gewo ne man; 20.30 Vastenmeditatie; 21.30 Kamerorkest; 22.00 Nws.; 22.20 Avondgebed; 22.35 Verv. Kamerorkest. HILVERSUM H. 9.45 Nieuws; 9.55 Morgenwijding; 10.10 Gram.; 11 00 Kerkorgelconcert; 11.45 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 The Romancers; 14.00 Met naald en schaar; 14.40 Acolian Sextet; 15.15 Radiomatinée; 16,40 De schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 The Skymasters; 18.00 Nws.; 18.15 Pianospel; 18.30 Renova Septet; 19.05 Gram.; 19.15 Cau serie; 19.30 Piano en zang; 20.00 Nws.; 2015 Bonte Dinsdagavond- trein; 21.30 Cont.; 22.15 Buitenl. overzicht; 22.30 Viool en piano; 23.00 Nieuws. men. De hevigheid van de ontplof fing wordt onderstreept door het feit, dat zelfs in Heemstede rui ten gesprongen zijn. De glasscha de in de omgeving van Wester- veld en te Umuiden is aanzienlijk. Op 17 en 18 April 1946 werden te 's-Gravenhage tusschen Neder- landsche, Belgische en Luxem- burgsche Ministers besprekingen gevoerd, waarvan de op 5 Sept. 1944 te Londen tusschen de re- geeringen van de drie landen ge sloten douane-overeenkopist een der hoofdpunten vormde. Bij deze besprekingen werd uitdrukking gegeven aan den gemeenschappe- lrjken wensch tot volledige inwer kingstelling vah de genoemde overeenkomst op korten termijn. Van de daartoe noodige voorbe reidende werkzaamheden was on getwijfeld de belangrijkste het uitwerken van het tarief van in voerrechten dat van de douane overeenkomst deel uitmaakt. Het oorspronkelijke te Londen opge stelde- tarief was nog zeer onvol ledig. Voor tai van goederen was de vaststelling van een invoer recht voorloopig uitgesteld. Vele andere reeds in het tarief inge schreven heffingen moesten in verband met de gewijzigde om standigheden van de na-oorlogsche periode nader worden bezieii. De in verband met een en an der noodzakelijke werkzaamheden zijn inmiddels door den admini stratieven raad voor de douane regelingen voltooid. Een volledig uitgewerkt gemeenschappelijk ta rief van invoerrechten is in ont werp gereed. Het is voorts wenschelijk geble ken, den tekst van de overeen komst zelve op een enkel punt te verduidelijken en te interpretee ren. Teneinde de noodige coördi natie van de administratieve werkzaamheden van de drie hij de douane-overeenkomst ingestel de raden te verzekeren,, de noo- digecontacten met overheidsin stanties te leggen en te onderhou den en, in het algemeen een juiste en doeltreffende uitvoe ring van de douane-overeen komst te bevorderen, werd ten slotte overgegaan tot de instel ling van een secretariaat-generaal van de raden der Nederlandsch- Belgisch-Luxejnburgsche douane- overeenkomst dat te Brussel is gevestigd. Toevoeging van een protocol. De hierboven opgesomde voor zieningen hebben ertoe geleid, dat de verdragsluitende regeeringen hebben besloten, aan de overeen komst van 5 September 1944 een protocol toe te voegen. In dit protocol wordt vooreerst bepaald, dat de tekst van de duuane-over- koenst van vijf September 1944 een protocol toe te voegen. In dit protocol wordt vooreerst bepaald, dat de tekst van de douane-over komst van 5 September 1944 wordt verduidelijkt en uitgelegd overeenkomstig een aan het pro tocol toegevoegde bijlage, voorts zal het mede als bijlage aan het IN EEN BIJT GERAAKT EN VERDRONKEN. Vrijdagmiddag is het driejarig jongetje J. Windau uit de Pales- tinastraat te Rotterdam, terwijl het met Vriendjes op het ijs van een sloot aan de Cederstraat speelde, in een bijt geraakt en verdronken. In een zitting met. gesloten deu ren behandelde Vrijdag de arron dissementsrechtbank te Assen de zaak tegen het ongehuwde meisje A. T. uit Sleen, die eenigen tijd •geleden /haar pasgeboren kindje oen het leven bracht door het in een put te 'werpen. Naar wij ver nemen werd tegen haar een jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eischt. De uitspraak werd bepaald op 28 Maart a.s. ONBETROUWBARE VERZEKERAAR De Rotterdammer K. Enser is er in geslaagd verscheidene pter- sonen in Venlo en omgeving op te lichten door zich uit te geven als agentvan een glasverzekerings- mij. Hij stak de geïnde gelden in eigen zak. De Venlosche politie, die een respectabel lijstje slacht offers heeft, verzoet aanhouding van E. ONTPLOFFING IN DE DUINEN BIJ WESTERVELD. Met eeni daverende ontploffing, die tot in Amsterdam waarneem baar was, is Zondagmiddag even na half zes in de duinen achter Westerveld door tot dusverre on bekende oorzaak een bunker van 20 bij 4 meter in de lucht gevlo gen. Groote brokstukken beton werden over een afstand van 500 meter weggeslingerd. Tallooze ruiten van huizen uit de omgeving van Westerveld en zelfs ook in Umuiden sneuvelden. Nader verneemt het A.N.P., dat leden van de E.H.B.O in samen werking met militairen en leden der politie onmiddellijk na de ont ploffing de omgeving hebben af gezocht naar eventueele slacht offers. Het staat n.l. vast, dat het hier geen officieele opblazing van een bunker betrof, zoodat het sterke vermoeden is gerezen, dat kinderen of misschien burgers den bunker zijn binnengegaan De in de lucht gevlogen bunker stond achter het crematorium Westerveld op het terrein, dat toebehoort aan den heer Van Hoorn uit Bloemendaal. Hoewel dit gebied niet is afgezet, bren gen duidelijke waarschuwingsbor den het publiek onder de aandacht dat het hier verboden terrein is. Tot Zaterdag j.l. zijn er steeds rondom deze duinen militaire be wakingstroepen aanwezig geweest die dien dag echter zijn ingerukt, omdat de bewaking werd opge heven. Deskundigen verklaren, dat de in den bunker aanwezige ammu nitie qnmogelijk door broeiing tot ontploffing kan zijn gekomen, ge zien de weersgesteldheid. Ook het ontsteken van de ammunitie met een lont, lijkt hun zeer onwaar-, schijnlijk. De ontploffing is echter van zoo groote kracht geweest, dat een eventueel slachtoffer moeilijk te rug te vinden zal, zijn. Men wacht nu af of er opgaven van vermiste personen bij de politie binnenko- Volgens het Sowjet-Russi- sche nieuwsbureau Tass, bevinden zich op het oogenblik in de Sow- jet Unie 890.532 Duitsche krijgs gevangenen. Sinds de overgave van Duitschland zijn 1.003.974 Duitsche krijgsgevangenen vrijge laten en van de Sowjet Unie naar Duitschland teruggekeerd. FILMMEUWS. Belgische filmindustrie sticht een films tad. Naar het zich laat aanzien zal de Belgische filmindustrie binnen afzienbaren tijd over een eigen Hollywood beschikken. Te Howardries, een gehucht tusschen Doornik en de Fransche grens, in een streek' met be- boschte valleien, zullen de studio's worden' gebouwd en deze zullen een oppervlakte van 30 ha be slaan. Hier bevinden zich even eens drie middeleeuwsche kastee- len, en een groote vijver, die aan de films de gewenschten achter grond. zullen verleenen. De eigen lijke studio's zullen op zeven hoogten worden opgericht. Zij zullen met de meest moderne in stallaties zijn uitgerust. Met be hulp van Belgische en buitenland sche acteurs en actrices verwacht men er een groot aantal films per jaar te kunnen draaien. Ook voor de Belgischeeconomie en techniek zal deze Belgische film- stad van groot belang zijn. Men hoopt reeds het volgend jaar met het maken van opnamen te kun nen beginnen. VOETBAL Elftaltraining te Ede In verband met den slechten toestand, waarin het V.U.C.-ter- rein te 's-Gravenhage door het afwisselend dooi- en vriesweer van de laatste dagen verkeert, zal de Nederlandsche elftaltraining Zondag 16 Maart op het terrein van de voetbalvereeniging „Ede" te Ede worden gehouden. WIELRENNEN. SCHULTE-BOEYEN WINNEN TE ZUERICH. Terwijl Piet van de Pol te Zue- rich beslag legde op het Euro- peesch kampioenschap biljarten 45-2, zorgden Schulte en Boeyen voor een tweede Nederlandsch succes door na verwoeden strijd als eersten te eindigen in den „nacht van Zuerich", een acht- uurs koppelwedstrijd waaraan sterke paren deelnamen. Na het vijfde uur plaatsten de Nederlan ders zich .aan den kop en behiel den de leiding ten einde toe. Het koppel Pellenaers-Diggelman werd derde. De winnaars van de Ant- werpsche zesdaagsche Bruneel-en De Bruycker moesten wegens ver moeidheid opgeven. Ook Peter hans, Guimbretière en Bartali ga ven op. EUWE WERELDKAMPIOEN SCHAKEN? Naar A.N.P.-Sport verneemt, heeft het bestuur van den K N.S. Bond besloten aan het bestuur van de F.I.D.E. (Internationale schaak federatie) voor te stellen om op het eerstvolgende congres van dit lichaam, dat begin Augustus in Nederland zal worden gehouden, Dr M. Euwe te benoemen tot we reldkampioen ad interim. i n iff mj if 'f i Bh

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3