sraTf N i De Minister antwoordt Onze export van Tuinbouwproducten Wat de Radio brengt Binnenlandsch Nieuws UU Je Sroviticic AARDENBURG. KERKNIEUWS De veesmokkel in Zuid-Nederland Carbidketel sprong uit elkaar SPORT pij I1 ORVK-' j i toll3 I xv Confectiefabriek. Als nevenbedrijf van de Zeeuw- «che confectiefabrieken te Middel burg zal te Aardenburg een con- confectiefabriek worden gevestigd die voorloopig zal worden onder gebracht in een leegstaande spin nerij aldaar. Het bedrijf zal plaats bieden aan rond 50 werkkrachten. Een der redenen van de vestiging van dit bedrijf te Aardenburg is, dat er voor het bedrijf der Zeeuw- gche confectiefabrieken te Middel burg niet voldoende werkkrachten te vinden waren. KOEWACHT. Jaarmarkt. Deze week werd alhier een raadsvergadering gehouden ter bespreking van de komende jaar markt. Zooals naar gewoonte Bouwprogramma 1947. Op vragen van den heer Stein- metz'ln verhand met het bouw programma 1947, luidende: 1 Wil de Minister mededeelen of het juist is, dat in de maand Januari geen enkele uitvoerings vergunning voor woningbouw werd verstrekt en, indien er wel uitvoeringsvergunningen zijn ver strekt, hoe groot dit getal is 2. Is de Minister' niet van oor- deei, indien weinig of geen uit voeringsvergunningen zijn ver strekt, dat dan het bouwprogram- ma 1947 zal moeten mislukken Zal het dan niet noodzakelijk zijn het bouwprogramma 1947 te herzien? 3 Is de Minister niet van oordeel, dal het bouwprogram ma 1947 (28.000 woningen) niet verwezenlijkt kan worden we gens gebrek aan bouwmateria len, aismede wegens te geringe toewijzing ten behoeve van de volksmus vesting 't 4. Wil de Minister zich ver staan met zijn ambtgenoot van Economische Zaken, ten einde een grooter quantum bouwmate rialen beschikbaar gesteld te krij gen ten behoeve van den woning bouw? 5. Acht de Minister het niet noodzakelijk, mede om een einde te maken aan de nog voor Ko mende „krepeergevallen dat vooralsnog slechts bouwmatei ïa- len worden beschikbaar gesteld ten henoeve van de volksnuis- vesting? Heeft de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting ge antwoord: Het is een «onjuiste veronder stelling, dat er in de maand Janu ari geen goedkeuringen zouden zijn verleend voor de uitvoering van woningen. Het aantal wo ningen, waarvan de bouw werd toegestaan, bedraagt ongeveer 800. De slechte weersomstandig heden hebben echter tot nu toe verhinderd, dat daadwerkelijk met den bouw kon worden aangevan gen. 2. 'De Minister is van meening, dat het genoemde aa.nta.1 goed keuringen niet zoodanig is, dat dientengevolge de verwezenlijking van het woningbouwprogramma voor 1947 onmogelijk z?u zijn ge worden. Een herziening van dit woningbouwprogramma op grond van het bovenstaande acht hij op dit oogenblik niet noodzakelij k. 3 Het woningbouwprogram- ma' voor 1947 omvat een bouw volume, gelijkstaande met 28.000 complete woningen. Door de ernstige moeilijkheden ten aan zien van de materialenvoorzie- ning is thans nog niet met zekerheid te zeggen of het wo- ningbouwprogramma kan wor den verwezenlijkt. 4. De Minister staat voortdu rend in nauw contact met zijn ambtgenoot van Economische Za ken ten aanzien van de hoeveel heid bouwmaterialen, die door laatstgenoemde aan de geheele bouwnijverheid ter beschikking wordt gesteld. Daarbij doet on- dergeteekende wat in zijn vermo gen is, ten einde voldoende mate rialen ter beschikking te krijgen voor de uitvoering van het geheele bouwprogramma, voor '47. Mocht v zulks onmogelijk blijken, dan zal het uiterste worden gedaan om althans het woningbouwprogram ma te kunnen verwezenlijken. 5. Hoezeer de Minister ook doordrongen is van de bestaande nooden op het gebied van de volkshuisvesting, meent hij toch, dat het niet gewenscht zou zijn alle bouwmaterialen aan do volkshuisvesting ten goede te doen komen. Zoo zal bij voor beeld voor de industrie, waarvan de producten de zoo hachelijke deviezenpositie van ons land kunnen versterken, een bepaald quantum bouwmaterialen be schikbaar moeten blijven. De materiaalvoorziening voor de z.g. krepeergevallen blijft oniler- tusschen steeds voorrang ge nieten. zullen voor het mooiste en groot ste aantal dieren weer prijzen worden uitgeloofd. Biljartdemonstratie. In het Café bij den heer A. van Hove alhier werd een biljartde monstratie gegeven door de be kende kampioenen Valkhof en Van Eijmeren. Allereerst kwam uit den heer Hoger de Vos alhier tegen den heer Van Eijmeren met spel van resp. 100'500. Alhoewel De Vos niet zoo goed op stoot was als naar gewoonte, wist hij dit spel. toch te winnen. Hierna werd pauze gegeven; waarbij door de heeren Valkhof en Van Eijmeren een biljartkeu werd verloot, welke werd gewonnen door August de Waele. Het spel werd daarna her vat met een partij 50250 tus- schen de%heeren Fr. Raes en Van Eijmeren. Raes was hierin niet zoo gelukki" als zijn dorpsgenoot en moest het dan ook afleggen. Van Eijmeren speelde deze party met eene gemiddelde van 62. Door Valkhof werden nog verschillende f antasiestooten vertoond, - waarbij de talrijke bezoekers zich terdege •hebben verwonderd. Er mag dan ook op een mooien avond worden teruc gezien, waarbij de bezoekers zich kostelijk hebben geamuseerd. OVERS DAG. Wielrennen. Op 12 Mei a.s. zal ter gelegen heid van het groot wielrijdersfeest alhier een koers worden gegeven voor alie beginnelingen op 65 K.M. afstand. Door de club is een be drag van 5000 francs aan prijzen beschikbaar gesteld plus een palm. Ook zullen tientallen premies wor den gegeven. VLISSINGEN. Restauratie Geref. Kerk. Alhier werd aanbesteed de res tauratie van de Geref. kerk aan de Paul Krugerstraat met uit breiding der bijbehoorende jeugd- gebouwen. Hoogste en laagste inschrijvers waren resp. Fa. H. Buter, Vlissingen 139.500,en N.V Aannemersbedrijf v/h M. Fok- kens, Arnhem 120.400, WESTDORPE. Prijskaarten. Zondag j 1. vond in het café van den heer J. KalleCoone een prijskaarting plaats, waaraan 42 spelers deelnamen. De uitslag luidt als volgt: le L. de Smet -C. van Troost; 2e Ed Coone—Cam. Soethaert; 3e Pr. Vervaeck—R. Ingels; 4e Fr. de BockC. Kersbulck; 5e F1 de BackerG. Rothier; 6e Urb. de BackerL. van Waes. Rondgang ziekenhuis. Bij de alhier gehouden rond gang voor uitbreiding van het R K Ziekenhuis, werd ruim vijf hónderd gulden opgehaald. Als extra attractie voor de fancy-fair zal door een van de hoeren onzer gemeente een kalf worden vet gemest. x Sluiting secretarie. De burgemeester maakt bekend dat tot nader order de gemeente secretarie des Zaterdagsmorgens zal zijn gesloten. De heer W. J. van Kampen, lid van het hoofdbestuur van de afd, tuinbouw, besprak Donderdag te Amsterdam, op een vergadering van de afdeeling tuinbouw van 't Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comité, de vooruitzichten van den export en in het byzon- der die naar Duitschland, ons natuurlijke achterland. De export naar dit land is na den oorlog weggevallen. Men heeft welis waar getracht een ander behoor lijk afzetgebied te vinden en is- in 1946 tot export naar andere Euro- peesche landen gekomen, maar de vooruitzichten voor 1947 zijn op het oogenblik nog zeer bedroe vend. B v. met Tsjecho-Slowakije waarheen in 1946 een belangrijk gedeelte van onze groentenpro- ductie ging, is nu een verdrag tot stand gekomen, dat weliswaar een overeenkomst inhoudt voor het exporteeren van tuinbouwproduc ten ten bedrage van 1.000.900 naar dat land, maar een verdrag, dat aldus spreker op zeer onoordeelkundige wijze is samen gesteld. Immers de bepalingen nouden in, dat wij voor dat be drag kunnen uitvoeren aan kas bloemkool vóór 1 Mei en aan stooktomaten vóór 1 JUni a.s. Ieder tuinder weet, dat dit een onmogelijkheid is en, hoe goed bedoeld ook, biedt deze handels overeenkomst den tuinders voor Tsjecho-Slowakije geen vooruit- zichten. Met Polen, waarheen wij voor den oorlog voor circa 500.000 aan druiven exporteerden, is in het handelsverdrag, dat nu met dit land gesloten is, geen plaatsje ingeruimd voor de tuinbouwpro ducten. De handelsovereenkom sten met België en Frankrijk, die in 1946 een export ter waarde van tientallen millioenen inhielden, zijn, zoo ging spreker voort, door die landen dusdanig gesaboteerd, dat de export geen behoorlijke bedragen bereikte. Voor ons bestaat geen andere mogelijkheid, dan exporteeren naar ons natuurlijke achterland: Duitschland. Dat dit niet alleen den wensch van de Nederlandsche tuinders maar ook van de regee ring is, blijkt uit de rede, die Mr. Van Kleffens onlangs gehouden heeft en waarin hij er op aan drong, dat ook de kleine lancjgn, die gedurende den oorlog zooveel geleden hebben, stem krijgen in het groote koor, dat over het economisch bestel van Duitsch land zal beslissen. En dan vooral ons land, dat voor den oorlog zijn grootste afzetgebied vond in Duitschland en toch zeker wel mag meeprofiteeren van de eco nomische voordeelen, die in de toekomst uit dat land zullen voortkomen. De heer Van Kampen-vervolg de: „Indien in 1947 DuitschlE.nd niet als afzetgebied voor het tuinbouwbedrijf vrijkomt en voordat het zoover is zullen nog vele moeilijkheden overwonnen moeten worden zal er ook in 1947 een chaotische toestand op tuinbouwgebied heerschen. Liever sturen wij de producten in den vorm van regeeringscredieten naar Duitschland en vormen zoo onzen afzet, dan dat wij weer op de veilingen onze producten laten doordraaien en ze hier laten ver rotten. Mogelijk, zal deze export plaats moeten vinden met groote offers van de zijde der tuinbou wers, mogelijk zal het met com pensatie-transacties afgedaan kunnen worden. In ieder geval zullen wij er naar streven, ook in het belang van den ophouw van Europa op de juiste manier den export van onze groenten naar het buitenland en vooral naar Duitschland te vergemakkelijken om op deze wijze onzen steun aan den wederopbouw van Europa te geven". „DE SCHEIDING DER KERKEN IN OVEREENSTEMMING MET DEN BIJBEL". Op een vergadering welke de Nederlandsch Hervormde Kerk te Pretoria heeft gehouden, is een resolutie aangenomen, waarin verklaard* wordt, dat de scheiding der kerken conform de Heilige Schrift is en speciaal in overeen stemming met de omstandig heden, zooals deze in Zuid- Afrik a bestaan, waar een kleine Christelijke gemeenschap tegen over een groote heidensche ge meenschap staat en waar groote verschillen heerschen tusschen blanken en kleurlingen in cultu reel en ander opzicht. De politiek der scheiding doet een Christelijke geest geboren worden in de verhouding tot de kleurlingen. De blanken in het bijzonder moeten samenkomsten oiganiseeren met de leiders der kleurlingen voor een beter weder- zijdsch begrip. Smokkelkoningen baden in weelde. De strijd van de politie tegen de veesmokkelarij neemt niet af. Men boort steeds nieuwe bronnen aan en regelmatig worden nieu we arrestaties verricht. De politie is thans weer een nieuwe bende op het spoor gekomen; ze bad haar zetel in Baarle-Naasau. Eenige arrestaties zijn reeds ver richt en de hoop is gewettigd, dat er dra meer zullen volgen. Ver schillende leden der bende zjjn evenwel naar België gevlucht. Ook ten aanzien van de be ruchte henden uit Hilvarenbeek en Chaam valt nog iets nieuws te melden. Waren er tot voor kort ongeveer 40 lieden vastgezet, in de afgeloopen dagen heeft men er nog 14 gearresteerd. En dit aan tal zal nog grooter worden, zoo verzekerde men ons van bevoegde zijde. In de meeste gevallen zijn de gearresteerden eigenlijk hulp jes, ofschoon zij een inassa geld aan den smokkel verdienen. Zij ziin het, die, of de beesten een stalplaats geven tbtdat het mo ment is aangebroken om kommie zen en politie te verschalken, of de dieren bij nacht en ontij over de grens smokkelen. De mannen, die aan de touwtjes trekken bevinden zich een heel eind buiten de gevaarlijke zóne. Zoo is het onomstootelijk komen vast te staan, dat 75 procent yan het gesmokkelde vee van boven de rivieren naar Brabant wordt gebracht met de bedoeling, dat het naar België wordt gesmok keld. Zelfs loopen er draden tot - Leeuwarden (Het spreekt vanzelf, dat zij, die aan de touwtjes trekken de groot ste winsten inpalmen. Dat is niet alleen in ons land zoo, maar in België eveneens. Haar leven smokkelkoningen in paleizen van huizen, zooals in Aerle en Weelde. Een smokkelkonmg in Aerle heeft het bestaan, volgens de verhalen, om op een nacht een winst van 75.000 gulden te maken, en dat zou de betrokkene niet eens onder stoelen of banken steken. Men vraagt zich in het Zuiden af, of er van de zijde van de Belgische regeering niet meer afdoende maatregelen getroffen zouden kunnen worden. ZATERDAG 15 MAART. Hilversum I: 9.45 Nieuws; 10.00 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 1145 Fam. ber.; 12.03 Orgel; 12 30 Het orkest zonder naam; 13.00 Ned. Strijdkr.14.00 Gram.; 14 45 Ned. Kamerkoor; 15.15 De butantenconcert; 16.00 Quatre mains-recital; 16.30 Causerie; 17.00 De Wigwam; 18.15 Journ, Weekoverz 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Piano-duo; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man; 20.30 Lichtbaken; 2100 Muz. tombola; 22.00 Dwarslig gers; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws. H lversum H: 9.45 Nieuws; 10.00 Morgenw.; 10.20 Radio-feuilleton; 10.35 Viool en piano; 11 00 Voor continu-bedr.12.00 Gram.; 13.00 Nieuws; 13 15 Attentia; 13.45 The Ramblers; 14 15 iSportpraatje; 14.30 Philh. Orkest; 15.30 Van boek tot boek; 15.45 Huisbezoek; 1610 Causerie; 16.25 Accordeon- ork.; 17.00 Artistieke staalkaart; 17.30 Om en naby de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 19 00 Clavecimbel en Violoncel; 19.30 Voor de rijpere jeugd; 19.45 Bijbel- vertelling; 20 00 Nieuws; 20.15 Miller Sextet; 20.45 Hoorspel; 21.15 En nu Oké; 22.30 Soc. com mentaar; 22.45 Johan Jong; 23 00 Nieuws. De G.G.D. vervoerde uit 'n per ceel aan den Houtweg in Loosdui nen 'naar bqt ziekenhuis aan het Westeinde den 29-jarigen tuinder J. K., wonende aan de Hoefblad laan en, den 31-jarigen J. L„ tuin dersknecht, wonende aan den Marktweg. In een broeikast van genoemd perceel sprong tijdens werkzaamheden een carbidketel uit elkaar, tengevolge waarvan K. een hersenschudding en hoofd wonden en L. zeer ernstige ver wondingen aan het hoofd kreeg. Beiden werden opgenomen. De toestand van L is ernstig. HET „PIEREMENT" WEER OP DE AMSTERDAMSCHE GRACHTEN. De burgemeester van Amster dam heeft in overleg met den Hoofdcommissaris van Politie be paald, dat het aantal straatorgels kan worden uitgebreid vah acht tot vijftien en bovendien, dat déze pierementen (wederom mogen spe len op de Amsterdamsche grach ten. Hiermede keert een karakte ristieke noot in het Amsterdam sche binnenstadsbeeld terug. SMOKKELCOMPLOT. Met de arrestatie van een "drie tal smokkelaars, die met een vrachtwagen van Baarle-Nassau naar Tilburg een gróote partij stukhandelswaren als koffie, ta bak, elastiek, sigarettenpappier en handdoeken vervoerden, heeft de Tilburgsche politie den draad in handen gekegen van een smokkel- complot met vertakkingen over het geheele land. De arrestatie is te danken aan het cordate op treden van een Tillburgschen poli- tie-agent, die, toen de smokke laars niet voldeden aan een som matie tot stoppén, op den laad bak van de auto sprong toen deze met een vaart van 50 km passeer de. De aangehoudenen zijn F. van der LJ. J. G„ heiden uit Bussum en H. W. H. uit Tilburg. Nog meer arrestaties zijn te wachten. ONTVLUCHTE S.S.-MANNEN GEGREPEN. Toen dezer dagen enkele ambte naren van invoerrechten en accijn zen op het station te Roosendaal het zegel verbraken van een uit Frankrijk afkomstige wagon, welke met rijwielhanden was ge laden, deden zij een vreemde ont dekking. Temidden der Frarische banden bleken zich twee voor malige S.S.-mannen verborgen te hebben, die als krijgsgevangenen in een Fransche fabriek werk zaam waren geweest en nu clan destien op weg waren naar hun „Heimatt". Het tweetal bleek onaangenaam getroffen door hun ontdekking en zette het op een loopen. Met be hulp van de militaire politie kon den zij echter spoedig ingerekend worden. Bij de treincontróle aan de Fransch-Bëlgische grens had men de Duitschers blijkbaar niet opgemerkt. UIT HET RAAM GEVALLEN. De 65-jarige Hagenaar J. S. viel uit een raam op de tweede verdieping van een hotel te Breda. De man was op slag dood. LIJK UIT DE MAAS OPGEVISCHT. Door den visscher M. van Dijk te Maashees werd het lijk van een man uit de Maas opgevischt. Het bleek een persoon uit Venray te zijn, Th. genaamd, die sinds 31 December j.l. werd vermist. ZESTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar P. HendrixJ. Wijnhoven te Venlo, zal op 19 April a.s. 60 jaar in den echt ver bonden zijn. VRACHTAUTO GESTOLEN. Een. uur nadat de Venlosche expediteur W. tot de ontdekking kwam. dat zijn vrachtauto was gestolen, bereikte hem al het telefoontje, dat de wagen was op gespoord. W. had n.l. onmiddel lijk de Venlosche recherche opge beld, welke alie politieposten op de groote wegen van en naar Venlo alarmeerde. Surveilleerende Rijkspolitiemannen slaafden ei -y dsn wagen aan den Rijksweg bij Arcen aan te houden. De auto bleek gekoppeld te zijn aan een auto, waarvan de inzittenden, de sergeant B. uit Venlo en de sol daat K. werden gearresteerd. Zij beweerden dat zij de vrachtauto op verzoek van een „onbekende" hadden meegenomen. LAGERE PRIJZEN VOOR KIPPENEIEREN, De nieuwe, verlaadde prijzen Voor kippeneieren, welke onlangs aangekondigd zijn, gaan Maandag 17 Maart a.s. in. Onder geen enkele voorwaarde mogen dan nog de oude prijzen worden berekend, ook al wat betreft het afleveren van eieren op den loopenden bon. Het publiek wordt in zijn eigen belang aangeraden, na te gaan, of de prijs berekend wordt, welke overeenkomt met de gewichts klasse, .waarin hef ei is ingedeeld, Op het ei moet het nummer van de klasse, gestempeld zijn. Maxi maal mogen de nieuwe prijzen zijn: Voor een ei van klasse 1: 16 cent; klasse 2: 15 cent; klasse 3: 14 cent; klasse 4 13 cent; klasse 5; 12 cent en klasse 6: 11 cefit. VOETBAL. F. A. neemt straffe maatregelen. Een mogelijke staking van de Engelsche voetbalprofs zal geen hinderpaal vormen voor het spe len van wedstrijden der cupcom petitie of van den wedstrijd tegen de rest van Europa. De F. A. heeft namelijk beslo eten desnoods amateurs op te stel- "len in genoemde wedstryden, ter wijl een prof door te staken voor goed het recht verspeelt om ooit in een vertegenwoordigend elftal gekozen te worden. De profs, die zoo belust zijn op staken, zelfs indien een zoodanige actie hen buiten de wet zou stel len, spelen met vuur. Het is on begrijpelijk, dat him bond een der gelijke houding heeft aangeno men. Zij verspelen hiermede te- vens de sympathie, die het pu bliek aanvankelijk voor hun actie bezat. Voetbalwedstrijden afgelast. De K.N.V.B. deelt mede, dat al le voor Zondag a.s. vastgestelde competitiewedstrijden wederom zijn afgelast. SCHAKEN. Persoonlijk Kampioenschap tieeuwsche Schaakbond 1947. Op Dinsdag 12 Maart j.l. werd te Terneuzen de eerste ronde ge speeld van de voorwedstrijden voor het persoonlijke kampioen schap 1947. In totaal nemen der tig spelers aan deze voorwedstry- den deel, verdeeld in zes groepen van vijf spelers. In Zeeuwsch- Vlaanderen zijn twee groepen ge vormd, terwijl de andere groepen bestaan uit spelers van Walcheren en "de Bevelanden. De eerstuit- komenden dezer groepen spelen met den kampioen 1946, tezamen om het kampioenschap van Zee land 1947. Do spelers welke Zeeuwsch- Vlaanderen vertegenwoordigen zijn: Groep V. G. Wullems, Sluiskil. J. v. d. Hagen, Axel. P. J. v. d. Sande, Terneuzen. M. Meertens, Hoek. W. Pellikaan, Terneuzen. Groep VI. H. Voorhans, Sluiskil. C. de Putter, Axel. A. Hamelink, Terneuzen. I. de Kraker, Hoek. J. v. d. Hooft, Terneuzen. Slechts één partij kon Dinsdag j.l. uitgespeeld worden, n.l.: J. v- d. HagenM. Meertens 01. De andere partijen G. WullemsW. Pellikaan H. VoorhansJ. v. d. Hooft C. de PutterI. de Kraker werden afgebroken. Dr. Euwe in Zuid-Amerika. In Mardelplata (Zuid-Amerika) is Woensdag het internationaal schaaktournool begonnen, dat thans voor de tiende maal aldaar wordt gehouden. Achttien schaak meesters, onder wie onze landge noot Dr. Euwe nemen er aan deel. Euwe won in deze eerste ronde van den Argentijn Najdörf. Advé per per nn nn| Mi H Rubi;®8,',, 15 iel 16 "ii re* meld ,uir.| iet 5 Zi'er in- 28 idscï istigtf15 irlanad ch iree evF ndsc 5 tui-jaar 'aren ngsp eden Dduct Rj rtelt.' I nt va het i j Tito'rlai' 'erdra.ag I Oonl-e.lijkfl ge km tf oaamju Indj: ;te akeJ narek ritorii ;id. islavil da- na ll:on er If»* erlor. tot .UBB Z/ PTS0AV SUB f isiua 101UO AriBBJ :u0S*

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3