Bij de jongens over zee. Schoenenmakers zenden open brie! aan de Ministers TRIBUNAAL DE VOLKSTELLING Oorlogsschepen op weg naar Indië Nog geen reactie op de rede van Truman Secretaresse van Mussert voor het Tribunaal. De regeling der oorlogsschade in Beljia. 0e publicatie der Lingga- djajtti-notulen Volksvertegenwoordiging. Nerïerl. Ambassadeur op het Kremlin. Hertog van Al/a mag Spanje niet verlaten TE TERNEUZEN Het proces te Tokio. De belangrijke man. Wat zou een leger zonder chauf feurs zrjn? Niet meer dan een mensch zonder beenen. De meeste soldaten voelen er veel voor om chauffeur te wor den. Het lijkt zoo mooi, een eigen wagen te besturen, waar je baas over bent, die je netjes onder houdt; waarmee je over de weg vliegt en het respect van de plaat selijke schoonen afdwingt! Och, ja, het lijkt zoo mooi. Maar op een goeden dag bén je dan echt chauffeur. Je krijgt het een of ander roestig, piepend en 'krakend vehikel eji dat wordt dan jouw wagen. Je bent optimist en noemt het een jeep, of een 15 cwt. of een drie-tonner (hoe grooter hoe be ter zegt die lange, beenige chauf feur van ons) en je bent er even trotsch op, als was het een Roils- Royoe. Vol ijver begin je dan het vehi kel sclioon te maken en op te schilderen. Je zet met mooie wit te letters een meisjesnaam op de bumper en bekijkt vol kunste naarsvreugde je troetelkind. Je organiseert van de een of andere vergeten dump een accu en een reservewiel dat betgr is, je leent ergens een Engelsche sleu tel, prutst nog een week, en ein delijk breekt de groote dag aan: het dingrijdt! Je haalt post en brood en brengt verlofgangers weg en je weet: Je bent een belangrijke man. Je rijdt van 's morgens vroeg tot laat .in den nacht van post tot post over wegen, die lang ge leden eens wegen waren enkel nu nog een verzameling kuilen en heuveltjes tusschen twee slooten zijn. Je steekt je duim omhoog als antwoord op de enthousiaste begroeting van de kampongjuegd enje rijdt! x Je bemerkt, dat het licht niet in orde is en dat er iets aan je versnellingsbak hapert. Je prutst er weer wat aan en zweet, maar Je rijdt! Je maakt ruzie met de M. P.; en krijgt een rapport, je ziet, dat je snelheidsmeter het vertikt. Je kankert een tikje harder dan andere soldaten en je gebruikt onparlementaire taal, als voor de zooveelste maal .een lekke band je narten speeit, maar je bent Chauffeur! In je leven zijn nu veel M.P.'ers, stoplichten, reorders en slapelooze Op hun reis naar Ned.-Indië zullen Hr. Ms. mijnenveger „Jan van Qelder" en Hr. Ms flottilje- leider Willem van de Zaan" van 2629 Maart in Gibraltar, van 79 April in Port Said en van 29 April tot 1 Mei in Colombo ver toeven. De gelegenheid bestaat den op varenden gewone en aangeteeken- do brieven en briefkaarten te stu ren, die dan bij aankomst in de genoemde havens zullen worden" uitgereikt. Wil deze correspondentie de geadresseerden tiidig bereiken dan moet de post voor Gibraltar uiter lijk 22 Maart, voor Port Said uiterlijk 2 April, en voor Colombo uiterlijk 22 April ter post zijn bezorgd. De stukken behooren te worden gefrankeerd volgens het binnenlandsche tarief met Nederiandsche frankeerzegels en voorzien te zijn van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. nachten gekomen, maar je maalt er niet om, want je hebt je wagen. Je voert onderhoudstaken uit en rijdt eens trotsch je meiske door de stad en je bent fier op het oude beest (waarmee niet het meiske bedoeld wordt). Op je mouw heb je een wieltje genaaid, dat staat stoer. Je maakt geen promotie, zooals de anderen, en je zegt: „Was ik maar weer in de troep", maar je meent het zoo zeer niet. Want je -zou het ouwe Jpeest niet meer kunnen missen. Je rijdt munitie en benzine, menschen en voedsel, van garage naar werkplaats, van de staf naar de compagnie. En als je eindelijk, bek-af laat in den nacht onder je klamboe kruipt, dan denkt je niet veel meer na over de probleemen van het leven: Je bent Chauffeur! De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft, dat het geen verrassing Is, dat Moskou nog niet op de rede van Trumar. heeft gereageerd. Het duurt altijd ten minste 24 uur alvorens reacties uit Moskou wereldkundig worden gemaakt. Het is echter wel reeds duidelijk, aldus de correspondent, •dat het'Russische standpunt ter zake de toekomst van de geheele wereld zal beïnvloeden. Volgens den correspondent kan de Russische regeering op tweeër lei wijze reageeren: zij kan terug slaan of zoo onder den indruk van de vastberaden woorden zijn, dat zij nauwer met het Westen zal gaan samenwerken dan tot dusver het. geval was. Turksch waarnemer over de rede van Truman. Een Turksch waarnemer ver klaarde naar aanleiding van de rede van Truman: „Ofschoon de Turken vastbesloten zijn zoonoo- dig alleen aan de eischen der Sowjet-Unie weerstand te bieden, waartoe' een leger van een mil- lioen man ter beschikking staat, hebben zii er toch nooit aan ge twijfeld, dat de sympathie van zijde van Engeland en Amerika tenslotte zou uitgroeien tot daad werkelijken steun." Reeds vanaf 1921 af' In diénst van den „Leider". Woensdag verscheen voor het Utreoktsch Tribunaal, onder pre sidium van.Mr. W. Th. D. A. van Eek, de 60-jarige Christina Wil- helmina van Bilderbeek, die van de oprichting dei' N.S B. op 14 Decemper 1931, pnvé-séerta- resse was geweest van Anton Mussert. Uit het verhoor bleek, dat beschuldigde reeds in 1921 in dienst van Mussert, toen ingenieur bij waterstaat, werkzaam was. Zij werd beschuldigd van lid maatschap der N.S.B, en mantel organisaties. Voorts vermeldde de ten laste legging, dat zij bij den inval der Duitschers in 1940 N.S.B -beschei den, welke eventueel moeilijk heden zouden kunnen opleveren, in de kluis op het hoofdkwartier had opgeborgen. Een, voor den burgemeester van Maartensdijk, die zich in anti-Duitschen zin had uitgelaten bezwarend dossier, had zij aan de bezettingsautoriteiten doorgezonden. Uit verschillende andere feiten en uit brieven van Van Geelker ken, 'Huygen en Muller, kwam vast te staan, dat zij als fanatiek „kameraadske" actief de partij had gediend. iHaar verdediger, Mr. Van Ba- venzwaay, noemde haar: „Iemand met een domme slaafsche natuur, die Mussert blindelings volgde". Uitspraak over 14 dagen. (Het nieuwe wetsontwerp be treffende het herstel der oorlogs schade aan particuliere goederen in België, aanvaardt het vermo gen van den getroffene als maat staf. Bij de vaststelling van dit vermogén wordt rekening gehou den met het totaal der roerende en onroerende goederen zooals dit bepaald ië hij de wet op de ver mogensheffing. De vergoeding zal worden berekend op de basis waarde van 31 Augustus 1939, vermeerderd met een veranderlijk coëfficiënt dat zal worden vast gesteld op grond van den omvang van de schade en de verhouding daarvan ten opzichte van het ver mogen. Wat het huisraad betreft voor ziet het ontwerp in een vergoe ding berekend op basis van zgn. meubilaire eenheden. Een meubi laire eenheid is het minimum aan meubelen, kleeding en huishoude lijke artikelen, benoodigd om een behoorlijk bestaan te verzekeren. Wat de voorraden betreft: deze zullen vergoed worden op basis van de waarde van 31 Augustus 1939. Het wetsontwerp is reeds bij de Kamer ingediend. De rechter-commissaris te Am sterdam. Mr. J. Wiarda, heeft in een strafzaak tegen een onbeken den dader, den heer H. A. Luns hof Donderdag als getuige gedag vaard en hem gevraagd den naam te noemen van dengene, die hem de geheime notulen van Lingga- djati heeft verstrekt. De heer Lunshof heeft geweigerd dit te doen, zich beroepende op het be staande beroepsgeheim van den journalist. De rechter-commissa ris deelde hierop mede, dat hij dit beroepsgeheim als niet bestaand beschouwde en er wellicht tegen den heer Lunshof of een strafver volging zal worden ingesteld, of tot zijn gijzeling zal worden over gegaan. Agenda Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal op Dins dag 18 Maart a.s. om 14 uur met voortzetting op Woensdag d. a. v. des voormiddags te elf ure, in welke laatste vergadering tevens nieuwe afdeelingen zullen worden getrokken, in vergadering hijeen komen. Behandeld worden de volgende wetsontwerpen Conclusie van het verslag der commissie voor de verzoekschrif ten omtrent de inlichtingen op het adres van D. van Geest, te Rijswijk (Z.-H.) houdende ver zoek om rechtsherstel. Rijkahegrooting voor 1947: Hoofdstuk IX b (departement van Verkeer)Hoofdstuk VII b (Departement van Financiën)en Hoofdstuk III (Departement van Buitenlandsche Zaken) De voorzitter van het presidium van den Oppersten Sowjet, Sjver- nik, heeft op 12 Maart j 1. den Nederlandschen ambassadeur, A. H. J. Lovink, op het Kremlin te Moskou ontvangen voor het in ontvangst nemen van de geloofs brieven. De ambassadeur was vergezeld van den gevolmachtigd Minister Jhr. H. P. J. Bosch van Drake- stein, ambassaderaad' Jhr. Mr. M. P. M. van Karnebeek, handels- raad H. Goemar.s, de attaché's A. Janzen, L. Kruijtbosch en toege voegd personeel. Van Sovjet-Rus sische zijde waren_xnede aanwezig de plaatsvervangend Minister van Buitenlandsche Zaken Malik, de secretaris van het presidium van den Oppersten Sowjet Gorkin, het hoofd van de eerste Europeesche afdeeling van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken Kozvref en de chef Van het protocol ivioloch- kof. Na het voorstellerf der func tionarissen onderhield president Sjvernik zich met den ambassa deur; ook Malik nam aan het ge sprek deel. Een correspondent van de Ti- mis te Madrid meldt, dat de vroe gere Spaanschen ambassadeur in Groot-Brittannië, de Hertog van Alva, van de Spaansche autori teiten geen visum voor Portugal heeft gekregen. Het doel van den voorgenomen rejs van den Her tog, aldus de correspondent, was te Estoril een onderhoud te heb ben met den Spaanschen troon pretendent, Don Juan. Van offi- cieele Spaansche zijde wordt echter verklaard, dat de Hertog een vrijmetselaar is, die contact onderhoudt met een groep repu- blikeinsche ballingen onder leiding van Llopis, teneinde een komplot tegen den staat voor te bereiden. „Deze belachelijke bewering", zoo bericht de correspondent, „is ook werkelijk door den Spaan schen radio-omroep bekend ge maakt." De Federatie van Scnoenmakers patroonsvereenigingen v. 's-Gra- venhage en Omstreken, heeft een open brief gezonden aan de Minis ters van Sociale Zaken en van Economische Zaken, waarin ge zegd wordt, dat het schoenma- ikersherstellersamhacht ernstig gedupeerd is door de loonstop, welke voor alle bedrijven op een basis van voor den oorlog gelden de loonen werd vastgesteld met een verhooging van 25 Door deze basis ook voor het schoen- herstellersambacht aan te nemen, is dit vak, aldus het schrijven, zoo ernstig achteruitgesteld, dat dit ten ondergang gedoemd is. Voor den oorlog werd het schoenherstellersvak als een der minderwaardigste ambachten be schouwd en gewaardeerd, doordat de schoenhersteller gedwongen was 16 tot 18 uren per dag te werken om een weekloon te ver dienen. In de open brief wordt gezegd, dat geen rekening is ge houden met het feit, dat de werk nemer in zijn levensonderhoud en dat van zijn gezin moet kunnen voorzien en dat ook de patroons in een normalen arbeidsdag en -week in hun levensonderhoud en dat van hun gezinnen moeten kunnen voorzien. Voorts is geen rekening gehou den met het feit, dat het schoen- herstellersambacht dezelfde socia le lasten moet dragen en op dezelfde voorwaarden personnel moet aannemen als in andere,am bachten, vakken en bedrijven. In het schrijven wordt verder ge^gd, dat met 40 tot 50 ®/o ge stegen lederprijzen een zware ver liespost vormen, die alleen drukt op den schoenhersteller. Immers, nu leder en rubber vrij zijn, kan men het rubberzaalmateriaal niet opdringen aan het publiek, dat nu eenmaal niet op rubber gesteld is. Tenslotte wordt betoogd, dat een gelijkstelling in loonen met andere bedrijven een dringende eisch is. Met klem wordt ge- eischt, directe onderhandelingen mogelijk te maken, om aan den heerschenden toestand een einde te maken. Verzocht wordt om tijdens deze onderhandelingen den prijs van schoenreparatie onmid dellijk met 25 te verhoogen. Uitspraken der zaken van de zitting van 27 Februari 1947.: Marinus Willem Haak, wonen- te Axel, reeds één jaar geïnter neerd geweest: ontzetting rephten. Geertruida Tona Eëkman, won. te Axèl, reeds 20 maanden ge ïnterneerd ontzetting rechten en beveelt haar onmiddellijke invrij heidstelling. Daniel Dekker, wonende te Axel: verbeurdverklaring van 15 000 en radio-toestel; ontzet ting rechten. Georges Polydore August van Acker, wonende te Axel: ver beurdverklaring van 5000. Geleijn Kaijser, wonende te Axel: ontzetting rechten. Zitting van Donderdag 13 Maart. Voor de Wehrmacht gereden. Johannes de Hullu, 47 jaar, paardenhandelaar te Cadzand, stond terecht terzake dat hij hulp heeft verleend aan den vijand door voor dezen materialen te vervoeren bestemd voor bunker en stellingbouw en water te rijden voor de m de duinen gelegerde Duitsche militairen èn door deze werkzaamheden veel geld te heb ben verdiend. Besch. verklaart tijdens het ver hoor, dat hij niet voor de Duit schers, doch wèl voor de boeren heeft gereden en dit, omdat deze moésten lijden en daardoor vaak in moeilijkneden geraakten. Nadat gebleken is, dat de H. niet weet hoeveel hij bezit, legt. een getuige décharge, J. de Feijter te Cadizand, een zeer gun stige verklaring voor den besch. af. Getuige meende dat de H. niet slechts uit winstbejag heeft gehandeld en verder toonde deze zich tijdens de bezetting een goed vaderlander en was zijn houding correct. Getuige was destijds hoofd van de plaatselijke O. D De verdediger, Mr. P. C. Adriaanse meende, dat zijn cliënt de boeren uit zeer veel moeilijk heden heeft geholpen en zoo deze althans fouten heeft ge maakt met 5 maand inter- neering voldoende is 'gestraft. Pleiter verzocht vervallen ver- -klaring der besehuldiging subsi diair, bij opleggen van maatrege len, rekening te willen houden met alle omstandigheden. tam De volgende zaak was die tegen den 64-jarigen Cornelia Wieland, aardappelhandelaar te Axel, be schuldigd van lidmaatschap N. S. B., N. V. D., Front voor Nering en Ambacht en Economisch Front en te hebben getracht met behulp van Duitsche- en N S.B.-instanties erkenning als aardappelhandelaar te verkrijgen. Tijdens de verdere ondervraging de zaak diende reeds op 17 Februari voor het Tribunaal verklaart Wieland dat het er niet om ging, erkend te worden als aardappelhandelaar, doch om ver andering in een puntentoewijzing. Get. P. van Es, kantoorbedien de te Terneuzen, zegt, dat besch. wel eens om zakelijke redenen bij hem is geweest, doch nooit heeft getracht op grond van zijn N S.B.- lidmaatschap voordeelen te be halen. Deze getuige was ook aanwezig bij de beruchte vergadering te Goes, welke werd bijgewoond door Korte. Hoe het kwam, dat feze mof daar aanwezig was, is get. niet bekend. Mr. Van Son, de verdediger, achtte de verschillende lidmaat schappen bewezen, doch meende, dat besch. met ruim 13 maanden interneering daarvoor voldoende heeft geboet. Wat betreft de poging tot be halen van voordeel met> behulp van Duitsche- en N.S.B.^instan ties, hier achtte pleiter het bewijs niet geleverd. Mr Van Son verzocht geen ver dere ingrijpende maatregelen op te leggen. Voortzetting. Voortgezet werd de behandeling van de zaak tegen den 55-jarigen Terneuzenschen aardappelhande laar, Jan Andriessen, beschuldigd van blijk geven van instemming met het streven der N.S.B zich als lid te hebben aangesloten bij den Nederlandschen Landstand, Front Nering en Ambacht en Eco- nisch Front, koopen en lezen van Vova en het doen van uitlatingen in nat.-soc. geest. Tijdens de zitting van 17 Febr. ontkende besch. het laatste punt, derhalve werd ditmaal een aan tal getuigen onder eede géhoord. Get. M. Drabbe, los werkman te Terneuzen, verklaarde dat An driessen in zijn spreken pro- Duitsch was, doch dat 'deze de N.S.B. er buiten liet. Bezwarende feiten waren get. niet bekend, wel zou A. een „contractbreker" hebben geholpen. Get. die het volste vertrouwen in den besch. had, bestreed zijn verklaring zoo als deze in het proces-verbaal was opgenomen. W. de Kraker, landarbeider te Zaamslag, was het ook niet eens ipet het proces-verbaal en zeide verder, dat besch. de eene dag pro-Duits eb, de andere pro-En- gelsch was. Volgens get. zou A. onderduikers aan werk geholpen hebben. Get C. J. Simons te Terneuzen bevestigde zijn in het proces-ver haal opgenomen verklaring en verklaarde, dat A. zeer Duitsch gezind was en zich tijdens de be zetting onvaderlandsch en erger lijk heeft gedragen. Besch. heeft echter een ieder vrijgelaten en niemand aangespoord zich bij de N.S.B aan te sluiten. Tenslotte verklaarde get. P. van Es te Terneuzen, dat bij geen connecties met A. heeft gehad tijdens de bezetting en dat deze nooit heeft getracht eenig voor deel te behalen. Get, noemde A. een onaangenaam mensch, die er steeds op uit was iemand te prikkelen. De verdediger, Mr. Tichelman, ging de ten laste legging en de getuigenverklaringen neg eens na en meende dat vervallen verkla ring van het groojtste deel der beschuldigingen zal moeten vol gen. Verder besprak pleiter de wijze waarop destijds de getuigen verklaringen werden opgenomen en nam hij aan, dat zijn cliënt wat pro-DuitscK is geweest. Deze zou echter niets aarTde Duitschers hebben verdiend en verschillende jongens uit Duitschland hebben gehouden. Bovendien wist An driessen waar een tweetal Geal lieerde piloten waren onderge bracht. Mr. Tichelman meende, dat in dien het Tribunaal nog eenige schuld zou bewezen achten, zijn cliënt met 11 maanden internee ring reeds voldoende is gestraft en verzocht in dat geval geen Verdere maatregelen op te leggen. Besch. zelf verklaarde tenslot te nog, dat hij uit dwarsdrijverij een pro-Duitsche houding aan nam. Zei niet veel! Maria Julia van Hijfte, 20 jaar, dienstbode te Sluis, thans kamp Groede, werd ten laste gelegd hulpverleening aan den vijand, vertrouwelijiken omgang met Duit sche militairen en het ten ge schenke aannemen van verschil lende waaronder in beslag ge nomen goederen van Duitsche militairen. Ook heeft zij wel eens bedreigingen geuit tegenover meisjes, die haar gedrag laakten. Deze verd. blijft op de meeste vragen het antwoord schuldig, z(j zou om meer geld te kunnen ver dienen bij de Duitschers zijn gaan werken en de bewuste goederen slechts „in bewaring" hebben ge nomen. Mr. F. W. Adriaanse vond, dat men bij de beoordeeling van deze zaak zeer ernstig rekening zal moeten houden met de jeugd van zijn cliënte. Pleiter -meende, dat zij met 30 maanden interneering een voldoende correctie heeft on dergaan en wees op de moeilijke omstandigheden waarin het gezin waartoe Maria behoort, thans verkeert. Mr. Adriaanse vroeg onmiddel lijke invrijheidstelling, waartoe het Tribunaal na raadkamer be sloot. Ontkent. De laatste die terecht stond was de 51-jar:'ge Johannes van Eijk, stadhuisbode te Axel, wien ten laste werd gelegd collecteeren Voor de Winterhulp, het doen van anti-Engelsche uitlatingen en het geven van inlichtingen aan den N.S B.-burgemeester van Axel, P. Smallegange, betreffen de een tweetal buurlieden-con- tractbrekers. Besch. geeft het collecteeren voor Winterhulp in het begin van de bezetting toe, doch bestrijdt de juistheid der overige ten laste 'gelegde feiten. Het Tribunaal bepaalde de uit—- spraak in alle zaken op 27 Maart a.s. „De Sovjets begonnen den be wapeningswedloop door hun vijf jarenplan, en niet Japan", aldus verklaarde de verdediging in het proces tegen de oorlogsmisdadi gers te Tokio. De verdediging ging voort met haar tactiek om beroemde Japansche personen, die door de bezettingsautoriteiten vrijgelaten zijn, te citeeren, om de verklaringen van het openbaar ministerie te weerleggen, waarin Japan er o.m. van wordt beschul digd reeds sedert 1937 zijn natio nale hulpmiddelen te hebben ge mobiliseerd en zijn zware industrie te hebben ontwikkeld. Getuigen a décharge legden verklaringen in dien zin af. Het openbaar ministerie onderwierp hen aan een kruisverhoor om het standpunt van het Japansche leger ten aanzien van het Japan sche vijfjarenplan te vernemen. Voor de a.s. volkstelling zullen alleen in Amsterdam 8500 tellers noodig zijn. Uit de Rijks- en Ge meentediensten kan dit aantal niet gerecruteerd worden, zoodat een beroep zal worden gedaan op de particuliere instellingen met J groot administratief personeel.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2