Stichting Herstel Zeeland 1945 w Binnenlandsch Nieuws Vragen aan den Minister Wat tie Radio brenyt sa,f #i af* 0-K f Uit de Provincie. UITREIKING SCHOENENBONNEN Bestuursvergadering jr~ Collegegeld van in dienst zijnde studenten ONGELUK TENGEVOLGE VAN DE GLADHEID. Qneenigheid in het Britsche Lagerhuis 'i PREDIKBEURTEN Wrat krijgen we WAT IS EEN RANTSOEN TABAK. d flir Het Bestuur der Stichting Her stel Zeeland 1945 kwam jn verga dering bijeen. Bij de ingekomen stukken was de mededeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat op het Rijkssubsidie der Stichting over 1946 een be drag *an ƒ10.000,zal worden betaalbaar gesteld. Tot lid van den Raad van Bijstand voor So- c'ale en Cultureele Aangelegen heden werd benoemd de heer J. C. Corver, directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Middel burg. Op verzoek van enkele ge meentebesturen zal contact wor den opgenomen met de Commis sie voor Overleg van Landbouw- herstel nopens de goedkeuring dér begrooting van koster, voor de herbeplanting. Met instem- Tnin°' werd kennis genomen van de mededeel: ng, dat de bemidde ling der Stichting voor de vesti ging van een nevenbedrijf in Aar- denburg van de Zeeuwsche Con fectiefabriek N.V. te Middelburg, niet zonder resultaat is gebleven. Het bedrijf zal eerstdaags worden ondergebracht in een leegstaande spinnerij in Aardenburg. In het kader der goederenvoorziening kon bereikt werden, dat aan West Zeeuwsch-Vlaanderen een belang rijk hooger kwantum rijwielban den ter beschikking werd gesteld. De buitenlandsche eigenaren. Met betrekking tot de moeilijk heden, welke de pachters van aan buitenlandsche eigenaren toebe- hoorende boerderijen ondervinden, werd bericht ontvangen, dat de pachtgelden thans met toestem ming van de Nederlandsche Bank N.V. naar het buitenland, althans naar België, kunnen worden over gemaakt. Voorts zal verkoon van buitenlandsch onroerend goed aan niet-Rijksingezetenen slechts kun nen geschieden met de daarvoor vereischte toestemming, welke in het algemeen niet wordt verleend. H"t ingekomen bezwaar tegen het in" den bezettingstijd genomen be sluit om kleine neringdoenden met een gemengd bedriif uit te sluiten van den tabaksverkoop, werd om advies toegezonden aan den Raad van Bijstand voor Handel en Nij verheid. Bij den Inspecteur der Poste rijen werd aangedrongen om maatregelen te treffen dat de verkeersstremming met ochou- wen-Duiveland en W. Zeeuwsch- Vlaanderen een zoo gering moge lijke vertraging zal opleveren voor dc postbestellingen in die ^Van Burg. en Weth. van Ocst- burg is een dankbetuiging ont vangen voor de bemiddeling der Stichting bij het - verkrijgen van hout voor den bouw der woning wetwoningen. - Adheasie zal worden betuigd aan het door de Stichting Ge ïnundeerde Grondgebruikers op Walcheren gerichte adres aan den Ministerraad nopens de beschik baarstelling van een voorschot op de geleden oorlogsschade. De aan bieding voor de Bering van ge allieerde opslagruimten (veldhut ten etc voor landbouwdoeleinden is ingetrokken. Gezien net groote aantal aanvragen om beschik baarstelling van opslagruimte, zal thans rechtstreeks vanwege -de Stichting bij de nog aanwezige dumps een onderzoek worden in gesteld- Verkoopwaarde verwoeste pcrceelen. De thans toegepaste Rijksrege ling voor de bepaling van de ver koopwaarde der totaal verwoeste pcrceelen, gebaseerd op de huur waarde, ontmoet ernstige critiek. Tengevolge van de zeer lngo huur- waarde in Zeeland, komen de a- xat'es belangrijk lager te liggen. Onder overlegging van een aantal uitgewerkte gevallen, zal tegen de thans gevolgde methode van schatting bij den Minister van Openbare Werken krachtig wor den geprotesteerd. Met algemeene stemmen wordt foedgevonden, dat de werkzaam- eden, verbonden aan de waar neming van het Secretariaat der Stichting Zeeland 1940. door de Stichting Herstel Zeeland 1945 worden, overgenomen. •Het bestuur der Stichting Zee land nam het eerste besluit tot ontbinding dier Stichting, hetwelk wil de liquidatie een fe:t# zijn, na een tijdruimte van ten minste een jaar moest worden herhaald. In afwachting van de definitieve li quidatie der Stichting Zeeland 1940 worden de werkzaamheden, voorzooveel betreft het verleenen van bedrijfscredieten door het Agentschap van de Herstelbank te Middelburg overgenomen, ter wijl het verleenen van voorschot ten op de- rente van inschrijvingen in het Grootboek voor den Weder opbouw wordt voortgezet door de Stichting Herstel Zeeland 1945. In velband ipet de daaraan verbon den werkzaamheden wordt per 1 April a.s. benoemd tot administra tieve kracht ten kantore van de Stichting de heer M. L. Almekin- ders te Goes. De extra-textielvoorziening. Omtrent de extra-textielvoor ziening wordt medegedeeld, dat thans ongeveer gedeelte van het toegewezen kwantum dekens, lakens en sloopen is ontvangen. Op spoedige aflevering van het restant is aangedrongen. Op de Zeeuwsch-Vlaamsche Textielin dustrie is gen beroep gedaan om zooveel mogelijk goederen naar de Zeeuwsche noodgebieden te zen den, opdat de uitgereikte extra textielpunten zooveel mogelijk ge realiseerd kunnen worden. Het in dertijd toegezegde schortebont voor de instandhouding der Zeeuw sche kleederdracht is grootendeels ontvangen. Uit een ingesteld on derzoek is evenwel gebleken, dat die aanvankelijk bestelde hoeveel heid van 20.000 m tegen de ver wachting in ontoereikènd is. In totaal hebben 12.320 draagsters der Zeeuwsche dracht bij den Bur gemeester een bewijsje afgehaald om voor den aankoopvan een schort tn aanmerking te komen. Voor het tekort'op zoo veel draagsters was niet meer gere kend! r is inipiddels vjin het Rijksbureau voor Textiel een ex- tra-toewijzino' ontvangen. Van het Rijksbureau werd even eens eén toewijzing breiwol ont vangen ten behoeve van de Zeeuwsche Blindeiiinrichting te Middelburg voor de vervaardiging van wollen artikelen door de al daar werkzame blinde vrouwen. Ten slotte kwam aan de 4srde een belangrijk rapport van den Racial van Bijstand voor Sociale en Cultureele Aangelegenheden, no pens de oprichting van werk plaatsen voor minder valide ar beidskrachten. Naast de oprichting der werk plaatsen wordt thans door het Ge westelijk Arbeidsbureau, in nauwe samenwerking met de Stichting, gewerkt aan een registratie van alle lichamelijke èn geestelijke on- volwaardigen 'in deze provincie. Voorts werd overeenkomstig het voorstel van den Raad van Bij- sftand besloten gevolg te geven pan het verzoek van het Centraal Werk-comité Vacantie "1947, te 's-Gravenhage om medewerking te verleenen aan het op gang brengen van de Vacantiezorg 1947 voor de schoolgaande jeugd en volwassenen. Zooals bekend, werd daarvoor inmiddels een conferen ce belegd met onderscheidene in stanties, welke voor deze materie belangstelling hebben. JEUGDZORG IN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Opgericht is de Stichting Jeugdzorg West Zeeuwsch-Vlaan deren. Het dagelijksch bestuur van de Stichting bestaat uit den heer J. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, den heer Bou- wens, directeur herstel Zeeuwsch- Vlaanderen, mevrouw J. van den BroeckeDe Man, le secretaresse en den heer Paridaen, 2e secreta- ris. Deze Stichting bedoelt, alles in het werk te stellen wat mogelijk is, om voor de jeugd van het, ter wille van de bevrijding van geheel Nederland geteisterde West Zeeuwsch-Vlaanderen, te doen wat lichamelijk en geestelijk noo- dig is. De West Zeeuwsch-Vlatun- scne jeugd moet immers veel mis sen, komt lichamelijk en geestelijk veel te kort, omdat zij nu al bijna twee en een half jaar achtereen moet doorbrengen in veel te kleine noodwoningen somtijds zelfs in bunkers of somtijds nog minder menschwaardige verblijven, met ouders, die onder zware zorgen gebukt gaan en dicht bij de Bel gische grens met vele verlokkin- £611. Het comité „Jeugdzorg; West Zeeuwsch-Vlaanderen" wil die jeugd zoo spoedig mogelijk opvan gen De Stichting stelt zich voor ter verkrijging van de moodige geldmiddelen, o.a. en actie te be ginnen met behulp van een repro ductie naar een aquarel van den Uelftschen glasschider Dirk Bode, die symbolisch de bevrijding van ons land voorstelt. Zij hoopt, dat de Nederlandsche jeugd deze herdenkingsplaat ten bate van dit goede doel zal willen koopen. VLISSINGEN. Overplaatsing. De Ontvanger der Directe Be lastingen, Invoerrechten en Accijn zen A. J. Sonnevijlle is verplaatst van het kantoor der Directe Be lastingen te Vlissingen naar het kantoor der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Zierikzee. De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat het collegegeld, ver schuldigd door de studenten, die ten genoegen van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aantoonen, dat zi.l ge- durende het studieiaar 1945/1946 en/of het studiejaar 1946/1947 door het verrichten van militai ren dienst slechts een gedeelte der lessen hebben kunnen bijwo nen of kunnen bijwonen, nader vastgesteld wordt op een bedrag van 32,50 per maand of gedeelte van een maand, gedurende welke eii het onderwijs aan de Rijks universiteiten of de Technische Hoogeschool 4e Delft hebben kun nen bijwonen, met dien verstande, dat na 31 Maart voor een acade misch jaar steeds ƒ97,50 ver schuldigd is. WAARSCHIJNLIJK ZACHT WEER IN APRIL. De af deeling Klimatologie van het K.N.M.I. deelt mede, dat waarschijnlijk de gemiddelde tem peratuur in April boven normaal zal zijn, zoodat een betrekkelijk warme Aprilmaand verwacht mag worden. Voor de neerslag is het niet mogelijk een verwachting op te stellen. WEDEROM WATERSNOOD IN ZUID-LIMBURG. Het dooi- en regenweer heeft D nsdag ten tweeden ma.e ijl ver schillende dorpen van Zuid-Lim burg watersnood veroorzaakt, doordat het van de heuvels af- stroomende smelt- en regenwater niet snel genoeg :n de beken en nrlen kon worden opgenctnen. In Si lard, Broeksittard en op ver schillende andere plaatsen kwa men daardoor weer flinke stukken weg en. land onder water e staan, tengevolge waarvan hce tram- en bussenverkeer bij Sittara eenige stagnatie ondervond'. De Jeker bij Maastricht stijgt thans snel, maar de waterstand is nog niet verontrustend. Ook van andere zijden komen berichten omtrent hoogeren waterstand in de beken en riviertjes. Ongeluk ken deden zich tot nu toe nog nergens voor. Dinsdagmiddag is op den straat weg Utrecht—Amersfoort bg Breukelen door de gladheid van den weg een ernstig ongeluk ge beurd. Mr. M. Tydeman, in Am sterdam woonachtig, reed met zijn vrouw in de auto op weg naai huis bij Breukelen tegen een boom, waardoor zijn vrouw op slag gedood werd. De bestuurder, de heer Tydeman, werd zwaar gewond en verblijft nog in een ziekenhuis te Breukelen. ITRK UIT WINTERSCHEN BOEIEN BEVRIJD. Eindelijk heeft Urk weer ver binding met de bewoonde wereld, er is nog wel geen sprake van snel vervoer, maar er kan nu toch weer van aiies worden aange voerd. De stoomboot „Insula" is „doorgebroken" naar Urk en het beurtschip van'de Gebr. Romkes is naar Emmeloord vertrokken. De Urkers zijn Dinsdag in nog grootere getale dan Maandag op getrokken naar de oevers van het kanaal, bezield met het vaste voornemen, om het ijzeren beurt schip desnoods over het ijs te trek ken, als het er niet door wilde. De, gezamenlijke krachtsinspan ning had succes en onder donde rend gejuich der honderden toe schouwers bezweek het laatste ijs. De „Insula" stoomde naar Urk om de eerste lading goederen te lossen en het beurtschip vertrok naar Emmeloord, om een tweede lading levensmiddelen te halen. Van Woensdag af zal getracht worden dagelijks heen en weer te varen, om zoo spoedig mogelijk het tekort aan levensmiddelen en brandstoffen op te heffen. De levensgevaarlijke tochten over de kruin van den dijk behooren nu tot het verleden en de vrachtrij ders Van Slooten en Patserkamp di° dezen winter zeer veel gepres teerd hebben, hebben den dank der bevolking ruimschoots verdiend. De beide vrachtauto's zijn even wel zoodanig beschadig-, dat re paraties een belangrijk bedrag zullen vorderen. ZIJN VROUW PER ONGELUK DOOD GESCHOTEN. Maandagavond heeft de dienst- geleider J. H. te Ohe en Laak (Limb door een noodlottig toeval zijn vrouw gedood. De heer Hob bel maakte zijn revolver schoon en verkeerde in de meening, dat het wapen ontladen was. Er heeft echter nog een patroon in den loop gezeten. Tijdens het poetsen van het wapen klonk plotseling een schot en de kogel trof de vrouw in de borst. Een mede aanwezige ken nis haalde onmiddellijk geestelijke en medische hulp, die echter niet meer konden baten. Het slacht offer was 40 jaar oud. De heer H. was sinds 1943 in Ohe en Laak gestationneerd en zou deze maand naar Oud-Vroenhoven overge plaatst worden. Hij is door de marechausée gehoord. Woensdag kort na middernacht is 'n coalitie van minstens 61 leden van de conservat. en van de regee- ringspartij, die hun zetel in de achterste rijen van het Engelsche Lagerhuis hebben, in opstand ge komen tegen de voorste rijen, om dat deze voor hun redevoeringen te veel tijd in beslag nemen. De protesteerende leden verlieten tegelijik de zaal en begaven zich naar den wandelgang Hiertoe behoorden een zestal leden van de Labourpartij onder wie de vice-voorzitter Frank Bowles. Het protest kwam tot uiting toen de zitting van het Lagerhuis waar de economische positie van Engeland heden voor den der den en laatsten dag aan de orde is, verdaagd zou worden. De leden, die de achterste rijen inne men beklaagden zich, dat Maan dag en Dinsdag de sprekers van de voorste rijen totaal 8 uur heb ben gesproken, ter-wijl 17 leden van de achterste rijen slechts 614 uur met hun redevoeringen in be slag hebben genomen. Ook we zen zij er op, dat 100 leden van de achterste banken, die het woord willen voeren en dit zorg vuldig hebben voorbereid, hun redevoeringen niet meer zullen kunnen houden. Het protest werd bij stemming met 139 tegen 61 stemmen ver worpen. Een twaalftal leden on der wie 2 communisten, onthield zich van stemming. Een aantal leden, die het wel met het protest eens waren, besloot toch zich aan de zijde der regeering te scharen. Bedrijven in den 'Noordoost polder. (Het Lid van de Tweede Kamer, de heer Van der Weijdan heeft aan den Minister van Verkeer en Waterstaat de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het den Minister hekend, dat verschillende Limburgsche jonge boeren, die na 1 Januari 1947 in den Noord-Oostpolder zijn. gaan werken, van de Directie van dei Noord-Oostpolder het volgen-, de schrijven hebben ontvangen: Wij deelen U mede, dat U te allen tijde als landarbeider-grond- werker in den Noord-Oostpolder kunt worden, te werk gesteld. Wij wijzen er evenwel op, dat TJ te laat bent, om nog tot de pioniers te kunnen worden gerekend, zoo dat Uw kans om t.z.t. als pach ter voor een bedrijf in den Noord- Oostpolder in aanmerking te komen, zeer gering is? 2. Wil de Minister mededeelen in hoeverre de directie van den Noordoostpolder in dezen te he slissen heeft en wie uiteindelijk de verdeeling der boerderijen in den Noordoostpolder heeft uit te maken? 3. Kan de Minister mededee len of de voorloopige verdeeling, zooals deze bekend is .gemaakt, n.l.t 400 bedrijven voor oude pio niers van vóór Augustus 1944, 400 bedrijven voor pioniers na Augustus 1944, '400 bedrijven vocy verdere boeren, 100 bedrij ven voor landarbeiders, 150 be drijven voor Walchersche boeren, ipl.m. 1500 dius in totaal, juist is en, zoo ja, voor wie dan de resteerende 500 tot 700 bedrijven bestemd zijn, indien de boeren zoons, die nu nog naar den Noord oostpolder gaan, daarvoor geen kans maken? 4. Kan de Minister mededeelen of aan alle boerenzoons, die na 1 Januari 1947 in den Noordoost- polder zijn gaan werken, dus ook uit andere landbouwgebieden, een dergelijk schrijven door de directie van den Noodoostpolder is ver zonden. VRIJDAG 14 MAART. HILVERSUM I. 9.45 Nieuws; 10.00 Londensch Philharm. Ork.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Musan- do Trio; 11.45 Fam. bar.; 12.00 Marinierskapel; 13.00 Nws.; ,13 15 Cinderella Ens.; 14.00 Pianoduo; 14.20 Van oude en nieuwe schrij vers; 14 40 Liebeswalzer; 15 10 Orgel; 16.00 Gram.; 16.30 Amst Kamerkoor; 17 30 Pianoduo; 18.00 Vrij en blij; 18.30 Ned. Strrjdkr.; 19.00 Nws.; 1915 Bijbelgenoot schap; 19.30 Geestelijke liederen; 20.00 Nieuws; 20.08 Bijbel en mu ziek; 20 35 Frederik Hendrik als mensch en als vorst; 21.10 Philh. Orkest; 22.00 Nws.; 22.15 Vragen aan voorbijgangers; 22 45 Avond overdenking. HILVERSUM H. 9.45 Nieuws; 10.00 Morgenwijding; 10.20 De Regenb.; 1115 Voor de vrouw; 11.30 Gram.: 12.35 The Skymas- ters; 13.00 Nws 13.15 Driemaal een kwartier; 14.00 Kookkunst; 14.40 Gram.; 16.00 Zangrecital; 16 30 Tusschen twaalf en zestien; 17.00 Attentia; 17.30 Muz. babbel tje; 18.00 Nws.; 18 35 Ens?Sweet ness and Rhythm.; 19.30 Cursus; 20 00 Nws.; 20.05 Duetten; 20.30 Buitenl. theologen bezoeken Ne derland; 21.00 Men vraagt; 21.30 Buitenl. overzicht; 21.45 Jan Cor- duwener; 2215 Jazz-uitz.; 22.40 Avondwijding; 23.00 Nieuws. <rt UIT DE STAATSCOURANT. In de Staatscourant van Woens dag zijn opgenomen: Een uitzon deringsbeschikking prijzenbeschik- king handelsmarges 1947, een prijzenbeschikking invoergoederen 1947, een prijzenbeschikking voor fabrikanten 1947, een tabaksdis- tributiebeschikking 1947. Donderdag 13 Maart 1947. Gereformeerde Kerk. Temeuzen: 3 u. Ds. Couvée, van Axel; 7 u. Drs. C. Stam, van Goes. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2 30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Voor het tijdvak 16 tot en met 29 Maart 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA. KB, KC 703 (Strook no. 3) 651 brood 800 gram brood 652 brood 400 gram brood 651 boter 125 gram boter 652 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 653 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 651 melk 4 liter melk 652 65—3 melk 7 liter melk 65l' vleesch 100 gram vleesch 652 vleesch 400 gram vleesch 651 alg. 200 gram kaas 65D res. 1600 gram brood 65—E res. 200 gram kaas 65K res. 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 703 (Strook no. 3) 661 brood 800 gram brood 661 boter 250 gram boter 66—2 boter 125 gram marg. of 100 gram vet 66—2, 663, melk 12 liter melk 661, 662 vleesch 100 gr. vleesch 661 alg. 100 gr., kaas 66R res. 800 gr. brood 66—U res. 500 gr. rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits 66—S res. 1000 gr. sinaasappel voor-inl evering 66V res. 1500 gr. sinaasappel, (voorinlevering) BoiiUUarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 704 (Strook no. 3) 654 brood 800 gr. brood 654 boter 250 gr. boter 654 marg. 250 gr. margarine of 200 gr. vet 654 melk 5 liter melk 654 vleesch 300 gr. vleesch 655 Vleesch 100 gr. vleesch 654 kaas 200 gr. haas 654 eieren 5 eieren Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de distribu tiediensten van 17 Maart a.s. af op nader bekend te maken dagen aan hen wier stamkaartnummer eindigt op 8, 4 of 0, voor zoo ver zij sedert 1 April van het vo rig jaar geen schoenenbon tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel hebben ontvangen, een schoenenbon naar keuze van den aanvrager zullen verstrekken. De tweede distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel moet over gelegd worden. Voorts zal na bovenvermelden datum aan kinderen geboren in de maand Maart van een der jaren 1932 t/m 1946 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat, welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Van 'het inlegvel, hetwelk met de tweede distributiestamkaart moet worden overgelegd, zal bon 604 woraen verwijderd. Op 20 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Maart wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop -eerst met ingang van Maandag 17 Maart mag worden gekocht. De bonnen 66Reserve en 66V Reserve voor sinaasappelen moeten uiterlijk op 19 Maart worden ingeleverd bij een detail list in groenten en/of fruit. De nfet-aangewezen bonnen van strook no. 2 kunnen worden ver nietigd. i\ Tot een nader vast te stellen datum wordt verstaan onder een rantsoen tabak: Hetzij 20 af- 25 gram kerf tabak, naar gelang de tabak wordt verhandeld in verpakkingen van 40 of 50 gram, hetzij 20 siga retten, hetzij 5 sigaren, hetzij 10 cigarillos. hetzij 20 sprietjes, het zij 6 Knakjes, hetzij een pruimrol. ,23 ifi". li aari

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3