II NEDERLAND en het Fransch-Britsch saccoord De EXPORT van Pootaardappeien Burgemeester van Breskens en Aalten voor liet Tribunaal F fn Uit da VOLKSVERTEGENWOORDIGING Convool Coasters heeft tegenslag Commissaris der Koningin in Utrecht Onverkwikkelijke kwestie opgelost; Aankoop van overtollige iegergoederen B.E.A. II geeft geen enkele garantie leuns in enltclc regefs Nu de oorlog voorbij fsl h f« li H! - I 7. 1 i id phi ier kar pgi ee; IV iNH u s a SJ *3 (is Voorloopig geen regcenngs- rcededeelingen to verwachten. Een diplomatieke medewerker van het A.N.P. schrijft: Er zijn recente berichten, vol gens welke de sluiting van het Fransch-Britsch accoord door analoge overeenkomsten tusschen andere Europeesche mogendheden eal worden gevolgd. Be vraag r^jst nu, hoe de Nederlandsche Regeering tegenover deze kwestie staat. Bij de beantwoording van deze vraag behoeft niet in twijfel te worden getrokken, dat de Ne derlandsche Regeering ieder ini- tiatieu toejuicht, dat beoogt de veiligheid in de wereld te helpen verzekeren. Zij heeft dan ook groote belangstelling getoond voor het door den voormaligen Ameri- kaanschen secretaris van staat voorgestelde verdrag, de ontwa pening en demilitariseering van Duitsehland beoogende. Zooais men weet, vormt dit ont- werp-verdrag een der onderwer pen, die 1 op de agertda van de conferentie van Moskou zijn ge plaatst. Of, indien dit tractaat al thans tot stand komt, het de toe treding van andere dan de groote mogendheden, mogelijk zou ma ken, is thans nog niet bekend. Het is uiteraard zeer wel denk baar, dat naast dit verdrag, het aangaan van andere overeenkom sten, analocg aan het onlangs tot stand gekomen Britsch-Fransche accoord voor de verzekering van den vrede en de veiligheid cn het voorkomen van hernieuwde Duit- sche agressie, nuttig zou kunnen zijn. Maar het behoeft geen betoog, dat zoodanige overeenkomsten in ieder opzicht zouden moeten pas sen in het kader der Vereenigde Naties. Het is wel te wenschen, dat de conferentie in Moskou no pens bovenstaande kwesties na dere klaarheid zal scheppen. Van een bepaald Nederlandsch TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is tegen Dinsdag 18 Maart, des namiddags te 1 uur bijeengeroepen. De ver gadering zal worden voortgezet op Woensdag 19 Maart, des na middags te 2 uur. Aan de orde komen de volgende Wetsontwerpen, indien het eind verslag zal zijn uitgebracht: uit zending dienstplichtigen, instel ling van een ziekenfondsraad, nadere voorzieningen met betrek king tot de bijzondere rechtsple ging, belastingherziening 1947 en wjjziging van het besluit op de ondernemingsbelasting 1942. De Voorzitter behoudt zich voor dm, indien de memoriën van ant woord tijdig worden ingezonden en de eindverslagen zuilen zrjn ge bracht, nader een voorstel te doen tot aan de orde stelling van de wetsontwerpen pachtvoorz'ening 1947 en noodregeling ouderdoms voorziening. Woensdagochtend 19 Maart zul len eenige wetsontwerpen in de Afdeelingen worden onderzocht, o.a. dat tot stichting van een „welvaartsfonds Suriname" en tot beëindiging van financieele tege moetkomingen aan rechthebben den op een inschrijving in het Grootboek voor de Rijn- en bin nenvloot, en voorts een drietal na turalisatie-ontwerpen. Het convooi kustvaartuigen, dat Zaterdag j.l. van Rotterdam naar Batavia is vertrokken, ten einde de taak van de tijdens den oorlog verlor-en gegane prauwen bil de inzameling van copra over te nemen, heeft in het Kanaal eenigen teSens^aS ondervonden. Door de mist is het convooi n.l. uit eikaar geslagen, met het ge- vo'g dat de kapitein van de Beta", die de leiding heeft, aan zijn collega's van de „Un.tas en de Erna", die zich nog m zijn nabijheid bevonden, opdracht ge geven heeft de haven van Brest binnen te loopen. Dit is Woens dag geschied. Aan de kapiteins van de „Baltic" en de „Wilda welke schepen uit den geachts- kring verdwenen waren, is radio- telegrafisch geseind eveneens naar Brest te komen, teneinde het con vooi te completeeren. Aangezien deze schepen wel een ontvang- maar geen zendinstallatie aan boord hebben, is niet bekend of zij deze opdracht ontvangen hebben doch aangezien de heide coasters niet ver uit de buurt kunnen ziji-, ia dit toen zeer waarsemjnnjk. Vermoedelijk zal in Brest ge wacht worden op de „Henk welk schip zooals men weet, voor de pieren van Hoek van Holland moest terugkeeren om oen kleine reparatie te ondergaan, doch ^ondagavonri laat weer he"ft gekozen. Zoodra het gcheele con vooi opnieuw compleet is, wordt, de v^rre reis voortgezet. standpunt kan men dan obk nog niet spreken en in verband met bovenstaande is het weing waar schijnlijk, dat van Regeeringswege over deze aangelegenheid thans mededeelingen zullen worden ge daan. Bij Koninklijk Besluit van 8 Maart is met ingang van 20 Maart de heer M. A. Reinalda benoemd tot Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht met toekenning van eervol ont slag als burgemeester van Haar lem, onder dankbetuiging voor de goede diensten, in die functie be wezen. Besluit van de K.A.R. cn Z.V. .,De Hoop" In de Dinsdagavond in Knui- napolsky te Amsterdam gehouden buitengewone ledenvergadering van de K.A.R. en Z V. „De Hoop" is bfelotten, dat het bestuur van de vereeniging in de toekomst geen verschil zal maker, tusschen Jo den en niet-Joden hij het aanne men van nieuwe leden. Dit naar aanleiding van de onlangs aan een Joods ch meisje geweigerde intro ductie. Hoewel voor den oorlog 'n dergelijke tendenz in de vereeni ging bestond," is hiervan in de re glementen niets vastgesteld. Een unanieme stemming bewees op on- dub&p'zmnge wijze, dat het be trokken bestuurslid van „De Hoop" in het-onderhavige geval tegen den geest van de vereeni ging die door de gebeurtenissen lijdens de bezettingsjaren een grondige wijziging hee-t onder gaan, heeft gehanaeld. Ten aanzien van advertenties welke in verschillende Nederland sche dagbladen is opgenomen met betrekking tot den verkoop van Amerikaansche overtollige leger auto's en trucks, welke zich in Duitsehland bevinden, kan worden medegedeeld, dat genoemde ad vertenties zonder dverleg met de Nederlandsche Regeering door de persafdeeling van liet Office oif the Foreign Liquidation Comm.s- sion worden geplaatst. In verband met het feit, dat het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat geen goedkeuring ver leent aan den import van dit tweedehandsch materieel, Is het Nederlandsche bureau voor over tollige Iegergoederen niet in de gelegenheid voor deze aankoopen deviezen beschikbaar te stellen. Aanvragen worden derhalve ter- zijue gelegd. "indien tegen de verwachting in, toch motorvoertuigen uit leger- voorraden zouden worden inge voerd, zal deze invoer worden ge leid over de erkende importeurs van de voor aankoop in aanmer king komende merken. Toestemming voor particulieren export verzocht. Naar aanleiding van het feit, dat nog groote partyen pootaardappeien bij diverse West Zeeuvvsch-Vlaamsche telers en exporteurs liggen opgeslagen en de Stichting B.EA. II, welke de export van pootgoed centraal regelt, geen enkele toezegging kan do-en aangaande afname van deze partyen, heeft men zich dezer dagen telegrafisch tot H. M. de Koningin en den Minister van Landbouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening gewend. Verzocht wordt-, op korten termijn vergunningen voor particulieren expert te willen, verstrekken of wel maat regelen te treffen, opdat de betrokkenen voor de huns in ziens anders onvermijdelijke finair,cie-ele valiezen wordt» schadeloos gesteld. ,,Op het verkeerde paard gewed De vroegere burgemeester Van Breskens I. A. de Moor, stond, aldus, het „Vrije Volk", Maandag terecht voor het Groenloosche Tribunaal De Moor, die volgens zijn verklaring de positief Chris telijke beginselen is toegedaan, werd in 1939 geïnstalleerd als burgemeester van deze Zeeuwsche gemeente en legde daarbij de ver- eischte eeden af, hetgeen hem niet belettè na 10 Mei 1940 de Duit- schers op velerlei gebied behulp zaam te zijn. „Het klinkt mis schien een beetje raar", zeide verdachte, „maar ik beschouwde de bezetters als de wettige over heid in Nederland". Hij koester de aanstonds symphatie voor het Naziregime. Vooral voor de ver eering die het „Feldgrau" aan den dag legde jegens zq'n Führer, had hij veel respect en daarom sloot hij zich uit puur enthousias me aan hij „de beweging". De Moor toonde zich volgens Bres kens' gemeentesecretaris een fel en overtuigend N S.B.-er. Hij verkocht Volk en Vaderland en colporteerde met de „Zeeuwsche Stroom". Ook trad hij in Goes op als leider van een cursus die N.iS.B.-ers in drie maanden klaar maakte voor het burgemeesters ambt! Op „Dolle Dinsdag" verliet De Moor- zijn standplaats en ging naar den Gelderscnen Achterhoek, waar hij burgemeester werd van Aalten. Bij zijn vertrek uit Bres kens verblijdde hij een der ge meente-ambtenaren met de mede- deeling: „Ik heb op het verkeer de paard gewed". President: „Maar dat kon u er niet van weerhpuden om in Aal ten als burgemeester opnieuw een volgzaam en willoos werktuig van de Duitschers te zijn!" Een stroohalm. Verdachte verklaarde zich vast te hebben geklampt aan 'n stroo- j halm, want er was toch nog altijd een kansje dat Duitsehland zou v/innenHij ontkende een wil loos werktuig te zijn geweest ën vertelde, dat het zijn bedoeling was de moeilijkheden, waaronder de Aaltensche bevolking gebukt ging, te verzachten. Enkele dagen voor de bevrij ding arresteerde de Feldgendar- merie drie Joden, die werden op gesloten in het Aaltensche ge meentehuis. De Moor kreeg bevel de gevangenen over te laten brengen naar de S. D. te Doetin- chem" Verdachte zag echter geen kans dit bevel uit te voeren, om dat hij de gemeente-politie niet met dit transport durfde heiasten. Teneinde raad, zoo zei hij, wendde hij zich toen tot een te Aalten gelegerde afdeeling van de Grüne Polizei met het verzoek voor transport zorg te dragen. De com mandant van de Grünen kon daar voor echter geen manschappen missen, maar verklaarde zich wel bereid de gevangenen een schot in den nek te geven. De president achtte het onbe grijpelijk, dat verdachte er toe heeft kunnen komen de Grüne Polizei, wier beestachtige wijze van optreden algemeen bekend was, in deze zaak te mengen en dat nog wel op oen moment, dat de Geallieerde troepen elk oogenblik konden arriveeren. Het was zeker niet aan De Moor te danken, dat de Joden tenslotte toch nog wer den bevrijd. Verdachte voerde tot zijn ver dediging aan. dat hij destijds neg niet op de hoogte was met de methoden van de Grüne Polizei. Mild vonnis. Het Tribunaal achtte een lan gere interneering dan de in voor arrest doorgebrachte tijd (acht tien maanden) weliswaar billijk, doch volstond niettemin, in ver band met de bijzondere omstan digheden, waarin verdachte ver keerde, met het opleggeg van een interneering, gelijk aan de in be waring doorgebrachte tijd en ont zetting uit de burgerrechten. Bezwaren tegeti de B.E.A. II. Dat de B.E.A. H zich bij de Zeeuwsch-Vlaamsche telers en exporteurs van pootaardappeien over het algemeen niet bijzonder bemind heeft gemaakt, ieder in gewijde zal dit kunnen bevestigen. Eenerzijds voert-men op prin- cipieele gronden bezwaren aan tegen het halsstarrig vasthouden aan de op instigat.e van Seyss- ïnquart tijdens de bezetting ge troffen regeling, anderzijds meent men en naar het zoo voorkomt niet ten v-onrechte! dat de moeizaam en door naarstig wer ken verkregen goeden naam in 't buitenland t.a v. het Zeeuwsch- Vlaamsche pootgoed zal verloren gaan. Om niet te spreken van de persoonlijke relaties welke de exporteurs in den loop der jaren hebben weten te vestigen met buitenlasdsche firma's van den eersten rang. Deze relaties zullen uiteraard bq een handhaving der huidige regeling geheel te niet gaan. Dofih hoe het ook zij, deze rege ling is thans nog van kracht en noodgedwongen moeien velen zich daarbij" neerleggen. Een zonderlinge circulaire. Vreemd doet het echter' aari thans te moeten vernemen, dat verschillende telers en/of expor teurs, d:e de dij hen aanwezige voorraden aan de B E.A. II aan boden een. hunper deed dit op persoonlijk advies van Minister Mansholt dazer dagen een cir culaire ontvingen van de zijde der B.E.Aj II, waarin eeqvoudig wordt medegedeeld, dat mèh ten gevolge van de nog steeds aan houdende vorst neg niet in staat In verband met de Regee- ringscrisis in België is den Neder- landschen Ministers, die heden een bezoek aan Brussel zouden brengen, teneinde hier besprekin gen te voeren, verzocht hun be zoek uit te stellen. Hebron door de inwoners verlaten, terwijl de oogsten voor een groot gedeelte reeds verloren zijn. 4000 Stuks groot vee en 20.000 stuks klein vee is reeds van dorst en Het Amerikaansche Depar tement van Buitenlandsche Zaken heeft recente verklaringen, vol gens welke Amerikaansche troe pen in de laatste dagen van den oorlog een tienduizendtal Duit- sche krijgsgevangenen naar Ne derland zouden hebben gebracht, ingetrokken. „Ofschoon de Ame rikaansche militaire autoriteiten van plan waren een tienduizend tal Duitsche krijgsgevangenen aan "Nederland toe te wijzen, heeft er nimmer een overbrenging plaats gehad", aldus werd verklaard. De oorspronkelijke verklaringen zijn gedaan in verschillende mededee lingen van het Amerikaansche Departement van Buitenlandsche Zaken over repatrieering van der gelijke krijgsgevangenen tegen October aanstaande. Paul Porter, leider der Ame rikaansche economische missie in Griekenland, heeft ontkend, dat hii, volgens senator Taylor, Presi dent Truman geadviseerd zou heb ben Koning George van Grieken land te laten altreden alvorens Griekenland economischen steun te verleenen. Het Verbond van Joodsche gemeenschappen in Italië heeft protest uitgebracht /tegen het op nemen van het verdrag van Late- ranen, in 1929 tusschen het Vati- caan en den Italiaanschen staat gesloten, in het ontwerp-Grond- wet. Dit protest werd tot uit drukking georacht in een memo randum aan de leden van öe con- stitucercnde vergadering. Men voert aan, dat het opnemen van liet verdrag van Lateranen in de Grondwet zou beteekenen. dat de Roomsch-Katholieke godsdienst in een bevoorrechte positie ten op- zirbte vin andere belijdenissen wordt geplaatst. De gevolgen van de langdu rige droogte in Zuid-Palestina dreigen van catastrofalen omvang te worden. De bevolking van het getroffen gebied bestaat deels uit boeren, deels uit Bedouineneri is vrijwel geheel Arabisch. Volgens mededeeling van rsgeermgszijde zijn 35 dorpen in het gebied van honger omgekomen. Ürie Joegoslavische officie ren. die gevlucht zouden zijn we gens „communistische vervolging" zijn te Nice gearresteerd, nadat zij heimelijk de Fransch-Italiaansche grens overschreden hadden. Te genover een correspondent van Reuter verklaarden zij, met 46 andere Joegoslavische officieren, o.w. 2 generaals, die Italiaansch- Joeg03lavische grens overschreden te hebben. Van deze groep had den 30 leden zich te Genua voor Zuid-Amerika ingescheept en 16 anderen werden in Italië gearres teerd. In Joego-Slavië zouden, aldus de 3 Joegoslavische officie ren, christenen door de politie in het oog gehouden worden en niet- communisten geen betrekking kunnen krijgen. - Alle Britsche burgers te Jbruzalem en Haifa hebben bevel gekregen na 14 uur Dinsdag bin nen, hun met prikkeldraad omge ven veiligheidszone te blijven in afwachting van het besluit van den Pr vy Council aangaande het lot van den ter dood veroordeel den Joodschen verzetsman Dov Gruner. De Council heeft echter de be handeling van deze zaak voor 14 dagen uitgesteld, naar men meent te weten om Gruners advocaat gelegenheid te geven nieuwe be wijsstukken te overleggen. De vei ligheidsmaatregelen in de ver sterkte gebieden van Jeruzalem werden echter niet verzacht. Een Dakota-vliegtuig, dat Woensdagmorgen voor de dage- lijksche vlucht naar Bandoeng van het vliegveld Kemajoran opsteeg, is ter plaatse niet aangekomen. Het toestel wordt voorloopig als vermist beschouwd. Buiten de twee leden van de bemanning ver voert de Dakota 24 passagiers. Er was bij vertrek voor vier uur benzine ingenomen, hoewel de vlucht gewoonlijk een half uur duurt. De namen van de inzit tenden kunnen nog niet worden gepubliceerd. De meest is te bepalen in hoeverre het mo gelijk zal zijn. deze partijen nog tijdig te exporteeren en geen en kele garantie met betrekking tot den, aankoop van deze aardappe len kan worden gegeven. Tot troost volgt dan nog de mededeeling, dat de aanbieding als geheel vrijblijvend wordt be schouwd en men aan deze aard appelen een andere bestemming kap geven! Waar deize pootaardappeien echter voor menschelijke con sumptie wel zeer weinig geschikt zijn, rest den betrokkenen in, feite weinig anders, dan te trachten .dóze tegen uiteraard veel lagere prijzen voor veevoeder te verkoopen! En dat, terwijl men, indien slechts vergunningen voor parti culieren export werden uitge reikt, dit in België en Frankrijk hijzonder gewilde pootgoed ge makkelijk van de hand zou kun nen doen tegen zeer goede prijzen. Met ontstemming vragen velen zich thans af, of het met de poot- aardappelen denzelCden kant uit moet als dezen winter met het stroo, waarvan vele honderden tonnen door verrotting zijn ver loren geghan, tengevolge van het niet tijdig uitreiken van export vergunningen, welke ontstemming overigens wel begrijpelijk is! Veldslag in de Fransche nationale vergadering. In de Fransche nationale ver gadering is het tijdens een debat over Indo-China tot een hevigen veldslag tusschen de rechtsche republiKeinsche vrijheidspartij en de communisten gekomen. Pierre André (P.R.L.) oefende namelijk critiek op de communistische po litiek inzake Indo-China en noem de den communistischen leider Thorez 'n deserteur wegens diens vertrek naar de Sovjet-Unie ten tijde van de Fransche ineenstor- ting in 1940. Onder protestgeroep der com munisten stond Thorez op en antwoordde André, maar zijn woorden gingen grootendeels in het rumoer verloren. „De secretaris-generaal der communistische partij (Thorez) was, waar zijn plicht hem bracht," aldus Thorez. „Ik hen bereid hierover elk oogenblik uit legging te geven." De voorzitter, Herriot, verdaag de daarop de vergadering, aange zien zijn verzoeken om orde niet mochten baten. De strijd werd daarop in de wandelgangen voort gezet. Daar sloeg de communis tische vrouwelijke afgevaardigde Denise Ginolin den rechtschen af gevaardigde krachtig om de ooren. De doorgaans rustige wandelgangen werden daarop ge durende verscheidené minuten door andere linksche en rechtsche tegenstanders in een boksring omgeschapen. isii de hervatting kwam het we derom tot stormachtige weder- zijdsche beschuldigingen, die niets meer met het debat over Indo- China tc maken hadden, totdat Thorez tenslotte zijn aanhangers het teeken gaf met hem de zaal te verlaten. De voorzitter ver daagde de bijeenkomst toen tot Donderdag. Thorez werd in 1939 door een militaire rechtbank te Amiens bij verstek veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens desertie, daar hij na zijn verlof niet mar zijn regiment terugkeerde. Hjj ging in 1943 naar Moskou en viel onder de amnestie, welke door de Fransche regeering in October 1944 weid verleend. kennirgen worden uitgevoerd om de nlaats van noodlanding vast te stellen. Door de met ijs verstopte waterloozingen staan talrijke woonhuizen en stallen ook in Uden en omgeving onder water. Te Washington is officieel bekend gemaakt, dat President Truman oo advies van zijn genees heer 4 dagen te Key West in Flo rida zal verblijven om rust te ne- uitvoerige luchtver- 1 men. Voor zijn vertrek zou hij Woensdagmiddag het congres een uiteenzetting geven van den toe stand in Griekenland.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2