Het TOURISTENVERKEER ROOVERSBENDE speelde De wederopbouw in Nederland voos* politie De dool België Vrouwen ter dood veroordeeld Nationale spaarraad en het uitgeyen van Rijksspaa<- bneven b^Ieze«eVac."rvooT00: spa ren, die naar het oordeel van den Minister zal moeten worden ge voerd Moderniseering van den Belgischen Landbouw Been Polen in de mijnen* zeggen de mijnwerkers Voorstel van Hoover tot hulpverleening aan Oostenrijk Tusschen auto en muur beklemd geraakt Aftreden van Konmg G rge voo waarde voor Amerikaansche hulp aan Griekenland De Nederlandsche walvischvaart Uil <£«2 Srcuincic tusschen Nederland en De klimatologische aïdeeling rneiüt Een buitengewoon groote zonnevlek Thans achter slot cn grendel. .jiSdhiet me maar dood, dat dur ven jullie toch niet moordenaars, dieven",'gilde de ethtgenoote van een sigarenwinkelier aan de Piet Heinstraat in Den Haag, toen eind 'December drie ,j>on:-,e-agenUn huiszoeking op zwarte goederen in haar woning deden De pseudo- poljtiemannen gingen bij dit alarm op de vlucht, waarna do kordate echtgenoote, die onder bedreiging van een revolver met haar man een hoek was ingedre ven en dezen met haar lichaam beschermde, de ecliite politie waar schuwde. De jacht op deze bende was toen reeds open. In November en December werden vier roofover val e-. d'Cor. hen gepleegd. Zij drongen steeds onder het" mom „politie" een huis binnen en deden uan onder bedreiging met .vuur wapenen „huiszoeking". De totale buit bedfoeg pl.m. 2000 textielgoederen en zeep. Via t'.pgevero uit de zwarte handelswereld leerden de leden der bende adressen kennen, waar men het niet zoo heel vreemd zou vinden, indien de politie daar huis zoeking op zwarte goederen zou doen. De' eerstd drie overvallen verliepen dan ook gesmeerd, doch op het vierde adres kreeg de vrouw des huizes argwaan, omdat men een bontjas, dien zij reeds twintig jaar bezat, als zwarte waar in beslag wilde nemen. Zij Een parlementaire medewerker van het A N.P. schrijft, dat de 42-jarige verraadster Ahs van Dijk, die door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld is zonder recht van cassatie weliswaar de eerste vrouw is, wie onder de huidige bijzondere rectitspleging dit lot treft, (over eenge andere geval len is in cassatie nog niet defini tief beslist), maar dat zij geens zins de eerste vrouw in de ge schiedenis van het Nederlandsche recht is, die met haar leven boet voor een begane misdaad. Sinds de zuivering van de Code Penal in 1811 waren er verscheidene. Toen in 1870 de doodstraf werd afge schaft, heeft de toenmalige Minis ter van Justitie, de neer Van Lilaar, aan de Tweede Kamer een statistiek overgelegd inzake het aantal hier te lande gewezen doodvonnissen. Daaruit bleek, dat in het tijdvak 1811—1869 het aan tal uitgesproken doodvonnissen 51 was ten aanzien van per sonen. Het betrof,in hoofdzaak vrouwen, die veroordeeld werden wegens kindermoord. Van ,deze gevallen zijn er 3 geëxecuteerd, alle drie vrouwen. De anderen kregen gratie. Tevens kan hieruit blijken, dat het gratierecht ook toen geen doode letter was. Bii de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet strek kende tot instelling van een na- tionalen spaarraad en hetuitge ven van rijksspaarbrieven. De nationale spaarraad zal tot taak hebben, het sparen zooveel moge luk te bevorderen. Aan de memorie van toelich tine is bet volgende ontleend: ^Het^ ontwerp bevat bovendien een machtiging aan den Minder van Financiën om over te 'o3®*1 i tot de uitgifte van rijksspaarbne- i ven De wet op den nationalen spaarraad en ^t uitgeven van Binnenkort zal een plan gepu bliceerd worden voor de moderni sering van den landbouw Het aal. naar den naam van den Mi nister van Bandbouw, het .,Pl3n. Levebre" worden genoemd en-het zal ten. doel "ncbben vooraf de moeilijkheden te bestrijden waar aan de landbouw, zoodra de pro ductie en het verbruik opnieuw normaal zullen geworden zgn, het hoofd zal moeten biedem D.t plan, dat werd OFgemaakt met <B medewerking van de verschillen technische diensten van het deoartement, en van de beroeps vereenigingen en de bonden van de veefokkers, zal niet op Seleide economie aansturen, doch zou alleen de landbouwers willen over- tuis-en van de noodzakelijklie. rich dringend voor te bereiden op de toekomstige internationale concurrentie De aanbevolen me thodes zullen onmiddellijk van toepassing zijn. Zij beoogen wn. de mechanisatie -bpuw. veroorzaakte daarom bovenge noemde scène. De Haagsche recherche vond een spoor dat naar Sohiedam en Rotterdam leidde. Te Schiedam werd de bende van drie man in verband met inbraken gearres- teera. De lcüu.i ub.jiu..: ut.i thans in verzekerde bewaring, in gezelschap van vier „tip" gevers, die als medeplichtigen worden beschouwd. Naar aanleiding van de mede- deeling van den beheerder der mijnen over de productie-verhoo- gir.g tot 12 millioen ton en dé tewerkstelling van buitenlanders (Polen) brengt de Alg. Bond van werkers in het mijnbedrijf het volgende naar voren: 1. De ervaringen met buiten landers in de mijnstreek waren in het algemeen slecht. Wanneer er plaats is voor Polen of plaats ge maakt wordt, dan moet deze plaats er ook zijn voor Nederlan ders. 2. In Limburg loopen nog hon derden mijnwerkers rond, die we gens een klein vergrijp of wegens het veelvuldig nemen van de zie- kenkaart zijn ontslagen. Er is geen reden politieke delinquenten op de mijn toe te laten öb. de eerstgenoemde groep blijvend uit te sluiten. 3. In den winter, toen het bui tenwerk stop lag, had de werving met volle kracht ter hand geno men moeten worden. De werving had dan zeker evenveel nieuwe mijnwerkers opgeleverd als in de zomermaanden, toen er voldoende werk was. 4. Inplaaps van ongehuwden, die nog wel eens uit den band springen, had men gehuwden moeten werven. Evenals dit bij de arbeiders voor den wederopbouw het geval is, moeten deze arbei ders om de 14 dagen verlof hebben met vrij-vervoer. 5. Inwilliging van de gerecht vaardigde eisehen der mijnwer kers (wettelijke bekrachtiging van de pensioenregeling, behoor lijke belooning, omzetting van den productietoeelag in vast loon) zal de productie aanmoedigen. Ex-President Herbert Hoover heeft aanbevolen een bedrag van 155 millioen dollars ter beschik king van Oostenrijk te stellen. Het bedrag zal door de .Vereenigde Naties moeten worden opgebracht met het doel Oostenrijk in de ko mende 15 maanden van voedsel, medicamenten en landbouwmachi nes te voorzien. Hoover gaf als zijn meening - te kennen, dat het land tegen 1050 zichzelf zal kun nen bedruipen, als het van den druk der bezetting is bevrijd. Eigenlijk zou een bedrag van 248 millioen dollar noodig' zijn. doch met het oog on het tekort overal in de wereld heeft Hoover zijn aanbeveling verlaagd. Hoover lyas verder van mee ning, dat een volledig gebruik der economische hulpbronnen in Oos tenrijk wordt belemmerd door het ontmeken var. eenh. o ,n net -Ge allieerde bestuur. Hij 'schreef den slechten toestand tcc aan de' Rus sen, die op groote schaal vrucht bare landerijen en fabrieken ge vorderd hebben. Maandagmiddag is de zesjarige P M. Groenendijk, wonende Heen- vlietstraat te Rotterdam, toen h;j op dan Katendrechtscfie Lage: dijk samen met eenige jongens behulpzaam was bij het in de garage duwen van een defecte verhuisauto, met het hoofd tus schen den auto en een muur be kneld geraakt, waardoor 'de sche del van het knaapje werd inge drukt. De dood trad vrijwel on middellijk in. Volgens den democratischen senator Glen H. Taylor heeft Paul Porter, Trumdn's speciale verte genwoordiger in Griekenland, in telegrammen er bij het Witte Huis op aangedrongen, dat, de regee ring der V. S. het aftreden van Kon .ng George van Griekenland als voorwaarde stellen voor hulp van de V. S. aan Griekenland. Deze mededeeling van Taylor heeft Dean Acheson, waarnemend Minister van Buitenlandsche Za ken, per brief ontvangen Taylor dringt er op aan, alle telegram men" van Porter te publiceeren, voordat President Truman .zich Woensdag iet het congres richt. Volgens Porter vertegenwoordigt Koning George van Griekenland slechts een kleine minderhe.d mo narchisten en fascisten. Naar aanle d'.ng van onnauw keurige buitenlandsche berichten over de Nederlandsche walvisch- vaart vernemen wij bij informa tie van de directie der Neder landsche Maatschappij voor de Walvisch'vaart, dat uiteraard niet de Willem Barendsz, doch de Am. 5, een der acht jagers, Maandag in Kaapstad is aangekomen in ge zelschap van de tanker „Naeelia", die met 5700 ton traan onderweg^ ia naar Nederland. De vuurinstallatie en de pijpen van de Am. 5 moeten een gron dige reparatie ondergaan, welke geruimen tijd in beslag zal nemen i)e jager zal dientengevolge dit seizoen niet meer aan de wal- vischvangst kunnen, deelnemen, doch op de resultaten van de ex peditie zal d.t van geen enkelen invloed zïjn. De zeven overige jagers zetten de vangat voort tot 'aan het eind van het seizoen op 8 April a.s. DE VEERDIENSTEN. De veerdiensten in Zeeland worden thans weer normaal. Het Veer VlissingenBreskens heeft, zooals bekend, Zaterdag j.l. zijn diensten hervat. Tegelijkertijd heeft ook de veerdienst Veere Kamperland zijn .diensten hervat. Als er zware ijsgang komt. zal de veerdienst echter weer onderbro ken moeten Worden. De dienst tusschen KortgeneWolpnaarts- röijk kan niet werden hervat vóór het ijs van de Zandkreek openge broken is. De verbinding Katsche- veerZierikzee zal hervat wor den, zoodra de haven van Zierik zee iisvrij, is. Het loodswezen is begonnen met het weer in orde brengen van de betonning van het vaarwater op (de Wester-Schelde, welke betonr.ing eenige weken geleden moest worden weggeno men, in verband met den ijsgang. HAAMSTEDE. Gouden bruiloft. V Het echtpaar Jób. Geleijnse Pimmelaar te Haamstede, zal op -Donderdag 13 Maart a.s. zijn gou den bruiloft vieren Als bijzonder heid vermelden wij, dat hun 14 kinderen alle gehuwd zijn en met hun resp. echtgenooten neg alle in leven zijn. Oost- de oude 'van den land- Verwacht mag worden, dat wij thans spoedig op basis van weder- keerigheid, met de Nederlandsche regeeringsinstanties tot een ac- coord zullen komen betreffende het touristenverkeer tusschen- Nederland en België, aldus den heer Haulbt, commissaris-generaal voor het Belgisch tourisme tijdens een onderhoud met den vertegen woordiger van het A.N.P. tè Brus sel. De Belgen, die dezen zomer naar Nederland komen, zullen een bewijs moeten overleggen, dat zij hun guldens op de officieele markt hebben verkregen en een overeen komend aantal Belgische francs zal dan door de Nederlandsche regeering ter beschikking worden gesteld.van de Nederlandsche tou- fisten, die hun vacantie in België wenschen door te brengen. I -s'aa- de heer Haulot verder mededeelde, zullen de Nederlan ders, die dezen zomer naar België en Luxemburg komen, vele faci liteiten 'genieten, het oponthoud aan de grens zal tot een half uur wórden- teruggebracht en de con trole aan de grens zal zeer soepel zijn. D§ prijzen der hotels zullen de helft lager zijn dan die van het seizoen 1946. In overleg met de Nederland- sche regeering zal in Nederland worden overgegaan tot de uit- 1 gifte van een bepaald aantal „carnets touristiques", geldig voor een verblijf van .3. 7 of 14 dagen in België. Deze touristenboekjes zul len in Nederland met Hollandsch geld aangeschaft kunnen worden en zij bevatten coupons voor ver blijf 'in hotel, maaltijden, treinrei- zeji in België, bezoek aan musea enz. Voor een dergelijke reis zal men dus slechts een zeer klein aantal Belgische francs r.oodig hebben. De prjjs voor een ver blijf van 14 dagen in België in een eenvoqdig hotel zal dan op iets meer dan 200 gulden komen. Voor een verblijf van 3 dagen bedragen deze prijzen resp. 60 en 120 gul den, voor een verblijf van een week 1^0 en 250 gulden. In deze prijzen is inbegrepen het recht van vrij reizen per trein in geheel België, terwijl men vrij toegang zal hebben tot alle musea en grot ten, tot de casino's alsmede tot de haven en de dierentuin van Antwerpen. Ook zullen degenen, die de kustplaatsen bezoeken, waar zij vrij in zee mogen baden, op vertoon van hun touristen- boekje een gratis bootreis heen en terug van Ostende naar Dover maken. Ten overvloede zal de bqgage van iederen tourist nog verzekerd zijn tot een waarde van frs. 10.000. Naar de heer Haulot verder nog mededeelde, zal ook het touristen verkeer van België naar Neder land' van (Belgische zijde zooveel mogelijk bevorderd worden en op eenvoudige overlegging van het paspoort zullen de Belgen tot een bedrag van frs. 10.000 in guldens omgewisseld kunnen krijgen. Ook wordt een groote opleving van het jeugdherbergvèrkeer tus schen Nederland en België ver wacht en de jeugdleiders van beide landen hebben hieromtrent groote plannen. Tenslotte vertelde de commis saris-generaal voor het Belgische tourisme nog, dat enkele dagen geleden een overeenkomst is ge sloten tusschen Nederland, België en Luxemburg 0P grond waarvan hun touristische propaganda voor Amerika zulten coördineeren en in dit opzicht als een geheel zullen optreden. NIEUWVLIET. Hevige activiteit der douanen. Een drietal douanebeambten hielden Zaterdagavond contröle op den Provincialen we; burgZuidzande, nabij"' haven te Oostbürg. Toen de solisten en supporters van het muziekgezelschap „Nut en Genoegen" naar Nieuwvliet terugkeerden na afloop van het solisten-concours te IJzendijke, werd de Bellewagen van de S.B.M. blijkbaar tot stoppen gesommeerd door bovengenoemde dienstdoende douanen. Dit stopteeken werd echter op een zoodanige onduide lijke wijze door een der beambten gegeven, dat het noch door den chauffeur der bus, noch door een der inzittende personen werd op gemerkt, waarna'eensklaps een schot werd gehoord en de bus on middellijk stopte. Bij de contröle werd echter niets aangetroffen dan een bellewagen geheeld gevuld met personen, zon der smokkelwaar! Na een kort oponthoud kon de reis worden voortgezet. GEWEST. ARBEIDSBUREAU. Op 1 Maart 1947 stonden inge- schieven 1898 (47) personen, waarvan er 1039 in den D.U.W. waren tewerkgesteld. Bovendien stonden nog ingeschreven 7119 vorstwerkloozen uit het vrije be drijf. Over de week eindigend 1 Maart 1947 werden 104 (14) per sonen geplaatst. Het aantal over gebleven aanvragen bedroeg 430 (318). De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd werden o a. Walcheren: Stoffeerders, meu belmakers, kleermakers, Diesel monteur, magazijnbediende, sme den, ijizerwerkers, dekknechts, kantoorpersoneel, winkelperso neel, loopjongens, conducteurs, typiste, huishoudelijk personeel, kapster, machine-stiksters en naaisters, winkeljuffrouwen. Zuid-Beveland: Drukkers, zet ter, zeilmaker, leerling, kellner, kantoorpersoneel, smid, boawk. opzichter, kapster, wasscherijper- soncel, pedicure, huishoudelijk- personcel. Tholen: Bakkersknecht, huis houdelijk personeel. öcuodw.- en JJu.veland: Schoen maker, wagenmaker, leerlingfit- tér, molenaarsknecht, leerling soneel, pedicure, huishoudelijk- personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen: Meubel makers, draaier, stoffeerders, e.ectriciens, tankw'erkefs, auto monteurs, leerjongens voor gara ge, loodgieters, bankwerkers, eiec- tnscn-iasscners, scii-ppersKneents, controleurs, kantoorpersoneel, vlasbewerkers, textielarbeiders, paardenknechts, apothekers-as sistente, leerling-verpleegster, leerling of gevorderd kapster, naaisters, verkoopster, propagan diste, kantoorpersoneel, huisnou- -delijk personeel, textielarbeidsters. Aanoiedmgen bij het Geweste lijk Arbe.dsüureau te Middelburg of haar Bijkantoren te VUssingen, Gttes, Kruimngen, Tholen, Zierik zee, TSrneuzen, Hulst, L'ostburg en Sas van Gent. In den nacht van Maandag 10 op Dinsdag 11 Maart kwam te De Bilt voor net eerst sedert 18 Ja nuari de minimumtemperatuur boven het vriespunt. Aldus kwam het' einde van een lange onafge broken reeks van 51 vorstdagen. Zulk een lange reeks was sedert het begin der waarnemingen in 1849 niet eerder voorgekomen. De ouderwetsche winter 18901891 had een continuereeks van 49 vorstdagen. 19391940 een reeks van 40 en 1941—1942 van 38, reek sen, die allé voor 1 Maart ein digden. In den (Achterhoek alles normaal. De toestand in den Achterhoek is vrijwel onveranderd. Nadat Zondag eenige uren de vrees be stond, dat door den snellen was van den Rijn ook de Ussel meer dan normaal zou gaan stijgen, waardoor Berkel, Schipbeek en Oude Ussel hun water niet snel genoeg kwijt zouden kunnen ra ken, werd later op den Zondag nadat val van den Rijn was ge meld, de spanning reeds minder, Uit het Duitsche grensgebied kwam niet meer water dan ge woonlijk en een gelukkige om standigheid was dat het overdag dooide en 's nachts vroor. Daar door kon het smeltwater normaal afvloeien. Het ijs in de riviertjes en beekjes „zit" nog steeds, waar door er voorshands nog geen en kele reden tot ongerustheid be staat. Naar het K.NJM.I. mededeelt, is momenteel op de zon een bui tengewoon, groote zonnevlek aan wezig. Men kan deze vlek ge makkelijk met het bloote oog zien, wanneer de 'zonnestraling door nevels of dunne wolkenflarden verzwakt is. Bij' onbewolkten hemel moet men het oog bescher men met een zwart stuk glas of film. De vlek heeft een doorsnede van ongeveer een tiende gedeelte van de zonneschijf. Dit komt overeen met meer dan 100.000 km ,Het zal nog een week duren Voor de vlek door de wenteling van de zonnebol achter den Westelijken zonsrand is verdwenen. De Amerikaansche bezet tingsautoriteiten in Oostenrijk hebben bankbiljettenvervalso'aing op groote schaal aan het licht ge bracht. Alle dollar-biljetten zijn ingetrokken en reeds Dinsdag rijn nieuwe uitgegeven. De Vereenigde Staten zullen twee luxe-schepen laten bouwen, die grooter snelheid hebben dan de „Queen Elizabeth" of de „Queen Mary." Ir,' Ringors spreekt te Antwerpen. Onder auspiciën van de Vlaam- sohe' ingenieursvereen:ging beo-1 Ir. Ringers, voorzitter van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs te Den Haag, en oqd- Minister van Openbare Werken en Wederopbouw Zondag: te Antwer pen een lezing gehouden over den wederopbouw in Nederland. Spr. begon zijn lering met er op te wijzen, dat hij reeds gdurende 25 jaar in nauw contact leeft met zijn Vlaamsche collega's en dat hij van deze samenwerking de beste herinneringen bewaart. Hij wees er hierna op, dat Nederland en België zich met betrekking tot den wederopbouw tegenover nage noeg dezelfde vraagstukken ge steld zien. Ir. Ringers schetste vervolgens de wijze waarop in Nederland na het stopzetten der vijandelijkheden, het moeilijke werk van het herstel werd aange vat,' waarbij een vluggere proce- j dure inzake onteigening, het toe- 1 zicht van het stadsbestuur en de rechtvaardige verdeeling der be schikbare materialen dc hoofd punten vormden. Aan de hand van enkele welgekozen voorbeel den toonde spreker aan wat Ne derland op het .gebied van den wederopbouw reeds heeft verwe zenlijkt, waarbij hij hulde bracht aan de hulp, die België het ge teisterde Nederland verschafte. Enkele films-over de droogleg ging van Walcheren en van de Wiéringermeer en over het herstel van bruggen en wegen verduide lijkten op passende wijze zijn voordracht. Aan het slot van zrjn uiteenzetting sprak Ir. Ringers de hoop uit dat de ingenieursver- eenigingen van Nederland en Eelgië er het hunne mogen toe bijdragen de samenwerking tus schen Noord en Zuid zoo volledig mogelijk te doen zijn.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2